'Comapatiënten uitstekend verzorgd, maar ze missen een juiste therapie' Geslaagde toneeluitvoering Culdoto Topambtenaar zwijgt door aanwezigheid pers Regionale speldag voor ouderen I Mervrouw T.A. Janzen van de stichting Brem: Bromfietser aangereden Jubilerende regisseur Bakkenes m de bloemen gezet Ik moet eerst aan de minister toestemming vragen' Knutselavond KPO plaatselijk nieuws DINSDAG 1 MAART 1988 „Nu gebeurt er helemaal mets", volgens mevr. T.A. Janzen. „Fami lieleden van deze patiënten zijn vaak enorm bang voor wat er gaat komen Ze denken snel aan het geval Stinese". Mevrouw Stinese onderging een bevalling door middel van een keizersnede waar bij ze in coma raakte. „Natuurlijk vragen deze mensen om een oplossing. Voor vragen over mo gelijke medische behandeling verwijzen wij naar Professor Min derhout in Groningen, die op ons verzoek met deze mensen praat en eventueel de patiënt gaat op zoeken". Pleit de stichting voor euthanasie mogelijkheden? „Momenteel is euthanasie voor comapatiënten uitgesloten, omdat de patiënt hierom zelf, in volle bewustzijn, moet vragen. De Stichting Brein wil zich met uitspreken voor eu thanasie voor comapatiënten. Wij willen ons wel uizetten voor de mogelijkheden die medisch ge zien verantwoord zijn." Wanneer wat verantwoord is, is een moeilijk te beantwoorden vraag voor me vrouw Janzen. Haar eigen zoon is immers een duidelijk voorbeeld van hoe het tegen alle verwachtin gen in, toch nog redelijk is goed- gekomen. „Of iemand uit coma kan komen is in de eerste plaats afhankelijk van de leeftijd. Men sen onder de vijfentwintig jaar hebben daarbij de beste kansen. Daarbij speelt natuurlijk de diepte van de coma en hoe lang het duurt een rol." VOORLICHTING De eerste stap naar het realiseren van de vele wensen van de stich ting is het uitdelen van folders bij apothekers, ziekenhuizen en bi bliotheken waarin de bedoelin gen van de stichting uit de doeken worden gedaan. Hierdoor hoopt mevrouw Janzen in de regio Utrecht een steunpunt op te kun nen zetten. „Ik zoek naast leken met ervaring, bijvoorbeeld ook een fysiotherapeute die op vrijwil lige basis voor de Stichting wil werken, en een arts die zich be reid verklaart tot het beantwoor den van vragen." Momenteel ver vult mevrouw Janzen de taak van 'regionaal steunpunt', met lande lijke ondersteuning, in haar een tje. Maar ze wil meer dan vragen beantwoorden en folders ver spreiden. Zodra een regionaal team door kadercursussen ge schoold is, wil mevrouw Janzen streven naar „een officieel op vangcentrum in ieder ziekenhui alleen voor comapatiënten mensen met een hersenbescha< ging en hun familie". Daar fc men de familieleden direkt na h ongeluk opvangen, terwijl met <j vragen iets gedaan kan worden. De landelijke organiatie werkt a»; een vidoefilm. Een dia-klan beeldserie is al beschikbaar het najaar staat een congres vo; familieleden, in Raalte, op het pr gramaa. Daar zal Nelly Frijda ee monoloog houden „over iemai) die in coma ligt en over euthan sie", aldus het stichtmgsbla Brein. PAPENDRECHTSE VROUW Stichting Brein is geen aktiegroe maar wil wel de belangen behai gen. Zij wacht daarbij niet tot c mensen de stichting gevondc hebben, maar de vrijwilligers n men zich vast voor de mensen oo op te zoeken. „Die mevrouw in B pandrecht, ze is nu gelukkig we vrij, kan rekenen op onderste ning van de Stichting Brein". N mens de Stichting stuurde m vrouw Janzen een brief aan de ol cier van Justine, de advocaat het comité 'Help Papendrecht vrouw'. Bovendien is de Stichtir bereid eventueel bij te dragen de