Uitgifte bouwkavels wordt nader bekeken Leges hinderwet drastisch omhoog commentaren— meningen- mm 'Dat loten hier in Leusden kennen we' Raadslid Joop Kool (Leusden'85): 'Sherlock' Kool Avondfiets- vierdaagse Werkelijke kosten worden in vergunning doorberekend Klaverjas- en jokeravond AVO-collecte Ongelukkig Echte valeriaan plaatselijk nieuws DINSDAG 17 MEI 1988 (van de redaktie) LEUSDEN - Er zal opnieuw gekeken worden naar de manier, waarop in Leusden de vrije sectorkavels worden toegewezen. Dat was de slotsom van een discussie in de desbetreffende commissie, afgelopen woensdag. Aanleiding tot de discussie was een notitie van B&W over het on derwerp. Eigenlijk wil het college af van de manier waarop het nu gaat: toewijzing op basis van de datum van aanmelding, en gewoon de beschikbare kavels verloten on der alle gegadigden. Daar bleken de meeste commis sieleden nogal problemen mee te hebben. Zij vonden dat eigenlijk niet eerlijk voor al diegenen, die al jaren ingeschreven staan en die nu net voor een kavel in aanmerking zouden kunnen komen. Wat 'medische indicaties' voor de toewijzing van kavels betreft, lagen de kaarten duidelijk. Daar wilden alle commissieleden van af. In die zin, dat het mogelijk zal blij ven dat voor een gegadigde met een dergelijke indicatie een uitzon dering wordt gemaakt. Het zal dan echter minimaal wel moeten gaan om de bouw van en aangepaste woning. En of het college een der gelijke uitzondering terecht maakt, zal de gemeenteraad dan wel aan de hémd van het betreffende voor stel beoordelen. Ook de zogenaamde 'bedrijven- kavels' verdwijnen. Dat waren ka vels, die het vonge college in re serve hield voor het vestigen van bedrijven. De redenermg was, dat het voor bedrijven aantrekkelijker gemaakt zou kunnen worden zich in Leusden te vestigen als hen, naast een bedrijventerrein, tevens een vrije sektorkavel aangeboden zou kunnen worden. Aangezien daêur echter niet of nauwelijks gebruik van werd en wordt gemaakt, was de commissie het erover eens dat die kavels ge woon beschikbaar moeten komen. (van de redaktie) LEUSDEN - De voorkeur om vrije sector-kavels te gaan verloten, in plaats van op tijdstip van aan melding toe te wijzen, kon afgelopen woensdag niet ieders instemming ver krijgen. daar waren ver schillende redenen voor. Raadslid Joop Kool (Leus den'85) bleek vooral be zwaar te hebben tegen het verloten zelf. 'Meneer de voorzitter, als ik u mag uitnodigen voor een boottochtje vanaf De Korf in de richting van het Valleikanaal, dan zult u wel begrijpen wat ik be doel. Dan komen we achtereenvolgens de ka vels tegen van de heren Stein, Mikkers, Van de Geer, Van Gooi en Rade maker', aldus Kool. Daarmee wees hij op de meer dan opvallende uit komst van de toenmalige loting, waarbij de fraaiste, aan het water gelegen ka vels, bij loting toevielen aan hoge gemeentelijke ambtenaren, de toenmali ge gemeentesecretaris en aan de toenmalige burge meester. Kools conclusie luidde dan ook: 'Dat loten hier in Leusden, dat kennen we wel'. Wethouder Joost de Jongh (WD) constateerde daarop droogjes, 'dat som migen van de mensen die u noemt, nu echt zijn uitge loot'. Daarop meldde Kool: 'dat ik dan ook verschil lende prominente WD- ers maar heb weggelaten'. Gert de Weerdt (PvdA) wist de reden. 'Dat komt natuurlijk, omdat je toen zelf nog een prominent lid van die club was'. Waarna de aanwezigen, Joop Kool (Leusden 85 '...booltochtie zou duidelijk maken wat ik bedoel...' refererend aan het voor gestelde boottochtje van de heer Kool, niets anders restte dan te constateren dat hij blijkbaar uit de boot gevallen was... LEUSDEN - De gemeente Leusden gaat het pand Ha- mersveldseweg 93 kopen van mevrouw B.S. Boele. Daarmee is een bedrag van haast een half miljoen gulden gemoeid. De ge meente heeft de grond no dig om het tweede deel van De Hamershof te kun nen realiseren. De hoogte van het bedrag was raadslid Joop Kool (Leusden'85) in het ver keerde keelgat geschoten. Temeer, daar de verkoop ster de woning tot 31 de cember 1990 zal mogen blijven gebruiken. Kool constateerde, dat het pand wordt verhuurd aan een tandarts en aan 'een jong stel'. 