Nieuw wereldrecord voor Martine Silvana Belangrijk is, de mensen een gevoel te je ven van: Ik kan nog iets, ik ben nog iets' leu sd en krn n Lego Dolle Dingen Dag in Amersfoort Na 27 uur non-stop aerobic dance: Vijfjaar dagbehandeling bij Lisidunahof: 'Wij bieden geen vervangende, maar aanvullende hulp' Laatste avond SVA kaarttoernooi De hele dag door s behandeling' door Marianne de Valck DONDERDAG 17 MAART 1988 gisteren was het woensdag, dan is het vandaag donderdag". WENSEN De dagbehandeling is in ontwik keling. Van een ziekenhuissituatie is geen sprake meer. De behande ling wordt steeds individueler en gencht op de thuissituatie. Opname m het verpleegtehuis voorkomt men steeds vaker, opname m een verzorgingstehuis komt meer voor, maar het meest reikt men mogelijk heden aan, waardoor ouderen lan ger thuis kunnen blijven. Dr. Vlak wenst dat Nederland bedekt raakt met dagbehandelingcentra met een verzorgingsgebied met een straal van vijftien kilometer. „Groter is met goed omdat oude mensen niet langer dan een half uur, hooguit drie kwartier moeten reizen voor ze hier zijn". De maatschappelijke werkende Come Blijleven wil meer uren. „De oude richtlijnen sluiten met goed aan op de huidige praktijk, waarbij enorm veel tijd gestoken wordt in de begeleiding van de familie" en Jan van der Hammen zou de badka mer die bijna nooit gebruikt wordt („We behandelen. Een bad hoort bij verzorging"), willen inruilen voor een aantal kleine kamers waarin in een rustige sfeer bepaal de aktiviteiten kunnen plaatsvin den „Nu hebben we alleen de huiska mer en de aktiviteitenruimte, zoals we het hiernaast noemen. De hele groep zit de hele dag min of meer bijelkaar". Bovendien zou hij graag meer mogelijkheden zien voor „het screeningsonderzoek", „onze sig naalfunctie ook naar psychiatri sche instellingen zou groter moe ten zijn". Alle dne de sprekers zijn het er over eens dat de rol die de dagbe handeling in de toekomst zal gaan spelen, steeds groter wordt. Opna me in het verpleegtehuis zal steeds minder de belangrijkste aktiviteit van Lisiduna worden, in verhou ding zullen steeds meer patiënten de weg naar de dagbehandeling steeds langer kunnen bewandelen. Een ontwikkeling waar zowel de bejaarde, zijn omgeving als de financiële mogelijkheden wel bij varen. LEUSDEN- De 31-jarige uit Utrecht afkomstige Martine Silvana Onder het toeziend oog van 12 heeft in Sportschool 2000 aan de Hamerveldseweg voor een juryleden, die elkaar in ploegen unieke prestatie gezorgd. De docente 'aerobic' vestigde afgelo- van 'wee aflosten, diende Martine. pen weekeinde een nieuw werelduurrecord. De Utrechtse gaf 'achtereen léf te 27 uur onafgebroken actief aerobic-lessen. Ze verbeterde daar- geven m aeroblc daI)ce De mee het oude record, dat met 25 uur op naam van een Zuid-Afri- utrechtse docente, die aan Sport- kaans meisje stond. De succesvolle prestatie zal, na erkenning, school 2000 verbonden is, mocht een plaatsje krijgen in het Guinnes Book of Records. om de dne uur een kwartier pauze Martine Silvana verbeteren. poging het werelddu urrecord aerobic dance te neer we iets vergeten zijn, we daar over heen willen praten. We zeg gen dat het met belangrijk was of verzinnen een smoes. Je ziet bij voorbeeld nog wel eens dat een opa die de namen van zijn kinderen of kleinkinderen niet meer weet, ineens vindt dat het er ook veel te veel zijn. Waaruit blijkt dat dit soort stoornissen ook karakturele veran deringen met zich mee kan bren gen. Er komen oordeel- en kri tieksstoornissen". AANPASSEN nemen. Een pauze, die werd benut om snel even te douchen, van kle ding te verwisselen en wat vloei baar voedsel tot zich te