'Ruimtevaart is meer dan lolletje voor wetenschappers" LEUSDEN, Jieuwe carnavalsprins van houden Klomp' in de startblokken leusder krent :nge Leusdenaar start nieuwe afdeling Ruimtevaart en Sterrenkunde ÏÏëkaaL rmsenbal 1988 in bakermat van Leusdense feestgangers Te veel drank op beboet Milieu Educatie - LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 ve mkindegemeede/ Leusden Achterveld Januari weldadig 2D0NDERDAG 14 JANUARI 1988 plaatselijk nieuws Aktueel en snel. De Lensder Kabelkrant is dagelijks 24 nor per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktnele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Vereni gin gs nieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, VTaag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Donderdag 14 januari: 20.00 uur: vergadering gemeen teraad in het gemeentehuis, 't Erf 1. 20.15 uur: Concert Nelleke Elzin- ga(viool) en Dorien Verheijen(pia- no) met werken van oa Strawinsky en Dvorak in 't Claeverenblad. Vrijdag 15 januari: 09.00 uur Open ochtend Vrou wenontmoetingscentrum 't Voor onder (achter het gemeentehuis) 20.00 uur: Solistenconcert Mu ziekschool Leusden, met werken van oa Bach en Chopm. Zaal van de muziekschool, Zwarteweg 16a. Zaterdag 16 januari: 20.00 uur: Pnnsenverkiezing en prinsenbal van carnavalsvereni ging 'De Gouden Klomp'. Plaats: kantine van Roda '46, Burg. Buining- park. Dans-contactavond voor allleen- staanden in De Mof met Calledo- ruan Combo Maandag 18 januari: 14.30 uur: Bijeenkomst P.C.Ol over 'Omgaan met stress, een uit daging voor de oudere mens', in 't Hamersveld. 20.00 uur: Gemeenteraadsverga dering over het Financiëel Beheer en Beleid in het gemeentehuis aan 't Erf 1. 20.15 uur: Vergadering Werk groep Milieu en Educatie in het gemeentehuis, 't Erf 1. Zaterdag 16 januari: 20.00 uur: disco show „De Klaveet". Zondag 17 januari: 11.30 uur: Fruhschoppen „D'Ouwe Peerdestal". 14.00 uur: disco „De Klaveet". Maandag 18 januari: kaarttoernooi SVS kantine sport park. Dinsdag 19 januari: 9.00 uur. welfareclub „Zonne bloem". LEUSDEN - Op vrijdag 12 februari om 19.00 uur zal de eerste eenkomst in Leusden worden gehouden van de plaatselijke ieling van de Nederlandse Jeugdvereniging voor Ruimte- art en Sterrenkunde. De bijeenkomst vindt plaats in het huis n de initiatiefnemer, Jan-Willem Oosthoek (17 jaar), Linge- jk 12. Iedereen tussen de acht en honderd jaar, met belang- illing voor sterrenkunde, ruimtevaart en science fiction is op ze avond van harte welkom. ioor Marianne de Valck nitiatiefnemer Jan-Willem Oost- »k, een zeventienjarige havo- lolier, heeft niet zo'n klein beetje 'angstelling voor ruimtevaart en trenkunde. Vanaf dat hij een r of acht was, boeide alles wat t ruimte en raketten te maken 1, hem al in bijzondere mate. ewel zijn ouders af en toe hun t vasthielden, wanneer Jan-Wil- 1 weer eens contact opnam met i ambassade om aan gegevens komen, of naar weer een ten- nstelling wilde, hebben zij hem jd de kans gegeven zijn hobby te bouwen. )at heeft hij dan ook intensief laan. Alle aspecten van de mte zijn door hem met aandacht leeld: modelbouw van raketten, bezoeken van ruimtevaart-ten- nstellingen, het verzamelen van ntenberichten en radioberich- („wij wisten de ramp met de iceshuttle eerder dan de rest Nederland"), tot aan het zo k bezoeken van planetaria dat i van de direkteuren, de heer lus van het Ruimtevaartmuseum Deventer, hem al jaren geleden t een gerust hart in zijn eentje >r het planetarium liet struinen. 