i/Veinig mestoverschotten in Leusden Aan een fiets met tien versnellingen heb je genoeg" LEUSDEN okaaL Aanrijding Inbraken in auto's ■eusder Ie bijeenkomst landbouworganisaties in Achterveld Handtas gestolen Inbraak in basisschool UW houdt feestavond os van Berkel (57) reisleidster bij tropische fietstochten leusder krant LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 (~be% weekindegemeerte/ Winterse tafe relen plaatselijk nieuws Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! ACHTERVELD Woensdag 2 maart: 09.00 uur Handwerkhobbyclub De Moespot Donderdag 3 maart: 13.30 uur bejaardensoos Ons Ge bouw Vrijdag 4 maart: 20.00 uur Kaarttoernooi de Hessen- kar Zaterdag 5 maart: 20.00 uur Dansavond café Buiten- lust 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag 6 maart: 14.00 uur Disco de Klaveet Dinsdag 8 maart: 09.00 uur Welfareclub Zonnebloem STOUTENBURG- Zaterdagavond rond zeven uur werd een automo biliste onaangenaam verrast door een op de Hessenweg geparkeer de tractor met giertank. Het land bouwvoertuig stond onverlicht aan de kant van de weg en werd door de automobiliste te laat opgemerkt. Zij kon een aanrijding dan ook met meer voorkomen. Volgens een woordvoerder van de politie werd de auto van het slachtoffer ter rechterzijde „als een sardineblikje opengereten". De automobilste kwam er zonder lichamelijk letsel vanaf. LEUSDEN- In de nacht van donder dag op vnjdag is in Leusden in een tiental auo's mgebroken. Daarbij werden de achterruiten ingesla gen. Uit de meeste auto's werd de radio weggenomen. DINSDAG 1 MAART 1988 De winter van 1988 lijkt nu pas te zijn begonnen. Na tien weken van veel te zacht weer wil Koning Winter toch nog even zijn gezicht laten zien. Spectaculaire dingen kan hij niet meer ten tonele halen. Immers, door het lan ge zachte weer is de tempe ratuur zowel van het Noord zeewater als dat van de Oost zee een paar graden boven normaal. Koude lucht uit het poolgebied wordt daardoor behoorlijk „aangewarmd". Vorst van betekenis kan daardoor niet meer optreden. Dat zagen we vorige week. De temperatuur kwam in de nacht slechts even beneden nul graden. Toch nog even een witte wereld op vrijdag. Het sneeuwde vrijwel de ge hele dag lichtjes. Het weekeinde bleef in het teken staan van koude lucht. Op zondag kwamen we on der invloed van een actieve depressie die van IJsland naar Zuid-Noorwegen trok. Het gaf een guur weerbeeld met veel wind en van tijd tot tijd winterse buien. De luchtdrukverdeling op dit moment is zeer bijzonder. uit de kast moest bleek ge grond. Het Alpengebied profiteert van zulke situaties. De koude lucht botst tegen het Alpen massief en moest daardoor stijgen. Het gevolg is uitvoe rige sneeuwval aan de Noordkant van het massief. Aan de zuidzijde (lijzijde) is het dan vaak stralend mooi weer. De wintersportcondities zijn derhalve op dit moment uitstekend, ook dicht bij huis. In Duitsland is veel sneeuw gevallen en zo kan er ook geskied worden in de Harz, het Sauerland, de Eifel en ook in de Belgische Ardennen. Allemaal winterse geluiden in een periode dat we het ein de van de meteorologische winter hebben bereikt. We gaan dus nu over van een zachte winter naar een koud voorjaar. Jammer, dat dit al lemaal zo laat komt. Nie mand heeft er iets aan. U niet, omdat koude u niet aan staat, de schaatsliefhebbers niet daar er geen ijsvloer meer gevormd kan worden en vooral de natuur niet omdat alles de tijd ver vooruit is. Al gezegd onze winter zit erop. Donderdag hoop ik wat re sultaten te kunnen schrijven. Een merkwaardige winter, dat wel. Zeer zacht, zeer nat maar niet extreem. iK &picLK aaaxover aigeiopen zondag met mijn weercolle- ga en