't Ronde stond stil bij de jaren '40-'45 Leusden gaat Hinderwet stringenter toepassen [leusden, [PO-ochtend leusder krent Schrijfdag Amnesty Groot aantal bedrijven zonder vergunning; Langdurig werklozen Bijeenkomst NCVB-zuid Leusden Achterveld Kindermiddag in De Blijhof Busreis NWS Normaal in Scherpenzeel Ietsje warmer LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 fbe% weekindegemeerte/ KPO vergadert plaatselijk nieuws LEUSDEN/AMERSFOORT - Onder een zelfde lucht, langs dezelfde bomen, over hetzelfde pad als waar eens de \mpbewoners tussen 1940-1945 gmgen, hepen afgelopen woensdag opmeuw, voor de derde maal, leerlingen n de bovenbouwgroepen van Monterssorischool 't Ronde. Om aan het einde van het zandpad, op de open plek het bos stil te staan bij de mensen die op dezelfde plek in die donkere jaren gefussilleerd werden. Letterlijk en vurlijk stil te staan bij het indrukwekkende monument De Stenen Man, dat voor de hier gevallen verzetsstnj- >rs werden opgericht. Hoewel de verhalen over de Tweede Wereloorlog voor deze kinderen van 10-11-12 jaar sschlen onvoorstelbaar zijn, misschien op verhalen uit spannende jongensboeken hjken, hjkt de strekking tot kinderen doorgedrongen. In de weken voorafgaande aan deze plechtige bijeenkomst, met het hijsen van de ig, het leggen van de bloemen en het overdragen van de adoptie-verphchting aan de achtste jaars van volgend ir, is in aanwezigheid van wethouder Lorri Verduin aan de betekenis van deze plek en deze gebeurtenis ndacht besteed. Bijgevolg zeggen de kinderen zich vast voor te nemen, m verzet te komen tegen onrecht, ede zorg te willen dragen voor de samenleving en haar waarden te willen behouden. Grote woorden voor ideren die met evenveel enthousiasme zeehondjes willen redden en apartheid willen bestrijden. Dat de sentie van hun voornemens, zo vast besloten in de stilte van de plechtigheid rond de Stenen Man op de ormalige fussillade plaats van kamp Amersfoort, stand moge houden 1CHTERVELD - Tijdens een 0 reisje, werd door een aantal nes in Den Bosch een aantal terialen gekocht op het gebied 1 handwerken. Naar aanleiding van de behaalde resultaten werd er dinsdagmorgen in D'Ouwe Peerdestal een show gehouden. Hier konden de leden komen kijken wat er gemaakt was. De voorzitster Anny van Dalen ver welkomde de aanwezigen. De aanwezigen kregen volop de gele- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretarlaat: Mia Veen en Mari|ke Bakker. Eindredaktie; Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties. Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 68,80 per jaar, 34,90 per half jaar, 17.70 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bi] geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V, te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. genheid de vervaardigde spullen te bekijken. Het was zeer de moeite waard om te zien wat er gemaakt was. Er waren prachtige gehaakte kleden, truien, damesvesten, baby vestjes, sjaals om een greep te doen uit het aanbod. Heel wat uren besteedden de vervaardigsters er aan, maar het resultaat was er dan ook naar. LEUSDEN- De schrijfgroep Leus den van Amnesty International houdt op maandag 9 mei haar maandeklijkse schrijfdag. Zowel 's middags als 's avonds kunnen er brieven geschreven worden aan autoriteiten m landen waar de men senrechten met voeten worden getreden. Deze maand hebben de landen Syrië, Pakistan en Hongarije extra aandacht. 's Middags kan men terecht in het zaaltje De Kit, Geertruidishof 29 van 13.00 uur tot 15.00 uur. 's Avonds wordt er geschreven m ba sisschool De Bnnk, Lijsterbeslaan 54 van 19.30 uur tot 21.00 uur. