leusilen krone Weer volop belangstelling voor open dag Latent Talent laadsleden willen geen chemische onkruidbestrijding meer VVD-lid Holl krijgt klepel /oorstel stagiair goed uitvoerbaar LEUSDEN Veel cursussen al voor manifestatie volgeboekt Wethouder Verdum: "Bodemverontreiniging bedreigt milieu' )ud rapport over bermbeheer uit de kast gehaald leusden krant Gevonden ÏÏokaaL Solisten concert Concert Record warm LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 (t&e weetindec/emeede/ Achterveld DINSDAG 12 JANUARI 1988 plaatselijk nieuws Wijnproeven LEUSDEN - Een flink aantal mensen moest afgelopen zondag middag weer teleurgesteld worden, omdat ze te laat waren met het inschrijven voor een cursus van de werkgroep 'Latent Ta lent'. In de gebouwen van boerderij 'Groot Krakhorst' werd zondagmiddag een 'open dag' gehouden om belangstellenden in staat te stellen kennis te maken met docenten en hun werk. Veel mensen maakten gebruik van de mogelijkheid om zich in te schrijven voor één van de bijna zeventig curcussen uit het voorjaarsprogramma van de werkgroep. Bepaalde cursussen mogen zich altijd in een warme belangstelling verheugen. Zo is het bijvoorbeeld laast onnodig om reclame te ma ten voor de cursus 'Bridge'. Di rect na het publiceren van het pro gramma is de cursus vrijwel altijd 'volgeboekt'. Hetzelfde geldt voor 'yoga' en verschillende creatieve jurussen. Niveau omhoog Voorzitster Friedy Borghuis van ie werkgroep Latent Talent :oonde zich ook afgelopen zondag veer erg verheugd over de grote Delangstelling van het publiek. Poch blijft er voor de aktieve voor atster wel wat te wensen over. Persoonlijk zou ze graag zien dat het niveau van de cursussen 'wat omhoog' ging Mevrouw Borghuis wil hierbij zeker geen afbreuk doen aan de uizet en deskundig heid van de huidige docenten. Wel is haar mening dat er meer cursussen zouden moeten zijn in de rubriek 'Algemene ontwikke ling'. Als voorbeeld noemt me vrouw Borghuis de cursus "Kunst in de middeleeuwen", zoals die dit voorjaar gegeven wordt door Truus Brandsma. In vijf avonden kunnen cursisten meer inzicht krij gen over de verschillende stijlen tussen 500 en 1500 na Chr. Mevrouw Borghuis zou graag meer van dit soort cursussen in het programma willen opnemen om dat hiervoor belangstelling blijkt te bestaan. "Het is echter moeilijk om de juiste docenten te vinden voor dergelijke cursussen", aldus Friedy Borghuis. De werkgroep voorzitster hoopt echter dat zich in de toekomst meer docenten zul len melden die wat kunnen vertel len over onderwerpen die passen in de categorie 'Algemene ont wikkeling". Belangstelling Ook afgelopen zondag was de be langstelling voor de creatieve cur sussen erg groot. Veel docenten hadden de moeite genomen om eigen werk of werk van cursisten mee te nemen, zodat een goede indruk verkregen kon worden van wat men tijdens een cursus kan verwachten. Zo waren er fraaie staaltjes te zien van 'Origami', Ja panse papiervouwkunst. Deze cursus, die gegeven wordt door Annette Haage, is ook deze keer weer 'volgeboekt'. Hetzelfde geldt voor de curussen 'Naaien met leer' en de twee cursussen 'Aquarelleren. In het voorjaarsprogramma van La tent Talent zijn bijna geen taalcur sussen te vinden. Dit wordt ver oorzaakt door het feit dat de cur- Geinteresserden kijken naar het informatiemateriaal in eén van de stands opo de open dag van 'Latent Talent'. sussen die in het najaar beginnen, doorgaan tot in het volgend voor jaar Geïnteresseerden zullen dus moeten wachten tot het najaars programma van Latent Talent wordt gepubliceerd Een cursus waarvoor men zich zondag niet meer kon aanmelden was de cursus 'Wijnproeven' die tijdens dne maandagavonden ge geven wordt door Harry van Schaik. Net als tijdens de najaars cursus was de belangstelling ook nu weer enorm. Mensen die tij dens de open dag te horen heb ben gekregen dat de cursus 'vol' was, kunnen