„Wij moeten komen tot een model Ouderenwerk dat efficiënt functioneert en waarmee ouderen geholpen zijn' Regeling schoolvakantie wordt één grote puinbak' Gedacom verhuisd Grote rommelmarkt op Klimrakker zakelijkheden nieuwe =uit net bedrijfsleven leusKlen krant MARITIEME SFEER Achterveld discussieerde over samenwerking in de ouderenzorg: „We gaan steeds meer de richting op van zorg op maat" Informatie ochtend medicijnen NVSH-avond plaatselijk nieuws DONDERDAG 21 APRIL 1988 ACHTERVELD - Onder het motto „Ouderen zorg - Onze Zorg", werd in Huize St. Joseph een drietal discussie-avonden gehouden over een toekomstplan voor ouderenzorg Achter veld en Leusden. De eerste discussie-avond werd bijgewoond door de inwoners van Huize St. Josph en hun familieleden. De tweede avond was voor het personeel, vrijwilligers en de medewerkers. De derde avond (woensdagavond) werd bijge woond door leden van de Provinciale Staten, de wethouder van Welzijn van de gemeente Leusden (Evelien Blom), raadsleden, de politieke partijen, welzijnswerkers en een groot aantal ou deren uit het dorp. De avond werd geopend door de voorzitter van het Stichtingsbe stuur van Huize St. Joseph, de heer G. Hühorst Hij verwelkomde alle aanwezigen ,,Het stemt tot grote vreugde", aldus de voorzitter, ,,dat zovelen aan de uitnodiging gehoor hebben gegeven." „Vanavond gaan we een ge sprek met u aan. Wi) willen horen hoe we tot een model „ouderen werk" kunnen komen, wat efficiènt functioneert en waarmee alle oude ren geholpen zijn. Steeds weer worden we geconfronteerd met een terughoudend financieel be leid van de Regering. Ook het ou derenwerk ontkomt niet aan bezui nigingen. De middelen nemen dus af. terwijl het aantal ouderen en hun zorg. c.q. behoeften toenemen. Te gen dit beleid zullen we ons voort durend verzetten. „Daarnaast zullen we vindingrijk moeten zijn om ieder toch die zorg te kunnen geven. Zorg op maat De minister spreekt van de zorgzame samenleving. Laten we meeden ken en met nieuwe gedachten ko men. Uitwisseling van kennis en hulp van het verpleegtehuis met het verzorgingstehuis", aldus de spreker. „We moeten komen tot een cen traal punt. waar éen persoon, een maatschappelijk werker of een verpleegkundige, de zorg voor de oudere patient overziet. Dit vanaf het moment van aanmelding, tot het verlaten van het voorzieningen systeem. Samenwerkmg met alle zorgverleners en met behoud van de zelfstandigheid", meende Hü horst. INLEVEREN Samenwerken betekent altijd iets inleveren van zelfstandigheid. In het belang van ouderen zullen we hier echter zeker toe bereid zijn. Maar ook aparte wettelijke ka ders van de relevante beleidsvel den maken het extra moeüijk om tot een op wens en behoefte voor ouderen afgestemd - geïntegreerd en samenhangend - voorzienin genpatroon te komen. Hier ligt een uitdaging voor beleidsmakers, po litici en bestuurders om die wensen desondanks te vervullen." Om de zorg aan ouderen te optimaliseren kunnen ook de vrijwüligers, met name de Zonnebloem, de UW, maar zeker ook famüie en buren een belangrijke bijdrage leveren. Zij mogen het werk van de be roepskrachten met overnemen, maar kunnen het wel aanvullen." „Het is volgens mij zo, dat de pasto rale zorg voor ouderen een met weg te denken onderdeel is van het welzijn. Dit dient straks wel in de discussie betrokken te worden. Het gaat immers over het totale pakket van ouderenzorg. De over heid ontwikkelt een beleid dat zij baseert op signalen uit de praktijk. Wij zullen gezamenlijk meuwe im pulsen moeten geven aan de prak tijk en deze bij de politiek melden, tenzij die zelf signaleert. We zullen de behoeften moeten omschrijven en deze vertalen naar de overheid. U zult ongetwijfeld knelpunten sig naleren bij de presentatie van ons werk. wij staan hier voor open. Wij onderstrepen het beroepsmatige karakter en willen aangeven, dat het ons ernst is, om m samenwer king verder