'Geen recht om feiten te verdraaien' Aantal hertoetsingen wordt gehalveerd Jazzgroep Swing Profs viert eerste lustrum Wijziging maximumsnelheid werkt al door in boetes 'Fosfaten uit afvalwater halen is nu zinloos' Nepal zien in Leusden leusilen krant Elisabeth Taylor en de vraatzucht cfivftéelii ve i te// m Open brief wethouder Verduin aan Leusden'85: Openbare scholen vrij in keuze toets: Bromfietser gewond Funk-disco in De Geut Lagere parkeerboetes voor Leusdenaren GS in notitie over fosfaten: Geslaagde oudijzer actie De Wet I van Murphy... over aankomH&n afvallen, ïlfvercrouwen en eigenwaan plaatselijk nieuws '±l11111i111l1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111in1111111111111111111111111111 heb jij namens Leusden'85 het overleg voorgoed verlaten', al dus mevrouw Verduin aan het adres van Ben Stoelmga. VERANTWOORDELIJK HEID 'Leusden'85 heeft de verant woordelijkheid om na de poli tieke cnsis samen m het dage lijks bestuur orde op zaken te stellen kennelijk niet willen of kunnen dragen. De PvdA heeft ervoor gekozen die verant- (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - Tot nu toe was het de gewoonte dat tegen de tijd dat de leerlingen het openbaar basisonderwijs verlieten een toets werd afgenomen door de SBK te Amersfoort. De Stichting School en Beroepskeuze is nauw verbonden aan de regionale onderwijsbegeleidingsdienst. In onderwijskringen is de vraag gerezen of niet beter gekozen kan worden voor de landelijke CITO-toets die nationaal erg bekend is. De gemeente Leusden laat de scholen de vrije keuze. LEUSDEN - Wethouder Corri Verduin (PvdA) heeft in een open brief ge- rageerd op de recente uit- latingen van Ben Stoelin- ga (Leusden'85). Stoelinga beschuldigde tijdens de algemene ledenvergade- ring van zijn partij, vorige week, de PvdA - en Corri Verduin in het bijzonder - van 'meehuilen met de wolven in het bos'. Daar- mee doelde hij op de deel- name van de PvdA in het 1 Leusdense college van B& W. In haar reactie stelt me vrouw Verduin, dat het begrij pelijk is, dat Leusden'85 de PvdA liever in de oppositie ziet, dan m het college van B& W Dat is natuurlijk jullie goed recht Maar het is met jullie goed recht om de feiten zo te verdraaien dat de schuld van eigen handelen bij een ander komt te liggen', aldus Com Verduin. In haar open bnef schetst zij de gang van zaken tijdens de college-vorming. De brief van het bestuur van Leusden'85 - over de handelwijze van de 'oude' raadsleden - noemt zij 'een tamelijk provocerende brief, al of niet met opzet'. BREUK 'Een geprikkelde reactie van CDA. WD en GPV/SGP ontaardde in het eerstvolgen de overleg al snel in een hefti ge discussie over een weder zijds gebrek aan vertrouwen. Als deelnemer voor Leusden'85 zul je je ongetwij feld herinneren dat a) er voor mij geen sprake was van een vertrouwensbreuk met Leusden'85 en b) dat ik een uur lang gepoogd heb de breuk tussen jou en de anderen te herstellen. Op jouw mitiatief en tot miin orote teleurstellina woordelijkheid wel te willen dragen, omdat we erop ver- trouwden dat de andere partij- en een wezenlijk ander beleid wensten. Dit andere beleid =- was, ook voor jou, tijdens de onderhandelingen duidelijk naar voren gekomen. Onze po- sitie in het college is een mm- derheidspositie. Maar is dat 'meehuilen met de wolven m het bos?', aldus Corri Verdum. Zij besluit haar bnef aan Stoelinga met: 'Deze open brief is een antwoord op een ver- slag m de krant vanuit de le- denvergadering van Leusden'85. Een sympathieke weg vind ik het met, liever kruis ik de degens met jou maar weer m de raad' Een