'Het is leuk om te kunnen laten zien wat je na, veel inspanning, gemaakt hebt' Rondleidingen in april Half vastenbal duurde tot in kleine uren Voorzitter Diny Pot bij tienjarig jubileum schildersclub 'Loysden': Kasteel Stoutenburg bestaat honderd jaar: Adviesorganen krijgen meer invloed op beleid Puzzelrit AMBC Cerkdienst oor doven Bijeenkomst NVSH DONDERDAG 17 MAART 1988 kPIBltï plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op 5 oktober 1978 besloten vijf amateur- schilders woonachtig in Leusden een schildersclub, ge naamd „Loysden" te vormen. „Wij zochten vooral eikaars gezelligheid. We wilden met elkaar praten, elkaar kunnen helpen en vooral tentoonstellingen organiseren," zegt Diny Pot. heden, tot hun spijt, moeten afhaken. Tegenwoordig bestaat de schildersclub „Loysden" uit een hechte groep van tien leden en een klein aantal as pirant-leden. Het jongste lid is „in de dertig", het oudste („wel een stuk of drie") in de zestig, de vrouwen „vormen een krappe meerderheid". Diny Pot (54) is de voorzit ter van de club en de laatste van de vijf initiatiefnemers die nog actief is. De andere vier hebben door omstandig- TENTOONSTELLING Het tienjarig bestaan van de schildersclub wordt gevierd met een tentoonstelling in het Claeverenblad. „De meesten van oris maken aquarellen. Maar dat is ook een beetje de trend tegenwoordig.. Alleen Jeanne Huis m 't Veldt toont haar boetseer- en houtsnij werk." Diny Pot is bijzonder enthousiast over de tentoon stelling het Claeverenblad, waar meestal zeer professio nele kunstenaars exposeren. HOBBY WELKOM Nieuwe leden zijn bij de schildersclub welkom. Daar voor is het met nodig dat men amateur-schilder is Andere creatieve kunstzinnige vaar digheden zijn eveneens wel kom. „Bij voorkeur moet het wel op te hangen zijn. Jeanne Huis m 't Veldt die wel als schilder begonnen is maar nu vooral houtsmjwerk maakt, kan niet altijd met onze exposities mee doen omdat we niet altijd in de gelegenheid zijn, iets neer te zetten. Dan doet ze gewoon een keertje niet mee Expose ren van bijvoorbeeld beeld houwwerk is voor ons wat moeilijker, maar amateurs zijn natuurlijk welkom. We hebben bijvoorbeeld ook nog geen et sers, of mensen die werken met druktechnieken of email- les." De aspirant-leden worden met zonder meer toegelaten. „We kijken altijd wel even, hoe ze hun werk verzorgen. Wij hechten aan een keurige presentatie." Geen naakten Hus? O naakten mogen, nee het gaat ons om de verzorging. De werkstukken moeten netjes in de lijst zitten. In scho ne, goed gesneden passe partouts bijvoorbeeld." PLEZIER De schildersclub „Loysden" bestaat uit oprechte, enthou- J siaste amateurs. „We geven geen les. Soms vragen mensen ons dat wel Dan lezen ze schil dersclub „Loysden" in het boekje van de gemeente en hebben ze kind dat leuk schil dert maar daarvoor zijn we niet. We zijn er voor ons ple- 1 zier en voor een zinvolle beste ding van onze vrije tijd." Eén van de leuke kanten van I exposeren en af en toe iets verkopen is, dat je er zelfs ken- 1 nissen door krijgt. Mensen die je vol enthousiasme komen vertellen waar en hoe iets dat ze bij ons gekocht hebben, j thuis hangt. Dat is toch enig." Diny Pot houdt van al haar hobby's plakboeken bij. Schil- dersclub Loysden is er daar slechts één van. Dit krantearti- kei zal zeker op éen plaats be waard blijven. Alle leden van de schilders club hebben gemeen dat ze ooit zijn begonnen van schilde ren hun hobby te maken. Geen van de leden heeft daarvoor een academie doorlopen, sommigen volgen en volgden cursussen die in Leusden en Amersfoort worden gegeven. Allemaal kregen ze op een bepaald moment de behoefte om contact te zoeken met ge lijkgestemde mensen „om op die manier meer dimensie te geven aan de hobby" en „om de losse onderlinge contacten een meer permanent karakter te geven en meer activiteiten te ontplooien dan individueel mogelijk is" aldus het stencil dat bij de tentoonstelling in het Claeverenblad te verkrijgen is. BIJEENKOMSTEN De club komt eens in de zes weken bijeen. „Dat zijn vooral gezellige bijeenkomsten. We bespreken bijvoorbeeld de laatste tentoonstelling of de komende. Daarvoor moet veel geregeld worden en we doen altijd alles zelf." Ongeveer twee maal per jaar lukt het de club een ten toonstelling samen te stellen en onder te brengen m bijvoor beeld een verzorgingscen trum, een bibliotheek of een sociaal-cultureel centrum. De bedoeling van de ten Werk m olieverf, momenteel te zien