te gaan. Om uiteinde lijk te komen tot een samenhan gend plan voor wonen, zorg en het verblijf in de Eigen Verzorgings Afdeling (EVA) Ook werd getoond hoe de bewo ners van het huis en de aanleunwo ningen deelnemen aan de diverse activiteiten, zoals de soosmidda- gen en de ontspanningsmiddagen. ZORG OP MAAT Na de diavertoning werd door de directeur nog een kort woord gesproken. „Er is een goede sa menwerking met Lisidunahof m Leusden." We gaan steeds meer de richting uit van „de zorg op maat." Ouderen moeten zoveel mogelijk alles zelf zien te doen. Het verzor- gingswerk is steeds professioneler geworden. De nabije toekomst ziet er toch nog hoopvol uit. Er zullen woningen bij worden gebouwd. Ook hopen we volgend jaar een aanvang te kunnen nemen met de renovatie van de woningen van Sme Cura. Na een korte pauze werden de aanwezigen verdeeld in groepjes, waarbij onder leiding van een ge spreksleider of leidster werd ge discussieerd over stellingen. Janus Visser verzorgde tijdens de discussie-avonden over de ouderenzorg in de toekomst, die m Achterveld in huize St-Joseph werden gehouden, een dia-voorstelling die één en ander visueel ondersteunde. belangstelling voor de discussie over de ouderenzorg was met gering. lienstverleninq en sociaal-cultu- De maatschaoDelnke dienstverle- mfnrmadpn.int maar Haaman i dienstverlening en sociaal-cultu rele activiteiten m Achterveld en Leusden. EIGEN KERN Vervolgens werd een diaserie vertoond met de titel Ouderen Onze Zorg. Deze werd ingeleid door de directeur van het huis St. Joseph. „Achterveld ligt op de grens van twee provmcies. Hoewel we beho ren tot de gemeente Leusden, vor men we toch een eigen kern. De ouderenzorg is onze zorg." „De discussie-avonden zijn ge start om te komen tot een toekomst plan voor ouderenzorg m Achter veld en Leusden." De getoonde diaserie gaf een duidelijk beeld te zien hoe de ouderen leven in Huize St. Joseph, de aanleunwoningen en FORUM Er was ook een forum gevormd, bestaande uit de heer Gerlmg, di recteur maatschappelijke dienst verlening Eemland, de heer Vlak, directeur geneesheer Lisiduna hof, zuster Goes, hoofd verpleging St. Joseph en de arts Mulder, me disch adviseur Huize St. Joseph. Voorzitter was de heer G. Hühorst, voorzitter stichtingsbestuur Huize St. Joseph. Naar aanleiding van de stellin gen werd er door de directeur van St. Joseph aan elk van de forumle- den een vraag gesteld. De heer Gerlmg was het eeris met de sa menvatting van stellingen: ,Het zal, als het blijft zo het momenteel is, wel meer problemen kunnen gaan geven, zeker op financieel gebied. De maatschappelijke dienstverle ning Eemland heeft momenteel als bijdrage nog het zelfde bedrag als in 1985. Hoewel de verzorging toe neemt, moet men het nog steeds met hetzelfde bedrag doen", aldus Gerlings. De heer Vlak was het er mee eens dat het verzorgingstehuis en het verpleegtehuis naar elkaar toe schuiven. „Maar men dient wel de eigen zelfstandigheid te behou den", waarschuwde hij. Zuster Goes zag ook de famüie- hulp als welkom. Maar zij vond het met de bedoelmg dat de famüie en vrijwilligers het werk van de ver zorging gaan doen. INFORMATIEPUNT De heer Mulder was het eens met de vorming van een centraal informatiepunt, maar daarvan zou de telefonische oproep van de huisarts wel te dienen worden uitgezon derd. De huisarts moet via zijn ei gen telefoon opgeroepen worden en niet via een centrum. De avond werd door de voorzit ter gesloten. „Er is vanavond veel op ons afgekomen over het oude renwerk, zowel organisatorisch als mhoudelijk. U hebt daar actief aan deelgenomen en daarvoor onze hartelijke dank." „Ook dank aan allen die hun tijd en kennis beschikbaar hebben ge steld om tot deze avonden te ko men. Ik verzeker u dat het veel inventiviteit en creativiteit gevergd heeft. We hebben op deze manier veel gegevens op tafel gekregen. Een aantal zaken is veelvuldig ge noemd. Zeker