Omdat de maatschappij steeds verandert moeten de loelstellingen steeds opnieuw geschreven worden' llOCKPOKT [leusden 1 otary Leusden: maatschappelijk dienstbare instelling Het gaat om een maatschappelijke instelling van iets willen doen met de kennis en mogelijkheden die je hebt' leusder krant pantorhuis Botsing Rotary ij ontzegging oor Leusdenaar Leusden Achterveld Paaseieren op het ijs DONDERDAG 24 MAART 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Rotary Interna tional is een wereldwijde kring van serviceclubs met ruim eén miljoen leden in clubs in 160 landen, waarvan de leden dienstvaardigheid ten opzich te van de medemens essen tieel achten. Rotarians streven ernaar om, zowel als individu en in clubverband de democrati sche vnj heden en menswaar dige verhoudingen m stand te houden en te verbeteren, en dit volstrekt belangeloos. tussen werkgever en werknemer." Ieder Rotary-lid heeft daarbij de verplichting de kennis opgedaan voor, en in, zijn beroep uit te dra gen. „Zowel naar binnen, aan de andere Rotaryleden, als naar bui ten door op scholen en scholen- markten informatie over het be roep te verstrekken". Door elkaar te vertellen van en over datgene waar men dagelijks op zakelijk gebied mee bezig is „beïnvloed je elkaar. Ga je bewus ter met je eigen werksituatie om en ga je nadenken over aspecten, waar je in eerste instantie met mee geconfronteerd was". De heren zijn ervan overtuigd dat door de infor mele manier van kennisoverdracht veel bereikt kan worden. „Bijvoor beeld op het gebied van de be drijfsgezondheid, dat is nu m het algemeen nog een braakliggend terrein' verzucht fysiotherapeut de heer Deemter. SOCIAAL Het derde aspect van de Rotary- club is het aspect waarmee de club het meest naar buiten treedt. De leden van de Rotary hebben met het aannemen van hun lidmaat schap de verplichting aanvaard „service" te verlenen waar dat mo gelijk is in hun direkte omgeving. In Leusden resulteerde dit bijvoor beeld m „het bakkiesproject" waarbij gehandicapten in Leusden de beschikking konden krijgen over „een zendbakkie". Jaarlijks biedt de Rotary afdeling Leusden twee „kansarme" kinderen de mo gelijkheid om het Rotary-Vlieland kamp mee te maken. Aktie voor kinderen met een spierziekte zijn gehouden in samenwerking met de jongeren-afdeling voor mannen tot veertig jaar. „De Rondetafel" club. „Onze baby-Rotarys waarvan de leden ovengens best serieus kun nen zijn, al lijkt dat soms net een studentenclub." Momenteel is men bezig alle mogelijkheden, en moeilijkheden, te bekijken die be horen bij het realiseren van een Bejaarden Oproep Systeem in Leusden Bij deze sociale functie hoort ook het gezamenlijk bezoe ken van een kerncentrale. „Zodat we op grond van verkregen infor matie ieder ons standpunt kunnen bepalen. De club stelt daarbij geen standpunt vast." Bij het vervullen van de sociale „Rotary" verplichtingen hoort ook het zitting willen nemen in ver schillende besturen met een maat schappij-dienend karakter. Of zo als de Rotary-leden het formuleren „Onze bestuurskracht beschikbaar te stellen'. Bij al deze aktiviteiten gaan de initiatieven steeds van club of van de individuele leden uit. „Het gaat om een maatschappelijke instelling van iets willen doen met de kennis en mogelijkheden die je hebt. Open willen staan voor de kennis en mogelijkheden in je omgeving. AKTIE „Iedere afdeling heeft een vrij heid om op eigen wijze de doel stellingen, die vooral te maken hebben met de maatschappelijke instelling van de leden, vorm te geven, maar krijgt van bovenaf „volgens de geëigende hiërarchie een aantal taken opgelegd". Een van die taken nu was bijvoorbeeld om 30.000,- bijeen te brengen voor de wereldwijde Rotary-aktie om polio de wereld uit te helpen. Een aktie waarmee in het totaal 100 miljoen dollar gemoeid is. Toege geven wordt, dat een aantal leden in Leusden „met emge moeite" die duizend gulden wel uit eigen zak had kunnen ophoesten. „Maar door de aktie op deze wijze te voe ren" dringt de aktie door in alle haarvaten van onze maatschappij", volgens de heer Van den Wall Bra ke. Een aktie voeren voor een ziekte die in Nederland al groten deels met succes voorkomen is, voor een ver land, is dat met een beetje onwennig voor Rotaryleden die zich toch m de eerste plaats met hun eigen vak, eigen omgeving en eigen instelling bezig