1$ ir B&W zetten Meerjaren Activiteiten Plan in de steigers Jrief over gevaarlijke verkeerssituatie friperssingel leidt tot Raadsvoorstel Ook voor u vanaaag in Se leusder krant? T7T uu JL bedoeld voor betere voorbereiding besluitvorming en uitvoering beleid buurtbewoners kwaad over uitblijven reaktie college: Thema-ochtend over spraakontwikkeling kind Jaarvergadering VOC 't Vooronder Paspoort duurder Lezers service Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden SERVA VOLVO Q Een huis van Goldewijk Konijntje in de Wetering SB HOOFDREDAKTEUR Jurvan Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV I rkrant DINSDAG 8 MAART 1988 - 19e JAARGANG NO. 88 WIK JARIG IS KIJKT TOCH WEL KVEX AAAR I>E I I I SDF R KAREI. KRANT? Want misschien wordt ook u gefeliciteerd in onze speciale felicitatie-rubriek. Het zou sneu zyn om dat te missen. De Leusder Kabel Krant: voor het gebak moet u xelf torgen (van de redaktie) LEUSDEN - Het college van B&W heeft de eerste aanzet gegeven voor het opzetten van een Meerjaren Activitei tenplan. Het is de bedoeling, dat dat plan in samenhang wordt gebracht met de meerjarenbegroting. Er zullen, zo meldt het college in de aanbiedingsbrief, ongetwijfeld de nodige kinderziekten in de uitwerking van de plannen schuilen. Maar het zo vroegtijdig naar buiten brengen van de opzet van het plan vloeit voort uit de wens, de openbaarheid van bestuur te bevorderen. Tenslotte geeft het college aan, dat het niet alleen gaat om de besteding van gelden, maar uitdrukkelijk ook om het be heersen van de gemeentelijke financien. INVENTARISATIE Het Meegaren Activiteitenplan imt in de plaats van het eenjarige idgetprogramma. Het moet als estuursinstrument besluitvormor- rng mogelijk maken voor een pe- ode van vier jaar. Daarbij staat het passen van de gewenste aktivi- iten binnen de geraamde finan- êle mogelijkheden centraal. De weging zal integraal plaatsvin- Bn. Dat betekent, dat alle wensen alle beleidsterreinen even- chtig aan de orde zullen kunnen imen. Het college verwacht, dat de euwe opzet van de procedure en de meuwe manier waarop het ge presenteerd wordt, de duidelijk heid en inzichtelijkheid van de be sluitvorming zal verbeteren. Bovendien voldoet deze opzet aan wat er in het Beleidsprogram ma van het college is vastgelegd met betrekking tot het verstrekken van informatie over het ontwikke len van beleid. Ook een ander ver eiste, een planmatige aanpak van gemeentelijke investeringen waar het in het recente verleden in fnuikende mate aan heeft ontbro ken - komt hiermee aan de orde. Tijdens een persconferentie maandagochtend lichtten wethou der Bram Vroon (CDA) en twee medewerkers van de afdeling Fi nancieel Beleid en Beheer de plan nen toe. De wethouder benadrukte daarbij, dat het nieuwe systeem de gemeenteraad veel meer inzicht biedt in de wensen en noodzakelij ke voorzieningen, dan tot nu toe het geval was. 'Alles wordt nu gewoon geïnventariseerd. Dus iedereen kan zien, wat voor welk jaar op de prioriteitenlijst staat', aldus Vroon. 'We zullen er aan de andere kant natuurlijk wel mee om moeten le ren gaan, in Leusden. En wel, om dat het uitdrukkelijk niet om toe zeggingen gaat, maar om een in ventarisatie. De gemeenteraad heeft en houdt het laatste woord', voegde hij daar aan toe. STRUCTUREREN 'Wat we met deze nieuwe manier van plannen bovendien bereiken, is dat we de gemeenteraad geen zaken meer zullen toezeggen, die uiteindelijk niet waargemaakt wor den', zo vervolgde Vroon. 