toch nog een poging wagen De heer Van Schaik is be reid om bij voldoende belangstel ling de cursus meer dan één keer te geven. In het programma boekje van Latent Talent kan men lezen hoe men nadere inlichtin gen kan verkrijgen over deze en andere cursussen. De programmaboekjes van Latent Talent zijn in Leusden huis-aan- huis bezorgd. Extra exemplaren zijn verkrijgbaar bij de balie van het gemeentehuis, m de biblio theek en bij de Rabobanken. In het boekje zijn niet alleen bijzon derheden te vinden over de di verse cursussen, ook staat precies vermeld hoe men zich moet aan melden voor een cursus De voor zitster van de werkgroep Latent Talent, mevrouw Borghuis wil graag benaderd worden door plaatsgenoten die door beroep, studie of liefhebberij thuis zijn op een bepaald gebied en deze ken nis graag willen overdragen aan belangstellenden. (van één onzer medewerkers) BUSDEN - ,,De bodemverontreiniging is één van de ergste nen van vervuilng die ons land kent. Er zijn zelfs berichten t de kwaliteit van ons drinkwater bedreigd wordt", aldus ethouder C. Verduin bij de bespreking van een notitie over emische onkruidbestrijding in Leusden. Radicaal stoppen iet het gebruik van chemische middelen om het onkruid te estrijden zou de gemeente per jaar een bedrag van 280.000, - extra kosten. De leden van de raadscommissie die &h onder meer met milieubeheer bezig houdt, willen dat het »llege bij de voorbehandeling van de voorjaarsnota met een Itgewerkt voorstel komt. •e heer H.D. van der Kamp, die m e gemeente Leusden als ambte aar nauw betrokken is bij plant- >enbeheer en onkniidbestrij- ing, heeft alle zaken met betrek ing tot het gebruik van chemica- ën op een rijtje gezet. De notitie -erd geschreven, omdat er bij en- ïle raadsleden de indruk be- ond dat er in Leusden overmatig abruik wordt gemaakt van che- icaliën. et name de heer E. Oostra (D'66) aakte zich zorgen over het ge- uik van chemische bestrijdings- iddelen in de buurt van kinder- ieelplaatsen en zandbakken. ,,Er wordt erg vooizichtig omge sprongen met chemicaliën bij het spuiten", zo werd van de zijde van de verantwoordelijke ambtenaar verklaard. Zo zal er bij sterke wind beslist niet gespoten worden om dat dan de kans bestaat dat de on kruidbestrijdingsmiddelen te recht komen op plaatsen waar dal niet gewenst is. Overigens wordt van de zijde van de gemeente be nadrukt dat de chemicaliën niet schadelijk zijn voor mens en dier. „Alleen als een hond alles zou oplikken wat er m één dag ver spoten wordt, zou hij misschien wat merken", aldus de uitspraak van een ambtelijke medewerker. ONONTKOOMBAAR Het gebruik van chemicaliën lijkt met helemaal te stoppen, zo werd duidelijk tijdens de commissiever gadering. Het onkruid dat bijvoor beeld tussen trottoir- en straatte gels opgroeit is eigenlijk alleen met behulp van chemicaliën af doende te bestrijden. Een proef om radikaal te stoppen met het ge bruik van chemicaliën bij de be strijding van ongewenste vegeta tie in de straat is op niets uitgelo pen. „De trottoirs waren niet meer beloopbaar, omdat de tegels om- hoaggedrukt werden door het on kruid", aldus een gemeentelijke woordvoerder. In een aantal Nederlandse ge meenten heeft men proeven ge nomen met onkruidbestrijding zonder gebruik te maken van che micaliën. Een vijfde deel van de gemeenten die in een onderzoek zijn betrokken, is echter al weer terug gekomen van het besluit. De problemen die kunnen ontstaan bij plotselinge omschakeling zijn namelijk soms niet te voorspellen. Vaak ontstaat het effect dat als men op een andere mamer van onkruidbestrijding overgaat het onkruid juist explosief gaat groeien. Ook het publiek vindt het vaak niet leuk als men onverwacht op een andere manier van on kruidbestrijding overgaat. Het ef fect is vaak dat door een andere wijze van onkruidbestrijding de plantsoenen er ogenschijnlijk min der verzorgd uit