Ik probeer een beetje los te komen an dat hele super gedetailleerde' In Leusden is tussen acht en tien jrocent van bevolking alcoholist' I lousilci* hnnwfc rancien van Westering won weer prijs met illustratie: Rijverbod fieuwe werkgroep Anonieme Alcoholisten van start in De Kom Vergadering De Rossenberg Vergadering Solidariteits- winkel Avond voor alleenstaanden Wegenonderhoud DONDERDAG 19 MEI 1988 plaatselijk nieuws 11 LEUSDEN - Op donderdagavond 19 mei, kwam de nieuwe werkgroep van de Anonieme Alcoholisten voor het eerst bij elkaar in de Kom in Leusden. Ze hielden de voorbereidende bespreking voor de werkgroep die vanaf donderdag 26 mei in de Kom, om 20.00 uur officieel van start gaat. De bijeenkomsten die eveneens onder auspiciën van de AA maandelijks in 't Hamershuis worden gehouden, gaan gewoon door. door Marianne de Valck informatie te geven over alcoholis me. jEUSDEN - Van 7 tot 30 mei a.s. exposeren de door de i derlandse Illustratoren Club meest gewaardeerde Neder- H dse illustratoren in het Stedelijk Museum in Amsterdam. tg or de tweede maal hoort Francien van Westering (37) uit ^isden daarbij. Vorig jaar won zij de eerste prijs in de catego- Institutioneel, met de kerstkaarten die zij (in opdracht van tionale Nederlanden) maakte. Dit jaar waren haar tekenin- C 1 van bekende Nederlanders met hun huisdieren, gemaakt or het weekblad Libelle, goed voor een derde prijs in de egorie Redaktioneel. door Marianne de Valck )e bezoekers van de tentoon- iling, tot 30 mei a.s. in het Stede- Museum, hebben de mogelijk- d een illustratie aan te wijzen, ncien van Westenng heeft bij- folg nog een kans op de pu- iksprijs, wanneer voldoende ien iaten merken dat ze haar lie van Kees Brusse, met schaap Brania Ruficollis hoog waarde- Een van de mensen die de ilieksprijs aangeduid heeft, ont- :gt een tekening. TAILS inmerkend voor Francien's stijl fijie gedetailleerde perfectie die »eet te bereiken met behulp van orpotloden. Vooral huisdieren ent ze graag, tot in de perfectie, 11e mogelijke houdingen en met mogelijke uitdrukkingen. Een vone poes voor een kunstwerk, tzelfde geldt voor planten, bloe- n, sprookjesachtige figuren en tretten. Ze heeft een bijzonder kenbare stijl. Vie eenmaal gaat letten op de letailleerde tekeningen geac teerd door het bijgebruik van stiften, of aquarel, herkent al 1 de boekomslagen, wenskaar- kalenders en met in de laatste ats de illustraties die zij voor elle en tegenwoordig Margriet akte en maakt. De meeste van tekeningen kennen een dui- ijke omlijsting, als een raam met wijls sponningen waar de teke- 3 in gevat zit, zonder de kade als absoluut te handhaven. Me nig hand, muts of staart, spot met de omlijsting door eruit te steken. VERANDERING Francien van Westering geeft zelf aan hoe haar werk aan het ver anderen is. In vergelijking tot de illustraties die zij maakte voor het, vier jaar geleden in deze krant be sproken, boek „Groot oude rijmpjes en versjes boek" zijn haar tegenwoordige illustraties volgens haar nu „minder fel en meer ge voelig geworden". Letterlijk zach ter doordat ze zachtere kleuren ge bruikt. De illustraties in het versjesboek zijn gemaakt met behulp van kleur potloden met viltstiften. Een werk wijze door maar weinig illustrato ren gehanteerd. Tegenwoordig gebruikt ze haar potloden vaker in combinatie met aquarel. Ook dit is een niet algemeen gebruikte werk wijze. Veel illustratoren, hetgeen ook wel blijkt op de expositie in het Stedelijk Museum, gebruiken voor al Airbrush (spuittechniek) Acryl en aquarel. Het gebruik van kleur potloden bepaald voor een groot deel de heel herkenbare eigen stijl van Francien van Westenng. Zelf zegt ze „Ik zou ooit nog eens met olieverf willen gaan werken. Dat blijft een wens van mij Maar op de ene of andere manier grijp ik, in alle omstandigheden toch weer naar kleurpotloden" en „ik probeer een beetje los te komen van dat hele super gedetailleerde, door buiten landschappen en dieren te kenen. Door het maken van snelle schetsen. Daardoor verandert wel iets. Toch blijft het gebruik van potlood essentieel." Ze laat „een snelle potloodschets met aquarel" zien die zij van een van haar poezen maakte. Inderdaad .minder gede tailleerd, tenminste wanneer je het aantal getekende haren telt. Maar wie die poes heerlijk op zijn ge mak, genoegelijk uitgestrekt ziet liggen rest slechts een conclusie „typisch een van Westering", een zorgvuldig weergegeven vastge houden moment, een beetje ont roerend en een beetje grappig en heel herkenbaar." HERKENBAARHEID De bekroonde illustratie is een van de acht illustraties die zij in serie voor Libelle maakte van be kende Nederlanders met hun huis dieren. Het idee voor de serie heeft ze zelf aangedragen „al was mijn lijstje met namen van bekende Ne derlanders wel een andere". Behal ve Kees Brusse, poseerde Hennie Huisman, Liz Snoyink, Gerard Cox, Tineke, Marijke Merckens, Marco Bakker en minister Neelie Smit- Kroes. Ze heeft de serie niet meer compleet. Behalve „Kees Brusse" die m het Stedelijk hangt, verkocht ze een aantal tekeningen aan de gepor- tretteerden of bewonderaars. Ze vindt zelf de portretten niet alle maal even goed gelukt en in ieder geval tekent ze de dieren liever. Ondergetekende bekent de verlei ding met te kunnen weerstaan om de baas met de uitdrukking van zijn huisdier te vergelijken. Francien weet dat meer mensen dat doen. De opbouw van de compositie, waarbij de kijker via de ogen van de afgebeelde huisdieren en hun baas gestuurd wordt, biedt daartoe alle aanleiding. De herkenbaarheid van de door haar getekende dieren, kan doen vermoeden dat veel mensen, hun huisdieren, al dan niet compleet met baas, door haar zouden willen laten tekenen. Francien van Weste ring maakt daar, ondanks de grote vraag, geen gewoonte van. „Ik vind het nou eenmaal leuk om mijn werk gedrukt te zien, voor een grote groep mensen." Ze noemt zichzelf in dit opzicht „commercieel". Daar om haar voorkeur om boekomsla gen, wenskaarten en kalenders te maken en de illustraties in met name Margriet waarvoor ze on langs kaarten maakte in het kader van de Artis-aktie, een poezen- boekje en binnenkort illustraties van alle mogelijke houdingen die babies in de baarmoeder kunnen aannemen. Dit werk biedt haar ook de gelegenheid regelmatig te ont snappen aan het weergeven van de werkelijkheid. „Ik vind het heerlijk als ik de kans krijg, vliegende paarden te tekenen, of kabouters, heksen en of lopende theepotten." In het najaar verschijnt het door haar geïllustreerde boek van Mies Bouwhuys „De straat van de hek sen" bij Querido. INSPIRATIE Hoewel Francien van Westering zich wel eens afvraagt „of ze over tien jaar nog steeds op deze manier bezig kan zijn" heeft ze voorlopig geen gebrek aan opdrachten, noch aan inspiratie. Kunstenaars die haar grote voorbeeld zijn, kan ze niet direkt opnoemen. Er zijn met zoveel mensen die kunnen wat ik kan. Wel kunstrichtingen waar ze erg van houdt en die haar inspire ren. Zoals Jugend Stile („prachtig vind ik dat allemaal") de pre-re- phaëlieten, de tekeningen in mid deleeuwse getijden boeken en de japanse houtsneden. Hoe verschil lend deze inspiratiebronnen ook lijken te zijn, van alles is iets m het werk van Francien van Westenng terug te vinden. OPERA Francien van Westenng behoort, getuige de twee bekroningen door de beroepsvereniging, de Neder landse Illustratoren Club, tot de beste van hetgeen Nederland op haar vakgebied te zien geeft. Het meerendeel van de illustratoren bestaat uit mannen. Bij de in totaal twaalf exposanten in het Stedelijk Museum is Francien een van de twee vrouwen. Heeft ze nog grote wensen? „Ik zou ontzettend graag ooit nog eens, samen met mijn broer een opera verzorgen. Mijn broer is Mi- chiel van Westering. Hij is regis seur bij de opera en binnenkort misschien bij Forum. Het is echt een droom van ons om samen eens een opera te doen. Ik de vormge ving en hij de muziek. Voor mijn laatste veijaardag heeft hij al een voorzetje gegeven met een mini- voorsteling rond ons oude speel goed. Heel mooi en heel ontroe rend." Terwijl ze beeldend vertelt reali seer ie ie. dat haar tekeninaen heel goed bij de sfeer van de opera passen. Vooral Wagner met meis jes met bloemen in het haar dan send in aanzwellende muziek die net voor het te zoet romantisch wordt, je met een knipoog terug haalt naar de werkelijkheid. Misschien nog een kleine wens. „Ik hoop dat veel mensen van de gelegenheid gebruik maken om de expositie in het Stedelijk Museum te gaan bekijken. Hetgeen daar te zien is, spreekt veel mensen aan. Het is herkenbaar. Dit soort kunst zie je niet altijd in musea. Ik per soonlijk kijk er liever naar dan naar een artistieke berg zand met glas scherven. Voor belangstellenden is dit een