Geutbestuur neemt genoegen met casco op parkeerplaats xpositie otopon ■feopend 3urgemeester vraagt om aandacht vluchtelingen E3oeiend Valleiconcert r/an De Vries en Jansen Huidig jongerencentrum is nog nauwelijks bruikbaar Kinder theater Films Appelmarkt Auto-inbraak Lezing PCOB Open ochtend Jazzpodium }ij start campagne Amnesty Leusden: Milde straf 1 De Mol DINSDAG 12 JANUARI 1988 1 eusd e r K rtnc plaatselijk nieuws kelijke plaats. De ronde nest- kamer, wordt bekleed met bladeren en ander droog plantenmateriaal. Het geheel van het bouw sel is het best te vergelijken met een spinneweb. Om de nestkamer heen en erboven lopen een paar cirkelvormi ge gangen die door drie pij pen met elkaar en met het nest zijn verbonden. Vanuit die cirkelvormige gangen lo pen stervormig tunnels in alle richtingen, om ergens weer om te buigen en uit te monden in een andere loop gang. Vanuit het nest voert een vluchtgang naar bene den die eveneens uitkomt in een loopgang. Eén bepaalde gang voert altijd naar een sloot, een vijver of ander wa ter. In de directe omgeving van het nest legt hij ook nog één of meer voorraadkamers aan. In tijden van overvloed verzamelt hij daar de over- produktie. Om de voorraad voor bederf te behoeden, be waart hij die levend. De slachtoffers worden op een of andere wijze verminkt, re genwormen bijvoorbeeld worden de koppen afgebe ten, om ontsnapping te ver hinderen. De bronsttijd van de mol duurt van maart tot mei. Daarna komt de tijd, dat het wijfje een nestkamer maakt met een extra zachte bekle ding. In die tijd kan zelfs de toekomstige vader maar het beste ver uit de buurt blijven. Ze werpt eens per jaar vier tot vijf jongen, een enkele keer meer. De pasgeboren jongen zijn naakt en klein, ze wegen maar ZVz gram. Ze- groeien echter snel. Na drie weken gaan de oogjes open en na vijf weken kruipen ze uit het nest en spelen veel bovengronds. Daarbij vallen vaak slachtoffers door de vele vijanden. Degenen die overblijven zijn volwassen in het voorjaar van het volgen de jaar. De gemiddelde leeftijd van de mol is drie tot vier jaar. Ze houden geen winterslaap, ook in het koude jaargetijde gaat het graafwerk gewoon door, maar dan op grotere diepte. Een verse molshoop in de sneeuw is heel gewoon. Als u zich weer eens boos maakt wanneer een mol uw gazon heeft verbouwd, denk dan eens aan het diertje zoals dat zo wonderlijk is aange past aan zijn leven onder de grond. G. van L. gemaakt met een handtekenin genactie Passanten konden tegen betaling van vijftig cent de vol gende tekst onderschrijven: "Eu ropa - en dus ook Nederland - moet steun verlenen aan vluchte lingen elders, maar ook de daad werkelijke bereidheid tonen zelf alle vluchtelingen die recht heb ben op asiel, op te nemen: want zij hebben geen keus." De kaarten, waarop de handtekeningen ge plaatst konden worden, zullen op gestuurd worden naar staatssecre taris van Justitie, mevrouw V Korte-Van Hemel en naar minister president R. Lubbers. Aan het einde van de eerste dag waren er 105 kaarten voor premier Lubbers en 93 voor mevrouw Korte-Van Hemel ondertekend. De winkelende voorbijgangers konden ook een tentoonstelling van Amnesty International bekij ken. Voor degenen die alles nog eens rustig willen bekijken, be staat de mogelijkheid om dat m het gemeentehuis te doen BELEID De Nederlandse regering voert al een paar jaar een 'ontmoedigings beleid'. Die term wordt