Leusdense winkeliers timmerden aan de weg zakelijkheden nieuwe =uit net bedrijfsleven V Kavel 1,5 ton voor Rijnconsult Dakherstel 't Ronde Oud-militairen komen naar Achterveld Van den Hoven, Teunissen en Bootsman verbouwden ingrijpend Gemeentewerf Gekraagde roodstaart plaatselijk nieuws BOOTSMAN tok het exterieur van brood- en banketbakkerij Hans van den Hoven werd aangepast aan de eisen des tijds. LEUSDEN- Er is in Leusden door een aantal middenstanders de laatste weken haast letterlijk stevig aan de weg getimmerd. In een tijdsbestek van krap twee weken heropenden drie Leus dense zaken, na een ingrijpende verbouwing. In De Hamershof ondergingen juwelier Wim Teunissen en Bootsman mannenmode een complete facelift, terwijl in De Biezenkamp brood- en banketbakkerij Hans van den Hoven aan de eisen des tijds werd aangepast. De juwelierszaak van Wim Teunissen aan de Komenij in De Hamershof onderging een complete metamorfose. „Van de eta lage tot de achtermuur is alles eruit gehaald", liet de eigenaar weten. „Na ruim zes jaar in Leusden te hebben gezeten, vonden we dat het tijd werd de winkel klaar te maken voor de jaren negentig. We zijn er in de tijd dat we hier gevestigd zijn achter gekomen dat Leusden een goed publiek heeft. We hebben daar om geprobeerd de zaak nog meer cachet te geven, zonder overigens 'de drempel' te willen verhogen". Er werd veel aandacht besteed aan de presentatie van de uitgebreide collectie sieraden en horloges. De kleuren van de inrichting zijn licht gehouden (in pasteltinten), terwijl een hon derdtal halogeenspots de sfeer moeten verhogen. „We vinden het belangrijk als de klant het idee heeft er even uit te zijn", motiveert Teunissen zijn keuze. De collectie werd vernieuwd, waarbij jong en modieus tref woorden zijn. Niet zonder trots vertelt Teunissen dat hij voor de regio het alleenrecht heeft op de verkoop van de handgesmede sieraden van de Eindhovense edelsmid Nol Coopmans. „Wij hopen dat de mensen de weg naar onze zaak nog makkelijker weten te vinden", aldus Teunissen. vervolg van pagina 1 p verschillende beleidsterreinen rorden gesignaleerd Uit het hoofdstuk 'doelstellingen in de gemeente' blijkt om te be- mrien, dat men bij de gemeente treeft naar een zorgvuldige uitgifte m terreinen Met name het aspekt rerkgelegenheid speelt daarbij en rol. Een stuk verder in de noti- e wordt daarover opgemerkt, dat et Huis van de Sport wat dat betreft lerminst een pluspunt zal beteke- :n Het ruimtebeslag dat met na me de sporthallen leggen, levert /namelijk rueimeer dan vijf arbeids- tfaatsen op, op een totaal van 500 Ibeidsplaatsen, waar de architect m het Huis van uit blijkt te gaan. IFWIJKING Planologisch gezien betekent de jmst van het Huis van de Sport, it er moet worden afgeweken van 5 'normale' bouwhoogte in De orst Het Huis zou ongeveer twaalf eter boven de maximale hoogte in andere bebouwing in de di- icte omgeving uit gaan steken, et overheerst daarmee de oven- te realiseren bebouwing m De orst, alhoewel in de naaste omge- ng wel meer hoge bebouwmg te nden is, zoals de Bankgiro en de in Amersfoortse zijde aanwezige lts. De Provinciale Planologische enst heeft met de hoogte nogal oblemen', wordt in de notitie ge- gnaleerd. Voor wat betreft de massale ar- utectuur van een Huis van de >ort, wordt in de niotitie gecon- udeerd dat zoiets vaak een posi- ïve invloed heeft op de vestigmg in andere bednjven of kantoren. Het Huis van de Sport heeft ech- r zo'n grote invloed op de omge- ng. dat van emge flexibiliteit bij i verdere invulling (van De Horst, d.) geen sprake meer is', wordt tar echter bij geconcludeerd. PARTEMENTEN rerder wordt ingegaan op het forse aantal appartementen, dat in het plan is opgenomen. Dat bete kent een combinatie van wonen en werken, die echter strijdig kan zijn met de bestemming van bedrij venterrein. Ook is niet duidelijk of de bouw van appartementen aan te bevelen is met het oog op de wet geving m de Hinderwet en de Wet Geluidhinder, en de vestiging van andere bednjven m de directe om geving van en Huis van de Sport Dit nog afgezien van het feit, dat die appartementen voor de Leus dense behoefte aan woningbouw niet van belang zijn. WERK