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - In het kader van een nog te formuleren milieu beleid gaat de gemeente Leusden er, beter dan tot dusver, op toezien dat bedrijven beschikken over de nodige vergunnin gen. Uit een inventarisatie is komen vast te staan dat ruim 20% van de Leusdense bedrijven helemaal geen hinderwetvergun ning hebben, terwijl deze wel noodzakelijk is voor het uitoefe nen van het bedrijf. Verder lijkt het er op dat de helft van de vroeger verleende vergunningen verouderd zijn. Uitvoering van de hinderwetbepalingen zal de komende tijd hoge priori teit hebben in de gemeente Leusden. Tot nu toe was er in Leusden geen stelselmatige controle op na leving van de bepalingen van de hinderwet. Naar schatting 430 Leusdense bedrijven zouden moe ten beschikken over een hinder wetvergunning. Bijna honderd heb ben er helemaal geen. Men werkte tot dusver volgens het zogenaamde „piepsysteem". Pas als er bij de gemeente klachten binnenkwa men over een bednjf werd er ge keken of het bedrijf een briek in de bus waarin verzocht werd een ver gunning aan te vragen. Als een bedrijf niet reageerde gebeurde er meestal niets omdat men niet goed in de gaten hield of er wel gereageerd werd. Het college van burgemeester en wethouders en met name wet houder Corri Verduin wil aan deze praktijk radikaal een eind maken. Alleen een gebrek aan geldmid delen en daardoor een tekort aan geschoolde ambtenaren maakt het niet mogelijk het probleem in één keer op te lossen. ACHTERSTAND Voorlopig zal het beleid erop ge richt worden om de ontstane ach terstand m te halen bij die bedrij ven waarvan overduidelijk is dat ze niet over de vereiste vergunning beschikken. Men heeft een lijst op gesteld van bedrijven die m ieder geval nog dit jaar gecontroleerd zullen worden. Met de regels van de hinderwet in de hand kan de gemeente voor taan beter optreden tegen bedrij ven die het milieu aantasten. Tot dusver werd bij het verlenen van een hinderwetvergunning vooral gelet op de mate waarin een bedrijf overlast voor de omgeving zou kunnen opleveren. Het ging dan vooral om overlast voor de direkt aanwonenden. Met de hinderwet in de hand kan de gemeente echter ook eisen stellen met betrekking tot schade aan lucht, water, bodem, geluid en afvalstoffen. MILIEUNOTA Binnen niet al te lange tijd zal de gemeenteraad een miheunota te behandelen knjgen. Met voortva rendheid wordt aan de nota, waarin het gemeentelijk beleid voor de komende jaren wordt verwoord, gewerkt. Maandagavond kreeg de raads commissie voor milieuzaken de voorloper van de milieunota te be handelen. In een overzichtelijk boekwerk dat de naam „Informa tienota Milieu" meekreeg, wordt op een rijtje gezet welke zaken be trekking hebben op een te formu leren milieubeleid. Zo worden alle 18 wetten die op de één of andere manier met milieuzaken te maken hebben overzichtelijk behandeld. Ook wordt in de informatienota aangegeven in welke richting het college denkt waar het gaat om een goede milieuzorg. LEUSDEN- In De Blijhof, Lisiduna- laan 2, wordt op dinsdag 10 mei een middag voor kmderen gehouden. Van 14.30 uur tot 16.00 uur is er de gelegenheid om de parkeerplaats van de Büjhof met straattekeningen op te fleuren. Daarnaast kan er worden geboetseerd. De inwendige mens zal niet wor den vergeten: voor iedereen is er een glaasje limonade en wat lek kers. De kosten bedragen twee gul den voor leden en drie gulden voor niet-leden. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met Inge Jansen, telefoon: 944951 AMERSFOORT- De afdeling Amersfoort en omstreken van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS) houdt op 20 mei de jaarlijkse busreis. De rei zal dit jaar naar de Achterhoek voe ren, waar onder andere Vorden en Lochem worden aangedaan. De bus vertrekt om 11.30 uur van af het station Amersfoort. Kosten voor deelname bedragen veertig gulden, die op postgiro 1647823, ten name van de penningmeester van de vereniging, dienen te wor den overgemaakt. Voor inlichtin gen en opgeven voor deelname kunnen belangstellenden bellen met mevrouw De Jong, telefoon: 941390. EEMLAND- Als