Hogere storttarieven afval positieve ontwikkeling' Boetes wegens gevaarlijk inhalen leusder fcrmt Schoeman Makelaars na verbouwing aangepast aan de eisen des tijds zakelijkheden nieuwe ==11^ net bedrijfsleven Jchoolschaaktoernooi n hoog tempo afgewerkt voor hockeyjeugd Dubbel bekersucces Rozenaktie De Spar ?S in antwoord op vragen Statenleden: Kantongerecht Amersfoort: Impala gastvrouw tijdens jazz-dans-fesfijn KNGB Rondleiding Kasteel Stoutenburg Paddentrek WOENSDAG 6 APRIL 1988 plaatselijk nieuws Door de eeuwen heen heeft de pad niet bepaald in de gunst van de mensen ge staan. Samen met bijvoor beeld de vleermuis is de pad altijd in verband gebracht met heksen en toverij. Het zijn op het eerste gezicht ook niet bepaald sierlijke diertjes met hun plompe, platronde, staartloze lijf met daaraan een stel kromme pootjes en dom kopje. Hun droge huid is bedekt met knobbeltjes of wratten die in werkelijkheid groepen gifklieren zijn. Ze voelen koud aan en nodigen niet uit tot knuffelen of stre len. Maar bij nadere be schouwing blijkt het toch een interessant en nuttig diertje te zijn dat zijn plaats in de na tuur zeker waard is. De laatste jaren wordt de pad in zijn bestaan bedreigd. Die bedreiging komt niet uit de natuur zelf, want er zijn maar weinig roofdieren die de pad op hun menu hebben staan. Afgezien van het feit dat ze als zeer onsmakelijk gelden produceren ze uit klieren, die achter de ogen zijn gelegen, een giftige vloeistof die voor kleinere roofdieren zelfs do delijk kan zijn. Voor mensen vormt dit gif geen enkel ge vaar; we gaan er hoogstens van tranen. De gewone pad is bruin van kleur, soms met donker bruine, zwarte of rode vlek ken. De wijfjes worden onge veer negen centimeter en de mannetjes zes centimeter lang. Naast de gewone pad komt hier ook de rugstreep- pad voor. Die is iets kleiner dan de gewone pad en duide lijk herkenbaar aan de lichte rugstreep. Padden zijn nachtdieren die de dag verscholen in allerlei holletjes doorbrengen. Ze ko men 's nachts te voorschijn en voeden zich met elk bewe gend klein dier. Ziet een pad iets bewegen dan loopt hij er snel naar toe en kijkt gedu rende verscheidenen secon den er op neer, waarna de prooi met een snelle bewe ging van zijn tong wordt ge pakt en naar binnen gewerkt. Gedurende de winter heeft de pad, onder halfvergane plantedelen of onder de grond, een winterslaap ge houden. In maart of april worden ze wakker. De juiste tijd is moeilijk te voorspel len, die hangt van de tempe ratuur af. De temperatuur moet minstens vijf graden bedragen omdat de pad een koudbloedig dier is en onder die temperatuur weinig acti viteit kan ontplooien. (wordt vervolgd) G. van L. maakt van een keten van zes vesti gingen in Nederland, onderging als eerste van de kantoren een face-lift, waarbij de aanzet werd gegeven om de vestigingen van eén huisstijl te voorzien. De huisstijl werd ontworpen door Studio Maas uit Eist. LEUSDEN - De Spar heeft een op merkelijke gedaanteverwisseling ondergaan. Direct na de Paasda gen gaan vertegenwoordigers van alle Spar-winkels m Midden-Ne derland de straat op om hun klan- ten persoonlijk uit te nodigen, ken nis te nemen van de vernieuwing. Dat doet men niet met met lege handen. Iedere bewoner die wordt bezocht, ontvangt een echte roos en een waardebon voor een gratis i artikel, dat men in de winkel af kan halen. Dit vriendelijke gebaar sym boliseert, aldus de Spar-organisa- tie, de omschakeling van Spar naar 