'Opnieuw gaan leren vereist vooral moed' leusderkrant oeken naar een speelse manier leerproblemen te verminderen Groot gehouden vormen van Eiko Kondo in 't Claeverenblad icatief werkster en schrijfster Els Vink: ud-lerares Sjouk Walther wil scholieren helpen: VERGROTEN? Historische Kring bijeen Vergadering CBTB, ABTB en het ULG Eigen werk bij Dichterskring Auto in brand gestoken LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT - DONDERDAG 18 FEBRUARI 1988 plaatselijk nieuws ÈUSDEN - Els Vink (44) is educatief werkster in Leus- n en Amersfoort. Ze is betrokken bij de open school iriteiten in Leusden en het geven van lees-en-schrijf en aan volwassenen in Amersfoort. „Wanneer zou ken dat er in Leusden eveneens mensen zijn die zo'n zouden willen volgen, dan ben ik bereid, deze hen de bestaande mogelijkheden voor basiseducatie te en. Dat er ook in Leusden mensen wonen die veel sier zouden kunnen hebben aan zo'n cursus, daar ben ik l overtuigd. Helaas heeft men vaak een verkeerd idee i hetgeen de lees-en-schrijf aktiviteiten voor volwasse- 1 inhouden en voor wie deze aktiviteiten bedoeld zijn", jens Els Vink. Het geven van de lees-en-schrijflessen i volwassenen heeft er voor haar toe geleid, dat zij, tot r eigen verbazing, zelf schrijfster is geworden. Inmid- i heeft ze vijf boekjes, voor de haar na aan het hart ende doelgroep, geschreven terwijl ze aan minstens ^el boekjes, in samenwerking met de consumenten- l heeft meegewerkt. .Jink geeft lees-en-schrijf les- n Amersfoort bij de Stichting Scholing voor Volwasse- |Leusden is zij betrokken bij School aktiviteiten, geor- ird door de stichting vol- Educatie Leusden. Beide _jiten vallen onder basisedu- zoals de verzamelterm sinds gustus 1987 luidt. Een zinnige waarmee aangegeven wordt tions het noodzakelijk sociaal ie.csuö<andig functioneren een ba- Hardigheid nodig is, onder in lezen en schrijven. AST DE POT Vink wenst de lees-en- lessen met nadruk niet te ijven als „alfabetise- ;en". „Want dat wekt indruk dat de mensen die raan deelnemen totale anal- zijn. Analfabetisme is beladen term. Het geeft een «eerde indruk van de mensen de moed hebben gevonden fP lees-en-schrijfvaardigheden Ims te laten bijspijkeren. Men- denken vaak dat analfabeten 3 kunnen. A-sociaal zijn. Dat waar. Mensen met lees- ijfmoeilijkheden kunnen meerdere opzichten, s kunnen. A-s j Aiet waar. Me Vschiijfmoeilijk in meerdi maar niet genoeg om sociaal vaardig te zijn met lezen en schrijven en dat werkt stigmati serend." Els Vink legt uit dat onze maat schappij helemaal op afleesbare gebruiksaanwijzingen ingesteld is geraakt. „Wie moeite heeft met le zen of met het zich op papier goed uit te drukken, piest snel naast de pot. Mensen durven bijvoorbeeld niet meer naar het postkantoor uit angst dat voor de noodzakelijke handeling een formulier dient te worden ingevuld. Mensen durven geen verhaal te halen bij een in stantie, uit angst zich niet goed te kunnen uitdrukken of een formulier niet goed begrepen dan wel goed gelezen hebben. In orize maatschappij is het mogelijk voor ieder karweitje een deskundige in te huren, maar het is niet gebruike lijk om naar iemand toe te gaan, om hem of haar te vragen, een brief voor je te schrijven of te lezen." NIVEAU Mensen die besluiten een lees- en-schrijfcursus te volgen kunnen vele niveaus hebben. „Er zijn zo veel oorzaken waardoor, en zoveel momenten waarop men buiten de boot van het onderwijs kan zijn ge vallen" volgens Els Vink. „Mensen die om de een of andere reden op een bepaald moment van school zijn thuis gebleven, door ziekte, om thuis te helpen, en daardoor mis schien net dat