t Bruisende jazz met warmbloedig karakter in De Hakhorst Natuur speelde echt mee bij 'Zwarte Poesjenel' Paasprogramma van 'De Til' Jeugdwerkplan in de maak Autosloperij verdwijnt lezers. schrijven- MDE verbijsterd over plan regering Fietsen gestolen Tentoonstelling in dierenpark Aanrijding Bromfiets- controle Installatie voor kalver- gier start binnenkort Overeenstemming bereikt: Wat u niet wilt, dat u geschiedt... Dagpauwoog DINSDAG 29 MAART 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Onder auspiciën van de Jazz Sociëteit Leusden vond in De Hakhorst het maandelijkse jazzconcert plaats. Op tredenden waren jazz-zangeres Colette Wickenhagen met het Karei Teunissen Kwartet, bestaand uit Wiebe Haanstra (piano), Ferdy Miechels (drums), Willem Meyboom (bas) en Karei Teunissen (saxofoon). Wie regelmatig de concerten van de Leusdense Jazz Sociëteit bijwoont, zal het niet ontgaan zijn, dat de belangstelling langza merhand steeds groter wordt. Het moet voor de sponsors van de Leusdense Jazz Sociëteit met name plezierig zijn om deze ontwikkeling te constateren. Aan de andere kant is het voor de Leusdense Jazz Sociëteit verheugend, dat gestaag het aantal sponsors toeneemt. In het rijtje van sponsors prijken onder meer de namen van Batavus Rijwielen, de Hypotheker, het Es- sostation voor Amersfoort vanuit Zwolle, de Hakhorst, Reimus Snel, Totalisator Soest en Rava Scheepsramen. Gevolg van onder andere deze sponsoring-activitei- ten is, dat de Jazz Sociëteit Leusden er steeds weer opnieuw in slaagt om orkesten van goed gehalte naar Leusden te lokken. WARMBLOEDIG Mogelijkerwijs in verband met de eerste dag van de zomertijd zijn er wat minder mensen dan normaal afgekomen op dit concert, hoewel het bezoekersaantal op zich met onbevredigend te noemen was: het interieur van De Hakhorst was voor zo'n tachng procent gevuld met jazz-liefhebbers die bijzonder goed aan hun trekken konden ko men. Het meer dan virtuoze zang van Colette Wickenhagen zorgde ervoor, dat de aanwezigen van be gin tot eind geboeid bleven luiste ren. Vanaf haar zesde jaar heeft zangeres Wickenhagen gedanst, terwijl zij vanaf haar twaalfde jaar achtereenvolgens studeerde aan het Dansconservatonum in Den Haag en de Arts Educational School in Londen. Zij volgde de Show Musical-opleiding van Nel Roos en genoot bovendien een op leiding aan de Kleinkunst Acade mie te Den Haag. Het muzikale samenspel van zan geres en kwartet kan het beste ge kenmerkt worden met het woord warmbloedig. VIRTUOOS Het programma bevatte onder Er was tijdens het concert sprake van prima wisselwerking tussen het kwartet en de zangeres. meer de volgende nummers. Voor instrumentale uitvoering: Touch of your Lips, Bossa di granda amor, en Stella by Starlight. Colette Wicken hagen zong, samen met het kwar tet, onder andere: Satm Doll, Au tumn Leaves, I get a Kick out of you, Misty en My baby don"t care for me Meteen bij de eerste maten was het eigenlijk al duidelijk Colette is een jazz-zangeres van groot for maat. Met een grote afwisseling in stemgebruik weet zij haar gehoor tot het uiterste te boeien. Zij valt op JAAP RIEWALD door een uitstekende stemtech- niek, waardoor zij met de minste moeite grote toonafstanden uitste kend treft; zij is in staat om op een volkomen natuurlijke wijze het ene moment zeer gevoelig en roman tisch te zingen, terwijl een groot fortissimo zonder moeite meteen daarop volgt. Opvallend waren eveneens haar grote toonvastheid, een zeer lange ademgang en een absoluut grote verstaanbaarheid. Waarschijnlijk Voor velen erg fijn om te zien, was het grote plezier dat deze - schijn baar met te vermoeien - zangeres uitstraalde. Een plezier, dat door de leden van het kwartet werd overgenomen. TECHNIEK Van een zeer goede techniek was sprake bij de vier leden van het Karei Teunissen-Kwartet. Met name bijzonder verdienstelijk maakten zich de Leusdense Wiebe Haanstra en de leider van het kwartet, Karei