winterspecialist Evert de Vries uit Ede. Deze meteo roloog en ex-medewerker van het KNMI vertelde mij dit nog niet eerder meege maakt te hebben. Wat is er zo bijzonder aan? Welnu, er heeft zich boven de Atlantische Oceaan een zeer krachtig hogedrukge- bied ontwikkeld. De lucht druk in de kern liep zondag op tot boven 1050 hpa. De positie: even ten westen van Ierland. Zulke hoge barome terstanden treffen we eigen lijk alleen aan boven land streken zoals Noord-Scandi- navie en Noord Rusland. Tus sen het genoemde hogedruk- gebied en de depressie bo ven Scandinavië ontwikkel de zich een stormachtige noordelijke stroming, recht streeks uit het poolgebied. Op de weerkaart waren de isobaren (lijnen van gelijke luchtdruk) zo dicht op elkaar getekend, dat ik zondag moest aannemen dat er maan dag of dinsdag op de Noord zee een volle storm (kracht 9) zou kunnen ontstaan. In het waddengebied loopt zo iets dan uit op uitschieters kracht 9 en een stormachtige wind. Geen al te beste berichten en de vorige week al geuite vrees dat de winteijas weer LEUSDEN- Op de parkeerplaats bij het AC-restaurant is zaterdag uit een auto een handtas weggeno men. De inbreker forceerde, om binnen te komen, een ruit van het rechterachterportier. In de handtas zat ondermeer een portemonnee met honderd gulden en een Suri naams rijbewijs. LEUSDEN- In de nacht van zater dag op zondag, omstreeks drie uur, is in de Valleisschool aan de As- schatterweg ingebroken. De inbre kers verschaften zich via een w.c.- raampje toegang tot de school. Voor zover nu bekensd wordt er echter niets vermist. LEUSDEN- De Stichtmg Unie voor Vrijwilligers houdt donderdag 3 maart aanstaande haar jaarlijkse feestavond voor senioren (55+ ers) uit Leusden, Achterveld en Stou- tenburg. De PJGU zal die avond optreden met de klucht 'Geluk brengt scherven'. Het feest wordt gehouden in de grote zaal van PON. De zaal is open vanaf 19.00 uur, terwijl de toegang 7^50 bedraagt. Mensen met vervoersproblemen kunnen contact opnemen met me vrouw Geomini (942339), mevrouw Tilleman (941647) of mevrouw Ha- ket (942268). we een restaurantje op. 's mid dags liggen we op het strand. Daar komen ze met grote ananas sen langs die ze voor je schillen Of een massage op het strand, heerlijk BOEKEN De eerste tocht naar Bali vindt plaats in augustus Boeken kan nog Beide tochten kosten rond de 3000 Daarvoor heeft men de vlucht, en de reisorganisatie. De reis- en annuleringsverzekering komt daar nog bij. plus de kosten over-dag. ..Je geeft naar mijn erva ring ongeveer 15.- per dag uit aan dagelijkse kosten, zodat de hele tocht, alles inclusief onge veer 3600.- per persoon zal be dragen", volgens Jos van Berkel. Boeken (en Kogafietsen huren) kan bij Vlieg en Fiets, Arnhemse- straatweg 260, Amersfoort, tele foon 033-11993. en het omgaan met lucht, bodem en water Er zijn wat dit betreft twee wetten: de Wet Bodembescher ming en de Meststoffenwet. Hij gaf een overzicht van een groot aantal milieugevaarlijke stof fen. De zure regen wordt niet alleen veroorzaakt door ammoniakver- vluchtiging, maar ook door andere oorzaken. Door overdosering knjgt men bodemvervuiling, zure regen en waterverontreiniging. Ook aan tasting van de bodemvruchtbaar heid, achteruitgang van de gewas sen en gezondheidsrisico voor vee. Ook gaf hij toelichting betreffende de uitnjverboden van mest voor grasland en zandgronden in ge bruik als bouw van een maisland. De controle op de naleving van de meststoffenwet is m handen van de AID. de handhaving van de mestwetgeving in handen van de politie. Overtreding van de regels kan gevolgd worden door het op maken van een procesverbaal waarna eventueel sancties volgen. Vervolgens gaf