foneel van Virus amusant voor hele familie Ik zal niet meer zo paniekerig zijn' Ilotavond KPO evens feestavond Dngerenvereniging werkte mee aan afstudeeropdracht: leusder krant; aarlijkse diploma-uitreiking IHBO-diploma aan 16 Leusdenaren: Hinderwet Deuk in auto NVSH-avond Tuinkeuring in Leusden Zuid: I Lezing over 'Water in de tuin' Toegankelijkheid campings voor gehandicapten wordt onderzocht Vier nieuwe scholen in plan opgenomen Gewetens gevangene vrijgelaten Lezers service Vleermuizen niet aanraken Expositie uitbreiding Hamershof Pon-autoshow Dakherstel De Klimrakker Vleermuizen (2) an één onzer medewerkers) IUSDEN - De jongerenvereniging Virus zette afgelopen zater- gavond en zondagmiddag een amusant stuk toneel op de inken van het aktiviteitencentrum De Korf. De acht tonelis- van Virus speelden een toneelspel van Jan Staal met als titel [et laatste loverbos"Het toneelstuk vormde voor de Leus- nse Theo Roest de afronding van één van de afstudeerop- achten. Thea Roest sluit de vierjarige studie af aan de Hoge- hool der Kunsten in Utrecht. Zij studeert af aan de faculteit eater en Drama. Virus brengt het toneelstuk, dat bij uitstek schikt is voor een jeugdig publiek, nog eenmaal op donder- gmiddag 5 mei. DONDERDAG 28 APRIL 1988 plaatselijk nieuws jongerenvereniging Virus eft een zekere faam opge- uwd waar het gaat om toneel- elen. Een vaste groep van Virus- len brengt nu al enkele jaren voorjaar een toneelstuk op de inken. Het is zo langzamerhand ditie geworden dat tegen de rsttijd een "kerstcabaret" wordt gevoerd voor leden en belang eenden, was het afgelopen weekeinde slist te merken, dat de acht Vl ieden die op de planken ston- n de nodige ervaring hadden, er één debutant in de persoon van Irma Kipp tussen de groep zat. viel nauwelijks op. Ondanks het feit dat de meeste spelers en speelsters al de nodige ervaring hadden, vond Thea Roest het no dig dat voordat met de toneelre- petities werd begonnen, eerst een "algemene" training van 10 lessen werd gevolgd. Behalve de regie was de hoge schoolstudente ook verantwoor delijk voor de rest van de produk- tie. Eén van de dne examenop drachten is namelijk het verzorgen van een "buitenschoolse produk- üe". Verder moet Thea Roest een De toneelspelers van Virus excelleerden weer eens, ditmaal in het kader van een emdexamen-opdracht stageproject in het onderwijs af maken en een scnptie afleveren. De docent die zaterdagavond de voorstelling van Virus in De Korf bijwoonde toonde zich enthou siast over de toneelprestatie van Virus. De beoordeling van zijn stu dente volgt in een persoonlijk ge sprek met de eindexamenkandi date. SPROOKJE Op het eerste gezicht knjgt men de indruk dat het toneelstuk "Het laatste loverbos" een sprookje is. Inderdaad komen er in het stuk een kabouter, een elf, een heks, aardmannetjes en een sprekend komjn en raaf voor. Al snel na de aanvang van het to neelspel merkte men echter dat het toneelstuk allerlei aktuele ele menten bevat. Het blijkt dan te gaan over een soort natuurreser vaat waann met uitsterven be dreigde bewoners wonen. Het bos is stnkt verboden voor men sen omdat die aan veel zaken in de natuur een einde maken. De rust in het bos wordt echter ver stoord als er ineens een indiaan verschijnt Het blijkt de laatste in diaan te zijn, dus hij zou best in een omgeving passen met allerlei met uitsterven bedreigde bewo ners. Aardman Opa Krummel (Frans Kuiphuis) is echter aanvankelijk onverbiddelijk: de indiaan (Jip van Eyden) is een mens en moet dus ophoepelen. Kleinzoon Krummel Knorr Kippe- soep (Gerda Hilhorst), genoemd naar een tekst op een wegge gooid blik, is het