982 vond Jan-Willem de vereni- g die precies paste bij zijn inte- ses. >e Nederlandse Vereniging •r Ruimtevaart en Sterrenkunde, fericht door Gerard Keijzers, „Een oudere man, van eind dertig" volgens Jan-Willem. De vereni ging, die zetelt m Oss, houdt bijeen komsten bij alle plaatselijke afde lingen, waarvan die m Nijmegen, gevestigd m de Kruittoren, wel de belangrijkste is. Na zes jaar „enorm veel van de vereniging en vooral van Gerard Keijzers geleerd te hebben", voelt Jan-Willem zich ca pabel genoeg een plaatselijke af deling te starten. START Twee jaar geleden stond hij sa men met mede-NJRS-lid Frank Vos (18) uit Amersfoort met dit doel op de Leusdense Avondmarkt. Zij ver wierven wat publiciteit en één lid Imke Obbens (17). De avond- markt van het afgelopen jaar lever de eveneens wat publiciteit op, er werden een aantal bouwdozen ver kocht en dne kinderen werden lid. Jan-Willen Oosthoek werkt als scout vaak met kinderen vanaf acht jaar. Met groot enthousiasme wenst hij ze m te wijden in de geheimen van de ruimte. Kinderen in deze leeftijd en vooral in de boven bouwleeftijd tussen de tien en twaalf jaar, hebben dikwijks grote belangstelling voor feiten en feitjes. Vooral die waarbij wat te fantaseren valt. Ruimtevaartkennis en science fiction vormen een uit stekende combinatie. Daarbij dient onmiddellijk ge zegd te worden dat het niet de be doeling van Jan-Willem is, uitslui tend kinderen tot zijn vereniging Jan-Willem Oosthoek, de oprichter van de Leusdense afdeling van 'Ruimtevaart en Sterrenkunde' toont een van zijn modellen. toe te laten. De vereniging is voor iedereen en zal voor iedereen inte ressant zijn, verzekert hij. Na twee jaar van voorbereiding is het nu eindelijk bijna zover: de eerste bij eenkomst op 12 februari. MOGELIJKHEDEN Die eerste bijeenkomst zal voor al een kennismakingsbij eenkomst zijn. De landelijke voorzitter, Ge rard Keijzers, geeft met dia- en vi deomateriaal een indruk van wat de nieuwe vereniging kan bieden. Zoals: eens in de twee maanden het met veel foto's uitgevoerde club blad ASTRU1M (een samenvoeging van de afkortingen van Astronomie en Ruimtevaart). In dit blad over zichten van verschenen SF Litera tuur, belangrijke sterrekundige ge beurtenissen, maanfases en ruim te vaartgegevens. Tijdens de bij eenkomsten, die eens in de zes weken gehouden zullen worden, kunnen de leden lezingen, cursus sen, film-, dia- en videovoorstellin gen voorgeschoteld krijgen. De vereniging biedt de mogelijkheid om aan computerkunde op het ge bied van ruimtevaart en sterren kunde te doen (o.a. door het be schikbaar stellen van program ma's, waaronder volgens Jan-Wil lem „bijzonder leuke spelletjes"). De vereniging organiseert en be zoekt tentoonstellingen, zomer kampen (één week in Luxemburg waar de lucht helder is), excursies in binnen- en buitenland Qan-Wil lem noemt vol enthousiasme de ruimtevaarttentoonstelling in Le Bourget bij Parijs), sterrekijk- avonden en zonnewaarnemings- middagen. De veremgmg advi seert over en verkoop sterrekij- kers en modelbouwdozen. Ook verschaft zij folders en brochures voor werkstukken en spreekbeur ten op scholen. En last but not least: de verenigingsleden laten astro nauten experimenten m de ruimte doen die door NJRS-leden bedacht zijn. RUIMTEVAARTPROEVEN De ruimtevaartproeven die ge daan zijn, werden uiteraard gedaan door onze enige Nederlandse astronaut Wubbo Ockels, erelid van de NJRS. Voorwaarde voor de proeven die door hem in de ruimte werden uitgevoerd, was dat er geen materiaal aan te pas mocht komen. De tocht bij de Nijmeegse afdeling in het Kruithuis bracht de oplossmg. Om die tocht tegen te gaan, moesten enige gaten hoog in de muur worden dichtgesmeerd. Tijdens dit vermoeiende werkje, waarbij het bloed in de armen steeds weer moeite had de vingers te bereiken, kwam de vraag hoe dat nou in de gewichtsloze ruimte zou gaan. Om daar achter te komen stond Wubbo Ockels een weten schappelijk verantwoorde tijd met zijn armen omhoog tijdens zijn ruimtevlucht. De uitslag komt hij regelmatig tijdens lezmgen voor plaatselijke afdelingen vertellen. PLANNEN