„Vormgeving is veel meer dan een sausje dat je ergens overheen giet" 1 eu sd e r krn n b Grafisch vormgever Hans Kentie uit Leusden „scoort" met Mondriaan OP WEG NAAR AMERIKA Piet Mondriaan DONDERDAG 10 MAART 1988 (tekst: Stan van Eek, foto's: Hans Verhorst) LEUSDEN - „De vormgever is een interme diair tussen zender en ontvanger," zo vat Hans Kentie, gra fisch vormgever uit Leusden zijn werk samen. De produkten van Kentie zijn sterk geinspireerd door de wereldberoemde Piet Mondriaan. Enkele jaren geleden won de Leusdenaar een eerste prijs met een door hem ontworpen kalender over Mondriaan. De kalender werd opgenomen in de internationale collecties van musea in Tel Aviv en New York. Twee weken geleden werd in Den Haag een Mondriaan-tentoonstelling geopend. Tegelijk met de opening werd het eerste exemplaar van het boek „Mondriaan, een leven in maat en ritme" uitgereikt. Schrijver van het boek is de Haagse journalist Coos Versteeg, het boek is ontworpen door... Hans Kentie. Kentie is overrompeld door de grote belangstelling rond de tentoonstelling en het boek. Uitgebreide verslagen en recen sies verschenen in bijvoorbeeld de dag bladen Trouw en NRC-Handelsblad en de tijdschriften Vrij Nederland en De Tijd. De meeste aandacht ging en gaat uit naar de inhoudelijke kant van het boek en de ten toonstelling. „Voor mij is het een pluspunt dat de vormgeving op de achtergrond staat. Bij iedere uitgave is natuurlijk het handschrift van de ontwerper aanwezig. Het mag echter niet in zo'n mate zijn dat het een remmend element voor de leesbaar heid wordt, het gaat om het verhaal. Ik ben niet meer en niet minder dan een interme diair tussen zender en ontvanger." Hoewel hij zich objectief op wil stellen, is Kentie ervan overtuigd dat zijn „hand schrift" m elk produkt dat hij vorm heeft gegeven aanwezig is. „Daar ontkom je niet aan. Het kan gaan om een klein lijntje, om de keuze van de letter, de verhouding tekst en illustraties of het aantal regels op een pagina. Dat zijn allemaal hele bewuste keu zes. De koper van een boek heeft daar echter geen boodschap aan, die is niet geïnteresseerd in wie Hans Kentie is, die heeft mteresse voor Mondriaan." De lezer dénkt dat hij niet kijkt naar de vormgeving. Door het aanbrengen van visuele emoties speelt de vormgeving echter wel degelijk een roL „Het doel van de uitgave is een monografie over Mondriaan die ook toe gankelijk moet zijn voor zeg maar Jan met de Pet. Er zijn schitterende catalogi in alle talen, nooit is geprobeerd Mondriaan uit die ivoren toren te halen. Kunsthistorici probeerden steeds met primeurs elkaar de loef af te steken. Bij deze uitgave stond ook de inhoudelijke kwaliteit voorop, maar daarnaast was de visuele kwaliteit belang rijk. Beide zijn zo gecoördineerd dat het boek voor een breed publiek toegankelijk ORDENING VROEG AANWEZIG De interesse voor vormen zat Hans Ken tie van jongs ai aan in het bloed, zijn bio grafie toont dat aan. Kentie werd geboren in Leerdam, hij groeide op tussen het glas. „Toen ik zes, zeven jaar was wist ik het al: ik wilde glasontwerper worden. Ik ben ervan overtuigd dat de periode in Leerdam sterk van invloed is geweest." Afgekeurde ontwerpen van glazen, kaarsenstandaards en dergelijke verdwenen op glashopen, eens in de zoveel tijd werd zo'n glasberg opnieuw gesmolten. Als het jochie van Kentie tenminste niet langs geweest was, die nam regelmatig glas mee naar huis. „Ik nam gericht bepaalde vormen mee, die gebruikte ik om het tuintje dat ik had op te sieren. Ik gebruikte het glas als afschei ding, alles was zeer sterk geordend." De glasverzamelaar was acht jaar toen zijn ouders naar Gorkum verhuisden. Het spelen tussen de glashopen maakte plaats voor voetballen én muziek maken. Tijd voor school bleef er nauwelijks over. Na de lagere school volgde de lagere technische school. „Het is mijn grote geluk geweest dat ik naar die school ging. Daar ontmoette ik Ad de Keijzer, ik liep de deur plat bij deze tekenleraar. Hij heeft mij enorm ge vormd." De Keijzer was klasgenoot van R.D.E. Oxenaar, de ontwerper van bijvoor