I Dndanks fouten, geslaagde oefening van de EHBO Ivanti klaar voor sportzaal Zwembad 'Octopus' nadert voltooiing Vijftig-plussers geven kennis en ervaring door peldag ouderen 'Een beetje uitgelopen. Koersbal toernooi met St. Joseph Vliegtuig stort neer' in Achterveld Kreatieve Dag Film in Moespot Oud papier actie D.W.S. edenvergadenng vorige week woensdag: avullen belastingbiljet plaatselijk nieuws DONDERDAG 3 MAART 1988 ACHTERVELD - De plaat- tlijke EHBO hield dinsdag- rond een grote EHBO-oefe- ng met medewerking van Achterveldse brandweer twee eenheden van de lusdense brandweer. Op het terrein gelegen achter bakkerij Schouten en de sportzaal, was zogenaamd een vliegtuig neer gestort. Omdat het vliegtuig in brand vloog ontstond er ook brand in de bakkerij, waar men nog volop aan het werk was, en in de sport zaal, waar op dat moment een aan tal kinderen aan het sporten was. Tengevolge van dit ongeluk werd zowel in de bakken] als m de sport zaal een aantal aanwezigen ge wond, alsmede de piloot. In zeer korte tijd was de EHBO ter plaatse evenals de brandweer. Er werd direct begonnen met het i van de „slachtoffers van de ramp m Achterveld. verzorgen van de gewonden en het blussen van de branden. De ge wonden werden afgevoerd naar het ongevallencentrum ingericht in Hummeltjes Honk. Er waren tien volwassenen gewond en acht ge wonde kinderen. De rol van de vol wassenen werd gespeeld door de Lotusgroep uit Nijkerk en drie Lo- tuspatiénten van de Achterveldse EHBO Na afloop van de oefening werd er een nabespreking gehouden m Ons Gebouw. „Het valt niet altijd mee," aldus de heer Bomers van de Achter veldse brandweer, „om een der gelijke oefening in elkaar te zetten. Maar ook nu is het weer in samen werking met de Achterveldse EHBO goed gelukt." FOUTEN GEMAAKT Hierna behandelde de heer Bo mers het verloop en het werk van de deelnemende brandweer. „Er zijn fouten gemaakt. Het is geen kritiek van mij, maar bedoeld als opvoedend voorbeeld." Op een duidelijke en goed be grijpbare manier werden hierna niet alleen de gemaakte fouten be handeld, maar ook het goede werk dat er gedaan is. „Ik kan niet an ders zeggen dan dat het een goed geslaagde en zeer leerzame oefe ning is geweest Vervolgens werd door de heer ACHTERVELD Maandag nam Huize St. Joseph met vijf (uit twee personen bestaande) teams deel aan een Koersbal- toernooi in Odijk. Er namen teams uit veertien gemeenten deel met in totaal ongeveer 200 deelnemers. Oudste deelnemer was de heer Peters uit Achterveld (87). De Ach terveldse teams eindigde op de veertiende en tevens de laatste plaats. „We beoefenen deze sport nog niet zo lang," aldus de deelne mers, „maar het ging ons niet om te winnen maar om de deelname en de ontspanning die we daarbij heb ben ondervonden. Het is een hele gezellige dag geweest waarop nog met veel plezier op terug zal wor den gezien." Alle deelnemers kre gen een vaantje en een sticker. Het Hummeltjeshonk was ingericht als ongevallencentrum, waar de diver- KPIjDl] se gewondennaar toe werden vervoerd. Vroomen het werk van de EH- BO"fers behandeld. „Zowel door de brandweerlieden als door de EH- BO'ers is hard gewerkt Ook door dé EHBO zijn fouten gemaakt Ook hij kon niet anders zeggen dat on danks de fouten die gemaakt zijn er ook heel goede handelingen zijn gedaan en dat de oefening ook voor hem geod geslaagd was en dat er ook veel van geleerd is. Het werk van zowel de EHBO als de brandweer werd tijdens de oe fening gadegeslagen door de plaatselijke huisarts, de heer Schaeffner. Ook deze sprak zijn waardering uit voor het werk dat er deze avond door de verenigmgen was vemcht. De voorzitter van de EHBO de heer Hilverts dankte allen voor de geweldige medewerking die deze avond weer was verleend. Ongeveer 40 EHBO'ers en een groot aantal brandweerlieden hebben aan deze oefening deel genomen. Dit met groot enthousiasme. Hij dankte hierna de deelnemende Lotusgroep uit Nijkerk en de drie eigen Lotuspatiënten, die een cake aangeboden kregen. De familie Schouten werd dank