Veel muzikaal genot voor de fijnproevers EN GOEDE KRANT HOUDT JE WAKKER OP VELE MANIEREN. e I leu sd er k ra n Is Wervelend optreden Combo Buggy „Tabaksteelt van belang geweest voor Leusden" Themadiensten Josephkerh in kader van Vastenaktie welkeop Bedrijfsleven in aktie tegen kinderverlamming Lezing Historische Kring: Leusdens Vocaal Ensemble: wel koe |i DE VALLEI Aansluitend presentatie Amnesty U als abonnee, maak uw buurman, vriend of kennis wakker. Door het aanbrengen van een nieuwe abonnee ontvangt u van ons één van de twee prachtige kado's. Vul de antwoordbon in en maak een keuze een winkelbediende Voordelige grootverpakking Paardebrok25 kilo 12.25 Hondebrok 25 kilo 29.25 Konijnekorrel 25 wo 13.05 Geitebrok25 kilo 12.35 Schapebrok 25 kilo 12.35 Legmeel 25kilo 14.90 Briketten 25 kilo 9.75 wcllt00|l winkels van DE VALLEI Auto in vijver BDU b.v. afd. Lezersservice DONDERDAG 3 MAART 1988 PROFESSIONEEL LEUSDEN - Op zondagmiddag vond onder auspiciën van de Jazz Sociëteit Leusden een boeiend optreden plaats van het combo „Buggy". Velen waren wederom afgekomen op de maandelijkse stuifin van de Jazz Sociëteit Leusden die een zeer goed werkende formule heeft ontwikkeld. Een gezellige am biance als die van Barbistro De Hakhorst in combinatie met goede jazz-kwaliteit, geboden in een sfeer waarin men zich volkomen vrij kan voelen om binnen te komen, wanneer men wil en waarbij men vrij is om of geconcentreerd te luisteren naar de geboden muziek of zomaar gezellig te praten met elkaar onder het genot van een borrel of een hartige hap. Dit combo heeft voor insiders een goede naam: stuk voor stuk goede vaklui die hun sporen ruim schoots hebben verdiend op het jazz-podium. Ook al was de forma tie anders, dan was aangekondigd. De samenstelling bestond uit pia nist Jimmy Once (C.A. Einmahl), slagwerker Aad Faasse, bassist Joop Het combo Buggy trad zondag op in De Hakhorst en zorgde voor een sfeervolle ambiance. de Man, saxofomst Wiebe Schuur- mans en trombonist Paul Woest. Voor een deel hadden de jazzspe lers elkaar nog niet eerder ont moet, zo werd meegedeeld door Jimmy Once. Grote bewondering was derhalve op zijn plaats voor het feit, dat de heren met elkaar musi ceerden, alsof ze hun hele leven mets anders hadden gedaan. In grediënten als: grote trefzeker heid, goede professionaliteit, veel romctfitische jazzgevoelens en een gezonde dosis viriel vibrato zorg den voor een uitstekend geslaagd concert. Pianist Einmahl maakte gebruik van een fantastisch stukje elektro- nika, waar menig jazz-musicus ja loers op zal zijn: uiterlijk volkomen gelijkend op een normale piano, bij nadere bestudering een sample-in strument met ongekende mogelijk heden. Waar velen lange tijd van gedroomd hebben, is werkelijk heid geworden: techniek en ro mantiek gaan uitstekend samen. Einmahl die ook als zanger soleer de. kon in het begin met zo goed bewonderd worden: het stemge luid viel weg bij de veel luidere begeleiding; iets waar hij zich bij voorbaat al voor had verontschul digd. Bij onbegeleide gedeelten viel er dan ook veel meer te genie ten van het stemgeluid van de heer Einmahl. Beter mveau werd gebracht door de leden van dit combo, dan we tot nu toe gewend waren bij de Leus- dense Jazz Sociëteit. De grote punctualiteit, gecombineerd met veel techniek en muzikaliteit waren er oorzaak van, dat het applaus regelmatig weerklonk. Het samen spel van trombonist en saxofonist was uitgesproken groots van ka rakter en veroverde snel de harten van het publiek door het uiterst professioneel muzikale mveau. Ei genlijk kon je van ieder instrument gemeten. Stuk voor stuk waren de verschillende performances de moeite van het beluisteren meer dan waard. LEUSDEN - Onlangs gaf de heer Herks in „de Til" een lezing voor de leden van de Historische Kring Leusden en andere belangstellenden. Deze lezing had tot onderwerp het belang van de tabaksteelt in onze streken in vroeger eeuwen. Precies acht uur opende de voorzitter van de vereniging, de heer R. Polak, de vergadering met de gebruikelijke welkomstwoorden aan de aanwezigen en aan de spreker van de avond. SWING PROFS De heer Hundepool, voorzitter van de Jazz Sociëteit Leusden deel de tijdens een van de pauzemo menten mee, dat er weer een nieu we sponsor was