In het structuurplan voor Leus den is als norm opgenomen, dat er per arbeidsplaats naar wordt ge streefd, niet meer dan netto 172 vierkante meter bedrijventerrein per arbeidsplaats uit te geven. Dit met het oog op de gewenste 'eigen' werkgelegenheid in Leusden. De vraag is nu, hoeveel arbeids plaatsen het Huis van de Sport op zou leveren. Daar blijkt hoogstens een dubieuze aanduiding voor te geven te zijn. Volgens de norm uit het structuurplan zou, terugreke nend van een bruto uitgifte aan grond van 63.200 vierkante meter, sprake zijn van 312 arbeidsplaat sen. Dat staat dan echter in schrille tegenstelling tot het aantal, dat zou worden gehaald als voor diezelfde ruimte een zuivere kantoorfunctie gerekend zou worden. Het aantal arbeidsplaatsen zou dan op 1.426 uitkomen. In de praktijk zal dat la ger uitvallen, omdat bedrijven nu eenmaal vaak kantoor- en opslag functies in zich verenigen. De architect van het Huis van de Sport houdt het op 500 arbeids plaatsen 'Opmerkelijk hierbij is echter, dat het sportgedeelte slechts vijf arbeidsplaatsen zal op leveren, terwijl de sporthallen wel het grootste ruimtebeslag hebben. Anders gezegd zonder sporthallen zou het aantal arbeidsplaatsen nau welijks minder zijn', wordt in de notitie geconcludeerd. Met andere woorden: zonder Huis van de Sport kunnen er veel meer arbeidsplaatsen worden ge- raliseerd. BELEGGER Over de financiële kant van de zaak wordt opgemerkt, dat een snelle verkoop voor de gemeente voordelen biedt. Uitgaande van een verkoopprijs van haast tien miljoen gulden, zou dat de ge meente een rentevoordeel van een half miljoen per jaar opleveren. Dat voordeel verandert echter in een nadeel, als de gemeente wel de bestemming vastlegt, maar de grond als zodanig met kan verko pen. En daar wringt de schoen, want er is nog altijd geen belegger bereid gevonden, geld in het pro ject te investeren. In al die acht jaar nog niet. 'Ondanks jarenlange studies is echter nog geen belegger bereid gevonden door de initiatiefnemers, op te treden als opdrachtgever en dus koper van de grond. Volgens de initiatiefnemers zijn er wel ge sprekken gaande met beleggers doch moest men eerst meer zeker heid omtrent de planologische haalbaarheid van de locale en ho gere overheid. De gemeente kan echter alleen zaken doen met een belegger, dus de koper', zo wordt het in de notitie geformuleerd. Een bijkomend nadeel is, dat de gemeente, bij een bestemming 'Huis van de Sport', zolang er geen belegger is gevonden ook geen onderhandelingen zou kunnen voeren met andere gegadigden voor grond. Die hebben zich al ge meld, in ruime mate, zo wordt op gemerkt. ruglopen en er toch wel rekening dient te worden gehouden met de aanwezigheid van de Houtrusthal- len (in verband met de daar aanwe zige atletiekbaan, red.) en mogelijk het Eemland-centre', zo vervolgt men in de notitie. Ook de cijfers over behoefte aan ruimte voor zaalsporten acht men m de notitie dubieus. En wel, omdat ze dateren uit de periode 1978 - 1983. VERKEER Verkeerstechnisch zouden zich eveneens moeilijkheden kunnen gaan voordoen, als het Huis van de Sport er komt. Waar gerekend wordt op een fors verkeersaanbod, met 20 keer per jaar grote evene menten, wordt getwijfeld aan de capaciteit van een twee-baans ont sluiting op de A-28. Een dubbel- baans aansluiting zou mogelijk noodzakelijk blijken. Fiancieel zou dat voor de gemeente Leusden een uitgave van twee miljoen gulden betekenen. Dat verkeersaanbod zou boven dien nog groter worden, indien speciale evenementen gelijktijdig plaats vmden met congressen of met het gebruik van kantoren. Files en sluipverkeer zouden het moge lijke gevolg zijn, wordt m de notitie opgemerkt. ANDERSLUIDEND PROBLEMEN 'Volgens de prognosebereke ningen van de initiatiefnemers zal de vulling van de sporthallen, ge zien de grote en steeds groeiende behoefte, geen problemen opleve ren. Ondanks alle toelichting in de brochure vragen wij ons toch af of dit werkelijk wel zo is en er toch met wat te optimistisch met cijfers wordt omgegaan. Feit is, dat som mige zaalsporten, zoals hockey, te Gezien de voorgeschiedenis in Leusden kan men uit deze notitie opmaken, dat het nieuwe