nemen Silvana streefde ernaar het oude record met één uur aan te scher pen tot 26 uur. De 31-jange Utrech tenaar, die de conditie aanscherpte op de nieuwe toestellen in de on langs heropende sportschool, bleek echter dermate goed m vorm dat ze er nog een uur aan toevoeg de. Ondanks het feit dat Silvana geenszins de indruk wekte kapot te zitten, werd van hogerhand be sloten de poging verder te staken. Nadat zaterdagmorgen om negen uur het startsein had geklonken, hield Silvana het zondagmiddag om twaalf uur, moe maar voldaan, voor gezien. In totaal gaf de Utrechtse in de 27 uur die nodig waren om het we- reldduurrecord te verbeteren aan meer dan 500 cursisten les, terwijl LEUSDEN - Omdat grote mensen ook mooie dingen zeggen te kunnen maken met Lego constructiesysteem, is Lego Nederland ingegaan op het verzoek om een Lego-dag te organiseren waarop volwassen Legobouwers hun werk stukken kunnen laten zien. De „Lego Dolle Dingen Dag", vindt aanstaande zaterdag plaats in het EurOase Hotel aan de Stichtse Rotonde nr 11 in Amersfoort. Vorig jaar vierde Lego Ne derland het feit, dat Lego vijf entwintig jaar in Nederland verkrijgbaar is. Onderdeel van deze feestelijkheden vormden de bouwwedstnjden die via plaatselijke speelgoed-win keliers georganiseerd wer den. In Leusden gebeurde dit bij speelgoed-winkelier Kohl- man, waardoor twee winnaars een dag naar Legoland in De nemarken mochten. Deze bouw-wedstrijden waren ech ter bedoeld voor kinderen. Oudere kmderen en volwasse nen hebben daartegen gepro testeerd. Zij wilden ook wel eens een kans om te laten zien wat ze konden. Lego is daar op ingegaan door een „Dolle Din gen Dag" uit te schrijven, waar op deelnemers vanaf zestien jaar de kans krijgen hun werk stukken te laten zien. Tot nu toe zijn meer dan dertig aan meldingen, vanerend van ker misattracties, tot klokken en „plotters", aangemeld. Eventuele enthousiaste Lego-bouwers ouder dan zes tien jaar kunnen zich nog aanmelden bij Lego Neder land, mevrouw lekje Wortel- boer, Legolaan 1, 9861 AT Grootegast. Tel. 05946-13888. BOUWWEDSTRIJDEN De bijeenkomst in Amers foort zal ovengens meer bie den dan een tentoonstelling van de modellen. Kinderen zijn eveneens welkom. Om 11.15 uur 12.45 en 14.15 vinden bouw- wedstrijden plaats waarna de werkstukken zullen worden beoordeeld door een jury, waarin onder andere een mede werkster van de Leusder Krant Mananne de Valck, speel goed journaliste uit Leusden zitting heeft. Aanmelding voor deze bouwwedstrijden is met nodig. De toegang is gra tis. VERSTERKEN In de afgelopen vijf jaar maakten 29 personen gebruik van de dag ehandeling, waarvan 51 uit de ge- teente Leusden afkomstig waren, e rest uit een straal van maximaal ijftien kilometer rond de gemeen- Leusden. 1ANNEN Jaarlijks maken gemiddeld tien Leusden woonachtige mensen lebruik van de dagbehandeling 'anaf het begin kent de dagbehan- leling een bezettingsgraad van ond de 98%. Opvallend gegeven it het overzicht over vijf jaar is de Ïerdeling tussen mannelijke en rouwelijke patiënten. Waren er iet eerste jaar tweemaal zoveel rouwen dan mannen, de laatste vee jaar zijn bijna evenveel vrou- en als mannen gekomen. De oorzaken hiervan zijn ener- jds te vinden in de langere le- ensduur van mannen, anderzijds de veranderende familieverhou- mgen. Alleenstaande mannen unnen zich over het algemeen nog teeds minder goed alleen redden, an alleenstaande vrouwen. Wan eer een vrouw „dementiever- chijnselen" gaat vertonen, neemt e man minder snel de zorg op ich, dan wanneer de situatie ndersom is. De oude situatie, waarbij een lezin de zorg voor vader en moe- Ier op zich neemt omdat de hoer erij