Modeshow in Sint Joseph trok veel belangstelling Ode aan de volle bleke maan Eenzame aktie van Achtervelder tegen kappen van bomen begraaf plaats Boeiende grafiek bij 'De Heelkom' Vier inbraken in Achterveld Interessante lezing over glas bij KPO Niet opgele Vernieling Vandalisme Madeliefje plaatselijk nieuws DINSDAG 22 MAART 1988 ACHTERVELD - „Als de doden het snerpende geluid van motorzagen gehoord hadden, zouden ze zich omgedraaid heb ben in hun graf. Was ik maar thuis geweest, dan had ik de ramp kunnen voorkomen. Ik was per soonlijk tegen de stam men gaan staan. Dan had den ze het wel uit hun hoofd gelaten om de zaag er in te zetten," aldus het felbewogen protest van de heer H. Noach tegen het kappen van vijf fraaie bomen op de houtwal die aan de noordkant van het Achterveldse kerkhof ligt. Sinds donderdagmor gen zit hij, eenzaam op een klapstoeltje middenin een weiland aan de Pater Stormstraat. Op het bord dat hij naast zich in de grond heeft geplant staat: „Waar zelfs de gestorve nen van schrikken. Le vende bomen hakken is schennis van het kerkhof. Jammer, ik was niet thuis. Protest. H. Noach, Pater Stormstraat nr. 4". „Het was een goed voorbe reide overval. Niemand wist er iets van. En hupsakee, daar lagen ze al tegen de vlakte. Ik heb de gemeente Leusden bij mijn thuiskomst onmiddellijk een pittige bnef geschreven. Ik ben echt geen dweepzie ke milieufreak, maar dit gaat me toch te ver.Van buren heb ik gehoord dat het hele karwei in een mum van tijd geklaard was. Weliswaar is er nog een aantal bomen blijven staan, maar het blijft niettemin een behoorlijke ingreep. Een in greep die volgens mij met no dig was," aldus een zwaar te leurgestelde Noach. Hij vervolgt: „Achterveld heeft een prachtig kerkhof. Het wordt goed onderhouden. De bomenrij er omheen vorm de een fraaie natuurlijke af scheiding. Die is nu wel erg geschonden. Nu weet ik wel dat er plannen zijn om het kerkhof uit te breiden. Daar ben ik ook niet op tegen, maar als die bomen daarvoor weg moeten, dan zouden ze de ove rige beuken toch ook wel weg gehaald hebben9 Ik snap er ruks van." De heer Noach schat dat de bomen die nu het loodje ge legd hebben, ongeveer tachtig jaar oud zijn. Hij is van plan zijn stille de monstratie nog emge tijd voort te zetten. „Het is gelukkig niet zo koud meer en tijd heb ik genoeg, want ik ben gepensio neerd." KERKBESTUUR Wat zegt de gemeente Leu- den over deze zaak? „Het is niet terecht dat de heer Noach ons schrijft en aanklaagt. Het kerkhof is m beheer en onder houd bij het Rooms Katholieke kerkbestuur. De uitbreiding waarover de heer Noach spreekt, gaat trou wens niet door. Tenminste niet op die plaats waar de bomen stonden. Daar heeft de Kroon recent een uitspraak over ge daan. Het kerkbestuur heeft in deze zelfstandig gehandeld. Over'n kapverguruung is uit voerig overleg geweest. Wij hebben die niet verstrekt, om dat hier zuiver sprake was van uitdunningswerkzaamheden, voor instandhouding van de totale houtwal. De kruinen van de bomen zaten elkaar duide lijk m de weg. Ook is er een heleboel onnodig struikgewas weggehaald. De houtwal zal hierdoor beter tot zijn recht komen. Naar wij hebben vernomen staat de heer Noach daar voor een zaak, die niet door ieder een als prettig wordt ervaren. Er zijn zelfs omwonenden die liever alle bomen hadden zien verdwijnen. Maar dat zou zon de zijn.aldus woordvoer der H. Hermans van het kabi net voorlichting gemeente Leusden. Pastor J. A. M. Goes vertolkt zijn merung namens het kerk bestuur. „Het omhalen van bo men roept altijd emoties op. Ik kan de reactie van de heer Noach best begrijpen. Het groen is kostbaar. De schep ping wordt toch al zoveel ge weld aangedaan. De bomen zijn dan ook niet zomaar omge haald. We hebben die zaak met de gemeente en met des kundigen besproken en naar hun advies gehandeld. Er is met meer omgehaald, dan strikt noodzakelijk was. Alleen de elzenbomen zijn om gehaald, de mooie beuken zijn blijven staan. De uitdunning en opschonmg van de houtwal betekent naar ons gevoelen een verfraaiing en verbete ring. Die mening zal ongetwij feld niet iedereen met ons de len, maar we moesten er