Somposteringsproef wordt voortgezet Vierjarigen maatregel onderwijs leidt tot conflict met wethouder evenslang rolstoel na jotsing met oplegger A passage to India in Movie Cyclus jas-installatiebedrijven werken samen om veiligheid te verhogen )ndanks twijfels over afzetmogelijkheden: Knutselen in 'De Moespot' Ruiten ingegooid Rijden onder invloed herdachte veroordeeld tot 500, - Ronde met de boswachter DINSDAG 8 MAART 1988 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) EUSDEN - De gemeente Leusden mag de proef waarbij ge acht wordt het Leusdense plantsoen- en tuinafval om te zetten compost, voortzetten. Eerder had men van de provincie te >ren gekregen dat er gestopt moest worden met de compos- erproef langs het Valleikanaal. De agrariër die de aanvanke- jk niet goedgekeurde compost op zijn land uitstrooide, mag de impost daar laten liggen. Dit ondanks het feit dat de grond eel plastic afval bevatte. gemeente Leusden heeft veel ilang bij het slagen van de com- isteerproef Het afvoeren van ui wordt een steeds kostbaarder ak Voor elke kubieke meter lil betaalt de gemeente 20. - artkosten. exclusief btw. Voor inafval is met de stortplaats een at gunstiger tanef afgesproken, unelijk 15.-. Bij dit bedrag oeten de kosten van transport igeteld worden. s Leusden kans ziet het plant ten- en tuinafval zelf om te zetten compost, bespaart men de insport- en stortingskosten. e enige mogelijkheid om zonder imposteren kosten te besparen het machinaal verkleinen van inafval. Met een goed werkende irkleiningsmachine kan het vo- me vuil tot 20% worden terugge- lacht. overleg met de provinciale au- nteiten kan de gemeente Leus- >n de composteerproef aan het illeikanaal nog enkele maanden voortzetten. In die tijd zal duidelijk moeten worden of de gemeente kans ziet een aanvaardbare kwali teit compost te produceren. Ook als de Leusdense compost geen goede voedingswaarde zou hebben zou de grond nog altijd een goede grond verb eteraar zijn. Een ambtenaar verklaarde dat al is vastgesteld dat de compost in de Leusdense zandgrond het voor deel heeft dat het vocht vastge houden wordt, een voordeel voor veel Leusdense agrariërs die hun bedrijf op zandgrond hebben. TWIJFELS Leden van de raadscommissie die zich onder meer met milieuzaken bezighoudt, vinden het composte- ren een goede zaak. Er zijn echter twijfels over de mogelijkheid om het Leusdense compost ook daad werkelijk te verkopen Vooral de fractievoorzitter van Leusden'85 deelt het optimisme van de Leusdense ambtenaren niet. "Ook de VAM heeft proble men met de afzet van het door haar geproduceerde compost", aldus Ben Stoelinga, die niet veel ziet in het compostwinkeltje van de gemeente. Of de verkoop van Leusdens afval via de milieuboer in Amersfoort succesvol kan verlo pen is voor de heer Stoelinga nog maar een grote vraag Ook de heer Oostra (D66) heeft twijfels over het optimisme van ge meentelijke zijde. Voor hem is het niet duidelijk of de grond in de toekomst wat kan opleveren. Ep Oostra (D'66): .twijfels over optimisme. Ben Stoelinga (L'85): .problemen met afzet. "Misschien mogen we het wel er gens voor mets storten", aldus de pessimistische D66er. COMPOSTBAKKEN De inwoners van Leusden stimule ren om zelf tot composteren van eigen afval over te gaan lijkt geen zin (meer) te hebben Door ge meentelijke initiatieven in die richting hebben 500 particulieren via de gemeente een composteer- ton aangeschaft. Dit betekent dat 5% van de Leusdens bevolking zelf composteert. Naar de mening van ambtelijk medewerker De Ja ger is hiermee de grens bereikt. Inmiddels is duidelijk geworden dat de medewerking van het pu bliek in Leusden enorm is als het gaat om het inzamelen van vuil. Leusden steekt erg gunstig af bij de rest van Nederland De hoe veelheid afval die de Leusdenaar produceert stijgt minder dan het gemiddelde in Nederland. De toe name wordt dan nog vooral ver oorzaakt door het feit dat de ge meente steeds meer gescheiden afval ophaalt. