Verantwoordelijkheid dragen betekent traks ook verantwoording afleggen' Pentekening voor Evelien Blom lagere boete oor Leusdenaar toorcomplex geopend leusden krnnt urgemeester A. Panis over gedachte achter reorganisatie: '...ik vraag me af of er hier ooit een visie op personeelsbeleid is geweest.1 'Men zou er verstandig aan doen, het memo van één A-viertje snel in te voeren' CNV-cursus Solliciteren )ter en minder selectief irkeerbeleid in Leusden: DINSDAG 26 APRIL 1988 (van de redaktie) USDEN - 'We zijn er weer bovenop aan het komen, we zijn delijk op weg terug naar een betere toekomst in Leusden'. ii die woorden opende burgemeester A. Panis gisterochtend persconferentie over de reorganisatie bij de gemeente. De rgemeester gaf in het bijzijn van de heer G. Sporre van het kiesbureau Rijnconsult opening van zaken over de fase, arin de reorganisatie momenteel verkeert. Die houdt in, dat nieuwe vorm van de organisatie op hoofdlijnen rond is. wel de Medezeggenschapscommissie als de ambtenaren- iden hebben daarmee ingestemd. Nadere bijzonderheden or wat betreft de personele invulling van de verschillende tcties zullen naar verwachting begin juli bekend zijn. Vast at, dat nog een drie- of viertal nieuwe functionarissen zal rden aangetrokken voor de top van het ambtelijk apparaat, kosten die het geheel met zich meebrengt, worden geraamd een half miljoen gulden op jaarbasis, voor de komende vijf Middels zogenaamde 'inverdieneffecten' hoopt men, dat bedrag uiteindelijk lager uit zal vallen. iet is geen gennge operatie, die momenteel binnen het ge- entelij k ambtenarenapparaat lerneemt. Met name de al be de 'chefjes-cultuur' zal eraan eten geloven, zoals we al eerder dden. fan de tweeentwintig chefs die nomenteel officieel m dienst zijn de gemeente, blijven er zeven van dergelijke functies ge- dhaafd. De acht 'leidinggeven- nensen, die zich als chef gedra- kunnen die houding m de toe tst beter laten varen. fan de vijf plaatsen m het toe- astige managementteam wor- er waarschijnlijk vier bezet mensen die van buitenaf ko- De gemeentesecretaris is al oemd, en van de vier sector- fden die worden aangesteld wil er drie van elders halen. Ook oekomstige chef van de stafaf- ng personeel en organisatie, binnen de reorganisatie een re taak krijgt toebedeeld, komt jelijk van buiten het gemeente apparaat. Deze afdeling krijgt - nais interne zaken - een veel ardere functie. 'Er moet een iwe gedachtengang binnen dit gaan leven, een nieuw gedrag het totale management. Dat worden ondersteund vanuit nsie op het beleid voor perso en organisatie. In dat verband ig ik me af, of er hier ooit een is geweest, hier. Ja, op papier. in de praktijk zag dat er ht uit', aldus burgemester Pa- ÏTOREN ?als we al eerder berichtten, dt de ambtelijke organisatie opgedeeld in vier sectoren. Dat zijn: financiën; welzijn; ruimte en techniek. Daarmee wordt een ein de gemaakt aan de opsplitsing die er bestond tussen de grote 'poten' van de organisatie, secretarie en gemeentewerken. Verder komen er drie stafbureau's (was vier) en tien afdelingen. Voor de vrijko mende plaatsen van de vier sector- hoofden zullen sollicitatieprocedu res worden gestart. Zoals de heer Sporre van Rijn consult gisterochtend nog eens duidelijk maakte: 'Het is de bedoe ling, dat het toekomstige manage mentteam een meerderheid aan nieuwkomers krijgt. Zo luidde ook ons advies. Het college wil daarin zelfs nog verder gaan'. Huidige chefs kunnen meesolliciteren, maar er zal slechts één functie van uit het huidige ambtenarenbestand van de gemeente vervuld worden, zo maakte burgemeester Panis nog eens duidelijk. Dat gaat overigens ook op voor de huidige directeur gemeente werken, die al enige tijd ziek thuis is. 'Hij kan uiteraard mee-sollicite- ren', aldus de burgemeester. Voor wat betreft de afdeling schefs denkt men, uit eigen perso neel te kunnen putten. 