waar het ging om de zelfstandigheid zo lang mogelijk te handhaven." „Ook voor de bewoners en het personeel van het verzorgingste huis is het één en ander aangedra gen, bijvoorbeeld het probleem met de vele rolstoelen in het huis en het tekort aan algemene ruimten. Zaken die aangepakt dienen te worden, waarmee het ouderen werk op moderne toekomstge richte wijze nieuwe impulsen kun nen geven." „Er zal een werkgroep van be roepskrachten en bestuurders ge formeerd moeten worden, die de behoeften gaat inventariseren om de beoogde samenwerking ge stalte te geven, zodanig dat we met een zeer doelmatig en doorzichtig samenwerkingsverband te maken krijgen, waar ouderen goed te recht kunnen. Laat in Achterveld de victorie beginnen voor de ge hele gemeente", besloot directeur Hühorst. leert van de buurgemeenten. In de I omringende plaatsen worden na- melijk andere oplossmgen gevon- 1 den om de lange periode tussen pinksteren en zomervakantie te breken. In ieder geval zal het waar schijnlijk zo zijn dat de vrije dagen in het Voortgezet Onderwijs in Amersfoort met gelijk lopen met de vrije dagen m Leusden. De heer Klerk verwacht hierom grote pro blemen met ouders die kinderen m i zowel Amersfoort als Leusden op school hebben ACHTERVELD/LEUSDEN - Het Leusdense dakbedekkersbe- drijf Gedacom is sinds kort in Achterveld gevestigd aan de Hessenweg 142a. Het bedrijf, dat ruim zes jaar geleden in Leusden-Centrum startte, kreeg in Leusden-Centrum te maken met een aantal tegenvallers. Zo berichtte deze krant op 20 augustus 1987 dat er sprake zou zijn van overlast voor de buren: een publicatie die natuurlijk niet in grote dank afgenomen werd door de heer A. W. Ikking, directeur van Gedacom. Het bedrijf vertrouwde er des tijds helemaal op. dat in Leusden- Centrum een fijne start gemaakt zou kunnen worden Het bestem mingsplan van de buurt, waar de heer Ikking zijn bedrijf had geves tigd, strookte echter niet met de bezigheden van het bedrijf. Het bednjf dat m de begmfase weinig steun ondervond van de ge meentelijke autoriteiten, zo liet ons de heer Ikking onlangs weten, is bijzonder tevreden met de huidige locatie Men is verheugd vast te kunnen stellen, dat er sprake is van een omzetsverdubbeling en dat er ook voor de toekomst gunstige perspectieven zijn voor het thans ACHTERVELD- De regionale kruisvereniging Leusden-Achter- vijt werknemers tellende bedrijf. Er worden contacten onderhouden met Amerikaanse bedrijven om steeds de beste verwerkmgsmate- nalen in huis te hebben. Het aantal werknemers zal ver moedelijk uitgroeien in de naaste toekomst, gezien de enorme hoe veelheden werk voor Gedacom. De heer Ikking vertelde ons het geheim van zijn succes: „Je moet voor iedereen klaar staan. Wij zijn met te klein voor het grote en ruet te groot voor het kleine. Wij houden van een persoonlijke benadering." veld organiseert in samenwerkmg met een apotheker een voorlich tingsochtend voor ouderen over medicijngebruik. Aan de orde komen allerlei vra gen die met het gebruik van medi cijnen samenhangen. De ochtend wordt gehouden op dmsdag 3 mei in 'De Heelkom', Walter van Amersfoortstraat 38 m Achterveld De Heelkom is vanaf 9.15 uur open. De toegang is vrij. Alle Leusdense schoolhoofden zijn het overigens wel eens geworden over een uniforme regeling voor geheel Leusden. Inmiddels heeft ook het directieberaad van de openbare scholen zich accoord verklaard met een gelijke regeling voor alle scholen. Uiteindelijk zal het college van B en W de definitie ve data bekend maken voor de openbare scholen. Voor de andere scholen zullen de schoolbesturen moeten uitmaken of ze het eens zijn met de schooldirekties. DISCUSSIE De discussie over het nieuwe vakantierooster is ontstaan omdat de zomervakanties voor het basis onderwijs volgend jaar erg laat be ginnen De „grote vakantie" begint in 1988 pas op 24 juli. Veel onder wijsgevenden vinden de