cruciale gemist heeft, waardoor verdere aanslui ting onmogelijk is geworden". Daarbij komen de mensen die ja renlang praktisch gewerkt hebben en langzamerhand ontdekken dat het voor hun werk noodzakelijk wordt rapporten te lezen en te schrijven. De leeftijd van de Amersfoortse cursisten ligt tussen de twintig en vijftig jaar. „Het is een fabeltje dat onze cursisten hun onderwijskan sen in de tweede wereldoorlog ge mist hebben. Die mensen zullen er wel zijn, maar hebben zich waar schijnlijk op dé een of andere ma nier, min of meer, weten te redden. Wij knjgen mensen, soms nog maar een paar jaar van school, die wat van hun leven willen maken en daarvoor deze sociale vaardighe den nodig hebben." Een vaste cursusduur kent Els Vink niet. „Ik zeg altijd tegen de cursisten; denk met dat waar je je hele leven mee gesukkeld hebt, nu in een week weg is Het goed leren lezen en schrijven heeft meer ge volgen dan in een ziekenhuis de weg kunnen vinden. Stap voor stap leren deze mensen omgaan met van alles en nog wat in de maat schappij, waarmee ze soms jaren in de knoop hebben gezeten. Daar door veranderen mensen, die zich vaak op alle fronten een minkukel vonden." „De meeste cursisten beginnen met een behoorlijke faalangst. Maar stilaan ontdekken ze, het gaat toch. Je mag een fout maken zonder dat iemand je uitlacht. De rust en de zekerheid die het geeft te ontdek ken dat andere mensen ook fouten maken, maakt dat mensen op meerdere fronten minder gespan nen raken. Ze worden mondiger, durven initiatief te nemen." „Lesgeven aan volwassenen is wezenlijk anders dan lesgeven op de lagere school Het is niet een echt schoolklasje. We werken niet met kinderlijke lesboekjes. Acht mensen met een verschillende achtergrond en niveau praten rond een tafel over een onderwerp. Wo nen bijvoorbeeld. Daarna kan men individueel aan het werk gaan. Door over het onderwerp te lezen, iets op te zoeken of te schrijven." De fouten die daarbij gemaakt zijn, worden geanalyseerd en soms m het algemeen, soms individueel verwerkt in oefeningen. In haar groep in Amersfoort zit ten meer mannen dan vrouwen. „Niet dat dit soort problemen zich bij vrouwen minder voordoen, maar volgens mij lopen mannen eerder tegen de problemen aan" volgens Els Vink. De schrijf-en- leescursussen geeft zij één avond per week. „Dat is niet niks. De meeste cursisten doen overdag zwaar werk en hebben daarnaast nog veel andere dingen. Ik heb groot respect voor mensen die toch maar steeds de moed opbrengen om te komen." BOEKJES Een groot probleem vormde de leesboekjes voor volwassenen die het lezen moesten oefenen. Zij waren lange tijd aangewezen op kinder boeken. „Pim en de vis" moeten lezen komt heel kleinerend over. Els Vink werd door het landelijk ondersteuningsinstituut gevraagd „een schnjfpoging te wagen". Het geen resulteerde in vijf (tot nu toe) dunne, eenvoudige aantrekkelijke boekjes met titels als „Raadsel in de nieuwbouw", „Slappe kost" en „Zonder Herrie" plus een verhalen bundel Deze boekjes sloegen aan. Els Vink schreef eveneens boekjes m een serie voor Vlaamse lezers. De Consumenten Bond ziet in de men sen die bereid zijn iets te doen aan hun basiseducatie een belangrijke doelgroep. Mensen die wegwijs gemaakt kunnen worden in „con- sumentenland" „De Consumenten gids is voor veel mensen moeilijk te lezen. Veel te ingewikkeld met al die tabellen en symbolen, terwijl het wel vaak gaat om informatie van belang, juist voor deze men sen." Zo raakte Els Vink betrokken bij een schrijverscollectief die de in formatie van de Consumentenbond vertaalt. „Vertalen is eigenlijk met het goede woord. Het is selekteren