op de tentoonstelling m 't Claeverenblad. toonstelling: „Het is leuk om te kunnen laten zien wat je, na veel inspanning, gemaakt hebt. En wanneer het lukt wat te verkopen is dat een compli ment en dekt het iets van de hoge kosten die het schilderen met zich meebrengt," zegt Diny Pot. De pnjzen van de aquarellen, gouaches, pente keningen en een enkel olie verfschilderij liggen russen de 80,- en 300,-. „Olieverf vraagt snel om veel werkruimte. En het stinkt zo m huis, terwijl het schilders- materiaal erg duur is. Daarom kiezen de meeste van onze le den voor ander materiaal." Kost het geen moeite om een goed gelukt werk weg te doen? „In het begin een beetje," bekent Diny Pot, „maar ach. het is zoals mijn man altijd zegt „mens de maker leeft nog"." INDIVIDUEEL De leden van schildersclub Loysden werken allemaal indi vidueel thuis, hoewel onderlin ge contacten zijn ontstaan. „We kennen elkaar goed. Bel len elkaar regelmatig tussen door op, en vanuit die vrijblij vende sfeer onderneemt men regelmatig iets met elkaar." „We verzoeken bijvoor beeld nog wel eens met een groepje een tentoonstelling. Er is er nu weer een in Soest Ik heb ze al gehoord „zullen we daar sa men heen gaan" dus dat doen we dan. Soms gaan we samen met andere leden naar buiten. Naar het bos bijvoorbeeld. Daar gaan wij als vrouw alleen niet zitten, maar met iemand erbij kan het wel." De stijlen van de aangeslo ten amateurs zijn verschillend. Regelmatig bespreekt men el- kaars werk. „We willen ook wel van elkaar leren. Dan vra gen we, waarom heb je dat nou zo gedaan en zo. Op deze ma nier krijgt iedereen voor zijn eigen werk meuwe ideeën." MATERIAAL Af en toe koopt men geza menlijk materialen in, maar ook daarvoor is niets gere geld. „We komen m de eerste plaats bij elkaar om te praten, van elkaar te leren en om ten toonstellingen te organiseren. Het lidmaatschap van de schildersclub „Loysden" be draagt 30,- per jaar. Van dat bedrag worden de organisa tiekosten betaald, „Soms heb ben we daarbij wat tekort, dat bespreken we dan, Komen we er met uit, dan doen we er wat bij. Daar doen we niet moeilijk over." Eenmaal zat er duizend gul den in de pot. „Daar hebben we twaalf schermen voor ge kocht. Ieder heeft een eigen scherm met ophangmogehjk- heden. Daarmee is het moge lijk tentoonstellingen te orga niseren in bejaardentehuizen bijvoorbeeld, die geen wan den beschikbaar stellen." Naast olieverf werken, zoals hierboven, zijn er op de tentoonstellmg ook veel aquarellen te bewonderen. Voorzitter Dmy Pot. STOUTENBURG - Dit jaar zal het feit herdacht worden dat Kasteel Stoutenburg honderd jaar bestaat. In verband hiermee zal er een aantal activiteiten worden georgani seerd. De eerste activiteit is inmiddels achter de rug. De eerste weken van de maand maart werden de leerlingen van de basisscholen uit Achterveld, Leusden en Hoevela ken op het kasteel uitgenodigd. In totaal hebben 450 kinde ren het kasteel bezocht. Het was niet de bedoeling dat er tijdens dit bezoek ge sproken werd over de mensen die op het kasteel wonen en het werk wat zij doen. Door middel van een poppenspel werd het leven en het werk van Franciscus van Assisie, de stichter van de orde der Fran ciscanen toegelicht. Na afloop van het poppenspel konden er vragen worden gesteld waar van druk gebruik werd ge maakt. De vragen werden door pater Gardiaan beant woord. Vervolgens kregen de kin deren een rondleiding door het gebouw. Als sluitstuk kre gen ze allen een chocolade- paaseitje en een button waar- Kasteel Stoutenburg bestaat dit jaar honderd jaar. In april wordt een aantal rondleidingen gegeven, en ook verder staat er nog een aantal feestelijke activiteiten op stapel op het Kasteel Stoutenburg af gebeeld, aangeboden RONDLEIDINGEN Verder zal er ook een acti viteit zijn om aan het kasteel en de omgeving meer bekend heid te geven. Op 9. 16. 