Museum heropend Woningtekort in provincie Utrecht tot na het jaar 2000 leusder krant 'Ronde met de boswachter' Lisiduna bracht serenade leusder krant Boottocht Leusden Achterveld Gereden onder invloed Stichting Utrechts Landschap organiseert: 'Toffe Paasdagen' LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 plaatselijk nieuws WOENSDAG 6 APRIL 1988 LEUSDEN/SOESTERBERC - Afgelopen donderdag heropende Prins Bemhard, daarin bijgestaan door zijn schoonzoon, de heer Pieter Van Vollenhove, het militaire luchtvaartmuseum m Soesterberg. Na een ingrijpende verbouwing bestond de openmgshandeling van de pnns uit een rondje met een vluchtsimula tor, zoals die vroeger bij de luchtmacht in gebruik was. Daarnaast bekeek de prins de rephca van de Fokker D.XXXI uitvoerig. Het toestel werd in samenwer king tussen de luchtmacht en de vhegtuigfabnkanl nagebouwd. Tijdens de meidagen van 1940 was het het standaard-toestel van de Nederlandse Luchtmacht, waarvan er helaas geen enkele de strijd overleefde. De heropening van het museum stond mede in het teken van het 75-jang bestaan van de luchtmacht. Het museum kent verruimde openingstijden, en is nu geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur en op zondag van 12.00 tot 16.30 uur. LEUSDEN - De Stichting Het Utrechts Landschap organi seert deze maand in verschil lende natuurgebieden de zo genaamde 'Ronde met de bos wachter. Het gaat om wande lingen die ongeveer één urn- vergen, en waaraan iedereen gratis deel kan nemen. Op woensdag 6 april, 's mid dags om twee uur gaan de eer ste wandelingen van start, Dat gebeurt op de Grebbeberg bi] Rhenen. Het vertrekpunt is de Erebegraafplaats Grebbe berg. Verder starten er toch ten door Hoog Moesbergen in Doorn (startpunt de par keerplaats Woestduinlaan) en door het Kasteelbos in Rens- woude m Renswoude, waar men vertrekt vanaf de ingang van de oprijlaan van het kas teel. Op woensdag 13 april zijn er wandelingen door Het Ame- rongse Bos m Amerongen (vertrek vanaf restaurant 't Berghuis in Amerongen) en over de Remmerdense Heide in Rhenen. Daar vertrekt men vanaf de slagboom bij de grote heide in Rhenen. Ook doe dag beginnen de wandelingen om ytwee uur 's middags. Op woensdag 20 april is er - vanaf twee uur - een wandeling door het Kasteelbos Moers bergen in Doorn. Men vertrekt vanaf restaurant Flora in Doorn. Woensdagmiddag 27 april tenslotte, gaat vanaf de bos wachterswoning aan de Scher- penzeelseweg 88 in Leersum een wandeling door de Hoge Ginkel van start. Voor nadere informatie kan men overigens bellen: tel. 030 - 765555. LEUSDEN- Groot was de verras sing voor de heer Hondorp, woon achtig aan de Ploegschaar, toen hij donderdagavond de fanfare van 'Lisiduna' op zijn stoep vond. Het orkest zette het feit luister bij, dat de heer Hondorp, na een op leiding van 27 maanden, bij de luchtmacht sergeant werd. Verantwoordelijk voor de ver rassing waren zijn vrouw en kinde ren en de buren, de familie Lou- rens, die hem op passende wijze voor zijn inspanningen wilden be lonen. „Wij vonden dit leuker dan de tas met studieboeken in de vlag- gemast te hijsen", liet mevrouw Hondorp weten. Dat de actie suc cesvol was, bleek genoegzaam uit de reactie van de geslaagde: „Mijn man was met stomheid geslagen. Hij was eindelijk eens stil",om schreef mevrouw Hondorp de ma nier waarop haar man de serenade in ontvangst nam. Lisiduna verscheen in vol ornaat aan de Ploegschaar. De hele buurt zag dat ruim twintig orkestleden, alsmede een aantal majorettes voor een daverend feest zorgden. Of het de heer Hondorp geïnspireerd heeft om nog verder te studeren, vermeldde