'Ik zou wel eens willen weten, wat ze aan huur krijgt van die tandarts. Maar daar kom ik nog wel achter1, zei de heer Kool. Waarmee duidelijk mag zijn dat de naam 'Sherlock' Kool, zoals we die al eens eerder bezigden, ook hier op zijn plaats is. LEUSDEN- De Trim- en Toerclub Leusden organiseert dit jaar voor de zesde keer in successie de avondfietsvierdaagse, die van 30 mei tot 3 juni gehouden wordt. Deelnemers kunnen naar keuze tochten van 15 of 30 kilometer per avond maken. De fietsvierdaagse is uitgespreid over vijf dagen, zodat deelnemers zelf kunnen bepalen welke vier avonden het beste uit komen. De tochten beginnen 's avonds tussen 18.00 en 19.00 uur. Bij het startpunt, de Roda-kantine op het Burgemeester Buiningpark, zijn deelnameformulieren verkrijg baar. Deelname kost vijf gulden per persoon, terwijl kinderen tot twaalf jaar de helft van dat bedrag betalen. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij de rijwiel handelaren Blom, Zwarteweg 27 of Fiets-Inn in de Hamershof. LEUSDEN- De werkgroep 'Juliana' uit Leusden-Zuid, sluit het kaartsei- zoen op donderdag 19 mei af met een klaverjas- en jokeravond. Er zijn een aantal leuke prijzen te win nen. De avond wordt gehouden in De Woelige Hoek, Irenelaan 1 in Leus- den-Zuid en begint om 19.30 uur Inschrijven is mogelijk vanaf 19.15 uur. Deelname kost f. 3,50. Het eer- LEUSDEN - De gemeente Leusden zal binnenkort de plaats zijn waar men het meest in rekening gebracht krijgt voor het verle nen van een hinderwetvergunning. ,,In de regio zullen we tij delijk de duurste zijn", aldus wethouder van financiën Bram Vroon (CDA). Reden voor de drastische verhoging is gelegen in het feit dat de gemeente in het vervolg bedrijven wil laten betalen voor de kosten die ze zelf veroorzaken. Tot nu toe krijgt de gemeente maar zo'n 10% terug van de kosten die gemaakt worden als iemand een hinderwetvergunning aanvraagt. Die opbrengst komt uitsluitend binnen in de vorm van leges die geheven wor den. (van één onzer medewerkers) Eerder kondigde wethouder Cani Verduin (PvdA) aan dat de milieu problematiek in Leusden voor een deel via de hinderwet wordt aan gepakt Bedrijven die tot nu toe niet over de benodigde hinder wetvergunningen beschikten of een verouderde vergunning heb ben zullen strenger worden aan gepakt. De gemeente wil de kos ten die één en ander met zich meebrengt zoveel mogelijk via le ges terugkrijgen. Met de wet in de hand kan de ge meente een aantal kosten die ver band houden met het aamvragen en verstrekken van een hinder wetvergunning in de vorm van le ges op de aanvrager verhalen. De gemeente Leusden zal dit ook daadwerkelijk gaan doen waar door een hinderwetvergunning aanmerkelijk meer gaat kosten. In een aantal gevallen wordt die zelfs enkele malen duurder dan tot nu toe. MOEITE De gemeenteraad zal straks niet veel moeite hebben met het aan nemen van het raadsvoorstel Al- nck Parson (WD) noemt het lo gisch dat een bednjf betaalt voor ste kopje koffie is gratis. Belangstellenden kunnen bellen met 942207 of 940046. LEUSDEN- In de week van 16 tot en met 22 mei zullen ruim 220 collec tanten m Leusden, Achterveld en Stoutenburg langs de deuren gaan en vragen om een bijdrage voor de AVO-collecte. De opbrengsten van de collecte komen ten goede aan de minder-valide medemens. De organisatie hoopt dit jaar het bedrag van vong jaar (toen werd f. 11.500,45 opgehaald) te overschrij den. Met dat bedrag scoorde Leus den landelijk erg hoog. De gang van zaken rond een bouwkavel aan de Au- gustijnenhove heeft in middels tot verwikkelin gen geleid, die een snelle realisering van woning bouw ter plaatse kunnen belemmeren. Dat is voor alle partijen een spijtige ontwikkeling. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de wat diffuse besluitvor ming van de gemeente raad over die kavel. Wat in de openbaarheid name lijk nooit duidelijk is ge worden is, wat voor de raad de reden was om die bouwkavel anders dan in eerste instantie voorgeno men, te verkopen. Waar de medische indi catie voor een arts geen duidelijk onderscheid kon maken, kon de gemeente raad dat, om onbekende, maar haar moverende re denen, wel. Dat de andere Leusden- se gegadigde, die als eer ste in aanmerking kwam, zich daar niet bijster ge lukkig bij voelt, is begrij pelijk. Dat betrokkene de idee krijgt, dat er een spel letje met zijn belangen is gespeeld als hij een inter ne, vertrouwelijke notitie van de gemeente in han den krijgt waarin zijn naam wordt gebruikt in di rect verband met het woord '-constructie', is méér dan begrijpelijk. Het verweer van de wet houder, dat het geen offi cieel stuk zou zijn is daar bij uiterst zwak te noe men. Het gaat wel degelijk om een intern stuk van de gemeente. Een juridisch advies waarvan men, ge zien de strekking en de er- Wil van der Kar (CDA): '...werkge legenheid inventariseren...' vervolg van pagina 1 niet onze eerste taak. Die ligt bij eigen werkgelegenheid', consta teerde Voortman. Naast op punten als grondprijs, bouwhoogte en verkeer had hij bo vendien zware kntiek op de han delwijze van de stichting. 'Ik had toch gedacht, dat nu de aansluiting op de A-28 erdoor is, we nu wel eens een concreet plan op tafel zouden krijgen. De briefwisseling van de laatste tijd vind ik dan ook ronduit curieus en de irritatie van de satichting over het feit, dat men te weinig tijd zou hebben gekregen vind ik volstrekt onbegrijpelijk. Dit projekt sleept nu al acht jaar, het lijkt wel een olifantsdracht'. 'En dan, aan moeten kloppen bij een gedeputeerde om de naam van de belegger te kunnen vernemen, dat is ook hoogst eigenaardig. Dit plan, gevoegd bij wat we wél we ten, is te weinig voor een positief advies', besloot Ton Voortman. INVENTARISATIE Wil van der Kar (CDA) vroeg daarop, of de werkgelegenheid van een Huis van de Sport wel aan zou sluiten op de werkgelegen heid, die in Leusden gevraagd wordt. 'Is dat wel eens geïnventari seerd? En wat bieden andere ge gadigden?', vroeg zij de wethou der. Ook de grondprijs 150,- per vierkante meter, red.) vond zij rij kelijk laag. Dit gezien de ligging vlak aan de A-28. AANVRAAG Ep Oostra (D66) vond het hoog tijd, dat de zaken eens op een nj werden gezet. 'Het kan belangrijk kan zijn voor Leusden, maar het moet wel worden gedragen door de bevolking. En tot nu toe zijn we uitsluitend geïnformeerd over de voordelen, nog nooit over andere factoren. Ik wil dan ook mijn oor nog eens te luisteren leggen bij mijn achterban', zei hij. Daarnaast vroeg Oostra zich af, of er nu al een reele aanvraag voor de aankoop van de grond lag. Of mogelijk een akte, waarbij al een reservering was geregeld. 'Want zoals het nu ligt, mogen we niets weten, maar wel beslissen. Dat kunnen we met maken', hield hij de wethouder voor. UITSTEL Joop Kool (Leusden'85) vond, 'gezien wat er nu allemaal boven tafel komt', waarmee hij op de brie ven van de stichting doelde, dat de stichting het voordeel van de wtijfel moest krijgen. 'Geef ze twee weken uitstel om met een uitgewerkt plan te komen. Gezien de lange tijd dat ze er al mee bezig zijn mag dat geen probleem opleveren. Indien dat niet lukt, kunnen we de kwestie als een afgedane zaak beschou wen', zei hij. WENSELIJKHEID Gert de Weerdt (PvdA) was het daar met mee eens. 'Als we met het voorstel van de heer Kool mee gaan, is het toetsen van de wense lijkheid van de baan. We moeten nu bekijken, wat er voor plan ligt en of we dat wenselijk achten. In het verleden hebben we dit plan al eens als 'luchtfietsenj' bestempeld, dus het zal niemand verbazen, dat wij ertegen zijn'. De Weerdt bleek het eens te zijn met de meeste bezwaren, zoals zijn voorgangers die al tijdens de dis cussie naar voren hadden ge bracht. Wel merkte hij nog op, te vinden dat uit de houding van de stichting 'een bepaalde mate van arrogantie' viel op te maken. 