In 'De Zotte Inval' zijn zotte invallen alles behalve toeval De feestwinkel van Leusdenaar Emil Scheerder: DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Voor wie een origineel feest in Country en Westemstyle dan wel een feest a la Lodewijk de veertien de wil, waarbij alle gasten anders maar passend gekleed zijn. Of wanneer men zich wil kleden voor een travestiet- nummer. Voor wie al jaren op zoek is naar een zaklantaarn in de vorm van een fors mannelijk geslachtsdeel, of wie op zoek is naar tientallen verschillende lampions voor een midwinter-tuinfeest.is er de Zotte inval, de „Winkel van Sinkel" van Leusdenaar Emil Scheerder. door Marianne de Valck In de Lavendelstraat in Amers foort, het kleine straatje dat de Ha- vink met de Hof verbindt, heeft Emil Scheerder (30 jaar) zijn ono- gelijke winkeltje, waar je je ogen uitkijkt. Ieder hoekje van het kleine oude pandje is volgepropt met „feestartikelen". Maskers, verkleedkleren, hoe den en petten, slmgers, ballonnen, surpriseartikelen, neuzen, billen en borsten, overal waar je kijkt. Wan neer je denkt, het zo ongeveer wel gezien te hebben, wijst Emil op de ladenkastjes vol vakjes waarin boekjes vol conferences, toneel stukjes en sketches (waaronder die van Snip en Snap), of tovert hij uit de artikelen die je al bekeken had, onverwachte mogelijkheden.De lipstick van een welbekend merk blijkt een maal omhoog gedraaid een opval lende vorm te hebben. FEESTARTIKELEN Als bescheiden feestvarken dacht schrijfster dezes aan ballon nen, maskers en verkleedspullen. Als Heilig Boontje van de klooster school wist ik dat ijswater, stink - bommetjes en namaakkots moes ten bestaan. Hoe beperkt was mijn visie. Mijn mededogen voor de on derwijskrachten in het hedendaags onderwijs is gegroeid sinds ik weet welke mogelijkheden voor de schoolgaande jeugd - die de feest winkel in grote getalen heeft weten te vinden - te koop zijn. Afgehakte vingers. en andere lichaamsde len, plassen bloed, drollen, spin nen, vliegen, kippen „borrelwor- men" om over de open wonden die een béétje creatieveling met kneeddeeg en schmink weet te be reiden, maar te zwijgen. BALLONNEN In 1982 nam Emil Scheerder de complete inventaris van de ge broeders Switzer over. De bejaar de tweelingsbroers hadden jaren lang „De feestwinkel van Amers foort en omstreken" op de Kamp gehad. „Onder een goed glas cog nac" bleek Emil zaken te kunnen doen, zonder dat hem precies voor ogen stond waar hij aan begon. De gebroeders Switzer bleken al die jaren gewend te zijn geweest „diep" in te kopen. Na de uitver koop waren er bijvoorbeeld nog zeker 5000 ballonnen over. Winkel dochters kenden de heren Switzer niet. „Want alles wordt toch wel een keer verkocht". Ruim vijf jaar later weet Emil dat dat waar is. „Het kan zo gek met zijn, of mensen vragen ernaar. Pas nog een paar versleten en vuil ge worden Zwarte Pieten handschoe nen uit de verhuur. Ze lagen achter de toonbank klaar om weggegooid te worden, tot een klant binnen kwam die precies zo'n paar hand schoenen zocht". Emil begon zijn eigen feestwin kel m de Muurhuizen m Amers foort, tegenover zijn drankenhan del. Daar had zijn vrachtwagen drie maal voor op en neer moeten rij den, om de inventaris en voorraad van de heer Switzer op te halen. De winkel was een aktiviteit naast zijn drankenhandel. Personeel had hij er met voor, de winkel was open wanneer hij even tijd had. Dat was niet zo vaak De belangstelling van de klant bleek echter groot, van daar dat uitgekeken werd naar een „ruimere" behuizing, met winkel personeel. INKOOP In januan 1984 opende de stad- prins van Amersfoort de winkel in de Lavendelstraat. In de afgelopen jaren heeft Emil Scheerder de weg gevonden in feestartikelenland. Hij