toch iets mee aan. Het dreigde een complete wildernis te worden. ACHTERVELD - Vorige week kwamen de KPO-dames weer bijeen. De voorzitster opende de vergadering met een ge dicht. Na enkele mededelin gen van huishoudelijke aard werd het woord gegeven aan de heer Alex Luigjes, glaze nier. De heer Luigjes is sinds 1926 in het glazeniers-ambacht werk zaam. Hij is begonnen met een avond-vak-tekenschool en werkte overdag in een glazeniersatelier met het maken van kerkramen, glas in lood en gebrandschilderde ramen. Het volledige ambacht heeft hij geheel in de praktijk ge leerd. De heer Luigjes hield een lezing, waarbij een aantal prachtige dia's werd vertoond. Het thema van de lezing was "van aarde tot ven ster". Behandeld werd het ontstaan en het gebruik van glas. Eerst was er het drinkglas waarna later het sterglas ontstond. De lezing f dia's gaven de aanwezige d een goede indruk en inzich de gehele glascultuur. Het gebrandschilderde kreeg in deze lezing wel de plaats. Op de dia's kon mei raam zien dat geheel in zijn i werkplaats was vervaardigd J1 der vertoonden de dia's mooie glas in lood ramen e brandschilderde ramen. Het een interessante lezing die d mes vol aandacht hebben volgd. LEUSDEN - Automobilist A.V Leersum lette donderdagocl xi met goed op het verkeer, dat hem reed op de Arnhemse 73 Daar ontstond namelijk een k file. W's onoplettendheid ertoe, dat hij met zijn auto o laatste auto in de rij voor hei reed. Die werd bestuurd F.v.d.Z. uit Abcoude. Alleen nële schade was het gevolg. ACHTERVELD - Woensdagmiddag werd in de recreatie-zaal van Huize St.-Joseph weer een modeshow georganiseerd. De show werd verzorgd door de firma Van Ravenhorst, die al eer der dergelijke shows in het huis verzorgde. Tevens werd mede werking verleend door het hoe denhuis De Linde uit Bameveld. Er was voor deze show veel be langstelling. Niet alleen bewoners van het huis, maar ook een groot aantal 55 ers uit het dorp waren aanwezig. De middag werd ge opend door Vroni Mous die alle Op de modeshow werden veel onderling te combineren ensembles getoond, in veel mooie en frisse kleuren. LEUSDEN - Bij Adam He renkleding, De Grutterij 6 in Leusden-centrum, ex poseert de Leusdense schilder Ron van Ee zijn werk. Het zijn dromerige in blauw-grijze tinten ge houden landschappen, waarin hemel, aarde en water tot een magisch uni versum zijn vervloeid. Spichtige rotspartijen rijzen uit water en land te voorschijn met vage aanduidingen van architectuurfragementen die doen denken aan ruines van roofridderburchten. De volle bleke maan ont breekt op geen der land schappen die avondlijk mys terieus worden beschenen. Witte vogels vliegen het ne velig zwerk tegemoet. Druip- sels in de oheverfpartijen sug gereren net- en boompartijen waarvan de ijle verticale groeisels eigengereide di mensies aan het landschap geven. Hemel, water en land vormen een drieëenheid in lagen en stromingen die grote diepte suggereren en die de schil deringen vullen met talrijke boeiende niveaus en verras sende in elkaar over vloeiende partijen. De tegenstelling tussen licht en donker, de lichtval die op onrealistische wijze gedeel ten van het landschap bleke tot heldere accenten geeft en het ongrijpbare van de nacht en zijn in het nevelduister ge hulde vlakken zijn intens be langrijk in deze magisch rea listische landschappen van Ron van Ee. Verlangen, wee moed om een verloren land, zielesmart en heftig smachten naar een opgaan in een we reld, waarin absstracte poëzie alle pijn wegneemt, waren zacht mijmerend in het rond. De toeschouwer hoeft er zich alleen aan over te geven om er de nostalgische rijkdom van te ondergaan. aanwezigen hartelijk verwel komde De kleding werd ge showd door Vroni Mous, Truus Vlug, Truus van Hamersveld, me vrouw Pronk, mevrouw Van Dijk- Rutte, zuster Theodora, Janny Druiff en de heer Peters. De presentatie was in handen van mevrouw Herbert die uitleg gaf over de kleding die werd ge toond. De japonnen die werden getoond waren in diverse mooie en zeer frisse kleuren verkrijg baar, in elke maat De pakjes zijn dit jaar weer in en werden in vele variaties en kleuren geshowd. Ge toond