De Leusdense afdeling van de Nederlandse Jeugdvereniging voor Ruimtevaart en Sterrenkunde telt op dit moment nog slechts zes leden. De verwachting is dat dit er spoedig meer worden. De belang stelling is er, zeker bij de jeugd. Jan-Willem Oosthoek benadrukt dat je om lid te worden van de vereniging, slechts interesse moet hebben. Het is niet nodig dat je al iets weet van ruimtevaart, sterren of science fiction. Maar wanneer je al je hobby hebt gemaakt van ster renkunde, nnmtevaart en science fiction, biedt de veremgmg stof ge noeg om de hobby verder uit te diepen. Jan-Willem is van plan met de kersverse leden m de zomer maanden excursies te onderne men, bijvoorbeeld naar het nieuwe planetarium in Artis, waar hij bij voorbaat nieuwsgierig naar is. „Daar kunnen ze met behulp van computers je van alles laten zien. De sterrenhemel zoals hij er op je verjaardag uitziet, een druk op de knop en voila, de sterrenhemel in het jaar 2000, allemaal mogelijk." Excursies naar de volkssterren wachten zoals Simon Stevin, de ra diotelescoop in Westerbork en het melkwegpad, staan op zijn pro gramma. „LOLLETJE" Een blinde hobbyist is Jan-Wil lem Oosthoek beslist niet. Hij weet dat de ruimtevaart „een puur com merciële bedoening" Hij griezelt af en toe van de militaristische kanten waar zijn enthousiasme „niet zo erg" naar uitgaat. Hij maakt zich kwaad over mensen die „ruimte vaart slechts als een lolletje van een paar geleerden zien" en wijst graag op het wetenschappelijke belang Daarover weet hij veel en is bereid veel te vertellen „bijvoorbeeld op scholen enzo". Daarvoor beschikt hij over materiaal dat door hem, en de veremgmg is verzameld. In alle landen die maar iets aan ruimte vaart doen. Zijn verzameling is zeer groot. Met een ding kan iemand Jan- Willem een groot plezier doen. Het enige knipsel dat hij mist gaat over de landing van de eerste Ameri kaanse raket, op 21 juli 1969. Wie heeft dat nog ergens liggen? NJRV Eerste bijeenkomst Nederland se Vereniging voor Ruimtevaart en Sterrenkunde, Lingewijk 12, 12 fe bruari 1988, lidmaatschapsgeld 20,- per jaar voor iedereen tussen de acht en honderd jaar. (van één onzer medewerkers) EUSDEN - Aanstaande zaterdag zal bekend worden wie in 8 de scepter zal zwaaien van de Leusdense camavalsver- ging „De Gouden Klomp". Om elf over elf 's avonds zal de iwe prins zijn opwachting maken in de bakermat van het sdense carnaval, de kantine van voetbalvereniging Roda >e Gouden Klomp" doet het dit wat anders dan anders. De avalsvereniging was tot nu toe and om de nieuwe prins al elf november in te halen. In de ste plaatsen boven de grote ren, waar carnaval gevierd It, is het gebruikelijk om rond lfde van de elfde afscheid te Hl van de oude prins en tege- ,e nieuwe prins welkom te he- het zuiden van het land gaat eel anders toe. Daar is in no vember vaak weinig te merken van carnavalsachtige aktiviteiten", al dus „Gouden Klomp" secretaris Henk Houtakkers. De heer Houtak kers weet goed waarover hij praat, want hij is zelf afkomstig uit een Limburgse plaats, waar men ge wend is carnaval te vieren. Leus den volgt dit jaar het zuiden na. Dit betekent dat het officiële Prinsen bal pas in januan wordt gehouden. Zaterdag 16 januari is het zover. Tijdens het prinsenbal zal bekend worden gemaakt wie de nieuwe )nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. 