Spookachtig In tien jaar van kiekjesmakers tot volwassen fotografen LEUSDEN, leusder krone Opendag Latent Talent pr>mmavond leusder krent Oudpapier Bijeenkomst N.C.V.B. Amnesty Bezems en stoffers ?otopon viert tweede lustrum met expositie lokaal LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 7W mkindegemeede/ Zomerse 'verschijnselen' Leusden Achterveld plaatselijk nieuws Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicit atie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! DONDERDAG 7 JANUARI 1988 De warmte duurt nu al drie weken. Vanaf 16 december is de gemiddelde minimum temperatuur rond 6 graden geweest en dat is zeer uitzon derlijk. Deze periode is deze eeuw alleen vergelijkbaar met 1921 en 1975. Toen werd januari ook zeer warm met een maandgemiddelde van 6.2°. Aan het te zachte weer lijkt op langere termijn nog geen einde te komen. Wel wordt het vanaf vandaag wat kouder, vooral in de boven lucht. Daardoor kunnen er buien gaan vallen welke ge leidelijk wat meer winters worden. Deze buien kunnen dan zeer actief worden en gepaard gaan met regen, ha gel, natte sneeuw en onweer. Tijdens deze buien ontstaan ook zware windstoten. Zwaar onweer kwam voor afgelopen maandagavond. Te gen 17.30 uur werden Leusden en Achterveld opgeschrikt door een paar zware klap pen. Waarnemers spraken van een „zomers onweer". Dit geweld kan dus ook in de winter optreden indien zeer koude lucht op zeer warme botst. Ik heb geen meldingen gekregen van schade. Wel kwam tegelijkertijd zware hagel voor. Anders verliep het in het Drentse Ruinen. Daar wer den op slag 4 koeien op stal gedood door het onweer. Als we deze weersverschijnse- len bezien lijkt het alsof de zomer dit seizoen wat verlaat op gang is gekomen. Ons landelijk weersinsti tuut was zondag wel erg radi caal in de lange termijn ver wachting. Van de tweede weekhelft was een daling van temperatuur voorzien tot onder het vriespunt. De dag daarop werd de verwachting herzien: wisselvallig en vrij zacht. Het zal wel weer eens een misser zijn geweest van de hooggeprezen „Reading kaarten". Wederom scoor den de Duitsers goed. En zo zacht als het bij ons is, zo koud hebben onze over buren het op dit moment. Zij zitten aan de verkeerde kant van de diepe depressie en worden geteisterd door zwa re kou. In het oosten van de VS spreekt men over de koudste winter sedert 1977. Toen deed zich een zelfde si tuatie voor. Gevolg: veel do den, vooral ouderen, uiter aard. Dat wij nog een koude veeg uit de pan krijgen van deze kou lijkt welhaast ze ker. Althans zo ging het in het verleden wel. Echter deze kou is minder erg, door dat er een lange baan over de oceaan gevolgd wordt. Nee, een ouderwetse winter lijkt er niet meer in te zitten in Europa. Het zal wel uitdraai en op een koude staart met een naar voorjaar. Dit alles onder voorbehoud uiteraard. Na een tijdelijke daling van de temperatuur naar meer normale waarden, zal na het weekeinde door nieu we oceaandepressies zachte lucht naar West-Europa wor den aangevoerd. Het resul taat zal dan zijn: nieuwe re gen en opnieuw wind. En zo zal het eerder herfstachtig zijn dan winters. In de Alpen blijft het bene den 1500 m slecht gesteld met de wintersport. Grote verandering zal daar op kor te termijn denk ik niet in ko men. En zo gedraagt de win ter in Nederland zich weer eens zoals we vroeger op school leerden: zacht en re genrijk! door Jan Versteegt Foto Henk Zeijderveld. LEUSDEN - Zomaar 'n foto van het „spookachtig" Vallei-kanaal, genomen vanaf de brug aan de Lange Steeg, tijdens de storm op 6 januari. LEUSDEN - De werkgroep 'Latent Talent' organiseert zondagmiddag 10 ]anuan weer een open dag. De manifestatie vindt plaats in de ge bouwen van boerderij Groot Krak- horst aan de Bolderikhof in Leus- den-centrum. Van 's middags twee tot vier uur kunnen belangstellen den kennis maken met het voor jaarsprogramma dat 'Latent Talent' te bieden heeft. it te )Ort-gestuursleden van Fotopon tonen werk van leden. - De kring Oost-Utrecht het ULG en de PJGU organi- ïert voor 11 januari een forum- ge- avond in restaurant 'de Hof, aan de Arnhemseweg 3 in Renswoude. De heren Gerritsen en Blokland zullen een inleiding houden over de mest wet en de superheffing. De avond begint om 20.00 uur. iaal; jn of: Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. ne- Verschijnt elke dinsdag en donderdag. I Redaktie: Hans Mosterd men Re<laktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktle: Hans Mosterd. Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur I eer za Redaktie en administratie: 'OOr Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op tn 16 werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur j var Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 68,80 per jaar, 34,90 per half jaar, 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: 1 ,-j Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 n 38- uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 jrktljc en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt leidS' ,°Pnemen mel onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u hakacfallan mn4 ,i4n an klpla.l^^ka nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V te Barneveld. met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 8 eer 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). he U kunt ook contant betalen op ons kantoor. ISatie Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Deze week organiseert Roda '46 weer een oudpapieractie. Van donderdag 7 tot en met zondag 10 januari staat er een container op de parkeerplaats van het Burge meester Buiningpark, waar oud pa pier naar naar toe gebracht kan worden. Mensen die met m de ge legenheid zijn hun oud papier zelf naar de container te brengen kun nen bellen. Telefoon: 941367 of 941815. LEUSDEN - In het dienstencentrum aan de Burg. de Beaufortweg 18 in Leusden zal maandagavond weer de maandelijkse bijeenkomst van de N.C.V.B. gehouden worden. Spreker zal zijn de heer Kruiswijk, die het zal hebben over 'christenen achter het ijzeren gordijn'. De avond begint om 19.45 uur. Voor meer informatie kunt u telefonisch contact opnemen: 948092 of 945372. LEUSDEN - In het kader van een landelijke actie van Amnesty Inter national ter verbetering van het vluchtelingenbeleid in Nederland en Europa organiseert de afdeling Leusden voor 9 januari een bijeen komst in winkelcentrum 'de Ha- mershof. Tijdens deze manifestatie zal in de Hamershof onder anderen een tentoonstelling te bezichtigen zijn. De vluchtelingendag begint om 10.00 uur en wordt geopend door een lid van het college van B.en W. LEUSDEN - Nieuwe bezems vegen schoon stond dinsdag onder de foto van de nieuw jaarsbijeenkomst van het Leus- dense college van burge meester en wethouders. Dat waren de bezems van de car navalsvereniging De Gouden Klomp'en met die van De Puu- penkoppenzoals het foto-on derschrift vermeldde. Deze veremging gaf een stoffer en blik aan de burgemeester en daarmee krijg je het even schoon als met bezems. Wethouder Joost de Jongh (WD) met een bezem. Vrijdag 8 januari 17.45 uur: Opening Foto-exposi tie Fotopon in 't Claeverenblad, Bnnk 16 19.00 -21.00 uur Nieuwjaarsbij eenkomst in 't Vooronder, Burg.v.d.Poslaan 2 19.00 -24.00 uur: Disco Juid, Pr.Margrietlaan 2, Leusden-Zuid. Zaterdag 9 januari 10.00 uur: Manifestatie Amnesty in de Hamershof. 14.00 uur: Marutoba-familiefeest, Dodeweg Zondag 10 januari 14.00 -16.00 uur: Open dag werk groep Latent Talent in boerderij Groot Krakhorst 14.30 uur: The Living Daylights m De Tü 16.00 uur: Nieuwjaarsreceptie Lockhorst Tennis Vereniging t.g.v. 25-jang jubileum, Burg. Buining- park/Bavoortseweg 19.45 uur: Bijeenkomst N.C.V.B. m het dienstencentrum aan de Burg. Beaufortweg 18 over christenen achter het ijzeren gordijn. Maandag 11 januari 08.00 -14.00 uur: papierinzame ling bij basisschool 't Palet in Leus den-Zuid. Vrijdag 8 januari 20.00 uur: Hesserikar-kaarttour- nooi. Zaterdag 9 janurari 20.00 uur: Disco-Show "De Klaveet" Zondag 10 januari 14.00 uur: Disco "De Klaveet" Dinsdag 12 januari 9.00 uur: Wel- J fareclub Zonnebloem "Ons Ge- I bouw" pon is wat dat betreft een begrip geworden hier. Er staan altijd le den van de club klaar om, als er bij bepaalde gebeurtenissen in het bedrijf foto's genomen moeten worden, in actie te komen.' Fotopon opereert dus voorna melijk binnen het bedrijf, maar zo nu en dan treedt de club ook naar buiten. Een voorbeeld daarvan is het kwartetspel over Leusden, dat door de leden enige jaren geleden is gemaakt is samenwerking met de gemeente en dat bedoeld was om geld binnen te brengen voor de Leusdense zwem- en waterpolo- vereruging 'De Haaien'. Wat echter de meeste voldoe ning geeft en het meeste vergt van de creatieve vermogens van de fo tohobbyisten zijn de werkstukken die ondermeer op de jubileumten toonstelling te zien zijn. 