ij willen hier zolang mogelijk blijven in Leusdense politiek noodzakelijk Volksdansavond in huize Sint Josef m okaal unaniem over conclusies rapport Rijnconsult -isschien laatste jubileum van Leusdense zusters eusder krant LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 I SDEN - Als de politieke partijen in Leusden de komende jfcn zo eensgezind blijven als woensdagavond, toen de voor re van de fracties commentaar gaven op het rapport van o-consult, zal het reorganisatieproces van het ambtelijk ap- *ït, politiek gezien, niet moeilijk worden. Alle partijen jvjrschreven de conclusies van het rapport en waren het i"|i| met de verklaring die het college daarover had gegeven leiders in deze krant). Jaarvergadering Or anj e ver eniging Sneeuw: wat is dat? Leusden Achterveld LIESHOUT INTERIEURVERZORGING TAPIJT GORDIJNEN MEUBELS SLAAPKAMERS l Lr plaatselijk nieuws Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! "DONDERDAG 21 JANUARI 1988 I leusder krant E ?en duidelijke analyse, zonder 0*3 verhalen." Zo kenschetste ffstoelinga van Leusden 85 het 'ort. "De onderzoekers hebben copdracht goed uitgevoerd," I o| Jan Jacobs (PvdA). "Ze heb ben een oordeel gegeven over het functioneren van het ambtelijk ap paraat. Over hoe het nu verder moet hoefden zij mets te zeggen. Dat is de volgende fase van het proces." Net als bij de presentatie van het rapport voor de pers door de on derzoekers en de burgemeester dinsdagmorgen, kwamen de frac tievoorzitters ook met het beeld van een ziek patiënt, die op gene zing wacht. "We wachten op een therapie," zie Ep Oostra van D 66. Daarbij wil de raad zijn handen vrij houden. "Wij hebben de specialis ten om raad gevraagd," zei Harm Offerems (GPV/SGP), "maar net als een patiënt met hernia kan beslis sen of hij zich wel of met laat opere ren of voor een andere behande ling kiest, moeten wij dat ook kun nen." Jan Jacobs voegde daaraan toe:"De raad heeft het laatste woord." Geen van de fractievoorzitters liet zich de uitspraak ontlokken of dat zou kunnen betekenen dat de raad zal besluiten om een aantal mensen te ontslaan. Vorig jaar mei heeft het oude college in het Geor ganiseerd Overleg (GO) tussen ambtenaren die lid zijn van een vakbond en B en W de toezegging gedaan, dat het onderzoek met zou leiden tot gedwongen ontslagen. Bij de overhandiging van het rap port van Rijnconsult aan de pers liet burgemeester Panis al merken dat hij niet zo gelukkig was met die afspraak. Een dag later vonden de fractievoorzitters dat zij de vrijheid moesten hebben om met het rap port om te gaan, zoals zij dat wen selijk achten. "Wat wij daar over besluiten is afhankelijk van de ad viezen die wij daarover knjgen," zei WD-fractievoorzitter Alnch Parson. "Wij kunnen nu nog niet zeggen of dat betekent dat er men sen moeten verdwijnen." Het rapport van Rijnconsult is de eerste fase van het reorganisatie proces. De volgende stap is dat het bureau met adviezen komt over de wijze waarop de reorganisatie ver der moet plaats vinden. "Het is zaak dat daarbij snel wordt gewerkt," vond Jan Jacobs. "Daarom is het goed dat we een tijdspad hebben vastgesteld." "De raad mag daarbij de komen de tijd niet uiteenvallen," was de mening van Harm Offereins. "De hele operatie is mislukt als na af loop van het hele proces de raad met tot een unanieme beslissing komt, zonder compromissen," vul de Ep Oostra hem aan. kwamen met zwarte inkt de kro niek bijgehouden. Van dat eerste boek met een stoffen omslag tot een moderne versie met metalen spiraal is te volgen wat de zusters in bijna 100 jaar hebben meege maakt. LEUSDEN - De Oranjevereniging Leusden houdt op woensdag 20 ja nuari in het jongerencentrum De Til haar jaarvergadering. Onderwer pen zijn ondermeer de bestuurs verkiezing en het programma van Koninginnedag en 5 mei. Grappig wat ik via weer man Jan Pelleboer vernam. Hij stelde deze week: „In de encyclopedie staat dat sneeuw bevroren water damp en vlokvormig is. Ik weet niet of u dit inmiddels schaars geworden artikel deze winter al hebt waarge nomen. Ik in ieder geval niet. In een groot deel van ons land (Limburg uitgezonderd) is nog geen sneeuwvlok ge vallen en zo lang daarop wachten mag gerust