I 'Mijn beste recepten zijn ontstaan in mijn dromen' ■eis—en krant Patissier Harry Mercuur uit Leusden start samen met echtgenote eigen bedrijf in Amersfoort: DNDERDAG 24 MAART 1988 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiill iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ^iiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiHiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii r Jaap Riewald) :USDEN - Er is reeds veel over hem geschreven, zowel in eigen land als in het buitenland. Een bekende uitspraak van is: „Je zult het gek vinden, maar ik ben dol op gewone luitjes." Hij is een man die vanaf zijn veertiende jaar enthou- werd voor het beroep van patissier. Dertig jaar later kan erugkljken op een roemrijke carrlere. Hij heeft zijn oplei- aan de banketbakkersschool in Tilburg gevolgd. Werk- n was hij onder meer in het Royal Garden Hotel in Londen, lofkonditorei in Düsseldorf, het George V in Parijs, het jid Hotel in Stockholm, op het schip Queen Elisabeth II, in Sheraton Hotel in Stockholm, het Hilton in Amsterdam, rts werkte hij bij Catering King Verhaaf in Ouderkerk aan Imstel, Maison Van den Boer in Veghel, de Hoefslag in :h en Duin, Dikker en Thijs te Amsterdam, inenteel is hij werkzaam als adviseur-patisserie in hotel President in Maarssenbroek: Leusdenaar Harry Mercuur. >ze zomer opent Harry Mer- een patisserie in een geres- jerde boerderij in Amersfoort, dinsdag 16 maart werd het iste punt bereikt. De verbou- van het pand dat gelegen is de Bloemendalsestraat 31, i ter hand genomen door aan- ersbedrijf A. Huurdeman te t, terwijl een en ander ge- Bdde onder architectuur van ir. ui Hoogevest te Amersfoort. IEDSCHALIG inuit een moderne werkruimte sen breedschalig assortiment orgd worden voor restaurants, en luxe tearooms, terwijl aan iculieren eveneens op bestel- ral worden geleverd. Mogelijk nder meer zijn de levering van erts, luxe taartjes, ijs, parfait, chillende soorten bavaroises, s taarten, bruidstaarten, inter vale cakes, chocolade mous- notenbrood, appelstrudel en ge strudel met vlees, groente s en borrelgarnituren. ITENSLOOP )e interesse voor mijn vak be- vaste vormen aan te nemen, ik een jongetje van een jaar of tien, vijftien was. Toen woonde Amsterdam. Regelmatig ging wemmen: op de terugweg had ieestal honger. Ik kwam langs mooie etalages van banket- si ik hield mijn neus tegen '/gedrukt. Gaandeweg kreeg leeds meer het gevoel, dat ik iets wilde gaan doen met mijn len. Die gedachte bleef me bij. we dan ook van Amsterdam Tilburg gingen verhuizen, gaf meteen op bij de banketbak- ichool. Gedurende een dag en aantal avonden in de week jde ik daar de lessen en haalde •olgens mijn diploma's. Tussen- had ik de gelegenheid om bij goede banketbakker de nodi- irvaring op te doen." ONTUURLIJK k ben heel avontuurlijk aange- Ik bleef niet bij het banket ken. Ik kan mij herinneren, dat en keer woorden kreeg met vader. Ik zei toen: „Ik ga weg" wel hij dat niet zo meteen wilde iven, voegde ik de daad bij het rd. Ik heb een aantal brieven .hreven naar Zwitserland. Van negen die ik er verstuurde, tg ik er zeven terug met positie- Bacties: daar kon ik dus meteen de slag. Toen is eigenlijk het in gelegd van mijn „reizen", urende tien jaar ben ik in het Biüand werkzaam geweest." de inleiding van dit verhaal U reeds lezen, hoe de interna- ile levensloop en carriere van y Mercuur in elkaar zit. irry Mercuur vult af en toe aan: Zwitserland ben ik in Zweden werken. Midden in Stockholm het Grand Hotel, een ouder maar mooi en heel degelijk 