SB Vluimikhove ongerust over wilgen ül !emeente wil hoge houtwal drastisch inkorten leen enthousiasme over nieuwe OGB Leusden'85 alsnog in Sportstichting Scholieren Leusden-Zuid voor Unicef ^vandaag in Se leusder krant» aad gaat akkoord met nieuwe verordening Inbraak Herstemming na eerder gemaakte procedurefout Avond- vliegen SERVA V0LV0 Lezers service Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Konijntje in de Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV p krant; DINSDAG 1 MAART 1988 - 19e JAARGANG NO. 86 IUSDEN- Bewoners van de wijk Munnikhove zijn in het ge er gekomen tegen het voornemen van de gemeente om een wilgen langs de vijver tussen Prelatenhove en de Bendictij- nhove drastisch te snoeien. In het voorstel van de gemeente uden de bomen, die op dit moment vijftien meter hoog zijn, oeten worden geknot, waarbij de stamhoogte tot drie meter worden teruggebracht. De drastische maatregel is volgens gemeente nodig om het voortbestaan van de bomen op ngere termijn te garanderen. Bovendien kan er, wanneer er ets gedaan wordt, gevaar ontstaan voor de omgeving, omdat nogal wat dood hout in de bomen zit. De slechte bereikbaar- id van de bomen is er de oorzaak van dat knotten het enige rieuze alternatief is, als het om groot onderhoud van de iutwal gaat. Opgeschrikte buurtbewoners, die van het plan niet op de jogte waren, kwamen tegen het voornemen in het geweer, jn inderhaast geformeerd actie-commite trok aan de bel en werkte dat de werkzaamheden voorlopig werden stopgezet, afwachting van een gesprek. omstreden wügenrij tussen de Prelatenhove en de Benedictijnenhove. Tijdens de commissievergade ring Onderwijs, Sociale Zaken en Milieubeheer, die morgen (woens dag) gehouden wordt, zal wethou der Com Verduin de plannen aan de verontruste bewoners verdui delijken. In afwachting van dat ge sprek zijn de werkzaamheden voorlopig stilgezet. De problemen ontstonden vori ge week maandag, toen de Plant soenendienst van de gemeente aanstalten maakte de werkzaam heden te beginnen. Opgeschrikt door de activiteiten van de Dienst trok een aantal bewoners aan de bel en vernam dat er plannen wa ren de wilgenrij aan de vijver tus sen de Benedictijnenhove en de Prelatenhove te knotten. Een inderhaast opgezette tele- foonactie in de buurt, waarbij om wonenden werden opgeroepen de ongerustheid aan de plansoenen- dienst kenbaar te maken (waarbij naar verluidt de telefoon van de dienst roodgloeiend heeft ge staan), had indirect tot gevolg dat wethouder Corri Verduin de werk zaamheden opschortte, in afwach ting van nader onderzoek en een gesprek met de betrokkenen. De verontruste buurtbewoners zijn vooral bang een stukje natuur in hun wijk kwijt te raken, dat naar zeggen van de actiegroep met al leen gezichtsbepalend is, maar ook landschappelijke en ecologische waarde vertegenwoordigt. STAMHOOGTE De aanleiding voor de proble men vindt zijn oorsprong in 1986, toen een aantal direct omwonen den het verzoek mdienden de wil gen te knotten. Overlast van vallen de takken uit de slecht onderhou den bomen en de schaduwwerking van de houtwal waren belangrijke redenen voor de betrokkenen dit verzoek in te dienen. Onmdat er toen geen unanimiteit onder de di rect belanghebbenden bestond, verdween het verzoek m de kast. Een jaar later echter, m 1987, bleek die unanimiteit wél te be staan bij de bewoners, waarop het College besloot de bomen te knot ten. Dat besluit werd gebaseerd op de gezondheidstoestand van de wilgen en de overlast die de bewo ners er van ondervonden. De wügenrij stamt nog uit de tijd van voor de huidige omliggende bebouwing en moeten worden ge zien als een restant van het agra risch landgebruik uit die tijd. Wü- genhout werd door boeren vaak aangeplant, omdat het voor allerlei doelemden aangewend kon wor den. De houtwal aan de Benedictij nenhove is inmiddels uitgegroeid tot een hoogte van ongeveer vijf tien meter. Door allerlei factoren, waaronder het gebrek aan onder houd, is de conditie van de wügen door de jaren heen