gebracht voor hun medewerkmg door hun bednjf vrijwillig beschikbaar te stellen. Zij kregen een mooie plant. De deel nemende kinderen nemen mo menteel deel aan de EHBO-lessen die op de scholen worden gege ven. Ook werd dokter Schaeffner bedankt voor zijn aanwezigheid. De kinderen kregen een chocola dereep. Tot slot sprak de heer Upper- man hoofd van de brandweer zijn dank uit voor het werk dat er deze avond weer was gedaan. Zo wel door de EHBO als door de brandweer. „Het is een heel goede oefening geweest. Uit hetgeen ik deze avond heb gezien behoeft Ach terveld bij dergelijke rampen niet ongerust te zijn over de te verlenen hulp. Er is een geweldi ge inzet geweest, waarvoor veel dank." ACHTERVELD - De KPJ neemt zondag deel aan de Kring Kreatieve dag die wordt gehouden in zaai Con cordia in Hoogland. Aan deze dag zal ook worden deelgeno men door de KPJ-afdelingen uit Hoogland en Eemnes. De aanvang is om 13.00 uur. Door Achterveld zal worden deelgenomen met een kort en een lang optreden en een playback- act, alsmede improvisatie. De dag wordt besloten met een dansavond, die aanvangt om 20.30 uur, m.m.v. discotheek Flash. Om 22.00 uur is de prijssuitreiking. ACHTERVELD - Stichting de Moespot houdt vrijdag avond een filmavond. Ver toond wordt de komische film „Ghosbusters". De aanvang is 19.30 uur en de entree is vier gulden Toegang alle leeftij den. ACHTERVELD - In ver band met de oud papier- aktie van muziekvereni ging DWS wordt zaterdag weer een container ge plaatst op het Groot Ach terveldplein. Iedereen die zijn oud papier wil opruimen kan dit in de container deponeren. Dege nen die door bijzondere om standigheden niet in de gele genheid zijn zelf te komen, kunnen dit voor vrijdagavond 19.00 uur telefonisch melden bij W. van Hamersveld, teL 03425-1688 en W. Wouters, tel. 033-941197. Inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud papier ook deponeren bij W. Wouters, Hessenweg 95. ICHTERVELD - Vorige week woensdag hield sportvereni- g Avanti haar jaarlijkse ledenvergadering, ditmaal in de moetingsruimte van de sportzaal. De notulen van de vorige rgadering werden goedgekeurd. Hierna bracht de heer F. >emers verslag uit van de bespreking die woensdag plaats d tussen een afvaardiging van de sportvereniging Avanti en fethouder Evelien Blom. Achterveldse afvaardiging tond uit de heer A. Steenbeek Doerak Puup de 12e van de penkoppen), de heer v. d. Lub- voorzitter van de sportvereru- Avanti en leden van de voor- ïge werkgroep Sportzaal Ach- eld, mevrouw Van Dijk, de Wessels en de heer Bloemers. let doel van deze bespreking te komen tot een voorstel tot de werkzaamheid inzake de Ach- 'eldse sportzaal, hetgeen zou moeten resulteren in het aanleggen van een parkeerterrein. Aan wethouder Blom werd het navolgende pakket aangeboden: kraan en kraandrijver, vrachtauto met chauffeur, gratis oprichten in zake de bestratings werkzaamhe den, het laten leggen (bestraten) van het parkeerterrein tegen een gereduceerde prijs, gratis land meten, hovenier, gratis leggen van drainagesysteem en aansluiting op riool, inkruien van zand en aantril- len van de grond. De gemeente Leusden zou dan de materiaalkosten moeten beta len, en het stratenmakersloon (ge reduceerd tarief) Een en ander zal onder leiding van een aannemings bedrijf geschieden. Naast boven genoemd pakket heeft de Stichting Ontmoetingsruimte Sportzaal Ach terveld een verregaande vorm van zelfwerkzaamheid m.b.t. het be heer van de Sportzaal aangeboden welke gefaseerd zou kunnen wor den ingevoerd. Tijdens het gesprek werd ver der geaccentueerd dat een grote re zelfwerkzaamheid voor, tij dens en na de bouw niet mogelijk is voor de Achterveldse bevol king. Door de Achterveldse afvaardi ging werd opgemerkt, dat de ge meente Leusden rekening moet houden met het feit dat het oor spronkelijke bestratingsplan uit ging van 28 parkeerplaatsen. Aan wethouder Blom werd ver der medegedeeld, dat indien het aanbod van Achterveld wordt aan genomen, ervan wordt uit gegaan dat de zaalhuur van