loeiende vertolking Kurt /Veill in 't Claeverenblad I laad van Wijze Zotten officieel voorgesteld chterveld klaar Veel oude bekenden op receptie zusters Kinderen maken rit met brandweerauto eestprogramma april voor ioerenkielenbal van 'De Puupenkoppen" geslaagd feest K.P.O. naar West- Friese flora Bosuil DINSDAG 26 JANUARI 1988 plaatselijk nieuws JHTERVELD - Zaterdagavond werd in 'Het 100-gram ge- iw' het Boerenkielenbal gehouden. Omstreeks 20.45 uur am Prins Doerak de 12e, vergezeld van zijn Raad van Elf en i adjudant, voorafgegaan door de dansmariekes en de Hof- pel de zaal binnen. Al direct heerste er een geweldige stem- ng en werden zij door de reeds aanwezige Puupen en Puu- nen met een hartelijk applaus begroet. Prins verwelkomende alle aan- zigen en hoopte dat het weer i echte gezellige avond zou rden. rna werd aan de leden van de id door de Pnns zijn persoon- 3 onderscheiding uitgereikt, una ontbood hij zijn adjudant, adjudant is zijn rechterhand, de Prins niet alleen tijdens zijn eiingsperiode zal bijstaan, ir ook een steun voor de Raad ie vergadering zal zijn. Waarna ook aan zijn adjudant een on- scheiding uitreikte. Ook de kapel kreeg van de Prins een soonlijke onderscheiding uit- eikt i belangrijk moment van de nd was het voorstellen van de d van Wijze Zotten. Dit zijn tin van Westerlaak, Ries Haze- en Gijs Voskuilen. De raad zal inzettep in het belang van de ïniging. Om te zorgen dat zij ins de carnavalsfeesten her kend worden, dragen zij speciale kleding. Martin van Westerlaak en Ries Ha zelaar werden daarna gekleed in een mooi wit colbertjasje Gijs Voskuilen kreeg een jasje in het grijs. Hij is de penningmeester van de vereniging, zodat men hem ook als zodanig zal herkennen. Het woord werd hierna gevoerd door Martin van Westerlaak die herinnerde aan de financiële pro blemen van de vereniging. Hij zei hierover: "We hebben reeds ge merkt dat het verschaffen van con sumptiebonnen aan de medewer kers van de vereniging minder werd. We hebben daar een oplos sing voor Aan de Prins, zijn adju dant en de leden van de Raad wor den consumptiebonnen uitgereikt en er worden ook een aantal in de zaal gestrooid (dat waren nepbon nen). "We wonen in een bosrijke omgeving", aldus Martin. Daarom zijn er in ons dorp veel mensen die hiervan gebruik maken en boswandelingen maken. Namens het Staatsbosbeheer werd ons ver zocht een geschenk uit te reiken." De pnns, zijn adjudant, de Raad en de president van de vereniging kregen hierna enveloppen aange boden. In de enveloppe was een bon die men eenmalig tijdens een boswandeling of een trimloop kon gebruiken. Men kon met gebruik making van deze bon eenmaal met een bepaalde behoefte achter een boom of struik gaan zitten. Aan de echtgenote van de heren van deze wijze raad werden bloe men aangeboden. Hierna werd het woord gevoerd door de President van de ver eniging Hij was blij dat de Puu penkoppen met raad en daad wor den bijgestaan. Zotten zitten meestal verborgen onder een masker. Als men dat masker dan afzet ziet men dat er veel wijsheid achter zit. Hij hoopte dat er in de toekomst veel gebruik van ge maakt zou worden. De president spelde daarna de drie leden van de Wijze Raad van Zotten een on derscheiding op in de vorm van een masker. Hij sprak ook tot de Pnns: "U bent er nu als Prins Doerak de 12e Daarom werd er besloten het ge bruikelijke bord aan te passen. De Pnns krijgt nu een geheel ver fraaid en aangepast bord aange boden, dat weer bij de overige fo to's kan worden gevoegd." De Prins dankte de president en reikte hem zijn persoonlijke on derscheiding uit. Na dit officiële gedeelte was er een korte pauze, waarna de Dansmariekes en de Hofkapel de Carnavalsprins met zijn twee Hofdames en de Raad uit Herveld (Betuwe) de zaal werden binnengeleid. Prins Doerak verwelkomde Pnns Dio de Gekluste met zijn gevolg. Hij hoopte dat men met elkaar een hele gezellige avond zouden bele ven. Als er in Achterveld in het vervolg door de Puupenkoppen iets te klussen valt, kan men een beroep doen op Pnns Dio aldus Prins Doerak. Hij kan straten, tim meren enz. Hierna reikte Prins Doerak aan Prins Dio, zijn adju dant, de hofdames en de Raad de onderscheiding van de ver eniging uit, het