I Saskia Szarafinsky wil eerst het tienerwerk van de grond krijgen Ik ga vooral aktiviteiten voor tieners organiseren" Installatie Raad voor Ouderenbeleid Rijbewijs voor vrouwen, kookbewijs voor mannen Hoog bezoek m de WOLboom Leusden heeft nieuwe jeugd- en jongerenwerker Hulp bij invullen belastingbiljet VERGROTEN? Meer vakantiegeld voor bewoner verzorgingstehuis Mmder korting 60+ seniorenkaart LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DONDERDAG 11 FEBRUARI 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Na een lange, slepende sollicitatieprocedu re, waarin ook nog eens van alles op het laatste moment niet liep zoals gepland was, is sinds 1 januari 1988 Saskia Szarafinsky (22) aangetreden als jeugd- en jongerenwer ker in Leusden. Zij zal zich in de eerste plaats 20 uur per week gaan bezighouden met het opzetten van aktiviteiten voor tie ners; kinderen in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar. Wie is Saskia Szarafinsky en hoe denkt ze de zaken hier in Leusden aan te pakken. In aanwezigheid van de ge meentelijke persvoorlichter Jan-Jaap André en de heer Marcel Pellikan; hoofdambtenaar van de afdeling welzijn waar het jeugd- en jongerenwerk onder valt, stelde Saskia zich aan onze medewerker Marianne de Valck voor. anderhalve maand aan het werk. Deze eerste penode bestond voor al uit kennismaken met bestuursle den. vrijwilligers en jongeren en het inventariseren van wensen. In middels zijn de eerste initiatieven in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Op het programma van de nabije toekomst staan „tienerinloop"-mid- dagen, tiener-knutselaktiviteiten en tienerdisco's. Een tiener-inloop blijkt een gelegenheid te zijn waar bij tieners een jongerencentrum (bijvoorbeeld de Geut. de Juid, de uit de samenleving opgevangen waaruit blijkt dat voor deze jeugd iets gedaan zou moeten worden. We moeten afwachten hoeveel tie ners inderdaad gebruik gaan ma ken van de geboden mogelijkhe den," zegt de heer Pellikan. „We hebben aan deze aanpak de voor keur gegeven m plaats van eerst allerlei onderzoek te plegen." Saskia Szaraiinsky is vast van plan haar potentiële doelgroep op te gaan zoeken. „Bijvoorbeeld in winkelcentrum de Hamershof. Daar hangen nog wel eens groe- Bij de Geut probeert ze de werk groep Tienerwerk te aktiveren. Deze werkgrep bestond al enige tijd. „Maar ze deden niets," volgens Saskia. De werkgroep, die bestaat uit jongeren, is nu weer vol enthou siaste plannen voor aktiviteiten voor tieners. „Ze willen van alles organiseren, zoals feesten en uit stapjes.' Bij de Geut is overigens de eerste tienerclub gestart. Door de komst van Saskia werd het mogelijk een club van jongens van ongeveer elf jaar aan onderdak te helpen. Deze jongens verzinnen door Marianne de Valck Saskia Szarafinsky's vader is van Poolse afkomst. Ze groeide op in Middelburg, maar woont nu in Har derwijk Ze volgt sinds 1984 de Middelloo opleiding in Amersfoort, waar ze dit jaar haar diploma hoopt te halen. Saskia Szarafinsky werkt sinds 1 januari 1988 m Leusden in dienst van de gemeente als jeugd- en jongerenwerkster voor twintig uur in de week. Na 1 maart hoopt ze hier ook te wonen. In Leusden zal het haar taak worden aktiviteiten te ontplooien, dan wel mogelijk te maken voor tieners, waar tot nu tot weinig mogelijkheden voor zijn. Volgens Marcel Pellikan is geko zen voor iemand die direkt aan de gang wil gaan. „We hebben niet zozeer geke ken naar een theoretische onder bouwing, want we hebben gemerkt dat theorie niets zegt over hoe de praktijk zal worden ingevuld. In Saskia hebben we vertrouwen, on der andere omdat ze de laatste an derhalf jaar stage heeft gelopen in een jeugd- en jongerencentrum. Daar heeft ze kennis gemaakt en j i leiding gegeven aan allerlei aktivi teiten". Deze stageperiode voltooi de zij bij het jongerencentrum de Hortus, in het centrum van Harder wijk. In Leusden zal Roy Robbemond, de jeugd- en jongerenwerker in volledige dienst bij de gemeente, zich