college van B&W de zaken met zo maar, maar duidelijk op een rij heeft wil len zetten Daar vloeien duidelijk andersluidende gevolgen uit voort, dan bestuurlijk tot op heden gold. Namelijk, dat er - naast voordelen - een aantal duidelijke nadelen aan vestiging van een Huis van de Sport verbonden zou zijn. Het is de bedoeling, dat de ge meenteraad zich daar deze maand definitief over uitspreekt. LEUSDEN- Het coUege van B&W presenteert woensdag 11 mei in de raadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening een programma van eisen ten aan zien van de gemeentewerf. Rond de gemeentewerf ontstond vorig jaar de nodige deining, toen de arbeidsinspectie op een groot aantal punten met akkoord ging met de daar heersende werkom standigheden. Op basis van het voorliggende programma van eisen zal een voor- bereidingskrediet worden ge vraagd, om de plannen ter verbete ring van de gemeentewerf nader uit te werken. Na het zomerreces zal de raad zich over het defmitieve programma van eisen uitspreken. LEUSDEN- Het college van B&W stelt voor een kavel grond aan de Augustijnenhove te koop aan te bieden aan de heer H. A. van der Lugt uit Leusden. Daarmee lijkt een einde te komen aan een slepend conflict. Het vonge college wilde de ka vel verkopen asm de heer W.L. van de Bedem. Dat voorstel werd des tijds niet door de raad overgeno men. Van de Bedem procedeert nog steeds tegen het voor hem ne gatief uitgevallen besluit. RISICO t kleurrijke folder, waarin in 1984 werd aangekondigd, dat Leusden 'klaar' was voor het Huis van de Sport. Dat tikt Leusden echter ook in 1988 nog allerminst te zijn. Desgevraagd verklaarde ge meentelijk woordvoerder Hans Hermans, dat het college van B&W van mening is, dat er geen nsico's aan een eventuele beleidswijziging zitten. Aanleiding tot die vraag waren de recente bestuurlijke besluiten, die in Leusden moesten worden genomen omdat het voormalige college van B&W nu eenmaal be paalde toezeggingen had gedaan. In de eerste plaats, zo blijkt uit de antwoorden van de gemeentelijke woordvoerder, zijn er in het verle den geen toezeggingen gedaan. 'Waar de betrokken wethouder zich m het verleden uiterst positief uitliet over het Huis van de Sport, heeft hij de rol van de gemeente nooit anders gezien, dan als die van verkoper van de grond', aldus Hans Hermans. In de tweede plaats acht men de term 'beleidswijziging' met op zijn plaats. De gemeenteraad heeft zich namelijk formeel nooit over vesti gmg van een Huis voor de Sport in De Horst uitgesproken. Wel voor vestigmg ervan m 't Ruige Veld, maar dat keurde de provmcie des tijds niet goed. Daarmee zouden eventuele aan spraken van de initiatiefnemers op schadevergoeding van de baan moeten worden geacht. LEUSDEN- Het college van B&W is voornemens een bedrag ruim 150.000,- uit te trekken ter dekking van de kosten voor adviezen van het organisatie-adviesbureau Rijn consult. Het gaat om een vervolg van de werkzaamheden die het or ganisatie-adviesbureau eerder voor de gemeente vemchtte. Rijnconsult werd indertijd in de arm genomen om het ambtelijk ap paraat door te lichten. De gemeen te heeft het adviesbureau nu ook gevraagd de nieuwe organisatie structuur mede gestalte te gaan ge ven. LEUSDEN- Het college van B& W is voornemens een krediet van 125.000,- ter beschik king te stellen ten behoeve van het herstellen van het dak van montessorischool 't Ron de. Het college meent dat lan ger uitstel van de noodzakelij ke werkzaamheden onverant woord zou zijn. De problemen met het dak van de school dateren al vanaf de bouw, toen er bij de montage fou ten zijn gemaakt Even ngoreus werd het interieur van Bootsman mannenmode aan gepakt. Na een ingrijpende ver bouwing, die 17 apnl ter hand werd genomen, konden op 23 apnl de eerste klanten alweer verwelkomd worden. In krap vijf dagen tijd werd de zaak aeheel oDnieuw in- gencht. Nadat er van de winkel niet meer dan het casco bleef staan (de pui, de vloerbedekking, de pla fonds en het inteneur moesten er aan geloven), kon de wederop bouw beginnen. De achterliggen de gedachte bij de verbouwing was dat de zaak 'lichter' moest wor den. Dat effect werd nagestreefd door toepassing van lichte kleuren