toets voor leerlingen die het basisonderwijs verlaten is noodza- LEUSDEN- Op het fietspad langs de Arnhemseweg raakte V. uit Woudenberg bij een frontale bot sing gewond. V., die met zijn kelijk voor kinderen die naar MAVO, HAVO of VWO wülen. Ook bromfiets op weg was naar Wou denberg, reed bovenop een fiet ser. De fietser, de 41-jange L. uit Amersfoort, naderde uit tegen overgestelde richting en was juist bezig andere fietsers in te halen. V. is met een gebroken sleutel been en een hersenschudding af gevoerd naar het ziekenhuis. L. kwam eraf met schaafwonden. de andere vormen van voortgezet onderwijs vragen vaak naar de re sultaten van de toets die m het laat ste jaar van het basisonderwijs af genomen wordt. Niet alle openbare scholen in Leusden zijn tevreden met de toets van het SBK. Een school heeft zich al definitief uitgesproken voor de CITO-toets. Andere scholen blij ven voorlopig bij de oude, ver trouwde SBK toets. Een enkele LEUSDEN- De liefhebber van 'live' funk-disco kan zaterdag volop aan zijn of haar trekken komen in jon gerencentrum De Geut aan de Ha- mersvelseweg. 'Hary Canary', een school moet zijn definitieve keu: nog bepalen. HERTOETSEN Als gevolg van noodzakelij 1 bezuinigingen heeft de gemeen wel minder geld beschikbaar g« steld voor de SBK-toetsen. Al leerlingen blijven gewoon in sta. om de eerste toets te maken. Tot voor kort was het echter ee vaste gewoonte dat 20% van d leerlingen een aanvullende toe mochten maken omdat de onde: wijzer of onderwijzeres het ni< eens was met de testresultaten va een bepaalde leerling. Deze hertoetsing was voor d gemeente erg kostbaar. Om dez reden is besloten om op niet mee zo'n ruime schaal te laten hertoet sen. In het vervolg zal slechts ee: op de tien leerlingen in aanmei king komen voor een hertoetsint door het SBK. band met ruim zes jaar ervannc waarvan de laatste twee in dezell de bezetting, staat garant voor eei avondje swingende muziek. Onder leiding van zangeres Olg Meyer, zullen Ivo Alma (drums; Sander Hop (gitaar), Martin Jet (bas) en Steffan Geusebroek (toel sen) vanaf 21.00 uur het podium ii bezit nemen. De toegang kost 5,-. inmin LEUSDEN - Op zondag 1 mei a.s. is het precies vijf jaar geleden, dat debekende Jazz-formatie Swingprofs van de grond werd getild. Destijds werd aan Kees Hundepool gevraagd een jazzformatie te formeren ter opluistering van de activiteit van de Lions Club Leusden, te weten „Leusden Aardig Vaardig." De heer Hundepool die in zijn tienerjaren actief zanger was bij diverse formaties in Den Haag en een korte penode bij het befaamde Miller Sextet, had m die periode ooit eens een ontmoetmg gehad met Pardy Leopold. Deze vierde met zijn vermaarde kwartet triom fen in de Haagse Houtrusthallen en het Metropolo Palace. Een toevalli ge ontmoeting m Leusden bracht deze twee oud-muzikanten bij el kaar: de bakermat werd gelegd voor de Swingprofs. Hundepool, toen zone-chairman Lions van deze regio, slingerde een project ..spierdistrophie" aan, ter wijl in De Hakhorst jazzconcerten werden georganiseerd, waar be kende gasten werden uitgenodigd om hun steentje bij te dragen aan het welslagen van dit project. Be trokkenheid was er bovendien van De Lionsafdelingen van Amersfoort Eemland, Hoevelaken en Hoog land. De bezetting bestond destijds uit klarinettist en leider Pardy Leo pold, bassist-zanger Kees Hunde pool, pianist Paul Dekker, gitarist Hans Wijnstroot en drummer Peter Verschoor. Speciaal het spel van Paul Dekker met zijn Teddy-Wü- son-stijl van piano-spelen gaf de zo kenmerkende sound aan de Swmg- profs. Na dit Lionsproject