een uit zondering worden genoemd. In Achterveld en Leusden ook al bijna 4 weken geen vorst waargenomen, tenmin ste waargenomen op de offi ciële hoogte van 1.50. De rui ten moesten wel eens ge krabd worden, maar dat had te maken met wat lichte vorst aan de grond. Dinsdag opnieuw een fabelachtig mooie dag met veel zon en een temperatuur van zo'n 9 graden. Het kan allemaal niet op. Depressies blijven toch te veel greep houden op het weerpatroon in West Europa. Hun activiteit blijft beperkt tot de Britse Eilanden, maar samen met hardnekkige ho- gedruk boven midden Euro pa houden ze een zuidelijke stroming in stand. Dit proces garandeert aanvoer van lucht met boven normale temperaturen. Zoals het er nu naar uitziet wordt het kijken naar de weerkaart vanaf vrijdag in teressant. Een depressie dan ten westen van Ierland lijkt een meer zuidoostelijke koers te gaan volgen, een af wijkend patroon dan we de laatste weken gewend wa ren. De depressies koersten toen via de Britse Eilanden richting IJsland. Als dit uit komt, en de depressie ook ook volgens planning verder naar de Adriatische zee trekt en daar verder uitdiept en tegelijkertijd een andere de pressie van het Noorden van de Noordzee naar Polen koerst, dan kan de wind noordoost worden. Voor waarde is wel dat een zich opbouwend hogedrukgebied boven Rusland voldoende te genstand biedt aan nieuwe oprukkende depressies op de oceaan. U ziet wel het kouder worden hangt van een boel maren af, maar de kans lijkt wel groot dat we na vandaag een wat kouder weerbeeld krijgen met af en toe wat re gen of natte sneeuw. In de nacht kan dan wat lichte vorst optreden. Een hogedrukgebied bo ven Rusland zorgt daar voor vorst van betekenis, echter deze is nog ver verwijderd van Europa. Het mooie weer van de afgelopen weken zet uiteraard zijn sporen in de natuur af. Zo vernam ik dat in het Drentse Rolde in een broeikas een koolmees al een nest heeft. Die jongen lijken ten dode opgeschreven, wan neer het in februari nog koud gaat worden. Zo, mijn weerkamer is nu zo goed als leeg. Ik ga ver huizen en dan schrijf ik nu mijn laatste weerbericht vanuit Achterveld. Mijn nieuwe woonplaats wordt Ruurlo in de Achterhoek. In overleg met de redaktie blijk ik voorlopig het weerbericht verzorgen. Uiteraard ben ik dan nog meer van u afhan kelijk voor bijzondere weer- gebeurtenissen. Mijn nieuwe adres is: Burg. v. Arkellaan 7, 7261 AJ Ruurlo, tel.: 05735- 3311. Donderdag 21 januari: 19.30 uur: Musical Montessori school 't Ronde, Uilenhoeve 39 20.00 uur: La Banquiere, 't Vooron der. Erf 1 20.00 uur: Voorlichting computers, ABTB. De Tü Vrijdag 22 januari: Monty Python, Appelmarkt, Amersfoort Zaterdag 23 januari: 14.30 uur.Kindertheater Hobo, Ap pelmarkt, Amersfoort Zondag 24 januari 12.00 uur:De onbekende Kurt Weill, 't Claeverenblad, Brink 16 Maandag 25 januari: 20.00 uur: Overlegecommissie Ver keer, Erf 1 Zaterdag 23 januari: 20.30 uur: Boerenkielenbal „Ons Gebouw" 20.00 uur: AMBC feestavond „D'Ou- we Peerdestal" 20.00 uur: Disco Show „De Klaveet" Zondag 24 januari: 20.00 uur: Disco „De Klaveet" Dinsdag 26 januari: 9.00 uur: Welfare Zonnebloem „Ons Gebouw" Ep Oostra D 66: 'We wachten op therapie. Hamersveldtewvg 22 L*u*d«n-C TUSSEN „HAMERSHOF" EN „BIEZENKAMP" ISDEN - "Wat gaat er met het kolossale pand in Lens- gebeuren?", stond in 1981 boven een artikel over de loop van het Ansfridus-huis, het gebouw van de zusters in ïf eusden. Diezelfde kop zou nu, zeven jaar later, opnieuw ebruikt kunnen worden, maar dit keer met betrekking tot zusters zelf. De vier die het laatst zijn overgebleven leren komende zondag het feit dat hun orde nu al negen- g jaar in Leusden is. Zolang zij nog met zijn vieren zijn, oeven ze niet bang te zijn dat zij weg moeten uit de plaats aar zij zolang gewoond en gewerkt hebben en waar zij ch thuis voelen. "We hopen dat we zolang mogelijk hier .ogen blijven", zegt zuster Rosa, "maar het is niet denk- ^»eldig dat dit ons laatste jubileum is." isschien halen we ons 100-ja- estaan nog," zegt haar huisge en mede-zuster Imelda, "maar Évan ons ziek wordt of dood oeten we weer terug naar •ederhuis in Geleen Dat einde zijn van een periode Iin de zusters hun stempel kon- irukken op het maatschappe- sven in Leusden. Bejaarden- ziekenzorg, onderwijs waren ebieden waarop de zusters l waren. En nog steeds zijn. int hoewel het bejaardenhuis, eel uitmaakte van het Ansfri- lis al vanaf 1975 niet meer t en de zusters al lang geen rwijs meer geven, zoeken zij iteeds zieken op en staat hun open voor iedereen die hulp heeft. "We hebben altijd ge- dat dit een open huis is en dat L i we zo blijven houden," zegt ).