werd hoe men het een en ander kan combineren voor wat het model en de kleuren betreft. Er werden rokken geshowd, zo wel plooi- als strakke rokken waar bij mooie bijpassende blouses. Bij de geshowde kleding was bij di verse modellen ook een bijpas sende hoed van Het Bameveldse hoedenhuis De Linde. De aanwe zigen bekeken het één en ander goed, en men had veel aandacht voor wat getoond werd. Na afloop werden de firma Van Ravenhorst en Het hoedenhuis De Linde dank gebracht voor de me dewerking. Ook werd dank ge bracht aan de familie Monseig neurs die ook deze middag weer aanwezig waren met een groot as sortiment schoenen van bekende merken, tegen schappelijke prij zen. De dames en de heer Peters die de kleding hadden geshowd werden eveneens bedankt voor hun medewerking en kregen al len bloemen aangeboden Na afloop van de show was er nog gelegenheid een kijkje in de kle dingrekken te nemen en kon men ook schoenen gaan bekijken en eventueel kopen. Hiervan werd veel gebruik gemaakt. LEUSDEN - De Leusdense me vrouw P. deed bij de politie aangif te van vernieling. Op haar auto, die geparkeerd stond aan de Prins Hendnklaan, werd een lange, diepe kras aangebracht. Dat moet gebeurd zijn in de nacht van dins dag op woensdag. Een andere Leusdense meldde de politie de diefstal van de wiel doppen van haar auto. Die stond geparkeerd bij de Schepershilt m winkelcentrum De Hamershof. LEUSDEN - Onder auspiciën van Cees Vials galerie 't Claeve- renblad vindt tot begin april een gevarieerde expositie plaats in medisch centrum De Heelkom, Walter van Amersfoortstraat 36 in Achterveld. De expositie is open van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Cor van den Eynde toont originele etsen in bruine of groene tinten die van njp kunstenaarschap en beheerste techniek getuigen. Aantrekkelijk zijn de etsen van een naakte vrouw in bloemrijke fauteuil en het drieluik van de paardenmarkt waarin op krach tige wijze impressies van het ver handelen en bijeen zijn van paar den zijn samengevoegd. Beeldflit- sen geven de ets van de paarden markt iets beweeglijks, terwijl de wijze van uitbeelden is afgestemd op de nobele houding van de die ren. grasstengels te zien. Van Calder composities met mobiles, van Henri Matisse onder andere een lithonadruk van een liggende droevige koning omnngd door boeketten en bloemafbeeldingen, en van Walter Benjamin nat l ken van zeefdrukken met geometrische figuren in gelei den en zwarten. Een boeiende en afwisselend positie. Geestig is de ets van de shag- draaister waarbij een kmd met een krantesteek op geboeid staat te kijken. Fraai is ook de kleurige en levendige grafiek van de Griekse vrouwen met manden en vruchten en van de acrobate die gebed is in een wirwar van circus elementen. In gelen, groenen en blauwen, en met een stevig aan gegeven zwarte lijnvoering. Van de Brazilianen Sergio Motta en Claude Lorio hangen in De Heelkom monumentale litho's. Von Prometheus die het vuur dat aan de goden was voorbehouden, roofde en aan de mensheid schonk, waarna hij voor straf aan de Kaukasus werd vastgeketend waar een arend knaagde aan zijn lever die echter steeds weer aan groeide. Hoog laait het vuur op de litho op ten teken van triomf. En van de Exodus, niet alleen de uit tocht van de Israëlieten uit Egypte, maar ook de naam van het schip dat in 1947 4500 Joodse im migranten illegaal naar Palestina poogde te brengen. Hoog worden hier de golven opgezweept om de weergaloze heftigheid van deze krachtproef aan te geven. Aan deze originelen zijn nadruk ken van zeefdrukken en litho's van grote meesters toegevoegd. Zo zijn er van Andy Warhol nadruk ken van zijn grote kleurige bloe men omhuld door fikse groene LEUSDEN - LeusdenaarB.R., woon achtig aan de Kroeserak, deed donderdagavond aangifte van van dalisme. Zijn auto, die bij zijn wo ning geparkeerd stond, was met verf bespoten. ACHTERVELD - In de avond van zaterdag 19 maart tussen 18.00 en 22.00 uur werd in een aantal woningen inge broken. Het betrof een woning van de fam. F. aan de W. van Amers foortstraat en woningen van de familie H., de fa milie v.d. B., de familie V. allen aan de van