de histone helaas met. j Het hoeft echter memand te verba zen als dat wel zo zal blijken te zijn. LEUSDEN - Het woningtekort in de provincie Utrecht zal tot na de eeuwwisseling blijven bestaan. In het Streekplan Utrecht gaat het provinciebestuur nog uit van de veronderstelling, dat het tekort in het jaar 2000 zou zijn verdwenen. Het woningte kort in de provincie is in de afgelopen jaren echter verdubbeld, van 9000 tot 17.000 woningen. In 1995 zal waarschijnlijk nog 75% van dat tekort bestaan, en dat kan niet meer voor de eeuw wisseling worden ingelopen. Dit staat in een notitie over de ont wikkeling van de bevolking en van de woningvoorraad in Utrecht van de Provinciale Planologische Dienst. De notitie bevat prognoses die zijn bijgesteld aan de hand van recente gegevens. Het was aan vankelijk de bedoeling die bijstel ling - om te controleren of de cij fers van het Streekplan met de Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Mari|ke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 68,80 per jaar. 34.90 per half jaar. f 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. werkelijke ontwikkelingen over eenstemmen - wat later dit jaar uit te voeren Met het oog op de plan ning van de bejaardenoorden hebben GS de PPD echter al eind 1987 opdracht gegeven de prog noses de actualiseren LAGER In 1995 zal Utrecht naar verwach ting bijna 1.016.000 inwoners tel len. ongeveer 12.000 meer dan in het Streekplan was voorzien. Er zullen dan 407.210 woningen in de provincie beschikbaar zijn, terwijl volgens het Streekplan op een aantal van 409.810 mocht worden gerekend. De lagere prognose van de woningvoorraad is afgeleid van het meerjarenprogramma voor de woningbouw in de sociale sector van het rijk, en verder ge baseerd op een schatting van het aantal huizen dat in de vrije sector zal worden gebouwd Overigens heeft het Streekplan een globaal karakter; in de ruimte die er voor womngbouw in is gereserveerd, zit een zekere marge. Daarvoor hebben de nieuwe cijfers dan ook geen directe gevolgen -wel voor het tempo waann het woning bouwprogramma kan worden uit gevoerd. In het aantal inwoners waarmee de bevolking van de provincie sneller groeit dan was verwacht, hebben de ouderen een belang rijk aandeel. Volgens de prognose zijn er in 1995 bijna 127 000 65- plussers m de provincie. Dat is 6000 meer dan tot nu toe werd aan genomen; van het aantal van 6000 wordt de helft gevormd door de groep van 80 jaar en ouder. De le vensverwachting van ouderen neemt duidelijk toe; daarnaast vestigt zich nog steeds een groot aantal ouderen van elders in de provincie Utrecht. Zoals bekend besloten GS, toen deze tendens zichtbaar werd, de voorbereiding van het plan bejaar denoorden 1988-1991 op te schor ten. Inmiddels gaat het college er van uit dat met een reductie van 400 plaatsen in bejaardenoorden kan worden volstaan om het tekort op de ouderenzorg weg te wer ken. Eerder was sprake van 875 plaatsen. Maar nu het aantal 65- plussers sneller blijkt toe te ne men komt de provincie in een minder benarde positie te verke ren. De minister van WVC houdt bij de verdeling van de zogeheten doeluitkering namelijk rekening met het aantal 65-plussers per pro vincie In verband met het belang voor de planning van de bejaardenoor den heeft de PPD de methode voor haar voorspellingen aange past. De vonge prognose was ge baseerd op de ontwikkeling in tien voorgaande jaren, de bijge stelde op die in vijf. Juist de laatste periode laat zien dat de levensver wachting van ouderen toeneemt. Voordeel van de kortere basispe- node waarmee de PPD nu heeft gewerkt is