'Sparlekkerland', 'een kwaliteits- supermarkt vol goede ideeën', al dus de Spar. Per winkel - er doen in totaal 43 winkels aan de aktie mee - worden gemiddeld tweeduizend mensen bezocht. De bijna 90.000 rozen die voor de aktie nodig zijn, worden speciaal vanuit Israël overgevlo gen: in eigen land zijn die momen teel niet beschikbaar. H valleii van de witte koning lijkt nog slechts een kwestie van tijd. In ieder geval hjken de omstanders, tijdens de ndronde van het schoolschaakkampioenschap, van de uitkomst van de partij overtuigd. LEUSDEN - Op de zonnige eer ste april werk een hockeytoer- nooi voor de B-jeugd gehouden, waarvoor Maria van der Kroon de bekers ter beschikking heeft gesteld. Aan het toernooi, dat dan ook naar haar is genoemd, namen de jongens en meisjes van de MHC Leusden deel, die er beiden in slaagden beslag te leggen op de eerste plaats. Bij de meisjes stak het B3-elftal met kop en schouders boven de andere teams uit; het werd eerste met 43 punten en verloor alleen van B4, dat uiteindelijk tweede werd met 32 punten. Ook bij de jongens bleken de jonge Leusdenaren het sterkst. Hier was het onderlinge krachts verschil minder groot, zodat de spanning er tot het laatst in bleef. De uitslag werd 1. Leusden 35 pun ten, 2. Loenen 32, 3. Kampong 31 en 4. Baarn 30 punten. Maria van der Kroon reikte per- j soonlijk de bekers uit; alle jongens en meisjes kregen een vaantje. ÏUSDEN- Bij de firma Schoeman Makelaars aan de Grutterij De Hamershof kon onlangs de vlag in top. Het pand waarin de ma gevestigd is, werd na een ingrijpende verbouwing hero- nd. Joost de Jongh, ook bekend als wethouder in deze ge- eente, werd bereid gevonden de feestelijke openingshande- ig te verrichten. EUSDEN - Hoger tarieven voor het storten van afval maken et economisch aantrekkelijker om het ontstaan van afval zo- eel mogelijk te beperken, en kunnen hergebruik van afval- loffen bevorderen. Vanuit het oogpunt achten GS hogere stort- urieven een positieve ontwikkeling. Dit antwoord het college p schriftelijke vragen van de PvdA-Statenleden Geitenbeek, an Baal, mevr. Menke, Roodenburg en Van Bergen. De Sta- nleden hebben onlangs de Put van Weber in Nieuwegein en- ele malen bezocht. bevestigen dat de tarieven ►or deze stortplaats met onge ler 50% zijn verhoogd. De verho- ng is het gevolg van recente rru- lU-techmsche voorzieningen. Zo de stortplaats onlangs aangeslo- n op het gemeentelijke rioolstel- 1, zijn er kunststof folie en drai- ige aangebracht en wordt het grondwater onder en rondom de stortplaats regelmatig gecontro leerd. Overigens zijn de taneven van Weber niet aan de goedkeu ring van de provincie onderwor pen. In Noord- en Zuid-Holland zijn de tarieven gelijk aan die voor de Put van Weber, of zelfs hoger. De ver leiding om met afval te gaan "sle pen" wordt daardoor minder, zo betogen GS. Volgens de vergun ning mag in de Put van Weber al leen afval in Zuid-Utrecht en een klein stukje van Gelderland en Zuid-Holland worden gestort. GS verklaren zich bereid het storten van afval uit andere delen van het land te verhinderen, al vinden zij dat het idee van voor afval "geslo ten" provinciegrenzen negatief kan zijn voor een doelmatig be leid. Een grootschaliger aanpak kan net als meer eenheid in de ta neven "gesleep" met afval voor komen, zo meent het college Daarbij maken GS overigens een bouw- en sloopafval in Utrecht op, maar sorteert dat in Amsterdam "Wij vinden het acceptabel dat het daarvan