Autosloopbedrijf 't Sluisje gesaneerd Mitsubishi een fraaie Galant GLSi: middenklasser leusilen krant Informatie-avond zelfhulpgroep VERGROTEN? lezers. schrijven- Vrijwilligers gezocht Thema-dag FNV Woongroep LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DONDERDAG 5 MEI 1988 plaatselijk nieuws (van de redactie) jCUSDEN- De gemeente Leusden is sinds afgelopen maandag eerlost van een knellend probleem. De familie Damen, die arenlang op het Valleipark een illegaal, maar lange tijd ge doogd, autosloopbedrijf exploiteerde, heeft Leusden verlaten. Iet probleem, dat al jaren sleepte, kreeg de hoogste prioriteit jan het nieuwe college van B&W. Met name wethouder Corri Verduin zette zich met voortvarendheid en tact aan de klus, die eidde tot het vertrek van de familie naar elders. De kwestie kostte 55.000,-. De wethouder greep het provin- :iale autowrakkenplan, dat on- angs het licht zag, aan om de sane- ing van het autosloopbedrijf aan le Valleilaan ter hand te nemen. In lat plan werd ondermeer vastge- iteld dat het bedrijf op die plaats >m planologische en milieutechni- iche redenen niet gewenst was. let autowrakkenplan kent een sa- leringsregeling, die het mogelijk naakt het opruimen van ongewen- te autoslopenjen te subsidiëren. Om de sanering van de locatie 't ïluisje te realiseren, vroeg en leeg de wethouder van de raad ien krediet van 55.000,-. Een be- Irag van 30.000,- om het terrein schoon te maken (wrakken te ver wijderen) en te egaliseren, 15.000,- als vergoedmg voor de woonwagen en 10.000,- onder andere voor het wegslepen van de woonwagens en het afbreken van de op het terrein aanwezige nissen- hut. De wethouder verwacht dat een deel van deze kosten uit inkomsten kan worden gedekt. Zo werd van provinciale zijde meegedeeld dat in het kader van het provinciaal autowrakkenplan een bedrag van 22.500,- beschikbaar zal worden gesteld. De opbrengsten van de verkoop van de woonwagen en de nissenhut worden in totaal ge raamd op 15.000,-, zodat er voor de gemeente een kostenpost van 17.500,- resteert. GEVOELIG De kwestie Damen lag jarenlang erg gevoelig. De familie kwa'm negen jaar geleden naar Leusden en onder druk van omliggende plaatsen, bood de gemeente de fa milie onderdak in verschillende wijken. Dat leverde van verschil lende zijden zoveel problemen op, dat het vorige college een voorlo pige regeling trof die erop neer kwam dat de Damen bij het Val- leikanaal een tijdelijke werkplaats in kon richten. De problemen na men serieuze vormen aan, toen Da men daar, samen met zijn familie woonwagens neerzette en er ook Sinds maandag is Leusden verlost van een knellend probleem. De autosloperij bij het Valleikanaal kon worden gesaneerd. De familie die daar woonde, vertrok naar elders. LEUSDEN - Stichts Land- ichapsbeheer zoekt voor de leriode half juni tot eind sep tember vrijwilligers voor de begeleiding van werkweken in de Utrechtse natuur. Erva ring is niet vereist. Enthou siasme voor het werk en be langstelling voor de natuur zijn wel belangrijk. Je moet minimaal 20 jaar zijn. Op 26, begeleiders voor natuurwerk met scholieren. 27 en 28 mei organiseert Stichts Landschapbeheer een cursus om je de kneepjes van het begeleidersvak bij te brengen. De werkweken worden georga niseerd voor groepen, meestal scholieren en studenten. Stichts Landschapbeheer draagt zorg voor het werkprogramma. Het avondprogramma wordt verzorgd door de groep. Als begeleider werk je daarom alleen overdag, 's avonds ben je gewoon thuis. De werkzaamheden van de groepen bestaan uit het afplaggen van grassen op heideterreinen en het opharken van hooi van schrale graslanden. Doel van deze werk zaamheden is om de bodem mes- tarmer te maken, waardoor de planten die er thuis horen weer een kans krijgen. De heideterreinen liggen met name in de omgeving