dat deze beter bij die ontwikkeling aansluit; nadeel, dat toevallige pieken de prognose sterker beïnvloeden Overigens waarschuwt de PPD voor de be trekkelijkheid van prognoses. Zo rekent zij nu met een jaarlijkse groei van de Utrechtse bevollong met gemiddeld 8000 inwoners Hoezeer de feitelijke groei van zo'n gemiddelde kan afwijken blijkt uit een vergelijking met twee willekeurige jaren: in 1980 kwamen er 12 265 Utrechters bij, in 1984 6733. De notitie over de ontwikkeling van de bevolking en van de wo ningvoorraad in Utrecht komt op 14 april a.s. aan de orde in de sta tencommissie voor ruimtelijke or dening en volkshuisvesting, tege lijk met een notitie over de huis vesting van ouderen De laatste notitie is onder meer opgesteld omdat door de vermindering van het aantal plaatsen in bejaarden oorden de behoefte aan andere woonvoorzieningen voor ouderen toeneemt. GS willen op een aantal mameren stimuleren dat in die behoefte wordt voorzien. Zo kan het college i bij de subsidiëring van stads-en dorpsvernieuwing voorrang ge ven aan plannen die voorzien in de realisenng van woningen voor ouderen. Bij de verdeling van con tingenten voor nieuwbouw hou den GS daar ook rekening mee, evenals bij de beoordeling van gemeentelijke bestemmingsplan nen. "Het gaat er steeds om dat het provinciale instrumentarium op het terrein van de volkshuis vesting - samen met het instrumen tarium van andere instanties - wordt ingezet voor een huisves ting die aansluit bij de behoeften van ouderen", aldus GS. LEUSDEN/ACHTERVELD- De afdelingen Achterveld en Leusden van De Zonnebloem maken maan dag 11 apnl hun jaarlijkse boot tocht. Wethouder Evelien Blom zal de reis als eregast meemaken. De deelnemers vertrekken tus sen 8.00 uur en 8.30 uur per bus of per auto van huize St-Joseph naar Rhenen. Daar worden de gasten ingescheept, voor een reisje op de Lek en Nederrijn. Om vier uur wordt er in Rhenen weer afgemeerd, waarna het ge zelschap naar Leusden en Achter veld terugkeert. vervolg van pagina 1 van ook de kwaliteit en het budget, Bovendien zijn zij verantwoordelijk voor hun eigen personeelsbeleid. Voor de sector financien komt daar nog een extra dimensie bij. Daar moeten de financiële hoofdlij nen worden uitgezet en vindt de toetsing plaats. Daarnaast moet die afdeling service gaan verlenen aan de andere sectoren. Bovendien moet men in het kader van de de centralisatie budgethouderschap pen bevorderen. ZELFSTANDIGHEID Het managementteam zal daarbij richting aan het beleid moeten ge ven op hoofdlijnen en voor hori zontale afstemming zorgen. Ook moet het team de bestuurlijke werkplanning bewaken. Uiteraard is het team verantwoordelijk voor het geheel. De coördinatoren zijn, naast teamleider, verantwoordelijk voor het leveren van 'kwalitatief verant woorde produkten' En dat binnen de gemaakte afspraken op het ge bied van de gestelde budgetten en de gemaakte afspraken betreffen de de tijd. Daarnaast is iedere lei dinggevende functionaris aan spreekbaar op een eigen perso neelsbeleid. VOORSTEL De hiervoor omschreven organi satievorm is de neerslag van het voorstel, zoals dat bij het personeel is gedeponeerd. Half april zullen een samenvatting van de raadple ging van het personeel, én het voorlopige standpunt van het colle ge, aan de ambtenaren bekend worden gemaakt. De personele in vulling volgt daarna, waarna de ad vertenties de deur uit kunnen Navraag bij de gemeente over de juistheid van de hierboven om schreven reorganisatie leverde met meer op dan 'geen commen taar'. Men vindt het te vroeg om openheid van zaken te geven, om met op de zaken vooruit