gaan zien. omgeschakeld kan worden naar een andere manier van onkruid bestrijding. Een andere manier betekent dat weer wat meer de traditionele schoffel gehanteerd zal moeten worden. Er zijn echter ook andere methodes om zonodig het onkruid tegen te gaan. Eén en ander zal wel wat extra geld kosten. De plantsoe nendienst heeft becijferd dat een andere wijze van onkruidbestrij ding de gemeente na vijf jaar wel eens 280.000,- per jaar meer zou kunnen gaan kosten. Op dit ogenblik kost het onderhoud van 1.8 gemeentelijk groen jaarlijks miljoen gulden. De gemeenteraad zal moeten be slissen of ze de extra uitgave ver antwoord vindt. Wethouder Ver dum heeft toegezegd dat het col lege binnenkort met een uitge werkt voorstel zal komen. WAARSCHUWING Medewerkers van de Leusdense plantsoenendenst waarschuwen de Leusdense raadsleden er voor om geen al te radicale besluiten te nemen. „We zullen moeten voor komen dat er niet abrupt ver anderd wordt. Als een proef een maal mislukt is, kunnen we de zaak moeilijk weer terugdraaien", aldus een gemeentelijke deskun dige. De gemeentelijke plantsoenen dienst heeft een plan opgesteld waarbij in een penode van vijf jaar LEUSDEN - De tradiditionele uit reiking van de liberale klepel op de nieuwjaarsbijeenkomst van de Leusdense afdeling van de WD ging dit jaar naar het WD- lid T. Holl. Hij kreeg de onder scheiding voor zijn volgens voor zitter W. Lufft voorbeeldige libe rale opstelling Tijdens de goed bezochte bij eenkomst, waarop ook burge meester Parus aanwezig was, hield de voorzitter van de WD m Leus den, de heer W. Lufft een toe spraak. Hij memoreerde daann het moeilijke politieke jaar dat ook de WD-gelederen niet onberoerd had gelaten. Op 25 januari zal daar over tijdens de ledenvergadering worden gesproken, waarbij ook de toekomst aan de orde zal komen. Het was de laatste bijeenkomst van de WD in Leusden die door de heer Lufft werd toegesproken. In de loop van het jaar zal hij Leusden verlaten, om elders te gaan wonen. WD-voorzitter m Leusden, W. Lufft (r), reikt de liberale klepel uit aan T Holl (1), die zich het afgelopen jaar heeft onderscheiden doorzijn liberale gedrag. 5USDEN - Vorige week kwam tijdens de vergadering van de immissie onderwijs, sociale zaken en milieubeheer een rap- »rt ter sprake dat al in 1986 officieel aan het college van B. en was aangeboden. Het rapport behandelt het beheer van ber en in de gemeente Leusden en bevat een uitgewerkt voorstel li te komen tot een betere werkwijze. De nieuwe wethouder ior milieuzaken, mevrouw C. Verduin heeft het rapport uit de at laten halen en ter discussie gesteld in de betreffende adscommissie. Dnafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. /erschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Hans Mosterd todaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Elndredaktle: Hans Mosterd nlevering kopij en advertenties: /oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor iet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ledaktie en administratie: Cantoor Leusder Krant Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Kbonnementsgeld: 68.80 per jaar 34.90 per half jaar. 17.70 per kwartaal 1 lachten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- ot donderdagmiddag 18 00 te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op ét onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 h, 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt wiemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 labestellen foto's: >e meeste In de Leusder Krant gepubliceerde toto s kunt u •bestellen (met uitzondering van archief- en historische toto's) ij vooruitbetaling op giro 871441, t n v BDU B V te Barneveld. »#t duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, ummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, labestel'en kost 7,50 per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en 15.