van Amerongen en Amersfoort en de schrale graslanden ten noorden van de stad Utrecht. Peter Houtman, voorlichtmgsme- dewerker bij Stichts Landschaps beheer, legt uit wat de begeleiders- taak inhoudt: „Als begeleider ben je verantwoordelijk voor het werk programma. Je legt de deelnemers uit hoe het werk moet gebeuren, welk resultaat het kan opleveren en hoe het gereedschap moet wor den gebruikt. Jouw enthousiasme is in hoge mate bepalend voor het enthousiasme van de deelnemers en dus voor het slagen van een werkweek. Kort gezegd, je bent tijdens de werkzaamheden de spilfiguur." Stichts Landschapsbeheer leidt de begeleiders op tijdens een drie daagse cursus op 26, 27 en 28 mei. Aan de orde komen onderwerpen als terreinkennis, begeleiding en ïnstruktie, gereedschapsgebruik, werkuitvoering, EHBO en educatie. Belangstellenden kunnen voor opgave en inlichtingen telefonisch contact opnemen met het Stichts Landschapbeheer m De Bilt, tel.: 030-765534. EEMLAND- In samenwerking met de afdeling Utrecht houdt de afde ling Eemland van de dienstenbond FNV op 10 mei aanstaande een the ma-dag voor uitkeringsgerechtig den en gepensioneerden in het Jaarbeurscongrescentrum m Utrecht. Mevrouw Domela-Nieu- wenhuis leidt de avond m waarbij de uitkeringsgerechtigden en de gezondheidszorg centraal zullen staan. De themadag begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. verhuizen naar een nieuw in te richten woonwagenkampje aan de Middenweg. Onder leiding van wethouder Com Verduin, die de onderhandelingen met Damen voerde, kwam er een broos ak koord tot stand, waarmee beide partijen mstemden. Damen, die er naar verluidt in het verleden niet voor terugschrok zijn argumenten met geweld kracht bij te zetten, accepteerde een bedrag van 45.000,-, als tegenprestatie voor het opruimen van het terrein en de ver koop van zijn woonwagen. Boven dien zou hij, samen met zijn familie, de gemeente Leusden verlaten. Die regeling is maandag geëf fectueerd, toen Damen zich offi cieel als ingezetene van Leusden liet uitschrijven. De woonwagens zijn inmiddels afgesleept, terwijl de sloop van de nissenhut ter hand is genomen. LEUSDEN- Onder deskundige leiding van Maarten Boon en Cateau Schuller gaat in het najaar de zelfhulpgroep Leus den weer van start. Om de belangstelling daarvoor te peilen, wordt morgenavond (vrijdag 6 mei) een informa tie-avond belegd, waarvoor gemteresseerden zich kun nen opgeven. Onder het motto: 'Het is nooit te laat om te veranderen', wil de zelf hulpgroep Leusden mensen de hand reiken om los te komen van bepaalde vastgeroeste patronen, die gewenste veranderingen in de weg staan. De zelfhulpgroep ging vong jaar van start en is van plan op de inge slagen weg voort te gaan. Na de zomerperiode, in het najaar, gaat de groep weer beginnen. Er is plaats voor nieuwe deelnemers en om er achter te komen wie er mo gelijk belangstelling voor heeft, wordt er morgen een informatie avond gehouden. Potentiële deel nemers dienen zich telefonisch aan te melden bij Maarten Boon, tele foonnummer 943012. Ook degenen Reeds enige tijd rondlopend met de vraag hoe wij - ouder wordend - zouden willen wonen om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven, hebben wij een maand geleden een informatie-bijeenkomst in Amersfoort bezocht over groeps woonprojecten daar voor 55-plus- sers (alleenstaande mannen en vrouwen, en echtparen). Al het gehoorde motiveerde ons om een poging te doen uit te vinden of ook in Leusden voldoende en thousiasme te vinden zou zijn een dergelijk project te starten. Van daar dat we in deze regels in de krant een beroep doen op diege nen die daar iets voor zouden voelen zich bij ons te melden. Dan zouden we een eerste bijeenkomst kunnen organiseren, waar eventu eel mensen die ervaring hebben met het opzetten van