EEN VOORDELIG 1988 BEGINT BIJ GROENEVELD OPTIOENS II I tl tl "Waar vind ik in hemels naam de salamiballen?" Festival voor ouderen-zangkoren Boeiende lezing P.C.O.B. over ouderen en stress Pleidooi voor 'orthotheek'op scholen 25 GULDEN KORTING Zoals de ouden zongen plaatselijk nieuws LEUSDEN - Medewerkers van de onderwijsbegeleidings dienst zien veel heil in de oprichting van een „orthotheek" op iedere school. Met een orthotheek wordt een zo volledig moge lijk ingericht systeem bedoeld waarin alles te vinden is over leer-, ontwikkelings- en gedragsmoeilijkheden die leerlingen kunnen vertonen en de behandeling daarvan. Met de inrichting van een „orthotheek" is per school een bedrag gemoeid van zo'n 1500,- tot 2000,-. De heren J. Hinfelaar en W. Boer kamp van de CBD „Eemland" wa ren door het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke medezeg genschapsraad voor het openbaar onderwijs m de gemeente Leus den. kortweg de GMR, uitgenodigd om maandagavond de werking van i een „orthotheek" uiteen te zetten. De orthotheek is niet zomaar een verzameling hulpmiddelen die ge bruikt kunnen worden voor de be geleiding van kinderen met pro blemen. De orthotheek is pas bruikbaar als de hulpmiddelen die op een school aanwezig zijn, ook systematisch opgeborgen worden. Op iedere school zijn er allerlei hulpmiddelen beschikbaar. Die hulpmiddelen kunnen bestaan uit standaardpakketten of zeer gespe cialiseerde literatuur en leermid delen. In de praktijk is er op iedere school veel materiaal aanwezig. De onderwijskrachten zitten echter vaak met het probleem dat ze met weten waar ze het benodigde in hun eigen school kunnen vinden Er is in Nederland inmiddels al enige ervanng opgedaan met het inrichten en gebruiken van een or thotheek. De ervaringen zijn tot nog toe uitstekend Als een orthotheek goed is ingericht kan een leer kracht die problemen m zijn of haar klas signaleert met behulp van de gegevens in de orthotheek het pro- bleem analyseren en vervolgens de juiste oplossing kiezen De onderwijsbegeleidingsdienst denkt dat als een school eenmaal een goede orthotheek heeft opge zet er minder snel een beroep op medewerkers van de OBD gedaan zal worden om te komen helpen met het oplossen van problemen. Nu worden gespecialiseerde me dewerkers van de OBD betrokken bij het assisteren van leerkrachten die te maken hebben met kinderen met bijvoorbeeld aanpassingpro blemen, relatieproblemen of pro blemen met betrekking tot de werkhouding binnen de school. De OBD is van mening dat met behulp van de orthotheek er min der kinderen „uit de boot" zullen vallen binnen het „normale" basis onderwijs. Leerkrachten kunnen in het vervolg meer kinderen opvan gen die afwijkend gedrag verto nen, zo is de mening van de des kundigen. Op enkele Leusdense openbare basisscholen is al een voorzichtige start gemaakt met het inrichten van de wel zeer gespecialiseerde schoolbibliotheek. Of er op «die scholen een compleet mgenchte orthotheek komt hangt af van de beschikbare geldmiddelen. Het ziet er op dit moment naar uit dat er een „potje" is, waaruit de eerste uitgaven betaald kunnen worden. Uit bedoeld potje is voor iedere school 6,- per leerling beschik baar. DONDERDAG 21 JANUARI 1988 :e week wegens ziekte geen ti■age van C. van Leeuwen in de riek .Leusdens Verleden". Pa- W. Brada schrijft daarom over toren van Leusden. REN VAN LEUSDEN Tan de oude kerk uit 1006, gewijd aan Antonius de is alléén maar de toren irgebleven. De kerk werd iet jaar 1828 al afgebroken, nt er was toen nog geen telling om te ijveren voor behoud der