aangetrokken, met name Ladbroke-Totalisator. De heer Hundepool stak het niet onder stoelen of banken, dat het hem speet, dat Burgemeester Parus niet aanwezig was. Graag zou hij wat meer belangstelling van de Leus- dense politiek willen zien. „Een ge miste kans", aldus Hundepool. Terloops werd nog meegedeeld, dat eind mei het vijfjarig bestaan van de formatie' Swing Profs op uitbundige wijze gevierd zal wor den. Er zal een concert worden georganiseerd, waarbij zoveel mo gelijk alle oud-leden van deze for matie medewerking zullen verle nen: inclusief de huidige bezetting, een vijftien man sterk tellende for matie. Jaap Riewald. LEUSDEN - Het voorbije weekend stond bol van goed ge slaagde muziekevenementen. Ongetwijfeld een hoogtepunt was het optreden van het Leusdens Vocaal Ensemble onder leiding van Gerard Wijnands in samenwerking met het Breida- blik-kwartet. Aan dit concert, dat plaatsvond op zondagmiddag in de Leusdense Muziekschool, werkten voorts mee de pianis ten Anne Bunt en Willem Boelhouwer. Op het programma stonden werken van Mozart, Brahms en Andriessen. Dit koffieconcert trok veel be langstelling: volkomen terecht ge zien het zeer hoge muzikale niveau dat geboden zou worden. Het pro gramma opende met de uitvoering van het „Menuetto" uit het „Klarinet Kwintet in A (KV 581)" en W. A. Mozart. Een luid applaus beloonde het optreden van het Breidablik- kwartet, dat de gelederen ver sterkt had met klarinettist Peter van Hasselt. Het eerst programmanum mer kenmerkte zich door een war me samenklank en een goede har monie van de verschillende instru menten die ieder voor zich zeer de moeite van het beluisteren waard waren. Het optreden van deze groep verdiende naar mijn smaak een wat optimalere akoestiek: te gauw stierven de fraaie muziekklanken weg. Het plezier waarmee ge speeld werd realiseerde een vol doende muzikaliteit met ruim vol doende variatie in de dynamiek Klarinettist Van Hasselt bleek veel technische vaardigheid en veel muzikaliteit te hebben. De zuiver heid was goed en een grote helder- E heid kenmerkte het spel. Onder leiding van G. Wijnands vertolkte het Leusdens Vocaal En semble vervolgens met begelei ding van het kwartet „Due Madri- gali" van H. Andriessen, Twee inte ressante werkjes die voor het koor de gelegenheid boden om ver schillende zang-effecten te demon streren. Een grootse zuiverheid, een prachtige koorklank en veel muzikaliteit bewerkten een zeer grote spanningsopbouw en een zeer aandachtig luisterend gehoor. Opvallend was het gemak, waar mee de koorleden hun partijen zongen: ongetwijfeld de vrucht van veel noeste arbeid. De afwisselin gen tussen koor en orkest waren voortreffelijk en getuigden van uit stekende interpretatie. De „Vanationen in G (KV 501)" van Mozart werden door de pia nisten Anne Bunt en Willem Boel houwer met eerst wat te weinig dynamiek voortreffelijk vertolkt. Voor onze winkel te Woudenberg zoeken wij ter verster king van onze personeelsbezetting Voor het goed kunnen vervullen van dezefunk- tie is interesse en kennis van het agrarisch mi lieu gewenst, alsmede een opleiding op MAVO- of detailhandelsniveau Bovendien is technisch inzicht en praktische ervaring met winkelwerkzaamheden een aan beveling. Wanneer u interesse hebt voor deze funktie en 18-22 jaar bent, stuur dan uw sollicitatiebrief naar de afd. Personeelszaken van C.L.V. Veluwe en Utrecht B.A. Postbus 27, 3770 AA Barneveld De heer Herks begon zijn betoog met een overzicht van de geschie denis van de tabak. De tabak was reeds vóór de jaartelling bekend in China, Melanesië en Afrika. Emde 15de en begin de 16de eeuw kreeg de tabak in Europa bekendheid. Aanvankelijk werd het gezien als een probaat geneesmiddel. Het kon worden gebruikt tegen krop- ziekte, als slaapmiddel en als mid del tegen tandpijn. Zelfs in de 19de eeuw was men nog van mening dat het een preventieve werking tegen chorela had. Snuiven van tabak was een probaat middel tegen hoofd pijn en verkoudheid Spoedig echter kreeg de tabak als genotmiddel meer en meer be tekenis. In de loop van ruim drie eeuwen is de inlandse tabak één van de voornaamste cultuur- en handelsgewassen geworden, waarvan Amersfoort een belangrij ke leverancier zou zijn. De teelt van tabak gaf in Amersfoort en omge ving aan vele handen