koopt de maskers in Frankrijk, hoeden en petten in Duitsland, en heeft zijn eigen adressen in het zuiden des lands voor speciale wensen. Af en toe legt hij de hand op gekke partijen. Zoals onlangs op een hoeveelheid babymutsen „die niet meer kunnen" en 800 „rock en roll bnllen" uit een faillise- ment, die wegvliegen. Zijn handel omvat Schmink met „alleen echte professionele kopen ergens anders", goocheltrucs voor amateurs, toneelstukken, oorkon des paspoorten en vergunningen voor de meest onmogelijke zaken en landen, grappen en grollen ver- sierartikelen en al het mogelijke (en onmogelijke) om je te verkle den en -of te vermommen. „We hebben hier een vaste klant die zich ieder jaar met carnaval zich zo wenst te verkleden dat zijn vrouw hem absoluut met herkent. Het lukt ons nog steeds, met behulp van een gehuurde grimeur en een aangename voorbespreking waarin we besluiten wat we met hem gaan doen en waarnaar we moeten zoeken of wat we moeten laten maken". SERVICE De service van „de Zotte inval" gaat ver. De klanten komen van de toneelverenigingen, amateurclubs, scholen, peuterzalen, clubhuis werk, feestvierders die een bijzon der feest willen, kmderen van ou ders die zoveel jaar getrouwd zijn de genoemde travestieten, scholie ren en huisvaders en moeders die op zoek zijn naar iets ondeugends en niet te vergeten de carnavals vierders, Kerstmannen, Sinterkla zen en Zwarte Pieten. „Begin december gaan er wel tien Sinterklazen per dag de deur uit" volgens Emil. Minstens de helft van het vijf-december-personeel uit Amersfoort en omstreken huurt of koopt de passende kleding bij de Zotte Inval. HELE JAAR Volgens Emile Scheerder kent zijn handel top-verkooptijden, maar, voegt hij daar direkt aan toe „met carnaval verkoop ik veel ver- kleedattnbuten, maar door het hele jaar nog veel meer". „Met konin ginnedag veel lampions, maar in de zomermaanden voor de tuinfees ten, meer." „Voor Sinterklaas verkoop ik veel surpriseartikelen, maar op nieuw door het hele jaar heen nog meer". De pieken in de verkoop bevinden zich voor Carnaval, Ko ninginnedag, het einde van het schooljaar „voor het laatste knal- gekke feest of om de meester nog eenmaal goed beet te nemen" voor „Halloween", het feest dat de Ame rikaanse militairen die in de omge ving van Amersfoort gelegerd zijn enthousiast vieren, en Sinterklaas natuurlijk. De Kerstman raakt in Nederland volgens Emil ook steeds verder in geburgerd. Het aantal malen dat het bijbehorende pak wordt uitge leend, stijgt. In de wmkel staan een paar weken voor kerst wat alterna tieve kerstballen maar echt groots is dit feest met aangepakt. Vuur werk is m de Zotte Inval niet te zien. „Het is erg moeilijk om aan de be nodigde vergunningen te komen" MOMENTOPNAME Het was druk in het winkeltje de laatste dagen voor vijf december 1987. Op het moment dat onderge tekende de wmkel bmnenstapte hadden twee klanten het voorne men, zich voor Sinterklaas uit te geven. De ene kreeg van de vrouw van de eigenaar schmmkles „De wenkbrauwen kunt U eventueel bijwerken met tandpasta", terwijl de andere zich een pak aanmat om even later met een passend kos tuum inclusief pruik en baard en meer dan 3000,- armer de wmkel te verlaten. Doosjes met zwarte Pieten schmink - „wilt U melk- puur of zwart?" - vliegen als zoete broodjes over de toonbank. Een wachtende Sinterklaas in spé raakt stilletjes, tussen de be drijven door, heel voorzichtig met een vmger een grote groene cactus aanin de vorm van een flinke penis met toebehorenleuk voor op je bureau. Voor de etalage, buiten, liggen twee keurig geklede, goed gevul de dames m een deuk. Hikkend van de lach proberen ze te commu niceren met een derde dame die binnen staat. Die moet vragen hoe