met met haar grootvader eens. Hij heeft geleerd dat aardmannetjes mensen moe ten helpen. Er wordt onderdak ge vonden bij Madame Elf (Yvonne Oeben) die lichtelijk verliefd wordt op de indiaan. Ondanks het feit dat Heks Fnedel- gonda (Willy van Dijk) en haar trouwe metgezel Roeki Ka (Lia Herder) er steeds weer op uit zijn om roet in het eten te gooien. En ondanks het feit dat het komjn Snuufelneus (Trees Roest) als ver rader optreedt, niet in de laatste plaats omdat de indiaan best trek heeft in een mals boutje, komt er, net als in de meeste sprookjes, een "happy ending". Kabouter Wiebe Wiennga (debutante Irma Kipp) vindt alle verwikkelingen pnma zolang er maar op gezette tijden geslapen kan worden. VOLWASSENEN Het "laatste loverbos" is bij uitstek geschikt voor de jeugd. Virus heeft dan ook bij verschillende ba sisscholen op een originele wijze reklame gemaakt voor de ver schillende optredens. Uitgedost in toneelkostuums verschenen vo rige week maandag enkele to neelspelers bij de scholen om aan dacht te vragen voor de uitvoe ringen Toch hebben ook de volwassen toeschouwers plezier beleefd aan het optreden van Virus. De tek sten en situaties konden ook de ouderen aan het denken zetten. Want wat te denken van een in diaan die in het "laatste loverbos" niet mag jagen terwijl er voor hem wel vlees uit de supermarkt wordt gehaald. Het toneelspel van Virus verdient alle lof. Thea Roest, zelf ook lid van Virus, heeft haar medevereni- gingsleden weten aan te zetten tot het leveren van een goede presta tie. Het was opvallend dat ook de spelers die op het toneel niet di- rekt deelnamen aan een dialoog toch aktief bleven meespelen en daardoor het geheel erg levendig maakten. Verder was het verba zingwekkend te zien hoe Josien Möhlmann met haar gnmeurkunst de spelers en speelsters een com plete gedaanteverwisseling had doen ondergaan. Op donderdagmiddag 5 mei heeft iedereen de gelegenheid om "Het laatste loverbos" zelf te zien. Ook dan treedt Virus weer op in de toneelzaal van het aktiviteiten centrum "De Korf' De toneel voorstelling begint om 14.00 uur. USDEN - "Ik zal nu in ieder geval niet meer zo paniekerig q, wanneer mijn dochtertje gevallen is", verklaarde een cur- te die samen met vijftien anderen afgelopen donderdag uit nden van wethouder Evelien Blom haar EHBO-diploma ont- ïg. Elf mensen behaalden bovendien een aantekening Re- imatie. "In deze tijd van stress en spanning is het moedig om lurven redden", sprak de wethouder de cursisten toe. Bloemen gingen over en weer bij de feestelijke diploma-uitreiking "Het waren zestien leerzame en gezellige avonden," vond een cursiste en bedankte degenen die de cursus leidden en meehielpen De cursus wordt ieder jaar gege ven door de Koninklijke EHBO- ie wekte gezichten kenmerkten niet alleen de sfeer tijdens de diploma-uitreiking; ook de cursus zelf was leuk open, zo bleek uit de reacties. HTERVELD - Woensdag hield de plaatselijke K.P.O.-afde- de slotavond van het seizoen in D'Ouwe Peer des tal. Er was grote opkomst van de leden. bijeenkomst werd door de atster Anny van Dalen ge- nd met het voorlezen van een icht. Hierna verwelkomde ze aanwezigen en hoopte dat het gezellige avond zou worden koffie te hebben gedronken den er voor de pauze twee los gespeeld. Na de pauze de er nog een. Er was een al mooie prijzen beschikbaar ie bingo bleef men nog ge le tijd bijeen. Tijdens dit sa- zijn deed de voorzitster nog ile mededelingen: dagmorgen 3 mei zal er in uwe Peerdestal van 9.30-11.30 show worden gehouden. ER lan geshowd worden wat de es hebben vervaardigd van naai dat zij hebben gekocht ns een reisje naar Den Bosch