houden? Toegegeven, de Rotaryleden ke ken eerst wel tegen de opdracht aan. „Maar dan komt dr. Zwan spreken over zijn ervaringen in In donesië, mét polio. We zijn er maanden mee bezig geweest en werden steeds opnieuw met de feiten geconfronteerd," volgens de heer Bonnikl. Met als resultaat dat de dertig Leusdense Rotary-leden en hun fa milieleden nu bijzonder gemoti veerd en met volledige inzet de manifestatie van aanstaande zater dag tegemoet gaan. LEUSDEN - De Rotary-club is voor buitenstaanders vaak een vreemde club. Men weet meestal niet meer, dan dat de leden vaak belangrijke functies binnen onze maat schappij bekleden, over het algemeen welgesteld zijn en dat de Rotary geen club is waar je kunt aanbellen om binnen te komen. Voor aanstaande zaterdag heeft de Rotary club, afdeling Leusden, een grote manifestatie georganiseerd. Het is de bedoeling geld te verzamelen waarmee de Polio de we reld, en vervolgens de Nederlandse taak binnen de we reldwijde Rotary-aktie, in ieder geval Indonesië uit te helpen. Een mooie gelegenheid om eens kennis te maken met de club die komend weekend minstens 30.000,- bij de Leus dense samenleving denkt te kunnen lospeuteren. De heren W. J. van Deemter, voorzitter van de Rotary in Leusden en fysiotherapeut in het dagelijks leven, de heer Bonnikl, voorzitter van de commissie Polio-aktie en za kenman in ruste, en ir. D. A. van den Wall Bake met de verantwoording voor de contacten tusen pers en Rotary naast zijn dagelijkse werkzaamheden als senior-adviseur bij een groot beleidsvormend organisatiebureau, waren bereid de vragen te beantwoorden. Jen omschrijving van wat de Ro- y-club is en wat het lid zijn van ie club voor de leden betekent uet eenvoudig te geven. De eer- antwoorden riepen aanvanke- meer vragen op dan dat ze dui- lijk maakten. De inleidende omschrijving van voorzitter, de heer W. J. Deern- was: „De Rotaryclub als servi- club omschrijven zou te simpel l Het is een gioep mensen die uiit hun beroepsgedachten, lastbaar aan hun omgeving wil- zijn. Omdat zij in hun beroep ;ens voor staan, in sommige op- tien zelfs de top bereikt heb- n, willen zij hun mogelijkheden dragen aan anderen". ,De Rotary heeft in de eerste als een dienstbaar karakter. De bregels vereisen een interesse de mens in de breedste zin van woord. De instelling van de ib is a-religieus en a-politiek", let lidmaatschap van de club rdt ervaren als een eer. ,Je rdt gevraagd om lid te worden basis van je verdiensten. Niet ipel omdat je direkteur van een dnjf bent, maar omdat je de in- llrng getoond hebt voor de maat- appij inzetbaar te zijn. Steeds er bereid blijkt te zijn irutiatie- te ontplooien en te onderhou- i ten bate van de gemeen- lap". n Leusden zijn dertig mannen lid n de Rotary afdeling Leusden, tnct 157. In heel Nederland zijn geveer 15 duizend mensen lid i de verschillende Rotary afde- gen. Dertig is volgens de heren en mooi aantal, met te groot en t te klem". De grootste clubs bben zeventig tot tachtig leden, el te groot volgens de heer Bon- kl, die spreekt uit ervaring. „De len kennen elkaar niet meer zo goed, wat zijn weerslag heeft op de sfeer en de mogelijkheden". MANNEN Me leden zijn mannen. Waar om? Zijn er geen vrouwen te vinden die bepaalde maatschappelijke posities hebben bereikt, die hun dienstbaarheid aan de maatschap pij hebben getoond en die waardig genoeg geacht worden om lid te zijn van de Rotary. „Het is en blijft een discussie punt. Tijdens de algemene verga dering, waar afgezanten uit heel de wereld met elkaar spreken, komt het steeds weer op de agenda. Dik wijls door toedoen van Nederland se leden. Maar nog steeds is geen meerderheid te vinden om het toe latingsbeleid zo te veranderen, dat ook vrouwen kunnen worden toe gelaten. Zij hebben soortgelijke ei gen clubs", zegt de heer Bonnikl. Die daaraan wenst toe te voegen dat hij zeker vrouwen kent die in aanmerking zouden komen om lid te worden van de club, zodra de regels dat toe zouden laten. Dat de vrouwen en familieleden van de clubleden niet helemaal bmten het clubgebeuren staan, valt af te lei den uit hun inzet bij speciale mani festaties zoals aanstaande zater dag. „Bij de organisatie zijn ruim ze ventig mensen betrokken. Dit zijn vooral de leden en hun familiele den". TAKEN Niet iedereen wordt gevraagd om lid te worden van de Rotary en niet iedereen die gevraagd