Gemeenteraad lijkt unaniem gekant tegen komst Huis van de Sport Leusdenaar wil opheldering over term 'Van de Bedem-constructie' Tandaag in Se leusder krant* Initiatiefnemers stellen claim op schadevergoeding in het vooruitzicht: Buiten westen na feestje W. van de Bedem voelt zich gedupeerd inzake afketsen grondtransactie en laat beslag leggen op kavel bouwgrond: SERVA VOLVO Lezers service Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden lÊiluttn den Brink krant DINSDAG 17 MEI 1988 - 20e JAARGANG NO. 4 HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV (van de redaktie) LEUSDEN - Naar het zich laat aanzien is de Leusdense gemeen teraad unaniem tegen de bouw van een Huis van de Sport in bedrijventerrein De Horst. Afgelopen woensdag bleken de woordvoerders van alle partijen - met uitzondering van GPV/ SGP, die niet aanwezig was - ernstige bedenkingen tegen het plan te hebben. Zij verwoordden die twijfels tijdens een verga dering van de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening. Die negatieve mening bleek voor de initiatiefnemers van het projekt, de Stichting Stad en Rekreatie, aanleiding te zijn om zich nader te beraden op eventueel te ondernemen stappen. Woordvoerder R. Timmler van de stichting sloot daarbij een forse schadeclaim voor de gemeente niet uit. Het was voor het eerst, dat de gemeenteraad - in een commissie vergadering - zich uitvoerig boog over de wenselijkheid van een Huis van de Sport in Leusden. In vroeger dagen beperkte de discussie zich tot cryptische mededelingen terza ke van wethouder Jan Wagenaar (WD). Die was een fervent voor stander van het projekt. Zoals we vorige week dinsdag al schreven, zag de notitie op basis waarvan de raadsleden ditmaal discussieerden, er aanmerkelijk minder positief uit. Er werd onder meer in geconstateerd, dat er geen deugdelijk financieringsplan was, dat de bouwhoogte twaalf meter afweek van wat toegestaan is, dat de verkeersafwikkeling proble men zou kunnen opleveren en dat er negatieve effecten zouden kun nen ontstaan voor al bestaande, plaatselijke voorzieningen. AFWACHTEND De Doornse architect R. Timm ler, mede-initiatiefnemer voor het plan, voerde ten overstaan van de commissie aan, dat het aan de ge meente Leusden lag, dat er al die jaren nog geen investeerder was gevonden. De gemeente moest al tijd eerst nagaan, of de provincie piositief zou meewerken. Op die basis is jarenlang gewerkt. Dat kunt u ons niet verwijten', zei hij. Ook verweet hij het college van B&W, hem pas op het laats; te mo ment op de hoogte te hebben ge steld van de gemeentelijke notitie over het Huios van de Sport. Daar- Wethouder Joost de Jongh (WD): '...ik neem afstand van waar ik ge citeerd word...' door had het aan tijd ontbroken, om uitvoerig te reageren. De heer Timmler kondigde een dergelijke, uitvoerige reactie, aan. In brieven aan het college van B& W en aan de raadsleden had hij bovendien al laten weten, dat er inmiddels wel degelijk een 'grote belegger' was gevonden. Om on duidelijke redenen - noch de wet houder, noch de burgemeester zou men hebben kunnen bereiken - had men de naam van die belegger onder embargo bij gedeputeerde C. van den Oosten gedeponeerd. CURIEUS Wethouder Joost de Jongh (WD) ging daarop in op 'een aantal cu rieuze brieven'. Daarmee doelde hij op de bneven van de Stichting. De Jongh: 'Ik neem afstand van waar ik geciteerd word. Wat de gedeputeerde betreft, die vroeg mij hier de volgende verklaring af te leggen: hij neemt volstrekt af stand van die brief (waann de naam van de belegger wordt ge noemd, red.). Hij heeft op geen enkele wijze de indruk willen wek ken, betrokken te zijn bij het pro jekt. En ook wil hij op geen enkele wijze vanuit Gedeputeerde Staten invloed uitoefenen op de volstrekte autonomie van de gemeente. 