Manitobagroep schonk gemeente 'Scoutingboom' ubilerend Loysden Leusdenaar moet smartegeld betalen Poppentheater in 't Claeverenblad LEUSDEN, Afsluiting Europees Jaar van het Milieu: leusder krant Aanrijding Gewond bij aanrijding Komende donderdag: HET WEER IN LEUSDEN Aanrijding Diefstal weekinckj/emeedes} Lente LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 DINSDAG 22 MAART 1988 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) l£USDEN - De Leusdense scoutinggroep Manitoba gaf vorige week zaterdagmorgen een drie meter hoge beuk weg aan de L~Aonte Leusden. Wethouder voor milieuzaken Corri Ver- rihinnik nam de boom met plezier in ontvangst. In nog 500 e Nederlandse gemeenten boden vertegenwoordigers :outinggroepen een boom aan. Ze deden dit juist op 19 omdat op die dag het Europese Jaar van het Milieu werd oten. Op de hoek van Noorderinslag en Burgemeester van der Postlaan vond zaterdag rond half elf een kleine ceremonie plaats, waarbij de boom officieel werd geplant en overgedragen aan de gemeente Leusden. Het hele gezelschap ver trok daarna weer snel nchting ge meentehuis omdat het weer nu met bepaald uitnodigde om in de scouts plantten hun boom, daann bijgestaan door wethouder Com Verduin. Leusdense jELSDEN - Het jubilerende ezeischap amateurschilders, et tien jaar bestaande Loys- en, exposeert deze maand in lees Vials galerie 't Claeve nblad aan de Brink 16. De talerie is open op zaterdag en ondag van 14.00 tot 17.00 uur. ie club heeft hard gewerkt en is de aard van zijn werk enorm ooruitgeschoten. Het pietepeute- ge is er bij vele leden af. Er zijn og maar enkele schilders die het rpisch traditionele van de plaat- isachtige weergave aanhouden, e meeste schilders werken al mg niet meer naar afbeeldingen laar naar de vrije natuur, is veel geaquarelleerd, en soms eel verdienstelijk waterachtig en iet dat frêle vloeiende effect dat araktenstiek is voor deze verf- oort. laasje Visser toont naturalis- sch aquarelwerk dat nauwgezet e werkelijkheid in al zijn details 'eergeeft. In die zin zijn haar oorjaarsbloemen uit bollen op e vensterbank geaquarelleerd, aar primula en het portret van de vrouw met hoed. Zo is haar in gangspartij van het Randenbroe- kerbos in de winter, een fraai rea listisch sfeerbeeld, uitgebeeld. Hetzelfde geldt voor de zeer pre- ciese weergave van blauwe en gouden regen, roosjes, horten sia's en veldbloemen door Theo Uilenbroek. Elk bloempje, elk blaadje is met zorg geaquarel leerd en typeert fraai het wezen van de bloemen. Diny Pot aquarelleerde met vaar dige hand onder andere vinger hoedskruid, hortensia's en witte roosjes. Een topstuk van haar vind ik de katoenbol, die met ge bruik van het wit van het papier en een zeer geringe aangifte van waterverf fraai en beeldend is ge troffen. Annemarie Nanninga laat dne geheel verschillende technieken zien in aquarellen van rozen die gespat zijn, ïjzel waarin de boom strak geknipt tegen de achter grond staat en Saint Paul de Vence in welke weergave van het dorpje op de heuvel zij de verf heeft laten druipen. Rietje Wisman laat een van haar bekende olieverftechniek van een hond zien en van een storm achtig landschap. Zij durft kenne lijk nog niet naar de natuur te werken en waagt zich ook niet aan de waterverf. Ook Wim Woudenberg houdt het bij de traditionele bos- en heide- gezichten en een ploegend paard in olieverf. Zeker kundig geschilderd. Brunhilde van Vuuren kan bij zonder goed met het tere karak ter van de aquareltechniek over weg. Haar rode tulpen, vruchten Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel. Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie).1 Abonnementsgeld: 68,80 per jaar, 34,90 per half jaar, f 17,70 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. buitenlucht toespraken af te ste ken De Nederlandse scouts willen met hun boomplantactie benadrukken dat ze zich als organisatie erg be trokken voelen bij natuur en mi lieu. De scouts voerden hun actie onder het motto "door de bomen het bos weer zien". De officiële afsluiting van het Eu ropese milieujaar vond zaterdag plaats in het provinciehuis van Zuid-Holland. Daar boden scou- tingleden die dag een symbolisch scoutingboompje aan De over dracht in Den Haag gebeurt sym bolisch omdat de "echte" natio nale scoutingboom te groot is. De Nederlandse scouts bieden name lijk een 15 jaar oude, 6 meter hoge Metasequoia aan. Deze moerasci pres, die oorspronkelijk uit China stamt, kan wel 110 meter hoog worden. De tuin van het Zuidhol landse provinciehuis is geen ge schikte plaats voor een dergelijke boom. Daarom zal de boom ge plant worden