bezig blijven houden met de- jongeren, vanaf zestien tot onge veer 25 jaar. Met deze jongeren krijg Saskia echter ook te maken, wanneer zij zich aandienen als vrij willigers die aktiviteiten willen be geleiden bij de tieners. INITIATIEVEN Saskia is inmiddels alweer bijna Moespot en de Blijhof). kunnen bin nenlopen voor een praatje en een drankje. „Hieruit hoop ik andere aktiviteiten te kunnen ontwikke len," zegt Saskia. Leusden kent dit soort aktivitei ten niet voor kinderen in deze leef tijdsgroep. Volgens de heer Pelli kan is er in 1983-1984 wel een poging ondernomen om iets voor deze jeugd te doen, maar is het toen, door gebrek aan professio nele ondersteuning en weinig be kendheid, nooit goed van de grond gekomen. Hoeveel tieners Saskia m de verschillende centra kan ver wachten is met berekend. „We hebben gekozen voor het ontplooi en van aktiviteiten in bestaande ac commodaties. We hebben signalen pen tieners rond. Ik ga daar vast eens een praatje maken en ze, wan neer het uitkomt, verwijzen naar een van de jongerencentra. BLIJHOF In het rijtje jongerencentra dat op begeleiding van de nieuwe jeugd- en jongerenwerkster kan rekenen, is de Blijhof nieuw. Saskia zal zich bij Blijhof vooral gaan be zighouden met het ondersteunen en begeleiden van vrijwilligers die vakantie-aktiviteiten organiseren voor de jeugd. Op 19 februari zal ze in de Blijhof voor het eerst met kin deren aktief zijn tijdens de dan te houden spelletjesmiddag. hun aktiviteiten grotendeels zelf. „Ik heb daar weinig aan toe te voe gen," zegt Saskia die bevestigt dat zij er ook voor deze club is om ondersteuning en begeleiding te geven, zodra daar om gevraagd wordt. Betekent dat, dat alle jongens- en meidenclubs van kinderen van elf-twaalf jaar m het vervolg bij Sas kia aan kunnen kloppen om onder dak en eventuele begeleiding te vragen? „Ja graag, ze mogen mij altijd bellen. Ik ben bereikbaar in de Geut, waar mijn kantoortje is. Het telefoonnummer is 945691." ERVARING Saskia noemt zichzelf zakelijk. Saskia Szarafinsky, de nieuwe jeugd- en jongerenwerkster van de gemeente, zal zich voornamelijk gaan bezighouden met de tieners in de leeftijd tussen twaalf en zestien jaar. „Ik wil de dingen graag gelijk aan pakken. Ik wil iets doen." Haar er varing met het jeugd- en jongeren werk heeft ze met alleen tijdens haar stage opgedaan. Als kind was ze een trouw club- en buurthuisbe zoeker. Wat voor publiek verwacht ze m Leusden? „Daarover heb ik mij nog geen oordeel gevormd. Ik ken Leusden eigenlijk alleen van horen zeggen." Haar eerste indruk was „Alles is hier zo nieuw, zo de gelijk". Huisje, boompje, beestje en keurige gezinnen. Marcel Pelli- kaan is het niet eens met een rap port over Leusden waarin melding werd gemaakt van „veel zielige tie ners van gescheiden ouders, sleu telkinderen die met hun ziel onder hun arm de hele tijd in winkelcen trum de Hamershof rondhangen." Volens hem en de persvoorlichter is het een fabeltje dat m Leusden meer gescheiden mensen wonen dan het landelijk gemiddelde. Van zieligheid en „uitschot" lijkt m het algemeen gesproken al helemaal geen sprake te zijn. Wel van het simpele feit dat de jeugd- en jonge rencentra tot nu toe niet m de gele genheid waren aandacht aan tie ners te besteden. Dat werd echter met veroorzaakt door een tek de begroting „Wanneer je di grotingen bekijkt, zie je dat d€ huisvesting het grootste is en d aktiviteitenkosten in verhoi bijzonder genng zijn. Het onl meer aan mogelijke onder ning." In dit manco hoopt men nu 1 zien te hebben. Men hoopt d; aktiviteiten aan zullen sluiten 1 belangstelling van tieners. „B en clubhuiswerk is nu eenmaa makkelijk toegankelijk. Mak ker nog dan bijvoorbeeld sportvereniging." Hoewel Saskia wel bepa ideeen heeft over mogelijk te plooien aktiviteiten zegt ze deeen verzinnen is natuurlijk leuk. Maar ik ben niet van achter mijn bureautje te gaan z verzinnen, om dan in de prakt ontdekken dat de tieners vee ver iets anders zouden willen