overblijvende onver- brandbare deel daarna bij Weber wordt gestort", aldus het college. OVERLAST Volgens de vergunning mag er bij Weber alleen tussen acht en vijf uur worden gestort. De PvdA-Sta- tenleden hebben echter gecon stateerd dat al vanaf zes uur 's mor gens vrachtwagens voor overlast zorgen in de wijk Batau. GS belo ven erop toe te zien dat men zich aan de voorschriften houdt. Maar het college wijst erop dat de j vrachtauto's die al zo vroeg naar I Weber rijden niet met afval gela den hoeven te zijn; er is ook vrachtverkeer dat de asfaltmeng- installatie bij de stortplaats als be stemming heeft, en daarop heb ben de vergunmngvoorwaarden geen betrekking. STANK GS spreken tenslotte de verwach ting uit dat na 1 januari 1990, -dan loopt de vergunning af - zich geen stankproblemen zullen voordoen. Weber pompt nu steeds zuurstof in het water om te voorkomen dat stank ontstaat. Op dit moment overlegt de provincie met de firma over maatregelen om het ontstaan van stank ook daarna te voorkomen. GS wijzen er overi gens op dat de ervaring met an dere stortputten heeft geleerd, dat na stopzetting van het storten de normale hoeveelheid zuurstof weer snel in het water terugkomt. "Vooralsnog verwachten wij niet dat beluchting na 1 januari 1990 nodig zal zijn", concludeert het college. LEUSDEN - Op 30 maait werd de kelder van het gemeente- is de afsluiting gehouden van t schoolschaaktournooi 1988. tn de 170 kinderen die er aan el hadden genomen, kwamen 50 besten terug voor de fina- Onder grote belangstelling van ders en onderwijspersoneel kon een kort inleidend woord van de igdleider J. Boemaars om kwart er twee het sein gegeven wor- >n voor de eerste ronde. In de jp van de middag bleek er dit u erg snel geschaakt te worden, dat.de kleineren zelfs vijf ron- n konden afwerken. Voor de oteren waren er vier te gaan. Na vele spannende momenten inden de eerste winnaars be- tnd worden gemaakt rond half f en de oorkonden worden inge- ld. Tijdens de prijsuitreiking wer den de beide mede-jeugdleiders, Pieter de Jager en Ronald Staal be dankt. Daarna konden de kam pioenen hun standaard en de eer ste vijf van iedere groep hun oor konde in ontvangst nemen. Zaterdag 26 maart waren de jeugdschakers van SVL in groten getale (13 man) actief bij het snel- schaaktournooi in Hoevelaken, waar 170 deelnemers uit de verre omgeving streden om de prijzen. Er werden aardig wat punten binnengehaald zodat iedereen toe kwam aan minstens de helft (6 uit 12). Uitschieters waren daarbij Jaap de Jager (2e in A) en Jon Shatat (2e in D). De teamprijs werd hevig bestre den en met een klein veschil wist Hoevelaken deze dit jaar zelf te bemachtigen. Leusden behaalde hier de vijfde plaats. In de Paasweek (4/9 april) mag Jaap de Jager, mede door zijn twee de plaats bij de SGS-kampioen- schappen, zijn kansen beproeven bij de nationale kampioenschap pen in Hilversum. Tevens zal in juni Jon Shatat mo gen deelnemen aan de meuwe „nationale kampioenschappen" voor kinderen tot 10 jaar, die even eens in Hilversum worden gehou den. Uitslagen Schoolschaaktoernooi Groep 8: 1Alexander v. Gooi 4 2. Paul James 3 3. Bert v.d. Oever 2% 4 Rudolf Voorhoeve 2 Va 5. Vincent v.d Bilt 2 6. John v.d Berg 2 7. Lucia Shatat V/a 8.Chyuen Pham Chau 1 Va 9. Peter Kohsiek 1 10. Maarten Tuininga 0 De finalisten van de schoolschaakkampioenschappen buigen zich gecon centreerd over ingwikkelde stellingen. Groep 6: 1.Boudewijnv. Wijk 2. Mare Elffers 3. Sander Seton 