wordt, wenst lid te worden van de Rotary. De heren L M. Bonnikl, voorzitter van de poliocommissie van de Rotary afdelmg Leusden, de heer W. J. Deemter, voorzitter van de Rotary en ir D. A. van den Wall Bake verantwoordelijk voor de perscontacten. Waarom zijn bijvoorbeeld de he ren wel lid geworden. „Om er rijker van te worden," zegt de heer Deemter zonder aar zeling. Niet financieel, maar: „Je ziet en hoort veel meer, krijgt meer mteresses. Je bent actief op vele terreinen. De activiteiten werken op jezelf in. Ieder lid is actief be trokken bij de maatschappij, bij zijn omgeving", Later m het gesprek voegt de heer Bonnikl daaraan toe „omdat de maatschappij steeds verandert moeten de Rotary-regels en doel stellingen steeds opnieuw ge schreven worden". Die doelstellingen vallen uiteen in vier punten, waaraan alle leden regelmatig hun aandacht en toewij ding dienen te schenken. De vier punten zijn te omschrijven als inter nationale zaken, zaken betreffende beroepsethiek, zaken betreffende de direkte omgeving en zaken be treffende de interne huishouding van de Rotaryclub. INTERNATIONAAL De Rotaryclubs hebben zowel internationaal als nationaal onder ling contact. Het is een streven van de Rotaryclubs om een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling bin nen Europa. Dit leidt onder andere tot het verstrekken van studiebeur zen waardoor jonge mensen in het buitenland kunnen studeren. Daar naast onderhoudt men een jeugd uitwisselingsprogramma en krij gen afgestudeerden een kans in het buitenland stages te lopen. De beslotenheid van de Rotary wordt hierbij consequent volge houden, immers: „Het is de plicht van ieder Rotary-lid om m zijn om geving naar waardevolle jonge mensen uit te kijken die het verdie nen om voor zo'n kans m aanmer king te komen. Wij zitten natuurlijk in functies waardoor we met veel mensen in contact komen. Een aan vraag voor een beurs bij de Rotary doen, is meestal niet de geëigende weg. Het initiatief gaat van ons uit". Wat betreft de stages: „Wij hebben internationale contacten. Daardoor weten we waar kansen te vinden zijn. We kunnen bijvoorbeeld te gen de afgestudeerde fysiothera peut of tandarts zeggen dat ze tij dens die stage m het buitenland hun ogen goed de kost moeten ge ven om eigen mogelijkheden voor hier of daar te ontdekken. Heel wat afgestudeerde tandartsen, fysio therapeuten en opticiens hebben bijvoorbeeld via het uitwisselings programma met West-Duitsland door een veertien daagse stage periode, daar een nieuwe toekomst kunnen opbouwen, waartoe Ne derland geen mogelijkheden bood." De mogelijkheden om voor een- dergelijke beurs of stage in aan merking te komen „zijn heel be scheiden". Iedere club levert jaar lijks ongeveer twee voordrachten bij de regioafdeling in. „We kijken natuurlijk altijd uit naar jongens, en met nadruk ook meisjes, waar zo veel pit in zit dat wij vinden dat ze zo'n kans dienen te knjgen". ETHIEK Het tweede aspect waarmee ie der Rotary-lid zich dient bezig te houden is de beroepsethiek. Dat wil zeggen volgens de voorzitter „de normen en vormen binnen je beroep. Zoals de verhoudingen 1.EUSDEN/UTRECHT - Een R. Meertens-Zeeman wegens jarige inwoner van Leus- rijden onder invloed tot een is dinsdag door de boete van 1500 gulden en een rechtse politierechter mr. ontzegging van de rijbe- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel. Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd. Inlevering kopij en advertenties. Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 68,80 per jaar, 34,90 per half jaar, 17,70 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag. 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. SCHOENMODE Winkelcentrum Hamershof Komenij 4 - LEUSDEN Tel. 033-944119 Maandagmiddag geopend. Vrijdag koopavond. Model 021 maat 40-46 Rockport-stappert|es. LEUSDEN- Op de kruising Noor derinslag - Hamersveldseweg werd dinsdagavond een fietser aangereden Automobilist J.A. ver leende J. S. van der K. geen voor rang, waarna een botsing niet meer te vermijden viel. De schade bleef beperkt tot een vernielde voorvork van de fietser. fbex weet in degemeed&\ donderdag 20.00 uur: Raadsvergadering, gemeentehuis 20.15 uur: Poppentheater 'Zwarte Poesjenel', 't Claeverenblad vrijdag 09.15 uur: Themaochtend kruisverenging over spraakontwikkeling kmderen, De Springplank zaterdag 08.00 uur Start bedrijvensportdag en braderie voor 'polio de wereld uit', De Korf 20.00 uur: Dans en contactavond met muziek van 'The Hobbits', De Mof 21.00 uur: Optreden 'La Farce', De Geut Woensdag 23 maart: 9.00 uur Handwerkhobbyclub de Moes- pot Donderdag 24 maart: 13.30 uur bejaardensoos Ons Gebouw. Zaterdag 26 maart: 13.00 uur AVANTI onderlinge wedstrijden gymnastiek en jazz ballet Sport zaal. 