'In het verleden is het nogal eens voorge komen, dat er zaken op het budget programma waren opgenomen, die niet werden uitgevoerd. De re den daarvan was, dat de voorberei ding van de plannen niet deugde. Er was geen of te weinig vooron derzoek gedaan, juridisch was de zaak niet rond, het ruimtelijke or- derungs-aspect kwam met op tijd voor elkaar, de financien waren er met, of de grondaankoop kwam niet op tijd. Neem het fietspad langs de Asschatterweg maar als voorbeeld.' 'Wat we met dit Meerjaren Acti viteitenplan bereiken is, dat de voorbereidingen in een tijdig sta dium kunnen worden opgestart. Met andere woorden, als het plan op het punt van uitvoering komt, zijn de voorbereidingen afgerond.' De wethouder wees er nog op, dat het enkele jaren zal duren, voordat men volledig zal zijn over geschakeld op het nieuwe sys teem. Dan echter, zal de gemeente raad zich meerdere malen per jaar over de gewenste ontwikkelingen kunnen buigen. Bij de gewone be grotingsbehandeling en bij het be handelen van de jaarrekening, maar ook bij de voorjaarsnota als, eveneens in juni, het Meerjaren Activiteitenplan in de gemeente raad zal worden behandeld. Het plan zal ieder jaar worden opgesteld. Dat begmt in septem ber, als de eerste inventarisatie wordt gemaakt. Globaal komt het erop neer, dat aile Leusdense orga nisaties (Plan Adviesgroep, Sport stichting, Soccle en dergelijke) hun wensen kenbaar zullen kunnen ma ken. Het college van B&W stelt dan een aantal prioriteiten vast, waarna de gemeenteraad via de commis sies eveneens te kennen kan ge ven, welke voorkeuren moeten worden gevolgd. Dat mondt dan uit in een voorstel van B&W aan de raad. ONDERHOUDSNOTA'S Ook de zogenaamde technische onderhoudsnota's gaan onderdeel uitmaken van het Meerjarig Activi teitenplan. Naar wethouder Vroon meedeelde, is het de bedoeling dat die nota's op 1 januan 1989 af zijn. Er wordt in aangegeven, hoeveel geld er nodig is voor het onder houd van bijvoorbeeld riolering, openbaar groen, wegen en ge meentelijke gebouwen. De ge meenteraad zal daarbij moeten be sluiten, hoeveel men uit wil geven voor welk verantwoord geachte ni veau van onderhoud. Immers, als de Leusdense bermen vier keer in het seizoen gemaaid moeten wor den omdat men dat fraaier of meer noodzakelijk acht, kost dat meer dan twee maal per seizoen. Als deze nota's m het Meerjaren Activiteitenplan zijn 'ingeschoven', kunnen ook de financiële reserves ervan aangewend worden voor an dere - op dat moment meer ge wenst geachte - doelen. De raad zal en kan op dat moment echter met een bepalen en constateren, wat voor gevolgen een dergelijke in greep voor het al eerder genoem de gewenste niveau van onder houd heeft. Zo is het de bedoeling, dat er een geintergreerde planning komt van gemeentelijke activiteiten. Daarbij spelen veel factoren een rol, zoals ook de capaciteit van de verschil lende gemeentelijke diensten. 'Naarmate de procedure beter functioneert, zijn de gevolgen van de besluiten die de raad neemt, beter te berekenen en kan men beter afwegen, waar de prioritei ten liggen', aldus Bram Vroon. In het kader van de door het college nagestreefde openbaar heid van bestuur zullen constant exemplaren van het Meerjaren Ac tiviteitenplan ter inzage liggen op de gemeentelijke afdeling voor lichting en in de gemeentelijke bi bliotheken. Zo kan iedere ingeze tene nakijken, voor hoeveel geld en voor welk jaar de door hem of haar gewenste voorziening m het plan is opgenomen. (van de redaktie) LEUSDEN - Bewoners van de Kuperssingel zijn teleurge steld in de houding van het college van B.en W. Begin november hebben zij een brief gestuurd, waarin zij aan dacht vragen voor de gevaarlijke verkeerssituatie op de Kuperssingel. De brief werd ondertekend door honderd vijfenvijftig bewoners. Tot eind