werk. Niet alleen de teelt, maar vooral alles wat daarmee te maken had. Er ver- Beiden waren zeer goed op elkaar ingespeeld. Grote waardering was er voor het vermogen van de uit voerenden om in zeer hoog tempo uiterst correct te blijven spelen. Naarmate het spel voortduurde kwam er steeds meer gevoel voor dynamiek m de vertolking. Met name bij de laatste variaties werd met zeer veel muzikaal gevoel een voortreffelijke spanning opge bouwd, waardoor het geheel toch als uiterst bevredigend kon wor den beschouwd. Het Leusdens Vocaal Ensemble zong tot slot de „Liebeslieder Wal- zer" van J. Brahms, achttien korte liederen die stuk voor stuk fraaie bloempjes bleken. De begeleiding werd verzorgd door de leden van het Breidablik-kwartet en de twee pianisten. Opvallend was het grote plezier waarmee de heren zongen. Grote bewondering was er voor het gegeven, dat dit kleine koor een zeer groot geluid in huis heeft. Maar - en dat is eigenlijk veel be langrijker - het koor is uiterst muzi kaal in de zeer kleine pianigedeel- ten. Met een grote verstaanbaar heid en beslist een zeer grote zui verheid werden door middel van deze compositie verschillende stern- effecten groots gedemonstreerd: van legato tot staccato, van zeer langzaam tot zeer snel, van zeer zacht tot zeer hard; prachtige echo-effecten werden geraliseerd, terwijl genoten kon worden van het muzikale vraag- en antwoordspel in deze liederencyclus. De begelei ding door het Breidablik-orkest was over het algemeen voortreffe lijk, hoewel de echte fijnproevers wat meer duidelijkheid in het viool spel hadden willen horen. Zonder meer is duidelijk gewor den. dat dit optreden het Leusdens Vocaal Ensemble verheft tot de betere koren in de wijde omge ving. rezen droogschuren waarvan er „sommigen zo groot waren als kerkgevaarten". (De laatste ta- baksschuur m Leusden is enige ja ren geleden gesloopt). Een indruk hoe belangrijk de ta baksteelt was voor Amersfoort en omgeving, Amersfoort had in het begin van de 18de eeuw ongeveer 8000 inwoners, waarvan 1200 direkt in de tabaksteelt werkzaam en 2800 indirekt. Dat is dus de helft van de - bevolking. In 1702 werd dne mil joen pond tabak verkocht. De ta bak werd vrijwel uitsluitend door Amsterdamse handelaren geëx porteerd en wel naar Noord-Duf land, Denemarken, Noorwege Rusland en de Baltische landen. Na de franse tijd liep de afzet v. tabak uit onze omgeving sterk t rug. Dat had verschillende oon ken. De voornaamste oorzaak w wel dat men aan de Overzeese t bak de voorkeur gaf, vooral die Java en Virginia. Toen in 1858 1859 de teelt van tabak hier gro verliezen leed door ziekte in h gewas, betekende dat vrijwel in einde van een bloeiende cultuur De spreker betreurde het dat i zo weinig overgebleven is van et bloeiende cultuur in onze woo plaats. Alleen namen als tabak steeg en de Cohensteeg doen a« deze tijd herinneren. Onderbroken door een kop pauze besloot de heer Herks zi; boeiend betoog om ongeveer tie uur, waarna nog gelegenheid wei gegeven tot het stellen van vrage; Jaap Riewald. SPORTDAG LEUSDEN - Het Leusdense bedrijfsleven gaat in samenwei king met Rotary Club Leusden geld bijeen brengen ter bestlij ding van polio. Daarvoor zal op 26 maart in De Korf eei bedrijfssportdag gehouden worden waar acht grote Leusdeni bedrijven elkaar op vijf sportieve terreinen zullen bestrijdei De bedrijfssportdag Leusden vormt een onderdeel van de wt reldwijde aktie „Polio de wereld uit". Deze aktie is opgeze door Rotary International en is er op gericht om uiterlijk in he jaar 2005 de polio uitgeroeid te hebben. Dat kan alleen al wereldwijd intensieve vaccinatieprogramma's worden uitge voerd. Elk jaar sterven in ontwikke lingslanden een half miljoen kinde ren aan polio (kinderverlamming). Als gevolg van polio en andere besmettelijke ziekten, neemt het aantal gehandicapte kmderen jaarlijks met 3V'2 miljoen toe. Kin derverlamming kan betrekkelijk eenvoudig worden voorkomen door kinderen tussen 0 en 5 jaar een vaccm toe te dienen. Dat kan zowel door inenting als door ver werking van het vaccin m sui kerklontjes. Deze laatste vorm van vaccinatie is belangrijk voor bevolkingsgroe pen die principiële bezwaren heb ben tegen inenting. De Wereld Ge zondheids Organisatie (WHO) heeft berekend dat er zo'n