proceskosten. Namens de Stichting schreef rr vrouw Janzen nu al een brief na de Hoge Raad. Voorbarig? „V hebben niet zo vreselijk veel ho< dat ze vrijgesproken wordt", v< zucht mevrouw Janzen. „Je mc wel verschrikkelijk wanhopig z om op deze mamer een einde a het leven van je zoon te willen m ken. Maar de manier waarop zij q wilde doen, staat nu met ter d cussie. Geen enkele manier is to gestaan. Een voorbeeld van h< het keurig geprobeerd is via alli lei rechtszaken heeft onlangs Zwolle ook geen nieuw standpu opgeleverd. De man die vroeg het verpleegtehuis de behand ling (verzorging) van zijn vroi wilde staken kreeg zijn zin niet". „Misschien dat afschuwelijl voorbeelden duidelijk maken d er in Nederland iets moet v< anderen, ten opzichte van de b handeling van comapatiënten, zeg met nadruk: ze worden uits kend verzorgd, maar we miss een therapie, begeleiding vani familie en de juiste houding I opzichte van een patiënt die jar en jaren in coma kan blijven ven'." ACHTERVELD - Zaterdag avond en zondagavond werd door Culdoto het toneelstuk opgevoerd „Wat een gekke man... en zijn vrouw" van Alan Ayckborn. Hij obser veert mensen haarscherp in situaties die normaal en alle daags lijken, maar die in zijn visie dramatisch-absurd en meestal verrassend lachwek kend worden. Het stuk speelt zich af op kerst avond in 1985, 1986 en 1987, res pectievelijk bij de families Sidney en Jane Hopman (Ben Middelaar en Margaret van Druten), Jeff en Eefje Jacobs (John van Middelaar en Bet ty van Bekkum) en Ronald en Ma rion Broester (Henk Smit en Evelien Hak) In het eerste bedrijf verwachten Sidney en Jane Hopman bezoek van kennissen op kerstavond. Jane Hopman is nog volop bezig met het schoonmaken van de keuken en is nog met klaar als de bezoekers arriveren. Alles wordt nog vlug ge regeld. Mevrouw Broester ver schijnt ui de keuken en spreekt haar bewondering over de keuken uit Ook de andere bezoekers ver schijnen in de keuken. Als men weer naar de kamer gaat en men wil de gasten van drankjes voor zien, blijkt er een drankje met aan wezig te zijn. De gesprekken zijn soms zeer serieus, maar ook grappig. Als al len vertrokken zijn komt de gast vrouw geheel verregend als een zielig vrouwtje weer binnen waar na alles tussen man en vrouw wordt opgelost. Het tweede bedrijf speelt zich een jaar later af op kerstavond in de keuken van de familie Jacobs. Er blijkt een ruzie geweest te zijn tussen de beide echtelieden. De vrouw zit steeds wezenloos voor zich te kijken en geeft de man op geen van zijn vragen antwoord. Hij kan doen wat hij wil, maar de echtgenote blijft zwijgzaam. De man gaat de dokter bellen en tij dens dat moment wil de vrouw uit het raam springen. VERMAKELIJK Het derde tafereel speelt zich af op kerstavond, een jaar later in de keuken van de familie Broester. Mevrouw Broester is van slag af en ligt meer in bed dan dat ze bene den is. Ook hier is het tussen de beide echtelieden niet alles koek en ei. Mevrouw Jacobs komt bij haar op bezoek en als zij beneden komt ontstaat er een heel gesprek tussen haar en de echtgenoot. Als de heer Jacobs inmiddels ook is gearriveerd komt de echtgenote van Broester plotseling naar bene den. Ook nu ontstaan er weer ver schillende vreemde en ook lach wekkende situaties. STERK GESPEELD Een heel sterk en zeer goed ge speeld stuk. De rollen werden heel sterk en vlot gespeeld stuk De rol len werden heel sterk en vlot ge speeld. Men was heel rolvast en heel duidelijk. Zowel de zaterdag als zondagavond werden de spe lers en speelsters met een dave rend applaus beloond. Na afloop