,We zijn op de goede weg" i I Carnaval voor vijftig plussers Commissievergadering Algemene Bestuurszaken leusder kn—l Jïins Namsap geeft Leusdens carnaval Limburgs tintje Opeens ben je een gezin. Onze verzekeringen geven je extra vertrouwen in de toekomst. Schrijven voor Amnesty Leusdens carnaval in vogelvlucht Man beet vriendin Rijden onder invloed donderdag 11 februari 1988 De Bondsspaarbank doet meer. De Til doet ook mee Aanrijdingen bromfiets en auto Troubadour in 't Claeverenblad Fietskijkochtend •- plaatselijk nieuws :LEUSDEN - Nog een paar nachtjes slapen. Dan barst overal in het land het camavalsgeweld weer los. Traditio neel kan vooral beneden de grote rivieren gesproken worden van een echt volksfeest. Toch begint ook zo lang- camerhand in de noordelijke provincies het besef door te djingen dat een paar dagen feest maken erg plezierig kan zijn. In Lensden zal Prins Namsap met zijn persoonlijke adjudant Henk Houtakkers de Gouden Klompers met hun aanhang gaan aanvoeren. Het wordt een Leusdens carnaval met een zachte „G". Prins Namsap is in het verleden al eerder Prins Carnaval geweest. Niet in Leusden, maar in hartje Limburg, in inlo. De adjudant van de Prins, Henk Houtakkers, laat er en twijfel over bestaan dat hij geboren en getogen Lim- trger is. Beide heren zijn vast van plan om met hulp van elen er een paar zotte dagen van te maken in Leusden. loor 'rits van Breda rins Namsap heeft in het dage- leven een baan waarvan je nu bepaald verwacht dat het de jjdag lachen geblazen is. Als js Namsap 's morgens naar zijn [oor in Den Haag gaat is hij ^rwachtmeester-instructeur jk Pasman. g43-jarige Pasman werkt bij de Imachtstaf m de residentie als bialist op het gebied van de lO-wet. Deze wet, die de ar- isomstandigheden op de werk- kjreguliert, geldt ook voor het er. Voor het leger zijn er echter l uitzonderingsbepalingen van ,cht die de hele regelgeving erg ewikkeld maken. Onder elkaar eekt men dan ook van „Arbori- om aan te geven dat het hier en tr tot zenuwentoestanden leidt. Tan Arboritis zal Henk Pasman komende dagen geen last heb- L Hij wordt dan geacht de zotten dwazen van Leusden aan te voe- Over arbeidsomstandigheden rdt er dan voorlopig met ge- at. Toch is de stap van leger ir carnaval voor Henk Pasman in verleden erg klein geweest. 1 door het leger kwam Henk in itact met het Limburgse carna- a )orspronkelijk komt Pasman mt "phen. Toen hij 19 jaar was nam dienst bij de Koninklijke Mare- lussee en verhuisde naar Venlo. beroepsmilitair bewaakte hij ir een stukje van onze lands- ins. Het beviel hem zo goed in burg dat hij ook op vrijersvoe- ging in Venlo. Het resultaat was huwelijk met de huidige Mar- iPasman. Henk Pasman is er nog altijd trots op dat hij in zijn Limburgse periode gevraagd werd om prins Carnaval te worden van de car navalsvereniging van de mare chaussee. „Ik moest zelfs eerst voor een commissie verschijnen die moest bekijken of ik wel genoeg Limbur ger was geworden", aldus de kers verse Leusdense Prins. De proef is Pasman destijds goed doorgeko men, want hij werd dat jaar uitge roepen tot carnavalsprins. Wie niet beter weet zou er alles onder dur ven te verwedden dat hij een ras echte Limburger is. Als hij met zijn persoonlijke adjudant iets be spreekt kan een buitenstaander nauwelijks volgen waarover het gaat. GOUDEN KLOMP Henk Pasman woont nu al weer zo'n vijftien jaar in Leusden omdat hij van