'In feite zegt men: u beslist nu maar en dan vertellen wij later nog wel ens wie het gaat bouwen'. INFO Bovendien wilde hij vastgelegd zien, dat de geing van zaken rond de uitvoerige info, die ooit over het plan was vervaardigd, zich buiten zijn waarneming had voltrokken. 'We hebben toen gevraagd, of ons dat niets kostte. En het antwoord was: nee hoor, dat kostte niks. Dat blijkt nu anders uit te pakken, maar dat hebben wij nooit geweten', al dus De Weerdt. AFGEHOUDEN Ep Oostra (D66): '...dat kunnen we niet maken...' Wethouder De Jongh stelde in zijn beantwoording, dat de in de notitie genoemde grondprijs van honderdvijftig gulden per vierkan- Ton Voortman (WD): '...totaal an dere situatie... te meter een aanname was van de steller van het stuk. 'Er is nog mets vastgesteld en gezien de ligging van de grond is dat te weinig', zei hij. 'In het verleden is op het gebied van werkgelegenheid een aantal aanvragen afgehouden. Nu ik hier zit, wens ik dat met te doen. Er is contact met een aantal bekende bedrijven over grond in De Horst. Die bedrijven bieden werkgele genheid voor alle lagen van de be volking' zei hij in antwoord op de vragen. Tenslotte deelde hij nog mee, dat er geen aanvraag voor grondver- kop lag, evenmin als een reserve- nngs-akte. Wat de opmerking van Leusden'85 over evenuteel uitstel van twee weken, vond de wethou der het 'niet de manier omdat de vraag is, of wij planologisch reke ning willen houden met een Huis van de Sport'. Bij de laatste ronde bleek dat alle commissieleden tegen de komst van een Huis van de Sport waren. Alleen Ep Oostra maakte nog een voorbehoud vanwege het raadple gen van zijn achterban. Wethouder Bram Vroon (CDA): '...kostendekkende leges nader bekijken... de kosten die het zelf veroorzaakt. „Een bedrijf zal zelf ook zijn kos ten proberen te verhalen op een ander", aldus Parson in de verga dering van de commissie finan cieel beleid en beheer. Alleen ex-wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) had wat moeite met de voorgestelde le gesverordening. „Niet erg be- drijfsvriendelijk" zo omschreef het raadslid de plannen van het college. Van Woudenberg zou graag zien dat het voorstel ter sprake wordt gebracht in de werkgroep economische zaken en in de zogenaamde agrarische werkgroep. Van Woudenberg geeft er de voorkeur aan om de verhoging gefaseerd door te voe ren. „In ieder geval kunt U een run verwachten op de afdeling die de hinderwet uitvoert", zo voor spelde Van Woudenberg PROFIJT Om zoveel mogelijk profijt te heb ben van een drastisch verhoogde leges wil het college de verorde ning zo snel mogelijk in werking laten treden. Om deze reden zal het raadsvoorstel dan ook nog deze maand in de gemeenteraad behandeld worden. De verorde ning zal dan echter met direkt in werking treden. Dat gebeurt pas een dag nadat het bericht van 'Ko ninklijke Goedkeuring' is ontvan gen Met de nieuwe leges worden met alle kosten die de gemeente maakt in het kader van de uitvoe- ring van de hinderwet gedekt. Een berekening heeft echter uit gewezen dat in ieder geval 40 a 50 van alle kosten voortaan ver goed wordt. Een groot verschil met de nog geen tien procent die nu terugkomt in de vorm van le ges. Of de gemeente het beleid gaat doorvoeren om alle leges voort aan kostendekkend te doen zijn is nog met duidelijk. „We zullen het in ieder geval overwegen" ant woordde wethouder Vroon op een desbetreffende vraag van het Leusden '85 raadslid Rolf Blauw. Echte valeriaan is een vrij al gemeen voorkomende, over blijvende plant die ongeveer een meter hoog kan worden. Hij komt vooral voor op voch tige plaatsen, aan de oevers van sloten en plassen en in vochtige loofbossen, liefst in niet al te voedselarm milieu. Maar de vochtigheid van de bodem is een allesoverheer sende factor. De plant heeft een korte wor telstok, soms met korte uitlo pers, de stengel