in ieder geval gebruikt sinds hier in 1983 groepen Tamils uit Sri Lanka arri veerden. De lange wachttijden, de onzekerheid over de uitslag, het heel lage percentage dat in Nederland werd toegelaten: het was allemaal bedoeld om asiel zoekers af te schrikken. Maar de vluchtelingen lieten zich met ont moedigen. Er werden scherpere maatrege len ingevoerd door de regenng: Als asielzoekers eerder in een Westeuropees land hebben ver bleven, of als ze daar doorheen hebben gereisd, stelt de regering, dat ze daar dan asiel hadden moe ten vragen. Ze worden naar dat land teruggestuurd, ongeacht of ze daar ook werkelijk terecht kun nen. Luchtvaartmaatschappijen kunnen worden beboet als ze mensen zonder geldige documen ten vervoeren. Soms zal de marechaussee na de landing al in het vliegtuig de pa pieren controleren. Wie onvol doende papieren heeft, kan direct worden teruggestuurd. In de praktijk wordt het zo heel moeilijk om in Nederland asiel te krijgen, ja zelfs om Nederland te bereiken. Het aantal asielzoekers daalde, tot maandelijks zo'n acht honderd. Dit is een van de sombere realitei ten, waarvoor Amnesty Internatio nal zich gesteld ziet, zo valt te le zen in de 'Vluchtkrant', een uit gave van Amnesty International. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het jongerencentrum 'de Geut' aan de Zwarteweg heeft tal van bouwkundige gebreken. De dienst gemeentewer ken heeft becijferd dat er minstens 180.000,- nodig is om het gebouw "een beetje gestalte te geven". Bij ambtenaren en Geutbestuur is nu de vraag gerezen wat men met de voorma lige boerderij aan moet. Geutvoorziter Frits Ringers kwam vo rige week met het voorstel om op de parkeerplaats van het jongerencentrum een nieuw gebouw neer te zetten dat lijkt op de huidige huisvesting. "Een casco is voor ons voldoende", aldus de heer Ringers. Om zelf te kunnen zien hoe het er met de Geut voorstaat, bracht de commissie Welzijn vonge week donderdag een bezoek aan het jongerencentrum 'de Geut'. Wat men aantrof was niet veel fraais. Het gebouw vertoont tal van ge breken. Voorzitter Fnts Ringers kon de aanwezige raadsleden ter plaatse laten zien wat er aan het gebouw mis is. De 'zolderkamer' waar het gezel schap een kop koffie aangeboden kreeg blijkt de emge ruimte in het gebouw te zijn die behoorlijk warm te krijgen is. Dit komt omdat de verwarmingsketel die geacht wordt voor verwarming van het gehele gebouw te zorgen, in deze ruimte staat. "De verwarmingske tel die hier staat zou juist vol doende zijn om een kleine eens- gezinsworung te verwarmen", al dus de heer Rmgers. Het gebouw warm krijgen is toch al een hele toer. omdat er alleen maar provi sorische isolatiemateriaal is aan gebracht. De electrische voorziening in het gebouw voldoet ook niet aan de eisen die gesteld mogen worden. Overal in het gebouw treft men losliggende snoeren aan. Slechts een deel van de zolder is beloopbaar Dat deel dat wel ge bruikt kan worden, ziet er echter ook met erg veilig uit. De aanwe zige commissieleden waren stuk voor stuk blij dat ze dit deel van het gebouw konden verlaten. Wat de commissieleden van binnenuit met konden zien, waren de talloze scheuren in het gebouw zelf Dat het buitenterrein nauwelijks te ge bruiken is na een regenbuitje kon den de aanwezigen wel ervaren. Om het gebouw te bereiken moet men vaak eerst een paar passen door de modder lopen. VEILIGHEID De