van het spel zaterdag avond verscheen de wethouder (van één van onze medewerkers) LEUSDEN - Drs. P. E. van Staveren, topambtenaar op het ministerie van onderwijs heeft zijn aangekondigde praatje voor de algemene ledenvergadering van het plaatselijk CDA niet gehouden. Als reden werd door voorzitter D. Tigchelaar genoemd het late tijdstip waarop de spreekbeurt zou kunnen beginnen. Inmiddels was echter duidelijk geworden dat de heer Van Staveren niet veel voelde voor het houden van een praatje in het bijzijn van de pers. „Als ik vooraf had geweten dat de vergadering openbaar zou zijn had ik de minister kunnen vragen of ik wel een spreekbeurt mocht houden", aldus de reactie van de topambtenaar na afloop van de ver gadering. Drs. P. E. van Staveren is vorig jaar benoemd tot plaatsvervan gend directeur-generaal voor het voortgezet onderwijs Tot voor kort is de Leusdenaar lid geweest van het bestuur van de afdeling Leus den-Achterveld van het CDA. Mo menteel is de heer Van Staveren nog actief in de politiek als voorzit ter van de kamerkring van het CDA in Utrecht. In zijn functie op het ministerie is de heer Van Staveren nauw betrok ken bij de politieke besluitvorming met betrekking tot onderwijsza ken. „Vanuit deze positie, direct onder de minister wordt het poli tiek handelen op een zeer specifie ke wijze beleefd", zo stond te lezen in de uitnodiging voor de algemene ledenvergadering van het CDA in het jongerencentrum „De Til". In de uitnodiging werd verder aangekondigd dat de heer Van Sta veren een „tipje van de sluier van het Haagse politieke handelen op te lichten". Omdat het bestuur van het CDA van mening was dat ook de pers belangstelling zou hebben voor de verhandeling van de ambtenaar, werd dit deel van de vergadering „openbaar" verklaard. De heer Van Staveren liet echter weten geen behoefte te hebben aan een persvertegenwoordiger als hij zijn praatje zou houden. LEUSDEN- Vrijdagmiddag werd een bromfietser het slachtoffer van een onoplettende automobilist. Bij ACHTERVELD - De KPO hield donderdagavond een knutsel avond. Er werd heel enthousiast gewerkt hetgeen tot een mooi en bij nei inuusierie van unaerwijs blijkt de afspraak te bestaan dat spreekbeurten in het land gehou den worden na overleg met de mi nister. In dit geval had dat overleg met plaatsgevonden. Toeval wilde dat de „baas" van de heer Van Staveren, minister Deetman, dezelfde avond een spreekbeurt hield in het Corde- riuscollege in Amersfoort. het veiitucu vcui ecu paxr.cciplaats op de Biezenkamp keek een be stuurder van een auto niet goed uit bij het oversteken van het fietspad. Een bromfietser, die daar juist reed, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Aan de bromfiets ontstond lichte schade goed resultaat leidde Op 3 mei zal er 's morgens een show worden gehouden van hand werken, vervaardigd van het mate riaal, dat tijdens een reis in Den Bosch is gekocht. LEUSDEN - In samenwerking met zusterorganisaties in de regio Zuid Oost Utrecht - Veluwe orga niseert de vereniging voor Wel zijn Ouderen in Leusden (WOL) weer een regionale speldag voor ouderen. De dag zal gehouden worden op 6 april in de Valleihal in Veenendaal. Verschillende plaatsen uit de re gio zullen elkaar bestnjden in zes spelen. Niet het competitie-ele ment, maar de gezelligheid staat voorop. Deelnemers aan de spelen dienen te beschikken over sport schoenen of stevige pantoffels. De ochtend begint om negen uur, dan worden de ploegen ont vangen. Om tien uur begint het spel-programma. De dag wordt om kwart over vier besloten. Tijdens de