het aan het Ge westelijk Arbeids Bureau ligt, zal het GAB m de nabije toekomst nau wer gaan samenwerken met de ge meentelijk sociale diensten, om de kansen op de arbeidsmarkt voor langdurig werklozen te verbete ren. Het GAB ziet voor Leusden in dit kader een belangrijke taak weggelegd voor de beroepskracht I voor de begeleiding van langdurig werklozen. Op het Arbeidsbureau in Amersfoort zullen twee extra me dewerkers worden aangetrokken, die de mogelijkheden van werklo zen in de regio, (waaronder Leus den), die langer dan drie jaar als zodanig staan ingeschreven, gaan onderzoeken. Een tweede aspect van de sa menwerking tussen het Arbeids bureau en de sociale diens heeft betrekking op het beheer van een gewestelijk budget, dat door de Rijksoverheid beschikbaar is ge steld voor projecten om de kansen van langdurig werklozen op de ar beidsmarkt te verbeteren. De voorstellen van het GAB, die vervat zijn in een nota, worden maandag behandeld in de raads commissie voor sociale zaken. LEUSDEN- De afdeling Leusden- Zuid van de Nederlandse Christe lijke Vrouwne Bond (NCVB) houdt op dinsdag 10 mei aanstaande de maandelijkse bijeenkomst in 't Trefpunt. Op die avond zal me vrouw Witsen uit Leusden de aan wezigen het 'borduren' met verf op textiel trachten bij te brengen. De avond begint om 20.00 uur. SCHERPENZEEL- Onder het motto 'hóken, brekken en angoan' geeft de boerenrockband 'Normaal' aan staande zaterdag een concert in de sporthal van de Heyhorst in Scher penzeel. Het voorprogramma begint om 20.00 uur De entreeprijs bedraagt f. 18,00. Na zondag is het weer wat wisselvalliger geworden. Niet echt slecht, zoals dins dag al vermeld, maar een diepe stormdepressie ver plaatste zich, al opvullend, naar het noorden. De depres sie zelf gaf weinig proble men, maar haar randstorin gen zorgden voor enkele flin ke buien. Vooral op maan dagavond was het flink raak. Op veel plaatsen onweerde het en kwamen ook windsto ten voor. De oorzaak van de plensbuien was gelegen in het feit dat de lucht van oor sprong tamelijk warm is. De depressie voert aan de ach terzijde echter koude lucht aan in de bovenlucht. Zo was het begin deze week slechts 2 a 3 graden op 1500 m. De botsing van de vrij warme lucht op de koude geeft rare effecten, zoals onweer, hagel en ook flinke windstoten. De depressie heeft inmid dels haar invloed op ons weer goeddeels verloren. Een nieuwe dient zich echter aan vanuit het zuiden. Naar verwachting gaat deze de pressie, ook al flink uitdie pend positie zoeken in Zuid west-Europa. Dat de depres sies flink diep zijn heeft van ons een tweedelig voordeel. Enerzijds zijn ze dan vrij sta tionair en komen niet onmid dellijk het vasteland op zoe ken. Anderzijds voeren ze in snel tempo warme lucht naar het noorden. De stroming aan de voorzijde in zuidelijk. Een nadeel hierbij is wel dat, net als bij de vormgangen, zand- storingen van tijd tot tijd voor een bui kunnen zorgen. Dan is er dus sprake van een licht wisselvallig weertype. De zon is er ook bij, en de buien vallen voornamelijk in de na middag en avond. Doordat er wat neerslag valt en de rela tief gunstige temperaturen (ook 's nachts) is er sprake van een groeizaam weer beeld. De maand mei is kennelijk van plan haar naam als bloei maand eer aan te doen. Dit in tegenstelling tot vorig jaar. Toen beleefden wij een ab soluut dieptepunt in mei wat het weer betreft. Een sombe re, koude en natte maand. Gemiddeld was deze bijna een graad kouder dan de maand april. De zomer welke er op volgde was ronduit ma tig en voor het gevoel slecht. Hoe het dit jaar wordt? Het zou mooi zijn dit nu al te we ten, of misschien ook niet. Dan blijft het spannend. NaiuuxiijK weien we alle maal dat de meeste zomers in Nederland koel zijn en vaak verregenen. Depressies be palen dan het weerbeeld in een groot deel van Europa. De vakantie is bedorven en de horeca