januari werd taal noch teken gehoord, waarop de brief opnieuw werd verstuurd. Een telefonische reaktie van wethouder De Jongh was het gevolg. Er zou iets gedaan worden, maar hoe en wat kon de wethouder nog niet vertellen. Bij deze reaktie is het tot nu toe gebleven. De initiatiefnemers van de brief, Rob The- ben Terville en Ron Erkens, hebben zo langzamerhand het vermoeden dat de brief in een ambtelijke la is verdwenen. Van gemeentelijke zijde vernamen we echter, dat de brief van de buurtbewoners heeft geleid tot een voorstel aan de Raad, dat in april in behandeling zal komen. De Kuperssingel wordt door veel mensen uit de wijk Wildenburg ge bruikt om naar het centrum te gaan. De straat eindigt op de Hamers- veldseweg. Volgens de aanwonen- den gebruiken veel automobilisten en bromfietsers de weg als race baan. De Kuperssingel heeft geen verhoogd trottoir, zodat wande laars extra gevaar lopen. 'Als je bij je auto staat njden ze gewoon over je tenen en als je een gebaar maakt dat ze met zo hard moeten njden, scheuren ze juist harder. Er zijn al ongelukken gebeurd,' aldus Ron Erkens. De wijk wordt nu zo'n vijf jaar bewoond. Vanaf het begin hebben mensen geklaagd over de ver keerssituatie. 'De gemeente heeft steeds gezegd, dat zodra de hele wijk klaar was, er maatregelen ge nomen zouden worden', zegt Rob Theben Terville. 'De laatste huizen zijn ongeveer twee jaar geleden bewoond, maar er is nog steeds niets gebeurd. Wel staat er aan de Beltmolen, een invalsstraat naar de wijk Wildenburg, een bord met de mededeling dat de straten voorzien zijn van obstakels. Er zijn echter nog steeds geen obstakels aange bracht in dit gedeelte.' De bewoners hebben de afgelo pen jaren steeds opnieuw telefo nisch geklaagd over de gevaarlijke situatie Omdat de gemeente met met maatregelen kwam, werd in oktober een handtekeningenaktie gehouden. Bijna alle bewoners van de Kuperssingel ondertekenden de bnef die op 1 november aan B en W is verzonden. Teleurgesteld over het uitblijven van een reaktie, werd de brief 26 januan opmeuw verstuurd. 'Wethouder De Jongh heeft toen telefomsch gereageerd. Hij vertelde dat er stappen onder nomen zouden worden, maar hij kon en mocht niet vertellen wat er zou gebeuren. Daarna hebben we niets meer gehoord. We hebben geen enkele schriftelijke reaktie gehad.' Ondertussen zitten de mensen van de Kuperssingel met stil. De politie werd en wordt gebeld met het verzoek vaker te surveilleren. 'Dat doen ze nu, maar dat is ook het enige. Meer mogelijkheden heb ben ze met om iets aan deze situatie te veranderen,' aldus Theben Ter ville. De bewoners parkeren zelf als noodoplossing hun auto's ver spreid links en rechts van de weg. Passanten moeten nu slalommen door de straat, waardoor ze niet zo hard kunnen rijden. Toch hopen beide initiatiefne mers van de aktie dat het in goed overleg met de gemeente mogelijk is een definitieve oplossing te vin den. 'De gemeente schijnt wel eens van plan te zijn geweest de Kupers singel af te sluiten, zodat je met meer rechtstreeks op de Hamers- veldseweg kunt komen. Volgens ons heeft dat geen zin. De mensen blijven hard rijden. Ze komen en gaan dan alleen via de Bolpoort. Wij denken meer aan drempels of bloembakken. We hopen dat de hele situatie spoedig in een com missievergadering aan de orde komt en dat wij dan ook schriftelijk (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 lel 033-630154 uitgenodigd worden om één en an der toe te lichten. Het zit ons het meeste dwars dat we geen reaktie krijgen', aldus de woordvoerders RAADSVOORSTEL Gemeentevoorlichter Hans Her mans zegt desgevraagd, dat de bnef van de bewoners inderdaad garantie SB instituut BH woningbouw Kies uit het uitgebreide programma Zowel vrij- staand als helft van een dubbel. if v.a. 89.750.