uupenkoppenland in feeststemming U PROSPEKTUS: AANMELDING: 0B i«y M m oorworm plaatselijk nieuws PUUPENKOPPENLAND - Vrijdagavond barstte het car- navalsgebeuren weer in alle hevigheid los in Puupenkop- I penland. Deze avond werd in het „100 gram-gebouw" het L Groot Carnaval gevierd. Omstreeks 20.45 uur kwam Prins Doerak Puup de 12e vergezeld van zijn adjudant en de I Raad, vooraf gegaan door de Hofkapel en de Dansmarie- I kes, de zaal binnen; hij verwelkomde de aanwezigen en in I het bijzonder het ere-lid Cor de Vette. FI „Ik hoop dat we een hele gezelli ge avond zullen hebben en dat we ook de komende dagen veel ple zier zullen beleven. Wat het weer 'zondag tijdens de optocht betreft behoeft men niet ongerust te zijn. Het is dan Valentijnsdag, de dag van de liefde, dan zal het zeker goed weer zijn", zo zei de prins. Zijn voorspelling kwam nog uit ook. Hierna vroeg hij een driewerf alaaf voor Mien Wittebrood met haar helpsters, de Hofkapel, de band van de Scarona's en Black Power. „Donderdag zijn we naar Zon en Schild geweest. Het was een jubi leum omdat we er voor de vijfde maal waren. Een geweldige avond, met veel plezier en veel dankbaar heid. Bij Zon en Schild hoopte men dat we het voorlopig nog vijf jaar vol zouden houden. Ook zijn we in de ziekenhuizen, de verpleegtehui zen en bij de zieken thuis op be zoek geweest. Zowel m Zon en Schild als bij de zieken hebben we zoveel dankbaarheid ontvangen Op twee nlveau's: Chemische en Medische afdeling Alle informatie vindt U in de schoolprospektus en speciale voorlichtingsfolders. Vóór 1 april 1988 Uraniumweg 13 (Industriegebied JSSELT") 3812 RJ Amersfoort Telefoon 033-16049 dat je dit met grote blijdschap over weldigd." Vervolgens werd er een grote polonaise gedaan, waaraan zowel de Hofkapel, de band en Blackpo- wer hun medewerking verleenden. Inmiddels was burgemeester Panis met zijn echtgenote de zaal binnen gekomen. Prins Doerak verwelkomde de burgemeester met zijn echtgenote: „U hebt gezegd dat u geen carna valsvierder bent, waarop ik heb geantwoord kom dan maar naar Achterveld, waar we het u dan wel zullen leren. We hebben een woord van waardering voor de burgemeester en zijn echtgenote Het woord werd hierna door de burgemeester gevoerd, die ant woordde: „Ik weet mderdaad niet veel van carnaval. Ik moet toege ven dat ik het misschien ook nooit zal leren, maar ik hoop in Achter veld wel een goede leerling te zijn Ik heb m de gemeente Leusden wel heel wat touwtjes m handen, maar tijdens de carnavalsdagen met veel te vertellen. Ik moet eerlijk zeggen dat ik me als geboren dorpsjongen me hier heel goed thuis voel. Het gemeentebestuur heeft evencei^ alle vertrouwen voor Achterveld. Zolang Achterveld blijft bestaan blijven ook de Puupenkoppen be staand. Nu is het moment aange broken dat ik de touwtjes uit han den zal geven", waarna de burge meester de sleutel aan Prins Doe rak overhandigde. KRENTE PUUP Prins Doerak Puup de 12e dank te de burgemeester voor de sleutel. „We zijn heel blij dat u de sleutel hier bent komen overhandigen. Ik heb gelezen", aldus de Pnns, „dat er problemen zijn in verband met de bestratmg en parkeerplaatsen bij de nieuwe sportzaal. Dit in ver band met de financiën. Mogelijk kan er een oplossing komen. Het te verrichten grondwerk zal door mij, Prins Doerak, geheel gratis wor den gedaan. De gemeente de ste nen, en ik het grondwerk gratis. Met de stenen kan ik ook nog wel helpen omdat ik nog wel stenen weet te vinden voor een zeer schappelijke prijs." Hierna was het moment aange broken voor het uitreiken van de Krente Puup. Vorig jaar was het Gerrit Tijmensen die de gelukkige was. Na de aanwezigen enige ogenblikken m spanning te heb ben gehouden werd de naam be kend gemaakt. Het was Willem Wouters. Nadat de Pnns de oor konde had voorgelezen werd de Krente Puup door Tijmensen aan Willem Wouters overhandigd. De burgemeester gaf de hennnenngs- pijp aan Tijmensen. „Ik weet dat Tijmensen een bekende figuur m Achterveld is," aldus de burge meester. „U bent van veel beteke nis voor de jonge boeren Met veel plezier overhandig ik u deze henn- nenngspuup. Hierna wordt de bur gemeester door Pnns Doerak on derscheiden met zijn persoonlijke onderscheiding. Willem Wouters dankt hierna voor de hem te eer gevallen beurt: „Ik heb hem al verschillende malen zien uitreiken en ben heel blij hem nu zelf te mogen ontvangen. Ik hoop de vereniging nog lang van dienst te kunnen zijn als medewer ker van de Hofkapel Het werd een lang, officieel ge deelte. Na de uitreiking van de Puup werd de Vriendenschaar bij de Pruis ontboden. Deze vrienden schaar doet dit jaar als groep voor de 11e maal mee Al elf jaar zijn ze present met een mooie wagen. Alle leden van de groep kregen van de pnns een persoonlijk aandenken in de vorm van een bierpul met ïn- scnptie en een beeltems van de pnns. Door de leider van de groep werd aan de prins een tegel aange boden voor de vereniging de Puu penkoppen. UITREIKINGEN Het officiële gedeelte werd afge sloten met de uitreiking van de Orde van de Federatie Midden Ne derland. Als eerste was aan de beurt Piet Smink, die de 11 jaar geheel belan geloos meewerkt. De prins dankte hem voor het vele werk dat hij in die jaren voor de vereniging heeft vemcht Hij kreeg namens de ver eniging een nieuwe blauwe kiel waarop de Puup is aangebracht Als tweede werd het lid van de Raad naar voren geroepen, Andrë Teunissen, die als dank voor het zeer goede functioneren als be stuurslid van de vereniging, een orde van de Federatie Midden Ne derland kreeg. De derde orde van deze Federa tie werd uitgereikt aan Wim de Vette, als dank voor het vele werk dat door hem m het belang van het carnaval werd verricht. Hierna konden de benen weer even worden losgemaakt met een dans. Om weer even te kunnen uit rusten werd vervolgens overge gaan tot het uitreiken van de prijzen voor de mooiste en ongmeelste te verklede carnavalsvierder. PRIJSWINNAARS De prijswinnaars waren: Groepen le prijs: de Kernraketten, 2e: de Tonnen, 3e: Zeerovers en 4e: De basketball groep. Paren le prijs: de Puupenzuiger; 2e: Lieve Heersbeestjes. 3e Suske en Wiske; 3e de Dokters, 5e: de Heil soldaten. Enkelingen le Tma Turner; 2e; Korujn; 3e: de Poes; 4e: de Baby Doll; 5e: Opa. De Pnns kreeg een waardebon aangeboden voor een jaar gratis Puupen zuigen. Na weer een afwis seling met een dans kwamen de Doemawatjes met hun leider naar het podium. Namens deze groep kregen Prins Doerak, zijn adjudant en de Prins van vorig seizoen Prins Pieter de persoonlijke onderschei ding van de groep uitgereikt. Dit wegens hun geweldige inzet voor het dorp in verband met het carna- valsgebeuren. Tijdens het verdere verloop van de avond werd door de leden van de Oei Oei Groep het door hen geschreven nieuwe carnavalslied gezongen en werd door het lid van de Raad Frans Stapelbroek, Dolf Brouwers geplaybackt met het Lied van de Rijn. Hierna bleef men nog tot ver in de kleine uurtjes ge zellig bijeen. ZATERDAG De zaterdagavond was de Prins met zijn gevolg te gast in café-bar Buitenlust. Zondagmiddag was dan grote carnavalsoptocht. Om 13.00 uur gmg de stoet van start van het ter rein van fa. De Vor. Er namen met minder dan 23 wagens en een groot aantal groepen en individuelen aan deze optocht deel. Dank zij het mooie weer was er langs de route een geweldige publieke belang stelling. De optocht werd begeleid door de muziekverenigingen D.W.S. uit Achterveld en Odeon uit Soesterberg De prijswinnaars waren: Wagens le prijs de Doemawatjes; 2e: Vriendenschaar; 3e: Stoutenburgse dweilgroep; 4e K.P.J, met Verona; 5e: de boot van Zwanenburg en 6e: de Losse handjes, een groep die voor de eerste maal meedeed. Groepen le prijs: voor de Neuten en 2e: de Biggemoeder met haar kroost. Bij de kmderen waren de prijs winnaars: Groepen (kinderen) le prijs: voor de Filmgroep en 2e: Hagelslag Enkelingen (kinderen) le pnjs: de fakkeldrager. De prijswinanars van de teken wedstrijd m het programmaboekje le prijs Timo Huurdeman, 2e: Judith Bens en 3e: Frank van Dijk. Prins Doerak: „De boeren heb ben momenteel problemen met het mestoverschot. Ik heb naar aanlei ding hiervan wel een vraag. Als dit probleem opgelost is en er zijn boeren die ruimte in de schuur over hebben, deze ruimte een vol gend jaar beschikbaar willen stel len voor de wagenbouwers. Er zijn er die ook dit jaar hun wagen v/eer in de buitenlucht hebben moeten bouwen. Mogelijk dat zij op deze manier geholpen kunnen worden." Tot slot werd door burgemeester Panis de onginaliteitsbeker uitge reikt Deze werd gewonnen door de Oei Oei