altijd wel een karweitje, zoals ardappelen schillen, te doen is, erandert in Leusden steeds meer aar een stadse situatie waarbij de onderen minder ruimte en zorg an hun hulpbehoevende ouders ainnen geven" volgens Jan van der lammen, (30) hoofd van de dagbe- andeling, dr. F. F. L. Vlak (39), irekteur geneesheer en arts van le dagbehandeling en Corrie Blij- 'en (36), maatschappelijk Bovendien betekent het bezoe ken van de dagbehandeling vooral een „versterken van de draag kracht" van de thuissituaties, waar van de huisgenoten van zowel man nen als vrouwen baat hebben. Daarmee is de voornaamste be doeling van de dagbehandeling geraakt. Doordat ouderen met psy- cho-geriatische verschijnselen de dagbehandeling bezoeken kan enerzijds een permanente opname in het verpleegtehuis worden uit gesteld of zelfs voorkomen. Ander zijds kan door de behandeling de thuissituatie verbeterd worden. Tijdens de twee, heel soms dne, dagen per week wordt op steeds meer individuele wijze hulp gebo den om de man of vrouw het nodige te leren en anderzijds adviezen naar huis mee te kunnen geven waarmee de huisgenoten het mak kelijker knjgen. „Bij de één kan dat betekenen, het advies om moeder toch af en toe te laten afwassen, ook al gaat dat wat langzaam, bij de ander juist om dat toch met meer te vragen omdat ze het zo erg vmdt ze dat het niet meer zo goed kan als vroeger". Dat is draagkracht versterken. OPVANG THUIS Uit de cijfers van vijf jaar dagbe handeling blijkt duidelijk dat de zorg van een verpleegtehuis geen doodlopende straat meer is (Het afwachten van het einde, netjes verzorgen). Wie als geregelde be zoeker in de dagbehandeling komt, zet daarmee niet per definitie de eerste stap naar permanente opname Dat blijkt uit het aantal ontslagen patiënten. Slechts 40% kwam in de afgelopen vijf jaar m het verpleegtehuis terecht (nadat de opname door de dagbehande ling een jaar werd uitgesteld). Dit Dr.F.F.L. Vlak, Come Blijleven en Jan van der Hammen: 'Leusden verandert steeds meer m een stads milieu betekende niet altijd dat de condi tie van de patient slechter was ge worden. Volgens onlangs gehou den onderzoek, waarvan de resul taten in de landelijke pers versche nen, wordt opname veelal noodza kelijk omdat de opvang thuis weg valt. VOORDRACHT Acht procent van de patiënten wilde op een gegeven moment met meer komen. Volgens Come Blijle ven kan de oorzaak (net als het aantal, ongeveer éen a twee jaar) heel klem zijn, ondanks de zorgvul dige voorbereiding die aan de plaatsing vooraf gaat. Plaatsing geschiedt op voor dracht van het RIAGG en een inta ke-gesprek met de maatschappe lijk werkende in bezit van een spe ciale deskundigheid. Bij de voor bereidende besprekingen wordt de familie betrokken en probeert de maatschappelijk werkende zo veel mogelijk te weten te komen van „de ontwikkeling van de man of vrouw, zijn karakterstructuur, zijn ervaringen en zijn belevingen. Het is belangrijk te weten, hoe het ziektebeeld heeft ingewerkt en hoe de patiënt de veranderingen heeft verwerkt. Om hem of haar goed te kunnen begnjpen moeten we weten wat voor hem of haar belangrijk is of was" volgens Cor- ne Blijleven. „Wanneer een meneer steeds maar weer over zijn zaak begint, moeten we weten wat voor zaak dat was, welke functie hij daarbij ver vulde en welke situaties daarbij speelden, zodat we ze kunnen her kennen." Voor mensen die veel vergeten, af en toe verward raken is dat be langrijk. Niettemin kan het voorko men dat na de zorgvuldige plaat sing een kleinigheid (een medepa tiënt) zo tegenstaat dat van verdere behandeling wordt afgezien. Meestal lukt het een aantal maan den later wel. Het aantal