oude kerken. „Stichting voor de Oude Iderse kerken" heeft vorig r een studie uitgegeven ir „De oude torens van de ken op de Veluwe". mi ui iiJ De auteur Z. Kolks beschrijft de torens die er overgebleven zijn, en noemt het romaanse torens. Men meent dat de torens soms ouder waren dan de kerk zelf. De eerste houten kerken werden vervangen door romaanse kerken en toen die later té klem werden, kwamen er beuken of kapellen bij, maar de toren liet men staan voor de kerk. Soms werd de toren verhoogd, en zo kwam er dan op de oude ro maanse toren een stuk gotische to ren. Leusden was ongelukkig, de kerk werd verschrikkelijk ver woest in de oude tijd en verwaar loosd kon men het met meer hou den. Men brak de kerk maar af, de toren bleef, en had de functie als klokkentoren voor de begraaf plaats, want eeuwen lang kwamen de lijken via de Lijkweg daar naar die oude gewijde plaats. In het boek „De oude Dorpsker ken" van G. Verheul is niet veel te vinden over de toren van Leusden. Hij meent dat de toren uit de der tiende eeuw is. Hij veronderstelt dat de kerk romaans van stijl was. Men kan er nog een afbeelding van maken naar de tekening van 1580 die men kan vinden in de atlas van Braun en Hoogenberg van rond 1579, en de tekening geeft vaag naast de stad Amerfoort een af beelding van de kerk van Leusden rond het jaar 1580. Men ziet dat op het dak van de kerk een dakruiter getekend is, maar de tekening is met erg markant. De studie van Z. Kolks kan een handleiding zijn, om méér te achterhalen over de bouw van de toren van Leusden. Menno Brada Leusden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Een van de effecten van de VUT is dat je meer dan tot dan toe, gaat winkelen of samen met je vrouw boodschappen gaat doen. Sommigen hebben tevoren zo weinig gewinkeld, dat ze de verbaasde opmer king maakten: „ik wist niet dat ze in deze winkel sprits ver kochten, ik dacht dat je die alleen bij de bakker kon krij gen". Ook ontdekken veel VUT-ters, dat hun vrouw te recht klaagde over de dure prijzen. Daar hadden ze nooit echt bij stilgestaan. Je kunt leuke dingen mee maken. Zo zag ik een man m een winkel intens kijken op een boodschappenlijstje en daarna aan zijn vrouw vragen: „Zeg vrouw, waar kan ik in 's hemelsnaam de salamiballen vinden? Hoe zien die eruit?" Waarop z'n vrouw een beetje kribbig antwoordde„Jo, kan je met lezen. Je zal salmiakbal- len bedoelen. Die vind je bij de drop. Ook een gokje kan interes sant zijn. In dezelfde winkel van die „salami-salmiak-bal- len" stond een echtpaar te graaien in een grote doos met „Beschadigde en afgeprijsde artikelen" Dozen zeeppoeder met een dichtgeplakte scheur, beschadigde rollen beschuit, hondenvoer en ook een aantal grote en kleme blikken waar van het etiket was verdwenen. „Wij kijken altijd naar deze spullen," zei dat ouder echt paar. We vinden het leuk om een gokje te wagen. Vooral die blikken, waarvan we met pre cies weten wat er m zit. Eerst schudden we die bhkken. Dan kunnen we een beetje raden wat er in zit. Maar het kan ook gebeuren, dat we denken: dat is vast erwtensoep, en dan bhjkt het kattevoer te zijn. Maar och, een andere keer hebben we wel voor een prik kie een bhk tomatensoep." Aangemoedigd door dit echt paar gingen wij ook aan de graai m die doos. We visten er een opgelapte doos bonbons uit en een blikje waarvan we gokten, dat er soep in zat. Thuis opengemaakt, met een heerhjke bonbon in onze mond, bleek er soepgroente in te zitten. Toch niet slecht. Zo kan het mogen of moeten winkelen voor VUT-ters best wel verrassend zijn. VUT-ter «Ouderen organiseren zich steeds meer. Een van hun or ganisaties draagt de lange naam. „Landelijke Federatie van Ouderen-Zangkoren". Deze federatie organiseert op 7, 8 en 9 juni een Festival voor Ouderen Zangkoren. Het gezegde „Zoals de ouden zongen, piepen de jongen" gaat met letterlijk op. Voor veel ouderen is het zingen ze ker geen verleden tijd, maar volop tegenwoordige tijd. Met elkaar beleven ze veel voldoe ning en plezier aan het samen zingen. De prestaties zijn vaak het aanhoren zeker waard. Bo vendien bewijzen ze, o.a. in kerkelijk verband, onmisbare diensten. In Rosendaal wordt ook dit jaar dat Festival gehouden. Elke fesüval-dag zullen daar 15 ouderenkoren optreden, die ieder vier aangegeven liede ren zingen. Deze keer mogen de deelnemers voor het eerst ook eigen liederen uitvoeren,z odat jury en publiek een grote re vanatie te horen krijgt. Meer informatie en aanmeldin gen bij de Unie KBO, Oranje Nassaulaan 1, 5211 AR Den Bosch, telefoon 073-123475. llllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltt: Gedurende de maand januari krijgt u bij Groeneveld, behalve de beste wensen voor het nieuwe jaar, ook bij aankoop van een montuur uit onze voordeelkollektie. Begin het nieuwe jaar met extra voordeel bij Groeneveld Opticiens! Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. r llllllllllIlllllllIllIlllllllllllllllllllllllIllllllllllIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllIllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllIINIIIIIIIMll^..llltlllllllllllllllllllMIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIir.lMII1IIHMIIIlfF matische gebeurtenis bena- drukte professor Defares ook E de meer lichamelijke moge- E lijkheden om wat aan de be- staande stress te doen. „Pro- E beer je eigen organisme m harmonie, ont-spamung en E rust te brengen. Een goede E ademhaling kan een positieve E rol vervullen. Maak de uitade- rrung anderhalf keer langer dan je inademing en vermin- E der je ademhalingsritme. Ook E lichaamsbeweging die je li- E chaam echt tot ont-spanning E brengt, is belangrijk." Uit onderzoek is ook geble- E ken, dat veel ouderen zich hul- peloos voelen en een nogal E negatieve instelling hebben. E Volgens professor Defares E vermindert daardoor de im- muniteit, het weerstandsver- E mogen tegen allerlei ziekten. „Wanneer men zijn negatieve E gedachten en uitspraken be- wust gaat vervangen door po- sitieve gedachten en positieve E uitspraken over zichzelf en over wat te wachten staat, zal dat inwerken op het lichaam en zal de immuniteit weer gaan E toenemen." BESTUURSLEDEN Het aandachtig gehoor was E zeer verheugd over de duide- lijke uiteenzetting Uit de vra- gen die nog gesteld werden en E uit opmerkingen na de bijeen- E komst bleek, dat het onder- werp zo was gebracht, dat men er zeker wat mee wil doen in eigen leven. Voorzitter R. A. E Warmenhoven sprak dan ook van „een leerzame middag." E De secretaris kon na afloop E vier nieuwe leden noteren, E waardoor PCOB-Leusden nu E zo'n 40 leden telt. De heer A. G. de Koning wil tot het voorlopig E bestuur toetreden. Tot 10 fe- E bruan kunnen bestuurskandi- daten zichzelf of anderen op- gegeven bij mevrouw J. Kalk- hoven, Hunzewijk 8, tel. E 940816. Men kan zich daar na- E tuurlijk ook als lid melden. De E jaarlijkse contributie is voor E alleenstaanden 17,50 en voor echtparen 25 gulden, inclusief E het tijdschrift Echo-klanken van de PCOB. E van de negatieve benadering meer positieve gedachten de overhand knjgen zal de con frontatie met een verdrongen verleden niet meer bedrei gend maar