de marechaussee overstap te naar de cavalerie m Amersfoort. Pasman meldde zich direct aan als lid van de Leusdense Gouden Klomp, maar geeft toe dat hij „nooit erg actief' geweest is. Het grote carnavalsfeest van de Leusdense carnavalsvereniging op zaterdag avond werd wel altijd bijgewoond. Daarna begon er toch iets van bin nen te kriebelen en begon het Lim burgse te lonken. Het programma stond altijd bij voorbaat vast. Zon dag naar de optocht in Blerick, aan de rand van Venlo en maandag naar Venlo zelf. Daar vindt traditio neel op die dag de grote optocht plaats. De dinsdag was dan voor de „Boerenbruiloft". „Echt het mooiste dat er is", al dus Henk Pasman op een toon Pruis Namsap. waaruit het heimwee nu al naar boven komt. BOERENBRUILOFT Als het aan prins Namsap en zijn adjudant ligt komt het in Leusden ook nog eens zo ver dat er op dins dag een „Boerenbruiloft" wordt ge houden. In veel Limburgse plaat sen betekent de bruiloft dat alle mwoners zich netjes opdoffen om een „bruiloft" op de stoep van het gemeentehuis bij te wonen. De he ren gaan dan keurig in het zwart, de dames gaan gekleed in hun fraaiste „boennnejurk". Na de trouwplech tigheid wordt er dan een receptie gehouden en kan het feest losbar sten. Dat Leusden geen Verilo is be seft Prins Namsap maar al te goed. Toch zit hij barstensvol ideeën, die als het aan hem ligt ooit nog eens in Leusden uitgevoerd worden „We zijn op de goede weg met ons plaatselijk carnaval," aldus de en thousiaste Pnns. OUDE GEBRUIKEN Met de vraag, waarom er nu zo nodig carnaval gevierd moet wor den, heeft Prins Namsap geen en kele moeite. „We moeten oude ge bruiken in ere houden," zo meent de Prins. Hij wijst er op dat zes weken voor de Pasen de vasten bginnen. „Heel vroeger liet men zich dan de dag voordat de vasten periode begon eens helemaal gaan. Die ene dag kon men dan eens helemaal zichzelf zijn en alles doen waaraan men gedurende de rest van het jaar nooit toekwam," zo doceert de Prins. Dat die ene dag is uitgegroeid tot een paar dagen is inmiddels ge noegzaam bekend. Toch is, hoe gek dat misschien ook klinkt, de Leusdense carna valsperiode langer dan in het Zuiden. In Leusden begint men vrijdagavond al heel voorzichtig met het seniorencarnaval waar na zaterdagavond het „grote car naval" losbarst. In een stad als Venlo gaat dat anders. Het carnaval begint daar pas als de zondagsmis om elf uur is afgelopen. Daarna houdt het feest ook niet meer op tot dinsdagavond, klokslag 12 uur 's nachts. ONTMOETING Prins Namsap weet uit ervaring dat Noord- en Zuid-Nederland el kaar steeds vaker ontmoeten tij dens het carnaval. Veel „Noorder lingen" gaan met de carnavalsda gen naar het zuiden om zich daar m het feestgeweld te storten. Ook de binding met de katholieke kerk is steeds losser geworden in de loop der tijden. „Ook andersdenkenden verto nen zich steeds vaker op één van de vele festiviteiten," aldus de Leusdense Prins. Hij hoopt dat het carnavalsfeest ook in Leusden uit groeit tot een echt gemeenschaps feest waarbij alle Leusdenaren el kaar ontmoeten. „Het is echt een feest voor jong en oud," zo benadrukt Prins Nam sap nog eens ten overvloede. SPANNENDE PRINSVERKIE ZING De pnnsverkiezing in Leusden is dit jaar wat anders verlopen dan andere jaren. Achteraf gezien is het in Leusden ongeveer zo gegaan als in het zuiden, waar ook de Pnns pas in januari bekend wordt gemaakt. De prinsverkiezing