veiligheidsvoorzieningen in het gebouw laten te wensen over Noodverlichting is er met en ook nooduitgangen zijn niet aanwezig. Toch komt het regelmatig voor dat zo'n 150 jongelui tegelijk in het ge bouw aanwezig zijn. De laatste 'verbouwing' in het jon gerencentrum vond plaats in 1985. In dat jaar werden er meuwe toi letgroepen in het gebouw aange bracht. Ook werd het dak gerepa reerd, zodat men ook zonder para plu droog kon blijven als het bui ten regende. Begin 1986 werd er 50.000,- uit getrokken om de Geut verder op te knappen. Van dat geld is nog 35.000,- over, omdat er geld ge stoken is in een alarminstallatie en enkele andere noodzakelijke voorzieningen, 35000,- is echter beslist onvoldoende om het ge bouw te laten voldoen aan de ei sen die aan een jongerencentrum gesteld mogen worden. GEEN NIEUW GEBOUW Als het aan het Geutbestuur ligt wordt er niet ergens een com pleet nieuw jongerencentrum neergezet. "Een nieuw gebouw nodigt alleen maar uit tot verbouw door bezoekende jongeren", zo weet Fnts Ringers uit ervaring. Vandaar het idee om een casco neer te zetten dat vervolgens door jongeren zelf kan worden inge- ncht volgens hun eigen eisen. Wethouder Evelien Blom (CDA) kon donderdagavond geen harde toezeggingen doen. Zij beloofde echter wel de 'Geutproblematiek' op korte termijn in het college van burgemeester en wethouders ter sprake te brengen Alle commissieleden leken er na de rondleiding van overtuigd dat voortzetting van de huidige situa tie niet verantwoord is. ACHTERVELD - Door de plaatselijke KPJ afdeling zijn voor de maand januari weer een aantal activiteiten gepland Donderdag zal de jaarlijkse leden vergadering worden gehouden m „De Moespot" De aanvang is om 20.15 uur De agenda omvat 10 punten. Opening, overzicht activiteiten afgelopen jaar, fi nancieel overzicht, kascontrole com missie, overzicht clubblad Medium, verslag trekkerbehendigheidswed- stnjd, verslag sportcommissie, uitslag en discussie over de gehouden en quette, rondvraag en sluiting Zaterdag 16 januari zal een bijeen komst worden georganiseerd waarbij alle ouders van de leden zullen worden uitgenodigd. De avond vangt aan mei eenH Mis in de St Josephkerkom 19 00 uur Daarna komt men bij elkaar in cafe Buitenlust bij Jan Voorburg. Er zal dan o.a stijldansen zijn en een verloting Op 27 januan zal worden deelgeno men aan het Knng Basketbaltoernooi m de Bieshaar te Hoogland. Opgeven voor deelname bij Andre Voorburg. Vnjdag 29 januan zal een playback wedstnjd v/orden gehouden in „Ons Gebouw" Aanvang 20.00 uur Voor deelname kan men zich opgeven bij Margnte Herder, tel. 033-950646. Na afloop van de wed stnjd nog gezellig dansen. AMERSFOORT - Kindertheater Burrp uit Amsterdam speelt zater dag 16 januan de voorstelling 'De tafel van vier', voor kinderen van 3 tot 7 jaar. De voorstelling wordt gehouden in de Appelmarkt aan de Groenmarkt 8 in Amersfoort. Het kindertheater begint om 14.30 uur. Reserveren mogelijk van maandag tot en met vrijdag tussen 13.00 en 15.00 uur op het nummer 19505. AMERSFOORT - In de komende weken zal in filmhuis Appelmarkt aan de Groenmarkt in Amersfoort een aantal films vertoond worden. Van donderdag 14 tot en met maan dag 18 januan zal elke avond om 20.00 uur de film 'Crazy Love' van regisseur Dominique Deruddere te zien zijn. Vnjdag 15 en zaterdag 16 januan is de film 'Monty Python and the Holy Grail' van T. Gilliam aan de beurt, die