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De Stichting Katholiek Onderwijs Leusden (SKOL) wil onverkort vasthouden aan de afspraken die zijn gemaakt binnen het Leusdens onderwijs over de omstreden 4-jarigen maatregel. Binnen het besturenoverleg, waaraan alle school besturen deelnemen, heeft men afgesproken hoe men in Leus den zou omgaan met de ministeriële bezuinigingsmaatregel. Het zit het bestuur van het katholiek onderwijs dwars dat de openbare school de Hobbit zich niet aan de afspraak houdt, kennelijk met goedvinden van de onderwijswethouder Corri Verduin (PvdA). Eén van de bezuinigingsmaatre gels van minister Deetman kon vo- ng jaar op verschillende manieren worden uitgevoerd. De minister bepaalde dat het aantal lesuren aan de eerste drie groepen van de basisschool moest verminderen of dat de klassen groter moesten worden Welke manier gekozen zou worden maakte de minister met veel uit. Het resulaat zou zijn dat er minder leerkrachten nodig zouden zijn voor het onderwijs. Om een concurrentieslag binnen het Leusdens onderwijs te voorko men heeft men gepoogd het hele onderwijs op één lijn te krijgen wat betreft de uitvoering van de maatregel, die in de wandelgan gen de '4-jarigen-maatreger is gaan heten. Vorig jaar spraken de schoolbe sturen af dat men voor alle scholen dezelfde maatregel zou invoeren. Achterveld, de montessorischool en de gereformeerde school haakten om 'onderwijskundige re denen' af. Met de overblijvende schoolbesturen werd de regeling getroffen dat leerlingen van vier jaar slechts 18 uur per week naar school zouden gaan. Dit moest mogelijk worden door de vierjari gen de gehele vrijdag vrijaf te ge ven. Met deze afspraak werd vol daan aan de eisen die het ministe rie stelde Op de openbare basisschool 'De Hobbit' leidde de maatregel tot problemen. De school mocht zich verheugen in een grote belang stelling van nieuwe inwoners van Leusden die hun vierjarig kind bij de school aanmeldden. Een re kensommetje wees uit dat de school voor een korte periode geen leerkrachten voldoende had om de vierjarigen 18 uur les te ge ven. Alleen een complete reorga nisatie van de school, voor een korte periode, had wellicht enige uitkomst kunnen bieden. De me dezeggenschapsraad van 'De Hobbit' heeft in een gesprek met de wethouder de gerezen proble men op tafel gelegd. DILEMMA Aanvankelijk heeft de Hobbit ge poogd om ouders te verwijzen naar de andere openbare scholen in Leusden. "ouders laten zich Com Verduin (PvdA)-had an ders gemoeten. echter met sturen", zo meent wet houder C. Verduin. Het dilemma waar de wethouder voor kwam te staan was óf de vierjarigen te wei geren of alsnog een noodoplos sing te verzinnen. Kinderen weigeren zou beteke nen dat de peuterspeelzalen op gezadeld zouden worden met een onevenwichtig aanbod van vier-ja- ngen. Ander alternatief zou zijn dat de kinderen niet naar school zouden kunnen en thuis moesten blijven. Samen met de medezeggen schapsraad van De Hobbit en de directeur van de school is beslo ten tot een acceptabele tussenop lossing. Voor een periode van en kele maanden konden vierjarigen wel gedurende 14 uur, in plaats van de afgesproken 18 uur, opge vangen worden. De stichting Katholiek Onderwijs is van mening dat de Hobbit één zijdig de gemaakte afspraak heeft doorbroken. In een brief wijst de SKOL op het feit dat ook het open baar onderwijs bij monde van wet houder Van Woudenberg en me vrouw Van Amerom zich aan de afspraak heeft gebonden. De SKOL vraagt het college van B. en W. om de beslissing die De Hob bit heeft genomen ongedaan te maken. Mevrouw Verduin sprak tijdens een vergadering van de commis sie onderwijs als haar mening uit dat ze de maatregel van De Hobbit met beschouwt als een doorbraak van een afspraak. "We willen al leen voor twee a dne maanden vierjarigen opvangen", aldus het standpunt van de Leusdense on derwijswethouder. Zonder de scholen met name te noemen ver klaarde de wethouder dat inmid dels is gebleken dat ook twee an dere Leusdense scholen zich met geheel aan de afspraak houden. Toch is ook mevrouw Verduin van memng dat "het allemaal anders had gemoeten" Als excuus voert ze echter aan dat ze "de school niet in de kou kon laten staan". De wethouder van onderwijs hoopt in het binnenkort te houden bestu renoverleg begrip te kunnen kwe ken voor de genomen maatrege len. en motorrijder uit Scherpenzeel had in de bebouwde kom van