die vong maand in de Roda-kantine plaats vond was voor alle aanwezigen erg spannend. Slechts een zeer klem groepje mensen wist wie er pnns zou gaan worden. Omdat Henk Pasman tot op dat moment nooit zo op de voorgrond was getreden had memand aan hem gedacht. Zelfs voor het grootste deel van de Raad van Elf was het op 16 januari een volslagen verrassing dat Henk Pasman als Prins te voorschijn zou komen. Het merendeel van de aanwezi gen verwachtte dat de secretans van de Gouden Klomp, Henk Hout akkers als Prins naar voren zou komen. Houtakkers werd echter benoemd als de persoonlijke adju dant van Prins Namsap. Als per soonlijke adjudant zal hij de ko mende dagen altijd te vmden zijn in de onmiddellijke nabijheid van de Prins. Een andere adjudant, John Horst, zal zich de komende dagen vooral bezighouden met het rich ting geven aan de Raad van Elf. VOORTOUW Het Leusdense carnaval kent zo zijn ups en downs. Er zijn jaren geweest dat het carnaval nauwe lijks van de grond kwam. Prins Namsap vindt het de grote verdien ste van de heren Piet Wendel, Ton Stegeman en Ane Houtveen, dat het Leusdense carnaval nog altijd bestaat. „Die drie namen altijd het voor touw als de vereniging weer eens in de penarie zat," legt de Pnns uit. Ook dit jaar heeft het drieman schap er weer voor gezorgd dat er een nieuwe Prins kwam na de „re geringsperiode" van Everard van den Hengel. Als het aan de Pnns en zijn adju dant ligt, wordt het feest volgend jaar nog uitgebreider dan dit jaar. Men heeft voor dit jaar afgezien van het houden van een optocht. „Toch hoort zo'n optocht eigenlijk bij het carnaval", is de algemene menmg. Omdat de Pnns zich niet officieel op het gemeentehuis presenteert komt burgemeester Panis op zater dagavond zelf naar de carnavallis ten toe In het tot sprookjesstad omgetoverde activiteitencentrum „De Korf' zal de burgemeester de sleutel van het dorp aan Prins Nam sap overhandigen. De nieuwe Leusdense Prins ziet de komende dagen helemaal zit ten. „We zijn er klaar voor," aldus de Prins. Hij hoopt dat de Leusde naren kans zien om de komende dagen met elkaar één groot feest te vieren. „Woensdag keren we dan weer terug in het dagelijks leven, dat al jachtig genoeg is," zo filoso feert de Pnns hardop. Toch zal hij het zondagmorgen ongetwijfeld even moeilijk knjgen omdat hij dit jaar niet even om de hoek kan kij ken in het oude, vertrouwde Venlo. Of de twee volwassen dochters van Pnns Namsap bij hun vader blijven is nog maar helemaal de vraag. „Het zou best kunnen dat de Venlose boerenbruiloft meer aantrekkingskracht heeft dan het feest in Leusden," geeft Prins Namsap eerlijk toe. (advertentie) 1 i je ineens met z'n drieën bent en daarom anders wilt gaan wonen, dan heeft de ïndsspaarbank een aantal verzekeringen die je extra vertrouwen geven in de tekomst Bijvoorbeeld onze uitgebreide Inboedelpolis. Om je te helpen bij het iststellen van het verzekerde bedrag, krijg je van ons een handige inventarislijst a je verhuizen naar een koopwoning, dan biedt onze Woonhuispolis een uit breide dekking tegen gunstige voorwaarden. De Bondsspaarbank helpt je niet alleen met een woonhuis- of inboedel- azekering, wij helpen je ook met een goede aansprakelijkheids- of vensverzekering. Bovendien ben je in geval van schade verzekerd van een snelle wikkeling. Wil je meer weten? Loop dan even langs bij een van ize kantoren want daar ligt het Woonmagazine