afzeggin gen wordt trouwens steeds gerin ger. ONTSLAG Achttien procent van de in de afgelopen vijf jaar opgenomen pa tiënten kon na een gemiddelde duur van vijftig weken (afhankelijk van de opvang thuis of het verzor gingshuis) ontslagen worden om dat het gelukt is een aantal moge lijkheden te bieden waardoor de verdere begeleiding thuis of in het verzorginstehuis kan worden ge geven. „Een stijgend percentage" vol gens geneesheer direkteur. „Een van onze belangrijkste doelstellin gen voor de nabije toekomst is onze know-how over te brengen op de verzorgers thuis of in de bejaar dentehuizen. Door deze structurele zorg kunnen we voor mensen met een verpleegtehuis-indicatie, zoals alle bezoekers van de dagbehan deling hebben, de opname uitstel len, dan wel voorkomen." Tien procent van het aantal op genomen patiënten werd ontsla gen omdat tot opname in een psy chiatrisch ziekenhuis besloten werd Vijf procent meldde zich af vanwege een langdurige ziekte en 12% overleed, hetgeen bij een ge middelde leeftijd van ruim zeventig jaar geen verbazing wekt. „Maar hetgeen wel betekent" volgens dr. Vlak, „dat we deze mensen in staat hebben gesteld thuis te sterven, terwijl tot vijf jaar geleden deze mensen hun laatste maanden in een vreemde omgeving moesten door brengen". BEHANDELING Buitenstaanders die door het raam van het aparte gedeelte van het verpleegtehuis, waarin de dag behandeling is gevestigd naar bin nen ia] kén,' denken nog weieens dat ue ouaere mensen aaar ae neie dag gezellig bij elkaar zitten te zit ten. Gezellig is het, in de huiskamer van het dagverblijf waar per dag 17 bezoekers komen. Allerdaagse be zigheden zijn echter onderdeel van een therapie, gezellige bezigheden rond de tafel, bijvoorbeeld een ge zelschapsspelletje, kunnen wel doordachte behandelingsmetho den zijn. „De opvang heet met voor niets dagbehandeling, met de nadruk op behandeling" zegt Jan van der Hammen, hoofd van de afdelmg. „De hele dag door is behandeling. Zowel de therapeutische sfeer m het gebouw, het groepsgebeuren en wat wij noemen het lotgenoten gevoel, van mensen die mensen met dezelfde of soortgelijke pro blemen leren kennen". AANVULLEND Dr. F. F. L. Vlak maakt duidelijk: „Wij bieden geen vervangende hulp, maar aanvullende hulp. Al onze deskundigen geven eerste- een medisch team Silvana's licha melijke conditie nauwlettend in de gaten hield. Mart me Silvana verbeterde het record, nadat een aantal eerdere pogingen mislukte. In Belgie, Groot-Bnttame en Nederland strandden aanvallen op het record na respectievelijk zestien, veertien en dertien uur. LEUSDEN - Op 25 februari 1983 opende de directeur van de rovinciale Raad voor de Volksgezondheid in Utrecht officieel e dagbehandeling voor psycho-geriatische patiënten bij het erpleegtehuis Lisidunahof in Leusden. Daar kwamen, sinds 19 uari van dat jaar de eerste „bezoekers", zoals de patiënten an de dagbehandeling genoemd worden, binnen gekomen (aren. Op donderdag 17 maart aanstaande viert de Lisidunahof het ijf-jarig bestaan met een informele bijeenkomst waarbij veel iformatie te zien is „over de weg die achter ons ligt, het punt raar we ons nu bevinden en de richting die we denken te zullen aan", zoals in de uitnodiging wordt gemeld. Vijf jaar geleden was de mogelijkheid tot dagbehandeling >ts nieuws. Richtlijnen van toen blijken nu niet meer nodig, ndere wensen zijn daarvoor in de plaats gekomen. Het feno- neen dagbehandeling, en daarmee de werking van een ver- ileegtehuis zoals Lisiduna is, is volop in beweging, zoals de iele bejaardenzorg in beweging is. De ontwikkelingen rond de lagbehandeling zijn symptomatisch voor de zorg voor ouderen