het voorberei dende werk om tot een dergelijke woongroep te komen ons op het spoor zouden kunnen zetten. Leusden, 20 apnl 1988 L. W. v.d. Heide-v. Doorn, tel. 950201 Ph. v. Leeuwen-de Jong, teL 948235 Maarten Boon hoopt vrijdag kenrus te maken met nieuwe deelnemers aan de zelfhulpgroep. die vrijdag verhinderd zijn, maar wel interesse hebben, worden uit genodigd telefonisch contact te zoeken. Er kan dan een aparte af spraak worden gemaakt. (advertentie) VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. Het nieuwe college verleende het vraagstuk de hoogste prionteit en stelde Damen, gesteund door het provinciale autowrakkenplan, voor de keus te vertrekken of te BARNEVELD - Er kwamen in komen dit jaar legio nieuwe utomodellen op de markt. Au- ofabrikanten zitten nooit stil, ïaar dit jaar is de storm wel eel hevig. Ook Mitsubishi laat ich gelden. Op de begin dit iar gehouden autosalon te hussel beleefde een gloednieu we Galant zijn Europese pre- ïière. later dit jaar volgt een terk gewijzigde Colt. Onlangs riep de Japanse autopers de ïalant anno 1988 al uit tot Auto van het Jaar" Misschien lukt het in Europa it jaar ook eens met een Japan- ie auto. Dat het tot dusverre iet is gelukt, ligt niet aan de techniek en de vormgeving van de Japanse wagens, maar veel eer aan het enorme chauvinis me van de Europese juryleden. Enfin, eind van dit jaar zullen we het weten. Mitsubishi levert de Galant met keus uit een 1.8 L carburatiemotor, een hypermoderne 2.0 liter zcs- tienklcppen motor met twee bo venliggende nokkenassen en een brandstofinjectiesysteem. Tevens is er te kiezen uit een 2.0 liter injec tiekrachtbron. Begin juni voegt im porteur Hart Nibbrig en Greeve nog een turbodiesel-versie aan het programma toe. Voor deze week stond de „gewone" 2.0 literuitvoe ring model. Qua uitrusting is de Galant bui ten en binnen goed bedeeld. Aan de koets te noteren: dubbele halo geen koplampen, twee achterui- trijlampen en mistachterlichten, natuurlijk een gelaagde voorruit, elektrisch te verstellen buitenspie gels, elektrisch te bedienen ruiten, centrale portiervcrgrendeling, ge tint glaswerk rondom en lichtme talen velgen met 195/65 HR 14 banden. In de bodem van de kof ferruimte ligt een zogenaamde thuisbrenger. De achterbank laat zich niet naar voren klappen. Dankzij een „door geefluik" in de naar beneden te klappen middenarmstcun zijn toch lange smalle stukken te vervoeren. De achterklep valt vrijwel tot op de bumper. Makkelijk bij het in- en/of uitladen van zware bagage. In de linker raamstijl zit de antenne. Re gengoten zoals die zich voor het eerst manifesteerden bij Opel plus een nieuw type deurgrepen vallen verder nog op aan de buitenzijde. Binnen is er vrijwel niets meer te wensen. Mitsubishi gaf het dash board een lichte welving. Een vormgeving die ondermeer ook in de huidige BMW's voorkomt. Het merendeel van de schakelaars zit pal achter het in hoogte verstelbare stuur, waardoor de bestuurder voor bediening van de meeste de handen niet van het driespakig stuur hoeft te nemen. De grote toeter ih het stuurhart geeft een ferm geluid. Vanuit een 'itsubishi Galant ESTRAPPORT Citroen BX ilinders/inhoud cm3 ax. vermogen kW(pk)tpm lax koppel Nm(mkg)tpm opsnelheid km/uur cceleratie 0-100 km/u/sec em. verbruik ltr/100 km (volgens br.) em. verbruik test Jnkinhoud ktieradius ewicht leeg ax. trekgewicht (geremd) engte cm. andenmaat andnjving randstof eschikt voor loodvrij rijs fleveringskosten loring testwagen, geen Audi 80 Peugeot 405 Mitsubishi Citroën Audi Peugeot Galant 2.0 GLSi BX GTi 1.9 80 1.9 E 405 1.9 SRi 4/1997 4/1905 4/1847 4/1905 80(108)5500 90(122)5500 83(112)5600 90(122)5500 159(16.2)4500 170(17.3)4500 160(16.3)3400 170(17.3)4500 180 198 195 200 11.0 8.9 9.6 9.7 8.5 8.7 8.2 8.6 11.7 60 66 68 70 708 759 830 812 1164 