Nog geen besluit over contributie bibliotheek Prins Bernhard opent vandaag gerenoveerde hal Studiedag over beheer buitenplaatsen en landgoed l LEUSDEN; leusder krant ünderfilmmaand n De Appelmarkt leusiler krant Ooit kiest u voor mooist bokaal Verkocht is verkocht' n Amersfoortse Flmt: Aanrijding Inbraak in auto Militair luchtvaartmuseum 1 april open voor publiek: Leusden Achterveld. Illegale vuilstort (er >nc Beocenter 9000 Bang&Olufsen Paasdagen vaak te koud LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 weef in degemeede/ 2 DONDERDAG 31 MAART 1988 plaatselijk nieuws van één onzer medewerkers) iEUSDEN - Raadslid Jan Wagenaar (WD) is van mening dat lurgers niet op hoeven draaien voor de zogenaamde 'leengeld- ergoeding' die door de overheid is ingesteld. „Een boek kan lechts één keer verkocht worden. Voor mij geldt: verkocht is erkocht. Als de koop gesloten is, dan is de handel gedaan", ldus de mening van de ex-wethouders. )oor de verrassende opstelling de heer Wagenaar werd de lerhouding negen tegen negen iij de stemming over een contri- mtieverhoging voor de Leus- lense bibliotheek. Het is aan te men dat als de vonge week af- ezige twee CDA-raadsleden en (et afwezige WD-lid volgende er wel aanwezig zijn, de stem- ng negatief uitvalt voor diege- ien die een contributieverhoging ijzen. De heer Wagenaar vindt het onzin dat de overheid achteraf laat beta len voor iets dat eigenlijk al ge kocht is. ,,Als de overheid vindt dat een auteur extra beloond moet worden als zijn boek in een biblio theek terecht komt, moet de over heid dat zelf maar betalen Nu wordt een sigaar uit andermans doos gepresenteerd", aldus de heer Wagenaar (WD). De fractiegenoten van de heer Wagenaar deelden zijn menina overigens met. CDA en WD zijn van mening dat de volwassen le zers van bibliotheekboeken de zo genaamde leengeldvergoeding moeten opbrengen. In de praktijk komt dat neer op een jaarlijkse contributieverhoging van 2,50, gedurende dne jaar Tijdens de gemeenteraadsverga dering van afgelopen donderdag kwam het eigenlijke raadsvoorstel met in stemming. Er werd eerst gestemd over een amendement van de Partij van de Arbeid. Dit voorstel kwam neer op een com promis. De PvdA stelde een één malige contributieverhoging van 1.- voor. Dit voorstel wordt aan gehouden tot een volgende raads vergadering omdat, zoals al ver meld de stemmenuitslag 9-9 was. vsk LEUSDEN - Gedeputeerde Staten van Utrecht willen meer aandacht vragen voor de problemen die zich voordoen bij het stand houden van buitenplaatsen en landgoederen. Daarom irganiseert het provinciaal bestuur op 27 mei aanstaande een itudiedag over dit onderwerp, onder de titel „Buitenplaatsen m landgoederen, beleid met toekomst?" Centraal op de studie dag staan mogelijke oplossingen voor knelpunten in het huidi- je en toekomstige gebruik van landgoederen. Die knelpunten bij de instand- Haver Droese naar de betekenis en ouding van gebouwen, tuinen en >arken, liggen vooral op het terrein an de ruimtelijke ordening, de ubsidiënng en andere wettelijke egelingen. Dit blijkt uit een onderzoek van ureau Maas naar het huidige en logelijke gebruik van 212 buiten- laatsen en landgoederen in de lovmcie Utrecht. Najaar 1987 ver been het vijfde en laatste deel- ipport van deze inventarisatie, die opdracht van de provincie Itrecht werd verricht. Al eerder rerd het onderzoek van Bureau kwaliteit van waterpartijen op bui tenplaatsen en landgoederen afge rond. Grondwateronttrekking en waterverontreiniging vormen een bedreiging voor die waterkwali teit, zo constateerden de onderzoe kers. De resultaten van beide onder zoeken, die inzicht geven in de cultuurhistorische, landschappelij ke en