Te veel chefs en slechte organisatie veroorzaakten problemen gemeente SB Verklaring van tiet college 'Mijn fiets terug!' Openbare scholen gaan zelf beslissen over uitgaven BLOM ^vandaag in Öe leusder krant® TOYOTA Rijnconsult komt met harde conclusies over ambtelijke apparaat leusiflei (rant College van B en W komt met definitief voorstel Vlieg- oefeningen SERVA VOLVO KEISTAD B.V. h /y Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden AUTO EEMHAVEN OPRUIMING 'ff Konijntje in de Wetering EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17.70 per kwartaal Uitgave BDU BV krant DONDERDAG 21 JANUARI 1988 - 19e JAARGANG NO. 75 SB LEUSDEN - Even duidelijk en helder als hun rapport was de mondelinge toelichting van de onderzoekers van het organisatie-adviesbureau Rijnconsult over het ambtelijk apparaat in Leusden. Teveel chefs en een opbouw van de afdelingen secretarie en gemeentewerken, die zijn langste tijd heeft gehad. Dinsdagmiddag presenteerden de heer G.L. Sporre en mevrouw J.S. Siraa van Rijnconsult samen met burgemeester A. Panis de resultaten van hun onder zoek naar de knelpunten in de gemeentelijke organisatie. /ong jaar kwam de bijzondere ierzoekscommissie uit de ge- enteraad, die was ingesteld na affaire met de gemeentesecre- sj tot dezelfde conclusies. Een i de aanbevelingen van deze nmissie was om "het onder- iksproces voort te zetten en te iken naar oplossingen". Het ad- sbureau Rijnconsult, dat ook rokken was bij het werk van de londere commissie, kreeg hier- ir de opdracht. In een rapport niet meer dan veertien pagina's nen de samenstellers tot een tal conclusies die zijzelf niet nietigend willen noemen, maar sijn minst toch wel hard voor de rokkenen. o constateren zij dat de organi- e van het ambtelijk apparaat in irlei opzichten tekortkomingen toont. "Het wreekt zich thans," itellen de onderzoekers, "dat er r een reeks van jaren in dit vlak ■r de politiek-ambtelijke top n daadwerkelijk beleid is ge- rd." Met politiek-ambtelijke top dt het oude college bedoeld, voor wie volgens de mondelinge toelichting van Rijnconsult-mede- werker Sporre het rapport het meest vernietigend is. Volgens hem had de gemeenteraad de af gelopen jaren zich echter ook afzij dig gehouden van wat er zich in de ambtelijke organisatie afspeelde. Toch prees Sporre de raad, die uiteindelijk had ingegrepen en de oude wethouders naar huis had ge stuurd. "Dat is het unieke van deze zaak. Deze houding heb ik in ande re soortgelijke gevallen bij andere gemeenten met meegemaakt." REKENING Het rapport gaat verder met:"De rekening die men thans gepresen teerd knjgt, heeft met uitsluitend betrekkmg op 'achterstallig onder houd'. Bepaalde onderdelen zijn hard aan vernieuwing toe." Vol gens Sporre wordt daarmee vooral bedoeld dat de constructie, waarin de secretarie en dienst gemeente- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeenie Leusden BOU irschijni dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- n. •sse nummers 75 cent per stuk 'ENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR s kantoor. Asschatterweg 19 te Leusden Centrum is dage 5 van 9 00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend erdags gesloten 'erzoeker L.E.J. Sporre: "Het rapport is vooral vernietigend voor het 2 college. 