- y BOUWBEDRIJF SÉ j jffef. GOLDEWIJK B.V. Og. ÉSsSAlllE Postbus 320, 7000 AH DOETINCHEM -ï. Tel 08340-34351 ïFj Goldo 5 4. Senioren genieten bij UW van klucht pag. 3 Scholen doelwit van vandalen pag. 3 't Startblok op de bres voor Afrika pag. 3 Composteringsproef wordt - ondanks twijfels -voortgezet pag. 5 Vierjangenmaatregel onderwijs leidt tot conflict met wethouder pag. 5 Sport: LHV-heren uitgeschakeld voor titel pag. 6 Stnjdvaardig Bameveld is Roda (zo) te machtig pag. 7 Opmeuw bloedeloze puntendeling voor Roda (za) pag. 7 Treffer in eigen doel kost Achterveld zege pag. 7 Wisselvallig LEOS pakt punten bij SSS pag. 9 Desastreus verlies Antilopen pag. 9 Hockeyers nemen revanche op Alkmaar pag. 9 formeel met is beantwoord. 'Maar dat betekent niet, dat er niets mee is gedaan. Na de tweede brief heeft wethouder De Jongh telefonisch contact opgenomen met de heer Erkens. Er is toen duidelijk gesteld, dat we er mee bezig waren. Afge zien daarvan is de situatie ook in de Verkeerscommissie van november vong jaar behandeld, zij het toen in het kader van wat er met de Ha- mersveldseweg zou moeten ge beuren.' 'In elk geval is het zo, dat er binnenkort een voorstel komt over de verkeerssituatie op de hoek van de Hamersveldseweg en de Ku perssingel. Dat voorstel zal in de vergadering van de Verkeerscom missie in april worden behandeld. De brief van de bewoners van ja nuari zal m de komende Raadsver gadering als ingekomen stuk op de agenda staan', aldus de heer Her mans. LEUSDEN - De Kruisvereniging Leusden-Achterveld houdt op 25 maart in De Springplank, As schatterweg 25 een thema-och tend over de spraak-/taalontwik- keling van het kind. Deze och tend is bedoeld voor ouders van kinderen in de leeftijd van 0-4 jaar. Het thema zal ingeleid worden door een logopediste. Samen met de wijkverpleegkundige zal zij vra gen beantwoorden, unaerwerpen als: begrijpt mijn kind al wat ik zeg; wat doe ik als mijn kind herhalend praat en hoe kan ik mijn kind sti muleren in zijn/haar spraakontwik keling, komen aan de orde. Er is een crèche aanwezig. Opgave graag vóór 18 maart tij dens het spreekuur van de wijkver pleegkundige van 8.15-9.00 uur en 16.30-17.00 uur. Het telefoonnum mer is 941218. De kosten bedragen f2.50 per persoon. LEUSDEN- Het Vrouwen ontmoe tingscentrum 't Vooronder houdt donderdag 10 maart haar jaarver gadering. De avond wordt opge luisterd door de aanwezigheid van volksdansgroep Sameach Can. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Vooronder, aan de achterzijde van het gemeentehuis, Burgemeester van der Postlaan 2. Alle Leusdense vrouwen zijn vanaf 20.00 uur welkom. De Kuperssingel LEUSDEN- Met ingang van 1 april aanstaande zal het nieuwe model paspoort wórden ingevoerd, dat tien gulden meer gaat kosten dan het oude paspoort met 'winterkor- j ting'. Tot en met donderdag 31 maart bestaat er de gelegenheid 1 het oude paspoort aan te vragen of i te verlengen. De kosten hiervan I bedragen 70,50 of 43,50 voor i kinderen jonger dan 16 jaar. Het j nieuwe paspoort gaat respectieve lijk 80,50 of 48,- kosten. Mocht invoering van het nieuwe paspoort onverhoopt per 1 apnl niet doorgaan, dan nog blijft het voordeliger vóór die datum een paspoort aan te vragen of te verlen gen. Dan zou namelijk voor het oude paspoort het zomertarief van 82,25 ingaan. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met BDU b.v., afd. Lezersservice, tel.nr. 03420-94206 MEERJARENPLAN:

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1