Woudenberg met een vaart van 135 km gereden en stond daar- oor terecht op de strafzitting van 3 maart. Bovendien had hij olgens de tenlastelegging op een kruising, met vakken voor nksa/slaand en rechtdoorgaand verkeer, staan wachten op t stoplicht in het vak voor linksafslaand verkeer, om vervol- nd een rechtuitgaande auto te passeren en zelf toch ook chtdoor te rijden. ets van waar. volgens ver- chte. ..Ik stond gewoon aan de iker kant van die auto te wach- n, maar wel ook in het recht- wrgaande vak". „Dat wil nog ïl eens gebeuren met motoren", raamde de officier, „er naast ruipen om als eerste weg te kun- in spuiten. Maar ze horen ge- oon achter een auto te stoppen sze dezelfde kant op moeten" oor het rijden over de verkeerde took eiste ze 100,- en voor de lelheidsovertreding 500,-, en ndat het niet de eerste keer was, veris een voorwaardelijke in- ekking van het rijbewijs voor lie maanden met een proeftijd intwee jaar. e kantonrechter. Mr. Seton, ver- >rdeelde hem conform de eis. jn motivatie: „De vind je verhaal et sterk". sn transportbedrijf uit Barneveld ld met een vrachtwagen laten rij en, die ruim 51% overbeladen ras. „We zuigen zelf zand en om it het nat was. was het veel waarder", verklaarde een verte- enwoordiger van het bednjf. „Als je in het 'zandbednjf zit, dan weet je dat en hoor je daar reke ning mee te houden", vond de of ficier, die 750 eiste „Valt me tegen" was verdachtes commentaar De kantonrechter veroordeelde niettemin conform de eis en voegde daar troostend aan toe dat de boete voor een be drijf op dit moment nog aftrekbaar is van de belastingen Een automobilist had op de Al met een snelheid van 165 km gere den „om zijn gasinstallatie uit te proberenHij had problemen ge had met zijn LPG-installatie en „moest toch met een verhaal bij z'n garage komen". Mooi verweer, maar geen geldig excuus en met erg verstandig, was de reactie. „Laat die garage het maar liever zelf uitproberen", stelde de kan tonrechter voor, die conform de eis tot 500,- boete veroordeelde. Een truck met oplegger, een com binatie van 17 meter lengte, be landde in Bunschoten in een zeer gevaarlijke verkeerssituatie, toen de chauffeur eigenlijk te laat ont dekte dat de weg rechtdoor bij een kruising was opgebroken en dat vrachtverkeer nu linksom naar het industrieterrein geleid werd. Hij moest een moeizame manoeu vre maken, deed daar te lang over en een botsing met een bromfiet ser was het gevolg. Deze aanrij ding had zeer ernstige gevolgen voor het slachtoffer, een jongen van 24 jaar. Verdachte, duidelijk aangesla gen, vertelde op de zitting dat de jongen levenslang in een rolstoel zal moeten zitten en bovendien zulk ernstig hersenletsel heeft op gelopen dat communicatie niet meer mogelijk is. „Dit hoop ik nooit meer mee te maken" zei hij tot slot. De officier liet dan ook haar gebruikelijke be straffende toon varen en erkende dat het iedereen gebeuren kan: een fout maken die afgrijselijke gevolgen heeft. „Toch is het een fout. al was de situatie daar niet makkelijk: u heeft de doorgang volstrekt ge blokkeerd en daardoor het ver keer ernstig in gevaar gebracht. Met 17 meter achter je aan moet je zo snel mogelijk oversteken en niet stil gaan staan en aarzelen". Ze eiste 500,- boete en een voor waardelijke ontzegging uit de rij bevoegdheid voor zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De raadsman bestreed dat zijn cliënt had stilgestaan op de krui sing, getuigen spraken van 'stap voets njden'. Hij vond met bewe zen dat de aanrijding was ontstaan door het rijgedrag van zijn cliënt. De kantonrechter daarentegen achtte dat wel bewezen en daarom de geldboete van 500,- op zijn plaats. Maar de eis betref fende de voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs liet hij val len. ACHTERVELD - Knutselclub de Klont houdt vrijdag weer een knutselavond voor kinderen van 6-12 jaar. De avond zal worden gehouden in de Moespot en be ginnen om 19.00 uur. Deelname kost 1,50 per persoon. Er zullen weer leuke dingen gemaakt kun nen worden van brooddeeg en gips. Maandag 14 maart zal er een knutselmiddag zijn voor de kleu ters. Ook dit is in de Moespot, van 13.00 - 14.30 uur. Ook dan zal er gewerkt