voor je klaar, et is speciaal bedoeld voor je nieuwe situatie. spaarbank LEUSDEN - De Leusdense carnavalsvereniging „Gou den Klomp" houdt zich niet alleen bezig met het organise ren van feesten voor de doorsnee camavalsganger. De Leusdenaren die het komende weekeinde willen dansen en hossen komen vanaf zaterdagavond volop aan hun trekken bij de „Gouden Klomp". Aan de vooravond van het „grote" carnaval biedt de plaatselijke carnavalsvereni ging de vijftig-plussers in de gemeente Leusden een avond aan. Het is opmerkelijk dat de optredende „artiesten" voor het merendeel in dezelfde leeftijdscategorie vallen als de bezoekers. De Gouden Klomp is al lang gele den gestart met het jaarlijks organi seren van een „bejaardencarna val". De carnavalsvereniging wil echter niets meer weten van het woord „bejaard", al wordt m het huis-aan-huis verspreide program maboekje nog wel gerept van het „bejaardencarnaval" De Gouden Klomp legt liever de nadruk op het feit dat het de speciale avond be doeld is voor de wat oudere Leus denaren die liever met meer bij het grote camavalsgeweld willen bij wonen. „Vijftig-plus carnaval" vin den de Gouden Klompers beter klinken. Tot vorig jaar werd de feest avond voor de oudere Leusdena ren gehouden in één van de zalen van het jongerencentrum „De Til" Omdat deze accommodatie toch wat te krap is geworden voor het grote aantal bezoekers verhuist de feestavond naar de residentie van Pnns Namsap. het activiteitencen trum „De Korf'. De Gouden Klomp hoopt dat Leusdenaren die „vroeger" altijd de carnavalsfeesten van de Gou den Klomp bijwoonden, nu op vrij dagavond 12 februari naar de Korf komen. Als iedereen aan de op roep gehoor geeft wordt het vnj- dagavond een soort reünie voor ex-carnavalsgangers. De carnavalsvereniging ziet het vijftig-plus carnaval meer als een gezellige feestavond dan een car navalsfeest. Van memand wordt verwacht dat hij of zij verkleed in de Korf verschijnt, al mag het na tuurlijk wel. PROGRAMMA Over de inhoud van het pror gramma willen de organisatoren met veel prijs geven. Al is natuurlijk wel bekend dat Prins Namsap met zijn Raad van Elf de gehele avond zal bijwonen. Ook het optreden van de show- en dansgroep „Leusden" met soliste Silvia Houtveen staat al vast. Tot grote verrassing van de Gou den Klomp hebben een aantal wat oudere Leusdenaren zich aange meld voor een optreden. Wie dat kan zijn kan iedere bezoeker vrij dagavond zelf vaststellen. „De mensen gaan het zelf deze keer helemaal maken", aldus Gina Greefhorst, één van de organisato ren. De feestavond in De Korf wordt door de Gouden Klomp aan de ou dere Leusdenaren aangeboden. Toegangsgeld betalen is er dan ook niet bij. Wel zal men zelf voor de drankjes moeten betalen Als men slecht ter been is heeft men geen excuus om vrijdag avond weg te blijven. Zonodig wordt men vrijdagavond vóór acht uur gehaald en even na het middernachtelijk uur weer keu rig thuis gebracht. Een telefoon tje naar Gerda Wendel (033- 941367) of Lies Houtakker (033- 945616) is voldoende om het ver voer geregeld te krijgen. De feestavond begint rond de klok van acht uur. LEUSDEN - De commissie Algeme ne Bestuurszaken komt donderdag 11 februari om half acht bijeen in het gemeentehuis. Op deze verga dering zal onder meer gesproken worden over een wijziging ge meenschappelijke regeling Afval Verwijdering Utrecht. Deze wijzi ging is noodzakelijk in verband met