I )e Haaien binnenkort uit de brand ueusdenaren gezocht met vrije tijd, feel inzet en een beetje idealisme Haaien zwemmen morgen nieuwe zwembad in susdense zwem- en waterpoloclub één van de nieuwe bewoners Octopus )proep vluchtelingenwerk voor opvang 25 vluchtelingen in Leusden: Voorlichting over planeet Venus Landelijke dag voor kantklosters plaatselijk nieuws DONDERDAG 31 MAART 1988 ISDEN- 12 november 1985 is een datum die letterlijk en urlijk in het geheugen van de Leusdense zwem- en water- ivereniging De Haaien gebrand staat. Op die avond, terwijl bestuur van de club aan de andere kant van de straat jaderde, werd in Leusden groot alarm geslagen. Het zwem- Bavoort brandde als een fakkel, en er bleek geen redden ir aan. Maar de schade was groter dan alleen de miljoenen lens die het kostte om het nieuwe zwemparadijs Octopus een Phoenix uit de as van 'Bavoort' te laten herrijzen. De ien moesten hun leden in allerijl een aanvaardbaar alterna- zien te presenteren. Met het nodige kunst- en vliegwerk rkwam het bestuur in het zwembadloze tijdperk het failliet de vereniging, al stelde onze medewerker Gerard Trebert en gesprek met voorzitter Fieseler en vice-voorzitter Borg- i wel vast dat de vereniging een dramatische daling in het •ntal te verwerken kreeg. Met name de waterpolo-afdeling zware klappen op. u de opening van het nieuwe zwembad aanstaande is, lijkt ijd rijp voor een totale wederopstanding van De Haaien in e glorie. In ieder geval zijn de voorwaarden, in de vorm van schitterende accommodatie, aanwezig om de club weer op paard te tillen. Alex Fieseler en Wim Borgman zijn er klaar r om de vereniging een come-back te laten maken, die zijn irga niet kent. Een interview. door Gerard Trebert ie avond zullen wij nooit meer ;ten. De twaalfde november iet in 1985. We waren net be en met onze bestuursverga- g ten huize van Wim Smits aan lerdershof, op zo'n honderd van het zwembad in het Bur- ester Buiningpark. Eén van vrouwen belde op dat het ibad in brand stond. We ke- elkaar ongelovig aan. Maar we de gordijnen openschoven ar de overkant keken bleek iaar al te waar. De vlammen in op uit het bad, uit ons zwem- Fieseler en Wim Borgman, ■ctievelijk voorzitter en vice- itter van de Leusder Zwem- iloclub „de Haaien" weten zich ilk detail van deze zeer merk- dige en vooral gedenkwaardi- vond te herinneren. Hoe zij elijks aan hun bestuursverga- ;g waren begonnen toen zij itusch op de hoogte werden ild van wat zich op een steen afstand van hun vergader- in de woning van een toen- bestuurslid afspeelde. Ont- t/s en verbijstering veegden iendapunten van tafel, want wisten het op dat moment beter dan wie ook: er waren kinde ren in het bad. Gelukkig bleek er geen reden tot paniek; die brak dan ook niet uit. De kinderen hadden tot acht uur gezwommen, waren inmiddels onder de douches vandaan en kon den gekleed en wel naar buiten. Persoonlijke ongelukken deden zich die zwarte novemberavond met voor. Maar de inwoners van Leusden waren hun zwembad kwijt. En het zou jaren duren voor dat zij er een meuw voor m de plaats zouden krijgen. BRAINSTORMEN Einde vergadering voor het be stuur van De Haaien die avond? „Nee hoor, juist niet," aldus voor zitter Fieseler. „We hebben onmid dellijk de koe bij de horens gevat en zijn gaan brainstormen. We heb ben de vergadering na alle com motie van de eerste uren voortge zet en zijn direkt aan het werk ge gaan. Het verenigingswerk moest doorgaan, vroeg juist in die spe ciale situatie extra aandacht en snelle beslissingen waren noodza kelijk." De Zwem- en Poloclub „De Haai en" werd op 6 mei 1967 opgericht en vierde vorig jaar dus haar twin tigjarig bestaan. Zoals de naam al deed vermoeden houdt de vereni ging zich bezig met zwemmen en Wim Borgman (links) en Alex Fieseler, vice-voorzitter en voorzitter van de Leusdense zwem-en polovereniging De Haaien, voor het nieuwe zwembad. Aan de verwachtingsvolle blik in de ogen van de bestuurderen te zien, 'branden' de heren van ongeduld om de leden van de vereniging het nieuwe onderkomen binnen te leiden. waterpolo. Wat het zwemmen be treft zijn er drie groepen: de re creatieve