Bl weer een fietstocht worden garuseerd op dinsdag 17 mei. vertrek is om 9.00 uur vanaf Sroot Achterveldplein en de komst is om ongeveer 16.30 De fietstocht gaat ditmaal in ichüng Doom, waar dan ook 6 Doom zal worden bezich- Het jaarlijkse zomerreisje zal zijn op dinsdag 7 juni. Het gaat in de richting Brabant waar dan o.m. de St. Jan in Den Bosch zal worden bezichtigd. Daarna zal in het dorp Diezenmonel een öoeraenj wor den bezocht genaamd de Kaarde- bol. In deze boerdenj is een ex cursie en kan men alles te weten komen over het schaap en het ver vaardigen en verwerken van wol. Opgave voor deelname voor 1 juni a.s. bij Bep Voskuilen. Kon. Julia- naweg 28. Leden 59,-. Niet-le- den 65,-. Te voldoen bij opgave. LEUSDEN- Van de 430 hinderwet- plichtige bedrijven die in de ge meente Leusden opereren, zijn slechts 334 in het bezit van een adequate vergunning. Dat is één van de belangrijkste conclusies uit de informatienota milieu, die on langs verscheen. In samenhang daarmee consta teert de nota dat de invoering van het hinderwet uitvoenngs pro gramma (het HUP), dat een plan matige aanpak van de invoering van hinderwetvergunningen voor staat, de hoogste prioriteit dient te krijgen. De hinderwet is één van de be langrijkste gemeentelijke instru menten om verontreiniging van het milieu aan te pakken of te voorko men. De informatienota milieu komt aan de orde in de vergadermg van de raadscommissie Onderwijs, So ciale Zaken en Milieu, die maandag 2 mei zal worden gehouden. LEUSDEN- Een eigenaar van een auto uit Leusden-Zuid werd dins dag onaangenaam verrast, toen hij bemerkte dat onverlaten een deuk in de kofferruimte van zijn voertuig hadden geslagen. De auto stond geparkeerd aan de Wilhelmma van Pruisenlaan, toen het voorval plaatsvond Vereniging Hamersveld. Voorzit ter Jan Bergsma zei te hopen dat iedereen actief bleef en zich in zou schrijven als lid van de ver eniging Dat betekent dat ieder een de opgedane kennis steeds moet bijspijkeren om goed te kun nen helpen in noodsituaties. MEER "Ik weet nu wat ik moet doen als mijn land wat overkomt. Ik weet wanneer ik naar de dokter moet gaan of wanneer ik zelf wel kan behandelen", zegt een kersverse diplomabezitster "Elk jaar zijn er meer mensen die een cursus wil len doen dan dat wij eigenlijk kun nen plaatsen", zegt Jan Bergsma. "Het allerbelangrijkste dat we te vertellen hebben is om bij een on geluk eerst na te denken en dan pas te handelen De mensen moe ten rustig benaderd worden. Na tuurlijk leren de cursisten ook om een snelverband aan te leggen en om bloedingen te stelpen KINDEREN "De meeste mensen volgen de cursus omdat ze kinderen heb ben", zegt Bergsma. Voor veel be roepen is het een eis om een EHBO-diploma op zak te hebben Zoals voor iemand, die werkzaam is in het onderwijs, bij een zwem bad, bij een bewakingsdienst of bij de brandweer. In het najaar zal er weer een nieuwe cursus worden gegeven Voor leden zijn er in november ook wedstrijden in hulpverlening Die wedstrijden worden georgani seerd vanwege het vijfendertigja- ng bestaan van de vereniging Slachtoffers zullen dan gespeeld worden door acteurs LEUSDEN- In de kelder van het gemeentehuis is vanaf woensdag 27 april een expositie te zien, die de plannen van de gemeente voor de uitbreiding van winkelcentrum De Hamershof (het zogenaamde H2- gebied) duidelijk moet maken. De expositie kan op werkdagen (vanaf donderdag 28 april) tussen 9.00 uur en 12.00 uur bezichtigd worden. Op de expositie is een schriftelij ke toelichting op de plannen ver krijgbaar, vergezeld van een in- spraakbnef. De planpresentatie is tot en met maandag 9 mei te