Boete wegens onvoorzichtig oversteken I ■eusder krant Lekker ouder worden Opzienbarende lezing over kerk in China Telefonische Hulpdienst ook voor ouderen belangrijk Treinmachinist noteerde kentekennummer: Gesprek van mens tot mens via 035 - 45555: ponterhuis Renata. geen wonder dat kinderen ermee weglopen, renata DONDERDAG 31 MAART 1988 plaatselijk nieuws Op de Al had iemand "een paar honderd meter" zonder verzekering en APK keuring gereden in een oude auto, die hij op zijn eigen terrein had staan en waar hij normaal nooit mee reed, zo verzekerde hij de kantonrechter, mr. du Pon, op de strafzitting van 24 maart. Hi) had de auto met kapotte motor gekocht en hem nog nooit aan de praat gekregen. Maar dat lukte deze zondag nou toevallig wel en dus moest er even een klein rondje geprobeerd worden. De officier verzuchtte dat hij niet wist wat hi) van dit soort verhalen moest geloven. Hij eiste 600,- voor het rijden zonder verzeke ring en/ 155,-wegens het ontbre ken van een keuringsbewijs. "Dit is voor mij een straf van een jaar" vond verdachte, doelend op zijn lage uitkering. De kantonrechter halveerde de eerste eis en ver laagde de andere iets, zodat de boetes resp. 300,-en 125,-wer den. Een treinmachinist, die een auto ziet oversteken, terwijl de spoor bomen al zakken en de lichtsigna len werken, heeft de bevoegd heid om een proces-verbaal op te maken. Hi) zal niet altijd in de gele genheid zijn om tijdig nummer en type auto te noteren. Maar soms lukt dat wel De automobilist die dan ontkent, heeft met veel kans van slagen met zijn verweer. Dat ondervond een automobilist die de overweg op de Soesterweg in Amersfoort overstak op het mo ment dat - volgens het verbaal - de lichten al rood waren en de slag bomen naar beneden gingen. Hij ontkende ten stelligste, had veel moeite en tijd voor zijn verweer over en vroeg zich af hoe in vre desnaam een machinist dit consta teren kon De bewuste machinist die op dat moment een langzaam rijdende rangeerlocomotief bediend had. werd opgeroepen en met name ondervraagd over de werking van de lichten. Hoe kon hij weten of een automobilist rood licht heeft? Hij vertelde dat als zijn eigen baanvak een veilig signaal aan geeft, dit correspondeert met het rode licht voor de weggebruikers. Hij kon zich de situatie goed herin neren en was even stellig in zijn verklaring als verdachte. Mpt twoo fnrronctriirlii-To uor- klaringen geconfronteerd, oor deelde de kantoonrechter dat die van de machinist doorslaggevend was, wat inhield een boete van 130,- voor verdachte. De parkeerovertredingen van deze ochtend bevonden zich in de grensgebieden van duidelijk fout en duidelijk straffeloos Een mevrouw uit Soest haastte zich naar de polikliniek vanwege een ongeluk thuis var één van haar kinderen. Ze kon c.aar alleen een parkeerplaats voor invaliden vinden Ze had haast, meer kinde ren in de auto en most een bewus teloos land naar binnen dragen Zij beriep zich op overmacht. De kantonrechter had alle begnp voor de situatie en verklaarde haar schuldig zonder toepassing van straf. Maar, zei hij erbij, zij kon zich met op overmacht beroepen. Want je kunt je bij een overtre ding met op overmacht beroepen, wat weer wel kan in het geval van een misdrijf Bij een overtreding ben )e al strafbaar, enkel en alleen omdat je hem begaan hebt De rechter kan dan, zoals in het geval van de mevrouw uit Soest die in overtreding was omdat zij op een parkeerplaats voor invaliden ging staan, geen straf geven ook al staat vast dat de overtreding begaan is. Bij een overtreding moet de rech ter alleen bewezen achten dat de verdachte de overtreding begaan heeft. In het geval van een misdrijf daarentegen, moet hij met alleen bewezen achten dat het misdrijf begaan is, maar bovendien dat de verdachte daaraan 'schuld' heeft. Schuld heeft men bij opzet en bij onachtzaamheid. Op dat moment heeft een verweer: "Ik heb