verslechterd. Op dit moment komt de slechte staat van onderhoud vooral tot ui ting in de aanwezigheid van veel dood hout in de bomen, dat naar beneden kan vallen en schade kan veroorzaken. In een gemeentelijke notitie zegt het College te vrezen dat het pro ces van aftakeling binnen enkele jaren zover gevorderd zal zijn, dat de bomen om redenen van veüig- heid met meer in hun omgeving te handhaven zullen zijn. Daarom moet er nu ingegrepen worden, waarbij de gemeente knotten van de bomen, waarbij de stamhoogte wordt teruggebracht tot een lengte van drie meter, als enige serieus alternatief beschouwd. De slechte bereikbaarheid van de bomen maakt noodzakelijk onderhoud on onmogelijk, volgens de gemeente. Een aantal bewoners, dat wat verder afwoont van de wügenrij dan de omwonenden die overeen stemming bereikten met de ge meente tot het knotten van de bo men, ging echter niet akkoord met de voorgenomen maatregelen. Mevrouw Verhagen, mevrouw Schreuder, mevrouw Vervloet en de heer Pais sloegen de handen ineen op het moment dat men ge confronteerd werd met de plannen van de gemeente en kwam m het geweer. Men organiseerde een bliksemenquéte onder bewoners van de wijk en van de tachtig for mulieren die werden uitgezet, kwa men er 46, voorzien van adhesie betuigingen terug. De verontruste wijkbewoners, die zelfs burgemeester Panis infor meel inschakelden om uitstel van de werkzaamheden te realiseren, slaagden m hun opzet en kregen het voor elkaar dat er opnieuw over de problemen zal worden gespro ken. Mevrouw Verhagen: „Op het moment dat wij in de gaten kregen dat er iets met de wügen gmg ge beuren, werd ons aanvankelijk verteld dat de bomen gerooid zou den gaan worden. Dat bleek bij navraag met zo te zijn, maar wel stond vast dat er een ingrijpende operatie voor de deur stond. Om dat wij helemaal van mets wisten, hebben wij gemeend aan de bel te moeten trekken. Wij zij overigens erg blij dat de wethouder naar ons heeft willen luisteren. Omdat het zo m één onzer mederwerkers) iEUSDEN - Er was vorige week donderdag niet één raadslid van harte instemde met het voorstel om over te gaan tot een (uwe verordening met betrekking tot de onroerend-goed asting. Toch ging de raad akkoord met het voorstel dat op ïl lag omdat de wetgever van de gemeente eist dat ze voor bepalen van de hoogte van de belasting uitgaat van de momische waarde van het onroerend goed. Tot nu toe han- rde de gemeente Leusden de zogenaamde „oppervlakte- mdslag". like Leusdenaar wordt aange ven voor de zogenaamde onroe- d-goed belasting. Deze belas- I vormt de belangrijkste ïnkom- ü>rom van de gemeente. Elk brengt deze belastmg een be- g van zo'n 4,5 müjoen gulden in gemeentekas. De oppervlakte van het onroe rend goed gold tot nu toe als be langrijkste maatstaf voor het bepa len van de hoogte van de belasting. Behalve de oppervlakte werd dan ook rekening gehouden met bij voorbeeld de ligging van het on roerend goed in de gemeente. Steeds vaker blijkt de rechter mensen m het gelijk te stellen die het niet eens zijn met de zogenaam de grondoppervlaktegrondslag. De waarde in het economisch ver keer moet bepalend zijn voor de hoogte van de belastingsaanslag, zo oordeelt de rechter. De ge meente Leusden ziet zich, door deze uitspraak, genoodzaakt om ook over te gaan tot het hanteren van de „economische waarde- grondslag". TEGENZIN „We bespreken dit onderwerp met frisse tegenzin", aldus de woordvoerder van de WD, de heer H. A. Voortman. De vraag die de WD-fractie en de burgers be zighoudt is of de wijziging zal lei den tot belangrijke individuele ver schuivingen. Ook de andere raadsfracties blijken zich zorgen te maken over de lastenverzwaring die in enkele gevallen zou kunnen optreden als de verordening gewij zigd wordt. Leusden '85 wüde bij monde van de heer Blauw zelfs pleiten voor een uiteindelijke belastingsverla ging. „We zitten al aan het maxi mum en Leusden is zeker niet arm lastig", aldus de heer Blauw. VOORLICHTING „De hele wijzigingsoperatie zal veel tongen in beroering