23 en 24 april zijn er rondleidingen in het kasteel van 10.00-11.30 uur en van 14.00-16.00 uur. Zondag 24 april zal het alleen zijn van 14.00-16.00 uur. Tijdens de rondleidingen zullen de bewoners over zich zelf het een en ander vertellen en ook over hun werk. Op de dagen van de rondleidingen wordt er ook een rondrit in de omgeving gehouden met een huifkar. Tijdens deze rit zal dan ook de plaats worden bezocht waar het eerste kasteel Stou tenburg heeft gestaan. De rondleidingen zijn gratis, maar voor de rit met de huifkar moet men 2,50 betalen. Rond die tijd zal er ook een gedenkboek verschijnen over de geschiedenis van het kas teel Stoutenburg en hoe het momenteel wordt bewoond en hoe er gewerkt wordt. Er zullen nog meer activitei ten worden gëorganiseerd, waarvan het honderdjarig be staan zeker luisterijk zal wor den gevierd. Hoe en op welke manier is nog met bekend. Harm Offerems (GPV SGP): '...poli tieke moed nodig hele voorbereidingstijd wel erg lang is. „We hebben echt negen maanden nodig om de hele zaak in de steigers te zetten," zo meende de wethouder. MOED Vroon gaf als ziin slotconclusie ACHTERVELD - Zondag zal de eerste nt, de openingsnt van het nieuwe seizoen van de AMBC wor den georganiseerd Inschrijven kan vanaf 13.30 uur in hotel De Ros kam te Achterveld. De nt heeft een lengte van ongeveer 35 km. Uitzet ters zijn de heer en mevrouw Be- bingh De rit wordt gereden onder een eigen reglement. LEUSDEN - Op zondag 20 maart s. wordt er een kerkdienst voor doven gehouden m de Gerefor meerde Kerk (vrijgemaakt) „De Koningshof', Hamersveldseweg 95 te Leusden. In de middagdienst van 15.00 uur is er een speciale voorziening voor doven getroffen. In deze dienst zal voorgaan ds. A. den Broeder. De prediking is naar aanleiding van de bede „Geef ons heden ons dage lijks brood". AMERSFOORT- De NVSH afdeling AmersfoortA Gooi houdt op zater dag 26 maart een avond voor al- dat er inderdaad politieke moed voor nodig is om straks „in de pas te lopen" met het MAP. Het onder werp „politieke moed" was eerder ter sprake gebracht door Harm Offereins. Naar de menmg van dit langstzittende raadslid was het in het verleden meermalen mis ge gaan omdat het partijen aan de no dige politieke moed ontbroken had. „Als we het MAP aanvaarden, zal er geen ruimte meer zijn voor politiek gezien aardige dingen," zo waarschuwde Offereins. In de komende maand krijgen alle betrokkenen gelegenheid zich nader uit te spreken over de diver se wensen die voorkomen in het MAP. Nu staan alle wensen in een willekeurige volgorde vermeld. De raad zal uiteindelijk de volgorde moeten bepalen van belangrijk heid Het MAP zal elk jaar opnieuw getoetst worden op haar actualiteit. Over enkele maanden zal alweer een begin worden gemaakt met het actualiseren van het plan, dat voor dit jaar nog vastgesteld moet wor den. ACHTERVELD - Zaterdagavond werd in de zaal van Café Bar Buitenlust het Halfvastenbal gevierd. Het werd een gezel lig en druk bezocht feest. Nadat Prins Doerak Puup de Twaalf de met zijn adjudant en de Raad in de zaal waren gearriveerd arriveerden kort daarop de gasten van deze avond. Dit was de gastraad van de Carnavalsvereniging de Carnavalleien uit Amersfoort. leenstaanden. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de NVSH, Curacaolaan 49 in Amersfoort en begint om 21.00 uur Voor meer informatie kan men 's avonds na acht uur telefonisch contact opnemen met nummer 033-622217. Tijdens het Halfvastenbal in Achterveld verzorgde de huiskapel van de Amersfoortse bezoekrs de muziek Blijkbaar een prima gelegenheid, om eens rustig een krantje te lezen... Deze waren vergezeld van hun Hofkapel de Vallei Blaozers, een uit 15 man bestaand orkest. Ze werden allen hartelijk verwelkomd door Pnns Doerak die hoopte dat het een heel gezellige avond zou wor den. De muzikale medewerking werd deze avond verleend door Disco Van Loon uit Amersfoort die na de verwelkoming al heel spoedig de danslustigen op de vloer wist te krijgen. Ook de Hofkapel de Vallei Blao zers wist de stemming al spoedig te verhogen. Het dansen werd afge wisseld met een goed geslaagde dansshow terwijl ook de Stunt- groep van de Raad van Elf van de Puupenkoppen een optreden ver zorgde. Als men ooit eens pech krijgt dat er geen dansmariekes zullen zijn dan zullen deze vijf heren van de raad de aanwezigen goed kunnen vermaken. De president van de Puupenkop pen haalde ook nog een leuke stunt uit. In verband met de financiële situatie naar aanleiding van de pro blemen met de belasting wilde hij de Pnns, zijn adjudant en de leden van de raad een riem onder het hart steken. Zij werden allen bij hem ontboden waarna allen een bank biljet van 100,- werd aangebo den Tot ieders vermaak werden de bankbiljetten afgescheurd van een closetrol waarop een foto van een bankbiljet van 100,- was af gedrukt. Hierna werd het feest in Puupen- koppenland nog voortgezet tot in de kleine uurtjes waarbij de gast raad met hun supporters uit Amersfoort beslist hun steentje hebben bijgedragen.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5