de nieuwe wet gemeenschap pelijke regelingen. Ook zal gespro ken worden over de gemeen schappelijke regeling Vuilstort Maarsbergen. ACHTERVELD - Maandag kan er weer geschreven worden voor Amnesty International Er zal dan weer geschreven worden naar au toriteiten van landen waar de men senrechten worden geschonden. Degenen die aan deze schnjfavond willen deelnemen zijn maandag avond vanaf 19.30 uur weer van harte welkom bij Nel Schwager- mann aan de Verjaagde Ruiterweg 5a. Voorbeeldbrieven zowel in de taal van het land als m het Neder lands zijn aanwezig. Ook postpa pier en enveloppen zijn er. De post zegels moet zelf worden betaald Men kan zelfs meer dan éen bnel schrijven. LEUSDEN - Elke Leusde- naax heeft in het fraai uitge voerde drukwerk van de Gouden Klomp kunnen lezen wat er de komende dagen te gebeuren staat. Als geheu gensteuntje toch nog even in chronologische volgorde het programma van de Gouden Klomp. Vrijdag 12 februari 20.00 uur Het Leusdens carnaval be gint met een feestavond spe ciaal voor de senioren in onze gemeente. De Gouden Klomp hoopt dat vooral de mensen komen die vroeger actief aan het carnaval deelnamen maar zich daar nu wat te oud voor voelen. Zaterdag 13 februari 20.00 uur De grote feestavond in De Korf. Net als de avond daar voor zal de grote Korfzaal om getoverd zijn tot een waar sprookjespaleis. Behalve m de grote zaal kan men ook terecht in de buurt van de bar en in de hal. Overal zal live-muziek aan wezig zijn. Vanzelfsprekend wordt het op prijs gesteld als men op deze avond gekostu meerd verschijnt. Zondag 14 februari 11.00 uur De echte carnavallisten ko men bij elkaar m cafe Monet voor het zogenaamde früh- shoppen. Men moet er echter wel rekening mee houden dat de dag nog lang is. Zondag 14 februari 14.00 uur In het activiteitencentrum De Korf is er ruimte gemaakt voor de jeugd van Leusden. Net als voorgaande jaren zijn er prijsjes beschikbaar ge steld voor kinderen die origi neel verkleed op het feest ver schijnen. Ook zal de beroem de „Candyman" weer ten to nele verschijnen. Zondagavond 14 februari De Prins en zijn gevolg gaan vast de route verkennen die de volgende avond tijdens het „dweilen" afgelegd zal wor den. Het startsein wordt gege ven m café Monet. Maandag 15 februari 17.30 uur Wellicht is het in het pro grammaboekje van De Gou den Klomp met duidelijk naar voren gekomen maar er wordt voor belangstellenden een maaltijd geserveerd in het Chi nees restaurant Chinatown aan de Hamersveldseweg. Voor een bescheiden bedrag kan deelgenomen worden aan de activiteit die vorig jaar be schouwd werd als éen van de hoogtepunten van het carna val. Maandag 15 februari Na de gezamenlijke maaltijd verzamelt iedereen zich weer in café Monet, waarna het „dweilen" begint. Vast staat dat het zwaartepunt van het feest zich gaat verplaatsen naar de horecagelegenheden aan de Zwarteweg. Dinsdag 16 februari 20.00 uur Om 20.00 uur begint de slot- avond in De Korf. Om klokslag 24.00 is het dan afgelopen met de pret en is het carnaval defi nitief voorbij. Woensdagmiddag 17 fe bruari Alhoewel het officiële car naval de avond daarvoor defi nitief beëindigd is zijn er altijd mensen die nog even door willen gaan. Dat kan in café „Hamersveld" en café „De Swartesteegh" In beide gele genheden kan men zich bezig houden met het zogenaamde „haringhappen". Daarna zal men echt weer een jaar moe ten wachten tot de eerstvol