natuurwetenschappelijke waarde van landgoederen, worden tijdens de studiedag toegelicht. Vertegenwoordigers van particu liere instanties, beleggers en eige naar-bewoners dragen ieder van uit hun eigen gezichtshoek oplos singen aan voor de problemen. De Utrechtse gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, drs. A. G. W. Schapenk, presenteert tenslotte een provinciale voorlichtingsbro chure over de mogelijkheden voor instandhouding van buitenplaatsen en landgoederen. De studiedag vindt plaats in ge bouw De Flint in Amersfoort op vrijdag 27 mei 1988. De kosten van deelname bedragen 50 gulden per persoon. Belangstellenden kunnen zich aanmelden door het inschrijf geld over te maken op bankreke ningnummer 69.90.00 181 (Crediet- en Effectenbank Utrecht, gironum mer 75651) ten name van Buiten plaatsen en Landgoederen, onder vermelding van „deelname sympo sium". Na aanmelding ontvangen de deelnemers een toegangsbe wijs en documentatiemateriaal. MERSFOORT- In het Amers- oortse kindertheater de Appel- larkt wordt in de maand april en aantal kinderfilms vertoond, et initiatief past in het kader an de landelijke Zweedse kin- erfilmmaand. Op 3 en 4 april wordt De gebroe- ers Leeuwenhart vertoond, ge- olgd door Dunderklumpen op 13 pril. De cyclus wordt afgesloten iet My life as a dog op 16 apnl. De oorstellingen, die zowel voor de iugd, als voor de volwassenen de loeite waard zijn, beginnen steeds m 14.30 uur. aar wi Naast de films, brengt kinder theater De Appelmarkt in de Paas vakantie de muziektheatervoor- stelling 'Loket 10' van de stichting Spekkies. In Loket 1U wordt het verhaal verteld van twee boeven, die de hoofdpersonen zijn in boe ken van een middelmatig schrijver. Omdat ze het niet eens zijn met de wederwaardigheden die de schrij ver hen laat beleven, besluiten de boeven hun lot m eigen hand te nemen. Loket 10 is te zien op woensdag middag 6 april en begint om 14.30 uur. LEUSDEN- Op de Hamersveldse- weg, ter hoogte van het Ponlijntje, werd een automobilist het slacht offer van een overstekende hond. In een pogmg de hond te ontwij ken, ging V. vol in de remmen. De bestuurder raakte van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar er ontstond aanzienlijke schade aan het voer tuig. De eigenaar van de witte kees hond. die verantwoordelijk wordt gehouden voor het ongeval, wordt opgeroepen zich bij de politie te melden. 55 Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 68,80 per jaar, 34,90 per half jaar. 17.70 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag. 03420-94206 Nabestellen foto's. De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7.50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN- Op een parkeerterrein bij het teruuscentrum De Inslag aan de Groene Zoom werd dinsdag avond, tussen 20.00 uur en 22.30 uur, een radio/cassetterecorder uit een auto gestolen. De dief ver schafte zich toegang tot de auto, door een ruit aan de rechterzijde van het voertuig in te slaan. De gerestaureerde Farman met op de voorgrond Spijker uit 1907, in bruikleen afgestaan door het Autotron in Rosmalen. WRAKSTUKKEN LEUSDEN/SOESTERBERG - In de afgelopen wintersluitings- periode werd een gigantisch project gerealiseerd. De histori sche hal, vernoemd naar de oprichter van de Nederlandse militaire luchtvaart Generaal Snijders, werd grotendeels op nieuw ingericht en heeft een totaal ander aanzien gekregen. De Snijdershal werd in lichte kleuren geschilderd en is nu niet meer zo somber en lijkt ook veel ruimer. De bestaande vitnnes werden gerenoveerd, de tentoonstellings- wanden vernieuwd, beluifeld en voorzien van moderne sfeervolle verlichting. De foto's en teksten werden vervangen