zwemmers, de trim- zwemmers en de wedstrijdzwem mers. Voor het waterpoloën is een minimumleeftijdsgrens van veer tien jaar gesteld. Op het moment van de brand, met alle desastreuze gevolgen vandien, telde De Haaien een ledenbestand van ongeveer 250 zwemmers en tussen de 70 en 80 poloers. „Voor al die mensen, die regelmatig en vaak intensief hun sport bedreven, moest op kor te termijn een oplossing worden gezocht," aldus voorzitter Fieseler. Vooral de trainingen baarden zorg. Nog dezelfde avond werden contacten gelegd met bevriende, nabunge verenigmgen en beheer vember 1985: een zwarte dag in de geschiedenis van De Haaien. Op de foto, voor zover herkenbaar, de zndde resten van wat eens een trotse collectie bekers was. ders van zwemaccommodaties. Vanzelfsprekend was de actie radius beperkt, alleen zwembaden in de nabije omgeving konden van wege de vervoersproblemen in aanmerking komen. MOGELIJKHEDEN Op de avond van deze histori sche bestuursvergadering werden de mogelijkheden voor tijdelijk on derdak en training onderzocht en besproken met het Valleibad in Veenendaal, De Zwoer m Drieber gen, het Hooglandbad, het Sport- fondsenbad m Amersfoort, de ver eniging Flevo m Nijkerk en het zwembad van het KNVB-sportcen- trum in Zeist. Fieseler: „Op zich was het natuurlijk gunstig, dat we op die avond van de brand in vergadering bij elkaar waren, want er kon toen snel worden gehandeld. We zijn dan ook tot een goede oplossmg gekomen. Alle trainingen konden plaats hebben m het Sportfondsen- bad in Amersfoort en dat was ge zien de afstand de meest ideale situatie." Niettemin brak in het nog vnj jonge bestaan van de Leusder zwem- en poloclub een meuwe, on bestemde periode aan. Transport problemen voor de jeugd, training op andere dan normaal vastgestel de uren en vooral de cruciale vraag: wanneer kunnen we weer „thuis", op eigen bodem, c.q. in eigen water, en naast de deur onze sport bedrijven? Allemaal vragen waarmee het bestuur van De Haai en naar later zou blijken een aantal jaren zou moeten worstelen. „Luc- tor et emergo" in de ware zin des woords. Voorlopig was de situatie als volgt. Voor de eigen clubzwem- wedstnjden waren de baden in Hoogland, Driebergen en het Sportfondsenbad in Amersfoort ter beschikking. Voor de polotraining en de wed strijden kon men terecht in Amers foort. De accommodatie van dat zwembad, zeer gunstig gelegen ten opzicht van Leusden - „Ik moet er met aan denken dat het bad ergens in het noorden van Amers foort was gebouwd," verzucht de voorzitter - bracht uitkomst voor zowel de kinderen als de ouderen. Binnen een week kon weer worden getramd. Niettemin ontstonden er proble men. Ondanks het feit, dat de af stand van Leusden naar het Sport- fondsenbad betrekkelijk beperkt is en een groot deel van de jeugd gewend is in Amersfoort scholen te bezoeken, was er met name m de categorie jongere jeugd, kinderen van de basisscholen dus, begelei ding en vervoer noodzakelijk Wat dat betreft spreken de heren Fie seler en Borgman hun grote waar dering en erkentelijkheid uit aan het adres van de ouders, die met grote toewijding de belangen van de kinderen - en dus ook van de vereniging - hebben gediend. GEVOLGEN Welke gevolgen heeft de brand van november van 1985 nu uitein delijk gehad op de structuur en het ledenbestand van De Haaien? Fie seler: „Normaal was het zo, dat er jaarlijks zo'n honderd kinderen weggmgen, in verband met hun overgang van de basisschool naar de middelbare school bijvoor beeld en er zo'n zelfde aantal zich als lid aanmeldde. Een redelijk constante situatie dus. Maar m de polo-afdeling ontstond er een an der beeld. De trainingsfacihteiten werden vanzelfsprekend beperk ter. Dat heeft bij de spelers en speelsters ook geleid tot een ver minderde motivatie. Voorheen was de training altijd in Leusden, dicht bij huis dus. Daar na waren we voor de polotraining aangewezen op het Sportfondsen- bad en bovendien vaak op ongun stige uren. We hadden natuurlijk geen keus, waren al blij dat we iets konden, maar het is voor deze af deling van onze club wel de nek slag geworden." Jawel, de nekslag De polosectie van De Haaien is