te lopen. En wel, 'omdat het slechts om de hoofdlijnen gaat', aldus gemeente lijk voorlichter Hans Hermans. Het gaat daarbij echter om infor matie die ons via verschillende zegslieden bereikte. Zo zou tijdens de voorlichtingsbijeenkomst dui delijk zijn gesteld, dat er geen loco-secretans meer wordt be noemd. Ook zou duidelijk zijn ge maakt, dat gouden of zilveren handdrukken met aan de orde zijn en dat er een einde diende te ko men aam de 'chef-cultuur*. Daarbij zou bovendien zijn gesteld, dat ambtenaren die onterecht naar buiten toe de schijn wekten, een soort chef-functie te vervullen, dat in de toekomst wel kunnen verge ten. Op al die opmerkingen luidde het antwoord 'geen commentaar'. Maar waar we ze allemaal beves tigd kregen van minimaal twee on afhankelijke bronnen, mag men aannemen dat de ambtelijke cul tuurdragers in Leusden duidelijk te horen hebben gekregen, waar het op staat. VOORBEELD Als - voor de betrokkene uiter aard wrang - voorbeeld moge de positie van de directeur gemeente werken dienen. Volgens onze zegslieden is zijn ziekteverlof méér dan alleen dat. Tijdens het onder zoek van het adviesbureau Rijncon sult zou zijn gebleken, dat de chef- jes-cultuur met name binnen de dienst gemeentewerken hoogtij vierde. 'Het waren allemaal bu reautjes, met allemaal chefjes. Waarbij het voorkwam dat drie man onafhankelijk van elkaar bezig waren met hetzelfde onderwerp, zonder dat men het van elkaar wist. Er was geen enkele coördinatie. En waar de directeur technisch als be kwaam kan worden omschreven, is hem te verstaan gegeven, dat hij op het gebied van management ge faald heeft en dat hij met gahand- haafd wordt', aldus onze zegslie den. Overigens konden we de directeur gemeentewerken met bereiken voor commentaar. Overigens wordt deze gang van zaken van gemeentewege ten stel ligste ontkend. 'Het gemeentebe stuur heeft geen enkele maatregel m die zm genomen. En overigens heeft betrokkene zich zelf bij de gemeente ziek gemeld', aldus woordvoerder Jan Jaap André. MILIEU Als zakelijk voorbeeld werd ons daarnaast het onderwerp 'milieu' genoemd Daar hield men zich overal in de organisatie mee bezig, zonder dat er van enige onderlinge afstemming sprake was. 'Bij de ge- meenteremiging, bij gemeente werken, en op Algemene Zaken, met het oog op de juridische as pecten, men was overal met milieu bezig, ook in de rest van de organi satie. Waama de dienst voorlich ting ook nog eens een duit in het zakje deed. Maar dat wordt nu dus anders. In het nieuwe schema komt een apart deel 'milieu', waar alles op dat gebied gecoördineerd wordt. En dat geldt met alleen voor dat onderdeel van het beleid', al dus onze zegslieden. Overigens wordt in het rapport van Rijnconsult nadrukkelijk op gemerkt, dat één van de voor waarden, waaraan het Leusden- se gemeentebestuur moet vol doen om de reorganisatie te doen slagen, een goede leiding is, waarbij het 'ook voor de politiek een zaak van leren en afleren wordt'. W/AA door Jan VersteegT Al eerder schreef ik: „Alvorens het weerbericht van morgen te geven, wil ik de verwachting van vandaag wijzigen en voor die van gis teren mijn verontschuldigin gen aanbieden." Deze spreuk was zeker van toepassing op het weer van de paasdagen. Wat een verrassing. Vorige week wa ren de verwachtingen nog echt niet hoopvol, maar u zult net zo als ik zeker de eerste paasdag volop van de zon hebben genoten. De oorzaak van het plotseling positieve weerbeeld was een koerswij ziging van een depressie bo ven de Britse eilanden. Aan vankelijk werd gedacht dat deze West-Europa zou aan doen, maar op Goede Vrijdag trok deze