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 'a afloop van de persconferentie kwam burgemeester Panis mede unens de wethouders met een verklaring. Hier volgt de tekst van eie verklaring: "Het college van burgemeester en wethouders heeft heden mor- 5n, 19 januari 1988, kennisgenomen van de hoofdbevindingen zoals aze door Rijnconsult m het kader van de aan haar verstrekte tderzoeksopdracht, in het uitgebrachte rapport zijn neergelegd. Het erkent en aanvaardt het sombere beeld dat in het rapport over - organisatie in het algemeen en over de onderdelen daarvan m het 'jzonder is neergelegd. Het rapport bevestigt de conclusies zoals deze m de eindrapporta- van de bijzondere onderzoekscommissie II zijn neergelegd en laïuit rechtstreeks voortvloeien. De bijzondere verantwoordelijkheid van het toenmalige college ag daahn worden herkend. Het acht het thans noodzakelijk dat in het belang van de gemeente, >t gemeentelijk apparaat en van de vele goede mensen daarin, zeer el tot een betere organisatie wordt gekomen Leusden, 19 januari 1988. IIIII 11111111ii1111111111111111111111111111111111111111111111111111111ii11ii1111111111111111111111ii11111111111111ii1 werken zelfstandig en los van el kaar werken, zijn langste tijd heeft gehad. "We moeten naar een bre dere en plattere organisatiestruc tuur toe," vindt Sporre, "waarbij er geen plaats meer is voor twee aparte afdelingen." Ook het aantal chefs zal moeten verminderen. 'Ontstaffing' van de organisatie noemt Sporre dat. "Er is een 'eigen baasjescultuur' ontstaan, waarin mensen hun eigen functie hebben gecreëerd, een situatie die voor de lagere ambtenaren on werkbaar was geworden," zo stel len de onderzoekers. "Het ar: beidsklimaat is ronduit slecht te noemen, het sociale gevoel ont breekt en er is wantrouwen tussen de vele hiërarchische lagen. Dat leidt tot frustraties en een aantal mensen functioneert duidelijk on der spanning. Daarvoor is geen uitlaatklep. Al met toont de ge meente Leusden geen goed werk geverschap voor haar ambtena ren," aldus Sporre. Een van de grootste problemen is dus, dat er in verhouding tot het aantal gemeentelijke ambtenaren teveel chefs zijn. Sporre: "De stafor- gaiusatie in Leusden is ronduit overdadig te noemen, werkt niet altijd rationeel, gaat vaak van histo rische feiten uit en van persoonlijke sentimenten. Vooral bij de dienst Gemeentewerken is het aantal chefs te uitgebreid. Deze konden hun eigen gang gaan. Dat leidde volgens het rapport van Rijnconsult "tot een beleid dat aanhoudend vat baar was voor 'de waan van de dag', 'incidenten' en 'toevallighe den'. Daarom zijn delen van het beleid ongrijpbaar en vertonen wildgroei." RUIMTE Volgens de onderzoekers heeft het oude college de ambtelijke or ganisatie hiervoor ruimte gegeven. Individuele wethouders bepaalden met enkele ambtenaren het beleid, waardoor de 'eigen baasjescultuur' kon ontstaan. De kntiek geldt overigens niet voor het nieuwe college onder leiding van burgemeester Panis. Citaat uit het rapport: "Op dit moment is het merkbaar dat er een college zit dat beleidsmatig besluiten neemt en Toelichting van het rapport van Rijnconsult, v.l.n.r.: J.S. Siraa, L.E.J. Sporre, beiden medewerkers van Rijnconsult en burgemeester A. Panis. daarmee als eenheid naar buiten treedt. Voor delen van de ambtelij ke organisatie was dat even wen nen." Dat nieuwe collge zal zelf moeten wennen aan afspraken, die het oude college onder burgemeester Rademaker met het Georganiseerd Overleg (GO) in mei vong jaar maakte. Het GO vertegenwoordigt de ambtenaren die lid zijn van een vakbond en behartigt hun belan gen. In de vergadering van mei wist dit GO te bedingen dat het onderzoek van de bijzondere ge meenteraadscommissie en dat van Rijnconsult niet zou leiden tot ge dwongen ontslagen. In november van het vorig jaar heeft Parus m een vergadering met het GO deze af spraken bevestigd en gezegd dat hij zich daaraan gebonden acht. Op de persbijeenkomst afgelo pen dinsdag had de