en gemarmerd metaal. Geheel in overeenstemming met de eisen des tijds is er m de nieuwe zaak ook veel met halogeenspots gewerkt. Door een meer speelse opzet van de inrichting en de toepassing van spiegels, oogt de zaak ruimer „We hebben hele leuke reacties gehad", laat de heer Bootsman we ten. „Ik denk dat we daaruit mogen concluderen dat we m onze opzet zijn geslaagd" Bootsman mikt met zijn collectie m de vernieuwde zaak op de doel groep mannen, die leuke, draagba re mode zoekt VAN DEN HOVEN Afgelopen donderdag, 5 mei, v/as voor brood- en banketbakker Hans van den Hoven m meerdere opzichten een feestdag Na ruim twee weken kon Var. den Hoven de deuren van zijn totaal vernieuwde zaak aan de Biezenkamp weer ope nen voor het publiek, dat er naar verluidt meteen al massaal op af kwam. „Na negen jaar vonden we dat het tijd werd om de winkel aan te passen", laat mevrouw Van den Ho ven weten. „Bovendien wilden we een banketbakkerij bij de winkel hebben. Dat is nu ook gereali seerd". In de nieuwe winkel, waar de kleuren blauw en crème domine ren, is extra veel aandacht besteed aan de presentatie van het brood en het banket. De toonbanken wer den overzichtelijker mgencht. Door met spiegels te werken, oogt de winkel ruimer. Juwelier Teunissen aan de Komenij m de Hamershof heropende 28 apnl na een ingrijpende verbouwing. ACHTERVELD - In de oor- logsstrijd tegen de Duit sers sneuvelden op 12 mei 1940 in Achterveld vijftien Nederlandse soldaten van het le Regiment Huzaren. Voor het eerst zal er in Ach terveld a.s. zaterdag 14 mei pon hiippnkomst ziin van oud- soldaten die toen in Achter veld hebben gevochten. Ver der zullen er ook directe na bestaanden van de gesneu velden aanwezig zijn De bijeenkomst in hotel De Roskam begint om 10.30 uur en duurt tot in de namiddag. Inlichtingen en organisatie tel.03425- 1481. ür r.A<vr?Y In bijna alle streken van ons land kunnen we het Ge kraagde Roodstaartje aan treffen. Als er maar loofbo men of struiken in de buurt zijn. Daarom zijn de gunstige biotopen: oude loofbossen, landgoederen, buitenplaat sen, hoogstamboom gaar den, parkbossen, knotwilgen- rijen, grienden en broekbos- sen. Voor zijn broedplaatsen maakt hij graag gebruik van natuurlijke boomholten en spleten. Zijn die niet aanwe zig dan neemt hij ook wel ge noegen met houtstapels, tak- kenhopen, opgestapeld griendhout of riethopen; als het nestje maar droog ligt. Daarom nestelt hij zelfs in muurnisen, schuren, onder afdaken en onder bruggen. Een enkele maal maakt hij gebruik van een nestkastje. Ze komen in de loop van maart en april vanuit hun overwinteringsgebied, dat ligt in Afrika ten zuiden van de Sahara, naar hun broedge bied. Begin mei bouwt het vrouwtje een nestje waarbij ze gebruik maakt van gras, wortels en mos en ze be kleedt het met haar en veren. Het legsel bestaat uit vijf tot acht lichtblauwe eieren die soms vaag gestippeld zijn. Die worden door het vrouw tje gedurende ongeveer twee weken bebroed. Nadat ze uit de eieren zijn gekomen wor den de jongen door beide ou ders gevoed en verlaten het nest na eveneens ongeveer twee weken. In de meeste ge vallen volgt dan nog een tweede broedsel. De Gekraagde Roodstaart is een mooi vogeltje, ongeveer zo groot als een mus. De bo venzijde is blauwgrijs, de zwarte keel vormt een scherp contrast met de witte boven kant van de kop en met de roestbruine borst. Ook de staart is roodachtig en glin stert als hij op en neer wordt bewogen en heeft een roest bruine stuit. Het wijfje, dat bij nagenoeg alle zangvogels veel nederiger is gekleed, is van boven grijsbruin en van onderen isabelkleurig met wat oranje. De vogels wor den vaak, door de rode borst, verward met het Rood borstje. Zeer kenmerkend voor de vogel is het trillen van de staart, vooral bij het neerstrijken op een zitplaats, waaraan men dadelijk de vo gel kan herkennen. De Gekraagde Roodstaart is een ijverige zanger. Als het nog helemaal donker is, on geveer anderhalf uur voor zonsopgang, beginnen ze al te zingen. De zang is een kort, melodieus lied, dat doet denken aan dat van de Rood- borst. Het lied eindigt in een zacht gekwetter. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5