kwart miljard gulden nodig is voor een wereldwijd ïmmunisatieprogram- ma m de komende vijf jaar. De WHO mist echter de financiële middelen om de noodzakelijke specialistische teams en de aan koop van voldoende vaccm te kun nen financieren. De Rotary clubs in Nederland hebben zich gezamenlijk garant gesteld voor de inzameling van minstens vijftien miljoen gulden. Dat geld is bestemd voor immuni- satie van de bevolking van Indone sië. Om dat te kunnen bereiken moeten in de komende jaren 120 miljoen ampullen met vaccin wor den aangekocht. De Indonesische overheid denkt met de bijdrage van Rotary Nederland en de eigen financiële en organisatorische in spanningen tenminste 95 procent van de bevolking te immuniseren. Het bedrijfsleven in Leusd heeft zich in samenwerking i Rotary Club Leusden garant steld om een belangrijke financii bijdrage aan het polioproject te veren. Acht bedrijven zullen op maart in het strijdperk treden elkaar op vijf sportieve terreiner bestrijden. Elk deelnemend bed trekt uit de eigen relatiekring mi maal acht sponsors aan. Deze sp sors storten voor elk punt dat bedrijf in de competitie haalt, bedrag in de pot voor de aktie „j lio de wereld uit". Een bedrijf kan maximaal punten vergaren. Naast de sp sors die door de bedrijven worden aangetrokken, zullen Le dense ondernemers worden be derd om via sponsoring aan goede doel mee te werken. Di week worden de laatste contrac afgesloten met de acht bednji die aan de sportdag deelnemei Zeker bij een sportdag met karakter van de „Bedrijfsspoit< Leusden" speelt het pubhek i grote rol. Elk bedrijfsteam best uit tien deelnemers waaronder t minste twee vrouwen. Voor sfeer tijdens de wedstrijden is aanwezigheid van pubhek bijz der belangrijk. De organis. heeft er bewust voor gekozen iedereen in staat te stellen aan zig te zijn. Daarom kunnen wedstrijden in de Korf gratis wc en bijgewoond. Het definite programma zal m de derde w van maart worden gepubliceer Ik ben abonnee op de Leusder Krant. Naam' Adres: Plaats Geschenk: elektrische wekker radio watch en geef hierbij op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode Telefoon (De nieuwe abonnee betaalt per jaar). Plaats Alle prijzen incl. BTW de ACHTERVELD, Hessenweg 206, tel. 1604. BARNEVELD, Van Zuylen van Nieveltlaan 75, tel. 15177. WOUDENBERG, Parallelweg 4, tel. 2314. DE GROTE GROENE VAKWINKBL LEUSDEN - In het kader van de landelijke vastenaktie worden het komende weekeinde thema diensten gehouden in de Sint Jo- sephkerk. Het thema is: Woorden als wegwijzers naar elkaar. In aansluiting op de zondagvierin gen zal Amnesty International in het gemeenschapsgebouw 'de Kom' uitleg geven over haar werkzaamheden en speciale aan dacht vragen voor enkele van haar aktiviteiten. De vastenaktie in Leusden staat in het teken van Peru en met name de provincie San Ignacio, een zeer arme streek. De Indiaanse boeren bevolking leeft daar zeer geïso leerd en is nauwehjks georgani seerd. Het enige vervoermiddel is de muilezel. De grond is wel ge schikt voor landbouw, maar de middelen zijn ontoereikend. De parochie van San Ignacio neeit de Vastenakue om steun vraagd voor de bouw van een perimentele boerderij en de rusting daarvan. Dit project is voortzetting van een eerder c de vastenaktie gesteund proj gencht op vorming en gez< heidszorg. Het gevraagde steui drag is éénentwintig duizend den. In de diensten van zonda maart in de Josephkerk zal dacht aan deze aktie besteed den. De Heilige Mis is om nt uur, om elf uur is er een jonge viering. Amnesty Internationa aansluitend iets van haar werk senteren. Deze organisatie die komt voor de mensenrechte: aandacht geven aan de Interr. nale Vrouwendag, aan het lot twee Bulgaarse gevangenen e: een Ethiopische gewetensge gene. Ook zullen derde werelc dukten verkocht worden. LEUSDEN - Een kijkje uit het keukenraam leverde een be woner van de Kupersingel dinsdagavond de schrik van zijn leven op. Zijn automobiel bleek in de vijver te onjven. eigenaar had vergeten dt handrem te gebruiken, wa de wagen de benen had gem men. Een takelbednjf heeft dt auto weer keung op de juiste parkeeifa plaats gezet. DEZE BON IN OPEN ENVELOPPE OPSTUREN NAAR ANTWOORDNUMMER 21 - 3770 AB BARNEVELD

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6