het wel gedaan, maar ik kon het niet helpen" zin. Dat is een beroep op overmacht en in het geval van overmacht is er geen schuld en dus geen strafbaarheid. Bij een overtreding is "Ik heb het wel ge daan" al voldoende om strafbaar te zijn en is de toevoeging "maar ik kon het niet helpen" niet ter zake. Precies aan de andere kant van de grens lag - naar het oordeel van Mr du Pon - het geval van de me vrouw die met haar auto het St. Janskerkhof in Amersfoort op draaide. daar geen parkeerplaats zag en er dus weer achteruit moest. Dat lukte echter niet door een inmiddels geparkeerde grote auto van een loodgietersbedrijf. Ze had een dnngende afspraak en besloot daarom haar auto daar toch maar te laten staan "Dat is het risico dat u nam", oor deelde de kantonrechter: 50, boete. niiiiiiiiiiiiiiiiimiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM leugdschoenen —III I III 11II l III 1 llllll III II III l IIII11II11II Uil I III I III I III III III111 li 1111 li 1111II11111II111 III I III 11 li 1111 li 111II111 li 111n 1111111111111111 11II11 h 11111111 ill 1111111 li 1111111| 1111111111111M111 lil 111111111 li 1111111111111| hi 111| 11| ii 11| m 111M111| ill illllll 11 III III11 III I lllllll I III I lllllll I III! 11 llll I III lllll 111IIII11 in 111| 111| in mm III11 III III IIII111II Mil III III11 III I III 11II11111111111111111111111111111111111111111111111111111II11111111111111II11111111111111II11111111111111111111111II11IIIIIII111= „Wacht even, dan moet ik eerst m'n bril opzetten. Waar heb ik die gelaten?" Dat zin netje hebben we allemaal wel eens gehoord. „Ik met zo'n boodschappen- wagentje, of hoe heet zo'n ding, naar de wmkels? Mij niet gezien. Ik ben toch zeker niet oud.Ook dat hoor ik wel eens van leeftijdgenoten. „Wat zeg je? Och, dat ge hoorapparaat van mij dat is zo lastig. En dan kan iedereen zien, dat ik niet goed meer kan horen. „Ik vind het zo moeilijk om bij m'n moeder op bezoek te gaan. Dan moet ik er altijd den ken: stel je voor dat ik zo word als zij: half doof en moeilijk kunnen lopen. Zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan met allerlei opmer kingen die te maken hebben met ouder-worden. Maar mis schien hebt u het al begrepen, dat in alle aangehaalde opmer kingen iets zit van: ik wil niet oud worden, een ontkenning dat men ouder wordt. Ik heb misschien makkehjk praten. Ik voel me redehjk lek ker en gezond. De uitslag van de speciahst was niet alarme rend (o ja, ik hoefde deze keer maar tien minuten te wachten). Natuurlijk merk ik dat ik met meer zo lemg ben als vroeger, al heb ik nooit tot de lenigsten behoord, ik vlieg niet meer de trap op, dat doe ik nu wat rusti ger, zodat ik met sia te hijgen als ik boven ben. En als het eten erg lekker is, vind ik het niet makkehjk om toch niet te veel op m 'n bord te scheppen. Maar ja, je wilt toch ook weer geen restje overlaten. Maar ik vraag me wel af: wat schiet ik ermee op als ik ont ken, dat ik ouder word, als ik net doe of ik nog veertig ben? Ik heb alleen mezelf daarmee. Kinderen vmden me toch een „ouwe opa", of ik dat nou leuk vind of niet. Als ze „netjes" zijn opgevoed slikken ze dat „ou we" op tijd in. Zoals een „nog oudere" ken nis tegen me zei: „Hou er maar rekenmg mee, dat je ouder wordt Als je net doet alsof dat niet zo is, dan vergeet je te gemeten van de tijd dat je je nog lekker voelt. Je hebt nu toch veel minder zorgen dan vroe ger? Laat die jongelui dat nu maar zelf uitzoeken. Ga toch lekker op vakantie, zolang je dat nog kunt. Als je daar te lang mee wacht, kun je misschien met meer omdat je krakkemik kig bent geworden. In mijn opvoedmg is mij in geprent, dat je goed moet luis teren naar oudere mensen en naar hun wijze raadgevingen. Om mijn opvoeders eer aan te doen zal ik dit wijze advies dan maar opvolgen. Als u dit ver haal leest ben ik dus op vakan tie, zit ofhgt te gemeten van de zon bij een