beide keren om 23.00 uur begint Tenslotte zal op dinsdag 19 en woensdag 20 januan om 20.00 uur de film 'Solaris' van Andej Tar- kowsky gedraaid worden. LEUSDEN - Uit de auto van M. uit Apeldoorn is afgelopen zaterdag avond een handtas gestolen met daann een rijbewijs, kentekenbe wijs en 15 girobetaalkaarten. De inbraak vond tussen 17.30 en 18.00 uur plaats bij Albert's Corner. De inbreker kwam in de auto door de rechtervoomut in te slaan. LEUSDEN - Maandag 18 januari om 14.30 uur zal de afdeling Leusden van de Protestants-ChnsteUjke Ou deren Bond, (P.C.O.B.) een bijeen komst houden in 't Hamersveld. So ciaal psycholoog prof. dL Defares zal een lezing houden met de titel 'Omgaan met stress, een uitdaging voor de oudere mens'. LEUSDEN - Een jongen uit Wou denberg, die op een brommer reed waar het een en ander aan mankeerde, koos eieren voor zijn geld toen hij een politieauto ont dekte. Onder het motto 'Liever wat geld dan m'n brommer kwijt' reed hij onder de ogen van de po litie door rood en vervolgens over het trottoir terug. Een boete kon hij knjgen, zoals de politie hem telefonisch meedeel de: 50,- voor het rijden door rood en 35,- voor het op de stoep rijden. Wat de jongen ver volgens niet betaalde. ,,Niet sportief, je hebt zelf een keus gemaakt", vond de officier, die op de zitting een hogere boete eiste. De kantonrechter haalde de hand over zijn hart en schroefde de zaak terug naar de 85,- waar- Imand uit Amersfoort, die ,,net een half uur vóór z'n aanhouding" een auto gekocht had en daar on verzekerd mee naar huis reed, viel bij een controle door de mand en beweerde toen maar wel ver zekerd te zijn. Hij mocht de politie de verzekeringspapieren komen tonen. Dat deed hij, maar uit de datum bleek dat de verzekering de dag né de aanhouding was afgesloten. Hij was verontwaardigd dat hij na toch een boete kreeg. ,,Maar u heeft geprobeerd er on deruit te komen. Dat blijkt uit de datum Op het moment van aan houding was u niet verzekerd en daar gaat het hier om." Vandaar een boete van 500,-. wat overi gens 100,- lager was dan de eis. Public relationsmanager E.Servaas van Pon vlak na het verrichten van de openingshandeling voor de expositie van Fotopon. Deze club. die bestaat uit werknemers van Pon, heeft deze maand in 't Claeverenblad een jubileumtentoonstelling. De openingshandeling bestond uit het maken van een foto van de aanwezigen doormiddel van een luchtontspanner van ruim negen meter Op de opening waren behalve CDA-wethouder Evelyn Blom, ook vertegenwoordigers van fotoclubs uit omhggende gemeentes aanwezig, zoalsBronswerk en Hoevelaken Ook waren er bestuursleden van de gewestelijke en landehjke afdeling van de nationale fotobond. In totaal gaven ruim 70mensen blijk van hun belangstelhng Ook de eerste dag van de expositie, afgelopen zaterdag trok volgens de voorzitter van de vereniging veel belangstellenden. LEUSDEN - Vrijdag 15 januari is er weer een open ochtend in vrouwe- nontmoetingscentrum 't Vooron der, Burg v.d. Postlaan 2 Alle vrou wen zijn met of zonder kmderen welkom tussen 09.00 en 12.00 uu- r.Ingang aan de achterzijde van het gemeentehuis. LEUSDEN - Stichting Jazzpodium zal op 14 januari haar eerste Jazz- Podium van dit jaar houden. Tradi tiegetrouw speelt weer het Jan Ver- wey/Wiebe Haanstra-kwartet Het Podium zal gehouden worden in Cafe 'De Swartesteegh' aan de Ha- mersveldseweg. Aanvang 21.00 In losse