juist verlichtend werken. zijn echter verschillende ma meren om stress het hoofd te bieden, om te zorgen dat men met in de toestand van absolu te hulpeloosheid terecht koimt." Als mogelijkheid gaf hij aan, dat men steun zoekt bij iemand die men durft te ver trouwen, die steun zal geven. Durft men het aan om bij zo iemand de emoties naar boven te laten komen die betrekking hebben op de belastende, be dreigende ervanng. dan is er alle kans dat men door de ont kenning heenkomt. De gevoe lens die loskomen bij deze herbeleving van de traumati sche gebeurtenis worden dan gerespecteerd, hetgeen het begm is van de verwerking. Wanneer daarbij in plaats OP LATERE LEEFTIJD Professor Defares ging ook in op de vraag waarom juist op latere leeftijd traumatische er varingen opduiken. „Men heeft dan minder energie om het onderdrukken van onver werkte gebeurtenissen vol te houden. De verdringingscapa citeit neemt af. Bovendien kijkt men bij het ouder worden te rug naar zijn eigen leven. Men heeft de neiging om eigen le ven te evalueren. Hoe is het geweest' Had ik indertijd niet anders moeten reageren enz." ONTSPANNING Naast het uiten van emoties bij herbeleving van een trau- E De oorzaak van deze stress E kan heel verschillend en lang geleden zijn. Belastende erva- E nngen uit het verleden die met E verwerkt zijn, kunnen juist bij 5 het ouder worden een negatie- E ve rol gaan spelen. Verlies van E dierbaren, conflicten op het E werk of thuis en andere min of E meer schokkende gebeurte- nissen zijn soms weggestopt, E verdrongen. Professor PB. Defares tot zijn zeer aandachtige gehoor Niet of slecht verwerkte ingrijpende ervarmgen in het verleden kunnen bij het ouder worden problemen, spéinmngen veroorzaken. Daar kan men echter veel aan doen, zodat een gezond en een gelukkig leven mogelijk is, ook als men oud wordt. E LEUSDEN - Een veertigtal leden van de Protestants- 1 Christelijke Ouderenbond en een aantal genodigden wa- 1 ren maandagmiddag 18 januari bijeen in de recreatiezaal van verzorgingshuis 't Hamersveld. professor dr. P. B. Defares sprak voor hen over „Omgaan met stress, een E uitdaging voor de oudere mens". Het (voorlopig) bestuur van E de Leusdense afdeling van de E PCOB kan teruzien op een zeer E geslaagde bijeenkomst. So- E ciaal psycholoog dr. P B. Defa- res. professor aan de Univer- E siteit van Amsterdam, hield E een zeer verhelderende ïnlei- ding over stress bij het ouder E worden. Het woord stress E wordt te pas en te onpas ge- bruikt. Om misverstanden te E voorkomen gaf hij de volgen- de omschrijving van stress „Een verstoorde wisselwer- E king tussen de eisen van de omgeving en de behoeften, E vaardigheden en mogelijkhe id den die men heeft. De eisen vanuit de omgeving worden E als bedreigend ervaren en men kan daar niet mee om- gaan." Deze onevenwichtig- E heid tussen eisen en mogelijk- heden kan leiden tot een ge- I voel van absolute hulpeloos- heid, welke zich zowel ge- voelsmatig als lichamelijk kun- E nen uiten. Zo kan men bij stress angst, irritatie en boosheid E zien optreden maar ook h or- monale reacties en ademha- E lingsverstoringen (o.a. de be- E kende hyperventilatie) kunnen E het gevolg zijn. Of men heeft zo'n ervaring met echt verwerkt. VERWERKINGSPROCES We zijn er dikwijls erg „goed" in om vervelende en moeilijke zaken te ontwijken. We vluchten dan bijvoorbeeld in afleiding. Op die manier zijn we eigenlijk bezig met het ont kennen van wat is gebeurd. Er vindt dan geen verwerking plaats. Professor Defares: „Er

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5