Bestuur en medewerksters Pinkelotje willen bestaansrecht kinderdagverblijf bewijzen Muziekuitvoering Lisiduna Expositie in De Heelkom Inbraak woning Stichting neemt particulier initiatief over Auto verduisterd plaatselijk nieuws door Marianne de Valck DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 LEUSDEN - Drie kunstenaars expo seren in de maand maart in De Heelkom in Achterveld, Van de Brazilianen Claude Lourio en Ser gio Motta zijn origmele steendruk ken te zien. Cor van den Eynde exposeert met etsen en linodruk- ken. Ook zijn niet gelimiteerde grafieken te zien van onder andere Matisse. Kozo, Warhol en Benja min. De expositie begmt dinsdag 1 maart en zal tot 30 maart te zien zijn. De openingstijden zijn: maandag tot en met vnjdag van half negen tot vijf uur. ACHTERVELD - In een woning aan de Hessenweg is dinsdagavond tussen half acht en acht uur inge broken. Vermoedelijk zijn siera den en cheques ontvreemd. De politie is nog bezig met het onder zoek gelegen punten in het ter rein als uitkijkpost maar fladdert, vanwege het ty pisch open terrein, meestal dicht over de grond. Hij is niet bepaald een 'hoogvlieger' zoals zijn buurman de Veldleeu werik. Door het verdwijnen van de ouderwetse hooilanden, het intensieve gebruik van-en het ontwateren van de graslanden is de stand van de Graspieper hier en daar gedecimeerd. Wan neer in het huidige tempo wordt doorgegaan met verkavelen en ontwateren van de graslanden dan be tekent dat voor de toe komst wel veel gras, maar weinig piepers. De broedtijd begint in de eerste helft van mei en duurt tot in juli, zelfs leg- sels in augustus komen voor. Er wordt een nest ge maakt in een graspol. Het stelt niet zoveel voor; een bescheiden kuiltje in de grond, gevoerd met droge plantedelen en soms wat haar. Doorgaans komen daarin vier tot zes eieren die na veertien dagen broeden uitkomen. De Graspieper verraadt vaak de aanwezigheid van een nest met jongen door heftig en langdurig kabaal te maken met een snavel vol insekten, waarbij hij juist het tegendeel bereikt van wat hij bedoelt en waardoor hij de aandacht vestigt op de aanwezig heid van jongen. G.van L. 'Lose Streiche', 'Long Avenue en 'Edinburgh' Dit laatste werk is ge baseerd op de jaarlijkse taptoe in deze Schotse stad. In 'Variété' en 'Drumband Disco', beide van de heer Kikkert, komen de verschillende dansvormen en de eigentijdse disco muziek naar voren. Tijdens de pauze en na afloop van dit concert is er een verloting. De avond kan dansend besloten worden op de muziek van 'Energy'. LEUSDEN - Bij een garagebedrijf in Leusden is maandag een auto ver duisterd. De identiteit van de dader is bij de politie bekend. In het hele land gaat de man op dezelfde ma nier te werk. Hij wil een auto ko pen, maakt een proefnt en keert met die auto niet terug bij de gara ge. In Leusden gaat het om een Ford Scorpio ter waarde van ruim vijfentwintigduizend gulden De dader liet een auto achter die in Den Haag gestolen is. GRASPIEPER De naam van de vogel zegt alles over het terrein waar hij woont en het geluid dat hij voortbrengt. Van alle soorten piepers die in ons land voorkomen, is de Graspieper het hele jaar door het meest algemeen, want ook 's winters zien we hier doortrekkers en overwinteraars. Samen met de Veldleeuwerik is hij een bewoner van voch tige graslanden. Graspie pers zijn echte polderbe woners. De gras- en bouw landen op de hogere gron den nemen als broedbio- toop een veel minder be langrijke plaats in. Als broedvogel is hij te vinden langs ruige be groeide slootkanten, op niet bewerkte overhoeken en in weg- en spoorber men. Een ruige begroeiing is kenmerken voor het broedbiotoop. Wanneer ze rondtrippelen tussen de graspollen zijn de onregelmatig ge streepte borst en de voort durend opwippende staart met de witte zijzomen, net als bij de Kwikstaart, goed te zien. Omdat de staart een stuk korter is dan bij de Kwikstaart, is het op en neer wippen weliswaar minder opvallend. Ook de bijzonder lange nagel aan de achterteen is kenmer kend voor de Graspieper. Hij zingt een aardig liedje, ofschoon niet zo uitbundig als de Veldleeuwerik. Hij vliegt daarbij op, om van ongeveer tien meter weer te dalen. Hij gebruikt soms wel bomen of andere hoger gevaardigde worden gekozen. Kortom, organisatorisch zijn de no dige garanties