d Anderzijds is het ook niet de doeling dat ik naar de tieners stap en zegt: waar hebben j eens zin m vandaag. Ik wil mij ngens wel openstellen voor x stellen van anderen." STUDIE Saskia kan tot nu toe de a ding van haar studie (ze zit mi< in de examens) en haar werk combineren. Ze is tot nu toe van de weinigen van haar sh jaar die al voor de afsluiting haar opleiding een baan heef vonden. „Maar ik geloof ook dat iedereen al aan het sollicit is". Leusden was haar eerste citatie „om het eens uit te pr ren". Omdat een eerdere k< daat op het laatste moment afh te, kwam zij als meest gesel kandidaat uit de tweede rond Haar persoonlijke interesse: gen „bij de kunst", haar afstuc specialisatie is „Handenarb Enthousiast vertelt ze over haa sluitingsproject rond „het rui lijk bezig zijn met lichaams waarbij fotograferen, vormgi en beeldhouwen te pas koi Vooralsnog wenst zij deze soonlijke mteresses gescheidt houden van haar werk als jeugc jongerenbegeleider. In die ho> nigheid zal het opzetten van tie werk, voor kinderen van twaal vijftien jaar in Leusden, Leusi Zuid en Achterveld, vooral aandacht vragen. RIJSWIJK/LEUSDEN - Vandaag, donderdag 11 februari, vindt in Rijswijk in het dienstencentrum voor ouderen Het Oude Raadhuis, de installatie plaats van de Raad voor het Ouderenbeleid. Deze Raad kan het kabinet gevraagd en ongevraagd advies geven over alle belangrijke zaken die ouderen betreffen. Deze adviezen beperken zich niet tot het terrein van het ministerie van WVC,maar strekken zich uit over het hele kabinetsbeleid voor zover dat beleid de ouderen raakt. Na jarenlange aandrang vanuit de ouderenbonden is het eindelijk zover, dat er bij algemene maatregel van be stuur een voorlopige Raad voor het Ouderenbeleid komt, Zodra een en ander bij wet is geregeld, zal dat „voorlopig" verdwijnen. Vanaf 11 februan gaat deze Raad aan het werk. De Raad voor het Ouderenbe leid is te vergelijken met de Raad voor het Jeugdbeleid en de Emancipatieraad, die al lan ger bestaan. De ouderenbon den hebben 13 jaar moeten vechten voor een Raad die zich met de belangen van ouderen bezig houdt. SAMENHANG De minister van WVC geeft de Raad de opdracht mee zich vooral te nchten op de hoofd lijnen van het beleid en bijzon dere aandacht te schenken aan de samenhang van de ver schillende beleidsmaatrege len, die van belang zijn voor het ouderenbeleid. De Raad zal zich bezig hou den met het beleid ten aanzien van de positie van de ouderen op het gebied van de gezond heidszorg, de volkshuisves ting, emancipatie en volwasse neneducatie, de inkomenspo sitie, het sociaal cultureel werk en de algemene vergrijzing van de samenleving. Dat daarbij knelpunten kun nen ontstaan blijkt bijvoor beeld uit moeilijkheden die ontstaan zijn bij de invoering van de „voordeurdelersiege- LEUSDEN - Hoog bezoek dinsdagmiddag bij de U.V.V.-Seniorensoos in de WOLboom. Pnns Namsap nodigt hoogstpersoonhjk de ouderen uit voor de speciale Cezelhge Carnavalsavond voor 50- plussers. Terwijl hij voortdurend met een veer van zijn prinsenmuts tegen de lampen stoot, moedigt hij de senioren aan vrijdagavond 12 februari naar de Korf te komen. De Carnavalsavond voor 50- plussers begint dan om 20.00 uur. De manier waarop die avond carnaval wordt gevierd is helemaal aangepast aan 50-plussers. Er zal minder druk gehost worden, maar de dansmariekes zullen de ouderen herinneren aan hun vroegere lenigheid. Daarnaast kunnen de 50-plussers genieten van onvervalst Leusdens creatieve leut. Carna valskleding is niet verplicht, maar met wat schmink en wat opgedoken oud carnavalsspul kan men ook leuk voor de dag komen. Om deel te nemen hoeft me de portemonnee niet te openen, want de entree is gratis. Als men zit met vervoer kan men bellen naar 941367 of 945616. Pruis Namsap verwacht dat de opkomst nog groter zal zijn dan in vorige jaren. ling". Van de ene kant wordt gestimuleerd dat familieleden hun ouder wordende vader of moeder verzorgen, maar als ze, om dat