door de rampzali ge brand van 1985, die niet alleen de zwemclub maar eigenlijk de ge hele Leusdense gemeenschap heeft getroffen, vrijwel geheel van het verenigingstableau verdwe nen. Gesproken kan worden van desastreuze gevolgen voor een af deling, die voorheen zich redelijk sterk manifesteerde Want zo was de situatie: Van de drie herenteams speelde het eerste in de tweede klasse van de bond (de KNZB). Er is thans nog één herenteam over en dat bestaat dan nog uit oudere spelers. Het jeugdteam, dat zich ten tijde van de brand m een opbouwfase bevond, is volledig opgeheven. Er waren aanvankelijk twee da mesteams en daarvan is er op dit moment nog één over Alles bij elkaar betekent dat dus, dat van de zes waterpoloteams, die in 1985 aan de competitie deelna men, tweeeneenhalf jaar later nog twee zeventallen zijn overgeble ven. PROMOTIE Hoe goed of hoe slecht zijn De Haaien door deze zwembadloze periode in Leusden heengeko- men? Vice-voorzitter Wim Borg man: „We hebben een ernstig ver lies geleden wat betreft het leden tal. dat is een ding dat zeker is We hebben op dit moment zo'n 230 le den en dat is dan tachtig minder dan voor de brand. De redenen daarvoor zijn duidelijk. Maar we hopen dat verlies weer in te halen en zullen dat doen via een zeer genchte promotie. Maar afgezien van het ledenverlies kunnen wij als vereniging ook zeer positieve re sultaten melden uit de afgelopen jaren. Bij de wedstrijdzwemmers is onze A-ploeg in de C-competitie op twee na de hoogste m ons land. Met de jeugd gaat het in de tweede divisie jeugdcompetitie erg goed en in het algemeen bezetten we op Knng-niveau bij de dertig vereni gingen de vierde plaats." „We doen regelmatig van ons spreken." vult voorzitter Alex Fie seler aan. „Ook buiten de sport zijn we bezig met tal van aktiviteiten. We zijn wat je kunt noemen een aktievereniging. En dat moet ook wel, want er moet geld op tafel komen om een vereniging met toch een beperkt aantal leden in stand te kunnen houden. Het huren van zwemwater, dat is het dus in feite, is een kostbare zaak. We moeten jaarlijks ruim een ton betalen om onze leden de gelegenheid te ge ven hun sport te bedrijven. Daar van moet ƒ45.000 uit de vereni gingskas komen en dat moeten dan nu zo'n 230 leden bij elkaar bren gen. De rest ontvingen wij als ge meentesubsidie Maar goed, die vijfenveertig mille. Die moeten er dus ook ko men. En daarvoor worden tal van aktiviteiten buiten de sport georga niseerd. De jaarlijkse oliebol- lenakties van De Haaien zijn lang zamerhand m heel Leusden be kend. En dan is er onze rommel markt. Een aantal jaren geleden hebben we onder leiding van Wim Borgman met groot succes een ver- koopaktie van kaart/kwartetspelen georganiseerd. Zo proberen we de eindjes aan elkaar te knopen. Want nogmaals gezegd: het huren van zwemv/ater is een kostbare zaak. Met honderdduizend gulden kom- wen we er nauwelijks." OCTOPUS Die ton gmg tot dusver naar het Amersfoortse Sportfondsenbad. Nu De Haaien naar Octopus, het meuwe Leusder zwembad verhui zen, raakt men m Amersfoort een goede klant kwijt. „Maar we zijn erg gelukkig met ons meuwe bad," verklaart voorzitter Alex Fieseler. „We hebben m de gunstige om standigheid verkeerd, dat we re gelmatig op de hoogte waren van de bouw van het bad. We hadden daarop natuurlijk geen invloed, maar voor een vereniging als de onze was het toch wel goed te we ten wat er precies gmg gebeuren." De voorzitter van De Haaien doelde daarbij op het feit, dat bij de uitvoenng van de bouw van het bad en de leiding daarbij een lid van de vereniging was betrokken, de heer Aad van den Berg, die belangstel lende leden van de club van tijd tot tijd m de gelegenheid kon stellen kennis te nemen van de vorderin gen van de meuwe, unieke zwem- accommodatie Wat denken de be stuurderen van de vereniging over Octopus? „Een prachtig bad! Het voldoet voor de sport optimaal in alle op zichten. Er is een zesbaansbad, dat uitermate geschikt is voor interna tionale zwemwedstrijden. Daar naast is er een minimale standaard diepte van twee meter met een be weegbare vloer, kortom perfect. Dan zijn er perrons met een breed te