is kantig en hol en de geveerd-samenge- stelde bladeren zijn tegen over elkaar geplaatst. De rose, trechtervormige bloe men staan in een soort schelmachtige pluim en bie den voedsel en onderkomen aan veel bloembezoekende insekten; veel dagvlinders en talrijke soorten vliegen, kevers, wespen, bijen en hommels. De bloeitijd is van juni tot september. Over de verklaring van de wetenschappelijke ge- v/: -u.. }-> wuv - 'v - o -i. :!p f triITC VAIXRIANM in vervatte adviezen, aan mag nemen dat de raads leden het kennen. En dat betekent, dat het betref fende juridische advies in het college van B&W is be sproken en als zodanig ak koord is bevonden. De vraag, of er parafen op staan is dan ook niet meer dan een academische kwestie. De bestuurlijke proble men in de gemeente Leus den worden momenteel voortvarend aangepakt. Los van een ingrijpende reorganisatie is er daarbij regelmatig op gewezen, dat ook de "bestaande cul tuur" moet veranderen. Daarin zou 'niets meer te verbergen moeten zijn', en zou het openbaar bestuur zich 'in alle openheid' moeten gaan afspelen. Dat lijken, gezien wat zich in Leusden heeft af gespeeld, geen overhaas te gevolgtrekkingen. En ook valt zonder meer aan te nemen, dat die opmer kingen allemaal in alle ernst gemeend werden. De notitie met daarin de term Wan de Bedemcon- structie' lijkt echter wel zeer tegenstrijdig aan het nagestreefde beleid, evenals de reactie van de wethouder waarin hij zei, dat het geen officieel stuk zou zijn. Het ware beter om, in navolging van het aange kondigde beleid, zaken die om wat voor reden dan ook scheef zijn gelopen, gewoon recht te trekken. Daarbij zijn 'constructies' overbodig en is geen ver dere discussie nodig over de vraag, of het hier ge woon ongelukkig woord gebruik betreft, of een - in derdaad -ongelukkige constructie. slachtsnaam, Valeriana, is men het niet eens. Sommigen menen dat de naam is afge leid van het latijnse valere, dat gezond zijn, rich welbe vinden betekent, in verband met de geneeskrachtige wer king van de plant. Minder waarschijnlijk is, zoals ook wel wordt verondersteld, dat hij is genoemd naar de Ro meinse arts Valerian us of naar de keizerin Valeria. De soortnaam officinalis duidt op het gebruik als artse nij plant; monniken destil leerden er, in hun werkplaats of officina, een middel uit dat bij verschillende riekten en kwalen aangewend kon wor den. Het poeder, gemaakt uit de wortels, zou geschikt rijn tegen chronische zenuwkwa len en koortsige riekten. Ook zou het geschikt rijn als mid del tegen wormziekten. Een grote roep ging er van Valeriaan uit in de Middel eeuwen als middel tegen de pest, waardoor Europa in die tijd werd geteisterd. Volgens de overlevering zou, tijdens zo'n epedimie, een meisje een vogel hebben horen roe pen: ,,Valeriaan-valeria«m". Ze vertelde het aan haar om geving en dat werd gezien als een teken uit de hemel om de plant als geneesmiddel te gebruiken. Ook was het, in die tijd, een prima middel om heksen te herkennen. Men hing een plant op aan de zol dering en wanneer er een heks binnenkwam, begon de plant te bewegen. Om een rijke visvéuigst te verkrijgen moest men de als aas te ge bruiken wormen een nacht bij valeriaanwortels bewa ren. De gedroogde wortel heeft een karakteristieke geur, waarvan nog altijd wordt be weerd dat deze een onweer staanbare aantrekkings kracht op katten uitoefent. In sommige streken vindt men de reuk blijkbaar niet zo aan genaam, want daar noemen ze de plant 'Duivelsdrek'. De duivel zou rijn behoefte op de plant hebben gedaan uit wraak omdat de plant de mensheid zoveel goeds deed. Ook in de Germaanse goden leer komen we de plant te gen. Als de godin Hertha op haar, met hopranken ge toomde edelhert reed, ge bruikte ze een valeriaansten gel als rijzweep. Nog altijd wordt deze oude artsenijplant in diverse vor men toegepast als kalmerend middel en wordt hiervoor speciaal gekweekt. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5