mgebouwd; maar hoe gaat het m de praktijk? OPVOEDINGSREGELS In kinderdagverblijf Pinkelotje hanteren de begeleidsters geen omschreven opvoedingsmethode. Wel staat een aantal regels vast. „Hele normale" volgens Ellen van Dijken „zoals aan tafel blijven zitten tot iedereen klaar is. Met een vork je eten." Jannie vult aan dat de leid sters proberen „een lijn te trek ken," hetgeen niet betekent dat ou ders daarbij geen inbreng hebben. „Suggesties van ouders, en regels van thuis, willen we zoveel moge lijk inpassen, nuts daarbij de alge mene lijn niet in het gedrang komt." Een voorbeeld wordt na emg zoe ken gevonden. „Aan zindelijk heidstraining willen we best mee werken, als ouders aangeven dat ze daarmee thuis ook bezig zijn. Dan loopt een kind maar zonder luier en wij wat vaker met hem naar de w c. Andersom kan het even goed bijvoorbeeld als alle kinde ren ineens verschrikkelijk graag op de pot willen. Dat geven we aan de ouders door, zodat ze daar thuis op kunnen inspelen." KINDEREN Geregeld spreken de begeleid sters de praktijk met elkaar door. De ouders houdt men dagelijks op de hoogte. Voor „moeilijke geval len" hebben ze nu bovendien de mogelijkheid om met het bestuur te overleggen. In het verleden heeft Ellen een enkele keer moeten be sluiten, dat het beter was voor het kind of de groep dat het kind niet meer kwam. Nu bestaat de moge lijkheid om in een breder overleg naar mogelijkheden te zoeken. „Heerlijk," vindt Ellen dat, die de verantwoording de afgelopen ja ren dikwijls zwaar heeft voelen we gen. De samenstelling van de groep is er op gericht zoveel mogelijk een thuissituatie te bereiken „dat wil zeggen, veilig, prettig met altijd wel iemand, die aandacht voor heeft wanneer je daaraan behoefte hebt." Per dagdeel komen maxi maal vijftien kinderen, waarvan maximaal vier babies De meeste kinderen komen vier tot zes dag- rlolon We» «omli^Vitn minimiirn IS dne dagdelen, omdat voorwaarde bij het toelatingsbeleid is, dat de opvang met door een peuterspeel zaal geboden kan worden. In prin cipe kan men babies vanaf zes we ken brengen. Het grootste deel van de kmderen is nu tussen de twee en drie jaar. Kinderen met een handicap kun nen na overleg worden opgevan gen „mits het in een groep zou passen, het is natuurlijk geen me disch kinderdagverblijf." Met aller gische kinderen is bij de keuze van de vloerbedekking rekening ge houden. Huisdieren „behalve mis schien een vis" komen er niet. De kinderen mogen eigen speelgoed beesten) meenemen „maar liever met." MOEDERBINDING Ellen. Jannie en Jearune willen en kunnen geen vervangende moeder zijn. „We doen wel dingen die een moeder doet, knuffelen en zo, maar de kinderen weten heel goed bij wie ze horen. Ze zijn altijd blij wan neer ze naar huis kunnen en laten dan nog even vol trots zien wat ze allemaal gedaan hebben." Tims Tiel Groenestege zegt uit ervanng: „Ik heb bij mijn kmderen nooit gemerkt dat ze de vader of moederrol verwarden." „Ze worden in vergelijking tot andere kmderen misschien wat so cialer en sneller mondiger," denkt Jannie. Dat de leidsters wel ver trouwd zijn, is te merken aan de eenkennigheid. Deze gaat meestal met op voor de vaste leidsters en de ouders, maar wel bij bijvoor beeld de stagiaires. Waaruit zou blijken, dat kmderen rond acht maanden heel goed het onder scheid kunnen maken. SCHULDIG Voelen ouders zich schuldig wanneer ze een kind naar het kin derdagverblijf brengen (of zouden ze zich schuldig moeten voelen?). „Ik denk dat ouders, die besluiten hun kind een aantal dagdelen m een kinderdagverblijf onder te brengen een weloverwogen be slissing hebben genomen. Ik denk dat zij vertrouwen m ons hebben en tot het besluit zijn gekomen omdat ze m ons hebben en tot het besluit zijn gekomen omdat ze in hun si tuatie het beste voor hun kind ge zocht hebben," zegt Jannie. Titus Tiel Groenestege voegt daaraan toe: „Het kinderdagver blijf is een mogelijkheid voor ou ders, die part-time werken of stu deren. Ik kan mij situaties voorstel len waann ouders en kind gek den ken te worden wanneer ze ge dwongen zijn tot thuis-zitten of hun studie op te geven, omdat er voor enkele dagdelen per week geen goede opvang voor het land te re gelen is," zegt huisarts Tiel Groe- nestegen. „Ouders die zin in hun werk heb ben, het kind met een gerust hart kunnen achterlaten, halen