uit het grote pak informatie dat wij van de Consumentenbond knjgen. Indelen en het m klantentaai op schrijven." De tien boekjes die tot nu toe verschenen,'zijn ook te lenen in de bibliotheek. Tot plezier van Els Vink heeft ze ontdekt dat ook scholen van deze boekjes gebruik maken. De boekjes zijn te bestellen bij de Consumentenbond. EFFECT MINDER DUIDE LIJK In Leusden verzorgt Els Vink, samen met Doortje Caspers, de Open School aktiviteiten. Hoewel in het najaar nog somber werd aan gekeken tegen het doorgaan van deze aktiviteiten, omdat zich nau welijks belangstellenden aanmeld den, gaat het weer uitstekend. Mo menteel nemen zestien vrouwen m Leusden aan de Open School akti viteiten deel. De Open School valt net als de lees-en-schnjflessen in Amersfoort onder de basiseduca tie, maar is verder daarmee niet te vergelijken. „De Open School biedt opfnsmogelijkheden op ont wikkelingsgebied, bijvoorbeeld aan vrouwen die het gevoel heb ben een tijd te hebben stilgestaan. Bijvoorbeeld door de zorg voor kinderen en een gezm. Nu gaan de kinderen naar de middelbare school en leeft bij hun de interesse op naar de vergeten of gemiste leerstof. Vrouwen die de Open School bezoeken willen bij de tijd zijn. Zij willen weten waar Kualu Lumpur ligt. Willen zich niet laten overrompelen door de informatie stroom van televisie en kranten, maar weten waar het over gaat. Veel vrouwen zijn bang de ver keerde dingen te zeggen en dom gevonden te worden. Ze twijfelen aan hun vaardigheid, bijvoorbeeld een brief helder te kunnen schrij ven, of een korte samenvatting te kunnen geven waann de hoofdza ken zijn geselecteerd. „Ook bij deze groepen gaan we uit van een onderwerp dat ter tafel is gebracht. We hebben op deze manier aandacht besteed aan alter natieve geneeswijzen en vreemde culturen." In het pakket kan aan dacht gegeven worden aan allerlei disciplines, zoals taal. maar ook re- SDEN - Sjouk Walther (53) wil kinderen die op de ba- ihool of in de brugklassen van de middelbare school in, helpen met leermoeilijkheden. Zij wil op deze ma- haar twintig jaar ervaring in het onderwijs alsnog g besteden. ,,Ik heb sterk het gevoel dat er in Leusden efte is aan zo'n mens, die wat ouder is, veel ervaring en die zinnig met kinderen bezig kan zijn". Ze denkt 'bij in de eerste plaats aan het kunnen creëren van rust ontspanning, waarbij gezocht kan worden naar een lse manier waarmee de leerproblemen zijn te vermin- eren..Bijvoorbeeld bij het tafels leren, het begrijpen van ntleden, het indelen van je studieuren' Sdi 7 k Walther zegt met grote na- „Ik wil niet schoppen tegen Leusden op scholen ge- Ik ben er van overtuigd dat 'len in Leusden pnma zijn. [enk ik dat er behoefte be- ,aan soms een extra duwtje in Ik wil de kinderen een tijd begeleiden, buiten niet in een schoolsituatie lsfeertje. Ik wil ze de rust hun verhaal te kunnen ver- K, hun eigen oplossingen te i zien en samen met ze in een jige sfeer te werken". Ze wil niet optreden als een ver fde schooladviesdienst of «geleidingsdienst. dODDEREN het kind heeft, te laten wennen". Ze wil zich met alleen op kinderen „met echte manco's" richten. Ze denkt vooral aan kinderen die niet over drempels komen in de leer stof. „Kinderen weten vaak wel een eigen oplossing maar die kan of wordt niet geaccepteerd bin nen de gegeven onderwijsme thode Kinderen durven hun eigen oplossingen soms met te zeggen. Ze zijn overdonderd door de voor geschreven methode en blijven een beetje aanmodderen tussen wat ze willen en weten". „Door ze een stukje rust te bieden kunnen ze vaak zelf uitstekend aangeven waar hun problemen liggen. Soms hebben ze