de sportzaal Achterveld alleen verhoogd zal worden als ook de taneven van de ovenge binnensportaccommoda ties in Leusden verhoogd worden en wel met een gelijk percentage. OVERLEG Wethouder Blom nam het aan bod m dank en ook zeer verheugd aan. Hoewel zij met kon beslissen, sprak zij de verwachting uit, dat ook b. en w. van Leusden verheugd zouden zijn over het resultaat, en dat de gemeenteraad ontvankelijk zou zijn voor de gedane voorstel len. Binnen de gemeente zal over leg plaatsvinden en zal een aantal modellen getekend worden. Tijdens het gesprek werd door beide partijen de maand april ge noemd. Tegenover de wethouder werd benadrukt dat Achterveld klaar staat. Het ijzer moet worden gesmeed als het heet is. Na de pauze volgde er een be stuursverkiezing. De functie van secretaris was nog steeds vacant en wordt nu vervuld door Erik van Hamersveld. Periodiek aftredend waren Henk van Dijk, tweede pen ningmeester; Greetje Rond, voor zitster sectie gymnastiek en marij ke Bomers, bestuurslid sectie gymnastiek. Ze waren niet herkies baar. Als voorzitster van de sectie gymnastiek werd gekozen Anne- marie Meulman. De scheidende bestuursleden werden door voorzitter R. v. d. Lubbe dank gebracht voor het werk dat zij in het belang van de vereniging hadden gedaan. Ze kregen een cadeaubon en bloe men. De functies van tweede pen ningmeester en bestuurslid sec tie gymnastiek zijn nog vacant. LEUSDEN - Vele karrevrach- ten zand zullen nog nodig zijn, honderden tegeltjes moeten nog worden gemet seld, kranen en douches ge monteerd, deuren en ramen aangebracht, maar toch be gint het er op te lijken. Zwem bad 'Octopus' nadert zijn vol tooiing. Het zwembad wordt één van de modernste in het land. Naast een wedstnjdbassin komt er een re creatief bad. Het ontwerp hiervoor is ongekend speels en fantasierijk. Een spectaculaire glijbaan met een lengte van zestig meter is met ver geten. Voor de peuters zijn er kin derbadjes. De officiële opening is gepland op 25 apnl. Het is de bedoeling dat op Koninginnedag de poorten voor de eerste bezoe kers open zullen gaan. Of deze streefdata kunnen worden aange houden is afhankelijk van de bouw en inrichtingswerkzaamheden in de komende weken. LEUSDEN - Ook dit jaar ■^rordt er in de regio Zuid- ost Utrecht - Veluwe een peldag voor ouderen ge- ouden. Woensdag 6 april omen zo'n twee honderd 7 uderen naar de Valleihal i Veenendaal. Zij gaan aar niet zozeer hun ïachten maar meer hun ehendigheid met elkaar leten. Ook ouderen uit iusden zullen meedoen et deze sportieve spel- ag- r [ez< eui nd Tijdens de speldag vorig ar m de Veenendaalse Val- ihal werd een Maarnse deel- emster aan de speldag door ar twee kleinkinderen aan- moedigd met de herhaalde eet „Hup Oma!". De veertien ams die toen meededen had- in zich in fleurige kleding istoken en soms ongmele ascottes meegebracht. Hoe- ngÉ el veel ouderen tijdens de telen flink fanatiek bezig wa- n, overheerste toch sportivi- it en gezelligheid Ook op 6 april zullen een intigtal groepen ouderen el- ar ontmoeten in een gezellig sportief samenzijn. Elke ploeg probeert in een zestal spelen tot een zo goed moge lijk resultaat te komen. Daarbij staat niet het presteren voorop maar gaat het primair om be hendigheid en gezellig bezig zijn. Deelnemers worden om negen uur bij de Valleihal ver wacht en om kwart over vier wordt de uitslag bekend ge maakt. Als men de meege bracht lunch heeft gebruikt bestaat er gelegenheid om kennis te maken met volks dansen en koersbal. Zowel ploegleden als supporters kunnen meedoen als men over schoon sportschoeisel be schikt. Vorige keer maakte de Leusdense ploeg een goede beurt. Zij eindigden op de der de plaats. De WOL hoopt dat de belangstelling van ouderen in Leusden zo groot is, dat er zich nu twee ploegen in de strijd zullen begeven. Wie 60 jaar of ouder is en mee wil doen, moet zich snel opgeven. Tot uiterlijk 8 maart kan men dit doen bij de heren J. Haan stra, Vlasland 30, tel. 941337 of J. Bakker, Brinkhorst 12, tel. 942168. Zijn de ploegen