van vier meter en tribunes op balkons over de gehele lengte van het bad. De ruimte rondom het bad is mterst royaal bemeten en er is een uitstekende mogelijkheid om wedstrijden te organiseren Waardering en enthousiasme dus bij de bestuurders van De Haai en, die weer vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Getuige ook hun enthousiaste kanttekenin gen bij wat het nieuwe zwembad Octopus nog meer heeft te bieden. „En wat helemaal fantastisch is: er is in het gebouw een multi-functio- nele ruimte van zo'n honderd vier kante meter, die we als een soort van clubhuis kunnen gebruiken. Daar kunnen we met alleen onze jaarvergaderingen houden, maar ook vitrines inrichten voor onze be kers. Want de drie prijzenkasten met alles wat we hadden gewon nen zijn in november 1985 m vlam men opgegaan. LEUSDEN - Het nieuwe Leus dense sport- en recreatiebad Octopus wordt morgen, Goe de Vrijdag - een vrije dag voor de schooljeugd - inge zwommen. Daartoe zullen zwemmers van de Leusdense Zwem- en Polovereniging het water van het nieuwe zwembad testen. Dat in zwemmen vindt plaats tus sen drie en vijf uur 's mid dags. Burgemeester A. Panis zal hieraan voorafgaand een korte openingsrede houden onder de titel: 'De functie van een zwemparadijs in een ver killende maatschappij'. Tijdens het proefzwemmen worden proeven genomen met zogenaamde detergenten, ••acuiiice ae oppervlakte spanning van het water kan worden beïnvloed. De wer king ervan is vergelijkbraar met die van wasmiddelen, maar m dit geval - uiteraard - ruet schadelijk voor het milieu Die waterspanning is van be lang voor het vaststellen van een optimale samenstelling van het zwemwater. Met name bij het wedstnjdzwemmen speelt dat een rol in verband met de weerstand van het wa ter. In onder meer de Verenig de Staten zijn al opmerkelijke resultaten geboekt met de toe passing van detergenten. Offi cieus werden er zelfs wereld records mee gezwommen, die echter niet officieel erkend konden worden. WATERPOLO Een ander aspect van het gebruik van detergenten be treft de watervastheid. De Haaien kunnen ook dat testen door middel van watertrap pen. Voor het wedstnjdzwem men is dit van mmder belang, maar juist in het waterpolo speelt die watervastheid een belangnjke rol. Verder zullen er enkele bal spelen worden uitgevoerd. Ie dereen uit Leusden, die deel wil nemen aan deze eerste zwemtest in het meuwe bad, is morgen welkom tussen drie en vijf uur 's middags. De kleed ruimten zijn inmiddels gereed. LEUSDEN - De situatie in de wereld is helaas nog steeds dat miljoenen mensen zich gedwongen zien huis en aard te verlaten om elders een veilig heenkomen te >eken. Jaarlijks zoekt een klein deel van hen - enige duizenden 0,1 - bescherming in Nederland. Sinds 1 november jl. de Rijksregeling Opvang Asielzoekers (ROA) in wer ing getreden. Door deze nieuwe regeling zullen vluchtin- sn (asielzoekers) voortaan verspreid over alle gemeen- n in Nederland worden opgevangen. Naast een aanzienlijk aantal idere gemeenten heeft nu de gemeente Leusden be oten een aantal van deze aelzoekers op te vangen. Het tlgaan om 25 personen, die Leusden gehuisvest zullen orden. Op verzoek van de ge ënte vraagt onze organisa- VluchtelingenWerk nu een Dial vrijwillige medewer- *s, woonachtig in Leusden ezich willen inzetten voor de opvang en begeleiding van deze asielzoekers. Zij zoekt hiervoor mensen met wat vrije tijd, veel inzet en een klein beetje idealisme. INZET Vluchtelingenwerk zet zich m voor hen die uit vrees voor vervolging vanwege hun poli tiek overtuiging, godsdienst, ras of het behoren tot een be paalde sociale of etnische groep hun land moeten verla ten. In 1979 ontstond Vluchtelin gen Werk uit een fusie van een aantal organisaties, die zich met de opvang en begeleiding van vluchtelingen in Neder land bezighielden. Voor de daadwerkelijke opvang best- gaat er inmiddels een netwerk van circa 75 Vluchtelingen Werkgroepen, verspreid over het hele land. Deze groepen hebben tesamen al zeer vele vluchtelingen onder hun hoe de. Mensen die in Nederland hun toevlucht zoeken, staat meestal een lange en moeiza me weg te wachten Niet