1, pal tegenover het paleis van toning. Hoewel ik daar niet zo veel geleerd heb, was het een tierende en romantische tijd. daar ging ik naar het Royal den Hotel in Londen, gelegen in chique buurt naast het paleis prinses Margareth. Daarna lag seldorf op mijn weg. De Hof- ditorei kenmerkte zich door e luxe. Specialiteit was een goede kwaliteit van handge- kte bonbons. Dat is eigenlijk leerschool voor het chocola- erk geweest. In Parijs heb ik in beste hotel van Frankrijk ge- kt, het George V hotel. Daar den oude waarden en normen e gehouden. Zo werkte men in teuken nog met zaagsel op de r, dat een aantal malen per dag d verschoond. Er was een bri- e van zeven patissiers werk- n. Ik wist het tot chef-de-partie >ngen. Dat was een grote eer, ii ik was de eerste Nederlander daar de gelegenheid kreeg om izelf waar te maken" REN Vandaar ben ik naar de Queen abeth II gegaan. Anderhalf jaar ik mee gevaren en maakte on- lerkt enorme wereldreizen: het ibisch gebied, Amerika en veel bestemmingen werden aan- Ik heb toen erg veel van de eld gezien." „Toen ben ik weer eens naar huis gegaan, naar Tilburg, waar mijn ouders nog steeds woonden. In Til burg kwam ik ook mijn huidige vrouw tegen. Deze week zijn wij twaalfeneenhalf jaar getrouwd. Het kwam destijds zo uit, dat ik mijn vrouw er nog niet van op de hoogte had gebracht, dat ik inmiddels al weer een reis had geboekt naar Zweden. Daags voor mijn vertrek vertelde ik het haar; dat vond zij natuurlijk helemaal niet leuk. In Stockholm ging ik in het Sheraton Hotel werken." „Mijn vrouw ondertussen liet het er niet bij zitten," zo grapt Harry Mer cuur: „Ten eerste telefoneerde zij voor een enorm bedrag en op een gegeven ogenblik had zij het vliegtuig gepakt en stond in Stock holm voor me. Met zijn tweeën zijn wij daar vijf maanden gebleven. Daarna zijn we terug gegaan naar Nederland." PATISSIER Over het vak van banketbakker valt het nodige te zeggen. Over het algemeen staat hij in Nederland bekend als degene die de taartjes en gebakjes maakt. Een brood- en banketbakker is hij, die ook tevens brood bakt. De broodbakker bakt uitsluitend brood. Over het verschil tussen banket bakker en patissier merkt Harry Mercuur het volgende op: „Op de allereerste plaats kennen we de hotelpatissier. Hij moet meestal in het groot werken. Voor grote bu- fetten moet hij bijvoorbeeld de taarten maken. Een restaurantpa tissier gaat eigenlijk het meest verfijnd te werk. Hij draagt er met name zorg voor, dat alles wat zoet is door hem gemaakt wordt. Daar naast houdt hij zich ook bezig met broodbereiding, waar het om het luxe brood gaat, bijvoorbeeld brio che of notenbrood. Daarnaast maakt hij ook zijn eigen bonbons. Hij moet dus tevens chocolatier zijn: een vak apart." „Erg belangrijk is de bereiding bij een goede temperatuur. Een chocolatier zie je vaak de tempe ratuur meten met zijn onderlip, een zeer temperatuurgevoelige plaats. Vervolgens heb je de glacier die zich met de ïjsbereiding bezig houdt. De restaurant-patissier doet alles wat met het dessert te maken heeft. Een goede restaurant-patis sier verstaat ook de lamst van „su- cre tirer", het suikertrekken. Als je dat kunt, kun je de mooiste din getjes maken van suiker. Ik heb bijvoorbeeld voor het programma „Pisa" eens glazen gemaakt van suiker, die tijdens de uitzending opgegeten werden door de pre sentatoren in het bijzijn van de mets vermoedende „gewone man"..." Het moge duidelijk zijn dat het lange tijd in beslag neemt om een goed patissier te worden. Veel ge duldig kijken naar het voorbeeld