hij een overzicht van oorzaken waardoor het opper vlaktewater verontreinigd kan worden. Verder gaf Westerbeek nog een overzicht over de Wet Chemische afvalstoffen, Provin ciale Verordeningen, bestrijdings middelenwet, ontgrondingswet en de Wet op de dierenbescherming. Na afloop van de beide lezin gen konden er vragen worden ge steld over de behandelde onder werpen waarvan gretig gebruik werd gemaakt. meter. De tocht is echter zwaar der. „Veel, heel veel bergen Daarvoor moet je toch wel een fiets met achttien versnellingen hebben (die zijn overigens ook te huur via Vlieg en Fiets MdV). Maar zelfs dan weet ik niet of we alle bergen op komen. Op sommige plekken zullen we een jeep moeten huren, die als een soort bezemwagen achter ons aan rijdt, om ons zono dig op te pikken en boven te bren gen De tocht start in Kuta. Eerst fietsen de deelnemers rond het eiland, daarna twee maal dwars er over heen. Meer dan in Maleisie zullen de deelnemers kunnen genieten van de plaatselijke cultuur en tra dities. „Buiten Kuta komen we niet meer in toeristisch gebied. Naar mijn ervaring zullen we veel tem pels zien en bijvoorbeeld veel dansen, terwijl in bijna elk dorp regelmatig een of andere opvoe ring of theatervoorstelling wordt gegeven." Menk slaapt in 'eenvoudige bun galows, inclusief ontbijt. Heerlijk 's morgens vroeg op je terrasje." „Overal staan etenswagentjes. De een met rijst, de ander met gebak ken banaan en een derde met saté. Je haalt bij één een bord en laadt bij de verschillende karre tjes je bord vol Heerlijk en het kost bijna mets, 's avonds zoeken Er was een grote belangstelling. )e bijeenkomst werd geopend oor de heer A. Berg, voorzitter an de ABTB Hamersveld. Volgens em valt het in Leusden wat de iestoverschotten betreft nog wel iee. „In Den Haag kunnen ze wel iepalingen maken, maar men kan an ons niet vragen dat we in een lai de problemen op kunnen los- en, waar een aantal jaren voor no- ig zijn." Hierna was het heer Bomers die et woord kreeg. „De overheid [eeft een aantal taken in de sa- terüeving. Hieronder vallen o.a. •t bouw- en woningtoezicht, de iderwet, de brandpreventie en it milieu. Met deze zaken ben ik ►last. Tussen de criteria van de hinder- 'et bij de inwerkingtreding en nu een hemelsbreed verschil. In jaren tachtig zijn er veel veran- mngen gekomen. De hinderwet het wettelijk instrument voor de overheid waarmee zij door middel van een vergunningstelsel er op toe kan zien dat inrichtingen naar buiten toe geen gevaar, schade of hinder voor derden veroorzaken. Dit betreft bedrijven in ruimere zin. Het aanvragen van een hinder wetvergunning is altijd de eerste stap voor men gaat bouwen. Dit om teleurstellingen te voorko men. Men dient wel mee te den ken en niet de kop in de wind te gooien." De aanwezigheid van bossen binnen vijfhonderd meter, burgers wonend in het buitengebied en de recreatie zoals de volkstuinen, ma ken de aanwezigheid van een hin derwetvergunning onmisbaar. De toekomstverwachtingen zijn dat de mestopslagputten altijd overdekt zullen moeten zijn. De heer Bomers wees op een goede kwaliteit van de mestopslagputten. Het is al voorgekomen dat ze uit elkaar sprongen. Dit tengevolge Mestproblematiek en milieuwetgeving stond centraal op de mformatie-avond van de ABTB, CBTB en de ULC, die in Bmtenlust m Achterveld gehouden werd van agressieve gassen en de slechte kwaliteit van de opslag- put. Vooral de amoniakuitstoot speelt hierbij een hele grote rol. In verband met de hinderwet is een bouwvergunning altijd nodig, maar men kan volstaan met een melding. GEVAARLIJKE STOFFEN Na een korte pauze werd het woord gevoerd door Westerbeek. Deze gaf een uitgebreide toelich- noodzaak