iu en in de nabije toekomst. werkende verbonden aan de Lisi dunahof. lijnshulp die thuis met gegeven kan worden. Als arts behandel ik bij voorbeeld geen patiënten in de dagbehandeling, maar geef ik na onderzoek vanuit mijn specifieke kennis adviezen door aan de huis arts bij wie de patient onder behan deling is". De fysiotherapeute brengt op dezelfde wijze haar specifieke kennis over, door bijvoorbeeld met een bepaalde behandeling te be ginnen en deze zodra dat mogelijk is over te dragen. De ergo-therapeute maakt een analyse van de mogelijkheden en geeft mogelijke aanpassingen of behandelmgsaanwijzingen voor thuis door." Bijvoorbeeld hoe je va der of moeder kunt helpen bij het aankleden Of door bepaalde ver trouwde dingen op een duidelijke manier op te bergen." „De maatschappelijk werkende vervult hierbij een belangrijke taak. Zij is dikwijls de contactper soon naar de familie. Zij leidt de familiegesprekken." Zes bijeen komsten, eens in de veertien da gen, met een cursusachtig karak ter, waarbij alle disciplines zich voorstellen en uitleggen wat ze doen, informatie over de ziekte en veel praten over het verwerken van de daarbij voorkomende emo ties". TRAINING In de dagbehandeling werkt men met vier soorten trainingen: geheugentraining, concentratie- training, functietraining en orienta- tietraining. Daarmee zijn de pro blemen die veel ouderen hebben die bij Lisiduna komen, aangege ven. Ouderen die het wegvallen van bepaalde kundigheden heel goed beseffen en dikwijls even hard ont kennen. „Het zit in de menselijke natuur", volgens dr. Vlak, „dat wan- Jan van der Hammen: „Veel men sen hebben moeite zich op hun nieuwe niveau aan te passen Men sen die bijvoorbeeld vroeger schitterend piano konden spelen en nu slechts eenvoudige deuntjes, weigeren dit, omdat ze niet willen accepteren dat het met meer gaat als vroeger". Daarmee raakt de man of vrouw een gedeelte van zijn zelfvertrou wen en identiteit kwijt. Gezocht wordt naar aanknopingspunten waarbij men zich wel prettig voelt. Bij deze groep ouderen blijkt de moestuin, aangelegd in hoge bak ken zodat bukken overbodig is, favonet. „Wij zijn hier blij wanneer een collega een lekke band heeft. Die plakken ze maar wat graag". Be langrijk is de mensen een gevoel te geven van „Ik kan nog iets, ik ben nog iets". INDIVIDUEEL Naast groepsbehandeling, door middel van spelletjes, gezamenlij ke activiteiten en training, werd de benadering in de afgelopen vijf jaar steeds individueler. De be doeling nchtte zich steeds vaker op de zelfstandigheid en zelfwerk zaamheid van de oudere. Functie- traiiung is daarbij heel belangrijk. Jan van der Hammen: „Zodra we ze weer aan het schrijven hebben, en dat lukte ons tot nu toe altijd, en aan het telefoneren, dan zijn ook alleenwonenden op afstand bege leidbaar. Dan kan iemand opbellen en zeggen, denk aan de kapper vanmiddag, schrijf het even op Een vader kan wanneer hij weet dat hij iets vergeten is, om raad vragen". Het eigen initiatief neemt een belangrijke plaats in bij de indivi duele behandeling. Daarbij wordt zelf denken voortdurend gestimu leerd. „Wij zullen eerder zeggen. Het is gezellig in de huiskamer van de afdeling dagbehandeling. ACHTERVELD - Maandag 21 maart zal de zesde en tevens laatste ronde van het SVA-kaarttoernooi worden gespeeld. Inschrijven voor deelname kan vanaf 19.30 uur in de kantine van op het Kerstenssport- park. Er is deze avond weer een aantal mooie prijzen te winnen. Tevens zullen deze avond ook de winnaars van het gehele toernooi bekend worden gemaakt. Martine Silvana. 27 uur onafgebroken lesgeven. t

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7