burgemeester het hier moeilijk mee "Ik heb ge probeerd op deze toezeggingen terug te komen, maar het GO heeft mij daarbij mm of meer teruggeflo ten." Deze ongemakkelijke positie maakt het volgens hem niet onmo gelijk om aan de situatie, zoals die door Rijnconsult is geconstateerd, te veranderen. "We zullen mensen, die duidelijk op een verkeerde -toel zitten, proberen een andere plaats in de organisatie te geven. Ik wil daarbij wel duidelijk stellen dat zij daar niet de organisatie opnieuw mogen verzieken. Wel zullen wij menselijk moeten optreden, waar bij wij ervan uit moeten gaan, dat mensen het niet altijd konden hel pen dat er bepaalde ongewenste situaties konden ontstaan Het rapport geeft in zijn eindcon clusies nog niet aan op welke wijze er gereorganiseerd dient te wor den. Wel staan er uitgangspunten in voor die reorganisatie. Zo staat er in het verslag: "Reeds nu kan gesteld worden dat de manage ment- en afdelingsstructuur ingrij pend zal moeten worden gewij zigd. Een aantal taakgebieden zal opmeuw gegroepeerd moeten worden en het gebruikelijke pa troon van leidinggeven dient ver laten te worden." Een van de voorwaarden om het reorgansatie-proces goed te laten verlopen is volgens Panis dat er snel ge werkt wordt. Daarom wordt er ge probeerd om de vacature van ge meentesecretaris voor het einde van deze maand op te vullen. "Daarbij mag niet de tragische fout gemaakt worden, dat de vacature binnen de organisatie wordt opge lost," vmdt Sporre "Dat zou niet tot een oplossing van de problemen leiden, omdat die zijn ontstaan door die organisatie zelf." De snelheid van werken wordt volgens de burgemeester ook bevorderd als er een aantal tijdstip pen worden vastgesteld, waarop stappen worden genomen. Daarbij kwam het voor de hand liggende beeld van een zieke patient naar voren. "Met dit rapport van Rijn consult hebben we de diagnose gesteld," zei Parus dinsdagmiddag. "De volgende stap is het vaststellen van de therapie. Dat zou voor 1 mei moeten gebeuren De discussie daarover m de raad zou dan in mei en juni kunnen plaatsvinden. Uiter lijk eind augustus moet de raad dan met een beslissing komen." Gemeenteraad Leusden unaniem over rapport Rijnconsult: „Eenheid in Leusdense politiek noodzakelijk" Misschien laatste jubileum van Leusdense zusters Weerman Jan Versteegt: Sneeuw, wat is dat? Leusdens Verleden. De Toren van Leusden Boeiende lezing over ouderen en stress Pleidooi voor.orthotheek" op scholen pag. Frans van de Konijnenburg coacht Daphne Jongejans tijdens Olympische Spelen pag. pag. 3 pag. 3 pag. 3 pag. 5 pag. 5 5 pag. 7 Rommelig Avanti houdt OMS op gelijkspel Ruud Maas verlengt contract met Roda '46 BCL laat belangrijke punten liggen pag. 9 pag. 9 pag. 9 LEUSDEN - Bij de politie kwam dinsdag een jonge Leusdense binnen met de mededeling dat haar ge stolen fiets bij de Hamers hof stond. Van de diefstal had ze vorige maand aan gifte gedaan. Ze had haar fiets in het winkelcentrum zien staan. Met het simpel meenemen van haar eigendom nam ze geen genoegen. Ze wilde zich niet de kans laten ontnemen om de dief te pakken. De politie wil de haar daarbij wel helpen. Toen de jongen, die de fiets 'geleend' had bij het karretje terugkwam, liep hij recht in de sterke armen van de wet. Op het bureau bekende hij de fiets gestolen te hebben. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De directies van de Leusdense openbare basis scholen gaan voortaan zelf bepalen waaraan ze de voor him school beschikbare gelden gaan besteden. Alleen als het on- derwijsbelang geschaad dreigt te gaan worden zal de gemeen te ingrijpen. Onderwijswethouder mevrouw C. Verduin (PvdA) zal een definitief voorstel in het college van burgemeester en wethouders ter discussie stellen, waarna een definitief voor stel door de gemeenteraad goedgekeurd zal moeten worden. In kringen van het openbaar on derwijs leeft al lange tijd de wens om meer inspraak te knjgen m de bestedmg van beschikbare gel den. Nu er bij de invoering van de basisschool ook landelijke normen zijn opgesteld met betrekkmg tot de uitgaven per school is het ge- makkerlijker om de bestedmg van de gelden aan elke school afzon derlijk over te laten. Voorlopig knj- LEUSDEN - De vliegoeferungen voor het Nederlandse en Ameri kaanse personeel van de lucht machtbasis Soesterberg hebben gisteren voor nogal wat heme ge zorgd. Bij de politie werd er giste renavond over geklaagd. De oefe ningen duren nog twee dagen. Donderdag 21 januari worden tus sen 07.00 en 24.00 uur de laatste vliegoeferungen gehouden gen de scholen alleen zeggen schap over het geld dat bestemd is voor de zogenaamde onderwijs- leerpakketten. Op dit ogenblik is hiervoor per leerling een bedrag van rond de 120,- per jaar be schikbaar Scholen krijgen althans voorlopig geen zeggenschap over de financien die bestemd zijn voor het onderhoud van de schoolge bouwen. De voorzitter van de GMR, de raad die B. en W. adviseert over onderwijszaken, maakte maandag avond bekend hoe het college voorstel er uit gaat zien als me vrouw Verduin haar collega's kan overtuigen. BEGROTINGSVOORSTEL De schooldirectie zal in de toe komst een begrotingsvoorstel moeten maken voor zijn of haar school. Het opstellen van de be groting zal moeten gebeuren in overleg met ouders en teamleden. Uiteindelijk zal de Medezeggen schapsraad van de school haar in stemming moeten betuigen met de definitieve begrotmg. In de mede zeggenschapsraad zijn ouders en teamleden gelijk vertegenwoor digd. Het college krijgt volgens de plan nen van de onderwijswethouder de begrotmg alleen nog maar ter ken nisname. Alleen als er naar de me ning van het college sprake van is dat het onderwijs geschaad wordt, zal het college ingrijpen en de be groting formeel afkeuren. Op deze wijze blijft het college de eindver antwoordelijkheid, die ze volgens de wet ook heeft, behouden. Wel wordt er als eis gesteld dat de schooldirectie zowel de mede zeggenschapsraad als de ge meente regelmatig rapporteert over de financiële stand van zaken op de school. Als het aan het dagelijks bestuur van de GMR en de verantwoordelij ke wethouder ligt wordt er zo snel mogelijk gestart met de meuwe re geling. Voorlopig zal de hele rege ling voor een proefpenode van één jaar van kracht zijn. Als alle partijen de regeling naar behoren vmden. werken zal de regeling definitief doorgevoerd worden. Coöperatieve vereniging GOOISCHE UITVAART VERZORGING U.A. Voor een hulpvaardig dienstbetoon. HILVERSUM. Uitvaartcentrum Den Huil" Utrechtseweg 11. Tel 035-42548 AMERSFOORT. Uitvaartcentrum "Amenfoort" Weslerstraal 92 Tel 033-11344 AMERSFOORT DEALER Amslenbmseweg 7 tel 033-630154 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 NIJVERHEIDSWEG N. 63 AMERSFOORT TEL. 033-631620 Fietsen Fietskleding Accessoires modellen 1987 (van de bekende merken) 10-40% :korting Rijwielspeciaalzaak Zwarleweg 2i 3833 AK Leusden lel 033-941418 DE I I I SDI H KABKI.KR.WT BIEDT MEER DAiY STI'DIO SPORT... Tijdens het weekeinde vindt u alle lokale sportprogramma's, sportuitslagen en sportverslagen op de Leusder Kabel Krant. Daar kan Studio Sport niet aan tippen! De Leusder Kabel Krant: doeltreffend als het om informatie daal! ptL L~~t FIETSENDIEF niet gezwijnd.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1