werd overal m het land voor veel Lionsclubs gespeeld. Veel was te danken aan de grote ijver vein Kees Hundepool die inmiddels gouverneur van het 110-B-distnct vein Lions Nederland was. In de loop der jaren is de bezet ting van de Swingprofs nog al eens gewijzigd. Zo werd Wijnstroot ver vangen door Andy Louis die al snel een swingende drijfveer werd voor de Swingprofs. Puck Bodewitz nam de plaats in van pianist Paul Dekker die om gezondheidsredenen de jazz-tribune vaarwel moest zeggen. Deze veranderingen zorgden voor veel succesvolle optredens. Rob Jansen, ex-Flairck drummer, nam op een gegeven ogenblik de plaats in van Peter Verschoor. De Swingprofs waren het er in ieder geval over eens: er was sprake van een ..all star formatie". Toch zou ook hierin weer verandering ko men. Puck Bodewitz en Rob Jansen maakten op hun beurt plaats voor de pianist Wim van Hoorn en drum mer Niels van Hoorn. Met deze laatste formatie wordt op 1 mei a.s. om 13.30 uur feest gevierd in De Hakhorst. Alle oud- Swingprofs zijn uitgenodigd om deel te nemen aan dit feest, terwijl extra luister zal worden bijgezet door een optreden van zangeres Rita Joy. Rita Joy mag rustig m een adem genoemd worden met bij voorbeeld Rita Reis en Ann Burton, grote namen uit de vijftiger en zes tiger jaren. Hoewel ook Rita Joy natuurlijk ouder geworden is, heeft haar stem niets geleden. Dit optreden mag zeer zeker uniek worden ge noemd, alleen al vanwege het feit, dat Rita Joy alleen nog voor vrien den optreedt. Langzamerhand wordt bij het bepalen van de hoogte van de geldboetes wegens te hard rijden rekening gehouden met de naderende wijziging van de maximumsnelheid. De boete-norm voor een automobilist die voor de tweede keer, buiten de bebouwde kom, wegens dit feit bekeurd wordt, is - en blijft - 10,- per te hard gereden kilometer. LEUSDEN - Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht vinden het op dit moment zinloos, fosfaten uit afvalwater te halen. Dat blijkt uit een notitie van de provincie over de fosfaat problemen. RIJN Het water dat uit zuiveringsin stallaties komt, levert maar een klein deel van de totale hoeveel heid fosfaat, die in het oppervlakte water terecht komt. Pas als de an dere bronnen ook worden aange pakt, heeft het verwijderen van fosfaten in de zuiveringsinstallaties zin. Men is bij de provincie echter niet van plan, om een afwachtende houding aan te nemen. Gedepu teerde Staten blijken voorstander te zijn van een aanpak, die op re sultaat is gencht. Zo is in een aantal Utrechtse oppervlaktewateren al een sene maatregelen genomen. De fosfaat-toevoer naar de Loos- drechtse Plassen is zo al belangrijk verminderd. In de Botshol staat een plan voor defosfatenng op stapel. Bovendien willen GS de schade lijke gevolgen van fosfaatbelasting terugdringen. Zo zijn, op kleine schaal, inmiddels goede ervarin gen opgedaan met actief biolo- giosch beheer, met name met het bijsturen van de voedings kringloop in het water. Overigens wülen GS in redelijk heid meewerken aan het interna tionale Rijn-Aktie-Plan. Volgens dat plan moet het afvalwater van zuiveringsinstallaties, die op de Rijn lozen, voor 1995 fosfaat-vrij zijn. De notitie over fosfaten wordt op 28 april besproken in de Staten commissie voor müieu. Dan komt ook een notitie over het tarief voor de zuiveringsheffing 1989 aan de orde. HEFFING Ondanks de onverwachte stij ging van de uitgaven voor het be heer van de waterkwaliteit wülen GS het tarief niet meer dan vier procent laten stijgen. Eigenlijk wü de provincie m 1993 een reserve hebben van tien procent van de