goed te kunnen doen, bij elkaar gaan wonen, dan zorgt de „voordeurdelers- regeling" ervoor dat men fi nancieel in de knel komt te zitten. Een gevolg van het met op elkaar afstemmen van het beleid bij de departementen. Gelukkig gaat de voordeur- delersregeling per 1 mei ver vallen als er sprake is van het zorgverlenen aan ouders. Maar zoals een WVC-ambte- naar zei: „Er gaat nogal wat mis. Maatregelen omtrent volkshuisvesting, inkomen en zorgverlening zijn dikwijls slecht op elkaar afgestemd." STRIJDVAARDIG De Raad voor het Ouderen beleid bestaat uit elf leden, die benoemd zijn in overleg met de ouderenbonden. Van een aantal leden is bekend, dat zij bij het ouder worden hun strijdvaardigheden en vast houdendheid, als het gaat om belangen van mensen, niet verloren hebben. De heer Cees Egas, oud staatssecretaris van CRM en adviseur van de samenwer kende ouderenbonden, heeft zijn duidelijk positieve menin gen over ouder worden o.a. neergeschreven in het boek „De duivel is oud" en woont zelf in een woongroep. Herman Bode heeft als vak bondsman zijn sporen ver diend bij het opkomen voor belangen van mensen die m problemen raakten. Ook me vrouw Haiuue van Leeuwen zette zich, als kamerlid en voorzitter van de Nationale Kruisvereniging, in voor het welzijn van mensen die zorg nodig hebben en van mensen die zorg verlenen. Samen met de andere leden zullen zij, zoals Herman Bode zegt: „Niet alleen bezig zijn met de vraag hoe alles betaald kan worden, maar ook: wat kunnen we doen met al die kennis en ervaring die bij ou deren aanwezig is?" Onder voorzitterschap van burgemeester W. R. van der Sluis van Hilversum kan de Raad er toe bijdragen dat on bedoeld vervelende conse quenties voor ouderen van al lerlei regelmgen worden voor komen of ongedaan gemaakt. Bovendien kan de Raad er een steentje aan bijdragen dat ou deren een volwaardige positie in de maatschappij krijgen, een positie waar zij recht op hebben. Het is bedoeling dat de voorlopige Raad midden vol gend jaar aan de minister van WVC advies uitbrengt over het definitief adviesorgaan voor het ouderenbeleid, zodat het „voorlopig" in de naam kan verdwijnen omdat er een wet telijke basis komt. LEUSDEN - Voor 1 april moet weer een vervelend karwei af zijn: het invul len van het aangiftebiljet voor de belasting. Omdat dit karwei niet alleen ver velend maar meestal ook moeilijk is, zijn er vele in stanties die hulp bieden. De WOL wil ouderen de helpende hand bieden. Naast allerlei belastingcon sulenten kan men terecht bij de belastingdienst. Deze dienst kan men gratis om infor matie bellen op nummer 06- 0543, elke werkdag tussen 8.00 en 17.00 uur. De WOL, Welzijn Ouderen Leusden, heeft de belasting dienst Amersfoort bereid ge vonden om ouderen te helpen. Een medewerker van deze dienst komt naar Leusden. Ouderen, die van deze as sistentie gebruik willen ma ken, moeten zich voor 1 maart schriftelijk of telefonisch mel den bij de voorzitter van de WOL, mevrouw T. A. de Schepper-Mul, Gorzen 46,3831 EG telefoon 94 63 51. Men knjgt dan bericht waar en wanneer precies (een afge sproken tijd voorkomt lang wachten) deze hulp wordt ge geven. Uiteraard dient men de nodige papieren mee te bren gen, terwijl het ook handig is om een lijstje te maken van eventuele vragen. Jk hoor het nog die hoofdon derwijzer zeggen (het moet in 1953 geweest zijn): „Doorleren voor meisjes? Waarom? Dat is toch nergens voor nodig. Laat ze maar naar de huishoud school gaan, daar leren ze ten minste koken en naaien. Ik heb ze goed rekenen geleerd. Dat is belangrijk, want een vrouw met een gat in haar hand, die alles maar veel te veel uitgeeft, dat is een ramp voor haar man." Gelukkig begonnen de meisjes toen al wat minder te luisteren naar wat de meester zei en probeerden ze ook an dere scholen dan de huishoud school. Toch hebben wij, ouderen van nu, een in onze opvoeding een heel strikte verdeling van taken meegekregen. Ik heb nooit aardappelen hoeven schillen of mijn overhemd