lunchpauze is er gelegenheid om kennis te maken met het voll j dansen. Zowel ploegleden als si porters kunnen hieraan deeli men. Ook hier geldt dat spc schoenen of goede pant off noodzakelijk zijn. Vorig jaar heeft er één ploeg Leusden deelgenomen. De ho bestaat dat er dit jaar twee ploeg mogelijk zullen zijn. Wie zestig j: of ouder is en mee wil doen, k zich opgeven bij de heer J. Hac stra, telefoon 941337 of de heer Bakker, telefoon 942168. Wanne de ploegen volgeboekt zijn, wo: men op de reservelijst geplaa' Ook kan men zich als support aanmelden. COMA Een paüënt in coma ligt niet 'be wusteloos' met geloten ogen, on beweeglijk, stil in bed. Een coma patiënt heeft dikwijls zijn ogen open, maar ziet mets. Sommige co mapatiënten maken geluiden, be wegen heftig. „Tijdens het trai ningsprogramma m de Verenigde Staten kregen comapatiënten bal len toegeworpen, die ze met za gen aankomen of konden vangen, maar hun 'onderbewustzijn' pro duceerde een reflex en daar was het de behandelaars om te doen. Hetzelfde geldt voor 'de geheu gentraining' waarbij aan de pa tiënt vragen worden gesteld waar van men met wist of hij ze horen of begrijpen kon en waarvan men niet wist of slechts het onvermo gen te spreken het antwoorden onmogelijk maakte. Hoe groter de hersenbeschadi ging is. hoe dieper de coma. Ge zonde hersencellen kunnen een aantal functies (soms) overnemen. Daarvoor is intensieve training no dig. De niet gebruikte hersenen moeten geactiveerd worden. Het grote verschil tussen een comapa tiënt en een patiënt die uit coma is, is het tonen van een reactie. Zodra het vermogen tot reageren terug komt kan de patiënt beginnen al les opnieuw te leren, zover dat mogelijk is. EUTHANASIE De vrijwilligers van de Stichting Brein, willen familieleden van co mapatiënten, en andere patiënten met hersenbeschadiging (bijvoor beeld na een beroerte), begelei den. Zij willen deze mensen de gelegenheid geven te praten. Vrij willigers „bij voorkeur mensen die ervaring hebben met comapa tiënten, maar die hun verdriet ver werkt hebben" kunnen mensen opvangen die recent bij een der gelijk ziektebeeld betrokken zijn geraakt. Margaret van Druten en Ben van Middelaar als het echtpaar Hopma in de toneelopvoering van Culdoto, dat afgelopen weekemde in Achterveld twee voorstellingen verzorgde. van Welzijnszaken Evelien Blom op het toneel. Zij sprak regisseur Wout Bakkenes toe die vijftien jaar regis seur bij Culdoto is. „Vijftien jaar bent u regisseur van Culdoto. We zijn meer kritische* geworden, maar wat vanavond naar voren is gebracht was geweldig met dne verschillende keukens en drie ver schillende families op het toneel." Namens de gemeente boodt zij Bakkenes een fles met inhoud aan. Ook door de assistent van de regisseur, en tevens souffleur, Greet Wessels werd Bakkenes toe gesproken. „Wout, u hebt ons veel geleerd, soms de zweep er over als de tekst nog ruet was geleerd, maar uiteindelijk kwam het toch goed." Zij bood mevrouw Bakkenes, die altijd bij iedere uitvoering aanwe zig is, vervolgens bloemen aan. Door Nol Wessels werd zowel zaterdag- als zondagavond veel dank gebracht aan de spelers en de speelsters, aan de regisseur, de souffleur Greet Wessels, de gnmeu- se Marijke Hulshof en Martien de Jong die voor de belichting had gezorgd. Jammer dat op beide avonden de belangstelling niet overweldigend was, zeker op zondagavond viel de belangstelling tegen. Jammer voor de speelsters en spelers die onge veer zes maanden bezig zijn ge weest om dit op de planken te brengen. Zondag 13 maart wordt in Ons Gebouw het