veel het Tarzanslipje dat in de eta lage hangt kost. 10,-. Dat vmdt mevrouw te duur voor een surpri se. Een mevrouw wil tweehonderd roltoeters „voor op school". Ze weü wel zeker weten dat ze het doen. „Probeert u ze maar rustig mt me vrouw. Er zitten er altijd een paar bij die het niet doen. Die hoeft u met te nemen". Mevrouw probeert ze thms mt. Ondergetekende zoekt een ape- masker voor zoonlief die Sin terklaas heeft gesmeekt zijn aller liefste wens in vervulling te laten gaan. Sinds een bezoek aan de Apenheul m Apeldoorn weet hij wat hij het liefste worden wil. Verder dan een masker wil ik niet gaan. Ik kan kiezen uit zes verschillende, van heel eng, via heel natuurlijk naar onnatuurlijk maar leuk. Wie binnenkort een chimpansee m jongetjeskleren te genkomt m Leusden, kan hem thuisbrengen. TOPPERS De indruk bestaat, en Emil Scheerder wil die met alle plezier onderschrijven, dat de Nederlan ders ondanks alle bezuinigingen, of misschien juist dankzij alle be zuinigingen, steeds meer geld over hebben voor een lolletje dan wel een goed in elkaar zittend feest. Het assortiment blijft zich uitbrei den, de feesten worden steeds gekker. „We krijgen hier regelmatig vra gen voor speciale feesten. Dan moeten we bijvoorbeeld zorgen voor hoeden uit de twintiger jaren, met veel tule, of van die pillen doosjes. De volgende keer moeten de gasten als monster verschijnen of met een rijk bepoederde pruik". „Zwart-wit feesten zijn erg in. Dan moeten alle gasten in zwart- en-wit gekleed en geschminkt zijn." Schminken is trouwens toch een wijdverbreide hobby gewor den. Geen kinderfeest lijkt meer compleet zonder de mogelijkheid je te laten grimeren. Via de Zotte Inval kunnen schminkcursussen gevolgd worden, waarmee artistie ke resultaten te bereiken zijn. „Op een keer kwam er een dame binnen die naar blauwe schmink vroeg. Het doosje dat de verkoop ster aanbood was volgens de klant te klein, ondanks dat we haar ver telden dat met een doosje wel drie tot vier gezichten helemaal blauw kunnen worden. Twee doosjes was ook nog te wemig. Bij de derde vroegen we wat het plan was. Me vrouw bleek artieste. Het was de bedoeling haar hele lijf blauw te schminken om vervolgens artistie ke afdrukken op een wit laken te kunnen maken". Drie doosjes ble ken voldoende TELEVISIE De televisie blijkt ook voor de Zotte Inval een uitstekend ver- Leusdenaar Emil Schêerder: '...handel, waarbij te lachen valt...' Medewerkster Mileüle Smeeing houdt het voor deze gelegenheid bij Spitting Image's weergave van Ronah Reagan. koopargument te kunnen zijn. Bill Crosby liet onlangs de „buzzler" zien. Een klein apparaatje dat ui de handpalm geplakt een schrikreac tie oplevert bij iedereen die die hand vastpakt. De volgende dag liep het storm bij de Zotte Inval. Stad en land werden afgezocht om aan voldoende buzzlers te komen. Hetzelfde geldt voor de huilbril van Andre van Duin of de attributen die te zien zijn geweest in het tele visieprogramma Verona. PLANNEN Feestartikelen zijn volgens Emil Scheerder voor meer te gebruiken dan om feest mee te vieren. Hij houdt een pleidooi onder het motto „Hang eens een masker op m de kinderkamer" Daarbij denkt hij niet aan de rubber griezelmaskers, ook niet aan de exemplaren van Spitting Image - tot zijn spijt alleen Thatcher en Reagan, helaas geen Beatrix of Lubbers - maar meer aan een miss Piggy, lieve aapjes, hond jes en konijntjes. Hetzelfde geldt voor de kinder- verkleedkleren. Meestal blijft de keuze steken bij een cowboy- rid der- of indianenpakken voor jon gens voor de meisjes het onvermij delijke verpleegsterskostuum. In de Zotte inval is behalve een grotere variëteit in deze pakken nog veel meer te koop kleine American Football pakken, solda