het met veel plezier weer op, met vaak de gedachten „nu ben ik er weer hele maal voor jou". In de gewone thuis situatie heeft een ouder ook niet de hele dag aandacht voor het kind," vmdt Jannie. Ellen geeft toe: „Er zullen altijd penodes zijn, dat er schuldgevoelens blijven, maar zo dra je ziet hoe ze hier bezig zijn, zakt dat weer." Maar missen de ouders met veel? Het eerste stapje en al die kleine momenten9 „We vertellen aan de ouders zoveel mogelijk wat er overdag is gebeurd. De meeste ouders blijven bij het brengen en hailen wel even praten. In de oude situatie hielden we van ieder kind een schrift bij en we maken natuur lijk ontzettend veel foto's," vertelt Ellen. De leidsters willen m de meuwe behuizing, met zoveel meer kinderen, geen schriften meer bij houden. Maar dat vindt de aanwe zige vader wel erg jammer. „Het is zo leuk na en poosje terug te lezen hoe ze veranderen." Tijdens het gesprek rijst de twijfel, dus wie weet toch vijf en veertig schriften invullen. KOSTEN Is het bezoeken van een kinder dagverblijf zo duur dat maar weinig mensen van deze mogelijkheid ge bruik kunnen maken. „Nee," vol gens Titus Tiel Groenestege, „het is een gemiddelde afspiegeling van de bevolking in Leusden. Wij hanteren m ons toelatingsbeleid een zogenaamde retnbutietabel, hetgeen betalen naar draagkracht inhoudt. Het inkomen van de man en de vrouw wordt opgeteld. Een ouder met een modaal inkomen betaalt ongeveer 196,- per maand, uitgaande van een bezoek van tien dagdelen per week. Ou ders met een inkomen van 3600,- per maand of hoger betalen echter 609,- per maand." „In pnncipe mogen de kosten het toelatingsbeleid niet bepalen, maar het gat m de begroting, dat ontstaat doordat met alle ouders de volledige kostprijs betalen omvat nu juist de subisidie van de ge meente. Daarvan is het maximum 3500,-. De Stichting wil een finan cieel gezond beleid voeren en na enige aandrang geeft de voorzitter toe dat wordt gestreefd naar een fifty-fifty verdeling." Het toelatingsbeleid, er is alweer een wachtlijst, is overigens in han den van de toelatingscommissie, bestaande uit twee bestuursleden en een leidster. Daarbij speelt de leeftijd van het kind en de urgentie van plaatsing een belangrijke rol. WENSEN Zijn er nog wensen? „Laten we nu eerst maar eens lekker gaan draaien. Met de resultaten willen we de noodzaak van het dagverblijf aantonen." zegt de voorzitter. De leidsters zijn het daar mee eens, hoewel ze wel nog kleine wensen hebben. „Speelgoed, een radiocassetterecorder, een klok, een fototoestel en vooral klimmate- naal voor als straks de turn door de gemeente is aangelegd." Altijd makkelijk om te weten voor men sen die bij de officiële opening (in mei ongeveer) iets mee willen ne men. Kortom, kinderopvang voor kin deren van nul tot vier jaar is in Leusden een feit. Het is mogelijk om een aantal uren te werken of te studeren terwijl de kinderen m goede handen zijn. De toekomst van het kinderdagverblijf in Leusden is gewaarborgd. De medewerksters hadden alle dne ruime ervanng met en in kin derdagverblijven, minimaal NBV/ IW (Instellingen werk) of KVJ ago gisch werk. Ellen volgt de Sociale Academie. Daarbij assisteren sta giaires van „de Horst" m Amers foort. Deze school stelt bepaalde eisen aan de begeleiding door het kinderdagverblijf. De stichting is aangesloten bij de Werkgroep Kin dercentra Nederland, het overkoe pelende orgaan van onder andere kinderdagverblijven en peuter speelzalen. Deze werkgroep biedt begeleidmg en mogelijkheden voor een professionele verzorging van de salarisadministratie. LEUSDEN - De muziekvereniging Lisudina houdt op 4 maart de jaarlijkse uitvoering in de zaal van PON's Automobielhandel. De zaal is open vanaf 19.15 uur. De aanvang is 19.45 uur. Er is een afwisselend programma samen gesteld. De majoretten, drum band, het leerlingenorkest en het gewone orkest zullen optreden. Het orkest brengt onder meer ten gehore 'Phantasie uber ein Ves perlied'. Deze ouverture is geba seerd op de spiritual 'The angel rolled the stone away' en gecompo neerd door M. van Delft. De 'Ameri can Panorama' is geschreven door °hn Darling en is een fantasie voor harmonie- en fanfare-orkesten, -en zeer gevarieerd werk is de Cliff Island Suite' van R. Jager. Op tiuzikale wijze heeft hij getracht weer te geven wat het eiland, aan