Teurussen. Toch is ook zeker lof op zijn plaats voor bassist Willem Meyboom en drum mer Ferdy Miechels. De manier van samenspelen verraadde, dat er veel en veel geoefend moet zijn om op deze ontspannen en plezier-uit- stralende manier te kunnen musi- Bovendien was het duidelijk, dat het optreden van zangeres en kwartet aantoonde dat de muziek goed aangevoeld werd. Voortdu rend was er sprake van een uitste kende spanningsopbouw, waar door de ene climax gevolgd werd door de andere. Het regelmatig op klinkende applaus was dan ook volkomen terecht te noemen. LEUSDEN - De gemeente Leusden bereidt momenteel een notitie voor over het jeugd- en jongerenwerk in de gemeente Leusden. Het is de bedoeling, dat een eerste dis cussie over die notitie nog voor de zomervakantie wordt gevoerd. Daarna kan verdere uitwerking volgen, in de vorm van deelnota's of in daadwer kelijke voorstellen aan de ge meenteraad. Wethouder Evelien Blom (CDA) deelde dat desgevraagd mee. De wethouder het weten, dat een deel van de werkzaamheden ten behoe ve van de notitie al is afgerond. Het betreft hier een inventarisatie van wensen, zoals die bij de bezoekers van de verschillende centra vo de jongeren in de gemeente Leu den leven. In tweede instantie worden i ook de bestaande plannen, de aj comodaties en de bestuurlijke j richting van het jeugd- en jong renwerk bekeken. Als dat is afo rond, zal de wethouder met ai betrokken besturen gaan overle gen over de verdere wensen verlangens. Pas na dat overli wordt een definitieve notitie opg steld, ten behoeve van de g meenteraad. Aanleiding tot de notitie von den klachten over het functioneri van het jeugd- en jongerenwei zoals die onder meer m de Let dense gemeenteraad werden i gesproken. AMERSFOORT/LEUSDEN - Het be stuur en de medewerkers van de Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE) en het Protestants Sociaal Centrum (PSC) hebben ver bijsterd gereageerd op de bnef van de regering, waarin een bezui niging van vijftig miljoen gulden wordt aangekondigd, en een over heveling van de geldstroom. Nog geen tien dagen voor die brief kondigde de regenng m aan, het algemeen maatschappelj werk uiteindelijk volledig onder willen brengen in de basisverzek ring ziektekosten. Beide organisaties zijn van m ning, dat het oorspronkelijke voc nemen van de regenng moet wc den uitgevoerd. Anders voorzie zij problemen voor hun dienstve lening. LEUSDEN - Tijdens de voorstelling van het poppen-en-figuran- ten-theater "Zwarte Poesjenel" speelde de natuur echt mee. Alsof het afgesproken was, rolden op gepaste momenten de donderslagen over 't Claeverenblad. Die donderslagen pasten zo goed bij inhoud en sfeer van de voorstelling, dat menig toe schouwer zich afvroeg of de achtergrondgeluiden van binnen of buiten kwamen. De korte scenes die poppespeler Mare Croquet en zijn assistente opvoerden in hetzelfde decor van een tuin die steeds kaler werd, waren gevuld met een waarschu wende boodschap. Tijdens de inleiding die Mare Cro quet in het bovenzaaltje, vooraf gaande aan de voorstelling bene den gaf, had hij de leidraad al aan gegeven: "Het is een waarschu wing dat we de staat niet alle macht mogen geven, anders gaat het goed fout" De situering in de tuin was geko zen, "Omdat een tuin vol leven is, maar leven dat elkaar soms met kent Het rupsje aan de ene kant weet met dat aan de overkant een soortgenoot woont" "In de tuin heeft iedereen de ruimte voor ei gen gedachten Een tuin is een ka- denng Misschien precies als een televisie die echt is", aldus de Ant werpenaar, leerling van Jan Ne- lisse de, volgens Cees Vial, zeer vermaarde, onlangs overleden, poppenspeler PESSIMISTISCH In dertien (als ik goed geteld heb) korte scènes, werd door middel van minitieus uitgesponnen spel de pessimistische kijk op wat er met onze wereld zou kunnen ge beuren, aangegeven. Soms in mi nutenlange stiltes, dan weer on der overweldigende operamu ziek De