Ol- denbarneveltstraat. Bi] de familie F. was men de wo ning binnengekomen via het balkon, waar de balkondeur werd geforceerd Uit de woning werden ontvreemd een aantal sieraden ter waarde van onge veer 1000,-en een bedrag aan geld van ongeveer 3500,- Bij de familie H was men door het forceren van de achterdeur de woning binnen gekomen. Hier werd niets vermist. Ook bij de familie v.d B was door het forceren van de achterdeur bin nen gekomen waar enkele sie raden werden weggenomen. Bij de familie B had men een raam aan de achterzijde van de wo ning geforceerd. Ook hier werd niets vermist De politie heett een onderzoek ingesteld dat tot heden nog geen resultaat heeft opgele verd. Wel werd medegedeeld dat men tussen 22.00 en 22 15 activiteiten bij de inbraak van de familie v.d. B. had waargeno men. De politie verzoekt dege nen die deze avond tijdens de genoemde tijd iets hebben ge zien, daarover contact te willen opnemen. Dit zal vertrouwelijk worden behandeld Bijna het gehele jaar door kunnen we dit lage, beschei den bloeiende plantje vinden op allerlei grazige plaatsen, in weilanden, gazons en weg bermen. Het Madeliefje, ook wel Mei bloempje of Meizoentje ge noemd, vormt een wortelro zet met spatelvormige, enigs zins getande blaadjes. Die ro zetten drukken hun blaadjes vlak tegen de bodem aan, waardoor ze aan afmaaien en aan het grazende vee ontko men. Uit het midden van de rozet ontspringt een bla derloze bloemsteel die kort is, maar op zonnige plaatsen soms iets langer wordt, tot tien centimeter. De bloem- hoofdjes dragen aan de rand witte, soms voor een deel purperkleurige, vrouwelijke lintbloemen die min of meer duidelijk in twee rijen staan. In het midden hebben ze gele, tweeslachtige buisbloe- men. Bij zonneschijn zijn de bloemen wijd open, 's avonds en bij regen sluiten ze zich. Uit de oksels van enkele ro zetbladeren groeien echter ook zijscheuten, die eerst een bladrozet en dan een bloem stengel vormen. Nadat de oude bladrozet verwelkt is, verdorren ook de zijstengels en ontstaat een hele rij zelf standige, jonge bladrozetten. In gunstige omstandigheden kan dit proces zich in een jaar enkele malen herhalen, waardoor een rijkvertakt stengelstelsel ontstaat. Sedert de Middeleeuwen be staan er gekweekte soorten met geheel gevulde, dat wil zeggen volledig in lint bloempjes veranderde hoofd jes. Daarbij komen bij de kweekvormen naast wit ook allerlei andere kleuren, tot diep rood voor. De naam Madeliefje wordt door sommige taalgeleerden toegeschreven aan het feit dat het plantje veel voorkomt in maden, een oude naam voor hooilanden. Een andere verklaring is de volgende: De plant was in de Ger maanse tijd gewijd aan de godin van de lente; Ostar. Door de kerstening werd de godin Ostar vervangen door de maagd Maria en werd de naam van het plantje Maagde-lief, wat verbas terde in Madelief. De le gende vertelt dat het Made liefje ontsproten zou zijn uit de tranen die ze vergoot toen ze moest vluchten naar Egypte. Vandaar dat het in de Middeleeuwen magische krachten bezat. Men moest de eerste bloempjes, die men in het voorjaar tegenkwam, plukken en opeten en dan was men het gehele jaar ge waarborgd tegen tandpijn, oogziekte en koorts. Wilde men verzekerd zijn van de goede afloop van belangrijke zaken, dan droeg men de ge droogde plantjes bij zich. Die moesten echter wel op St.-Jas en tussen twaalf en één uui geplukt zijn. Het Madeliefje genoot m die v tijd nog veel meer aanzien om de geneeskrachtige wer king. In 1543 vermeldt Fuchs: „Het Madeliefje een voortreffelijk middel te gen vermoeide ledematen, het doet kropgezwellen ver dwijnen, is goed tegen jicht en pijnlijke heupen en ver drijft overtollig vocht. In Friesland werd het bloem pje gegeten als middel tegen koorts. Men gebruikte de eerste dag drie bloempjes; de volgende dag vijf, dan zeven en tenslotte negen stuks. Daarna volgde de reeks in omgekeerde volgorde. Was de koorts dan nog niet ovei f dan moest het geheel worden herhaald. In de huidige volksgenees kunst wordt de plant gebruikt voor opwekking van de eet lust. '~~i O tL LltlrJC

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6