van goede patissiers is daarbij on misbaar. FAGEL „We hebben eerst een tijd in Amsterdam gewoond. In het Hilton ben ik toen chef-patissier gewor den. We hebben op de Overtoom gewoond: ook dat duurde niet zo lang: we verhuisden naar Ouder kerk aan de Amstel. Eigenlijk brak toen voor mij de tijd aan, dat ik alles in het groot wilde meemaken. Ik kwam terecht bij Catering Verhaaf, destijds een grote cateraar in de omgeving van Amsterdam: daarna kwam ik bij de grootste op dat gebied in ons land, Maison Van den Boer in Veghel. Daar heb ik drie jaar gewerkt. Vanuit die werkkring ben ik terecht gekomen in Bosch en Duin, waar ik ging werken bij Gerard Fagel in De Hoefslag." „Aan Gerard Fagel heb ik enorm veel te danken. Meer dan een an der heeft hij mij de kans gegeven om mij op mijn eigen manier waar te maken. Het was een heerlijke tijd; bijvoorbeeld de kok Wulf En gel werkte daar ooihij heeft te genwoordig De IC .stanjehof in Lage Vuursche. Ook de mogelijk heden die Wulf Engel mij bood om mij te ontplooien, zijr. voor mij van onschatbare waarde geweest. Ik heb daar vijf jaar gev, erkt als chef patissier. Hierna vond ik dat er een andere tijd moest kor len." „Ik had er behoefte aan om mijn horizon te verbreden. Ik ben toen m feite weg gekocht van De Hoef slag naar Dikker en T hijs m Am sterdam. Ik werd aangesteld als bedrijfsmanager en kreeg zodoen de de kans om het hele winkelbe drijf goed op poten te zetten. Ook dit was weer een mooie tijd. De gekste dingen kon je daar meema ken op de Leidsestraat, midden in Amsterdam. Daar lopen allerlei malle figuren rond. Zo was er ie mand die zogenaamd een touw had gespannen voor een tram; hij deed alsof hij die tram voorttrok: en de trambestuurder speelde daar heerlijk mee door heel langzaam vooruit te rijden. Prachtig om te zien." HULP „Om terug te komen op De Hoef slag: daar heb ik ook de mensen meegemaakt, die mij nu helpen om dit bedrijf in Amersfoort goed op te zetten." Er valt even een stilte in het gesprek: de echtelieden weten niet zeker of het nu wel of niet verstan dig is om met naam en toenaam te laten vermelden wie gesponsord heeft. Zij besluiten om daar toch maar van af te zien, niet in het minst vanwege een mogelijkerwijs grote sluikreclame. publiciteit nog wel eens. En dat, terwijl er tegenwoordig zeer goede restaurants in deze klasse te vmden zijn. Zij hebben het door publici- teitsgebrek vaak moeilijk om hun hoofd boven water te houden. Ik reken het derhalve dan ook tot mijn taak om juist die groep te helpen door een half-fabrikaat of een eind- produkt aan te leveren. Onder een half-fabrikaat versta ik bijvoor beeld een niet kompleet afge werkte taart, waar een restaurant kok zijn expressieve gaven op kan uitleven." „Het is inderdaad erg belangrijk, dat je juist die vak-artisticiteit van een kok waardeert. Het afwerken van een goed half-fabrikaat is een geweldige uitdaging. Het is leuk werk, dat grote voldoening geeft. Het meeste werk gaat echter in dat half-fabrikaat zitten. Dat moet ook van zeer edele kwaliteit zijn, ver vaardigd uit de beste grondstoffen. De bodem is immers bepalend voor de smaak van het geheel." PERSONEELSPROBLEEM „Ik ben er inmiddels ook achter heb ik er zeer graag voor over gehad. Ik voel mij op het ogenblik geheel in staat om het bedrijf op te starten." FASEN „Het bedrijf wfl ik in fasen opzet ten. De eerste fase is het laten draaien van de produktieruimte, de banketbakkerij, zodat ik kan gaan leveren en dat particulieren bij mij kunnen bestellen. Niet alleen voor de horeca zal ik