grond en dicht aan de oppervlakte graaft de mol snel. Hij trekt zijn kop in, boort met zijn snuit in de aar de en met behulp van zijn sterke nekspieren en graaf poten werkt hij zich naar vo ren. De aarde drukt hij met zijn rolronde lijf stevig tegen de zijkanten en wat dan nog overblijft schoffelt hij naar achteren. De losgewerkte grond wordt eerst verzameld en dan naar boven gewerkt, waar het de zogenaamde molshoop vormt. Een mol kan een hoeveelheid aarde van het twintigvoudige van zijn eigen gewicht omhoog duwen. Ongeveer vijftig meter van het jachtterrein verwij derd, ligt het woonvertrek van de mol, de „ketel", een burcht naar een vast patroon gebouwd. Deze ketel ligt op een diepte van twintig tot zestig centimeter onder de oppervlakte, dikwijls onder een flinke molshoop. De mol heeft, voor de veiligheid, graag een moeilijk toegan 'irgemeester Panis tekent een kaart met een oproep aan de staatssecre taris van justitie, Korte-Van Hemel, om in soepeler vluchtelingenbeleid te voeren. voor hij oorspronkelijk de zaak had kunnen afdoen. Een hoogtepunt was ongetwij feld de vertolking van een Sonate voor hobo en piano van Francis Poulenc. Zeer gevoelig en met lang aangehouden tonen speelde Han de Vries. Plotselinge afwisselingen van groot forte en klein piano zorg den voor een uiterste spanningsop bouw. Het publiek was ook hier weer doodstil. Met name het derde deel „déploration" sprak boekde len. Op grootse wijze werd de in tentie van de componist vertolkt. Van Claude Debussy werd „Ima ges d'or" voor pianosolo vervol gens gespeeld Het pianospel was heerlijk en verrukkelijk om naar te luisteren. Een volkomen in de mu ziek opgaande Rudolf Jansen had het aanwezige publiek volkomen in zijn ban. Een luid slotapplaus volg de na de vertolking van twee fanta siestukken voor hobo en piano van Carl Nielsen Als toegift speelde men van Ben-Haim aan „Sephardic Melody". Jaap Riewald ,EUSDEN - Burgemeester Panis van Leusden startte zaterdag- norgen 9 januari een Leusdense vluchtelingencampagne on- ler auspiciën van Amnesty International. Voor een handjevol aensen, waaronder enkele raadsleden, wat persmensen en ini- iatiefnemers van Amnesty International hield de Leusdense lurgervaarder een kort maar hevig pleidooi om meer aandacht e schenken aan het internationale vluchtelingenprobleem. Hij nemoreerde een stukje Leusdense politieke geschiedenis. Ter- irijl het vorige Leusdense CoUege van B W nog niet helemaal echarmeerd was om in Leusden vluchtelingen op te nemen, sonde hij zich verheugd over het feit, dat het nieuwe college lie bereidwilligheid wel kon opbrengen. Hij vertelde zijn Seine gehoor dat Leusden in de komende jaren jaarlijks zeven- In twintig vluchtelingen zal opnemen binnen zijn gemeente, letgeen neer zal komen op zo'n tien gezinswoningen per jaar. in Leusden niet een al te groot pro bleem zijn. Nederland heeft altijd een uitstekende naam gehad op het gebied van het vluchtelingen vraagstuk. Deze kleine inspanning is zonder meer in Leusden op te brengen. Met name zou men een aantal vooroordelen vaarwel moeten zeggen. De mensen om wie deze actie gaat, worden geplaagd door veel angst en hopeloosheid. Het zijn politieke vluchtelingen die vermoedelijk geen menswaardig bestaan zouden kunnen leiden, wanneer ze niet zouden vluchten. Burgemeester Panis herinnerde ons aan onze eigen Tweede-We- reldoorlog-ervanngen: "Wij moe ten nu