1025 1050 1040 1300 1100 1300 1200 454 424 439 441 195/65 HR 14 185/60 HR 14 175/70 HR 14 185/65 HR 14 voor voor voor voor normaal super Eurosuper Eurosuper ja nee ja ja ƒ41.395- ƒ38.375,- ƒ44.650- 42.480,- 799,- 450- 455,- 440- forse console steekt een prettig in de hand liggende korte versnel lingspook. Links daarnaast huist de handrem. Een plaats waaraan je wel een poosje moet wennen. Aan aflegruimte ontbreekt het de Ga lant niet. Tussen de voorstoelen bevinden zich een naar achteren te klappen middenarmsteun. Daaron der zit nog een uit twee delen be staand kastje. Vreemd genoeg kan het dashboardkastje niet afgeslo ten worden. Bedieningsorganen van de ramen zit op de deuren. Over de stoelen slechts lof. Ze bieden een uitstekende zit, laten zich goed en makkelijk verstellen, terwijl die van de bestuurder in hoogte te regelen is en een regelba re lendesteun bezit. De algehele afwerking staat op hoog niveau. Rijden De nieuwe Galant oogt bijzon der fraai. Maar om het onzichtbare, zoals machinerie, elektronica, on derstel en geluidsisolatie draait het, wat tijdens de testweek ook bleek Ondanks de mooie ronde vormge ving valt de Galant niet te zeer op langs Neerlands dreven. Alleen „oude" Galantrijders blijken be wust naar de wagen te kijken. Al snel ontpopt de sedan zich als een fijne betrouwbare en probleemlo ze reisgenoot. Echt een limousine om veel kilometers mee te rijden zonder er dan bekaf uit te stappen Het rijgedrag staat op prima ni veau. Vooral de rustige bekrachtig de besturing en het algehele com fort stemmen tot tevredenheid. Toch enkele minpuntjes Ondanks de stroomlijn treedt boven zo'n 120 km/u nogal windgeruis op, ter wijl de motor evenmin echt stil is. Over de machine kunnen we kort zijn. Hij is bekend uit het vorige model. Een vierpitter die je om op te willen schieten knap op toeren moet houden. Hij levert goede prestaties, maar niets meer dan dat. Een topsnelheid van 180 km/u en een sprint van 0-100 km/u in 11.0 sec. zijn in deze klasse al lang niet meer imponerend te noemen. Over de vering weinig klachten. Zowel grote als kleine hobbels worden goed verwerkt. Alleen tij dens snel bochtenwerk en rappe stuurbewegingen zwaait de Galant een pietsie op zijn poten Voor de echte liefhebbers biedt onze va derlandse trots, schokbrekerfa- briek Koni uitkomst. Dit bedrijf levert volgens kenners (en formule 1 rijders) de beste schokdempers. Japanners maken echter weer de fijnste versnellingsbakken. Ook de vierbaks-automaat van de test- Galant is weer uit de kunst. Hij schakelt vlekkeloos en ook de snel heidsafhankelijke stuurbekrachti ging is slechts te roemen. Een fijne hulp bij lage snelheden en afne mend naarmate de snelheid toe neemt. Een compliment ook voor de remmen Zonder blokkeernei- gingen komt de 1164 kilogram we gende massa tot stilstand. Door het vele licht getinte glaswerk rondom genieten we ruim zicht. Alleen de forse achterstijl ontneemt wat beeld, maar de al genoemde rech- terspiegel voorziet prima in dat ge mis. Vanuit de dubbele „spleeto gen" komt een zee van licht. Het venijn bij deze Galant zit hem in zijn staart. Een rekensom metje aan het eind van de testweek leert, dat het gemiddelde gebruik van Eurosuperbenzine niet gering is. Ondanks een schakeling van economy en power, waarbij eerst genoemde vrijwel altijd ingescha keld stond (ons ben zuinig niet waar!!) en veelvuldig gebruik van de elektrische overdrive (schake laar op de pook) kwam het ver bruik toch op 1 op 8.5 kilometer Dat moet tegenwoordig veel zuini ger kunnen. Prijzen Het Mitsubishi Galant prijslijstje start met 28.795,- voor de 1.8 EL. De 1.8 GL komt op 29.945,-. De luxe 18 GLS kost 37.595,-. Onze testwagen komt op 41.395,-. De 2.0 GTi 16 V moet ƒ48.395- opbrengen

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5