in Zoetermeer, waar in 1992 de Floriade gehouden zal worden. De Leusdense Manibotagroep heeft zich altijd krachtig ingezet voor het milieu. Enkele jaren gele den maakten leden van Manitoba het Leusdense Princenhofpark schoon. Ook werd in het kader van een rrulieuactie van de groep het bos rond kasteel Stoutenburg opgeruimd. De Marubotagroep houdt haar bij eenkomst in het groepshuis aan de Dodeweg. Een paar weken geleden plantten in bruine tinten, azalea in witte pot zijn lekker los en wateng, en tonen mooie in elkaar over gaande partijen. Wie steeds beter op dreef komt is Alex Zuiderwijk. Zijn land schappen in kleurkrijt/pastel krij gen steeds meer sfeer en worden voortdurend fraaier van vormge ving. Het Alpenlandschap is mooi breed gehouden. Het vennetje met zijn rietkragen en zandkuil is zéér doorleefd. Jeanne Huis in 't Veld laat beel den in hout en klei zien. In reliëf uit hout gesneden zijn een em bryo en een moeder met kind. Mooi is de lijn van het beeldje 'Eenheid' waann gebogen lijnen parallel aan elkaar lopen. Er zijn ook wat in traditionele zin uitge voerde beeldjes van haar te zien: meisjekopjes, een clown en een marskramer. De expositie duurt tot het eind van deze maand de Manitobascouts zo'n 120 bo men in de onmiddellijke omge ving van hun groepsonderkomen. Onder toezicht van een boswach ter plantte ieder lid zijn of haar ei gen boompje. Tegelijk met het po ten van de boom begroef elk Ma- nitobalid ook een kokertje waann zijn of haar naam verpakt was Tijdens een gezellig samenzijn na het aanbieden van de boom ver telde wethouder Corri Verduin tot varrassing van de aanwezigen dat ze vroeger ook lid van één van de scoutingorganisaties was ge weest. Als "kabouter" was haar eerste insigne verkregen voor het kunnen herkennen van bomen en bladeren. Mevrouw Verduin stelde het ini tiatief van de Nederlandse scouts erg op prijs. "Eigenlijk zou je scouting de oudste milieu-organi satie in de wereld kunnen noe men", aldus de wethouder. Corri Verduin riep de aanwezige jeugdleden van Manitoba op om ook in de toekomst mee te blijven werken aan een schoner milieu. LEUSDEN- In de nacht van vrijdag op zaterdag, rond half vier, raakte een fietser op de Asschatterweg, tussen de Postweg en de S-bocht richting Achterveld, gewond, na een botsing tegen een boom. De fietser werd voortgetrokken door een bromfietser, maar raakte de controle over het vervoermiddel kwijt. De fietser kwam daarbij on zacht m aanraking met een boom, waarvan een gebroken schouder het gevolg was. LEUSDEN - Bij een botsing tusen een bromfietser en een automobi list is de achttienjarige Nijkerjer M.L. gewond geraakt. Het ongeval vond plaats op dinsdag, op het kruispunt van de Asschatterweg en de Hamersveldseweg. De brom fietser reed over de Hamersveld seweg, in de richting van Stouten burg. Automobilist G.L. uit Leus den verleende hem daar geen voorrang. Bij de botsing brak L. zijn been. LEUSDEN/UTRECHT - Bij hoge uitzondering heeft de Utrechtse politierechter, mr. R. Meertens-Zeeman, woens dag een immateriële schade vergoeding toegekend aan een Amersfoorts slachtoffer van een mishandeling. De da der, een 19-jarige inwoner van Leusden, moet driehon derd gulden smartegeld beta len en is bovendien hetzelfde bedrag aan boete kwijt. De jeugdige Leusdenaar had in september vorig jaar ruzie gekre gen met het slachtoffer in het Amersfoortse café het Doktertje. Het ging over de manier waarop hii de vriendin van laatstge noemde had aangesproken. 'Lek ker stuk' vond de vriend van het meisje bepaald niet gepast. Er was een woordenwisseling ge volgd en verdachte had een kop stoot gegeven. De wond die daar van het gevolg was, moest worden gehecht Op de zitting eiste het slachtoffer 750 gulden smartegeld, omdat hij veel pijn en last van zijn verwon ding had ondervonden. Officier van justitie, mr. E. Wesselius, vond dat iets teveel van het goede, maar het was in zijn ogen „hele maal niet onredelijk" dat er een 'tegemoetkoming' werd gegeven Een derde van het gevorderde bedrag leek hem redelijk. Daar naast vorderde Wesselius zelf een boete van vierhonderd gulden. In 'De Tuin' spelen verschillende poppen een rol. LEUSDEN - Komende donderdag, 24 maan geeft de Belgische pop penspeler Mare Croguet een voor stelling m boedenj 't Claeveren blad. Het gaat om poppentheater 'Zwane Poesjenel', met de voor stelling 'De Tuin' 'De Tuin' is een voorstelling voor volwassenen. Het bestaat uit sce nes die in het persbericht worden omschreven ala 'levende surrealis tische schildenjtjes'. De toeschou wer wordt meegenomen door een ruimte van fantasie en magie. Daarbij