'Want ik wil benadrukken, dat deze reorganisatie twintig procent van onze ambtenaren aangaat; de overige tachtig procent functio neert goed', zo voegde de heer Panis aan zijn betoog toe. FILOSOFIE De oude situatie binnen het ge meentelijk apparaat heeft ertoe geleid, dat men eerst heeft nage dacht over de filosofie, die men bij de reorganisatie wenste te volgen. Daaruit is voortgevloeid, dat men de gemeente duidelijk meer dienstbaar wenst te maken aan de dende stuctuur m Leusden, wordt gevormd door de ambtenaren. Waar het de bedoelmg is, dat de verschillende sectoren en afdelin gen straks zowel op hun beleids terrein, als budgettair en op het punt van personeelsbeleid een grote zelfstandigheid zullen dra gen, zit er aan die keuze voor de betrokken ambtenaren ook een duidelijke keerzijde. 'Wie verant- Met zoveel woorden wilde bur gemeester Parus dit nog niet be vestigen, aangezien er nog geen standpunt van het college is. 'Maar ik neig wel tot een directer ver band tussen prestatie en beloning', aldus de burgemeester, 'dus u kunt wel nagaan, welke richting dat mo gelijk uit gaat'. ONTSLAGEN Waar sprake is van een dis crepantie tussen ambtenarij en be drijfsleven als het om afvloeiings regelingen gaat - een discrepantie waarvan de eerlijkheid gebiedt, dat die overigens omgekeerd bij de salariëring ook bestaat - is de vraag, wat de burger voor de ge raamde vijf ton per jaar meer krijgt. De ambtenarenbonden berie pen zich op de afspraak, die met het vorige college van B&W - wat Leusden daar al ruet aan te danken heeft - was gemaakt, namelijk dat meenten mogelijk. Daar denken we ook aan Deze week hebben we een gesprek met mensen van het Instituut Intenmfuncüe Overheids personeel, en we zullen wel zien wat daar uit komt Duidelijk is wel, dat er niet getuinierd gaat worden. Er wordt betaald, daar wordt dus voor gewerkt'. Waarna de burgemeester als laatste mogelijkheid nog noemde, dat mensen zelf elders werk zoe ken. 'Gemiddeld genomen reke nen we op een bedrag van vijf ton per jaar, over vijf jaar. Er gaan men sen eerder weg, anderen zullen nog een aantal jaren langer moeten volmaken. Maar aan het voorko men van gedwongen ontslagen hebben we ons te houden'. BEREID Zowel burgemeester Panis als de heer Sporre benadrukten gister- Burgemeester A. Panis en de heer C. Sporre van het adviesbureau Rijnconsult gaven gisterochtend een nadere toelichting op de fase, waarin de reorganisatie van het Leusdense ambtenarenapparaat verkeert. Leusdense ingezetenen. 'Het amb telijk apparaat, de gemeente, ze zijn er voor de burgerij', aldus de heer Panis. RAAD Daar vloeien vergaande conse quenties uit voort. 'Het gaat niet alleen om de ambtenaren, maar om het geheel', zo stelde de heer Spor re het gisteren. 'Je moet beginnen bij de gemeenteraad. Die zal zich, als hoofd van de gemeente, duide lijker moeten waarmaken. Dat be tekent dat men zich minder moet bezig houden met details; de raad moet het beleid in grote lijnen uit zetten. Het zou voor deze raad wel eens heel goed kunnen zijn, zich een middag te buigen over éen bepaald thema, zonder dat daar onmiddellijk politieke consequen ties aan worden verbonden. Het is een manier van denken, die men zich eigen zal moeten maken Want hoe ging dat in het verleden? Bin nen de Leusdense politiek bedacht men wat, en dan riep men nog eens iets om daarna te proberen, het waar te maken. Dat was weliswaar een politiek gedrag, waarbij veel mogelijk was, maar duidelijk zal zijn dat een meer planmatige aan pak m de toekomst gewenst is', aldus de heer Sporre. DRIE BV'S LEUSDEN Voor het college geldt, dat het niet meer solistisch kan en mag opereren. 