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag 27 maart: 14.00 uur Disco de Klaveet. Dinsdag 29 maart: 9.00 uur Wel fareclub Zonnebloem Ons Ge bouw vorige week gemeten (van dit jaar) en bedroeg -3,8°. Dat mag toch wel zeer uitzon derlijk worden genoemd. In sommige delen van ons land o.a. in Zeeland heeft het sinds 15 december niet meer ge vroren. Terug naar het jaar 1845. De maand maart van dat jaar staat nog steeds te boek als de koudste sedert de waarne mingen. De gemiddelde tem peratuur over de gehele maand bedroeg -2,3! Tot de 19e vroor het nog matig tot streng. Rond de 21e begon het overdag wat te dooien. Dat jaar vielen de paasdagen erg vroeg, nl. op 23 en 24 maart, of u het ge looft of niet, maar op paas zondag werden er eieren ver kocht op een bevroren IJ. Er werd de volgende notitie ge maakt: „Op het IJ van de stad Am sterdam, beoosten de Haar lemmerboom en bewesten de NS (Nieuwe-Sijds) Herberg hebben wij op den eersten Paaschdag, 23 maart 1845 ons aldaar verenigd op het ijs tot het gebruik van het navol gende, namelijk Eijeren, met Paasbrood" enz. mooi, niet waar? voegdheid van acht maanden waarvan de helft voorwaar delijk veroordeeld. Een jaar geleden, op 21 maart 's avonds om twee uur, werd de man m zijn woonplaats aangehouden. Bij een bloedproef bleek dat hij met een alcoholpromillage van 1,84 achter het stuur gezeten had. Dit percentage is bijna vier keer meer dan is toegestaan. Op de zitting zei de verdachte „niet veel gedron- I ken" te hebben: op zijn werk wat j pilsjes en 's avonds in het cafë nog een stuk of acht glazen bier. Mr. Meertens-Zeeman meende dat de man wel meer glazen ge dronken moet hebben, zij noemde het promillage „flink raak". Om die reden vond de politierechter dat de Leusdenaar een deels onvoor waardelijke ontzegging moest krij gen, ook al was het de eerste keer dat hij wegens rijden onder mvloed moest voorkomen. Officier van justitie mr. M. Tim- mers had een njverbod van een half jaar geeist. De door haar geei- ste boete werd door de politie rechter onverkort overgenomen. (advertentie) Het weerbeeld is wisse lend. De ene dag regen of motregen als een front pas seert en de volgende dag op klaringen als we aan de ach terzijde van zo'n front liggen. Erg veel zon zien we bij een dergelijk weertype niet. En als we pech hebben is het 's avonds of 's nachts helder. De temperatuur is op een wat meer normaal niveau geko men. Geen nachtvorst meer en dus ook geen gladheid, maar 's morgens vroeg wel wat mist mogelijk. De oorzaak van het ge noemde wisselvallige weer beeld wordt veroorzaakt door een sterke westelijke stroming op de oceaan. Deze wordt in stand gehouden tus sen een hogedrukgebied bo ven de Azoren en in de buurt van Spanje en depressies welke van oost Canada de oceaan oversteken richting West-Europa. In Spanje maakt de thermometer al aardige hoogstandjes en na zondag ook in Zuid Frankrijk. Biaritz kwam op 24 graden en ook nabij de Loire mooie temperaturen. Een scherp contrast vormde de tempera turen boven Noord Europa en aan het begin van de week ook in Oost Duitsland en Po len. Deze gebieden kwamen onder beheer van een sterk hogedrukgebied boven Noord Rusland. In Berlijn sneeuwde het zowel op maandag als op dinsdag. De temperatuur kwam daar op slechts 3 graden. Veel kou der was het in Finland. Begin deze week vroor het in Hel sinki nog 15 graden, evenals op IJsland. Naar verwachting zal er de komende dagen weinig in het weerbeeld veranderen, in ieder geval niet tot het weekeinde. Het blijft wissel vallig en er blijft ook van tijd tot tijd regen vallen. De tem peratuur ligt op een normaal niveau voor de tijd van het jaar. Als het zo doorgaat wordt maart een kletsnatte maand, maar dat wist u al inmiddels. De eerste helft van maart is bij mij kouder geweest dan januari en februari. Mijn laagste temperatuur werd Uw official Rockport dealer

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3