De aktiviteitenbegeleidsters bieden de essentie van ons huis' arijke Ar don en Theo oselet in 't Claeverenblad Geslaagde feestavond jeestelijk gehandicapten Gevangenisstraf tegen Leusdenaar geëist jisiduna behoudt aktiviteitenbegeleidsters tegen de stroom in: Puzzelrit AMBC plaatselijk nieuws LEUSDEN - Terwijl in veel verpleegtehuizen, als gevolg van Ie bezuiningen, beknibbeld wordt op de georganiseerde aktivi- eiten en bijgevolg het aantal aktiviteiten-leidsters, blijft het iantal aktiviteitenbegeleidsters in verpleegtehuis Lisidunahof n Leusden op volle sterkte. „Wij zijn daarmee redelijk uniek bij Ie verpleegtehuizen in Nederland," volgens dr. F. F. L. Vlak geneesheer-direkteur). „Wij zijn van mening dat de aktivitei- enleidsters vorm geven aan de essentie van wat wij met ons ieleid, voor onze patiënten willen bereiken." door Marianne de Valck Om te achterhalen wat deze nctie in Leusden zo bijzonder aakt, spraken we met Kees oekman (44), hoofd aktiviteiten ctor en coördinator voor vrijwilli- ers. Annemarie Gijsberts (45) en arga van Binnendijk (26) aktivi- iten begeleidsters, in aanwezig- >id van de heer Vlak, genees- ier-direkteur van de Lisidunahof. EUKE DINGEN Aktiviteitenbegeleidsters, zo srdt wel gezegd, zijn er voor de leuke dingen. Ze werKen met on der de druk van er moet nog zo veel en op tijd gedaan worden. Zij kunnen het zich veroorloven rustig koffie te zitten dnnken met de be woners. Het beeld, op deze wijze geschetst, is een beeld van luxe waar, in deze tijd van bezuiniging, naar harte lust in gesneden kan worden; zonder dat de feitelijke verzorging en verpleging aange tast raakt. Volgens geneesheer direkteur Vlak is dat een verkeerde voor stelling van zaken, waarin een on juist beeld over de funktie en waar den van de aktiviteitenbegeleiding in „zijn" verpleegtehuis Lisiduna hof geschetst wordt. In de Lisidunahof verblijven psy- cho-geriatrische patiënten. Het zijn over het algemeen oude mensen, veelal dement, maar in ieder geval niet in staat zich zelfstandig te red den. Zelfs niet met alle hulp die familie, hulporganisaties en bejaar- derunstellingen in toenemende mate kunnen bieden. KWIJT Deze mensen zijn veel zekerhe den, gebaseerd op een geheugen en veel vertrouwde dingen, kwijt geraakt. Voor het behoud en de stimulering van bijvoorbeeld so ciale vaardigheden, interesses, initiatieven, geheugen en zelfred zaamheid is meer nodig dan een goede verzorging en een verant woorde medische behandeling. De aktiviteitenbegeleidsters verzinnen voortdurend nieuwe ak- tiviteiten voor de bewoners die steeds korter de aandacht er bij kunnen houden. Aktiviteiten die aanknopingspunten moeten bie den om het geheugen, de herinne ringen, op te héden. Bijvoorbeeld door een tentoonstelling van thee potten. DONDERDAG 28 APRIL 1988 T*? fl jglfffit Wegens inbraken, diefstallen en autokraken CHTERVELD - De samenwerkende ouderverenigingen van Vereniging ouders van geestelijk gehandicapten organi- 'erde vrijdagavond een feestavond in Ons Gebouw. Aan deze tond namen 56 geestelijk gehandicapte kinderen uit de regio mersfoort deel, waartoe Amersfoort, Barneveld, Leusden en chterveld behoren. was van de zijde van het pu- ek weer veel belangstelling Bij aanvang van deze avond was 2aal goed gevuld. De kinderen den zowel aan zang als aan lyback. avond werd geopend door ïvrouw Van Druten uit Achter- 'd, namens de samenwerkende derverenigingen Philadelphia de V.O.G.G. Zij hoopte dat al- zouden genieten van deze °nd en ze vroeg de speciale 'dacht voor de kleding die de leren tijdens hun optreden °egen. Als eerste trad op De Klup uit Bar neveld met het lied "Catootje naar de botermarkt", dat luidkeels werd meegezongen. De Stobbe van het gezinsvervan gend tehuis uit Amersfoort bracht het lied "We are the world, we are