gende camavalsaktiviteit. De agenda van de carna valsprins is nog veel uitge breider. De Gouden Klomp ziet het als haar taak om de minder goed bedeelden in de Leusdense samenleving te bezoeken. De prins en zijn gevolg hebben jongstleden dinsdag al een bezoek ge bracht aan de ouderensocië- teit „De Wolboom". Gister avond werd een feestavond aangeboden aan de bewo ners van het verzorgingshuis „Hamersveld". Aanstaande maandag bezoekt de prins een aantal zieke Leusdena ren. Gewoontegetrouw zal hij niet geheel met lege han den aanbellen. LEUSDEN - Evenals reeds vele jaren zal weer in het Jon gerencentrum „De Til" car naval worden gevierd. Dit vindt plaats zaterdag 13 fe bruari. De aanvang is 20.00 uur. De carnavalsmuziek wordt verzorgd door de eigen disco theek. De entreepnjs is gelijk aan de entree van de normale disco-avonden nl. 2,-. Ook de consumptieprijzen zullen ongewijzigd zijn. Carna valskleding is niet verplicht, maar wordt wel zeer op prijs gesteld. Tijdens de discomid- dag van zondag 14 februari zal de muziek ook gedeeltelijk in carnavalssfeer zijn. LEUSDEN - Conform de eis van procureur-generaal mr. M. Koers- van der Linden, veroordeelde het Amsterdamse gerechtshof maan dag een 25-jarige man uit Leusden, wegens mishandeling van zijn toenmalige vriendin, tot een geld boete van 750,-. De politierechter had de man dezelfde straf opge legd. In juli 1985 deed een toen 22-jarig meisje aangifte van mishandeling Haar vriend zou haar hebben ge slagen en gebeten. De man heeft altijd ontkend dat hij haar de be wuste nacht had afgetuigd. Het meisje zou de mishandeling heb ben verzonnen om op die manier een einde aan de relatie te maken De verwondingen zou zij zich vol gens de verdachte zelf hebben toe gebracht. Het hof hechtte aan dit verhaal geen geloof. LEUSDEN - Op de Zwarteweg vond woensdag 10 februari omstreeks één uur een aanrijding plaats tus sen een bromfiets en een perso nenauto. De bromfietser wilde linksaf slaan nchting de Lanxlaan. Hij werd daarbij geschept door een achteropkomende auto. Beide voertuigen werden beschadigd. De bestuurders, inwoners van Leusden, kwamen met de schrik vrij. Op de Noorderinslag deed zich woensdagavond om half zeven eenzelfde situatie voor Een brom fietser wilde linksaf Groenhouten- Noord inslaan, maar zag een achterop komende auto over het hoofd De bestuurder van de bromfiets werd licht gewond aan zijn enkel. LEUSDEN - Troubadour Frans van Schaik treed donderdag 18 februa ri op in galerie 't Claeverenblad. De avond begint om kwart over acht. Van Schaik zingt internationale volksmuziek. Hij begeleidt zichzelf op gitaar. De toegang is vijf gulden. Telefonisch reserveren is mogelijk. 033-943472. LEUSDEN- Zondagnacht zijn op de Zwarteweg en de Hamersveldse weg twee automobilisten aange houden. die te diep in het glaasje hadden gekeken. Beide automobilisten werd een j blaasproef en een bloedtest afge nomen. De automobilisten kregen een rij verbod opgelegd. Er is proces-ver baal opgemaakt. LEUSDEN - Op het politiebu reau Leusden-Zuid vindt op zaterdag 13 februan een fiets kijkochtend plaats van 8.00 tot 12.00 uur. Mensen die in de periode juli-december 1987 aangifte hebben gedaan van diefstal van een fiets, kunnen zaterdagochtend kijken of hun fiets op het politiebureau te vinden is. Zij moeten het af schrift van de aangifte meene men.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7