- voer luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm) kunt oo« contant betalen op ons kantoor •usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ntvangt o de gewenste foto('s) thuis BE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Irantenkombinatie te Barneveld. Het rapport over bermbeheer werd opgesteld door een stagiair die zijn stageperiode vervulde bij de adviesgroep vegetatiebeheer van het ministerie van landbouw en visserij. Student Marcel van Kampen, die overigens in dienst is getreden van de gemeente Leus den, kreeg de opdracht om een inventarisatie te maken van de in heemse flora in de wegbermen buiten de bebouwde kom van Leusden. Aan de hand van de uit eindelijke bevindingen werd door Marcel van Kampen een maat schema opgesteld De opdracht om een inventarisatie te maken kwam voort uit een desbetreffend verzoek dat het Comité Milieuzorg Leusden en de gemeente Leus den samen hadden ingediend bij het ministerie. SCHOUWPLICHT Student Marcel van Kampen kwam tijdens zijn studie in Leus den tot de conclusie dat het on derhoud van wegbermen en slo ten helemaal afgestemd was op de zogenaamde schouwplicht. Een waterschap schrijft voor wanneer een sloot bekeken (geschouwd) wordt. De eigenaar van de sloot moet zorgen dat de sloot op de be treffende datum aan de eisen van het waterschap voldoet. Het wa terschap bepaalt of een sloot, beek, rivier of kanaal één of twee maal per jaar 'geschouwd' wordt. Van Kampen heeft met alleen al zijn bevindingen over de aange troffen flora in een rapport vastge legd, hij heeft ook een voorstel ge daan over een toekomstige werk wijze waarbij de natuur meer aan haar trekken komt. Als het aan Marcel van Kampen ligt gaan ae bermen in Leusden er in de toe komst fleuriger en dus mooier uit zien. ILLEGAAL Het zal dan wel afgelopen moeten zijn met de illegale en dus onge oorloofde chemische bestrijding door particulieren van bermbe groeiing in de gemeente Leusden. Van Kampen heeft tijdens zijn in- 1 ventansatie een twaalftal plekken m de gemeente gevonden waarbij sprake was van gebruik van che mische bestrijdingspiiddelen Op drie plaatsen aan de Moorster- weg, op twee plekken aan de Leusbroekerweg maar ook op plaatsen als de Maan weg, Lapeer- seweg en en Stoutenburgerlaan vond de toenmalige student dood gespoten gewassen. Marcel van Kampen is wel zoveel realist dat hij begrijpt dat mensen die last hebben van hoog opgroeiend on kruid voor hun huis, dat onkruid te lijf gaan. Bestrijding met chemica liën is wat hem betreft echter uit den boze. Marcel van Kampen heeft de ge meente Leusden ain 1986 ook in overweging gegeven de bewo ners van huizen in de buurt van de plekken waar met chemicaliën was gewerkt op de hoogte te stel len van de wettelijke bepalingen met betrekking tot onkruidbestrij ding. Tijdens de behandeling van de rapportage van Marcel van Kam pen tijdens de commissieverga dering werd duidelijk dat het overnemen van de voorstellen van de opsteller van het rapport de ge meente nauwelijks geld hoeft te kosten Het hoofd van de verant woordelijke gemeentelijke afde ling had becijferd dat de totale kosten hooguit vijf procent hoger zouden komen te liggen. Al werd met uitgesloten dat het „ook wel eens vijf procent lager zou kunnen zijn." Als de gemeenteraad in stemt met de voorstellen van Mar cel van Kampen, dan kan nog dit jaar met de voorgestelde andere werkwijze worden begonnen Gevonden Op het fietspad van de Noordenn- slag is gisteren een vnjwel nieuwe regenbroek, merk Avento. gevon den. Er lag ook een paar felrode nylon wanten bij. De eigenaar kan zich melden op Tarwelaan 4 in Leusden. door Jan Versteegt We maken op dit moment wel iets opmerkelijks mee. De pe riode van 28 december tot he den zijn de warmste winter weken van deze eeuw. Op nieuw een record derhalve. De natuur is geheel van slag. Niet