'Als mij dit van tevoren was meege deeld, had ik hier niet aan willen meewerken', zo liet de gedepu teerde weten', zei de wethouder. Daarop benadrukte hij nog eens, dat de gemeente verder moet met het ontwikkelen van De Horst. 'Met deze analyse vanuit de neutraliteit hebben we de problemen op een rij laten zetten. In het stuk staat geen enkele mening van het colle ge. Als de raad stelt, dat het Huis van de Sport ewr moet komen, ge- beun dat ook. Zo niet, dan gaat hei met door', aldus De Jongh. MINDER Tijdens de discussie was het daarop Ton Voortman (WD) die erop wees, dat er ten aanzien van bedrijventerrein De Horst inmid dels een totaal andere situatie is ontstaan, dan oorspronkelijk het geval was. De Horst omvatte oor spronkelijk veertig hectare. 'Maar met de discussies over het nieuwe streekplan en de gevolgen van de zogenaamde Randstadgroen structuur mogen we blij zijn als we zeventien hectare overhouden', al dus Voortman. Hij legde dan ook de nadruk op het zorgvuldig invullen van dat ge bied, waarbij vooral de plaatselijke werkgelegenheid voorop zou moeten staan. Voortman uitte daar bij ook kritiek op de handelwijze van voormalig wethouder - en par tijgenoot - Wagenaar. 'Al in sep tember vorig jaar heb ik gevraagd om een principiële discussie over het Huis van de Sport Waar Gede puteerde Staten toen simpel ak koord waren gegaan met een pro cedurekwestie, werd dat toen uit gelegd als een Himmelhochjau- chende instemming met het plan', aldus Voortman. Van Galen mag bouwen Reparatie lekkende schooldaken gaat gemeente veel geld kosten Uitgifte bouwkavels wordt nader bekeken Leges Hinderwet drastisch omhoog Antilopen terug naar af Twee dagen topvolleybal in jeugdtoernooi Leos LHV gedesillusioneerd na onnodig verlies Pag. 3 Pag. 3 Pag. 5 Pag. 5 Pag. 5 Pag. 6 Pag. 7 Titelkansen Lookhorst zo goed als verkeken Pag. 7 AANNAMES Gert de Weerde (PvdA): '...luchtfiet serij...' Hij noemde het plan niet door timmerd genoeg, en teveel gaba- seerd op aannames. 'Het is een mooi projekt. Het heeft uitstraling en aantrekkingskracht. Maar dat is nu juist het probleem. Waar moe ten we met die aantrekkingskracht naartoe? We hebben geen grond meer. En het mag weliswaar finan cieel aantrekkelijk zijn, daar ligt vervolg op pagina 5 LEUSDEN - De politie trof don derdagmorgen om half drie op het fietspad langs de Heiligen- bergerweg een bewusteloze jongeman naast zijn fiets aan. Pogingen om hem bij te bren gen, lukten niet. De jongen, afkomstig uit Leusden, werd naar het Amersfoortse Elisa- bethziekenhuis gebracht. Daar bleek, dat hij op een feestje te veel alcohol gedron ken had. Hij had er een vorm van vergiftiging aan overge- houden.En wel m een dergelij ke mate, dat hij het eerste uur in het ziekenhuis op de behan deling nauwelijks reageerde, aldus de politie. (van de redaktie) LEUSDEN - Leusdenaar W. van de Bedem wil graag van wet houder Joost de Jongh (WD) vernemen, wat hij moet verstaan onder de 'Van de Bedemconstructie'. Die term wordt gehan teerd in een interne juridische notitie van de gemeente, die handelt over het Huis van de Sport. De heer Van de Bedem heeft inmiddels beslag laten leggen op een kavel bouwgrond aan de Augustijnenhove. Die grond zou hij oorspronkelijk hebben kunnen