'Het vonge college kun je omschrijven als drie BVs Leus den', aldus de heer Sporre, 'maar dat dat niet functioneerde is inmid dels wel duidelijk'. Burgemeester Panis vulde dat aan met: 'Het college moet zichzelf niet meer op de eerste plaats stel len, zoals dat vroeger het gebruik was. Het college is het uitvoerend orgaan van de raad. Het bereidt de zaken, die de raad in grote lijnen heeft vastgelegd, goed voor. Het college moet, figuurlijk uitgedrukt, het schip sturen in dienst van de reder aan de wal, die bepaalt wat het doel van het schip is. Dat bete kent, dat het college niet langer mag bestaan uit een aantal privé- directeuren. Er moet collegiaal worden bestuurd. Bovendien wil len we meer inhoud geven aan het plaatsvervangend portefeuillehou- derschap. Daar zijn we al mee be zig.' WETHOUDERS 'Bovendien', zo merkte de heer Sporre nog op, 'moet je binnen re delijk korte termijn ook terug zijn binnen juiste verhoudmgen. Een baan als wethouder van Leusden mag met meer tijd kosten, dan der tig, veertig uur per week. Daar wordt het naar betaald, en dat moet ook mogelijk zijn. Momenteel wordt wel het dubbele aantal uren gemaakt. Dat is ook wel begrijpe lijk, gezien wat er speelt. Maar we hebben de wethouders voorgehou den, dat ze toch, zo'n jaar voor de verkiezingen, op dat normale aan tal uren zullen moeten mikken. Ze moeten niet teveel op de stoelen van de ambtenaren gaan zitten'. VERANTWOORDING De derde 'laag' die zich zal moe ten aanpassen aan de verander- woordelijkheid krijgt, zal daar ook verantwoording over af moeten leggen', aldus burgemeester Panis. MEMO De heer Sporre: 'Zoals men m het verleden weigerde, lenng te trek ken uit wat er verkeerd was ge gaan, zal dat in de toekomst niet meer kunnen. Vroeger ging men nogal snel over tot de orde van de dag, en beschouwde mislukkingen als een mcident. Dat proberen we, met het geven van meer verant woordelijkheden, te voorkomen. Straks zal een wethouder, daar waar het ambtelijk apparaat faalt, de betreffende ambtenaar daar ook op kunnen aanspreken. Stellin gen als: 'Dat wisten we wel, maar de wethouder heeft er niet om ge vraagd', gaan dan met meer op. De ambtenaren zullen vanuit hun eigen vernatwoordelijkheden sneller moeten besluiten, een portefeuille houder in te lichten. Dat tijdig in lichten betekent, dat men op een verantwoorde manier omgaat met zijn verantwoordelijkheid. Wat dat betreft zou men er in Leusden ver standig aan doen, het memo van één A-viertje snel in te voeren'. Alhoewel het voltallige college van B&W daar nog geen uitspraak over heeft gedaan, moge duidelijk zijn dat men voornemens is aan het verstrekken van die verantwoor delijkheden, ook duidelijke voor waarden te verbinden. En waar voorwaarden niets zijn zonder sancties, worden die laatste in eer ste instantie gezocht in het perso neelsbeleid. 'Er komt een soort stok achter de deur', zo stelde de heer Sporre het, 'waarbij degene- nen die het goed doen worden ge honoreerd. Wie het minder goed doet, loopt de kans dat hij bij pro moties wordt overgeslagen, dan wel tot de orde wordt geroepen. Je zou het een systeem kunnen noe men met de gele, en m het uiterste geval zelfs de rode kaart'. er geen gedwongen ontslagen zou den vallen. Een afspraak overi gens, gemaakt naar aanleiding van de op gang komende verhoren van de toenmalige onderzoekscom missies. Niemand wilde toen getui gen, waarop de raad het college afdwong een verklaring uit te ge ven waarin stond vermeld, dat een getuigenis voor die commissies geen nadelige gevolgen zou heb ben voor de rechtspositie van de betrokken ambtenaar. Naar uit het nu op stapel staande plan voor de organisatie blijkt, ko men er (waarschijnlijk) vier relatief dure ambtenaren bij. Met de al duurbetaalde ambtenaren, die hun cheffunctie moeten verlaten, en die in dienst blijven, wordt dat een prij zig ambtenarenapparaat. MOGELIJKHEDEN Desgevraagd relativeerde bur gemeester Panis dat gisterochtend. U moet zich realiseren, dat ons meerdere mogelijkheden open staan. In de eerste plaats zal een aantal mensen binnen afzienbare tijd gebruik kunnen maken van de mogelijkheid, vervroegd uit te tre den. De goede vakmensen, die men een chef-functie ooit haast heeft opgedrongen - en dat is ge beurd - kunnen worden belast met speciale opdrachten. We zullen nog een visie moeten ontwikkelen op de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening, wat dat voor Eemland en voor Leusden gaat betekenen. En op het gebied van het milieu is er nog veel te doen. Ook de afdeling poneelszaken kan straks meer mensen gebruiken. Het zijn alleen wel dure krachten'. 