alleen bij ons, maar in ge heel West-, Midden- en Oost- Europa Deze week las ik dat de beren in Polen al uit hun winterslaap zijn ontwaakt, de kersebomen al in bloei staan en dat de temperatuur er in het zuiden tot 17° is opgelo pen. En dat bij een lekker zon netje. Weer dat een normaal verschijnsel is in de maanden apnl en mei. Hoe êinders verliep het verle den jaar! Toen luidde een koufront, dat ons op de 9e passeerde, een pittige vorst periode in. Deze duurde tot de 20e januari. Het werd bere- koud met 's nachts strenge tot zeer strenge vorst en overdag matige vorst. Promotor van die kou was een zeer sterk hogedrukgebied boven Noord-Rusland met een luchtdrukwaarde van Dijna iuou npa. z.o n noye- drukgebied is er ook nu wel. maar het ligt voor de schaats liefhebbers totaal verkeerd. Het ligt boven Spanje en de Alpen tot aan Rusland. Tege lijkertijd is de luchtdruk laag boven IJsland en Schotland tot aan Scandinavië. De stroming tussen beide systemen is zuid tot zuidwest. En daarmee wordt voortdurend zachte en vochtige lucht aangevoerd. De temperatuur ligt derhalve ver boven normaal. Daarnaast blijft er van tijd tot üjd regen vallen en daar hebben we geen behoefte meer aan. Aan de andere kant van de oceaan blijft het zeer koud. In Chicago vnest het 's nachts 26 graden en overdag komt het kwik daar niet boven -15. Ril len dus. Er valt daar ook veel sneeuw en er is veel wind. Het openbare leven wordt er behoorlijk verstoord Bij ons lijkt het erop, dat we geleidelijk meer onder in vloed komen van het eerder genoemde hogedrukgebied. Als dit uitkomt wordt het wat rustiger met een wat toene mende kans op zonneschijn en een wat neergaande tem peratuur. Wat meer zon zou een ieder wel goed doen. Via de Belgische weerman Armand Pien vernam ik dat het jaar 1987 het somberste jaar was sedert 1880 Dus het somberste jaar in deze eeuw De kans op wat lichte vorst gedurende de nacht neemt de komende dagen wat toe. Dit zal echter weinig invloed hebben op de stand van het huidige wintergetal. Dat staat op dit moment op 12,5. Ter vergelijking: het wintergetal in de zeer strenge winter van 1963 bedroeg meer dan 300. Het wintergetal wordt be paald door het aantal nega tieve etmaalgemiddelden bij elkaar op te tellen. De posi tieve worden er niet vanaf ge trokken. Het wintergetal van 1988 stelt dus nog mets voor. Indien hier weuug of geen verandering komt, wordt het een van de zachtste winters uit de geschiedenis. Kop loper is nog steeds 1974/75 Maar we zijn er nog niet Fe bruari kan nog uit een bitter koud vaatje tappen. De ge schiedenis heeft ons dat ge leerd. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabellaant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! LEUSDEN - De Muziekschool Leus den organiseert voor vrijdag 15 ja nuari een solistenconcert. Leerlin gen van de muziekschool zullen onder andere werken uitvoeren van Bach, Chopin en Debussy Het concert wordt gehouden m de zaal van de muziekschool aan de Zwar- teweg 16a in Leusden-Centrum. De aanvang is 20.00 uur. LEUSDEN - Op donderdag 14 ja nuari vindt m Cultureel Centrum 't Claeverenblad een concert plaats van Nelleke Elzinga(viool) en Do- nen Verheijden(piano) Op het programma staan onder andere werken van Stravinsky, Janacek en de Nederlanders Willem Fredenk Bon, Ton de Leeuw en Hans Kox. Het concert begint om 20.15 uur. Telefonisch reserveren via num mer 943472. Woensdag 13 januari: 9.00 uur handwerkhobbyclub „De Moespot". Donderdag 14 januan: 13.30 uur: bejaardensoos „Ons Ge bouw". 20.15 uur: jaarvergadering KPJ „De Moespot". Zaterdag 16 januari. 20.00 uur: disco show „De Klaveet". Zondag 17 januan. 11.30 uur: Frühschoppen „D'Ouwe Peerdestal". 14.00 uur: disco „De Klaveet" Maandag 18 januan kaarttoemooi SVS kantine sport park. Dinsdag 19 januari: 9.00 uur welfareclub „Zonne bloem".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3