boordjes met stijfsel moeten strijken, ik hoor het m'n zuster, die tussen zes broers in zat, nog zeggen:Jullie met die rot overhemden. Als die boordjes niet stijf genoeg zijn, is het niet goed maar als ze een beetje aan jullie hals schrapen, knjg ik ook allerlei commentaar. Zij moest, net als mijn moe der en m'n andere zussen zor gen dat er eten op tafel kwam. Kunnen koken was belangrijk. Dat moest je, als je een meisje was, onder de krue hebben als je ging trouwen. Sommige dochters kookten een paar maanden voor hun huwelijk in plaats van moeder, zodat hun mannen meteen verzekerd waren van een vrouw met een „kookbewijs". Een man kon wel door het leven zonder een „kookbe wijs". Toen het hebben van een auto steeds gewoner werd, zag de man een nieuw terrein waarop hij zijn mannehjkheid kon bewijzen. Je maakt nog altijd een goede beurt als je, als man kunt zeggen: „Natuur- hjk had ik m'n rijbewijs in één keer. "Als een vrouw dat ook in één keer heeft gehaald, be staat de neiging om te zeggen „Och, had je zeker een exami nator die een goeie bui had. Ik denk, dat, zeker bij de oudere echtparen, meestal al leen de man een rijbewijs heeft. Waarom zou z'n vrouw dat rijbewijs halen? Als er met de auto wordt uitgegaan, rijdt hij toch immers. De gevolgen van die taak verdeling tussen mannen en vrouwen komen bij het ouder worden naar boven. Vooral wanneer er veranderingen optreden in de huiselijke si tuatie. Wanneer de man ziek wordt of de vrouw alleen over blijft blijkt het allerlei onge mak te geven, als de vrouw geen rijbewijs heeft. Zoals een vrouw tegen me zei: „Ik merk nu, dat ik toch moet gaan den ken aan het halen van een rij bewijs. Want even een bood schap doen als het regent, of even naar Amersfoort, even een bezoekje brengen aan m'n dochter, dat kost me nu uren. En ik wil er ook wel eens een dagje tussen uit. Ik ga rijles nemen. Als die mannen het kunnen leren, kan ik het ook.9 Ik hoort het nog lang met alle (oudere) mannen zeggen: „Als zij kunnen koken, kan ik het ook best leren." Toch komen steeds meer oudere mannen voorin een situatie, waarbij hel kunnen koken een uitkomst betekent. En daar sta je dan met twee linkerhanden. Gelukkig geeft Latent Talent al enige jaren cursussen „Ko ken voor mannen", soms com pleet met „kookbewijs". Mei enorm veel plezier leren man nen daar niet alleen goed maaii ook lekker koken. Wie weet biedt Latent Talent ook eens een cursus Koken voor Man nen aan op ochtenden of mid dagen in plaats van op avond en. Bij semoren: meer „rijbewij zen" voor vrouwen en meei „kookbewijzen" voor mannen Je kunt er plezier van hebben ook voordat de situatie je n problemen brengt. VUT-tei LEUSDEN - Bewoners van verzorgingstehuizen krijgen, te beginnen deze maand, minder zak- en kleedgeld. Het vakantiegeld wordt ver hoogd. Over het hele jaar ge rekend ontvangen ze enige tientjes meer. Dit blijkt uit een bnef van minister BnnKman aan de ge meentebesturen over de nieu we tarieven. Het zak- en kleed geld voor de bewoners van de verzorgingshuizen wordt per maand voor alleenstaanden- met 3,50 verlaagd tot 253,70 en voor echtparen met 4,40 tot 437,70. Het vakantiegeld gaat per maand omhoog voor alleenstaanden met 6,12 naar 62,64 en voor echtparen met 8,74 tot 89,48. Alles bij elkaar een minima le vooruitgang van zo'n drie tientjes over een heel jaar. LEUSDEN - Met ingang van 1 april zal de NS alle kor tingspercentages op 40 pro cent brengen. Dit geldt voor alle abonnementen in de trein. Voor de ouderen die een 60+ bemorenkaart hebben ge kocht, houdt dit in dat de kor ting van 45 procent op een en kele reis verlaagd wordt naar 40 procent. De andere voor delen die vastzitten aan de 60+ Seniorenkaart blijven wel ge handhaafd zoals het vrij reizen op zeven dagen per jaar. VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat1 Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrljdi van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. it

Leusder Krant | 1988 | | pagina 8