'Een andere mogelijkheid be staat m het bevorderen van de mo biliteit. Dat willen we met de reor ganisatie toch al, en dat zou voor een aantal mensen in deze omstan digheden op kunnen gaan. Mana gers kun je verplaatsen. Maar ook is terwerkstelling bij andere ge- ochtend de bereidwilligheid die men binnen het ambtenarenappa raat had aangetroffen, ten aanzien van gewenste veranderingen. 'Men ging snel mee met de conclusies, die uit het onderzoek als knelpun ten naar voren kwamen. En men moet dan ook het overgrote deel van het personeel een compliment maken, dat men - met ons - heeft geconstateerd dat er snel gewerkt diende te worden aan oplossingen. En er wórdt snel gewerkt. Waar andere gemeenten twee jaar over een dergelijk proces doen, doet Leusden dat in zes maanden. En dat mag ook wel eens gezegd worden', zo tekenden we op. 'Waar we naar gestreefd heb ben, is het personeel nog voor de zomervakantie de zekerheid te bieden, wat er staat te veranderen. Dat lukt ook, met de medewerling van alle betrokkenen. Het daad werkelijk invoeren van de ri mwe structuur zal dan waarschijnlijk be gin oktober plaatsvinden', aldus de heer Parus. ADVIES Overigens stuitte men binnen de eigen organisatie op de duidelijke opvatting, dat de reorganisatie nog niet door diezelfde eigen organisa tie 'gedragen' kan worden. Reden waarom Rijnconsult, in elk geval tot één oktober, als adviseur bij het uitvoeren van de plannen betrok ken blijft. Een raadsvoorstel daar over is in mei te verwachten. Ook na oktober zal nog begeleiding no dig zijn, voor onder meer trainin gen en andere specifieke doelein den. Of Rijnconsult ook dat werk zal uitvoeren, is nog niet bekend. Duidelijk is er wel mee, dat de daadwerkelijke reorganisatie binnen de ambtelijke organisatie nog veel tijd, moeite en inspan ningen - op welk gebied dan ook - zal kosten. geen andere mogelijkheid om dichter bij mijn woning te par keren, terwijl ik een kwartier lang zware dingen moest in- en uitladen." De officier was met zo onder de indruk van de redenering "ande ren worden niet bekeurd en ik wel" en constateerde dat het niet zo best zou rijn als iedereen die een overtreding begaat, ook in derdaad een bon zou knjgen. Hij eiste de gebruikelijke 35,-. Kantonrechter, Mr. de Klerk, toonde toch enig begnp en goede wil door er 25, - van te maken Een vennoot van de Vennoot schap "Camping Spakenburg" stond voor zijn firma terecht omdat hij in een bepaalde penode ge weigerd zou hebben om inlichtin gen aan het Centraal Bureau voor Statistiek te verschaffen. Wat in strijd is met de Wet op de Econo mische Statistieken, Op de zitting zette hij duidelijk zijn beweegredenen uiteen. "Het CBS stuurt bijzonder gede tailleerde vragenlijsten en het is een behoorlijke belasting om die goed en correct in te vullen. Daar wordt dein ook algemeen grondig de hand mee gelicht. Het is onder al mijn collega's een bekend ge geven dat de ingevulde lijsten met een korreltje zout genomen moe ten worden Als de gegevens geen waarde hebben, dan heeft een statistiek dat ook niet. Ik wil graag meewerken aan goede sta tistieken, want daar zie ik het be lang van in. Maar de wetenschap dat de hele zaak toch niet goed functioneert, heeft mijn noncha lance in de hand gewerkt". Hij klaagde verder over het feit dat het onmogelijk was om verant woordelijke mensen van het CBS aan de telefoon te knjgen, om de problemen eens mee door te ne men. Dat ontkende een hoogge plaatste vertegenwoordiger van het CBS, die als getuige optrad. Verdachte "Als het dan zo ge makkelijk is om met het CBS in contact te komen, waarom lukt dat dan pas op deze geforceerde ma nier, in de rechtszaal? Ik heb het zo vaak geprobeerd en nog nooit eerder heb ik u te spreken of te zien kunnen krijgen". Daar had de CBS-verte'genwoordiger geen ant woord op en ging dan ook met een lachje akkoord met het voor stel van verdachte om na afloop van de zitting de