tenuniformen, Clowns, indianen meisjes. kabouterpakken, piraten- kostuums en nog veel meer. Het hele jaar door te gebruiken. „Ik zou nog meer willen. Bert en Ernie maskers bijvoorbeeld. Ome Joop pakken. Ze zijn er niet Alles wordt gemaakt door een Franse firma die de alleen-rechten heeft en besluit tot het maken van be paalde dmgen zodra er voldoende afzetgebied is. Nederland is voor hem veel te klein." ..Hetzelfde geldt voor speciale wenskaarten. In Duitsland zijn prachtige exemplaren te krijgen. Maar wat heb je eraan wanneer ze voorzien zijn van Duitse teksten. Ik heb ideeen genoeg maar ze kun nen niet allemaal uitgevoerd wor den". Zijn er artikelen die hij niet wil verkopen9 „We hebben ondeu gende artikelen, maar we verko pen geen porno. Het moet een grapje blijven. De grens trekken wij zelf, maar uitgangspunt is dat iedereen hier binnen moet kunnen komen, van jong tot oud en klein tot groot". „Elke persoon die hier binnen komt wordt serieus behandeld We zoeken net zo lang, tot we precies de goede gekke, passende pet hebben. Klanten mogen hier best een half uur rommelen Verleden kan ook. in het magazijn". VOORVALLEN Natuurlijk zijn er verhalen over klanten, maar Emiel wil benadruk ken dat hij en de winkelmeisjes lachten om de situatie en niet om de klant Zoals de keurige dames die erop uitgestuurd zijn om een sexy surprise te kopen. Sommigen dra len net zo lang tot er geen klant meer in de winkel is. Een stond eens meer dan een kwartier bij de slmgers te kijken, tot het goede, maar misschien kor te moment, leek aangebroken. Ze haalde diep adem, stevende op de toonbank af en alsof een kurk van de fles schoot beet ze de verkoop ster toe „Een scheetkussen graag" Of de sjieke dame die even mee kwam met haar (klein)zoon en daar de suikerstrooier zag staan waar ze al zo lang naar zocht. Even verge tend dat m een feestwinkel met alles is wat het lijkt, kwam ze de volgende dag verontwaardigd te rug Er zat een plasser in de suiker strooier. Menig scholier droomt er va: een van de aardige winkeljuffrou wen die zo bereidwillig meeden ken voor weer een nieuwe grap o suprise, eens voor de gek te kun nen houden. Het personeel is ech ter doorgewinterd. Het lukt me snel. Daar kwamen ook de samen stellers van het VARA radiopro gramma de Steen en Beensho\ achter. Jack Spijkerman belde oo „de Zotte Inval" in zijn Steen e; Beenshow op, met het verzoek kunstborsten. Die waren voorradi g Of ze van echt te onderscheide waren, vroeg hij. Nauwelijks zei he winkelmeisje. „Kon hij ermee naa het nudistenstrand." Ja hoor Kon h er mee gaan zwemmen? Alleen oj zijn rug, was het antwoord. Eenmaal ging het personeel va de Zotte inval goed fout. Het wa nog helemaal in het begin en Em was nog niet zo overtuigend van ht nut om zijn personeel schminkcui sussen te laten volgen. Nu wel. Daardoor kon het gebeuren d< hij aan een klant rood haarpoede verkocht zonder de gebruiksaai wijzing goed te lezen. Dat deed d klant ook niet. In de gebruiksaai wijzing stond dat het poeder allee uitgeborsteld mocht worden en be slist niet met water in aanrakin mocht komen. De nietsvermoeder de klant ging na afloop van zij feest lekker onder de douche. H< onnatuurlijke rood werd allee maar roder. Het was met geen mc gelijkheid uit de haren te knjgei welke krasse methoden ook aai gewend werden. De klant kwaï zijn beklag doen. Kaalschere bleek de emge mogelijkheid. D Zotte Inval bewees die service, Amersfoort en omstreken zij door de zaken van Leusdena; Emil Scheerder een stuk leuker g< worden. Houdt hij zelf van ee gemtje „Ach ik houd van gezellig heid. Maar ik zie het toch in d eerste plaats als haitdel, waarbij t lachen valt"

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8