worden met brooddeeg en gips. (van de filmredaktie) AMERSFOORT - Op dinsdag 8 maart is in het kader van de Movie Cyclus de film 'A passage to India' in Cinema te zien. Er is eén voorstelling en die begint om 20.00 uur. Mensen boven de 65 jaar krijgen bij deze film een kopje koffie aangeboden door De Stad Amersfoort. De film 'A passage to India' heeft van de leden van de Academy of Motion Pictures Arts en Sciences twee Oscars gekregen. Regisseur van deze film is Sir David Lean (bekend van onder meer Bndge on the river Kwai en Lawrence of Ara bia). In de Verenigde Staten werd deze film (die bovendien drie Gol den Globes kreeg) uitgeroepen tot beste film van 1984. De film vertelt het verhaal van de jonge Engelse Adele Quested, die de lange reis naar het verre India onderneemt om daar haar relatie met Ronny Heaslop uit te diepen. Ze wordt vergezeld door de moe der van Ronny, mrs. Moore (een rol van Peggy Ashcroft, die hier een Oscar voor kreeg) Ze maken ken nis met de Indiase arts dr. Aziz (Victor Banerjee) en samen bezoe ken ze de geheimzinnige grotten van Marabar. Adele keert volledig verward te rug en beschuldigt Aziz van een poging tot verkrachting. Het komt tot een rechtszaak waarvan de uit spraak veel meer een graadmeter is hoe de verhoudmgen tussen de Britse overheersers en de Indiase bevolking ervoor staan. AMERSFOORT - Vertegen woordigers van 25 installatie bedrijven uit Eemland hebben donderdag hun handtekening gezet onder een overeen komst van samenwerking in Stegas - Stichting Eemlandse Gas-Apparatenservice. „Er zijn nog te veel gevaar- &e ondertekening door een der gas-installatiebedrijven. lijke situaties in de woningen door het gebruik van op gas werkende apparaten, zoals bijvoorbeeld geisers", zegt ir. P. Jonkman, directeur van - nog - het gemeentelijk gas-, water- en C Al-bedrijf Amersfoort, „situaties, die ontstaan omdat de apparaten niet worden onderhouden, niet regelmatig worden schoonge maakt". Daarom vestigt de folder „voordat u de boel aan steekt" de aandacht op de noodzaak van regelmatig on derhoud. De voorzitter van Stegas, de heer G. van de Pol, vertelt, dat aan het emd van de jaren 1970 uit onder zoeken van het VEG-Gasinstituut bleek, dat het onderhoud aan gas- toestellen duidelijk voor verbete ring vatbaar was. Zowel gasbedrij ven als installateurs meenden een rol te kunnen spelen bij het verbe teren van de staat, waarin veel toe stellen verkeerden en zo ontstond op verschillende plaatsen in het land samenwerkingsverbanden. „In Baarn, Bunschoten-Spaken burg, Eemnes en Soest hebben toen ook onenterende gesprekken plaatsgehad tussen de gastdistri- butiebednjven en een aantal in stallateurs. Na een kleme 2 jaar van voorbereidmg is in december 1983 de Stegas opgericht. De opnehting vond plaats tussen de gemeenten en de installateursverenigingen, waarna de individuele ïnstallatie- bednjven een overeenkomst met de stichting konden aangaan." In de genoemde gemeenten zijn sindsdien door de installatiebedrij ven ongeveer 6.000 abonnemen ten afgesloten, die inhouden, dat de gastoestellen periodiek worden onderhouden en dat bij storingen een continue service wordt ver leend. Belangrijk daarbij is, dat door de Stegas uniforme werkme thoden, tarieven en voorwaarden zijn voorgeschreven, waaraan de aangesloten installateur zich dient te houden. De technische dienst van de gasbedrijven, in de stichting vertegenwoordigd, oefenen steek proefsgewijze controle uit op de werkzaamheden van de installa teur, aan wiens medewerkers - ten aanzien van de vakbekwaamheid strenge regels zijn gesteld. In het kader van de toekomstige fusie van de gasbedrijven m Amersfoort, Baarn en Soest - er Komt een Kegionaai ïNutsbednjt Eemland - heeft nu het Amersfoort - se gasbedrijf zich bij Stegas aange sloten. Daardoor was er ook voor de Amersfoortse installatiebedrij ven de mogelijkheid om een over eenkomst met Stegas aan te gaan. Een elftal bedrijven heeft daarvan dan ook gebruik gemaakt. „Het bestuur van Stegas heeft er het volste vertrouwen in dat ook in deze regio" - en de heer van de Pol bedoelt dan Amersfoort - „een groot aantal gasverbruikers de weg naar de aangesloten installa teurs zal vmden, zodat