beeld het briefje van vijftig gulden. Zij wa ren leerlingen van Willem Rozendaal, do cent aan de Koninklijke Haagse Academie. „In de vier jaar dat ik les had van De Keijzer verschoof hij van realistische naar geo metrische abstracte kunst. Door zijn proces heb ik leren goed te kijken, hij leerde me ook inzien dat je met tekenen alleen er niet bent." De Keijzer en Kentie zijn goede vrienden geworden. De tekenleraar en enkele ande ren exposeren dit jaar in de Veremgde Staten minimal-art (een uitvloeisel van geo metrisch abstracte kunst). Kentie verzorgt de vormgeving van de bijbehorende cata logus en hoopt in september naar Amerika te kunnen gaan voor het inrichten van de tentoonstelling. Het internationale kunstenaarssympo sium dat in 1974 in Gorkum werd gehouden heeft eveneens een belangrijke mvloed gehad op Kentie. „In Gorkum woonden verschillende nu internationaal doorgebro ken kunstenaars, als jonge kerel vond ik aansluiting bij die cluster. Door het commu niceren met die mensen heb ik een enorm esthetisch geweten gekregen." Het sympo sium sterkte Hans Kentie in de mening dat vormgeving meer is dan een sausje dat ergens overgegoten wordt. „Procesmatig moet je tot een produkt komen, het is met zo dat de vorm volgt op de funktie." Uit de tijd van het symposium stammen de kon takten met de Duitse grafisch ontwerper Wolfgang Sprang. Sprang is nu professor aan Kunst Schule, hij en Kentie wisselen eikaars ontwerpen regelmatig uit. KEUZE: VING MUZIEK/VORMGE- Aan de Grafische School in Utrecht kreeg de Leusdenaar „een potlood in de handen om mee te tekenen." „Daar werd mij de technische kant aangereikt, ik leer de de ontwikkelde stellingen in de praktijk te brengen. Houtman is in die penode sterk van invloed geweest. Hij sleep de „ruwe diamant", hij bracht nuanceringen aan in mijn denken over vormgeving. Ook bij hem stond de procesmatigheid voorop." Na het behalen van het diploma grafisch ontwer per volgde een moeilijke keuze. Niet alleen op het gebied van vormgeving had hij zich in de loop der jaren sterk ontwikkeld, ook muzikaal was hij allang uit het embryonale stadium. Als jazzmuzicus (tenor sax) zat hij eveneens in de avantgarde-hoek. Er waren mogelijkheden beroepsmusicus te wor den. „Ik koos voor de grafische vormge ving, dat is volgens mij toch mijn sterkste kant." In Culemborg ging de gediplomeerd grafisch vormgever in 1969 aan de slag bij uitgeverij Stam (later Educaboek). Twee jaar werkte hij hier, Kentie zag zijn werk zaamheden als een tussenstation. De Staats Drukkenj en Uitgevenj was zijn volgende werkgever. „Daar ben ik als ontwerper allround geworden." Kentie liet nadrukke lijk zijn stem horen in de groep die werkte aan een nieuwe vormgeving voor parle- i Twee pagina's uit de monografie over Mondriaan. Opmerkelijk zijn de krachtige korte titels van de hoofdstukken. De titel staat in drie delen tussen de tekst. Links naast ieder nieuw hoofdstuk staat een foto en een uitspraak van Mondriaan uit de periode waarover het betreffende hoofdstuk gaat. De foto hangt aan de lijn die vanaf de bovenkant van de tweede titelregel (in dit geval het woord „naar") doorgetrokken kan worden. I Hans Kentie „Een grafisch vormgever is een intermediair tussen zender en ontvanger" mentaire stukken. De werkgroep stond on der leiding van de toenmalige kamervoor zitter Anne Vondeling. „In het pakket van eisen stond voorop de stelling van Vonde ling dat de politiek niet boven de hoofden van burgers plaatsvindt. Zij moeten de vol gende ochtend al kunnen beschikken over informatie. We moesten dus ontwerpen vanuit de techniek, toen al werkten we met vormgeving met behulp van computers. Tot op de dag van vandaag wordt gewerkt met de vormgeving die wij ontwikkeld hebben. Die vormgeving is anoniem, het is niet trendgevoelig en heeft geen signatuur die tot speculaties zou kunnen leiden." GEEN BEELDMIDDELEN Voor de Staats Drukkerij en Uitgeverij gaf hij vorm aan vele nota's en rapporten. Het zogenaamde „Rapport Hofstra" van een jaar of tien geleden, beschouwt Kentie nog steeds als één van de produkten die