en aangevuld met uniek materiaal. De ruim twin tig nieuwe leesplankjes, ook als kleme vitrine te gebruiken, werden voorzien van meuwe documenten, attributen en voorwerpen uit ver vlogen tijden. Nieuwe, zeer zeldza me uniformen uit de begintijd van de militaire vliegerij, sieren de pop pen die zowel m de vitnnes als bij enige vliegtuigen staan opgesteld. In de wisselexpositieruimte zul len de recentelijk in het oerwoud van West Borneo geborgen wrak stukken van een in 1941 door de Japanners neergeschoten bom menwerper van de Militaire Lucht vaart van het Koninklijke Neder lands-Indisch Leger worden geëx poseerd Tevens zal met teksten en foto's aandacht worden geschonken aan de in ons land vrijwel onbekende luchtoorlog die eind 1941 begin 1942 tegen de Japanners werd gevoerd boven Borneo. Ook zullen foto's te zien zijn van deze zeer spectaculaire berging van de vleugelresten uit de jungle van Ma leisië. Nieuw is tenslotte ook het „vlieg- speeltuig' dat is opgesteld naast de straaljagercockpits waarin de jeugd mag „vliegen". De kleintjes kunnen nu vliegen m een echte bewegende helicopter of straalja ger Deze grootse plannen werden uitgevoerd in het kader van de vie ring van het 75-jang bestaan van de Koninklijke Luchtmacht (KLu-75) maar ook het twintig jarig bestaan REPLICA uniek is het Royal Air Force uni form van Prms Bernhard dat in een speciale vitrine wordt tentoonge steld. De replica van de Farman HF- 20 uit 1913, het eerste in sene be stelde vliegtuig van de Luchtvaart afdeling, werd gerestaureerd en geheel afgebouwd en m een sfeer vol tafereel opgesteld compleet met een echte werkplaats uit die tijd en geflankeerd door een Spij ker automobiel uit 1907 die door het Autotron in dit dubbele jubileum jaar m bruikleen werd afgestaan. De openstelling van de vliegtuin- gen werd veranderd. Zo moest de De Havilland Dominie, een twee- motorige tweedekker, verhuizen naar de Ir. Vreeburghal om plaats te maken voor de schitterende nieuwe door Fokker in samenwer king met de Luchtmacht gebouwde Fokker D.XXXI. Dat was 50 jaar ge leden de standaard luchtverdedi gingsjager van de Militaire Lucht vaart in nederland. Het toestel zal op 31 maart door de voorzitter van de Raad van Bestuur, F. Swarttouw in het museum worden gepresen teerd. (advertentie) 3 jaar garantie Het nieuwe middelpunt van muziek Dit elegante toestel kombineert de drie geluidsbronnen van vandaag: radio, compact disc en muziekcassette Alle drie natuurlijk op het hoogst denkbare niveau. Met de afstandsbediening bedient u al die funkties vanuit uw stoel En zelfs vanuit andere kamers. Want via het unieke Beolink systeem kan deze installatie zorgen voor muziek in uw hele huis. Dat zullen we u met genoegen demonstreren. Studio Rotol LEUSDEN Hamersveldseweg 6a Tel 033 943381 HARDERWIJK Passage Stadsdennen, Tel 03410-14554 door Jan Versteegt Het wordt zo langzamer hand ernstig met het huidige weerbeeld. Iedere dag regen en nog eens regen, terwijl er al zo veel gevallen is. Berich ten over hoge waterstanden, niet alleen bij ons, maar ook in het buitenland. In Duits land bijvoorbeeld zijn grote gebieden onder water komen staan, met name in het zuiden. Maandag even wat opklaringen, maar al gauw sloeg de lucht weer dicht en viel er weer regen. Ook dins dag bleef het niet droog, dus slecht voor het humeur en de waterstand. Vandaag sluiten we de maand maart (de eerste voorjaarsmaand) af. Zonder al gemiddelden te hebben be rekend staat nu al vast dat deze maand uitzonderlijk nat en ook te koud is verlopen. Tot nu toe is geen enkele maand dit jaar dicht bij het normale geweest. Het ziet er niet naar uit dat er op zeer korte termijn enige positieve verbetering in