ook zij m de toekomst verzekerd zijn van veilige en zo zuinig mogelijk werkende toestellen." LEUSDEN- In de nacht van zater dag op zondag hadden een vanda len het op een aantal ruiten m Leus den voorzien. Zo sneuvelde op de Finnmark een thermopane achter ruit van 4,5 vierkante meter, toen daar een steen doorheen ging. De bewoners van het pand waren op dat moment thuis. Bij de firma Beco aan de Ples- manstraat moesten twee vensters het ontgelden. Zowel over de identiteit, als over de motieven van de dader(s) tast de politie op dit moment nog in het duister. LEUSDEN - De Stichting Het Utrechts Landschap organiseert deze maand weer in verschillende natuurgebieden de Ronde met de Boswachter, een wandeling van ongeveer een uur waaraan ieder een gratis kan deelnemen. Op woensdag 16 maart gaat de wan deltocht door het landgoed Look horst m Leusden Het vertrek is om twee uur vanaf de ingang van het bos. LEUSDEN- In de nacht van vnjdag op zaterdag, rond dne uur, werd op de Randweg een 21-jange Amers- foorter betrapt op het rijden onder invloed. Bij een routinecontrole bleek de man te diep m het glaasje te hebben gekeken. Er werden twee blaastests en een bloedproef afgenomen. Iedereen, al staat men nog zo onverschillig tegenover de natuur, kent de Paarde bloem. Zelfs van naam. Naast de algemeen gebruikte naam Paardebloem, heet hij in sommige streken van ons land ook wel dissel, zogge- distel, melkbloem, konijne- groen, ganzetong, pluimbol, kaarsje en alle mogelijke va riaties op die namen. Al die namen zijn verklaarbaar door uiterlijke of innerlijke eigenschappen en kenmer ken van de plant. Hier en daar zien we al een enkele paardebloem rijn gele bloem openen. Niet te ver warren met het Klein hoef blad, die ook in deze tijd bloeit en door velen voor de paardebloem wordt aange zien. Als over enige tijd de mas sale bloei van de paarde bloem plaats heeft, begint de feeststemming in de natuur. De insekten vinden een wel kome voedselbron op de paardebloemen, omdat er nu nog geen andere planten rijn die zo in menigte bloeien. Die insekten zijn hoofdzakelijk de uit hun winterslaap ont waakte schoenlappers (vlin dersoorten) en de gezinstich tenden hommelkoninginnen. Dat we de paardebloem aan treffen in elk leefmilieu dankt de plant aan zijn tien tallen ondersoorten, die ook alle een eigen naam hebben, maar die zullen we maar aan de vakmensen overlaten. Be langrijk is dat er soorten rijn die zich speciaal op droge, schrale grond thuisvoelen. Die soorten hebben veel bloe men en weinig, smal blad. Bij aanhoudende droogte krult het blad zich op en verdampt dan weinig water. Na een re genbui zien ze er weer fris en gezond uit. Anderen soorten verkiezen voedselrijke grond en weer andeen een vochtige omgeving. Zo is er voor elke leefomgeving wel een soort te vinden. Om droogte en vraat te over leven, heeft de paardebloem een vlezige, vertakte pen- wortel, die aan de opper vlakte een bladrozet vormt. Elke gazonbezitter weet dat maaien de plant niet deert. Zelfs wanneer uitsteken niet diep genoeg plaats heeft, staat er binnen een paar da gen weer een plant op die plek. De bloeistengels hou den de groei van het omrin gende gewas bij en als de bloem opengaat, staat deze net boven alles uit. Daardoor zien de weilanden er soms uit als een geel bloemtapijt. Wanneer de vrucht rijpt dan gaat de stengel weer even groeien, zodat de pluisbol ver boven alles uit, de wind gelegenheid geeft de zaden met de parachuutjes mee te nemen. De overlangs gerib belde zaden zijn voorzien van omhooggerichte weer- haakjes waardoor ze, als ze op de grond komen, wel naar onderen doch niet omhoog kunnen. De pluis en het steel tje rijn gevoelig voor vocht en maken door afwisseling van dauw en zonneschijn een pompende beweging, die het zaadje de grond in drijft. De naam Molsla komt voor de plant ook veelvuldig voor. Vroegr groef men in het voor jaar de plant uit de molsho pen en doordat de bladeren bij gebrek aan zonlicht ver bleekt waren, konden ze als witlof worden gegeten. Het gerecht gold als versterkend en bloedzuiverend. Voor kooivogels is een verse paardebloem een delica tesse. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5