even tijd nodig om inzicht te verwerven, structuren te zien. Ik wil ze in de gelegenheid stellen zelf na te de ken". ERVARINGEN Sjouk Walther kwam in 1983 in Leusden wonen. Ze begon hier aan een studie speciaal onderwijs aan het Seminarium voor Ortho pedagogiek. Na het afronden van deze studie kon ze ook op LOM en MOK scholen les gaan geven. Na ruim twintig jaar in het onderwijs te hebben gewerkt was echter de tijd aangebroken dat zij plaats moest maken voor jongere onder wijskrachten. „Dat vind ik een goede zaak. Ik heb echter zoveel ervaringen waar ik andere men sen gebruik van wil laten maken, dat ik naar een manier ben blijven zoeken om met mijn werk bezig te zijn". Zij denkt deze gevonden te heb ben in het begeleiden van kinde ren die op de basisschool „vanaf ongeveer de derde groep" of in de brugklassen zitten. Haar tuinka mer heeft zij er voor ingericht en aan alle scholen heeft zij een zelf gemaakte folder gestuurd. Hierop is echter geen enkele reactie ge komen. Dat vindt Sjouk Walter jammer. „Ik wil graag met de scholen samenwerken. Ik denk dat wanneer we elkaar kunnen aanvullen de beste resultaten kun nen bereiken". Ze is bang dat een school het in gaan op haar aanbod ziet „als een brevet van onvermogen van de school om de eigen problemen op te lossen". Ze bestrijdt deze stel ling ten zeerste. „Ik wil niet meer, en vooral met minder, dan een nuance aanbrengen in het peda gogisch klimaat". Na het uitblijven van reacties van de scholen richt zij zich op ouders. GESPREK Een ouder die vindt dat zijn of haar kind extra hulp bij het onder wijs kan gebruiken, kan contact eren die worden doorverwe- fiaar een bijzondere vorm van Irwijs zoals een LOM school ?en die doorverwijzing na grondig geformuleerd ad- LOM scholen zijn volgens ud-lerares „zeker in Amers- pnma instellingen". Maar ze uit ervanng hoeveel moeite e trust ouders en kinderen kun- hebben om aan het idee te ten dat een kind naar een an- school moet. „Bij dit wennen p.p iet idee. kan ik misschien be- ïaam zijn. Niet als een soort ltd opimon. Ik wil het kind ken >PIueuw testen. Wel door bij- oeeld in alle rust met het kind le ouders te praten. Gedu- e zo'n maand of dne met het te werken en het op deze ma- Jaan een andere manier van met alle bijbehorende ^^iering voor het eigene wat opnemen met Sjouk Walther. Daarop volgt een afspraak om te kunnen praten, met het kind erbij „Het gesprek zal zo zijn dat het met belastend is voor het kind, het kind moet kunnen meepraten. Ik zal er voor waken dat de ouder niet alle antwoorden voor het land formuleert". Daarop volgt, met instemming van de ouders, een gesprek met de school. „Wanner de school wil meewerken zal dat enorm helpen, maar ongeacht hun medewerking zal ik met het land aan het werk gaan". Daarvoor heeft ze verschil lende speel-leermaterialen verza meld en ook zelf gemaakt. Enthou siast vertelt ze over een bord van een vierkante meter, met spijker tjes op iedere centimeter in lengte en breedte richting „Met behulp van elastiekjes om die spijkertjes kun je op een hele aanschouwe lijke manier lengte, breedte, op pervlakte en omtrekberekenin- gen duidelijk maken. Wanneer ze het voor de ontspan ning nodig acht, en ze verwacht dat kinderen die bij haar komen soms gespannen zullen zijn, wil ze samen muziek maken. In de tuin kamer staat de piano klaar en een aardewerk fluitje. Tijdens haar sta geperiode bij de Glind, beho rende bij haar studie voor speciaal onderwijs, heeft ze een scriptie geschreven over spelen en wer ken met muziek. Ze zegt daarover: „Het is mijn ervaring dat op veel scholen het samen muziek maken vaak een ondergeschoven