dus gaan produce ren, maar eveneens voor de bevol king. Exclusiviteit zal een belang rijk woord zijn in ons vaandel." „De tweede fase zal „het winkel tje" gaan worden. Op het ogenblik ben ik druk bezig om me te oriënte ren over een goede inrichting. De bedoeling is om de winkel aan te kleden in de Anton-Piek-stijl." „De derde fase zal bestaan uit de inrichting van een demonstratie ruimte, waar ik cursussen kan ver zorgen, waar ik trouwens nu ook al druk mee bezig ben, voor de goe de doe-het-zelver. Het zal nog wel enige tijd duren voor het zover is, dlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIMIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll dere, eveneens belangrijke werk zaamheden in te zetten. Bovendien missen ze die heel dure jongen." HALEN „Voorlopig zullen mijn klanten de produkten moeten komen afha len. Zeer zeker in het begin zal ik niet de mogelijkheden hebben om door het hele land te bezorgen. Het CIMK, het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf heeft de mogelijkheden voor mij onder zocht. Er blijkt wel degelijk een gat in de markt te zitten. Ik zal me natuurlijk wel waar moeten maken. Maar dat geldt voor iedereen. Ik ben al voor zo'n zestig procent op weg. En als ik over mijn bedrijf praat, dan zult U aan mijn ogen zien, dat ik er echt zin in heb." AMERSFOORT „Mensen vragen mij de laatste tijd nog wel eens, waarom ik nu eigenlijk iets in Amersfoort zie. Voorop staat voor mij de mogelijk heid om mijn gezin te kunnen be- 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111II111111111111111111111111111111II111111M111111111II11111111111111II111111111II111111II11II111111111II1111111 li= e Leusdenaar Harry Mercuur voor zijn in restauratie zijnde bedrijfspand in Amersfoort. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT =fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir- „Na Dikker en Thijs ben ik aan de slag gegaan als zelfstandig advi seur voor grote en kleine bedrij ven. Mijn taak richt zich voorname lijk op de bedrijven die tot de top van de middenklassers gerekend mogen worden. Ik adviseer bij voorbeeld over menukaarten: hoe die er zo goed mogelijk uit kunnen zien. Straks gaat mijn taak zich ook richten tot diezelfde middenklas- top. Ik streef er niet naar om de absolute top te gaan adviseren: im mers driesterren-restaurants ma ken hun produkten toch allemaal zelf. Bovendien zou het mogelijk kunnen zijn, en dan moet ik letten op een goede formulering, dat sommige restaurants dan toch met mijn eer gingen strijken. Bovendien krijgen deze zeer goede restau rants toch wel die publiciteit die ze nodig hebben, terwijl ze eveneens topmensen in dienst hebben." MIDDENMOOT „Bij de top van onze middenklas- restaurants ontbreekt die goede gekomen, dat er tegenwoordig nogal eens personeelsproblemen zijn binnen de horecasector. Steeds meer mensen zeggen de bedrijfstak vaarwel. Voor mij is dat natuurlijk wel positief te noemen. Mijn beroep, dat van patissier is langzamerhand - helaas - een beetje aan het uitsterven. Je kunt je de voldoening voorstellen, wan neer je de hele dag bezig mag zijn met het scheppen van kleine ju weeltjes van groot artistiek formaat die vaak de bekroning vormen op een uitstekende maaltijd." „Omdat er steeds minder men sen zijn, die in staat zijn om dit vak perfect uit te oefenen, wordt het voor een bedrijf ook moeilijker om aan goede krachten te komen. En wanneer een restaurant er dan al in slaagt om een goede patissier aan te trekken, vormt dat vaak een for se post op de