Puupje. Deze on derscheiding betekent veel voor de Achtervelders. Men moet wel een bijzonder mens zijn, wil men voor deze onderscheiding in aan merking komen. Prins Dio dankte voor de ontvangen onderschei ding en voor de uitnodiging. Hij wenste alle Puupekoppen het al lerbeste toe. Hierna werd het woord gevoerd door de president van de Herveldse vereniging. Zijn vereniging startte in het hetzelfde jaar als de Puupekoppen "Even grote sukkels dus", zei hij. "Daar we niet met lege handen wilden komen, hebben we diverse ideeën geopperd, waaronder een reservegebit. Na emge informatie hebben we het gevonden Blij kens onze informatie hebt u zon dag wel eens problemen met ver voer. We hebben hier een goede oplossing gevonden." Uit een meegebracht hok kwam nadat dit geopend was, een levende big te voorschijn met een band waaraan een stuurwiel was bevestigd. Pnns Dio legde uit: "Wilt u nu zon dags in de bossen gaan wandelen, dan is het vervoer geen probleem meer en kunt u gebruik maken van deze Doerak Mobiel. We heb ben nog wel een vraag aan u. Als u over een of twee jaar eens een te genbezoek brengt en u deze Mo biel niet meer nodig heeft, omdat deze te vet en te dik is geworden hopen we dat we dan met ons al len zullen kunnen genieten van heerlijke karbonades Prins Doerak dankte voor dit ge schenk. "Ik zie dat u goed inge licht bent door de Puupekoppen". antwoordde hij. De dansliefheb bers konden hun hart daarna op halen onder de goede dansmu ziek van de band de Scarola's. Het werd verder een hele gezel lige avond die duurde tot in de kleine uurtjes. Het dansen werd nog afgewisseld door een optre den van de Bandparodist Wim Delmonte uit Hoom Een show van de dansmariekes die heel mooi en goed werd op gevoerd werd door de aanwezi gen met een daverend applaus beloond Door de heren van de Oei Oei club werd een door hen zelf vervaardigd carnavalslied ge zongen. De volgende carnavalsfeesten zul len plaats vinden op 12 februari Groot Carnaval, 14 februari grote Carnavalsoptocht en kinderkama- val in Ons Gebouw, 15 februari Tiener carnaval in Ons Gebouw en 16 februari Carnavalsavond voor de ouderen. HTERVELD - Na een aantal intensieve vergaderingen is •estcomité er in geslaagd het feestprogramma voor Konin- •dag klaar te hebben. Vrijdag 29 april zal na een periode ijf jaar weer een lampionoptocht worden gehouden. Alle •ren kunnen hieraan verkleed deelnemen. Er kan indivi- worden meegedaan maar ook paren en groepen kunnen emen. mogen versierde wagens, en steppen mee worden ge- i. Het feestcomité heeft weer intal leuke prijsjes beschik te start is om 20.00 uur bij loespot". Zaterdag 30 april daar om 9 00 uur kinderspe- i. Voor de kleine jeugd is er ieo. •ossenjacht start om 9.00 uur Moespot". Er zal ook nu •en aantal „levende vossen" ielnemen. Deze activiteiten om ongeveer 11.30 uur ïgd zijn. aterdagmiddag om 14.00 uur weer mini-voetbal gespeeld i op het Kerstens sportpark, ilnemende teams zullen be- ïit 5 spelers, 1 keeper, 1 2n dne reserves. Er kan zo or heren-, dames- als ge- e ploegen aan worden deel- 2n. De prijsuitreiking zal na ook op het Kerstens sport- aatsvinden. -lijk zal er voor de kmderen Idag een skelterrace wor- louden. iterdagavond om 20.00 uur en Playback Show worden en m „Ons Gebouw". Dege- hieraan willen deelnemen kunnen zich opgeven Pij Aiions van 't Klooster, telefoon 1989. Deze avond zal niet alleen wor den opgetreden door Achtervelds talent maar ook door een zeer be kende dansgroep. Voor de bejaarden moet nog een avond worden vastgesteld. Het programma voor deze avond is reeds vastgesteld. Er zal een bingo worden gespeeld en er is een op treden van een kinderkoor Alle 55-plussers zijn deze avond van harte welkom. Koffie en cake wordt voor gezorgd. Bij het bestuur van het feestcomi té heeft er inmiddels ook een wis seling plaatsgevonden. Na een pe riode van vijf jaar als secretaresse werkzaam te zijn geweest heeft Marian Neervoort met ingang van 1 januan jongstleden het bestuur verlaten. Haar vertrek kwam ge heel onverwachts. Het was een zeer actieve secretaresse, die overal gepast op wist te reageren, mets vergat en de touwtjes goed m handen had. In haar plaats is geko men mevrouw J. E. M. (Ans) Smit- Dijkhof. BESTUURSWISSELING "Meer had het voor ons niet hoeven te zijn,vond zuster Rosa na afloop van de receptie. "Het was een mooie dag. Zij vierde met haar dne mede-zusters. Imelda, Agatha en Huberta, het feit dat haar congregatie, de Arme Dienstmaagden van Jezus Christus is de officiële naam, negentig jaar geleden naar Leusden kwam. "Het leukste vond ik dat ik veel mensen, die ik vroeger ooit eens ben tegengekomen in mijn werk, weer eens terug zag,zei zuster Rosa. Hoewel zij geen oude bekenden voor de zusters waren, kwamen burgemeester Panis met zijn vrouw en wethouder Evelyn Blom de zusters na afloop van de mis feliciteren in De Kom. Bij de 150 aanwezigen was ook Prms Namsap van 'De Gouden Klomp'die de zusters ridderde voor het vele werk dat zijm de afgelopen jaren in Leusden hebben gedaan. Het was een hele belevenis voor de twintig kmderen, die een winnend lot hadden gekregen bij de kerstboomver- brandmgbegw deze maand Zaterdagochtend reden zij met twee brandweerauto's door Leusden. De nt duurde dne kwartier en ging van Leusden-Centrum naar Leusden-Zuid over de Arnhemseweg en het Lokhorsterbos via de Amersfoortse wijk Schuilenburg weer terug naar de brandweerkazerne. Het was overal glad, zodat de chauffeurs P. Voogd en W.van de Starre voorzichtig moesten rijden. Het verkeer werd af en toe gewaarschuwd, de chauffeurs de sirenes lieten loeien. Zo leek het een echt brandalarm. Op de foto de kmderen die meemochten voor de brandweerauto's na de rit met hun chauffeurs P Voogd en W. van de Starre. Tijdens een boswandeling kan het gebeuren dat je er gens een troep drukdoeneri- ge en herriemakende vogels van diverse pluimage al van verre kunt horen. Als je dan gaat kijken wat de oorzaak van de verontrusting is, dan blijkt dat meestal een bosuil te zijn. Zoek de boom maar af waarin dat zenuwachtige stelletje zich bevindt en op een tak, niet ver van de stam, zie je 'm zitten. Onbewogen voor de herrie om hem heen zit hij lekker in de zon, uit te rusten van de nachtelijke jacht. Want als andere vo gels slapen gaat hij op voed sel uit. Trouwens, al zijn acti viteiten vinden 's nachts plaats; zijn territorium ver dedigen, de partner het hof maken, de onverzadigbare jongen van voedsel voorzien, 't is allemaal nachtwerk. De zintuigen zijn daar dan ook helemaal voor aangepast. Het gezichtsvermogen van de uil is wel zestig maal ge voeliger dan het onze. Net als bij ons staan de ogen naast elkaar. Dat maakt het moge lijk om diepte te zien en nauwkeurig afstand te schat ten. De ogen zitten echter vast in de kassen en wil de uil ergens anders heen kijken, dan moet hij de hele kop verdraaien. Voor een uil geen bezwaar, zonder emge moeite zet hij de kop achterstevoren op de romp. Toch is het gehoor van de uil het zintuig waar hij bij de jacht het meest gebruik van maakt. Om het gehoor niet te hinderen en ook om de prooi, voornamelijk muizen niet voortijdig te waarschuwen, be schikken de uilen over een geluidloze vleugelslag. Dat geluidloos vliegen wordt mo gelijk gemaakt door de slag pennen die op een doelmatige wijze bedekt zijn met een flu weelachtig dons. De luchtstro mingen die oorzaak zijn van het gelmd, worden tegenge gaan. Nestelen doen de uilen het liefst in een holle boom, maar bij gebrek daaraan willen ze ook wel genoegen nemen met een oud roofvogelnest of hol ten in oude gebouwen. De dne tot vijf eieren worden om de andere dag gelegd en meteen, gedurende achtenwintig da gen bebroed, waardoor het leeftijdsverschil van de oudste en de jongste meer dan een week kan bedragen. Dat kan tot gevolg hebben dat bij voed selschaarste de oudste, dus de sterkste, het beschikbare voedsel voor zich opeist en de zwakste sterven. En als die dan toch dood zijn, wat let je dan om ze als aanvulling op het menu, op te eten. Gedurende het broeden wordt het vrouwtje door de man van voedsel voorzien. Ook is het zijn taak om het voedsel voor de jongen te van gen. De buit wordt op het nest door het vrouwtje m stukken verdeeld en aan de jongen ge voerd. Zijn er meer dieren buitgemaakt dan er op dat mo ment nodig zijn, dan worden die bewaard. Als er gevaar dreigt is het vrouwtje bijzonder agressief. Ze valt niet alleen veel grotere dieren dan zijzelf aan, doch ook voor