lijdt gevoelige verliezen. Veel van deze zo mers hadden we in de jaren zestig. Soms ligt er in de zomer een standvastig hogedrukge- bied nabij de Azoren. Dan ko men we er ook niet goed van af. We zitten dan in een koele noordwestelijke stroming. De zomer wordt dan geken merkt door oplevingen wat de temperatuur betreft in dien een uitloper dichtbij komt. Onweerstoringen ver knallen het feest snel. Wis selvallig weer dan. Nee, het best komen we er vanaf wan neer zich een hogedruk ge bied ontwikkeld boven Scan dinavië in de Noordzee. Er stelt zich dan een oostcircu latie in. Het is dagelijks zon nig en warm en de sloten dro gen op. Een voorbeeld van zo'n zomer is 1976. Begin mei bouwde zich hogedruk op bo ven Noord-Europa. Drie maanden lang was het droog, zonnig en warm tot zeer warm. Ik prefereer dit laat ste, u ook denk ik. De boeren niet. En zo is het weer in Ne derland nooit goed. Wethouder Verdum hecht grote waarde aan een behoorlijke edu catie en voorlichting. Onderzocht zal worden of het Comité Milieu zorg Leusden (CML), beter dan voorheen, ingeschakeld kan wor den waar het gaat om educatie van de bevolking. Op dit moment ver zorgen vrijwilligers van het CML overigens al natuurlessen op de Leusdense basisscholen. PRIORITEIT Duidelijk is dat de gemeente prioriteiten zal moeten stellen waar het gaat om milieubescherming. Raadslid Lilly van Amerom (WD) is van mening dat de gemeente best geld mag uittrekken waar het gaat om het oplossen van milieu problemen. „We zijn tenslotte geen armlastige gemeente" aldus het li berale raadslid. Dat alle zaken als gevolg van j gebrek aan geldmiddelen niet per j omgaande opgelost kunnen wor- j den maakte wethouder Verduin j aan de hand van een voorbeeld i duidelijk. De gemeenteraad heeft gezegd dat ze er de voorkeur aan geeft om minder chemicaliën te gebruiken bij de onkruidbestrij- ding. Deze wens betekent een flin ke hap uit de gemeentekas. Het omschakelen op een meer natuur lijke methode van onkruidbestrij- ding zal de gemeenschap enkele tonnen kosten. Voorlopig is er op het gemeente huis één ambtenaar vrijgemaakt voor milieuzaken. Deze ene ambte naar kan alle zaken onmogelijk zelf behandelen. Het college van b. en w. zal nog bezien of er meer ambte naren ingeschakeld moeten en kunnen worden of dat men meer zal maken van professionele hulp van buiten het cr^meentehuis. Naar nu blijkt, functioneren in Leusden tal van bedrijven zonder adequate hinderwetvergunning. Wethouder Com Verdum is er alles aan gelegen aan deze situatie op termijn een einde fe maken, (foto: archief Leusder Krant). Aktueel en snel. fr De Lensde r Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Vrijdag 6 mei. 09.00 uur: Wijkenzaalvoetbaltoernooi, sportzaal De Meent,Groenhouten. 14.00 uur: Rommelmarkt Pinkel tje, Hoefijzer la. Zaterdag 7 mei. 09.00 uur: Vlooienmarkt in De I Klaveet, Postweg 1, Achterveld, j 20.00 uur: Danscontactavond voor alleenstaanden met mede werking van het Marimba-combo, De Mof, Leusden-. Maandag 9 met 20.00 uur: Vergadering raads commissie FBB, commissiekamer gemeentehuis. Woensdag 4 mei 9.00 uur: Hand- werkhobbyclub de Moespot Donderdag 5 mei 13.30 uur: Be- jaardensoos Ons Gebouw Vrijdag 6 mei 20.15 uur: Kaart en Rummikubavond leden K.P.J. de Moespot Zaterdag 7 mei 20.00 uur: Dans avond café Buitenlust 20.00 uur: Disco Show de Klaveet Zondag 8 mei 14.00 uur: Disco de Klaveet Dinsdag 10 mei 9.00 uur: Welfare club Zonnebloem LEUSDEN- De afdeling Leusden van de Katholieke Plattelands Or ganisatie houdt op dinsdag 10 mei de laatste bijeenkomest voor het zomerreces. Op die avond zullen Elise en Bob Andriessen proberen 'Indonesië, een land ver weg', dichterbij te brengen. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in De Kom. Kosten voor deelname bedragen F. 2,50. PONDERDAG 5 MEI 1988 i

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3