kennismaking voort te zetten met een kop koffie. Hij gaf verder toe dat het CBS zich bewust is van het feit dat te inge wikkelde lijsten onbetrouwbaar heid van de gegevens in de hand werken en zelfs dat dat in het on derhavige geval zo geweest was. Hij wees op een rondschrijven van het CBS aan alle betreffende cam pings dat smds 1 januari 1988 ver eenvoudigde formulieren gehan teerd worden. De officier eiste tegen Camping Spakenburg een boete van 200,-, omdat het tenlastege- legde feit wel bewezen was en trouwens ook niet ontkend werd. De kantonrechter legde - gelet op de omstandigheden - 500, - op, maar geheel voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaar. Iemand uit Amersfoort had daar een invalidenparkeerplaats ge bruikt. Omdat hij zelf met een kruk liep, had hij de. parkeerontheffing, die hij nog bezat uit de tijd dat hij in Rotterdam woonde, in de auto gelegd. Die gold echter alleen voor de gemeente Rotterdam en niet landelijk. Waarom dan met in Amersfoort ook een ontheffing ge vraagd? "Omdat ik vanwege mijn werk op allerlei plaatsen in Nederland moet zijn en met overal een ont heffing kan gaan aanvragen. Ieder gesprek wordt gevolgd door een medische keuring en weer een nieuw gesprek. Dat kost zeeën van tijd". Voor een landelijke ontheffing kwam hij niet in aanmerking om dat hij niet onder de zwaarste cate gorie viel, had men hem destijds verteld. "Toch moet u bij de gemeente het gevecht aangaan en niet hier. Als u al sinds 1985 in Amersfoort woont, had u dat inmiddels mak kelijk kunnen doen" vond de offi cier en eiste 35,-. De kanton rechter vond ook dat het de eigen keus van verdachte was om geen ontheffing aan te vragen en legde hem symbolisch 15,-op. "Dit is voor mij een principiële zaak. Wat gebeurt er als ik niet be taal" wilde verdachte weten. "Dan komen we het halen". LEUSDEN - De jongerenorganisatie van het CNV organiseert regelma tig cursussen m solliciteren. Vol gens de organisatie blijkt het solli citeren een groot struikelblok te vormen voor de meer dan 200.000 jongeren in ons land, die een baan zoeken. De cursus kan daar uit komst in bieden. De eerstvolgende cursus vindt plaats van 16 tot en met 18 mei aanstaande. De kosten bedragen voor leden f20,- en voor niet-leden f40,-. Voor meer informatie kan met bel len: tel. 030 - 913672. Schnjven kan ook, naar WJ-CNV Jongerenorga nisatie, postbus 2475, 3500 GL Utrecht. LEUSDEN- Het bestuur van de Stichting Kunstkwartier Leusden bood afgelopen vrijdag op het gemeentehuis wethouder Evehen Blom een rephea aan van het mmiddels genoegzaam bekende beeldhouwwerk 'Scrums', dat op 't Erf een plaatsje vond. De rephea bestond uit een ingekleurde pentekening, vervaardigd door de Amersfoortse lomstenares Wies Verploegh, waarop het door de inspanningen van de stichtmg gerealiseerde kunstwerk te zien is. Het uitgereikte exemplaar vormde de eerste in een sene van vijftig pentekeningen, die hun wegzuilen vinden naar de sponsors, die de totstandkoming van 'Scrums' fmancieel mogelijk maakten. De Stichting Kunstkwartier Leusden, die is voortgesproten uit de Round Table Leusden, hoopt in de komende twee jaar opmeuw een kunstwerk te realiseren. Daarbij zal men opnieuw sponsors benaderen om één en ander financieel te onderbouwen. hoop dat Leusden een be en minder selectief par- rbeleid zal gaan voeren." as een inwoner van Leus- op de strafzitting van het kantongerecht Amersfoort van 21 april. Hij had zich geërgerd aan het feit dat hij wel een parkeer bon had gekregen, terwijl zo- velen in deze gemeente niets krijgen, al staan ze nog zo fout. "Ik wist dat ik niet op het trot toir mocht staan, maar heb Wethouder Joost de Jongh opende vorige week een kantoorgebouw op industrieterrein De Princen- )pdracht van de Stichtmg Pensioenfonds Melk-Unie gebouwd werd. In het complex, dat 1675 m2 groot zeven gebruikers onderdak gevonden, de foto is te zien hoe wethouder De Jongh zich met verve van zijn officiële taak kwijt.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5