volge boekt, dan komt men op de reservelijst. Ook supporters kunnen zich aanmelden .LEUSDEN - Er bestaat or ouderen in Leusden nog öi laatste mogelijkheid om op te geven voor hulp bij t invullen van het aangif- 'iljet voor de belasting. Tot erlijk dinsdag 8 maart kan zich opgeven. :et?;tOuderen die van de assis- Jtie door de Amersfoortse >tingdienst gebruik wil len maken, kuxuicü «.ich nog tot en met dinsdag 8 maart melden bij de voorzitter van de WOL, mevrouw T. A. de Schepper-Mul, Gorzen 46, telefoon 946351. Met dege nen die zich hebben gemeld wordt contact opgenomen over de datum, de plaats waar en het tijdstip waarop de assistentie wordt ver leend. LEUSDEN - Welzijn Ouderen Leusden wil ook in Leus den komen tot een „Gilde Leusden". De WOL schaart zich hiermee in de rij van steden en dorpen waar ouderen htm kennis en ervaring doorgeven aan wie daar gebruik van wil maken. In samenwerking met 't Gilde Eemland en 't Gilde Achterveld hoopt men een groot aantal Leusdenaren bereid te vinden om deel te nemen aan deze activiteit. AANMELDEN In 1984 werd in Amsterdam de eerste Gilde Gids verspreid „om Amsterdammers vanaf 50 jaar in de gelegenheid te stel len kennis en ervanng, die ze in hun leven hebben opge daan, door te geven aan ande ren." In deze Gids werd aange geven: „onvoorstelbaar groot is de informatie, de deskun digheid en de levenservaring, die ouderen met elkaar be schikbaar hebben. En even onvoorstelbaar groot is de dienst die zij hun medeburgers daarmee kunnen bewijzen." Men ging en gaat er vanuit „Iedereen wil wel een iets we ten over vroeger Iedereen vraagt zich wel eens af: hoe zou dat moeten? Iedereen wil wel eens op weg geholpen worden met iets nieuws, zoals een nieuwe hobby. Iedereen staat wel eens voor een probleem en vraagt zich af. hoe zou een ander dat hebben aangepakt?" 't Gilde coördineert de men sen die geheel belangenloos bereid zijn op dit soort vragen een antwoord te geven. Zij willen organisaties, scholen, groepen maar ook mdividuen graag van dienst zijn. Soms met een éénmalig advies, soms met lezingen of korte cursus sen, soms ook met langdurige ondersteunig OLIEVLEK Dit Amsterdams initiatief heeft gewerkt als eer olievlek. Steeds meer plaatsen m Ne derland, en ook buiten onze landsgrenzen, worden „be smet" met deze senioren-acti viteit. Zo kent ook Amersfoort 't Gilde Eemland. In samen werking met dat Gilde en de WOL is vorig jaar in Achter veld een oproep gedaan aan ouderen om kennis en kunde aan te bieden. Op het coördinatie-adres, huize St. Joseph in Achterveld, is men momenteel bezig een eerste lijst op te stellen van aanbieders. In de laatdte le denvergadering van de WOL is m overleg met de verenigm gen en organisaties die lid zijn van de WOL, besloten om te kijken of ook in Leusden een Gilde tot stand kan komen. Op deze vergadering heeft de heer B. Hoogeboom de activi teiten van 't Gilde Eemland via een video-film toegelicht. In Amersfoort heeft men nu bijna dertig aanbieders. De aanbiedingen betreffen advie zen over tuinaanleg, weven, te kenen, oude muziekinstru menten, een gesprek over eu thanasie, scheepsmodellen, samen wandelen enz. Ouderen bieden hun erva nng en vaardigheden aan, om dat zij daardoor contact knjgen met andere mensen. Zoals ie mand zei: „Als je een hobby hebt, praat je daar graag over. Maar thuis ben je uitgepraat, want je partner weet het intus sen wel. 't Gilde geeft je de kans met anderen over dingen te praten die je interesseren. Dat contact, dat is leuk." Leusdenaren van 50 jaar of ouder die hun ervanng, hun kennis of hun vaardigheden willen aanbieden kunnen zich opgeven bij de voorzitter van de WOL. mevrouw T. A. de Schepper-Mul, Gorzen 46, te lefoon 946351. Degene die zijn diensten aanbiedt, doet dit gratis. Wel is het mogelijk dat onkosten worden vergoed door de mensen die van de diensten gebruik maken Het is met de bedoeling dat men klussen gaat doen bij an deren, wel dat men adviezen geeft over hoe men een doe- het-zelf-probleem kan oplos sen. Ook ervaringen uit