kindje is. Terwijl het op deze manier be zig zijn op een positieve manier kan doorwerken in het hele leer gedrag". Ze stelt zich voor steeds zo'n drie kwartier met een kind bezig te zijn „Ik wil bij kinderen die tegen een drempel aan zitten te hikken, het leerproces relativeren. Zo van 'Gaat het even niet, wat dan nog. we vinden wel een manier om het duidelijk te maken' Na een maand volgt een evaluatie met Sjouk Walther, het land en de ou ders „Ook ouders moeten alle ge legenheid krijgen hun verhaal te vertellen Hun beleving is ook be langrijk" Ze zal doorverwijzen wanneer dat nodig is, maar ze ziet zich zelf niet als een tussenstation. „Ik wil al leen een vriendelijk duwtje in de rug geven. Aandacht schenken aan vooral de emotionele kant van de zaak. Het eigene van kinderen enn houden vind ik belangrijk. Dat geldt voor kinderen met leer moeilijkheden, maar ook an dersom. Hoogbegaafde kinderen hebben bijna altijd hun eigen denkstraatjes. Door leerkrachten en klasgenoten worden ze vaak achteruitgezet. Een basisschool is toch vaak ingesteld op de mid denmoot. Ook met die kinderen wil ik graag werken" kenen, aardrijkskunde en geschie denis. De deelnemers worden ge stimuleerd de informatie zelf op te zoeken. „Daarvoor moeten ze soms op iemand afstappen, durven te vTagen, een interview durven te maken. Uitgangspunt is dat we bij de Open School geen deskundigen in huren maar dat we ze gaan op zoeken." De Open School biedt aan het einde van het cursusjaar examen noch diploma. „Soms gaan cursis ten van ons werken, soms stromen ze door naar het dagonderwijs voor volwassenen, eenmaal zelfs ging een van onze mensen naar het mid delbaar beroepsonderwijs." Meestal zijn de effecten minder duidelijk. Voelen de mannen zich weer zeker van zich zelf. Zeker genoeg bijvoorbeeld om in een be stuur of ouderraad te gaan zitten." Een typisch Nederlandse afslui tende vraag: „En wat kost dat nou allemaal" blijkt een actuele onze kerheid op te leveren. Els Vink zegt voorzichtig: „Ik persoonlijk vind dat geld nooit een belemme ring mag zijn om tot basiseducatie te komen". Maar de kosten zijn in discussie en de discussie is nog niet afgerond. Els Vink: 'Wie moeite heeft met lezen of met het zich op papier goed uit drukken, piest snel naast de pot. LEUSDEN - Drie kunstenaars exposeren tot 29 februari in boerderij 't Claeverenblad. De in Nederland wonende Ja panse kunstenares Eiko Kondo brengt werkvormen in Oost - Indische inkt in de oude Chinese, Japanse techniek sumi-è. Bronzen en raku gestookt keramiek is te zien van Cor van den Eynde. Zijn leerling Henk van der Heijden exposeert met pastels en gemengde technieken. De groot gehouden vormen van Eiko Kondo zwemen naar monu mentaliteit. Met een enkele rake toets, een krachtige zware zwarte lijn en enkele dunnere lijnen, die soms vaag lichtgrijs uitvloeien, brengt zij haar voorstellingen tot stand Ze gebruikt sterk absorbe rend rijstpapier waarop geen cor recties kunnen worden aange bracht. In 't Claeverenblad hangen voor namelijk vrouwelijke naakt (por tretten) die zij karakteriseert in een gedecideerd trefzeker idioom. SUGGESTIE Eiko Kondo's kunst is er één van de suggestie De lijnen, die zij aan brengt. en het getinte wit van het rijstpapier dat zij gebruikt, zijn es senties die het totaalbeeld sugge reren. Wat niet aan de totale ka rakteristiek bijdraagt, wordt weg gelaten Wat te gedetailleerd is, wordt vereenvoudigd Een dergelijke methode is perfect te hanteren voor het weergeven van stemmingsbeelden. Er kan zo geabstraheerd worden dat ritmi sche bewegingen en uitvagende vormen wind en regen, herfst, zwiepende bomen