poppen hadden geen dialoog Hooguit weerklonk af en toe wat binnensmonds gemompel of gegnnnik De geluidseffecten waren met zorg uitgezocht. Des te storender was de geluidskwaliteit en het steeds opmeuw abrupt afbreken van de ettecten. Onder de indrin gende operamuziek leek het zorg vuldige poppenspel ineens van een veel mindere kwaliteit. De poppen bewogen zich wild, haast ongecoördineerd Deze hele scène had veel weg van een ou derwets Jan Klaassen-spel, met veel slaan en smijtwerk Dit in to tale tegenstelling tot het spel, dat in voorgaande scène werd ge toond en, in mindere mate. in de daaropvolgende, waann de Ant werpse poppenspeler in staat bleek zijn poppen perfecte, goed doordachte, bewegingen te doen uitvoeren. Zoals het dopje van een klein flesje draaien, het gaan zitten in een ligstoel en zelfs het rijden met een kruiwagen, hoewel dat niet helemaal lukte. Het stille minitieuze spel had. LEUSDEN- Het jongerencentrum De Til heeft voor de Paasvakan tie tal van aktiviteiten op de agenda staan. Zo kunnen belang stellenden bij De Til terecht om te kaarten, bingo te spelen of films te zien, om maar een greep uit het aanbod te doen. Op woensdag 30 maart wordt de nj van aktiviteiten geopend met het traditioneel geworden Paaskaar- ten. Op die avond kan er klaverjas en schutjas gespeeld worden. Deelname staat open voor ieder een. De avond begint om 20 00 uur, terwijl er tussen 19.30 en 19.50 inge schreven kan worden. Er zijn prij zen beschikbaar gesteld, die ver band houden met de naderende Paasdagen. Deelname kost vier gulden per persoon. Onder auspiciën van De Til wordt op eerste Paasdag en Paas vuur ontstoken, aan de Zwarteweg 31 Rond 21.00 uur gaat de brand erin. Belangstellenden zijn van harte welkom. De Kindernuddag staat gepland op dinsdag 5 aprü. Bij goed weer wordt er voor de jongste jeugd een eierzoekwedstnjd gehouden. Be langstellenden dienen zich daar voor om 13.15 uur te verzamelen bij De Til, waar auto's klaar staan om de kinderen naar het bos te vervoe ren. Daarna wordt er een aangepaste bingo gespeeld, die ook voor de kinderen te volgen zal zijn. Als het weer onverhoeds roet in net eten gooit en de buitenaktiviteiten niet toelaat, wordt er in De Til een alter natief scenario gevolgd, in de vorm van een spelsene. De kosten voor deze middag bedragen 1,50 per persoon. Er worden pnjsjes ter be schikking gesteld, terwijl er ook een traktatie op de deelnemers ligt te wachten. Op donderdag (7 apnl) wordt een bingo-avond gehouden, die toegankelijk is voor iedere belang stellende. Aanvang: 20.00 uur. Om deelname ook voor de jeugd mo gelijk te maken, wordt het inleg- geld (de bingobnefjes) laag gehou den. Er zijn tal van prijsjes te win nen. In de vakantieweek is ook een filmavond ingelast. Die staat ge pland op vrijdagavond (8 aprü) en begmt om 20.00 uur Die avond zal de füm Brewsters Millions worden vertoond, die voor alle leeftijden toegankelijk is. De entree bedraagt 4.00. De füm duurt twee uur. Openingstijden De Til in de paasvakantie Vnjdag 1 apnl (Goede Vnjdag): vanaf 19.30 uur Zaterdag 2 apnl (Paaszaterdag): geslo ten. Zondag 3 april (eerste Paasdag), ge opend van 10.00 uur tot 13.00 uur Maandag 4 apnl: geopend van 10.00 uur tot 13.00 uur en van 14.00 uur tot en 17 00 uur (Disco). Dinsdag 5 april: vanaf 19 30 uur. LEUSDEN - Bij de C-1000 in De Hamershof is gisteren een fiets ge stolen. Mevwrouw S. uit Leusden deed daar afgelopen woensdag aangifte van bij de politie. Het gaat om een zogenaamde 'opoe-fiets' De Leusdense mevrouw M. deed eveneens aangifte van de diefstal van haar fiets. Dat gebeurde bij de SBBO aan de Clarenburg LEUSDEN- Dmsdagmiddag, om kwart voor zes, reden op de Leus- broekerweg twee auto's frontaal op elkaar. De bestuurder van eèn van de auto's raakte verblind door de laagstaande zon en idcLtue ui een bocht op de verkeerde weghelft. Daarbij reed de besturder frontaal in op een tegenligger. Eén bestuurder werd