zien, met uitzon dering van 5 en 6 mei. LEUSDEN- Pon's Automobielhan del B.V. houdt op 28, 29 en 30 apnl een show van exclusieve auto's. Aan de Zuidennslag 2 zullen onder meer Volkswagens van het type Golf Cabriolet te zien zijn. Daar naast is er een unieke serie Volks wagen Scirocco, alsmede een bij zondere Audi Quattro-lijn. De show is geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. AMERSFOORT- De NVSH-afdeling AmersfoortA Gooi houdt zondag 1 mei een middag voor alleenstaan den met of zonder kinderen. De bijeenkomst vmdt plaats in het ge bouw van de NVSH m Amersfoort aan de Curaaolaan 49. De middag begint om 14.00 uur Belangstellenden die meer wil len weten kunnen 's avonds na acht uur bellen met nummer 622217. Mlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEUSDEN - De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Amesrfoort en omstreken, or ganiseert dinsdag dne mei in Groot Krakhorst een lezing. Tuinarchitect J.A.M. Cuypers spreekt dan over 'water m de turn', en geeft informatie over de aanleg van vijvers met, ui teraard, de bijbehorende be planting. De lezing begint om acht uur. De jaarlijkse geraruummarkt ui winkelcentrum De Biezen- kamp wordt dit jaar gehouden op zatedrdag 14 mei, van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags. Verder heeft de afdeling nog een lezing op het pro gramma voor maandag zes juni m de Amesrhof te Amesrfoort, waar Ton van der Linden uit Ruinen aan de hand van een dia-serie over zijn - inmiddels beroemde - tuinen zal spre ken. Tenslotte is m het kader van de voortuinkeunng dit jaar Leusden Zuid aan de beurt. Eind deze maand vmdt de eer ste keuring plaats, hetgeen wordt herhaald in juli en in september. De prijsuitreiking vmdt dan m november plaats. Daartoe zal een speciale afde- lmgsavond in Leusen worden gehouden. De inwoners van Leusden Zuid worden nog nader gein- formeerd over de gang van zaken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN- Als het aan het college van B&W ligt, zal het schoolbestuur van de rooms-katholieke basis school De Klimrakker een krediet van 105.000,- ter hand stellen om het dak van het schoolgebouw te vervangen. In eerste instantie wil de de gemeente slechts gedeelte lijk meewerken, omdat men twijfel de aan de mate waarin het bestuur zich van haar verantwoordelijkhe den ten aanzien van het onderhoud gekweten had. Nader onderzoek nam die twij fels weg Het voorstel komt donderdag m de raadsvergadering aan de orde. LEUSDEN - Gedeputeerde Staten stellen voor. ruim tienduizend gul den uit te trekken voor onderzoek naar de toegankelijkheid van ver- blij fsrecreatieve voorzieningen voor gehandicapten. Het college wil de bereikbaarheid, toeganke lijkheid en bruikbaarheid van ongeveer vijftig campingbednjven inventariseren. Men hoopt, dat het onderzoek een stimulans zal zijn om die toegankelijkheid te vergro ten. LEUSDEN/AMERSFOORT - Het college van GS stelt de provinciale staten voor, vier scholen op te ne men m het plan voor nieuwe scho len voor speciaal en voortgezet on derwijs voor de jaren 1989 - 1992. Daarmee komen die scholen m aanmerking voor bekostiging uit middelen van het rijk. Naast scholen m Houten en Nieu- wegein gaat het om de gerefor meerd vrijgemaakte school voor speciaal onderwijs aan zeer moei lijk lerende kmderen in Amesrfoort en om de school voor voortgezet speciaal onderwijs aan zeer moei lijk lerende kmderen in Soest. LEUSDEN- De Amnestygroep Leusden vernam onlangs van het Internationale Secretariaat dat één van de gewetensgevangene, waar Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met BDU b.v.. aid. Lezersservice, tel nr. 