bedrijfsboekhou- ding." „Het is voor een restaurateur een interessant en welkom idee om een taartje bijvoorbeeld te laten uit be steden. Zij hebben dan de moge lijkheid om het personeel voor an trekken bij mijn werk. Amsterdam viel uit vanwege het fileprobleem. Amersfoort geeft mijn vrouw de mogelijkheid om mee te doen. Daar ben ik erg blij mee, omdat ik van mening ben, dat een bedrijf meer stevigheid krijgt, wanneer je er met zijn tweeën achter staat. Een andere reden is voor ons geweest, dat onze kinderen in Amersfoort op school zitten. Amersfoort heeft bo vendien een prachtige binnenstad en is gelukkig nog vrij rustig. Jam mer genoeg echter doet het spui- tersgilde m samenwerking met de grafity-medewerkers zijn weinig gewaardeerde werk. Vandaar dat ik blij ben, dat mijn pand in een donkerkleurige steen wordt opge trokken en niet m het wit." „Maar niet de minst belangrijke reden om Amersfoort te kiezen, ligt in de centrale ligging. Wat mij bij zonder heeft aangesproken, is dat ik een modern bedrijf kan realise ren in een oud pand, dat reeds allerlei voor archeologen interes sant materiaal heeft opgeleverd. De ijver van historici heeft wel eni ge tijd in beslag genomen, maar dat ben. De televisierealiteit in België en Duitsland bewijst, dat daar veel vraag naar is. Dus waarom niet in Nederland9 Onlangs is mij de eer ten beurt gevallen, dat ik het voor woord heb mogen schrijven voor een Franse uitgave. Dat boek werd geschreven door Michel en Albert Roux en is in Nederlandse bewer king verschenen bij Van Dishoeck onder de naam „Patisserie". Daar naast heb ik mijn medewerkmg ge geven aan een dik boek „Interna tionale Patisserie" (uitgeverij Zo mer Keunig) in de serie Culinaire Boekerij." De foto's op de omslag tonen geweldige culinaire creaties van de hand van Harry Mercuur. SPOREN Het zal onderhand duidelijk zijn dat Harry Mercuur zijn sporen ruimschoots heeft verdiend op na tionaal en internationaal niveau. Zo heeft hij lange tijd de Stichting Vak onderwijs Horeca geadviseerd. Nog zeer recent en met verdriet in zijn hart heeft hij het besluit moeten nemen om deze adviestaak te beëindigen in verband met zijn toe komstige plannen. 1 HUMOR Wanneer Harry Mercuur een maal gaat praten over zijn werk en met name over de humoristische kant van zijn vak, dan schiet je gauw in de lach. Om een voorbeeld te noemen van wat mensen kunnen bestellen: „Ik heb ooit voor een aantal longartsen twee longen met een slokdarm moeten maken van ijs, van parfait: het geheel bekleed met rose marsepijn, waarop gelige aders waren aangebracht, terwijl de slokdarm en de longen wat brui nig van kleur waren. Degene die dat kreeg aangeboden, was name lijk een enorme roker. Het was een ongelooflijk gezicht om al die chi rurgen bezig te zien met hun mes sen." Een ander voorbeeld van je reinste humor: „Ik heb ooit in De Hoefslag een groot huis moeten maken. Ie mand had namelijk een miljoenen huis gekocht. Hij wilde het huis na gemaakt hebben in de vorm van een taart. Tuin en zwembad moch ten niet ontbreken. Het bad moest bekleed worden met plastic, dat tijdens het diner opengeknipt moest worden om het vervolgens vol te gieten met champagne... Over je eigen huis opeten gespro ken." I INTERESSANT maar de volgende fase is het sa menstellen van een eigen dessert- boek. Daar ben ik een aantal jaren al heel druk mee bezig. Ik heb in Maarssenbroek een goede uitge ver gevonden in Trend Boek. Naar verwachting zal het boek eind 1988 verschijnen. Het zal een lijvig boek werk worden voor de vakman." „Een van de