spelen verschillende poppen hun rol, zoals een alche mist, een tuinman, een rups, kleine monsters en ook de opera. In 'De Tuin' wordt met gesproken. Licht en geluid spelen een belangrijke rol. De voorstelling begint om kwart over acht 's avonds De toegangs prijs is 12,50,-. J0°o"ö\ On 0°00°o0o<h 0 n On door Jan Versteegi. Zondagochtend om negen mi nuten over half elf was het dan zover..De lente van 1988 was officieel een feit. De astronomische lente, wel te verstaan. Immers, de meteo rologische was al op 1 maart begonnen. Klimatologen werken met hele maanden en derhalve ook met hele seizoe nen. Hoe kan het nu zo zijn dat de lente dit jaar op 20 maart valt en niet, zoals we dat op school geleerd hebben, op 21 maart Laat ik proberen het uit te leg gen. 1988 is een schrikkeljaar. Dat wil zeggen dat we dit jaar één dag extra hebben om weer een beetje in de pas te lopen met de sterren en de planeten. Dit extra dagje bete kent wel dat ook de lente een dag eerder begint. En het mo ment van begin is wanneer de zon loodrecht boven de even aar staat. Het is dan zowel op het noordelijk, als op het zuidelijk halfrond twaalf uren licht en twaalf uren donker. Dat moment viel dit jaar dus op zondag, om 10.39 uur. De zon beweegt zich vanaf nu steeds verder noordwaarts, zodat het steeds langer licht zal zijn. Vanaf volgende week zullen we dat in belangrijke mate kunnen ervaren, waneer de zomertijd weer ingaat. Vroeger was de maand maart overigens het begin van een nieuw jaar. Zelfs in de Romeinse tijd was dat nog het geval. Vandaar dat februari slechts 28 dagen kende, en wanneer er gecorrigeerd moest worden deed men dat in februari. Logisch eigenlijk. Terug naar het weer. In het weekeinde zijn we in belang rijk warmere lucht terecht ge komen. Dat ging gepaard met veel bewolking en opnieuw regen. De nacht van zondag op maandag bleef het met tien graden erg warm. Zondag in de loop van de dag kwam de zon weer door, maar veel stel de dat niet voor. Het mag dan wat warmer geworden zijn, erg voorjaarsachtig is het weerbeeld nog niet. Daar spreken we pas van als we lekker van het zonnetje kun nen genieten, op mooie helde re dagen, met temperaturen tussen de 15 en 20 graden. Ik ben bang dat we daar ook deze week nog niet aan toe zullen komen. De circulatie op grote hoogte is west/oost gericht. Op de oceaan, waar het weer van ons in dergelijke situaties wordt gemaakt, heerst een levendige depres sie-activiteit. Dat komt omdat warme lucht uit zuidelijke breedte botst op veel koudere lucht in het noorden. Het ge volg is dan het ontstaan van depressies, met hun gebrui kelijke fronten. We zijn dus voorlopig nog niet af van de nattigheid. Op de meeste plaatsen is de gemiddelde maandhoeveel- heid regen al ruim overschre den. Maart is normaal gespro ken onze droogste maand. Maar ja, wat is er normaal dit jaar op het weerfront Niets toch Het weer: niemand weet er het fijne van. Onder dit motto is afgelopen zondag een ra diocursus begonnen in het programma Vroege Vogels van de VARA. Gedurende 52 weken zal een aantal weerza- ken de revue passeren. Er is ook een cursusboek versche nen, dat in de boekhandel ver kregen kan worden. Het kan ook rechtsreeks bij de VARA worden besteld, door 35,- over te maken op giroreke ning 1991, ten name van VARA Hilversum, onder ver melding van 'Weercursus'. Aktueel en snel. De Lensder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! LEUSDEN - Donderdagmorgen ontstond een aanrijding op het kruispunt van de Randweg en de Horsterweg. Automobilist P.P. uit Hillegom stond met zijn auto op de Horsterweg. Hij verleende voor rang aan verkeer op de Randweg. Daarbij verkeerde hij m de ver onderstelling, dat alle auto's uit een rijtje auto's op de Randweg rechts af zouden slaan, de Horsterweg op. Helaas echter, de laatste wagen uit die tij, bestuurd door Leusdenaar J.W., reed rechtdoor. Daar stak P. net over. waardoor een botsing volgde. De schade bleef beperkt tot de wagens. LEUSDEN- Naar eerst nu aan het licht gekomen is, is tussen augustus '87 en nu ingebroken in een boot, die gestald stond bij een woning aan de Oooievaarshorsterweg, Uit de boot werd apparatuur ter waar de van 4000,- weggenomen. Woensdag 23 maart: 9.00 uur Handwerkhobbyclub de Moes pot. Donderdag 24 maart: 13.30 uur bejaardensoos Ons Gebouw. Zaterdag 26 maart: 13.00 uur AVANTI onderlinge wedstrijden gymnastiek en jazz ballet Sport zaal. 20 00 uur Disco Show de Klaveet. Zondag 27 maart: 14.00 uur Disco de Klaveet. Dinsdag 29 maart: 9.00 uur Wel fareclub Zonnebloem Ons Ge bouw.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3