alleen moeten ze een ingewikkelde asielprocedure doorlopen, ook worden zij geconfron teerd met een samenleving die dikwijls sterk verschilt met die van waaruit zij afkomstig zijn. WERKGROEP Een Vluchtelingen Werk groep kan voorzien m de aller eerste noden en probeert de vluchtelingen te helpen bij het zoeken naar hun weg in de Nederlandse samenleving. Daarnaast kan de groep steun en enige zekerheid bieden in de voor de vluchteling zo moeilijke situatie. TAKEN Een werkgroep van Vluch telingenwerk bestaat veelal uit 6 tot 12 personen, die samen de vc lgende taken op zich ne men: - aanmelding bij de plaatselij ke instanties (Vreemdelin gendienst, Sociale Dienst, e.d.) en het onderhouden van de contacten met deze in stanties, alsmede met de ge meente; - assisteren bij het zoeken naar studie- of cursusmoge lijkheden (waaronder Ne derlandse taalles) en het on derhouden van het contact met instanties die zich hier mee bezighouden; in latere instantie assisteren bij het zoeken naar werk of (ver volg)- studiemogelijkheden, bij eventuele overkomst van gezinsleden, bij eventeuele terugkeer e.d.; - ondersteuning bij de asiel procedure (contact met de advocaat, e.d.); - de vluchtelingen enigszins vertrouwd maken met de Nederlandse samenleving en met de diverse voorzie ningen in Leusden; - de vluchtelingen gelegen heid bieden om door een goed contact hun ervaringen te verwerken De gemeente zal daarbij zorg dragen voor de huisves ting van de asielzoekers, als mede voor andere materiele zaken. Om alle bovengenoemde ta ken zo optimaal mogelijk te kunnen uitvoeren, ontvangen de vrijwillige medewerkers een uitgebreide en mtensieve begeleiding (ïnwerkprogram- ma) van het regionale bureau van Vluchtelingenwerk, on der andere door middel van informatiebijeenkomsten, scholing, e.d Vluchtelingen Werk hoopt, dat er een aantal mensen in Leusden interesse hebben in dit werk, want de vluchtelin gen hebben de hulp hard no dig. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het Regiobu reau West-Nederland van Vluchtelingenwerk, 3e Hugo de Grootstraat 7, 1052 LJ Am sterdam, tel.nr. 020-881311 (vragen naar Peter Benders). Daar verstrekt men graag na dere informatie. Vervolgens zullen de mensen die zich aan melden worden uitgenodigd voor een eerste informatie bijeenkomst. AMERSFOORT - De afdeling Amersfoort van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterren kunde organiseert op 6, 7 en 8 april voorlichtingsavonden over de pla neet Venus. Aanleiding daartoe is. dat die planeet begin apnl haar meest oostelijke positie: ze is dan avond ster en gaat na de zon onder. Bo vendien staat de planeet dan, vanaf de aarde bekeken, ver van de zon af en is ze uus goed te zien. Op de avonden wordt op de 'Schorhorst'-sterrenwacht een vi deo- en dia-presentatie gegeven over de planeet. Bovendien kan men de sikkel van de planeet di rect bekijken door de telescoop die m de sterrenwacht staat opge steld. De avonden duren van acht tot tien uur. De sterrenwacht is te vinden op het landgoed van het Centrum voor Natuur en Milieu, Schothorstlaan 3a in Hoogland. ACHTERVELD - Zaterdag 16 april viert de vereniging Landelijke Organisatie Kant klosters haar tweede lustrum. Dit zal plaatsvinden te Utrecht bij de ijsbaan „Vecht- se banen" aan de Mississippi- dreef, te Utrecht (Overvecht). Op deze dag tonen de kringen, waaruit de vereniging be staat, hun activiteiten. Deze activiteiten bestaan o.a. uit het bestuderen van oude en nieuwe kanten, het gezamenlijk bezoeken van musea en kantcen tra, het maken van kant en het samen bezig zijn met kant in de ruimste zin van het woord. Tevens zullen verschillende kant-organisaties uit het buiten land aanwezig zijn en demonstre ren. De dag vangt aan om 10.30 uur en eindigd om 17.00 uur. De toegangsprijs is 5,-. In Achterveld wordt ook een maal per maand aan kantklossen gedaan. Dit vindt plaats in de Klaveet. Voor belangstellenden voor het kantklossen is een be zoek aan genoemde dag zeker de moeite waard. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Toos Christina, tel. 03425-1426.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 9