totale kosten. Dat komt neer op een bedrag van 8,5 müjoen gulden. Als de verhoging van het tarief inderdaad tot vier procent beperkt blijft, zal die reserve in 1993 echter maar drie müjoen gulden bedra gen. GS wülen de verhoging van het tanef toch tot vier procent beper ken. Het coüege hoopt, dat de te genvallende uitgaven worden ge compenseerd door meevallende inkomsten. Als dat met het geval is, wü het coüege de mtgaven nog eens nader bekijken. ziek geweest, maar het is allemaal schitterend gelukt. De heer De Vos, die eerder grote vakantiereizen maakte naar Soe dan en Zuid-Amenka, is vast van plan nog meer grote reizen, met bijbehorende diasenes, te maken. Hij heeft zich tenslotte sinds kort gevestigd als zelfstandig natuurfo- LEUSDEN-ZUID - Uit het hele land kwamen vrijdagavond jl. kennissen en vrienden van de familie De Vos naar Leusden- Zuid, om te kijken naar de dia's die de heer en mevrouw De Vos tijdens hun reis door Nepal gemaakt hebben. Dat wie verre reizen doet niet al tijd véék wil verhalen, had tot het huren van het zaaltje in ,,'t Tref punt" in Leusden-Zuid geleid Daar was dé gelegenheid voor wie belangstelling had, om de ver halen van de fanulie De Vos te zien en horen. Veel mensen hadden van de gelegenheid gebruik ge maakt. Het zaaltje was stampvol. De vertoonde dia's gaven een beeld van de start-en-eindplaats Kathmandu-Patan in Nepal en de trektocht van drie weken door de Himalaya. ..AUeen in Kathmandu hadden we al vier weken kunnen gebruiken om alles te bekijken", verzuchtte mevrouw K de Vos- Jousma (49). Het was maar een week in november 1987 en goed voor een half uur dia's. Na een korte pauze kwam de trek tocht door de Himalaya in 200 dia's aan de beurt. Sterker dan bij het fotograferen van straatbeelden, winkeltjes en tempels in Kath mandu kon de natuurfotograaf, die de heer M. de Vos (52) is, daar zijn hobby uitleven. Het verslag van de reis door Nepal was het verslag van oprechte toeristen die met grote belangsteüing en verbazing alles bekijken, zonder de beteke nis ervan te weten of te kunnen raden. De aanwezigen raadden dan ook enthousiast mee, toen een aantal zorgvuldig gedraaide mestballen in beeld verschenen Het was vooral een dia-voorstel ling om je te vergapen aan de mooie plaatjes De familie De Vos had zich op de cultureel-sociale kenmerken van Tibet nauwelijks kunnen voorbereiden. Het bleef lange tijd onzeker of hun grote wens; een trektocht door de Hima laya maken, wel verwezenlijkt kon worden. De trektocht was erg zwaar, meneer De Vos was pas ACHTERVELD - De Ach- terveldse K.P.J. hield zater dag de jaarlijkse oud-ijzer ac tie. Het werd een groot suc ces. De trekkers met aan hangwagen werd geheel be langeloos door leden beschik baar gesteld. Vrijdagavond werd een gedeel te van de buitenwijken bezocht. Zaterdagmorgen om half negen ging men weer van start. Het werd door de medewerkende leden een drukke dag. Een groot aantal be woners had het op te ruimen oud ijzer op tijd klaar gezet zodat men vlug kon laden. AUe woningen, zo wel binnen als buiten, het doro weraen oezociu. uaiui zijn nei ywe de weer verliep de inzamelactie heel goed. Er werd met veel plezier gewerkt. Een aantal dames zorgde voor een natje en een droogje op z'n tijd. De inzameling bleek ook nu weer een groot succes te zijn ge worden. Ongeveer 100 ton oud ijzer werd in totaal opgehaald. De op brengst komt geheel ten goede aan de kas van de vereniging Zaterdagavond werd in de Moespot nog een avond gehouden waar men onder het genot van een hapje en een drankje over de afge lopen dag kon nababbelen. De voorzitter dankte aüe medewer kers en medewerksters voor hun rrpwpldinp mzet. Op de strafzitting van 14 april stelde de officier voor het eerst I uitdrukkelijk, dat hij bij zijn bere- kening vast uitgegaan was van een maximum snelheid van 120 I km Zodoende eiste hij een boete van 'slechts'/ 500.