temperatuur van zo'n 25 graden. Een uitsteken de manier van ouder worden. VUT'er LEUSDEN - Onlangs hield de Leusdense Afde ling van de Protestants Christelijke Ouderen Bond een opmerkelijke bijeenkomst, waarin Dr. A. Kruyswijk uit Leusden een verhelderend betoog hield over „De Kerk in China". Schetsmatig gaf hij een overzicht van de staatkundige geschiede nis van China en van de ontwikkelingen binnen het godsdienstig leven on der een communistisch regiem. Wat weten wij bitter weinig van dat immens grote land met meer dan duizend miljoen in woners met een cultuur van ruim 4000 jaar, dat een commu nistische staatsvorm kent: er ontstond een slecht beeld over het China van Mao-Tsje-tung en alle aandacht kreeg Taiwan (Formosa) van Tsjang-Kai- sjek. Maar voor een bezoek aan het mausoleum van Mao bleek nog steeds een overwel digende belangstelling te be staan, zelfs elf jaar na zijn dood. Het huidige China kent zes werkdagen en 21 vakantieda gen, erkent en ondersteunt het Islamisme, Boeddhisme, Ta- oisme, Confucianisme en het Protestantisme. Omdat ener zijds het smokkelen van Bij bels in en naar China streng verboden is en anderzijds in voerrechten niet mogen wor den ontdoken, heeft het Ne derlands Bijbel Genootschap zich altijd stnkt aan de regels gehouden. Genoemd Genoot schap heeft echter in januan 1986 een poging gedaan om in China legaal de bijbel inge voerd te krijgen. Dit is toen geweigerd, maar sedert no vember 1986 gaven de autori teiten wél toestemming om in de Volksrepubliek China de bijbel te doen drukken: de re gering gaf alle faciliteiten en medewerking voor de tot standkoming van een moder ne gloednieuwe drukkerij waar bijbels konden worden gedrukt. Dit vergde een in vestering van 17 miljoen gul den, welk bedrag geheel door de regering is betaald, evenals de kosten van de exploitatie. In november 1987 rolden de eerste bijbels - een Ameri kaanse vertaling van 1919 uit het Hebreeuws en Grieks - feestelijk van de persen uit deze Vriendschapsdrukkenj onder overweldigende be langstelling van autoriteiten en burgers van Nanking. Sedert dien hebben miljoenen Chine- ze bijbels deze drukkerij, - gewheel gefinancierd door de Volksrepubliek CHina, - ver laten en hun weg gevonden. Tevens gaven de autoriteiten toestemming om een Predi kanten Seminarium op te nchten en in stand te houden op staatskosten, teneinde over voldoende Protestants-Chme- se predikanten te kunnen be schikken. De R.K. Kerk is in China ver boden, gezien hun relatie met de Paus, een buitenlandse au toriteit; zij werkt dus onder gronds en moet bijbels smok kelen. Wat m het Westen on mogelijk is, is in het Oosten - in China - mogelijk gebleken. De Chinese Kerk - Protestantse Kerk - floreert zeer, volledig financieel en anderszins ge steund door de autoriteiten, zonder eitege censuur, want de Chinees is bereid om de schouders te zetten onder de samenleving, als een prakti sche invulling van de op drachten die zijn vervat in de Bergrede en m de gelijkenis sen van Jezus Christus. Het was een opzienbarende lezing over een ons onbeken de, ongekend grootse ontwik keling van het Protestantisme in de Volksrepubliek China. Zij, die niet aanwezig waren, misten veel; al ware het alleen maar om eens na te denken over de ontwikkelingen in de Christelijke Kerk m ons eigen land, met zijn 14 miljoen inwo ners. Niet alléén jongeren en volwassenen, maar ook ouderen kunnen baat heb ben bij een telefoontje naar de SOS-Telefonische Hulpdienst in Hilversum. Deze THD bestrijkt niet alleen 't Gooi, maar ook Eemland. Dag en nacht kan iedereen een telefo nisch beroep doen op de aanwezige, goed opgelei de, vrijwilligers via tele foonnummer 035-45555. Over heel de wereld ver spreid bestaan er ongeveer 250 telefonische hulpdiensten. In Nederland werken 26 THD's op een manier die zij onderling hebben afgesproken Hun werkwijze wordt bepaald door de volgende