laatste koffieconcert van dit seizoen gegeven. Culdota zal dan een eenakter opvoeren. Kievit De beste stuntvlieger van onze weidevogels is onbe twist de Kievit. Vooral in de baltstijd, dat is de tijd dat de paren gevormd worden, laat het mannetje zijn mooiste toeren zien. Wij mogen daar van meegenieten, maar zijn kunsten zijn natuurlijk be doeld om indruk op het wijfje te maken. Hij laat daarbij de baltsroep horen die klinkt als "kie-oe-wiet". De beide seksen lijken veel op elkaar, alleen de prach tige kuif is bij het wijfje iets kleiner. Ze roept ook niet zo uitdrukkelijk haar naam, maar een wat minder luid "ieuw". Van alle weidevogels is de Kievit het meest gespeciali seerd op het eten van wor men, die met trillende poot- bewegingen naar de opper vlakte gebracht worden. Vooral tijdens maanlichte nachten zoeken veel kieviten 's nachts voedsel. Ze hebben in de broedtijd een scherp begrensd terrein. Het wijfje kiest uit de vele, door het mannetje gemaakte kuil tjes, de beste uit en bekleedt dat met wat plantedelen. Het meest geschikte kuiltje is dat waarin het wijfje, als ze op het nest zit, het terrein kan overzien. Daarom ligt het vaak op een lichte verho ging. Het gras in de omge ving mag niet te lang zijn, het kopje van de zittende vogel moet er juist bovenuit ko men. Nu de begroeiing in de wei landen, door bepaalde gras soorten en intensieve bemes ting, steeds vroeger in het jaar hoog wordt, wordt de tijd dat ze een geschikt broedter- rein zijn, steeds korter. Daar mee valt de teruggang van het aantal kieviten te verkla ren. Als het nest klaar is legt het wijfje daarin vier olijfkleu rige, gevlekte eieren die al tijd met de spitse kant naar binnen, als een klavertje vier, in het nest liggen. Dat voorkomt dat ze er uit rollen. Dan begint de broedtijd die ongeveer vijfentwintig da gen zal duren en hoofdzake lijk door het wijfje wordt waargenomen. Het mannetje belast zich met de verdedi ging, die dan ook fanatiek wordt uitgevoerd. Elke in dringer, of dat nu een mens, kraai of ekster is, wordt met aanvallen vanuit de lucht be dreigd. Het wijfje gaat alleen LEUSDEN - „Sneeuwwitje was misschien wel de eerste co mapatiënte, of anders Doornroosje", oppert mevrouw T.A. Janzen (58), vice-voorzitter van de Stichting Brein en woon achtig in Leusden. Denk daarbij aan het verdriet van de ze ven dwergen die geen definitief afscheid van haar wilden nemen, Sneeuwwitje in een glazen kist legden, in afwachting van de prins die haar zou wekken en het beeld van wat de Stichting Brein wil is compleet. De in 1987 opgerichte stichting is een belangenorganisatie voor coma-, ex-coma- en andere patiën ten met hersenletsel en de familie daaromheen. De vrijwilligers die aan deze stichting hun medewer king geven, willen patiënten en fa milieleden begeleiden bij de emotionele verwerking. Ze willen er toe aanzetten dat men de hoop voor comapatiënten niet te snel opgeeft opdat er meer met deze patiënten gedaan zal worden. Zij willen meer aandacht vragen voor de problemen veroorzaakt door hersenletsel, in de hoop begrip te kweken voor de situatie waann deze patiënten en hun familiele den verkeren Familieleden die, net als de dwergen, geen afstand van hun doden kunnen nemen, omdat ze niet helemaal dood zijn. De stichting krijgt momenteel veel publiciteit. Hoewel de aanleiding hiertoe schokkend is, is zij even eens kenmerkend voor de nood van zoveel mensen die bij coma patiënten betrokken zijn. Een moeder in Papendrecht pro beerde onlangs het leven van haar zoon, sinds zestien jaar m coma, te beëindigen. Ze moet