'Wij probe ren zoveel mogelijk technieken on der de knie te krijgen,' vertelt Van de Giessen enthousiast. Hij zelf is helemaal weg van de zogenaamde gomtechniek, een procédé, waar bij Arabische gom, dichromaat (een lichtgevoelige chemische stof) en pigment gebruikt wordt. Dat resulteert in afdrukken, die nog het meest lijken op affiches uit de vorige eeuw. 'Wij proberen echter ook andere grafische technieken en op sommige clubavonden is de vloer hier bezaaid met stukken fo to's, omdat leden bezig zijn met collages.' LEUSDEN - 'Als u deze plaat eens vergelijkt met deze, dan kunt D duidelijk de ontwikkeling zien, die de leden van onze club in het afgelopen decennium hebben gemaakt.' Bob van de Gies- ien, secretaris van Fotopon, bestaande uit werknemers van auto-importeur Pon, laat trots één van de werkstukken van een clubgenoot zien. Een foto uit een theatervoorstelling, waarop de expressie op de gezichten van de spelers fraai is afgebeeld. De eerste foto die Van de Giessen laat zien - een plaatje van een Rmersfoorts gebouw - zou door een vakman in de categorie kiekjes' zijn ondergebracht. De eerste foto die Van de Giessen toont, zou door diezelfde vakman waarschijnlijk eervoller worden betiteld. Hij is dan ook op de jubileumtentoonstelling van Fotopon te zien. Vrijdag B januari wordt deze geopend in 't Claeverenblad' aan de Brink. De expositie duurt van 9 tot 24 januari. DOKA Fotopon werd m 1977 opgencht door twaalf personeelsleden van Pon, die toenertijd meer enthou siasme dan vakkennis bezaten. Dat is inmiddels veranderd. Het en thousiasme is er nog steeds, maar de kennis van zaken is sinsdien ^meer dan evenredig toegenomen. Dok het ledenbestand is fors uitge breid. De club telt nu tweeëndertig leden. De oude kern is goeddeels intact gebleven. Van de twaalf mensen van het eerste uur zijn er nog elf bij de club. Dat is volgens Van de Giessen tekenend voor de bij Fotopon. 'Wij hebben dui- iets te bieden aan onze le- vindt hij. Die leden zijn allemaal werkne- van Pon. 'Andere belangstel buiten het bedrijf kunnen lid worden,' zegt Hans Stoe- de voorzitter. Hij denkt met die geslotenheid een nadeel is voor de ontwikkeling van de ama teurfotografen. 'Wij nodigen hier regelmatig vakfotografen uit voor lezingen, die na afloop daarvan vaak het werk van de clubleden beoordelen.' Hij wordt aangevuld door Van de Giessen:Wij opere ren vaak naar buiten. Onze contac ten met andere fotoclubs in de re gio, zoals Bronswerk, Phoenix en Hoevelaken, zijn erg goed. BEGRIP Toch is het vooral het bedrijf van Pon dat profiteert van de kennis en kunde van de fotoclubleden. 'Wij werken veel voor Pon Actueel (het personeelsblad van het bednjf),' zegt Van de Giessen. 'Vrijwel alle foto's van dit blad worden door leden van onze club gemaakt. Foto Met 'hier' bedoelt Van de Gies sen de ruimte die Fotopon in het bedrijfsgebouw van Pon in gebruik heeft. Dat ligt onder het onderde- lenmagazijn, dat een oppervlakte van 25.000 m2 heeft. Over ruimte gebrek heeft de fotoclub dus niet te klagen. Er is daarom ook genoeg plaats voor een doka, de trots van de club. 'De meeste mensen heb ben thuis een eigen doka,' zegt Stoelinga.'maar hier kunnen de mensen die pas beginnen, leren afdukken onder leiding van de gevorderde fotografen. En als ze het thuis verder willen proberen, zonder direct de benodigde appa ratuur te moeten aanschaffen, kun nen ze spullen van ons meekrijgen,' vult Van de Giessen hem aan. Hij laat een koffer zien, waarin een complete doka-uitrusting zit. 'Op deze manier voorkomen wij dat mensen ontmoedigd worden, omdat zij zich gaan spiegelen aan de mensen die al langer bij ons bezig zijn. Als zij thms werken, kun nen zij hun gang zijn en alles zelf uitproberen. Wij willen geen blok kades voor de nieuwe leden.' Als bewijs daarvan laat hij twee foto's zien van mensen die nog maar net zijn begonnen. 'Deze leden zijn nog maar een half jaar bij onze club,' zegt Van de Giessen, 'maar kijk eens hoe goed hun werk nu al is. Deze foto's komem allebei op onze expositie.'

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3