the Children". Als derde kwam weer De Klup uit Barneveld voor het voetlicht met het bed "En Ik" uit "Kinderen voor kinderen". Hierbij was een zeer verzorgd decor opgesteld De kinderen van het dagverbbjf de Rozelaar, eveneens uit Barne veld, zongen het lied van Boude- wijn de Groot "Het land van Maas en Waal". Ook nu was er weer een mooi verzorgd decor, leuke kleding en een vrohjke groep. Hierna volgde een optreden van De Klup uit Barneveld met "Op een onbewoond eiland" van de L.P. kinderen voor kinderen. Het gezinsvervangend tehuis De Ste- gel uit Amersfoort bracht als groep Normaal met de zangeres zonder Naam het nummer "Rock around the clock". Zowel de zan geres als de groep speelden goed. Ook de gedragen costumes waren de moeite van het bewon deren waard Tot slot volgde De Klup uit Béirneveld met het lied "Make Up", weer van de L.P "Kinderen voor Kinderen".' De deelnemers werden met een daverend applaus beloond voor hun geweldige optreden. Een woord van lof was er voor de pre sentatrice Jeanette van Werven die voor de derde maal dit pro gramma aan elkaar praatte, de deelnemers op een leuke manier interviewde en dit op een onge dwongen en professionele manier deed. Na de pauze kwam de ver rassing van de avond. Dat bleek het optreden te zijn van de Hinter- felder Musikanten. Hier genoten de deelnemers geweldig van. Tij dens de polonaise deden zij volop mee, maar ook tijdens het spelen van de andere bedjs waren ze niet van de vloer te knjgen en dansten ze volop mee. Niet alleen de deel nemers. maar ook de ovenge aan wezigen feestten met veel over gave volop mee. Na afloop van het feest kregen alle deelnemers bloemen en een cas settebandje Aktiviteiten om de bewoners so ciaal aktief te houden, met mede bewoners (thee- en koffiehoeken, samen zmgen, vertellen), maar daarnaast ook met de maatschap pij. Dit laatste met alleen door de bewoners „onder de mensen" te brengen, bijvoorbeeld door markt bezoek, maar ook door de mensen bij de bewoners te brengen, bij voorbeeld door de vele vrijwilh- gers-aktiviteiten. Tenslotte de aktiviteiten, die di- rekt of indirekt het zelf doen, het aktief bbjven en daarmee de zelf redzaamheid stimuleren. Zoals de gezamenhjke etentjes die samen met de bewoners worden klaarge maakt. Zelf noemen de aktiviteiten-be- geleidsters het formeel: „Wij heb ben de taak, een stukje sfeer, een leefklimaat te scheppen." VRIJWILLIGERS In het verpleegtehuis in Leusden werken momenteel zeven aktivi teitenbegeleidsters en een coordi nator, in part-time dienstverband. In het algemeen is een MBO-oplei- ding vereist. Maar Annemane Gijs berts is een voorbeeld van een be trokken vrijwilligsters, met creatie ve handvaardigheidsakte, na tien jaar ervaring in deze functie is te recht gekomen. Alle begeleidsters werken op wisselende uren, waarbij ze onder scheid maken in zowel de meer verzorgende, als de meer begelei dende aktiviteiten. De lijst van akti viteiten die zij verzinnen is enorm lang en vaak verrassend. Lang niet alle aktiviteiten kunnen echter uit gevoerd worden. Daarvoor zijn vrijwilligers nodig, veel vrijwilli gers. Om een greep uit de aktivitei- tenlijst te doen; het begeleiden van bewoners naar kerkdiensten, uit stapjes, zwembad en Scimenkom- sten. Het adopteren van bewoners welke met tot nauwelijks bezoek ontvangen, het verzorgen van de plantenkas, het meewerken aan projecten zoals het nu gestartte „museum aan huis" waarover straks meer, het redaktioneel of audio-visueel bezig zijn ten behoe ve van de bewoners. De lijst doornemend lijken de centraal georganiseerde aktivitei ten de belangrijkste taak te zijn. TAS Het fundament om tot deze gro tere stappen te kunnen komen wordt gelegd m kleine handelin gen. Gevraagd naar de eerste taak van de aktiviteitenbegeleidster, antwoordt Annemane: „Je begint vaak met het bij elkaar zoeken van de vertrouwde spullen, zocils een téis. Wanneer een bewoonster alles wat ze denkt nodig te hebben weer in haar buurt heeft, is ze mmder ontredderd dan dat ze was toen de dag begon. Daarna kunnen we pas wat gaan doen". PERSOONLIJK Persoonlijke aandacht zit in klei ne dingen. De „unieke bouw", vol gens direkteur dr. Vlak, biedt de Lisidunahof gelegenheid tot het creeren van een vertrouwde, intie me sfeer op de eigen afdeling „In de meeste verpleegtehuizen, vin den de aktiviteiten alleen plaats in de grote gezamenlijke ruimte. Wij hebben op iedere afdeling een ruimte waar de bewoners van die afdeling bij elkaar kunnen zitten." Vijf afdelingen, genoemd naar vijf belangrijke boerdenjen mt het vroegere Hamersveld, ieder met een vaste aktiviteitenbegeleidster Ieder met 28 bewoners, behalve een afdeling met negen bewoners waar de meest zelfsteindige pa tiënten wonen. De aktiviteitenleidster leert de bewoners goed kennen. Zij is daar door m staat persoonlijke signalen van de bewoners op te vangen en er op persoonlijke wijze mee om te gaan. Op deze manier is veel onze kerheid en verdnet op te lossen. Bijvoorbeeld door het verplegend personeel te wijzen op andere mo gelijkheden. Dr. Vlak noemt dit „een leerproces". EIGEN HOEK In iedere afdeling zijn gezellige hoekjes gecreëerd, bijvoorbeeld in afdeling Heetveld, waar door fa milieleden van bewoners een thee- hoek hebben doorgemetseld door middel van muurtjes. Bewoners die steeds maar blijven rondlopen worden hierdoor uitgenodigd om, middels een kopje koffie, even uit te rusten Gezellige hoekjes, ook buiten, zijn belangrijk voor het kunnen functioneren van Lisidunahof. Enthousiast vertelt coördinator Cees Broekman dat in deze thee- hoek regelmatig een vrijwilligster met haar jonge kinderen zit. „Juist door de aemwezigheid van de kinderen worden de bewoners gestimuleerd. Herinneringen ko men terug en men voelt zich aan getrokken tot kinderen". Hetzelfde geldt voor dieren en planten. Lisi dunahof beschikt over een tweetal binnentuinen, een prachtige plan tenkast. voliere en flink wat groen, om het hele huis. „Outillage om akti viteiten in te ontplooien is er ge noeg", geeft de direkteur toe, „maar het ontbreekt aan vrijwilligers om de outillages optimaal te kunnen gebruiken." „Voor de plantenkas hebben we een aantal leuke ideeën zoals plan tjes kweken om er onder andere de kamers mee op te fleuren, maar we hebben geen mensen die be reid zijn af en toe te komen zaaien, verspenen en verpotten. Behalve de tachtig-jarige vnjwilliger, de heer Tijmess. Het onderhoud van de turnen vergt enorm veel uizet, die we niet kunnen leveren, om er werkelijk samen met de bewoners iets van te maken Kees Broekman uit een wens die op het eerste gehoor te simpel is voor woorden, maar door gebrek aan financien niet uitge voerd kan worden. Hij zegt „Ik zou het zo ontzettend goed voor de bewoners vinden, wanneer zij in staat waren een rondje rond het gebouw te lopen. Groen genoeg, maar er is geen pad. Dat pad moet breed genoeg zijn om twee mensen, begeleider en bewoners, naast elkaar te laten lopen en stevig genoeg om een rolstoel over te kunnen laten rijden. De aanleg is voor ons, veel te duur Alleen de mensen die nog behoor lijk kunnen lopen, kunnen ui de Princenhof wandelen. Maar ook daar zitten veel hobbels die lopen lastig maken. De rest van de bewo ners is aangewezen op de binnen tuinen of de woonwijken". Is dat geen mooi doel voor een nieuwe aktie? „Alsjeblieft, eerst dat vakan tiehuis realiseren" zucht de direk teur. MUSEUM „Dat pad zal dan voorlopig, on danks het vijftienjarige bestaan van Lisiduna, een wens blijven, andere plannen zijn onlangs wel gereali seerd. Aanleiding tot dit gesprek was het projekt „Museum aan Huis". Dit project