duidelijk zijn maiuer van werken weer geeft. „Ik beperk mezelf altijd enorm in beeldmiddelen, natuurlijk op voorwaarde dat de inhoud dat toelaat. Met gecombi neerde abstracte vormen wilde ik toch het probleem zichtbaar maken. Het rapport ging over onzuiverheden in het belastings telsel. Ik koos voor een dun kader met daarin een gekanteld vierkant, dat geeft de onzuiverheid aan. Het vierkant verloopt van kleur, de onzuiverheden lopen van per ongeluk tot frauderen. Dat mocht niet bij name genoemd worden, op diepere ma meren kim je dat echter toch laten voelen." Het beperkte gebruik van beeldmiddelen (tekeningen, foto's) heeft Hans Kentie de bijnaam „Stille Ontwerper" opgeleverd. Hij maakt weinig gebruik van beeldmiddelen om de boodschap optimaal te kunnen laten functioneren. Ondanks weinig beeldmiddelen, ken nen zijn ontwerpen toch grote nuancerin gen. „Neem bijvoorbeeld een krant en het boek over Mondriaan. De doelgroep is gelijk: een breed publiek met algemene interesse. Het verwachtingspatroon is echter heel anders. Een krant is direkt en aktueel. Een boek leg je weg en je pakt het weer op, het heeft een langere adem. Dus met alleen de inhoud is bepalend voor de vorm. Wel is er sprake van een kruisbestui ving tussen de inhoud van een produkt en de vormgeving van dat produkt." In 1978 verliet Hans Kentie de Staats drukkerij, weg van de werkplek waar ie dereen op de hoogte was van vormgeving. De Grontmij werd zijn nieuwe baas. „Ik stapte bewust over naar een bedrijf waar vormgeving niet de hoogste prioriteit had. Samen met marketing- en public relation- mensen hebben we het beeld van een agrarisch aandoend bednjf toch weten te veranderen in een hedendaags modern ogend ingenieursburo." Op zijn initiatief kwam er bij de Grontmij zelfs een vormge- vingsbeleid. Behalve grafische vormge ving hield Kentie zich ook bezig met ruim telijke inrichtingen, zoals een stand voor een beurs. EERSTE PRIJS KALENDER Jaarlijkse hoogtepunten waren voor hem het vormgeven van het jaarverslag en de kalender. „Mijn grote wens was al die jaren een kalender te maken van het werk van Mondriaan. Een kalender die ten eerste funktioneel is, dat staat m al mijn werk voorop, maar daarnaast ook educatief is." In 1985, zijn laatste jaar bij de Grontmij, maakte hij deze kalender. De kalender (getiteld: Wisselwerking) won de hoofd prijs in de kalenderwedstnjd van het weekblad Graficus. De Mondriaankalen- der is opgenomen in de internationale ka- lenderkollektie van het Museum of Modern Art in zowel Tel Aviv als New York. Bij het samenstellen kreeg de vormgever veel medewerking van Herbert Henkels die werkzaam is bij het Haags gemeentemu seum en wetenschappelijk onderzoek ver richt naar Mondriaan. Sinds 1986 werkt Kentie vanuit Leusden als zelfstandig ontwerper en adviseur. Hij geeft vorm aan boeken, jaarverslagen, bro chures, affiches, advertenties, briefpapier en verpakkingen. Al tijdens de Grontmij periode werd het werkterrein uitgebreid van het tweedimensionale vormgeven (vlak) naar het driedimensionale (ruimte lijk). Een lijn die nu voortgezet wordt. Ken tie verzorgt ook bewegwijzeringen en ncht tentoonstellingen in. Het ontwikkelen van een huisstijl voor een bepaald bednjf is eveneens in opkomst. Het gaat dan om bnefpapier, logo's, huiskleuren en eventu eel stands. „Een bepaalde vormgeving kan een positieve uitwerking hebben op een bedrijf. Heel belangrijk daarbij is dat de mens centraal moet staan. Een ontwerper die bezig is met het identiteitsprogramma van een bedrijf is bezig met de leefomge ving van de mensen die er werken. Zij moeten de huisstijl dragen. Ook daarom moet vormgeving niet alleen een sausje zijn dat je ergens overheen giet. Als de inhoud niet klopt met de vorm krijg je miscommu nicatie en irritatie." Het werken met dne dimensies resul teerde enn dat Kentie een docentschap aangeboden kreeg aan de Akademie voor Industriële Vormgeving m Eindhoven. Sinds drie jaar is hij verbonden aan de vakgroep mens en informatie. In 1985 was er in het Stedelijk Museum in Amsterdam de tentoonstelling „Letter en boek" van