wanhopig zijn geweest. Haar wanhoopsdaad maakt duidelijk hoe de situatie rond veel comapatiënten is, hoe gebrekkig de begeleiding en het medisch begrip voor de emotio nele en sociale kant. In televisieuitzendingen vroegen ouders van comapatiënten om hulp, om een belangenorganisa tie. Daaruit bleek de onbekend heid van de belangenorganisaties, want er zijn er zelfs twee: De Co mavereniging Nederland en de Stichting Brem. Het verschil tussen deze twee organisaties is volgens mevrouw Tineke Janzen nauwe lijks aan te wijzen. „Misschien dat de Comavereruging zich wat meer op het westen richt en wij ons wat meer met het oosten van het land bezig houden". Bovendien 'ver moedt' ze dat de stichting wat kleinschaliger en direkter werkt. Ze is het ermee eens dat de krach ten beter gebundeld zouden kun nen worden, maar zover is het nog niet. VERENIGDE STATEN Mevrouw T.A. Janzen kwam kort na de officiële start van de Stich ting Brein met de initiatiefneem ster, mevrouw Gerda Laarman uit Twello, in contact Daarmee ver wierf ze „eindelijk het gevoel hier in Nederland iets te kunnen gaan doen voor coma-patiënten". Me vrouw Janzen raakte betrokken door het ongeval dat haar zoon Marco, nu tien jaar geleden, over kwam in de Verenigde Staten. Hij Mevrouw Janzen: 'De medici hebben daarvoor geen tijd, geen gelden geen interesse'. raakte in coma en bleef dat dne maanden. „De opvang en begeleiding in de Verenigde Staten was grandioos Een heel team was dagelijks be trokken bij de verschillende thera pieën waaraan mijn zoon moest meedoen, nog voor hij uit zijn coma ontwaakt was." Wat nie mand lang voor mogelijk hield, gebeurde. De zoon herstelde zo ver dat hij nu zelfstandig leeft, een baan heeft en weer ondernemend is. Terug in Nederland ontdekte me vrouw Janzen dat de behandeling die haar Marco in de Verenigde Staten gekregen heeft, hier onmo gelijk is. „Hier komt eens in de week hooguit een logopediste en een fysiotherapeute aan het bed In een klein aantal ziekenhuizen is een trainingsprogramma voor co mapatiënten maar in veel grote ziekenhuizen, zoals het Acade misch Ziekenhuis in Amsterdam, gebeurt dat met." „De medici hebben daarvoor geen tijd, geen geld en geen inte resse", volgens mevrouw Janzen. Met als gevolg dat reikhalzend wordt uitgekeken naar Engeland waar in een ziekenhuis de 'pnk- keltherapie', waarbij een comapa tiënt wordt geprikkeld met licht en geluidseffecten, wordt toege past en waar zelfs Nederlandse patiënten naar toe gaan. De thera pie, die er is in Nederland, wordt dikwijls afgebroken zodra de pa tiënt uit de diepe coma in een lich tere terecht komt. „Want dat is de indicatie om de patiënt naar een verpleegtehuis over te brengen." noodgedwongen op de vleu gels en zal nooit rechtstreeks van het nest opvliegen, maar zal eerst een eind in gehurkte houding ervan weglopen. Ook als ze weer naar het nest terugkeert gaat dat heel om zichtig. Twee dagen na het uitkomen verlaten de jongen het nest en lopen in de buurt daarvan rond. De kuikens zijn niet in staat wormen uit de grond te trappelen. Ze zijn aangewe zen op bovengrondse insek- ten en eten bovenal veel ke vers en larven van andere in- sekten, die ze vinden in plak ken koemest. Bij alarm drukken de kui kens zich plat tegen de grond. Doo hun gevlekte donskleed zijn ze moeilijk te ontdekken. Na een week of vijf beginnen de jongen te vliegen en al in augustus trekken ze zuidwaarts. Naast wormen voeden kievi ten zich ook met andere weekdieren, maar ook met zaden en groene plantedelen. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 4