biedt mogelijkheden aan verzamelaars, makers van creatie ve werkstukken, beeldende kunst en fotografie om anderen van hun bezit en vorm van tijdbesteding te laten genieten, aldus het persbe richt. Kees Broekman stelt zich daarbij tentoonstellingen en/of exposities voor die ongeveer twee maanden duren en waar zowel bewoners, familieleden als buitenstaanders naar kunnen komen kijken. De hui dige tentoonstelling van de verza meling theepotten, beschikbaar gesteld door mevrouw Flemming- Hamaker uit Leusden, is hiervan een voorbeeld. „De theepotten roepen associ- caties op met theepotten die de bewoners gehad hebben, met daéubij veel gebeurtenissen. De collectie biedt de familieleden aan knopingspunten voor gesprek. We hebben gemerkt dat het voor be zoekende familieleden met altijd even makkelijk is, om het aantal bezoekuren gezellig kletsend door te komen. „Praten met demente bejaarden is immers niet altijd even makkelijk. Bovendien kan het een uitnodiging zijn aan buitenstaan ders om het verpleeghuis eens bin nen te wandelen en daarmee een stukje maatschappij - en befst ook kinderen - naar binnen te brengen. Kees Broekman hoopt op aan biedingen van vooral verzamelin gen of kunstvoorwerpen, die net als de theepotten aanknopings punten kunnen bieden. „We krij gen binnenkort bijvoorbeeld een collectie poppen in klederdrach ten" Verzinnend komen we op een mogebjke verzameling oude trein tjes, foto's van vroeger, oud speel goed, oude versjes, postzegels rond een een bepaald thema, ge reedschappen of huishoudehjke voorwerpen. Onnodig te vertellen dat iedereen die denkt wat te bie den te hebben, kontakt kan opne men met Kees Broekman. VRIJWILLIGERS Wie geen verzameling te bieden heeft, maar wel bij wil dragen aan „de redebjke unieke aktmteiten- zorg" die in Leusden, ondanks be zuinigingen, gegeven kan worden, kan zich eveneens melden bij Kees Broekman De aktiviteitenbege leidsters zitten bijvoorbeeld uit te kijken naéir mensen die bereid zijn bij mooi weer, met bewoners te gaan wandelen. Dat kunnen ook scholieren zijn, vanéif zeventien jaar: telefoon 942224. EUSDEN - Tot 9 mei is in Ga- rie 't Claeverenblad aan de rink 16 een expositie te zien an het werk van Marijke Ar an en Theo Josselet arijke Ardon heeft in de bene- enruimte grote olieverfschilde- jen hangen waann zij werkt met ;t vrouwehjk naakt. Haar bele- ngswereld loopt sterk parallel ler die van de bevrijding der ouw uit de geestehjke, mate- ële en lichamelijke gevangen- :hap waarin de vrouw zich vele euwen heeft bevonden. Zij laat ouwen vrij en in wilde vaart zich onder water voortbewegen, waar geen obstakel of beletsel hen in hun bewegingen tegenhoudt. Met een donkere spattechruek geeft zij het sprankelende van het water weer. Een liggend vrouwelijk naakt is in grote partijen en levendige kleur stelling weergegeven. Sterk sym bolisch is een schilderij dat Ma rijke Cry for freedom noemde: bo ven ëdlerlei zuilen uit, boven die hele archaïsche wereld van de eeuwenlange onderdrukking der vrouw, vliegen witte vogels vrije lijk weg, opgestuwd door een vrouwelijk naéikt dat een enorme krachtsinspanning moet leveren. Heel mooi zijn ook de olieverven van de lelies, fier oprijzend uit het water in groot formaat op hoge ranke stelen in een vrije en kleu rige opstelling en van de vrouw die herboren uit het water tevoor schijn komt. Dan zijn er vlotte aquarellen van een slapende vrouw tussen bloemen en een vrouw mijmerend in een tuin. Marijke Ardon laat werk zien van een sprekende doorleefdheid en een warme menselijkheid. Op de verdieping exposeert Theo Josselet zijn gouaches: een Chi nees meisje bij het tafeltennissen, een architectuurfragment van rond de Middellandse Zee, een veranda met bogen voor een wit huis met blauwe luiken en hekjes aan de ramen en een