- r Rosa. - ANGEN jfl t haar huisgenoten Imelda, rta en Agatha probeert zij en die met problemen aan de komen, zo goed mogelijk op eigen. "Laatst belde hier een pannen vrouw aan die even praten en op haar gemak een stje wilde roken, vertelt zuster la. „Ze heeft hier een uur ge en voelde zich een stuk beter te weg ging." zusters Imelda en Rosa wis- 79.- elkaar af met het vertellen 19 .'oorvallen die de laatste tijd j 9 jrd zijn. Over de jonge vader jg wam vragen om een medaille 3g' e Heilige Theresia. "Hij kwam jiet een triest verhaal over zijn r die overleden was. De me- zou hem over dat verlies kunnen helpen." Over de An- i die kwam vragen om een ild en natuurlijk over de die zelfs m deze tijd nog een beroep doen op de zus- atst hadden wij een oud vertelt zuster Rosa la- Mie om eten vroeg en toen ACHTERVELD - Door de acti viteitencommissie van huize St. Joseph werd dinsdagavond in de lafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en donderdag. e daktie: daktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker idredaktie: Hans Moslerd evering kopij en advertenties: )r het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor mderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur •daktie en administratie: itoor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op l"kdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur n 033-941495 (administratie en redaktie) «vuay BHefoof >8.f nementsgeld: per jaar, 34.90 per half jaar f 17.70 per kwartaal achten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op I onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt lemen met onze inspekleur bezorging overdag 03420-94206 recreatiezaal een volksdans avond georganiseerd. Deze avond werd verzorgd door de de- monstratiegroep van de volks dansvereniging Terpischore uit Amersfoort. Eerst werd een Roemeense volksdans uitgevoerd. Elke uitge voerde dans werd van te voren goed toegelicht zodat de aanwezi gen konden begrijpen wat de in houd van de dans was. De dansen werden uitgevoerd in de originele klederdracht van het land van de dans. Men liet duidelijk het verschil zien van de rijken en minder be deelden. De tweede dans was een Russi sche dans. Een dans die in de loop van de jaren steeds meer volmaakt. De joden uit Oost-Europa en uit Spanje of Portugal hadden een ei gen sfeer. Ondanks dat was er toch steeds een bepaalde overeen komst. Hoewel de orthodoxe joden een strenge groep vormen, zijn het toch ook opgewekte mensen. Door de groep werd in originele kleder dracht een dans opgevoerd waann duidelijk naar voren werd ge bracht hoe zij bidden tot hun God. De vierde dans was een Israëli sche dans met een Arabische in vloed. Een dans uit Turkije was in drie onderdelen. De eerste was het zaaien, het opkomen van het graan en het oogsten. Het tweede deel liet het scheiden zien van het kaf van het koren en het derde deel het oogstfeest. Na de pauze werden er Neder landse dansen opgevoerd. Uitge voerd werd de dans van de rijken door Jan met de Pet en een Brabant se dans: „De Boerenplof'. Het op treden werd afgesloten met een finale van vrolijke dansen uit de omgeving van het vroegere IJssel- meer. Door de aanwezigen werd volop genoten hetgeen wel bleek uit het applaus waarmee de groep steeds werd beloond. In Huize St. Joseph is men reeds geruime tijd bezig met een volks dansgroep voor de ouderen onder leiding van Annie Kroon. Met veel plezier wordt door een aantal da mes aan dit volksdansen deelgeno men. Het blijkt zo goed te gaan dat men ook al demonstraties kan ge ven. Dit bleek dmsdagmiddag. In Hoevelaken wil men ook een volksdansgroep voor ouderen op richten. De in Huize St. Joseph aan wezige volksdansgroep werd uit genodigd een demonstratie in Hoe velaken te komen geven. Dinsdag middag trok men naar Hoevelaken, waar men vertrok met enkele ou deren uit Amersfoort. Men liet zien hoe men als oudere nog aan het volksdansen kan deelnemen bestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u ►estellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V. te Barneveld, t duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nmer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, ïestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 5.- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cm), unt ook contant betalen op ons kantoor. isden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling vangt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- itenkombinatie te Barneveld. DUITSLAND wij hem gekookte aardappelen ga ven, beklaagde hij zich daarover. Hij had liever gebakken aardap pelen." De zusters krijgen gelukkig niet alleen van die lastige klanten. En omdat ze alle vier geen volledige dagtaak meer hebben, kunnen zij zich ook meer met de mensen, die bij hen aankloppen bemoeien. "Wij hebben meer tijd dan de professio nele instellingen," zegt zuster Rosa. Toch vindt zij het goed dat er in stellingen zijn, die het werk hebben overgenomen dat de zusters vroe ger deden. "Ik zou met weten wie het anders zou moeten doen.' Zus ter Imelda is het met haar eens: "Ik heb in mijn opleiding nooit iets over hartinfarcten gehad. Wij kregen geen opleiding en deden het werk voor mets." KRONIEK De eerste zusters van de congre gatie van de Arme Dienstmaagden van Jezus Christus, zoals de orde officieel heet, kwamen op 18 janua ri 1898 naar Leusden. De orde kwam oorspronkelijk uit Duitsland en stichtte aan het eind van de vori ge eeuw verschillende kloosters. In Nederland staat het moederhuis m Geleen. Het Leusdense 'gesticht', zoals het al snel door veel mensen werd genoemd, begon met vier zusters. In de loop der jaren heb ben er zo'n honderd in Leusden gewerkt en gewoond. Er waren er maximaal acht. In 1979 werd het oorspronkelijke Ansfridushuis gesloopt. De vier zusters die er toen in woonden en die nog steeds in Leusden zijn, ver huisden naar het naastgelegen pand. Zuster Rosa woont al 25 jaar in Leusden, zuster Imelda 27 jaar, zuster Huberta 32 jaar en zuster Agatha 22 jaar. De zusters zijn al op leeftijd - de oudste is 75 jaar en de jongste 65 - en de afgelopen jaren zijn er geen nieuwe zusters bijge komen. Dat dat ooit zal nog zal ge beuren lijkt, gezien de toegenomen ontkerkelijking en de daarmee sa menhangende afname van het aantal roepingen, onwaarschijnlijk. "Er komt geen nieuwe aanwas meer," zegt zuster Rosa, "dus met ons zal de congregatie wel uit Leus den verdwijnen." Dat betekent dat als zij weggaan of overlijden er een emde komt aan een markant stukje verleden van Leusden. Behalve de verpleging en het on derwijs is de bejaardenzorg één van de activiteiten die voor de zus ters belangrijk was. "Wij hadden hier in dit huis de eerste bejaarden voorziening van Leusden," vertelt zuster Imelda. De laatste bejaarde ging in 1975 uit het huis. Daarvoor verzorgden de zusters gemiddeld ongeveer veertien oudere mensen. Zuster Imelda haalt de kroniek er bij om de namen van Jaantje Moorst VIERING De zusters vieren hun jubileum op zondag 24 januari met een eu charistieviering in de R.K. Kerk en een receptie na afloop in De Kom. Daarbij is iedereen van harte welkom. De vier laatste zusters van 'De arme Dienstmaagden van Jezus Christus', zoals zij officieel heten. Als zij weg gaan, verdwijnt met hen deze kloosterorde uit Leusden. Zondag vieren zij hun 90-jarig bestaan in Leusden. en juffrouw Roefs op te zoeken. De eerste zat 42 jaar bij de zusters en de andere ruim 54 jaar. "Jaantje Moorst kwam als 20-jarig meisje bij ons," zegt zuster Rosa. "Ze was één van onze wezen, waar wij ook voor zorgden en is tot haar dood bij ons gebleven". Het vastleggen van de geschie denis van de congegratie is altijd belangrijk geweest voor de zus ters. Het eerste boek, waarin dage lijks de gebeurtenissen werden opgeschreven, is er nog steeds. In zorgvuldig handschrift is vanaf de dag dat de zusters naar Leusden

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3