gewond afgevoerd naar het ziekenhuis. Aan de auto's, die beiden afgesleept moesten worden, onstond flinke matenele schade. AMERSFOORT - Met de Paasda gen organiseert het Amersfoortse dierenpark een tentoonstelling van handbeschüderde eieren. De ten toonstelling is op zondag 3 en op maandag 4 april te bezichtigen van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Bovendien vmden er op die da gen demonstraties van het schilde ren piaaia, «vaaiuij nucnv., - in grootte variërend van een par- kietenei tot struisvogeleieren - worden gebruikt. Kinderen mogen op beide dagen hun eigen kunstwerken maken Bo vendien is er een poppenkast De tentoonstelling en de demonstratie worden gehouden in het kader van het veertigjarig bestaan van het dierenpark. LEUSDEN - Bij een controle van bromfietsen, die de politie afgelopen donderdag op ver schillende plaatsen in Leusden hield, werden tien processen- verbaal opgemaakt. In alle ge vallen ging het om een te groot motorvermogen. De bekeuringen liepen tot honderdtwintig gulden. De bromfietsers moeten zelf de opgevoerde onderdelen van hun brommer verwijderen. Doen ze dat niet, dan lopen ze bij volgende controles het risi co, dat hun bromfiets in beslag wordt genomen. UTRECHT/LEUSDEN - De zuive ringsinstallatie voor kalvergier in Ede wordt medio dit jaar in gebruik gesteld. Die verwachting spreekt het Utrechtse college van Gedepu teerde Staten uit in antwoord op vragen van het WD-statenlid jhr. J.W. Steengracht van Oostcapelle. Het was de bedoeling, dat de ingebruikname eerder plaats zou vmden. Techmsche problemen en een onderzoek van TNO hebben echter enige vertraging veroor zaakt. De provincie Utrecht heeft dne ton beschikbaar gesteld voor de installatie, omdat ook kalvermes- ters uit deze provmeie van de in stallatie in Ede gebruik zullen gaan maken. Bij het overleg over het nog bestaande financieringstekort van 2,2 müjoen gulden is de provincie Utrecht overigens met direct be trokken. mijns inziens, meer kracht en boodschap, dan het geweld van geluid en beweging. Het spelen met licht, dat volgens de aankondiging een belangrijk onderdeel zou zijn, was weinig op vallend VERRASSINGEN In alle scenes zat een verrassing. Die verrassingen werden steeds indrukwekkender. Waren het in de tweede scène nog twee hou ten gedrochtjes die op een origi nele manier paarden, m een van de laatste scène was het de rups. De rups was geweldig groot, na al die veel kleinere poppen uit de voorgaande scènes. De meta- ■'morfse van rups naar legerheli- copter was knap In de laatste scènes werd de boodschap steeds nadrukkelijker Het kwade kooide het goede, uit het mooie kwam het slechte voort en de machthebber vernietigde mens en natuur. De laatste boomstronk verdween. De voorstelling werd afgesloten met het sinistere beeld van een knekelkar De symboliek lag er in alle scènes dik bovenop Echt vro lijk kunnen de ongeveer dertig toeschouwers niet geworden zijn Een beroep op bewustwording bracht deze knappe, maar zeker niet perfecte voorstelling, zeker LEUSDEN - De autosloperij bij 't Sluisje gaat verdwijnen. Er is overeenstemming tussen de gemeente Leusden en de be treffende autosloper bereikt. Daaruit vloeit voort, dat het bedrijf wordt gesaneerd. De kosten van die sanering be dragen vijfenvijftigduizend gulden. De provincie betaalt daar 22.500,- van, in het kader van het provin ciaal autowrakkenplan. De sane ring vloeit zowel voort uit dat plan, als uit het Leusdense bestem mingsplan. Ook in dat laatste plan was ter plekke geen ruimte voor een autosloperij. De Leusdense gemeenteraad stemde afgelopen donderdag zon der verdere discussie in met het voorstel. Alleen raadslid Ben Stoe- linga bleek, zonder dat verder te motiveren, tegen het voorstel te zijn. Overigens is men bij de ge meente van plan, ook nog een 1 drage te vragen van het ministe: van volkshuisvesting en ruimtehj ordening. Bovendien is in de tot: prijs vijftienduizend