-tegen iemand, die 170 km gereden had op de Al in de gemeente Barneveld I De officier waarschuwde tevens dat de controles strenger gaan worden en dat het de bedoeling is j om ook te gaan optreden tegen automobüisten die maar even bo- I ven de 120 km rijden. I Verdachte hanteerde het argu ment dat het 's avonds zo rustig op de weg geweest was. De kanton rechter, mr. Nuboer, was daar niet zo gevoelig voor. ,,Er zijn altijd mede-weggebruikers en op de Veluwe is 's avonds ook nog het gevaar van overstekende dieren", vond hij en veroordeelde conform de eis. Aangezien dit zijn tweede veroordeling was, kreeg ver- I dachte de waarschuwing mee. dat een uitspraak geregistreerd wordt j en de volgende keer meetelt, zo dat dan het rijbewijs in gevaar kan komen. Parkeerovertreders boeken met altijd succes met hun verhalen. Toen mr. Nuboer echter éénmaal de hand over zijn hart gestreken had en van de geëiste boete af week, heeft hij dat de rest van de zitting consequent volgehouden en zo vijf keer 20,- uitgedeeld i.p.v. vijf keer 35,-. De eerste die hem aan het wanke len bracht, was een inwoner uit Leusden, die geld was gaan wisse len om in de parkeermeter te stop pen en net in die tijd een bon kreeg Verdachte voelde zich on schuldig, zo verklaarde hij met na druk en had zich terecht geërgerd aan de opmerking van de parkeer wachter: ,,Je hebt een nieuwe auto, dan kun je ook wel 35,-mis sen". Dat mag met, beaamde de kantonrechter en verlaagde, ,,alle omstandigheden in aanmerking genomen", de boete. De volgende, eveneens uit Leus den, was iemand die even zijn auto op het trottoir bij het postkan toor in Amersfoort had neergezet om gauw op zaterdag voor 12 uur wat postpakketjes af te geven. Geërgerd door het geschreeuw van de overkant van een agent die hem daar weg wou hebben, had hij geroepen: ,,Doe er dan maar een bon op". „Betaal 'm dan ook", vond de offi cier. „Ik was daar voor mijn werk, er was nergens plaats, je moet toch wat", vond verdachte Ook zijn verhaal werd dus enigszins geho noreerd. „Iedereen heeft zijn redenen", vond de officier, toen iemand er zich over beklaagde dat de bon nog niet eens was uitgeschreven toen hij al weer terugkwam van het ophalen van wat papieren. De ergenus gold hier, zoals zo vaak. nog meer de behandeling dan de boete. „Ik begrijp wel dat die parkeer wachters niet altijd even vriende lijk overkomen,maar ze horen ook de hele dag dezelfde verhalen", vergoelijkte mr Nuboer, die zijn tarief van 20,- maar weer hand haafde. „Het zaken doen word je onmoge lijk gemaakt", beklaagde een ei genaresse van een zaak uit de bin nenstad van Amersfoort zich. „Je loopt heen en weer met zware do zen, even een teletoontje tussen door en hup, wéér een bon. Aüc bonnen zijn van dezelfde mijn heer, het lijkt wel of hij om d< hoek op me staat te wachten". Z had er deze keer twee en lag me de officier in de clinch over d( noodzaak van haar parkeren ei van ieder ander die vindt dat hi een dringende reden heeft „Tweemaal 20,-", oordeelde d« kantonrechter. Maar echt succes met zijn verwee! boekte de automobilist die zijr auto op het Smalle Pad in Amers foort geparkeerd zou hebben bui ten de aangegeven vakken. Hi vertelde dat hij op de plaats wai gaan staan waar een ander weg reed en zeer verbaasd gewees was toen hij te horen