'erschijnt elke dinsdag en donderdag. Üdaktle: Hans Mosterd lida kt le-secretariaat Mia Veen en Mari|ke Bakker ilndredaktie: Hans Mosterd ïlevering kopij en advertenties: iken °°r he® dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor et donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ledaktie en administratie: -antoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op ;dagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur 'Joon 033-941495 (administratie en redaktie) 'tbonnementsgeld: 68,80 per jaar, 34,90 per half jaar, 17,70 per kwartaal lachten bezorging: s abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 jr te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op et onze hooldagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 i 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt inemen met onze mspekteur bezorging, overdag 03420 94206 abestellen foto's: meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u ibestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v BDU B V. te Barneveld. Gt ddidelljke vermelding van de gewenste foto. het aantal, immer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, «bestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor. usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling itvangt u de gewenste fotofs) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- intenkombinatie te Barneveld. prins van de „Gouden Klomp" wordt. „De Gouden Klompers" zullen zaterdag definitief afscheid nemen van prins Dobber de Enige, die met veel élan het afgelopen jaar de Leusdense feestvierders aanvoer de. Prins Dobber zal na zaterdag weer gewoon Everard van de Hen gel zijn en van een afstand kunnen bekijken hoe zijn opvolger het er vanaf gaat brengen. BELASTING De „Gouden Klomp" heeft een spannende tijd achter de rug en verkeert nog altijd in onzekerheid over de toekomst. De belastingin specteur heeft de carnavalsvereni ging een aanslag van zo'n 16.000,- gezonden. Het GAK stuurde nog eens een vordering van 4.000,- Hetzelfde overkwam overigens ook andere carnavalsverenigingen m de regio. Net als de meeste zus terorganisaties heeft ook „De Gou den Klomp" een brief naar de di recteur der Rijksbelastingen ge zonden met een verzoek om kwijt schelding. Tot op heden heeft de Leusdense carnavalsvereniging nog geen antwoord ontvangen. Als de belastingdienst de vorde ring toch doorzet gaat „De Gouden Klomp" een moeilijke tijd tege moet. Het is maar zeer de vraag of de carnavalsvereniging haar akti- viteiten voort kan zetten ais de be lastingschuld voor de volle 100% betaald moet worden. De belasting heeft een aanslag gezonden, omdat de carnavalsvereniging nooit loon belasting heeft betaald over de vergoedingen die aan muzikan ten zijn betaald. NIEUWE GASTEN Bezoekers van het prinsenbal zullen zaterdag niets merken van de problemen waarin „De Gouden Klomp" misschien terecht komt. Het bestuur rekent er op dat ook de „nieuwe" inwoners van Leusden de weg naar de Rodakantine op het burgemeester Buiningpark weten te vinden. Het bestuur van de Gou den Klomp wil het de „oude" en „nieuwe" gasten zaterdag zeker naar de zm maken. De carnavals krakers zullen ten gehore worden gebracht door een muzikanten- groep van zes mannen en vrouwen. Wat het motto voor het komende carnavalseizoen wordt is nog niet bekend. De nieuwe Prins zal echter aanstaande zaterdag, direkt na zijn installatie laten weten wat de slo gan voor dit jaar gaat worden. Leden en met-leden van „De Gouden Klomp" zijn zaterdag vanaf 20.00 uur van harte welkom m de Rodakantine. Nu al staat vast dat de Rodakantine niet alleen plaats zal bieden aan inwoners van Leusden. De Raad van Elf van de carnavals verenging „de Zeehonden" uit Zee- wolde heeft aangekondigd dat ze op het Leusdense feest zullen ver schijnen. LEUSDEN/UTRECHT - Een 26-jarige inwoner van Leusden moet alsnog een boete van zeven honderdvijftig gulden betalen, omdat hij ruim een jaar geleden over de Noorderinslag had gere den met ruim tweeënhalf keer teveel drank op. Die straf werd hem woensdag opgelegd door de Utrechtse politierechter, mr. S. Braunius. Voor het feit had de man vong jaar al een transactie van de officier van justitie ontvangen. Als hij de zevenhonderdvijftig