verrassend naar het zuiden, richting Spanje. In het Middellandse Zeege bied zijn de paasdagen dan ook ronduit slecht verlopen, evenals in Zuid-Frankrijk. Daar viel meer dan 50 mm regen bij relatief lage tempe raturen. Bij ons viel tweede paas dag in vergelijking met de eerste wat tegen. Wolkenvel den vanuit Duitsland dreven ons land binnen in een wat toenemende noordoostelijke stroming. Deze stroming was op gang gekomen tussen een in betekenis toenemend hoge- drukgebied boven de Noord zee en een depressie boven het westelijk Middellandse Zeegebied. De bewolking had de eerste paasdag al „verpest" in het uiterste noorden en noordwesten van ons land. Den Helder had vrijwel de gehele dag mist bij een temperatuur van slechts 6 graden. Op datzelfde moment kwam de temperatuur in Rot terdam op 14,5 en bij mij op bijna 14 graden. En zo blijft het Waddengebied kwets baar als er een noordoosten wind opsteekt. Het weer zal vooreerst nog worden bepaald door ge noemd hogedrukgebied. De wind blijft daardoor waar schijnlijk vandaag en mor gen nog in de noordoosthoek. Dan zijn er van tijd tot tijd perioden met zon, maar ook wolkenvelden. Het is moei lijk te voorzien of de bewol king optrekt en zo ja wan neer. Maar echt slecht is het niet. Aan het einde van de week kan het weerbeeld op nieuw wat verstoord worden. Er komt dan wat meer be wolking bij een naar noord west draaiende wind. De temperatuur (eerst nog bo ven 12 graden) moet dan voor al overdag weer een stap te rug doen. Ook de kans op wat regen neemt dan geleidelijk wat toe. De eerste voorjaarsmaand zit erop. Veel moois heeft deze ons zeker niet geboden. Ten eerste: er viel veel te veel regen. Daarnaast was er te weinig zon en het was ook nog te koud. Medewerker Jan Kielstra uit Leusden meldde mij een totale neerslag hoeveelheid over maart van 87 mm. Dat lijkt mij erg weinig in verge lijking met bijvoorbeeld An- toon Hak in Achterveld, wel ke mij in de laatste week van maart al een hoeveelheid van meer dan 100 mm door gaf. Mogelijk is er iets mis met de meter. Een paar keer vergelijken met Achterveld lijkt mij een goede oplossing. Inmiddels heb ik het cur susboek „Weerkunde in de praktijk" binnen. Het is een fraai boekwerk met een goe de uitleg over weersituaties welke zich in de afzonderlij ke maanden bij ons voor doen. Daarnaast staat er een aantal leuke opdrachten in. Zeker het aanbevelen waard. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag Sc aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Woensdag 6 april. 20.00 uur Raadscommissie On derwijs, Sociale Zaken en Milieu, Commissiekamer, gemeentehuis. Donderdag 7 april. 9.30 uur School voetbaltoernooi Leusden/Achterveld, Kerstens- sportpark, Achterveld. 20.00 uur Bingo-avond in De TiL 20.00 uur Raadscommissie Openbare Werken, Ruimtelijke Or dening, Commissiekamer, ge meentehuis. Donderdag 7 april: 13.30 uur Be- jaardensoos Ons Gebouw Vrijdag 8 april: 20.00 uur K.P.O - A B T B. - K.P.J. Isidorusfeest Ons Gebouw. Zaterdag 9 april: 20.00 uur D.W.S concertuitvoering Ons Gebouw; 20 00 uur Disco Show de Klaveet. Zondag 10 april: 14.00 uur Disco de Klaveet. Dinsdag 12 april: 9.00 uur Welfa reclub Zonnebloem. Stoutenburg Zaterdag 9 april: 10.00 en 14.00 uur rondleiding Kasteel Stouten burg. LEUSDEN- Op de Asschatterweg werd in de nacht van zaterdag op zondag, om kwart over één, een automobilist staande gehouden, waarna de blaasproef uitwees dat de man te diep in het glaasje geke ken had. Na het afleggen van de bloedproef, kreeg de bestuurder een tijdelijk njverbod opgelegd.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3