periode tussen de pinksterdagen (14 en 15 mei 1988 tot de volgende vakantie veel te lang. De Leusdense school hoofden zijn het er over eens ge worden dat een extra vakantie in juni op zijn plaats zou zijn. Voor de Leusdense leerlingen van het ba sisonderwijs betekent dit dat van 12 juni tot 16 juni van een extra weekje vrij genoten kan worden. ISOLEREN Nico Klerk van de vakbond A.B.O P. is bang dat Leusden zich met de voorgestelde regeling iso- De regeling zoals de Leusdense schoolleiders die voorstellen ziet er als volgt uit: Herfstvakantie 17-10 t/m 21-10 Kerstvakantie 26-12 t/m 6-1 Voorjaarsvakantie 6-2 t/m 10-2 Paasvakantie 24-3 t/m 31-3 Hemelvaart/Bevrijding 4-5 t/m 5-ó Pinkstervakantie 15-5 Juni-vakantie 12-6 t/m 16-6 Zomervakantie 24-7 t/m 1-9 In Achterveld wijkt de vakantie regeling op een enkel punt af. De Achterveldse schoolleiders zijn van mening dat nu al besloten kam worden om door wat schuiven m het rooster twee dagen extra vnj te geven na pmksteren. Achterveldse leerlingen van het basisonderwijs krijgen zodoende wel een pinkstervakantie die duurt van 15 mei t/m 17 mei 1988. (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - De vertegenwoordiger van de onderwijsvak- jond in de gemeenschappelijke medezeggenschapsraad (GMR) voor het openbaar onderwijs voorziet grote problemen met betrekking tot de vakantieregeling in het volgend school- aar. „Het wordt een grote puinbak," zo voorspelde de vak- londsman. De ongerustheid van de heer Klerk wordt veroor zaakt door het feit dat men in de regio niet op een lijn zit waar iet gaat om het vaststellen van data voor de schoolvakanties. De nieuwe vestiging van Gedacom in Achterveld. LEUSDEN - Aanstaande zaterdag is het feest op de r.k. basisschool Klimrakker. Een feest waarvan men hoopt, dat veel mensen de moeite nemen om de sfeer te proeven. Dit jaar is het vijf jaar geleden, dat de toenmalige kleuterschool De Rakkertjes en de lagere school Klim-Op in een gebouw werden ondergebracht, waarmee duidelijker gestalte gegeven kon worden aan het basisschool-ideaal. Een zeer groot aantal enthou siaste ouders en leraren is vanaf elf ,tot drie uur 's middags druk m de weer om een grote verscheiden heid aan vermaak te bieden. Aller lei spelen en spelletjes zullen er gedaan kunnen worden door de Leusdense kinderen. Weken lang zijn er op school allerlei oude spullen afgeleverd voor de rommelmarkt. Er is een enorme hoeveelheid binnengeko men. Voor echte rommelmarktliel- hebbers is het derhalve zeer zeker de moeite waard om te onderzoe ken of er iets van hun gadmg bij is. Het is de bedoeling dat er op deze dag een groot geldbedrag zal worden binnengehaald Directeur R. van den Hurk ver trouwt erop, dat minimaal een be drag van vijftienhonderd gulden zal worden verdiend op deze dag. Lie ver ziet men natuurlijk nog meer. Dit geld zal besteed worden voor de leerlmgen en hun ouders om in een later stadium een grandioos herdenkingsfeest te kunnen laten plaatsvinden, waarvoor eveneens een grote groep zeer actieve ou ders druk doende is om een en ander vlekkeloos te laten verlopen. De basisschool staat op de Zon nedauw 1 m de Leusdense wijk De Wetermg. AMERSFOORT- De NVSH-afdeling Amersfoort/ 't Gooi houdt op zater dag 23 aprü een avond voor alleen staanden. De bijeenkomst vindt plaats m het gebouw van de NVSH aan de Curaaolaan 49 in Amers foort. De avond begint om 21.00 uur. Voor informatie kunnen belang stellenden telefonisch terecht bij nummer 622217 ('s avonds na 20.00 uur). Modehuis Houweling heeft al haar zeilen bi|gezet im u gedurende deze maand te kunnen ontvangen in een Laat een frisse wind door uw garderobe waaien en kom onder het genot van een glas "xin-gu" een zee aan zomerideeen opdoen. Na een behouden vaah ligt er een verrassing voor u klaar Slotlaan 255-257 Zeist WAAR EEN WERELD VAN MODE VOOR U OPEN GAAT.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5