kopen. Maar de gemeen teraad besliste in november vorig jaar anders, zodat de ontbin dende verklaring in het voorlopige koopcontract tussen de gemeente en Van de Bedem in werking trad. Woensdagavond bleek, dat de heer Van de Bedem de hand heeft weten te leggen op een interne juridische notitie van de gemeente, waarin de term 'Van de Bedemconstructie' wordt genoemd. Het is een ambtelijk stuk over de mogelijke juridiche gevolgen van een afwijzen door de gemeenteraad van het Huis van de Sport. Het stuk staat gedateerd op 27 april van dit jaar. Waar als samenvattend advies in het stuk wordt opgemerkt, dat de juridische aspecten van een dergelijk besluit in de commissies Algemene Bestuurszaken en Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening in beslotenheid zouden moeten worden behandeld, mag men aannemen dat de gemeenteraadsleden kennis van het stuk hebben genomen. BESLAG CRUCIAAL In de, als 'vertrouwelijk' aange merkte notitie staat een cruciale passage, waaraan de heer Van de Bedem de mening ontleent, dat er recent een spelletje met zijn belan gen is gespeeld. Die passage luidt als volgt: 'Reeds in een vroegtij dig stadium is aan een lid van uw college (portefeuillehouder) me degedeeld, dat in ieder geval reke ning moet worden gehouden met het feit, dat de zogenaamde 'Van den Bedum constructie' opnieuw moet worden toegepast (voorstel doen aan de raad/ raad neemt het voorstel niét over)'. GESCHIEDENIS Om duidelijk te maken, hoe de zaak in elkaar steekt, is het nodig even terug te gaan in de geschie denis. Voor de betreffende kavel waren twee gegadigden met een medische indicatie. Als eerste stond de heer Van de Bedem inge schreven, als tweede de familie Van der Lugt. Omdat het toenmalige college de zwaarte van die indicaties niet in redelijkheid kon afwegen, werden de twee gegadigden medisch ge keurd door de GGD. De betreffen de arts liet daarop weten, dat hij op basis van de medische gegevens geen voorkeur uit kon spreken. Daarop besloot het college, de grond aan de heer Van de Bedem aan te bieden, omdat hij zich nu eenmaal als eerste gegadigde had gemeld. Om welke reden dan ook, ging de gemeenteraad daar niet mee akkoord. De raad liet - al in de betreffende commissievergaderin gen - duidelijk blijken dat men van mening was, dat de kavel naar de tweede gegadigde zou moeten gaan. Met zoveel woorden werd toen gezegd, dat verschillende ge meenteraadsleden van mening wa ren, dat de medische indicatie van de familie Van der Lugt zwaarder woog, dan die van de farrulie Van de Bedem. CLAIM Om echter een mogelijke scha declaim te voorkomen - de heer Van de Bedem had inmiddels al een voorlopig koopcontract en had de grond al aan de gemeente be taald - gebeurde het volgende: het college stelde de raad voor de grond aan de heer Van de Bedem te verkopen, waarop de Raad niét akkoord ging met dat voorstel. Daarmee trad de ontbindende bepaling, zoals die in ieder voorlo pig koopcontract wordt opgeno men en waarin als voorwaarde staat vermeld, dat de gemeente raad eerst met de verkoop in moet stemmen alvorens er rechtskracht aan het voorlopige contract kan worden toegekend, in werking. OPHELDERING Tegen die achtergrond gezien vroeg de heer Van de Bedem wet houder De Jongh woensdagavond, wat hij diende te verstaan onder de 'Van de Bedemconstructie'. De wethouder wenste daar niet op in te gaan. 