4 Johannes Venema 5. Thijs Bokkers 6 Bas v.d Lelie 7. Christiaan Koolstra 8. Imre Bunnik 9. Kenny Darmadji Groep 3/4: 1 Daniël Elzas 2. Wouter v.d. Bilt 3 Dirk Jan Koch 4. Roland de Graauw 5. Wilfred Nijhof 6. Michiel Schot 7. Gert-Jan Veels 8 Maarten v d Sluis 9. Rogier Hengeveld 10. Marcel Lases Groep 7: 3 1W infred Hanszens 4 3 2 Oswald Hesp 3 3 3. Emile Dercksen 2Va 3 4. Rogier Fontein 2Va 2 5. Eelco Nieuwenhuiuzen 2 2 6. WilbertSchutrups IV2 2 7 Niels Banels 1V2 1 8. Pascal Middleton 1 Va 1 9 Maarten Engels V/a 10. Guido v.d. Rijst 0 4 Groep 5: 4 1. Jon Shatat 5 3% 2. Joost Schaeffner 4 3 3. Frank v. Oevelen 3 3 4.DaveBoersen 3 2% 5. Rick v.d Brink 3 2 6. Wessel v. Dijk 2 l1/2 7. Liesbethv.d Lelie 2 1% 8 Hans Westerbeek 2 0 9. Bart Timmermand 1 De verkeersfouten van ande ren zijn er soms oorzaak van dat men zelf ook een overtre ding begaat, maar daardoor is men nog niet verontschul digd. Dat bleek een automobi list uit Lunteren, die in Barne- veld tegen een tegenligger was opgereden en daardoor over de kop geslagen. Deze narigheid was ontstaan door enig gehannes van twee au to's voor hem. Hij vertelde op de zitting van 31 maart hoe de eerste auto voor op onthoud zorgde door een inrit in te willen, richting aangaf en ver volgens toch weer optrok. De vol gende auto wilde er langs, week uit naar links, maar kwam weer te rug, waarschijnlijk vanwege ge noemde tegenligger. Tenslotte wilde verdachte op zijn beurt de hele zaak passeren, met de ver melde gevolgen. Hij had echter het gevoel dat zijn fout door toe doen van de andere twee ontstaan was. "Je kunt de schuld niet op ande ren schuiven" vond de officier en eiste 150,- boete Maar er wel enigszins rekening mee houdend oordeelde de kantonrechter, Mr. de Klerk anders en veroordeel de man tot het betalen van/ 100.-. Een soortgelijke situatie deed zich voor toen iemand op de snelweg geconfronteerd werd met een file op de linkerbaan, ontstaan door een aanrijding Zelf reed hij op de rechter helft met een snelheid van 110 km en hij meende met deze snelheid de file wel te kunnen passeren Dat ging fout toen ie mand uit de file kroop, wat een aanrijding tot gevolg had. "Die man die uit de file stapte, was de oorzaak en had hier moeten staan" vond verdachte. "Nee" oordeelde de kantonrech ter. "Als je een file ziet, moet je niet doortuffen met 110 km. Dat is in zo'n geval een veel te hoge snelheid". Hij veroordeelde hem conform de eis tot 150,- boete. Een automobilist had in Scher- penzeel niet in de gaten dat één van zijn voorgangers naar links wilde afslaan en reageerde te laat. Hij kwam tegen zijn voorligger aan, die weer geduwd werd tegen de volgende. Ook hier was de eis 150,- boete. Gezien verdachtes financiële omstandigheden werd de boete 100,-. Een jongen uit Bunschoten wilde zijn kleine broertje leren schieten met een windbuks en nam hem mee naar een terrein waar even geoefend zou kunnen worden Dat bleek het jachtterrein van ie mand te zijn, die daar op dat mo ment bezig was en die in ver dachte een concurrent zag "Je kunt toch wel zien dat dit geen jachtgeweer is" had verdachte nog opgemerkt, toen de jager hem dreigde hem bij de politie aan te zullen geven. LEUSDEN - Op zondagmiddag 10 april organiseert de Kommis sie Jazz dans van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond een zogenaamde Demogyjada in de sporthal de Korf, waarbij de vereniging Impala als gastvrouw optreedt. De Demogyjada is een demon- j stratie