gulden opo nomen voor overname van e woonwagen, die zal worden dcx verkocht aan het woonwage schap. Dat betekent, dat er uite: delijk 17.500,- aan kosten voori gemeente resten. Daarbij is eventuele bijdrage van het mimsij rie buiten beschouwing gelatei We leven in de maand maart, de maand van maartse katten en... jonge poesjes zoals ik onder vond toen ik gisteravond (14/3) een doos met poezengezin op de stoep vond. Moederpoes met vier jongen! Kennelijk ben ik bekend, met als 'de bonte Hond' maar als iemand, die alles wat groeit en bloeit respecteert en verzorgt. Toch kan men dit niet doen! We moeten zélf opkomen voor dat waarmede we geconfronteerd worden - je kunt een ander niet opzadelen met dèt wat je niet uit komt en ik ben met een füiaal van Sint Franciscus. Wanneer ik deze zending middernacht niet op mijn stoep gevonden had, hadden j een nacht in regen en wind doo gebracht. Zoiets doet men een 1 vend wezen met bewust aan. "Wat u niet wüt dat u geschie doe dat ook aan een ander met Dierenbescherming en dierena sen helpen in zulke gevallen -n je kunt je - ongewenste - port met bij Fikkie op de stoep zette Nóóit! Mevrouw Gravende Treekerweg Leusde Een wijdverbreid en hard nekkig misverstand is dat een zachte winter gunstig zou zijn voor insekten en an der "on"gedierte. Bij een strenge winter zouden veel meer insekten doodvriezen. Laatst hoorde ik een bekende TV-presentator in gesprek met een weerman. De weer man merkte op dat in de laat ste winter weinig muggelar- ven doodgevroren zouden zijn zodat we de komende zo mer wel veel last zouden krij gen van muggen. Gelukkig heeft hij meer verstand van het weer. De larve van de mug leeft in het water waarbij de nodige zuurstof door middel van een adembuis uit de buitenlucht wordt verkregen. Het dunste ijslaagje zou de onmiddelijke dood van de larve betekenen. De mug overwintert, evenals de gaas vlieg, coloradokever en lieveheersbeestje als imago (volwassen insekt). In de herfst zoeken ze beschutte plaatsen in kieren en gaten. Muggen doen dat graag in de kruipruimte onder vloeren. Verschillende keversoorten graven zich in. Lieveheers beestjes, van verschillende soorten, kan men vaak met tientallen bijeen, achter een los stuk boomschors aantref fen. Ook verschillende soorten vlinders overwinteren als imago. De dagpauwoog en de kleine vos zien we wel op zol der, garage of schuur. Men zou menen dat ze dood zijn. Laat ze maar rustig zitten, als de temperatuur weer hoog genoeg is komen ze tot leven en fladderen vrolijk de na tuur in. Citroenvlinders over winteren ook als imago, maar doen dat in de bossen, in boomholten en spleten. Weer andere vlinders, als koolwitje en oranjetip bren gen de wintertijd door als pop. Voor ze zich inpoppen zoeken ze een droge en be schutte plaats in de be groeiing. Pijlstaarten en ver schillende uilvlinders bren gen als pop de winter door in de grond. De soorten die als rups het voorjaar afwachten kruipen op een beschut plaatsje tus sen afgevallen bladeren en afval. De rupsen van de tien- uursvlinder en de rietuil zoe ken de holle stengels op van de berenklauw. Daarin wordt een gaatje geknaagd en de behuizing is gereed. Tenslotte overleven ook di verse soorten als ei. De eie ren van insekten kunnen zeer lage temperaturen overle ven. Het grootste gevaar, vooral voor poppen en eieren van insekten is de vorming van schimmels en dat gevaar is groter in een zachte winter dan in een strenge. Ook de schuilplaatsen van rupsen, poppen en volwassen insek ten zijn bij een zachte winter gemakkelijker toegankelijk voor insektenetende vogels. Degenen die, gewoontege trouw, deze winter nog iets hebben gedaan aan winter- voedering van de vogels, zul len wel gemerkt hebben dat de insekteneters daar weinig of geen gebruik van hebben gemaakt. Dus dat een zachte winter voordelig zou zijn voor insek ten is gewoon een sprookje. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 2