suggereren. Het is een verfijnde kunst die tot stil gemeten en aandachtig obser veren aanzet. GROTE INDRUK Cor van den Eyndes bronzen zijn sterk geïnspireerd door dieren en mensen Vooral het paard waar van hij lijn en spankracht bewon dert, geeft hij m vele houdingen LEUSDEN - Dr. J.J. Herks zal voor de Historische Kring Leusden een lezing verzorgen over de geschie denis van de tabaksteelt in en rond om Leusden. De tabak speelde vroeger in Leusden een rol van ACHTERVELD - De landbouwor ganisaties CBTB, ABTB en ULG ko men op woensdag 24 februari bij een in café Buitenlust in Achter veld. Dé avvuu ue^uii Oill gv.GG aui De heer J.A. Bomers van de afde ling Bouw en Woningtoezicht van de gemeente Leusden zal informa tie geven over de bouw en hinder wet voorschriften. De milieu-as pecten waarmee agrariërs te ma ken hebben, zullen belicht worden door de heer J. Westerbeek, wachtmeester bij de rijkspolitie. Daarnaast is er gelegenheid tot het stellen van vragen. betekenis. Hier en daar is dat nog steeds merkbaar. De laatste grote tabaksschuur is echter emge jaren geleden gesloopt De lezing wordt gehouden op dinsdag 23 februan m De Til en begint om 20.00 uur. LEUSDEN - De Dichterskring Amersfoort houdt op zaterdag 27 februari een eigen werk-middag bij mevrouw W. de Wilde, Bolde rikhof 5 m Leusden. De middag begint om half drie. Iedereen die dat wil kan een van zijn/haar ge dichten voorlezen en ter bespre king stellen. Meer informatie over deze bijeenkomst is te verkrijgen bij Bep Hagen, telefoon 722501 LEUSDEN - In de nacht van maan dag op dinsdag is omstreeks twee uur een personenauto m vlammen opgegaan. De auto stond gepar keerd op de Stijgbeugel. De techni sche recherche heeft de zaak in onderzoek. weer. Heel mooi zijn de paarden- torsen waarvan de fraaie lijven markant in het brons zijn gevan gen. Pratende, zittende vrouwen, een man met vogel: ze zijn uitgebeeld naar de werkelijkheid Opmerke lijk bij de bronzen werken is de man-vrouw-torso. Gepolijst brons van een vrouwenlichaam komt te voorschijn uit de ruwe huidstruc tuur van een mannentors. Uit de mannenschouder steekt een frag ment van een gepolijste vrouwen- arm. Het is een beeld dat grote in druk maakt door zijn ongewone verschijningsvorm Een onderwerp waarmee Van den Eynde in de raku gestookte kera miek bezig is geweest, is histori sche krijgers en hun attributen als helmen en hamassen. Ze zijn met of zonder glazuur expressief uitge beeld in een bewogen kleurscha kering. WARM Van Van den Eyndes leerling Henk van der Heyden zijn pastels en gemengde technieken te zien. Van der Heijdens serie Ineke laat een vrouw zien in verschillende gemoedsstemmingen Peinzend met de hand onder het hoofd, wat desolaat van uitdrukking. Een vrouw die met de moelijkheden van het leven in het gareel wil zien te komen, gehuld in het groen of in het geel vanuit weer een an dere benadering. Een van de expressieve prenten is geïnspireerd op een vrouw met waaier en doet zeer Japans aan. De serie Venus en Adonis is aan trekkelijk in zijn felle doorleefde kleurstelling. De kleur van Van der Heijdens werk is warm te noe men. waardoor hij in de prenten vooral nadruk weet te leggen op het menselijk aspect van emoties en goede en minder prettige ge waarwordingen. Fel zijn ook Van der Heijdens im pressies van Mallorca van oude kromgegroeide bomen, waar onder de rode aarde als een zon neplek zindert, en van op de rot sen bij de zee door de wind hori zontaal gestreken en gegeselde bomen. De expositie is open op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer- sen/ice tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7