de mens deinst ze niet terug. Een bekende En gelse natuurfotograaf kostte zijn belangstelling voor het nest een oog en een kennis van mij hield er een paar flinke hoofdwonden aan over. Na meer dan een maand vliegen de jongen uit, maar goede vliegers worden ze pas na een maand of drie. Als ze die tijd overleven, verlaten ze het territorium van de ouders en gaan op zoek naar een ei gen jachtterrein. G. van L. terst veel muzikaal gevoel ten ge hore gebracht in een schitterend onderling samenspel van beide uitvoerenden. Bij ieder lied toonde de Amersfoortse Elize de Broekert zich een sopraan met een groot stembereik, vergezeld van een al even voortreffelijke zangtechniek. Huyb Doyer toonde zich een uitstekend begeleider op de piano Gedecideerd en toch op de achtergrond speelde hij zijn begeleiding op schitterende wijze, op goede manier de zan geresvolgend. Veel liederen gaven de mogelijk heid om alles te demonstreren wat muzikaal mogelijk is. Zo kon het publiek genieten van prachtige volle pianogedeelten, afgewis seld door luidere en zeer luide passages. Elize de Broekert gaf blijk van een goede stembeheer- sing: haar stemgeluid dat erg dra gend is, paste uitstekend in de in tieme akoestiek van 't Claeveren- blad Haar afwisselend groot en klein stemgeluid werd verlevendigd door een goed uitgekiende dosis aan vibrato Het concert dat georganiseerd was onder auspiciën van de Leus- dense Culturele Raad, trok vol doende belangstelling: ruim veer tig mensen hadden de moeite ge nomen om de winterse regen buien te trotseren. Gastheer C Vial toonde zich derhalve uiterst tevreden namens diezelfde Cultu rele Raad Leusden ACHTERVELD - Door de KPO zal op dinsdag 23 februari een reis je worden georganiseerd naar de West-Friese flora. Zowel leden als niet-leden kunnen aan deze reis deelnemen. Ook de echtgenoten zijn van harte welkom. Het vertrek zal plaatsvinden om 9.00 uur vanaf het Groot Achterveldplein en de thuiskomst zal om ongeveer 17.00 uur zijn. De kosten bedragen 30,— (bus en entree). Degenen die aan deze reis willen deelnemen kunnen zich voor 15 februan opgeven bij Anny van Da len, tel. 1437. Tijdig opgeven is wel gewenst m verband met het be stellen van de bus. Vol is vol. ONBEKEND De liederenverzamelmg 'The un known Kurt Weill' was basis voor het concert van zondag 24 januan jl in het oudste woonhuis van Leusden. Een vijftiental liederen werd op indnngende wijze met ui- de Broekert zingt Lederen van de onbekende Kurt Weill in 't Claeverenblad. Het was het eerste uit een reeks sconcerten, die de komende maanden in het cultureel centrum gehouden zullen worden. een neiging te hebben tot antiro- mantische dissonanten. Hij voegde in een latere penode en kele markante stijl-eigenschap- JSDEN - Hij werd geboren in Dessau op 2 maart 1900 en rleed in New York op 3 april 1950. Een man derhalve die e wereldoorlogen heeft meegemaakt. Hij studeerde aan de lijnse Hochschule fiir Mus ik, publiceerde regelmatig in r Deutsche Rundfunk' en kwam al vroeg in aanraking met ekstdichter Georg Kaiser die zijn eerste librettist werd. Aan eind van de twintiger jaren werkte hij veel samen met cht. Na aanvankelijk wat werk van niet erkende kwaliteit gekomponeerd te hebben, werd de 'Drei- gioschenoper' een compositie van grote stijl Op verzoek van Max Reinhardt ging hij in 1935 naar de Verenigde Staten. Reeds in zijn vroegste werken bleek hij pen toe aan zijn composities, zoals het gebruik van dansmuziek uit zijn tijd en vormen van oudere oor sprong. Doelbewust gebruik van niet-symmetnsche fasen en pau zes, vals aandoende noten en in strumentatie richtten de aandacht van het publiek op het feit, dat ja renlang gedachteloos foute muzi kale formules werden geaccep teerd. In de laatste penode van zijn leven leende hij zich voor ve lerlei soort werk voor theater en film. De man bij wie al dit fraais hoort, heet Kurt Weill. In 'Galene 't Claeverenblad' zorgden so praan Elize de Broekert en pianist Huyb Doyer voor een voortref felijke vertolking van grotendeels onbekend gebleven iiederen van Kurt Weill De Raad van Wijze Zotten wordt op het boerenkielenbal van 'De Puupenkoppen' voorgesteld aan het publiek.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5