'Dat is geen officieel ge meentelijk stuk', luidde zijn ver weer, 'want er staan geen parafen op'. Daarop stelde de heer Van de Bedem, dat hij nooit antwoord had gehad op een bnef aan de ge meente (gedateerd 10 maart van dit jaar), reden waarom hij er zijn ad- AMERSFOORT DEALER Amslerdamscweg 7 lel 033-630154 vocaat op 27 april nog eentje had laten schrijven. KAVEL In die brief vraagt de heer Van de Bedem om toewijzing van een kavel, die gelegen is op de hoek van de Princenhoflaan en de Beau- fortlaan. Daarmee zouden wat hem betreft de problemen zijn opgelost. Daarbij wees hij erop, dat hij al sinds dne september 1976 voor een bouwkavel staat ingeschreven. De hele gang van zaken was voor de heer Van de Bedem in elk geval aanleiding, om beslag te laten leg gen op de kavel aan de Augustij nenhove. Bovendien heeft hij een voorlopig getuigenverhoor ten overstaan van de Utrechtse rech- ter-commissaris gevorderd van vier gemeentelijke ambtenaren. Alhoewel de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening woensdagavond instem de met de verkoop van de bouwka vel aan de familie Van der Lugt is het daarmee maar de vraag, of die verkoop wel gepasseerd kan wor den. Juridisch gezien is het m elk ge val zo, dat de gemeente óf een borgsom moet storten ter waarde van honderdvijfentwintigduizend gulden, óf het beslag op de grond met een kort geding moet aan- Op de hoek van de Princenhof en De Beaufortweg blijkt nog een bouwkayel beschikbaar. De heer Van de Bedem zou daar graag bouwen, nu de kavel aan de Augustijnenhave aan zijn neus voorbij is gegaan. vechten, om eventueel weer over de grond te kunnen beschikken. 'AGREEMENT' Tijdens de vergadering refe reerde de heer Van de Bedem ver der aan een 'gentleman's agree ment' (een zogenaamd herenak koord), dat hij met de wethouder zou hebben gehad. Het kwam erop neer, dat de wethouder hem be loofd zou hebben de betreffende bouwkavel niet te verkopen, voor dat er voor de heer Van de Bedem een alternatieve oplossmg gevon den was. De wethouder gaf toe, dat hij dat had toegezegd. Maar hij wees erop, dat hij gehouden wsas aan wat de gemeenteraad wil. En die had hem duidelijk laten weten, dat hij de grondtransactie met de fami lie Van der Lugt af moest ronden. Wethouder De Jongh had daar de advocaat van de heer Van de Be dem ook van m kennis gesteld. Tijdens de vergadering werd ook nog duidelijk, dat naast de blijkbaar bestaande kavel op de hoek van de Princenhof en de Beaufortlaan er nog drie zoge naamde bednjfskavels beschik baar komen. Naar uit de woorden van wethouder De Jongh viel op te maken, zal de heer Van de Bedem mogelijk voor één van die kavels in aanmerking komen. Waarbij de wethouder overihgens nadrukke lijk stelde, dat dat bekeken zou worden op een manier, die ook recht doet aan de andere gegadig den, die op de gemeentelijke lijst voor een bouwkavel staan. Veel tuinartikelen kunnen wij u leveren, zoals: bielzen, hekjes, rondhout, planken en palen voor schutting enz. Ook daar zijn wij groot in! Bouw Keukencentrum ••••••Mi •••••••••••••••J Keukens? Meer dan 65 modellen in onze showroom. En kwaliteit en vakmanschap. Mn OUDSTE EN VERTROUWDSTE ADRES IN DE OMOEVINO Cwerewrg 326 Rhentn OUt* 1*M1 Mb) Bouw- Keukencentrum Wand- en vloertegels? Eigen import uit Italië Onze showroom staat er vol mee. HET OUDSTE EN VERTROUWDSTE ADRES IN DE OMOEVINO |B]tfan den Brink cuwwft 1» Bum cut* - 1*0*1 Mb) JdraMMWi Bouw- ft Keukencentrum Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met BDU b v afd Lezersservice, tel.nr. 03420-94206. (advertenties) KONIJNTJE IN DE WETERING VAN DE BEDEM: constructief

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1