toekomstmogelijk heden is ook samenwerking met het aan de overkant gelegen vis restaurant Dorlote. Ik wil bijvoor beeld „afternoon-teas" gaan ver borgen, ik denk ook aan koffiecon certen. Ook modeshows horen tot de mogelijkheden; tal van zaken die voor Amersfoort nieuw zijn, gaan een reële kans krijgen. Maar ook bijvoorbeeld kunnen mensen straks bijvoorbeeld hun lievelings borden door mij laten omtoveren tot een „grand parade de dessert" TELEVISIE „En tegen de tijd dat ik ongeveer vijftig jaar ben, wil ik op de televisie een eigen „Kokkerelnibriek" heb De interessantste tijd voor Harry Mercuur komt nu. Het wordt een heel spannende tijd. Anders dan bijvoorbeeld zijn huidige werk kring, waar hij veel succes oogst met een zeer aantrekkelijke week endcursus patisserie voor de bete re doe-het-zelver op dit gebied Die cursussen vmden plaats m het President Hotel in Maarssen. De cursisten kunnen blijven slapen: op het programma staat een uitvoeri ge demonstratie, waar Harry Mer cuur liefst zo'n zeventigtal creaties maakt. De cursisten maken hun ei gen dessert en nuttigen dat na een vijfgangendiner met champagne en meer verrukkelijkheden uit de culinaire hoek. Harry Mercuur ziet maar één na delige kant aan dit werk: hij moet 's morgens vroeg weer aanwezig zijn om verder te kunnen gaan met de cursisten. Dat lijkt misschien vreemd, maar het werk van een patissier begint 's avonds. En dan worden er lange dagen gemaakt. Na afloop van de cursus ontvangen de deelnemers een certificaat met de verschillende receptures. De hoofdtaak van Harry Mercuur is echter niet het geven van deze cursussen maar het begeleiden van de koks en het overige keukenper- soneel. Het gaat er dan om hoe men bijvoorbeeld een toetje smakelij ker kan presenteren en serveren: „Je kunt je voorstellen, als het bui ten koud is en je zit in een restau rant te eten. Wanneer je dan een toetje geserveerd krijgt, dat er mistroostig uitziet, zonder enige kleur, dan wordt je eetlust niet ge stimuleerd. Veel beter is het dan om gezellige zomerse kleurtjes te verwerken in het nagerecht. Het wordt als het ware een klein schil derijtje. Zo'n dessert blijft je veel langer bij." EETCULTUUR De heer Mercuur is stellig van mening dat je in Nederland niet kunt spreken van een eetcultuur. Veel eerder is er sprake van een smaakvervlakking. Landen als Oostenrijk, Duitsland en Italië heb ben een zeer levendige eetcultuur, evenals Frankrijk. Die landen heb ben dan ook een grote traditie, ge stoeld op eeuwen ervaring. Nederlanders staan wel te boek als „prakkers", terwijl je in het bui tenland gerechten hebt die naar beroemde mensen genoemd zijn. Nederland is uitgesproken cul tuurloos op culinair gebied, vol gens Harry Mercuur. Toch is er sprake van verandering volgens hem: „Mensen hebben steeds meer de behoefte om eens wat an ders te eten. Je ziet dan ook de restaurants als paddestoelen uit de grond rijzen. Vaak verdwijnen ze weer net zo snel. Je ziet ook, dat de Nederlanders steeds meer kook boeken kopen. Ook zie je dat men sen het heel leuk vinden om cur sussen te gaan volgen." HEERLIJK Wanneer je Harry Mercuur vraagt wat hij als toetjesmaker het heerlijkst vindt, is het antwoord verrassend simpel: „Ik vind het heerlijk om een vers biscuitje met wat harde boter te besmeren en daar een ander biscuitje tegen aan te plakken. Vandaar dat men maar beter geen biscuitjes in mijn buurt moet leggen, want ze zijn meteen weg" Doorfilosoferend over de heer lijkheden uit de patisseriewereld, komt het woord „grondstoffen" ter sprake. Harry Mercuur