de kust van Portland, te bieden leeft. Verder zijn enkel marsen in let programma opgenomen. De majoretten treden samen met iet orkest op met onder meer 'Ha- Nagila'. Voor de jeugd is 'Fame' Lisiduna in aktie tijdens de winteruitvoenng m 1987 zeker niet onbekend. De majoret- ten-show wordt besloten met de Aerobic mars van Randy Beek. Na de pauze brengt het leerlin genorkest een kleme dramatische ouverture van Joh.C.de Wit, 'Lato- na'. Met 'Hello' van Lionel Richie en 'The sound of of Silence' van Paul Simon wordt ook aan populaire mu ziek gedacht Beide werken zijn gearrangeerd door Nicolas Have. De drumband speelt, onder lei ding van de meuwe instrukteur H. Kikkert, onder meer de werken Het is de bedoeling minstens eenmaal per jaar een ouderverga- denng te beleggen, waarop een Ouder Raad gekozen wordt. Uit deze ouderraad zal de bestuursaf- LEUSDEN - Medio februari 1988 kreeg kinderdagverblijf Pinkelotje haar eigen onderkomen, aan de Mariènburg 1 en daarmee, in meer dan een opzicht, haar zelfstandigheid. Het kinderdagverblijf verdween zowel letterlijk als figuurlijk uit particuliere handen. Behalve een zelfstandige vestiging werd de verantwoording voor dit kinderdagverblijf in bestuurlijk opzicht, overgedragen van particulier initiatief van Ellen van Dijken (31), naar het bestuur van de Stichting Leusdense Kinderopvang onder voorzitterschap van huisarts dr. Titus Tiel Groenestege (36). De gemeente Leusden maakte dit professionele begin mogelijk door het verbouwen van het huis aan de Mariènburg (totaal 81.000,-) en door de verleende subsidie 35.000,-). Daarmee gaf de gemeente Leusden uitvoering aan het principebesluit van augustus 1986, waarin gesteld werd dat de gemeente bereid was mee te werken aan de totstandkoming en instandhouding van een kinderdagverblijf in Leusden. „De gemeente heeft haar best gedaan," constateert dr. Tiel Groenestege, voorzitter van het bestuur. Voordat het zover was, zijn heel wat vooroordelen door burgers en ambtenaren gespuid. „Toen wij de eerste plannen indienden was de politiek hier nog niet aan toe," weet Ellen van Dijken nu. Want een kinderdagverblijf zou de onveranwoordelijkheid van ouders in de hand werken. Een kinderdagverblijf subisidièren zou gelijk staan met het overdragen van de verantwoording van de opvoeding aan de staat. Een kinderdagverblijf zou kinderen doen vergeten wie hun echte vader en moeder zijn. Een kinderdagverblijf kon toch alleen een oplossing zijn voor „arme kinderen". Of was het precies tegenovergesteld. Zijnde kosten, die betaald moeten worden om een kind in een kinderdagverblijf onder te brengen zo hoog, dat alleen hele rijke ouders zich dat kunnen veroorloven? Misverstanden, vooroordelen. Ambtenaren, raadsleden en burgemeester en wethouders weten inmiddels wel beter. Bestuur en medewerksters zijn overtuigd, door kennis en ervaring, van de positieve werking van een kinderdagverblijf voor ouders en kinderen. Een open gesprek. deel, het gemiddelde is vier tot vijf dagdelen. Sinds de huisvesting aan de Mariènburg is het kinderdag verblijf ondergebracht in een stichting. Om de continuïteit te ga randeren en de verantwoordelijk heden te spreiden werd door ou ders en gemeente een stichtings vorm voorgesteld. Aldus gebeur de. Ellen van Dijken (31) en Jannie Mulder (37) werden van particulie re initiatiefneemsters die alles op hun eigen verantwoording zo goed mogelijk deden, werknemers die terug kunnen vallen op de raad, de daad en de verantwoordelijkheid van een bestuur. Ouders die zitting namen in het Stichtingsbestuur werden werkgever. ORGANISATIE Sinds vijftien februan draait on der de verantwoording van de Stichtmg Leusdens Kinderopvang het kinderdagverblijf Pinkelotje in Leusden. Het bestuur telt zeven mensen, bestaande uit een af gevaardigde van de ouders, een vertegenwoordiger van de werk neemsters (drie nu, want Jeanine Velzeboer (34) kwam erbij) en de overige door het bestuur aan te wijzen leden. ORGANISATIE In een kinderdagverblijf worden kinderen in principe de hele dag, van 9 tot 5 uur opgevangen. Ze eten tussen de middag brood en doen een middagdutje in een van de bedjes boven in een van de dne slaapkamers met vier bedden. Lang ruet alle kinderen komen alle, J tien, dagdelen per week. Integen-

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5