eigen leven, bijvoorbeeld het opvoe den van een gehandicapt kmd, kunnen voor anderen van gro te waarde zijn. Als men vragen heeft over een eventueel aan bod kan men ook contact op nemen. De contouren van het zwemparadijs worden reeds duidelijk zichtbaar. LANDELIJKE DAG GILDE- Op woensdag 9 maart wordt in het Polman's huis, Keistraat 2 m Utrecht, een lahdelijke Gil de-dag gehouden. Op deze Gilde-dag, die om 11.00 uur begmt, wordt een handboekje voor Gilde-projecten gepre senteerd. Daann zijn onder meer ervaringen verwerkt van een aantal van de 37 Glides die Nederland nu telt. Deelnemers aan bestaande Gildes kunnen op deze dag ervaringen uitwisselen en nieuwkomers, zoals Leusden, kunnen zich daar onenteren. Ook organisatoren en belang stellenden zijn welkom op deze Internationale Gilde-dag Opschieten. Er staat op de afsprakenkaart, dat je om drie uur bij de specialist moet zijn, en we moeten ook onze auto nog zien kwijt te raken. Je weet dat het soms hardst ikke vol staat met auto's en dan moeten we een eind lopen. We zijn op tijd. De auto kon den we nog tamelijk gemak- kehjk kwijt. Naarbmnen. Laten we de lift maar nemen, want we moeten twee-hoog zijn. De gang zit helemaal vol. Er is net nog éen stoel vrij. „Ca jij maar zitten. Ik blijf wel even staan." Nou ja: even9 „Weet u misschien of de dokter over tijd is?" Het antwoord komt van twee wachtenden: „De zuster heeft net gezegd, dat het een beetje is uitgelopen. Hij is zo'n klein half uur achter op z'n schema. Dan wordt dat staan wach ten toch wel wat lang. „Ik ga wel een kop koffie drinken be neden en kom af en toe naar boven om te kijken of je al aan de beurt bent." Een andere wachtende vrouw zegt „Nou, drinkt u voor mij ook maar een kop koffie, want daar hebt' u tijd genoeg voor Ik snuffel wat in de lectuur voor wachtenden Er ligt ge noeg en ik ben duidelijk niet de eerste die de tijdschriften in ae nana neemt, sus je ttaji een verhaaltje begmt, moet je eerst kijken of de ontknopmg met is weggescheurd. Via de uitge breide aanwezige roddel blaadjes kan ik me uitvoerig en smeuig op de hoogte stellen van de moeilijkheden waarin Aiuue Schilder, Prins Alexan der en nog een hele sene an dere bekende personen een paar maanden geleden ver keerden. Lectuur om bijna let terlijk de tijd te doden. De koffie smaakt goed. En ik ga op m'n gemak de mensen bekijken die m en door de hal lopen. Een leuke bezigheid. Een mevrouw dwingt mijn be wondering af door haar hoge hakken, ik schat zo'n 10 centi meter hoogalleen haar tenen staan horizontaal op de grond Ik moet er met aan denken, dat ik zo zou moeten lopen. Er valt me nu op, dat het merendeel van de mensen op schoenen met platte hakken loopt. Is toch wel zo prettig en niet zo vermoeiend. Naast me op de blauwe me talen gaatjesbank komt een mevrouw zitten m haar peig noir. Haar man zat haar op te wachten met een zwaar sjek kie. Ze was er kennelijk hard aan toe. Een jonge besnorde man loopt in pyjama en badjas op zn pantoffels door de hal. Waarschijnlijk een Turk of een Marokkaan, want hij laat op z'n rug een gebedssnoer door z'n vingers glijden. Een paar jon ge dames maken een hoop scfuk met elkaar. Twee oudere mensen brengen, heel voor zichtig, hun duidelijk nog ou dere vader naar de hft. Aan de vlugge pas te zien een ver pleegster schiet naar de uit gang: haar dienst zit er zeker op. Toch maar weer eens naar boven. Je weet het maar nooit. Nee hoor, er moet nog meer worden gewacht. Het bekijken van mensen beneden wordt nu toch minder leuk. Ik mag dan met de VUT zijn, maar dat wil niet zeggen, dat ik met graag weet waar ik aan toe ben. Wanneer ik drie keer naar boven ben gelopen en bene den maar een tweede kop koffie heb genomen, wordt de afspraak door de speciahst na gekomen. Zonder moeite laat ik om kwart over vier de men sen in de ziekenhuishal achter mij. Dankzij het „een beetje uit gelopen" is het nu opmeuw: opschieten, want we zijn al te laat voor onze volgende af spraak. VUT-ter

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7