gulden had betaald, dan had hij niet voor de rechter hoeven te verschijnen. De man had het geld met overge maakt. „Omdat ik het geld niet had", zei hij dinsdag. De officier, mr. E. Wesselius, vond dat hij inmiddels tijd genoeg had gehad om te betalen. De nor male verhoging die wordt geëist als zaken op de zitting komen, vroeg hij echter niet. Wat de poli tierechter betreft kwam de Leus denaar er daar genadig mee af. Braunius: „Van mij had de officier hoger mogen gaan, want ik vind u echt nalatig." Niettemin vonniste hij conform de eis. LEUSDEN - De Werkgroep Milieu Educatie houdt maandag 18 januan om 20.15 uur een vergadering m het gemeentehuis. Op de agende staan onder andere het schoolprogram ma, de werkgroep Latent Talent en een Milieu Actieplan. In november kwam de FIOD op bezoek bij 'De Gouden Klomp'en sloeg pnns Dobber de Eerste in de boeien. Zaterdag wordt een rueuwe prms gekozen. Zelfs de meest fanatieke winterliefhebbers (ik schaar mijzelf daar zeker onder) be ginnen lol te krijgen in het huidige weer. Het regent re cords (allen in het warme) en afgelopen dinsdag een prachtige „voorjaarsdag". Als we als mens een win terslaap zouden houden en daaruit dinsdag zouden zijn ontwaakt (sommige dieren doen dit al zoals u weet) zou den we niet vreemd hebben opgekeken als maart op de kalender zou staan. Het is echter pas half januari. Het mooie weer van dinsdag dankten we aan een hoge- drukgebied boven de Alpen, met het centrum boven Oos tenrijk. Dit systeem zorgde ervoor dat een diepe depres sie boven de oceaan aan kracht moest inboeten. Het schoof wel een warmtefront in onze richting, maar dat gaf slechts wat hoge bewolking. Nee, we mochten zeker niet klagen na een periode met veel bewolking en te veel re gen. Toch loopt de temperatuur niet meer op tot hoge waar den. Het is wat kouder ge worden. De stroming is wat meer meridionaal geworden d.w.z. Zuid-Noord. De lucht welke ons bereikt, is afkom stig uit het gebied van Oost- Frankrijk. Niet meer van de oceaan derhalve. Vooral de nachten leveren nu een meer normaal temperatuurbeeld op. Het is mogelijk dat giste ren of vandaag het koufront van genoemde depressie tot ons land heeft weten door te dringen. Als dat gebeurt zal dit in verminderde activiteit geschieden. Veel neerslag zal er niet vallen en dat geldt ook voor de komende dagen, eigenlijk tot en met het week einde. Verder kijken is op dit mo ment nog koffie dik kijken. Wel lijken de kansen van Ko ning Winter op korte termijn gering. Het wil dit jaar niet lukken. Er ontbreekt een doorzettend hoge drukge- bied boven Scandinavië. Daar is het overigens ook zacht op dit moment. In het begin van de week zelfs in Lapland positieve tempera turen en zelfs in het anders zo „kille" Helsinki motregende het bij +1°. Nee de winter komt er niet aan te pas in Europa. In 1983 volgde na een zachte januari toch nog een echte vorstperiode van ruim twee weken. We kwamen toen zelfs nog op de schaats. Het kan dus allemaal nog wel, indien de natuur alsnog alles op alles wil zetten. Hoe het verliep in 1956 weet u inmiddels. Opgemerkt daar bij moet wel worden dat toen (in 1956) al lange tijd zeer koude lucht boven Rusland en Scandinavië aanwezig was. Daarvan is nu geen sprake. Nog even terug naar de af gelopen december. De eerste wintermaand pakte van de zesde opeenvolgende keer te warm uit. De koude eerste helft werd volledig over troefd door een zeldzaam zachte. In de Bilt werd een gemiddelde van 4,4 vastge steld. (Achterveld 4.1). Dit is 1.2 graden te warm. Overigens waren er in de Bilt nog 21 decembermaan den die warmer uitpakten dan december 1987 met als topper 1974, toen een gemid delde werd bereikt van 7.3! Zachte periodes zijn dus min der zeldzaam dan koude.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3