hiervoor is ontstaan door industrialisatie-, consumptiemaat schappij en de intensivering van de veehouderij en landbouw. Dit is dan ten behoeve van een goed be heer van de afvalstromen, doelma- tina over de milieu wetgeving. De hg gebruik van de bodemschatten ACHTERVELD - Woensdag hielden de landbouworganisa ties ABTB Achterveld, AB^B Hamersveld, CBTB Amersfoort .0. en ULG Leusden e.o. een bijeenkomst in Buitenlust te Ichterveld. Mestopslag, milieu, hinderwet enzovoort waren de punten waarover deze avond zou worden gesproken. Spre kers waren de heer J. A. Bomers van de afdeling Bouw en Woningtoezicht van de gemeente Leusden en de Wachtmees ter der Rijkspolitie J. Westerbeek te Leusden, belast met Mi- [euzaken. plaats waar we de volgende dag slapen. De volgende dag gaat ie dereen op eigen gelegenheid op weg, met slechts een voorwaarde; memand gaat alleen Wanneer je te moe bent om te fietsen, huur je gewoon een busje. Die brengt je voor een tientje met fiets en al naar de volgende plaats. Iedereen kan mee, gewoon doen." VROUWEN Net als vorig jaar worden de fiets tochten door de tropen dit jaar al leen voor vrouwen georgani seerd „Wie een man wil meene men kan natuurlijk een indivi duele tocht laten organiseren" De fietstochten zijn opgezet door de reisorganisatie Vlieg en Fiets in Amersfoort, waarvan de directie. Bert Breukers en Clara de Goede, uit fietsenthousiastelingen bestaat „Die hebben onder andere een wereldreis op de fiets gemaakt" De fietstocht voor vrouwen van vo rig jaar was hun eerste groepsiru- tiatief. Dit jaar staat ook Bali op het programma, volgend jaar Thailand en Sumatra, terwijl meer mogelijk heden worden onderzocht. De reacties zijn enthousiast. Niet alleen van vrouwen, zodat volgend jaar naast vrouwen groepen, gemengde groepen van start zullen gaan. Uitgangspunten voor alle tochten blijven: low budget, individuele vrijheid, geen wedstrijd, presta tietocht of competitie „Gewoon lekker 880 kilometer door de tro pen fietsen, genieten van de na tuur, de cultuur, van het gezel schap en niet op de laatste plaats, van het strand." MALEISIË Voor beide bestemmingen, Malei sië en Bali, vliegen de deelnemers naar Kuala Lumpur. De eerstvol gende tocht in apnl is op dne na volgeboekt maar er komen er meer De Maleisië-gangers vlie gen door naar Kota Nura aan de grens van Thailand „Op het vlieg veld zetten we de fietsen in elkaar en fietsen naar ons hotelletje. Om twee uur lagen we vong jaar op het strand En de bagage? „In je rugzak, een paar t-shirts en een fietsbroek. wat warms voor 's avonds en zwemkledmg, meer heb je niet nodig" Reserve-on derdelen? Een reserve remkabel. derailleur, wat spaken en een bin nen- en buitenband, dat is ge noeg „Ik heb zelf plezier gehad van de fietscursus door Latent Talent ge geven bij fietsenmaker Blom. Voor die tijd kon ik mijn fiets ook met zo goed in elkaar zetten of uit elkaar halen. Het is wel handig wanneer je je redden kunt. De tocht door Maleisië loopt practisch helemaal langs de Zuidchinese Zee Je njdt langs prachtige palmnotenolie- plantages, ziet prachtige planten, vogels, bloemen Hier en daar een oude tempel en soms een aapje. De bevolking vond het vorig jaar prachtig. Een groep van negen tien vrouwen op de fiets langs zien komen, werd heel bijzonder ge vonden. Iedereen wist het Inter views in de krant en onderweg overal belangstelling, bezorgd heid en enthousiasme" Hoogtepunt van de reis was en zal worden de tocht naar een on bewoond eiland en naar het ei land Tieman. Voor dit laatste is een boottocht van vier uur heen en vier uur terug nodig. Op het eiland gingen, en gaan, de vrouwen mee met een georgani seerde 'wandeltocht' door de