Club met de uitbeelding van het bestratingsprobleem bij de sportzaal. „Hoe het moet weet ik nog niet, aldus de burgemeester, maar er komt mogelijk wel een hele mooie bestrating en parkeer plaatsen. Alleen is het nog „Wie zal dat betalen zoete lieve Gerritje." Na afloop van de optocht was het kindercarnaval in het „100 gram gebouw" Er waren 175 kinderen die hieraan deelnamen. Er werden een aantal leuke filmpjes vertoond. Na afloop hiervan werden aan de 25 mooist en origineelst verkleden een prijs uitgereikt. Bij de feesten de kinderen werd een bezoek ge bracht door de wethouder Evelien Blom. Zondagavond was de prins met zijn gevolg te gast in hotel de Roskam. Maandagavond was het tiener- carnaval en dinsdagavond zal het „55+ carnavalsfeest" worden ge vierd in het „100 gram gebouw". Dit is dan het slot van de carnavals feesten. Als toegift zal er dan voor de eerste maal in Puupenkoppen- land het Haringhappen worden ge houden. Dit is woensdagmiddag tussen 15.00 en 17.00 uur in de Hes- senkar, aangeboden door Pnns Doerak en Jack de Kleine van de Hessenkar. Abusievelijk werd in de krant van donderdag j.l. als naam van de Prins Gijs Voskuilen genoemd; dit moet zijn Gijs Steenbeek. Ook in café-restaurant De Buitenlust was het zaterdagavond erg gezelhg De Til op tilt... Een zeer hardnekkig fabel tje beweert dat oorwormen in je oren zouden kruipen. Ik heb het zelfs een keer in een encyclopedie gelezen. De kans echter dat zoiets zal ge beuren is even klein als met elk ander insekt. De reden dat dit onzinnige verhaaltje nog altijd wordt verteld is waarschijnlijk het gevolg van de wat vreemde naam. Die naam is evenwel niet zo moeilijk te verklaren. Het lange en beweeglijke achterlijf doet wel iets aan een worm denken en de tangvormige uitsteeksels, vooral die van het mannetje, doen denken aan een oor, een handvat van bijvoor beeld een kan. Het is dus een worm met een handgreep, een oor; een oorworm en heeft niets met een mense lijk oor te maken, laat staan dat ze er in zouden kruipen. Zoals reeds in het voor gaande is opgemerkt, is een oorworm geen worm maar een insect. Ze zijn licht- tot donkerbruin van kleur en hebben een lengte van 14 tot 23 mm met de tangvormige aanhangels meegerekend. De volwassen oorwormen kunnen ook vliegen, al zul len we dat zelden te zien krijgen. Ze vliegen niet vaak en dan nog alleen 's nachts. Onder de korte, leerachtige voorvleugels verborgen zit ten de halfcirkelvormige, doorzichtige achtervleu gels, kunstig opgevouwen in zowel de dwars- als de leng terichting. Overdag verbergen de oor wormen zich op een vochtig, donker plekje, vaak onder stenen, 's Nachts is voor hen de tijd om op voedsel uit te gaan, wat voor een oorworm niet zo moeilijk te vinden is. Ze eten bijna alles wat eet baar is, dierlijk zowel als plantaardig: afgevallen vruchten, bloemdelen, schimmels, dode insecten, bladluizen, larven en rup sen. Omdat ze wel eens snoepen van onze aardbeien of de bloemblaadjes van de dahlia's, worden ze wel tot de schadelijke insecten ge rekend. Maar hun nuttige aandeel als opruimers in de natuur, waardoor ze de kringloop bevorderen, is vele malen groter. Aan de 'tang' op het achter lijf kunnen we zien of de oor worm een mannetje of een wijfje is. De tang van het mannetje is sterk gebogen terwijl die van het wijfje bijna recht is. Die tang dient alleen maar om ontzag in te boezemen. Raakt men een oorworm aan dan buigt het dier het achterlijf over de rug en steekt de tang op een dreigende manier omhoog. In deze houding lijkt het wel wat op een miniatuur-schor pioen maar hij is niet giftig en hij kan er zelfs niet mee steken. In het late najaar vindt de paring plaats. Het wijfje graaft zich in en legt de ei tjes op een hoopje. Samen met de eieren overwintert ze in het holletje. De eieren worden zorgvuldig bewaakt en als ze verstrooid raken gaat ze die allemaal weer verzamelen. Het holletje wordt vrij gehouden van schimmels, evenals de eie ren. Als in het vroege voorjaar de larven uit de eieren krui pen lijken ze al dadelijk op- het volwassen insekt, alleen kleiner, lichter van kleur, hebben nog geen vleugels en een rechte tang. Tegen het einde van de zomer, na een aantal vervellingen, zijn de larven volwassen.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5