mensen opvangen, onge acht kleur, geloof of overtuiging Dat zijn wij aan deze mensen ver plicht!" De burgervader prees zich geluk kig met het feit, dat er zoveel jon geren enthousiast meewerkten aan de realisering van de idealen van Amnesty International. TENTOONSTELLING Na dit pleidooi werd een begin naar voren. Rudolf Jansen bleek zowel een excellent solist als be geleider te zijn. mede door een grote dynamiek m de pianobege leiding aan te brengen, konden beide musici het publiek tot het uiterste toe begeesteren. Van Franz Schubert vertolkte pianist Rudolf Jansen vervolgens uit Opus 90 een Impromptu in Ges groot voor pianosolo. Romantische gedachten werden opgeroepen: heldere bergbeekjes overgaand in onstuimige rivieren. Kristalhelder en duidelijk werd gemusiceerd in een goede tempo. Het spel kwam volkomen tot zijn recht m de goede akoestische ruimte van de N.H. Kerk in Leusden-Zuid. Minutenlang applaus was er voor het duo na beëindiging van de uit voering van „Drei Romarizen" voor hobo en piano, opus 94. van Robert Schumann. Doordat de vleugelklep m een kleinere hoek gesteld werd, kreeg het hobogeluid nog meer de kans op volledig tot uiting te ko men. Intense muzikaliteit en grote vaardigheid vielen op bij de uitvoe renden. en ir elst LEUSDEN - Onder auspiciën van de Stichting Valleiconcer- >n vond op donderdag 7 januari j.l. een optreden plaats van oboist Han de Vries en pianist Rudolf Jansen. Voor een groot tl dankbaar publiek werden werken ten gehore gebracht van ivaldi, Schubert, Schumann, Poulenc, Debussy, Nielsen en en-Haim. _Wat eigenlijk meteen al bij de IRrste paar maten van het eerste ^"^inmer opviel, was eigenlijk ken- ^jéïkend voor het hele concert: be- epsmensen van groot mveau wa tt aan het werk. Het publiek was eteen in de ban van dit opmerke- k mooi musicerende duo Wan- ser je een perfecte uitvoering meemaakt, ga je je soms afvragen, waarom het nu de ene speler wel en de andere nu juist weer met gegeven is om een zaal m uiterste vervoering te brengen. Opvallend was m ieder geval tijdens dit con cert, dat hoboïst Han de Vnes al zijn partijen uit het hoofd speelde. Vermoedelijk heeft het los-van- de-muziek-staan alles te maken met een verfijnde afwerking. Je hoeft met meer keer op keer in de muziek te kijken en verschaft je dan de mogelijkheid om muziek tot leven te brengen, om je hele wezen in de muziek te leggen. Als eerste werk werd ten gehore gebracht de Sonate in c kleine terts van Antonio Vivaldi. Opvallend goed werd er samengespeeld op uiterst muzikale manier. Het pu bliek luisterde doodstil naar de schitterende klanken: je zou een speld kunnen horen vallen tussen twee gedeelten van dit nummer Zelfverzekerd trad ook de pianist Amnesty International is geen Vluchtelingenorganisatie. Zij lOudt zich niet bezig met de di- =-«cte opvang van vluchteling, Hiaar zet zich in voor mensen die tjj terugzending naar het land van Éjerkomst gegronde vrees hebben Hoor vervolging wegens ras, gods- •Mienst, nationaliteit, het behoren :.Dt een bepaalde sociale groep of ïolitieke overtuiging. K*. VOOROORDELEN Burgemeester Panis was blij, dat de Woningstichting Leusden posi tief had gereageerd op het vluch telingenvraagstuk. Meer huizen bezitters zijn echter nodig, om voor de opvang optimaal te kun nen zorgen. Volgens de mening van burgemeester Panis moest dat

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5