Hans Kentie en andere vormgevers en let terontwerpers. De aandacht voor deze tentoonstelling, mede dankzij de opening door Hugo Brandt Corstius, vormde de aanleiding voor een tweede docentschap, nu aan de Hogeschool West Brabant Aka demie St. Joost in Breda. De zelfstandig ontwerper en adviseur heeft nog veel kontakten met zijn twee oude bazen. Voor de Grontmij ontwerpt hij nog steeds de jaarverslagen. De Staats Drukkenj en Uitgeverij was vong jaar eén van de vele bedrijven die Kentie verzocht plaats te nemen in het management. „Twee maanden ben ik aktief geweest als direk- teur van de afdeling vormgeving, een af deling met twintig ontwerpers. Ik ben ech ter te jong (41 jaar, SvE) om ten onder te gaan in het dagelijks vergaderen en het zakelijk leiden van een ontwerpgroep. Ik voel me meer ontwerper dan manager. Waarmee ik niet uitsluit dat ik over een aantal jaren wel zo'n funktie aanneem." Als adviseur is hij met het oog op de privatise ring van de Staatsdrukkerij nog wel be trokken bij het bedrijf. Ook verzorgt hij in opdracht nog wel eens het ontwerp van een bepaald produkt Het boek „Mondriaan, een leven in maat en ritme" bijvoorbeeld. Toen bekend was dat in het Haags Gemeentemuseum in fe bruari een tentoonstelling over Mondriaan („Van figuratie naar abstractie") zou wor den geopend, ontstonden er onmiddellijk plannen voor een boek over Mondriaan. Gezien de kontakten met de Staatsdrukke rij, het museum en de kennis van Mon driaan was het niet meer dan logisch dat Leusdenaar Hans Kentie de vormgeving voor zijn rekening zou nemen. Aldus ge schiedde. Het eerste exemplaar werd tij dens de officiële opening van de tentoon stelling, zondag 21 februan, aangeboden aan museumdirekteur Rudi Fuchs. Mondriaan is in, zijn stijl komt voor op verschillende produkten (van huidverzor ging tot ski-verbindingen). Kentie ontwerpt eerst een kalender over Mondriaan en dan een boek over deze kunstenaar, kan het ook teveel van het goede worden? Kentie onderkent het gevaar en zegt ervoor te waken teveel te worden vereenzelvigd met Mondriaan. SCHEIDING VORMGEVING/KUNST Tot slot waarschuwt Kentie voor het ont werpen om het ontwerpen „Design moet geen verkoopargument worden Een vormgever moet daarom altijd op zijn hoe de zijn en de opdrachtgever kritisch bena deren. Er wordt zoveel ongein uitgehaald met gebruiksvoorwerpen, de helft kan zo weggegooid worden. Het nadeel is dat alles al vormgegeven is. Dat is een pro bleem waar een reaktie opkomt. In Italië zie je nu al dat design neigt naar perfor mance. Dat is bijvoorbeeld het geval als aan een stoel elementen toegevoegd wor den die buiten de funktie van een stoel liggen, er wordt dan een link gelegd naar beeldende kunst." „Ik wil een strikte scheiding tussen vormgeving en beeldende kunst. Als ont werper moet je niet de kunstenaar uit hangen." Het boek „Mondriaan, een leven in maat en ritme" wil een indruk geven van de mens achter de kunstenaar Piet Mondriaan. Naast de kunst blijkt Mon driaan ook aandacht voor andere za ken gehad te hebben. Hij hield ook van dansen, lekker eten en vrouwen. Het verhaal begint m Amersfoort, de ge boorteplaats van de kunstschilder Via Amsterdam, Parijs en Londen belandt hij in New York, waar hij 1944 overlijdt. De vele kunstwerken die in het boek staan afgebeeld vertellen hun eigen verhaal. Stap voor stap is Mondriaans ontwikkeling van figuratie naar ab stractie te zien. „Mondriaan, een leven in maat en ritme" is een uitgave van de Sdu-uitge- verij. Auteur is Coos Versteeg, journa list bij de Haagse Courant, met mede werking van Herbert Henkels van het Haags Gemeentemuseum. Ontwerp en vormgeving zijn van de hand van Hans Kentie, zelfstandig ontwerper en advi seur te Leusden. Het boek, een paper- backuitgave van 15,1 bij 21,5 cm, kost ƒ34,90. De tentoonstelling „Mondriaan, van figuratie naar abstractie" in het Haags Gemeentemuseum is nog te zien tot 29 mei. Naast de kollektie van het mu seum is ook de privé-kollektie van de negentigjarige Sidney Janis uit New York te zien.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5