brencjen". zo meent de heer J. Konijnenbelt. Ook hij betreurt het dat de ge meente een maatregel moet nemen waar niemand om heeft gevraagd Net als alle andere fractiewoord voerders pleitte ook de heer Koruj- nenbelt voor een goede voorlich ting aan de bevolking. Wethouder drs. A. Vroon die de financién beheert, ziet de toekomst met al te somber m. De wethouder is van memng dat het meuwe sys teem meer rechtszekerheid biedt aan de burger. Ook zal naar zijn memng het nieuwe systeem beter uit te leggen zijn dan het oude. Voor problemen is de wethouder dan ook helemaal niet bang Mevrouw C. L. E. Jansen (PvdA) gaf het algehele gevoel van onbehagen bij de raad goed weer met de mededeling dat ook haar fractie vóór de regeling zou stemmen omdat „we nu eenmaal geen keus hebben." kort dag was, konden wij langs formele weg geen bezwaar meer maken. Daarom hebben wij voor informele kanalen gekozen en we zijn nu in ieder geval uitgenodigd voor een gesprek." „Knotten is voor ons op dit mo ment geen aanvaardbaar alterna tief. Wij vragen ons af of het met mogelijk is op andere dan deze rigoreuze weg de bomen van de ondergang te redden. De bomen zijn gezichtsbepalend voor de wijk en wanneer de lengte wordt terug gebracht tot de voorgestelde twee ëneenhalf a dne meter, is daar geen sprake meer van. Bovendien betekenen de bomen nu een stukje natuur, dat plaats biedt aan diverse vogels, die in onze kleine tuintjes met komen. Ook dat is na het knot ten afgelopen. Wij onderschrijven de noodzaak tot het plegen van onderhoud, maar wij zijn ervan overtuigd dat er andere middelen te vinden zijn, die recht kunnen doen aan de bomen", aldus me vrouw Verhagen. Het wachten is nu dus op de uit komst van het gesprek dat de wet houder woensdag m de commissie Milieubeheer met de bewoners zal hebben. Dan zal waarschijnlijk be kend worden welke weg de bo menrij aan de Benedictijnenhove zal gaan. Bijeenkomst landbouworganisaties: Weinig mestoverschotten in Leusden P*g. 3 Jos van Berkel (57) reisleidster bij tropische fietstochten: „Aan een fiets met tien versnellingen heb je meer dan genoeg" pag. 3 Mevrouw Janzen van Stichting Brein: „Comapatiënten uitstekend verzorgd, maar ze missen juiste therapie" Geslaagde toneeluitvoering Culdoto Topambtenaar zwijgt door aanwezigheid pers Roda (zo.) kansloos voor eerste plaats Roda (za.) krijgt trekken thuis Achterveld in slotfase onderuit LHV blijft kansrijk na winst op Corbulo LEOS freewheelend naar ruime zege Antilopen en Fiducia delen de punten pag. 4 pag. 4 pag. 4 pag. 5 pag. 5 pag. 5 pag. 7 pag. 7 pag. 7 Als het aan de gemeente hgt wordt de lengte van de bomen, die nu een meter of vijftien hoog zijn, teruggebracht tot dne meter. Daarmee zou aftakeling van de houtwal kunnen worden voorkomen. Bewoners uit de directe omgeving zijn tegen de drastische maatregelen die zijn voorgesteld m het geweer gekomen. LEUSDEN- Vnjdagavond hebben inbrekers een pand aan de Kwint laan in Leusden-Zuid bezocht. De ongenode gasten verschaften zich door een achterdeur te forceren toegang tot de woning. Er werden juwelen, cd's en geld weggeno men. In verband met deze zaak roept de politie getuigen op zich te melden, die twee verdachten in de buurt van de woning hebben zien rond hangen. De mannen, die tussen vier uur en zeven uur in de buurt van de woning werden gezien, hadden volgens de politie donkerblond haar. De mannen hadden geen jas aan en droegen spijkerkleding, al dus de politie. SOESTERBERG- Op dinsdag 1, woensdag 2 en donderdag 3 maart houdt het Amerikaanse 32ste Tacti cal Fightmg Squadron met straalja gers van het type F-15 avondvlieg- oefeningen. De oefeningen zullen tot negen uur duren. Op donderdag 3 maart houden he licopters van het Nederlandse 298 Squadron ook avondvliegoefenin- gen. Die kunnen tot elf uur door gaan. Het al of niet doorgaan van de oefe ningen is ovengens sterk afhanke lijk van de weersomstandigheden. Het geplande programma kan daardoor bijvoorbeeld tijdelijk worden afgelast Afgelaste oefe ningen worden later ingehaald. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De fractievoor zitter van Leusden '85, de heer B. H. A. Stoelinga is als nog benoemd in de sportstich ting Leusden. De heer Stoelin ga kon benoemd worden om dat een eerder verkiezing niet geheel volgens de regels was verlopen. Met de benoeming van de heer Stoelinga gaat de wens van Leusden '85 in ver vulling om ook deel te kunnen nemen in belangrijke verte genwoordigende lichamen. Tijdens de vorige raadsvergade ring waren aanvankelijk de dames N A. van Ameron-Bach (WD) en M. L. E. Jansen-Hillen gekozen als vertegenwoordiging van de ge meenteraad in de sportstichting. Later kwam burgemeester mr A. Panis tot de ontdekking dat er bij' deze verkiezing een fout was ge maakt omdat niet van tevoren dui delijk was voor wie de kandidaat van Leusden '85 tegenkandidaat was. Een herstemming vond vonge week, tijdens de gemeenteraads vergadering plaats De fractievoor zitter van Leusden '85, Ben Stoelin ga, stelde zich formeel tegenkandi daat voor Ineke Jansen van de PvdA-fractie. Na het tellen van de stemmen bleek één raadslid nog met goed begrepen te hebben wat de bedoeling was van de stem ming. Op eén stembriefje waren toch nog de verkeerde namen in gevuld, zodat deze stem na enige discussie ongeldig werd ver klaard. Er bleken uiteindelijk tien geldi ge stemmen op Ben Stoelinga te zijn mtgebracht tegen 7 voor Ineke Jan sen. Mevrouw van Amerom kreeg 17 geldige stemmen op haar naam. ONDERWIJS Er werd vonge week ook voor de tweede maal gestemd voor twee plaatsen in het besturenover leg onderwijs, een orgaan waar alle schoolbesturen in zijn vertegen woordigd. Ook hier had Leusden '85 een tegenkandidaat naar voren geschoven m de persoon van Roef Blauw. De raad gaf echter de voor keur aan mevrouw Van Amerom met 12 stemmen. De heer Blauw kreeg 255 stemmen op zijn naam. Mevrouw C. Verduin werd met de grootst mogelijke meerderheid ge kozen als de andere vertegen woordigster in het besturenover leg. De benoemmg van mevrouw Amerom m het zogenaamde Geor ganiseerde Overleg en de benoe ming van de heer Parson m de commissie personeelszaken lever de geen problemen op. Beide libe ralen werden met het maximaal aantal stemmen vóór benoemd. De benoeming van de beide raadsleden was nodig omdat oud-wethouder J. Wagenaar te kennen had gegeven dat hij deel name in het georganiseerd over leg en het lidmaatschap van de commissie personeelszaken wil de beëindigen. 'SDEN- Naar aanleiding van weddenschap, die vorige |ek in het programma Wedden 2 van de AVRO werd gelan gd, hebben scholieren van de cholen De Loysder Hoek en 't Palet in Leusden-Zuid dui zenden zegeltjes van uiteenlo pende herkomst bijeen gebracht. De opbrengst van de zegeltjes komt ten goede aan Unicef, die met het geld Libanese kindert- slachtoffers van de burgeroorlog wil helpen. De weddenschap werd vonge week aangegaan in de uitzending van het programma Wedden Dat. Daarin wedde mevrouw Bakker, die uit het publiek werd gekozen, dat presentator Jos Brink er niet in zou slagen een actie te ontketenen, die 1.000.000,- ten bate van Uni cef zou moeten opleveren. Me vrouw Bakker nodigde Jos Brink uit allerlei zegeltjes van uiteenlopen de aard ter waarde van dat bedrag in te zamelen. Die oproep leidde ertoe dat de basisscholen De Loysder Hoek en 't Palet in Leusden-Zuid vorige week langs de deuren gingen om zegeltjes te verzamelen. En niet zonder succes. Vonge week werd de plaatselijke afdeling van Unicef in Leusden-Zuid bedolven onder duizenden zegeltjes, die een onbe kende waarde vertegenwoordi gen. Aan Leusden-Zuid zal het dus niet liggen, als de actie ten behoe ve van circa 300.000,- oorlogs slachtoffers onverhoopt zou mis lukken. AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 tel 033-630154 Wanneer u voor dinsdag- resp. 'donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met BDU b v afd. Lezersservice, tel.nr. 03420-94206 L'85 ALSNOG IN SPORTSTICHTING .„Sportiefgebaar".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1