is vastbe sloten om alleen met de aller- en allerbeste grondstoffen te gaan werken. En dat is uiteindelijk wat de klant het liefste heeft. Hij noemt voorbeelden van diverse produk ten, die voor verbetering in aan merking komen. Hij is zich er ech ter van bewust, dat hij een aantal mensen er pijn mee zal doen, als hij al te duidelijk zou worden. Van een ding is hij overtuigd: Grootmoeders tijd komt weer terug. JONGE GENERATIE Zijn receptenboek is onder an dere ook bestemd voor de jonge generatie. Zijn ideeën, de schrifte lijke neerslag van vele en vele ja ren, mogen niet verloren gaan voor die volgende generatie, waarvan Mercuur vindt, dat die problemen met zichzelf heeft: „Een jongen wil tegenwoordig geen vak meer waar hij zijn handen aan vuil maakt. Er is nauwelijks meer sprake van enige motivatie, wel van een verminde rend normbesef. Wanneer ik het als leerling waagde om wat teveel commentaar te geven op het werk van mijn leraren, dan werd mij die fout hardhandig afgeleerd. Wan neer je tegenwoordig naar een leerling bestraffend wijst, dan kun je al grote problemen krijgen als leraar. Men kan geen enkel res pect meer opbrengen voor een wat ouder persoon die nog wat langer wil blijven om een leerling nog wat extra uitleg te geven. Nu kijkt men op zijn klokje en is men precies op tijd verdwenen. Je kunt al heel gauw een brutale mond van leerlin gen krijgen. Vandaar dat ik niet graag leraar zou willen zijn." RECEPT Harry Mercuur vertelt, dat hij zijn beste ideeën voor recepturen meestal 's nachts krijgt. Hij heeft dan ook altijd een aantekenboekje klaar liggen om de vondsten met een te noteren. Vandaar dat hij ook erg blij is, dat zijn boek dat binnen kort verschijnt, slechts eigen re cepten bevat. Exclusief voor de abonnees van de Leusder Krant staat hij het nu volgende recept af. Geloof me: ik heb het geprobeerd en het is fantastisch! MOUSSE AU CHOCOLAT Benodigdheden: 300 gr. couver ture (chocolade puur), 150 gr. kristalsuiker, 25 gr. zachte boter, 2 eierdooiers, 5 dl (500 gr) slagroom, 2,5 dl (260 gr.) eiwit, 0,6 dl. creme de cacao. Voorbereiding: Zorg ervoor, dat de omgeving waarin gewerkt wordt, op kamertemperatuur is, dit is uitermate belangrijk. Zet een vorm of schaal klaar voor de mous se. Smelt de chocolade au bain ma rie (warmwaterbad) op 37 graden Celcius. Sla de slagroom luchtig met een ballongarde of keukenma chine en zet het geheel m de koel kast. Doe de eiwitten m een vetvrij bekken of een plastic kom. Houd de eierdooiers apart. Zorg dat de fles creme de cacao en de zachte boter binnen handbereik staan. Weeg de kristalsuiker af en be waar die op een vetvrij stukje pa pier. Bereiding: Neem de gesmolten couverture en leg daar de eierdooi ers bovenop. Doe nu hetzelfde met de zachte boter en de creme de cacao. Zorg ervoor dat er heet wa ter binnen handbereik is.. Roer al les nu snel met een garde door elkaar. Ziet U dat het geheel wat korrelig begint te worden, voeg dan snel wat heet water toe. Nu de eiwitten goed stijf slaan en dan pas de kristalsuiker toevoegen. Door gaan met het kloppen totdat er geen kristallen meer aanwezig zijn. Neem de slagroom uit de koelkast en doe daar bovenop de eiwitten en de chocolademassa. Snel door elkaar mengen en overbrengen in een schaal. Twee a drie uur laten opstijven in de koelkast. Tip: Het hete water kan worden vervangen door hete koffie, het geen een heerlijke smaak achter laat. U kunt dit recept ook goed gebruiken voor melk- en witte cho colademousse.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7