opvattingen: we moeten gemakkelijk bereik baar zijn, iedereen moet ons altijd kunnen bereiken, zonder de angst dat men bekend wordt. Daarom zijn de THD's dag en nacht bereikbaar en blijven zowel de opbeller als de telefonist aan de nadere kant van de lijn volstrekt ano niem. Ook de SOS-Telefoni sche Hulpdienst Hilversum werkt al ruim 15 jaar volgens deze nchtlijnen. Bij de Hilversumse THD zijn ongeveer 60 vrijwilligers werkzaam, die bij toerbeurt de diensten vervullen Het werk gebied reikt van Weesp tot Harderwijk en van Lelystad tot voorbij Amersfoort. Dus ook Leusden wordt door Hilver sum bestreken. Het bestuur, dat is samenge steld uit vertegenwoordigers van de diverse geestelijke stromingen, zorgt er met de staf voor, dat de telefonisten een goede opleiding en bege leiding krijgen. Die opleiding duurt een half jaar. Pas daarna mogen ze, onder regelmatige begeleidmg, telefoonwerk gaan doen. HULPVRAGEN Veel voorkomende vragen en problemen waar men over wil praten zijn: eenzaamheid, problemen die men heeft in relaties, m familie, gezin of hu welijk. Ook sexuele proble men worden voorgelegd. Bo vendien blijkt, dat men ook nogal eens belt over proble men rond het sterven. HULPAANBOD De telefonisch geboden hulp kan men omschrijven als: crisisopvang, probleemver heldering, aanbieden van contact, eventuele verwijzing en geven van informatie. De telefonist probeert in het ge sprek een sfeer te bereiken, waarin men de situatie rustig kan bekijken zodat men ziet wat het best kan worden ge daan of juist worden nagela ten. Men helpt ook om inzicht te krijgen in wat er eigenlijk aan de hand is. Sommige opbellers willen bijvoorbeeld bij het verlies van een dierbaar per soon, iemand die de tijd neemt om rustig naar hen te luisteren. Als dat nodig is helpt de telefo nist om contact te krijgen met een persoon of instelling die de juiste hulp kan geven. Het kan ook zijn, dat de telefonist antwoord geeft zowel op praktische vragen als op die- er liggende vragen. OUDEREN Verhoudingsgewijs maken ouderen weirug gebruik van de Telefonische Hulpdienst. Veel ouderen kennen deze hulpdienst namelijk niet. Daar komt bij, dat veel ouderen vroeger geleerd hebben, dat ze hun moeilijkheden altijd zo veel mogelijk zelf moesten oplossen. Toch kan het hulpaanbod van de THD ook voor ouderen belangrijk zijn. Deze hulpdienst kan meeden ken over een leuke en zinvolle manier om de tijd te besteden. Het kan ook verhelderend zijn om met een anoniem iemand te praten over vragen en proble men die men heeft met de part ner, kinderen of klemkinde ren. Ook heeft de THD al wel eens geholpen om een perio de aan te kunnen rond het na derend overlijden van een dierbare of de periode daarna. Hoe ga ik om met een min der v/ordende gezondheid? Hoe beleef ik mijn eenzaam heid of mijn gevoel niet meer mee te tellen? Hoe kan ik mijn situatie thuis of in het verzor gingstehuis verbeteren? Hoe kan ik in mijn situatie zo lang mogelijk zelfstandig blijven? Ook bij deze vragen kan de Telefonische Hulpdienst soms steun bieden. ZELFSTANDIGHEID Alle gesprekken zijn uitslui tend telefonisch. Er volgt dus geen bezoek. De telefonist blijft altijd anoniem en ook de opbeller hoeft geen naam te noemen. Het uitgangspunt bij alle THD's is: het bevorderen van de zelfstandigheid bij de opbellers en het helpen van deze opbellers om hun eigen problemen weer aan te kun nen. Er zijn al heel wat mensen, ook ouderen die dankzij een Telefonsiche Hulpdienst de weg hebben gevonden in hun problemen. Het nummer van de Hilversumse SOS-Telefoni sche Hulpdienst („voor een gesprek van mens tot mens") is 035-45555 en kan men altijd terugvinden op de achterkant van het telefoonboek ZATERDAG JL. OP DE T.V. NU AL BIJ ONS IN DE ZAAK! SCHOENMODE a Winkelcentrum Hamershof Maandaqmiddag qeopend Komenij 4 - LEUSDEN Tel. 033-944119 "|d"9

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7