03420-94206 de Leusdense afdeling zich onder meer mee bezig heeft gehouden, is vrijgelaten. De Turk Murat Osma- nov zat sinds 1985 in Bulgarije vast zat omdat hij weigerde een Bul gaarse naam aan te nemen. LEUSDEN - In verband met het voorkomen van rabies bij vleermuizen heeft het minis terie van WVC een draaiboek opgesteld. Gebleken is, dat veel te veel vleermuizen, ver dacht van besmetting, wor den opgestuurd voor onder zoek. Omdat het om een beschermde diersoort gaat, wil men dat aantal verminderen. Vandaar, dat alleeen dood aangetroffen vleermuizen I naar het politiebureau kunnen wor- 1 den gebracht. Men dient zo'n dier eventueel uitsluitend op te pakken met beschermde handen. Een vleermuis die levend wordt aange troffen, mag nooit worden aange pakt. In zo'n geval moet met de Directie Natuur. Milieu en Fauna beheer m Den Haag bellen. Het telefoonnummer is 070 - 792920 of 792588. In ons land kennen we zes tien soorten vleermuizen. Elf soorten daarvan komen in de provincies boven de grote ri vieren niet of nauwelijks voor. 's Zomers leven de vrouwtjes in de zomerverblij fplaatsen, de zogenaamde kraamkolo- nies. Daar krijgen ze ieder één jong en voeden het daar op. Die kolonies worden in het voorjaar gevormd en val len weer uit elkaar als de jon gen, eind juli, vliegvlug zijn. De mannetjes leven solitair en worden niet in de kraam- kolonies toegelaten. Alleen in de paartijd, in het najaar, leven beide geslach ten enige tijd samen. Paar vorming is nogal willekeurig en niet blijvend. Ofschoon de paring plaats heeft in de herfst, komt de bevruchting pas tot stand als het wijfje ontwaakt uit de winterslaap. Hoewel in het voorjaar nog meer paringen kunnen plaatshebben, schijnt het wel vast te staan dat de ver traagde bevruchting verant woordelijk is voor het meren deel van de geboorten. De moeders hebben twee te pels aan weerszijden van de borst, maar bij sommige soorten hebben ze ook een tweede paar, niet-melkge- vende, tepels in de lies, waaraan de baby zich gedu rende de vlucht kan vasthou den. Als de zuigeling te zwaar geworden is om mee genomen te worden, laat de moeder het jong in de kraam kamer achter. Zoals de vorige maal al is op gemerkt leven de in Neder land voorkomende vleermui zen alle, enkel en alleen van insekten en uiteraard liggen de fourageerplaatsen daar, waar veel insekten voorko men. Toch heeft iedere soort zijn eigen jachtterrein; de bosvleermuis en de grootoor- vleermuis jagen voorname lijk in het bos, de meervleer- muis boven grotere wateren als kanalen en meren en de watervleermuis boven smalle slootjes en plasjes. De dwergvleermuis heeft zijn jachtterrein op uiteenlo pende plaatsen, maar het liefst boven beschutte water lopen. In tegenstelling tot kleine in- sektenetende vogels trekken onze vleermuizen niet naar warmere streken gedurende de winter. In plaats daarvan houden ze een soort winter slaap. Dank zij de opge hoopte voedselreserve wor den ze gedurende de herfst zeer vet en verzinken dan in een slaaptoestand die dieper is dan de dagelijkse slaap. De hartslag, de ademhaling en andere lichaamsfuncties worden gedurende de winter grotendeels onderdrukt. Het is echter niet waar dat de winterslaap ooit onderbro ken zou worden, ze worden af en toe wakker en verplaat sen zich wel eens en soms vliegen er wel vleermuizen midden in de winter. Ze han gen ondersteboven aan de achterpoten en dat ze op die manier slapen zonder los te laten, danken ze aan een zo genaamd palapparaat in de tenen. Hierdoor wordt de klemmende houding zonder inspanning gehandhaafd. (wordt vervolgd) G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5