jungle. „Dwars over het eiland, een geweldige belevenis. Toer istisch? Helemaal niet. De hele tocht voert door plaatsen waar niet tot nauwelijks toeristen komen, op een paar na en aan het eind wacht natuurlijk Singapore. Twee dagen winkelen en je ogen uitkijken Kenmerkend voor Singapore vind ik de abrupte overgangen van westers naar traditionele wijken." Vorig jaar ging ze als deelneem ster mee, dit jaar als reisleidster „Dat zal weer een nieuwe ervaring zijn." De geplande tocht door Bali is korter, 'slechts' ongeveer 650 kilo- EUSDEN - Jos van Berkel wordt reisleidster bij fietstochten an (voorlopig alleen) vrouwen door Maleisië en Indonesië. De ïven en vijftigjarige lerares van de Hoge School Midden Ne erland, de vroegere Hogere School voor Gezondheidszorg in eusden, heeft daartoe de gelegenheid, want sinds 1 februari is zij 'in de VUT'. Haar vervroegde uittreden kan niet te taken hebben met een gebrek aan energie, eerder aan het genovergestelde. Haar woonplaats Leusden verlaat ze regel matig met liefde. Jos van Berkel is ondernemend. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Teletoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 68.80 per jaar. 34.90 per half jaar. 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- ot donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op "iet onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v BDU B V te Barneveld met duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 115,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm) U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste fotofs) thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. In eén zin legt ze uit „Ik heb altijd graag en veel gereisd, ik heb op de grote vaart gewerkt, eruge ja ren op een plantage in Afnka en ik ben, toen ik twee en vijftig was, met mijn rugzak door Azie getrok ken". De zeiltocht om de wereld, waarmee ze in 1982 deze krant haalde, is helaas op het laatste mo ment met doorgegaan, maar an dere avonturen dienden zich spoedig aan. Vong jaar fietste Jos van Berkel, samen met negentien andere vrouwen, van de grens van Thailand, door Maleisië, in dne weken naar Singapore. Omdat ze de weg nu weet, treedt ze dit jaar op als reisleidster bij zo eenzelfde tocht en een op Bali. Op het mo ment dat ik haar spreek is ze net terug van Bah waar ze de fietstocht uitgezet heeft en ze moet eigenlijk snel naar Sn Lanka om daar de mo gelijkheden te onderzoeken Jos van Berkel maakt duidelijk dat veel mogelijk is. wanneer je het gewoon maar doet. Echt grote problemen lijkt de 880 kilometer lange tocht door de tropen met te hoeven geven. „Aan een fiets met tien versnellingen heb je in Malei sië wel geneog." Last van de hitte? „Valt wel mee hoor. we vertrek ken 's morgens om half zeven, fiet sen dagelijks gemiddeld zo'n tachtig kilometer (gemiddelde snelheid 22 km/u - MdV) en liggen 's middags op het strand Onder weg staan overal karretjes waar je ijsthee of ijskoffie kunt kopen en overal is voor een prikje fruit te koop." „Maar. kan dat wel... daar krijg je toch last van?" „Valt mee hoor, in de groep van vong jaar is bijna memand ziek geweest, 's Morgens doe je gewoon een paar druppeltjes in je bidon om het wa ter te zuiveren en je hebt voor je vertrek wat pnkken gehad natuur lijk". „We slapen in kleine Chinese ho telletjes, heel primitief en dikwijls moet er geïmproviseerd worden, omdat bijvoorbeeld ondanks de reservenng geen bedden genoeg vnj zijn. Dan moet je gaan slepen met kussens en zo. maar daardoor is de reis avontuurlijk en betaal baar" ,,'s Avonds bespreken we de route van de volgende dag en de

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3