het weerbeeld op komst is. Daarvoor is no dig een hogedrukgebied bo ven Midden-Europa. Welke samen met een depressie op or-o-~-r, warmere zuidelijke stroming op gang kan brengen. Depressies op de oceaan zijn er wel, echter hogedruk boven Midden-Europa ont breekt. Deze zijn actief bo ven Zuid-Europa, waar het voorjaar nu wel is ingeval len. De komende dagen blijft het weer naar verwachting wisselvallig met toch nog van tijd tot tijd wat regen of buien. Met de temperatuur wil het ook nog niet erg luk ken. Een graad of 10 wordt het maximaal. Achter een de pressie boven de oceaan, die op weg is naar het vasteland wordt de stroming geleide lijk wat meer noord georiën teerd. En dan weet u wel dat het voorjaar nog ver weg is. Overigens is een noordelijke stroming in april niet abnor maal. Het gebeurt vaak (nou ja, vroeger) dat zich in april een hogedrukgebied nestelt bo ven de Britse Eilanden. Daar omheen stroomt dan koude lucht naar het zuiden. Het kan dan vaak schraal weer zijn met in de nacht wat vorst aan de grond. Wel koud, maar in ieder geval droog. Dat kunnen we in 1988 voor lopig wel vergeten. De paas dagen zullen dus wel vrij koud en wisselvallig verlo pen. Zeker is dat natuurlijk nooit. Er kan nog van alles wijzigen. Mooie paasdagen beleef den we o.a. in 1968. Toen op 2 april al temperaturen ruim boven de 20 graden. In 1979 verliepen de paasdagen weerkundig gezien erg spec taculair. De eerste paasdag (15/4) was mooi en warm. In de namiddag kwam er on weer en de tweede paasdag was het uitgesproken koud. Het verschil qua tempera tuur tussen de le en 2e paas dag bedroeg maar liefst 15 graden. Een zeldzaamheid. De paasdagen verliepen vaak koel: 1970 (29/3) koud met wat sneeuw 1971 (11/4) kil en somber 1972 2/4) wind en wat re gen 1973 (22/4) zon en wat re gen 1974 (14/4) schraal 1975 (30/3) koud met lich te sneeuw 1976 (18/4) mijn verjaar dag/ zonnig en warm 1977 (10/4) even koud als Kerstmis 1976 1978 (26/3) koud, regen en sneeuw Een voorzichtige conclu sie: Vaker een witte Pasen i.p.v. een witte Kerst? van het Luchtvaartmuseum op 3 juli 1988, 3 juli 1968 opgericht als het Luchtmachtmuseum en emd 1981 omgedoopt tot Militaire Luchtvaart Museum omdat ook de geschiede nis van Manneluchtvaart (MLD) sindsdien wordt gepresenteerd in het museum. Het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist bij Soester- berg is geopend van 1 apnl tot en 1 met 30 december. De openstel lingstijden werden verruimd en zijn nu van dinsdag tot en met vrijdag j van 10.00 - 16.30 uur en op zondag van 12.00 - 16.30 uur. Op Goede Vnjdag 1 april is het i museum geopend van 10.00 - 16.30 uur, op le Paasdag extra open van j 12.00 - 16.30 uur en op 2e Paasdag van 11.00 - 16.30 uur. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Vrijdag 1 april. 8.30 uur: Opening expositie Cees de Munnik, De Heelkom, Achterveld. 13.00 uur: 'De Haaien' testen zwembad Octopus. Burgemeester Buirungpark. Zondag 3 april. 21.00 uur: Paasvuur De Til, Zwarte weg 31. Dinsdag 5 april. 13.15 uur: Kindermiddag in De Til. 20.00 uur: Raadscommissie Welzijn/Huisvesting, commissiekamer, gemeentehuis. Zaterdag 2 april: 20.00 uur: Dans avond café-bar Buitenkist. 20 00 uur: Disco Show de Klaveet. Zondag 3 april: 13.30 uur: Disco de Klaveet. Dinsdag 5 april: 9.00 uur: Welfare Club Zonnebloem Ons Gebouw. Woensdag 6 april. 9.30 uur: Schoolvoetbaltoernooi Leusden/Achterveld, Kerstens- sportpark, Achterveld. LEUSDEN- Aan de Lijsterbeslaan werden maandag vijf zakken met vuil aangetroffen, die daar met thuishoorden. De politie heeft de zaak in onderzoek en verwacht de illegale storter op te kunnen spo ren.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3