kreeg dat da buiten de parkeervakken was „Die parkeerplaats was zo ver vuüd dat de strepen niet te zier waren". Hij kwam op een rustig moment terug, gewapend mei een emmer en bezem en een foto toestel. Het resultaat liet hij triom fantelijk op de zitting zien: twee foto's genomen voor zijn schoon maakactie en één erna. Zelfs de officier moest toegever dat de vakken wel zeer onduide lijk waren geworden. Daarom volgde er ontslag van rechtsver volging. De befaamde en beruchte haar vraatzicht en het daar- filmactrice Elisabeth Taylor mee gepaard gaande uitdijen had een moeilijke periode in van haar voordien fraaie li- haar leven te overwinnen: chaam. Er zullen vrouwen tograaf, naast zijn baan bij de Heide Maatschappij Adviesbu reau „Maar de volgende keer gaan we niet meer met een reisgezelschap. Als individuele reizigers hebben we waarschijnlijk meer vrijheid dan tot nu toe", wenste mevrouw De Vos zichzelf toe. zijn, die met datzelfde pro bleem te kampen hebben en wat dat betreft zullen die vrouwen wellicht enige troost kunnen putten uit hetgeen de actrice in haar boek Elisa beth vertelt' beschrijft. Aan de hand van haar persoonlij ke levensverhaal vertelt Elisabeth Taylor over oorzaak en gevolg, hoe de leegte m haar leven een toene mende eetlust veroorzaakte en hoe zij die 'ziekte' wist te overwinnen. Bij het lezen van dit soort verhalen, heb ik al snel het gevoel bezig te zijn met een reportage uit 'Story' of 'Pnve', maar aan de andere kant heeft dit boek ook z'n nut. Afgezien van het eet-drama, biedt 'Elisabeth vertelt' een aardig inzicht m het leven van deze door haar talnjke huwelijken berucht geworden film ster, compleet met uitgebreid foto-materiaal en zo'n zestig pagi na's recepten om af te slanken. Uit gegeven door De Boekerij te Am sterdam, paperback, 250 pagina's, prijs f.25.—. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het boekje is gedrukt op papier met een verkeerde looprichting en dat merk je bij het lezen. Je accep teert dat, omdat het een gevolg is van de wet van Murphy: 'Als er iets fout kan gaan, dan zal het ook fout gaan'. In het boekje De wet van Murphy', bijzonder geschikt als zakelijk relatie-geschenk, verzamelde Arthur Bloch een aantal uitspraken, die of zijn afgeleid van de eerste wet van Murphy, of daar een recht streeks gevolg van zijn. Na 142 pagina's besluit het boekje dan ook met de konklusie, dat als verscheidene dingen, die ver keerd hadden kunnen gaan, met verkeerd zijn gegaan, het uiteindelijk toch voordeliger zou zijn geweest voor die din gen, als ze wel verkeerd zou den zijn gegaan... Veel uitspraken zijn verma kelijk, ogenschijnlijk heel lo gisch en sommige zelfs van zelfsprekend. Veel is herken baar. Er zitten natuurlijk ook de onvermijdelijke flauwe stellingen tussen, maar dat is inherent aan de wet van Mur phy: 'Als er flauwe stellingen zijn kun je er zeker van zijn, dat de auteur die op zal nemen in zijn bloemlezing al was het al leen maar om te maskeren, dat het anders zo'n dun boekje zou zijn geweest. En: als er stellin gen zijn, die als flauw kunnen worden uitgelegd, zuüen ze ze ker worden opgenomen in dit boekje en zuüen er zeker le zers zijn, die ze als flauw zuüen ervaren'. Niettemin een bijzon der aardig boekje om regel matig uit te citeren. Want er is altijd wel een wet, stelling of afgeleide ervan van toepas sing op de eigen situatie van het moment. Bruna paper back, f. 14.90. k 'mum in iiiiiiiiiiiMiiniiiiiimiiiiiiiiii ii iiiiiimiiiiiiii ii in mm iiiiimiiiiiii Minimin iiiiiiiiiiiiiiiitiiin

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6