bezem die klaar staat om in de hand te wor den genomen. Fons Rademakers schuift een gordijn opzij, achter hem een parkiet. Twee mannen met een fietspompje m een appa raat op hun rug waéirmee een veld met prei besproeid moet worden. Theo Josselet, die videoccunerd- man is, geeft in absurdistische fijn schilderkunst momenten, herinne ringen en éissociaües weer in ei genzinnige visies. Onlangs ver scheen bij Sylvia Snabels Uitgeve rij Scnpta Manent in Hoogland het vijftien prenten bevattende boekje 'Kijk', waarvoor Josselets levensgezel Steven Membrecht de teksten schreef. Bij de prent van de hond met de zwarte kop in het blauwe kistje waarvan in 't Claeverenblad het origineel is te zien, schreef Membrecht- „Zijn kop is zwart van eindeloos geduld - Eenzaam waakt hij over wat voor ons gebrek aan voedsel is. En als elk mens zoekt hij bescherming tegen de ruimte en de vraag: of het nog morgen - mid dag Op het toneel werd menig muzikaal hoogstandje vertolkt. LEUSDEN- De Auto-, Motor,- en Bromfiets Club Achterveld (de AMBC), houdt op Koninginnedag, zaterdag 30 apnl, een puzzelrit. De nt is ongeveer 35 kilometer lang. Belangstellenden voor deelname aan de rit, die onder deskundige leiding van de heer Vink in elkaar werd gezet, kunnen zich op 30 april vanaf 8.30 uur in cafe-restaurant De Roskam, Hessenweg 212 in Achter veld, inschrijven. 'museum in huis' biedt de bewoners referentiepunten, aan de hand waarvan zij hennnehngen kunnen LEUSDEN/UTRECHT - Wegens het plegen van tientallen diefstallen, inbraken en autokraken eiste de Utrechtse officier van justitie mr. M. Timmers dinsdag tegen een 21-jarige Leusdenaar en een 22-jarige man uit Amersfoort respectievelijk zeven en vier maanden gevangenisstraf. of cil avond is..." Het gebouw van de Amsterdamse Bijenkorf heeft Josselet geplaatst in een grasveld met bloeiende tul pen op de voorgrond en het sil houet van het Centraal Station kleintjes op de horizon. Een ge deelte van de Bijenkorfpui ver toont een forse scheur. En Mem- brechts gedicht daarbij eindigt al dus: Samen met twee Amers- foortse vnenden, die al in fe bruari door de Utrechtse rechtbank veroordeeld zijn, stéden de verdachten vong jaar in Amersfoort en omgeving tientallen aanhangwagens. Deze waren bij de verdach ten „besteld" en leverden per stuk een paar honderd gulden op Ook ontvreemdden de mannen geluidsapparatuur uit personenauto's. Met de aan houding van de vier mannen is een einde gekomen aan een hele serie diefstéillen en inbra ken. Zo brak de Leusdenaar bij voorbeeld op 31 december in bij een voetbalkantine in Hoogléinderveen en stal aller lei etenswaren, drank en ge luidsapparatuur. Op de zitting zei deze verdachte dat geldge brek het voornaamste motief was geweest om uit stelen te gaan. Naast bovengenoemde strafbare feiten waren beide mannen op njden onder in vloed betrapt. In zijn woonplaats was de Leusdenaar op 7 februari van dit jaar aangehouden met een alcoholpromillage van 1,29. Mr Timmers eiste hiervoor vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en duizend gulden boete. De officier zei er geen be zwaar tegen te hebben als de geëiste gevangenisstraf in een dienstverlening omgezet wordt. Beide verdachten zei den een streep onder hun cri minele verleden gezet te heb ben. Het feit dat beide mannen een blanco strafblad hadden en inmiddels weer een werk kring gevonden hebben was voor de officier aéinleiding om zich met tegen een alternatieve straf te verzetten. Uitspraak op 10 mei. En In Memoriam: aérn de honzon van het verleden - stond dat station. waar alles eindigde dat steeds weer tevergeefs begon. Dne dichters van de dood treurden daar op één perron. 't Claeverenblad is open op zater dag en zondag véin 14.00 tot 17.00 i uur

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7