gymnastiek jazz en dans. Een groot aantal jazzdansgroepen I voert een gevarieerd programma in de meest uiteenlopende dans stijlen uit. De aanvang is om 13.30 uur. De toegangsprijzen fL 4,- (kinderen t/m 12 jaar en 65+) en D. 5,- voor personen vanaf 13 jaar. De gymnastiekvereniging Im pala is uitgekozen om de organisa tie van dit unieke dansevenement voor haar rekening te nemen. De KNGB wil door het organiseren van Regionale Demogyjada's (er staan zeventien Demogyjada's in 1988 door heel Nederland gepland) de jazzdans ontwikkelen binnen de gymnastiekverenigingen. Origi nele groepen die "opvallen tijdens die demonstraties kwa dansstijl, presentatie en choreografie, wor den uitgenodigd voor de 10e Lan delijke Demogyjada, die op zon dag 27 november wordt georgani seerd in het Congresgebouw te Den Haag. Niettemin kwam de volgende dag inderdaad politie aan de deur, want het is verboden om een windbuks zichtbaar bij je te heb ben. Verdachte was niet thuis en zijn moeder liet de agenten op zijn kamer kijken. "Ze hadden geen bevel tot huiszoeking" protes teerde verdachte op de zitting, "en de volgende dag kreeg ik ook nog te horen dat ik een verboden vogel opgezet had staan en dat ze een zender gezien hadden die wegmoest". "Uw moeder heeft de politie bin nengelaten" constateerde de kan tonrechter. "Ja. ze was overdonderd. De hele straat stond te kijken. Ze was bang dat iedereen zou denken: wat heeft Peter nou weer gedaan". In ieder geval kon de politie niet verweten worden dat ze zonder toestemming het huis in gegaan waren. Ze hadden de windbuks meegenomen en die werd nu ver beurd verklaard. Een boete werd er niet meer aan toegevoegd. STOUTENBURG - In verband met het 100-jang bestaan van kasteel Stoutenburg wordt er een aantal activiteiten gehou den. De activiteiten die in de maand maart begonnen zijn voor de scholieren uit de om geving, zullen in de maand april worden voortgezet met rondleidingen in het kasteel. Deze rondleidingen zullen plaatsvinden op de zaterdag 9, 16 en 23 april van 10.00- 11.30 uur en van 14.00-15.30 uur en op zondag 24 april van 14.00 tot 16.00 uur. Belangstel lenden zijn van harte welkom. De rondleidingen zijn gratis. Tijdens de rondleidingen kan men met de bewoners kennis maken. Tijdens de dagen en uren van de rondleidingen zal er bo vendien gelegenheid zijn een rondrit in de naaste omgeving per huifkar te maken. Deze rondntkost/ 2,50. Het pand van Schoeman werd andig aangepakt. Alle binnen ben, de trappen, alsmede de oipui werden verwijderd en op- uw opgetrokken en geinstal- rd. De inrichting van het ge- üw werd daarbij aangepast aan eisen des tijds. Zo werd buiten een nieuwe be- rding aangebracht, terwijl bin- 1 een nieuw presentatiesysteem or de foto's een plaats kreeg. In gebouw domineren de balie en zithoek de entree, terwijl de toe met het kantoorgedeelte op eerste etage werd geaccen- erd door de trap duidelijk zicht- ir in het pand te installeren, te aankleding van het kantoor is 't gehouden. De kleur wit domi- en met grijs en zwart zijn er tenten aangebracht. In zwart uit- Joerde accessoires maken het 'eel compleet. n het vernieuwde pand vinden vaste krachten onderdak. Ma- Herbrink, zijn assistente leke Valentijn en secretaresse ton Meyer staan klaar om de ntèle aan de Grutterij te ontvan- choeman Leusden, dat deel uit- Het pand van Schoeman Makelaars werd ingrijpend verbouwd en in een nieuw jasje gestoken.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5