unieke gelegenheid ken nis te maken met de originelen van het werk dat hij of zij normaal ge sproken alleen kent uit bijvoor beeld boeken, tijdschriften en reklame." Kunnen we niet eens een ten toonstelling alleen van werk van Francien van Westering in Leusden krijgen? Het antwoord is niet zo ontkennend als gevreesd. De plan nen voor de toekomst zijn vaag, wensen en ideeen zijn er wel. Mis schien. Blijven hopen LEUSDEN - In de nacht van donder dag op vrijdag hield de politie op Clarenburg de Leusdense automo bilist J.C. aan. Hij bleek teveel alco hol te hebben gedronken. De man kreeg een rijverbod op gelegd. Franc/en van Westering:,,...tegenwoordige illustraties minder fel en meer gevoelig.. LEUSDEN- De wijkvereniging Ros- senberghoudt donderdag 19 mei de algemene ledenvergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouwtje 'De Kit'aan de Geertrui- dishof, en begint om 20.30 uur. Op de agenda staat onder ande re besprekmg van de verkeerspro blematiek op de Lisidunalaan. Om dat daar te hard gereden wordt, zijn daar volgens het bestuur van de vereniging verkeersobstakels dringend gewenst, LEUSDEN- De Sohdariteitswinkel Leusden/Achterveld houdt op dinsdag 24 mei de jaarvergade ring. Na de behandeling van de gebruikelijke agendapunten, zoals de jaarstukken, is er tijd ingeruimd voor een informatieve bijeen komst. Onder het motto „De wedu we van D.E. in de bonen, of de Solidariteitswinkel in de maling ge nomen?" wordt ingegaan op de koffiehandel, De vergadering begint om 20.00 uur. Plaats van handeling: het paro chiecentrum De Kom, Hamersveld- seweg 51. AMERSFOORT- De NVSH afdeling AmersfoortA Gooi houdt op zater dag 28 mei een avond voor alleen staanden. De avond, die om 21.00 uur begint, wordt gehouden in het gebouw van de NVSH aan de Cura- caolaan 49 in Amersfoort. Voor meer informatie over de avond kunnen belangstellenden zich in verbinding stellen met num mer 622217 ('s avonds na acht uur). LEUSDEN- Alle asfaltwegen in Leusden staan op de nominatie een grondige opknapbeurt te onder gaan. De onderhoudswerkzaamhe den beginnen op 30 mei en zullen ongeveer twee maanden in beslag gaan nemen. Tijdens de werkzaamheden kun nen weggedeelten worden afge sloten. Omleidingsroutes zijn in dat geval aangegeven. in Nederland, verdeeld over zes regio's. In „onze" regio Midden Ne derland zijn 35 groepen te vinden Ieder met gemiddeld twintig leden, mannen en vrouwen uit alle rangen en standen, gemiddeld tussen de 28 en 70 jaar. AANMELDEN Wat moet men zich van zo'n bij eenkomst voorstellen? Wordt daar voortdurend op indringende wijze op mensen ingesproken totdat ze gebroken van inkeer, m het open baar een getuigenis afleggen? Zo is het niet, volgens Cor Leusden. De mensen die zich aanmelden heb ben dikwijls al contact gehad met mensen van een kerk, gemeente, maatschappelijke diensten, of be drijfsleiding. Maar het kan ook rechtstreeks, zij onderkennen dat zij een probleem met alcohol heb ben. Direkt na het eerste telefoon tje naar de contactpersoon, pro beert de contactpersoon naar de man of vrouw toe te gaan, „al is het midden in de nacht en een uur rij den". In dat eerste gesprek geeft de contactpersoon informatie over de eerstvolgende bijeenkomst, maar „bekijkt ook de problemen, zowel sociaal, maatschappelijk als me disch". „Inschatten van de situatie betekent soms het achterhalen of de werkproblemen tot overmatig alcoholgebruik heeft tot proble men op het werk". Daardoor kan het soms noodzakelijk zijn een arts in te schakelen om de patient op te laten nemen. „Soms kunnen de goede voornemens aanleiding zijn om direkt een gesprek aan te vra gen met de werkgever. Ontslag kan, wanneer de alcoholist zich aansluit bij de Anonieme Alcoho listen voorkomen worden". Vol gens Cor van Leusden „trekt ie dere alcoholist gemiddeld vijf mensen mee m zijn val". De aandacht voor de mensen in de direkte omgeving van de alco holist is iets van de laatste jaren. Tijdens het eerste gesprek wor den een aantal afspraken gemaakt De werkgroep in Leusden heeft de gewoonte, om nieuwe mensen de eerste drie weken bijzonder inten sief te begeleiden. Hetgeen bete kent dat regelmatig opgebeld wordt en dat zo nodig de man of vrouw opgehaald wordt om de bij eenkomsten bij te wonen. „Een al coholist vindt immers altijd een ex cuus om met te gaan". De bijeenkomsten bestaan voor al uit gesprekstherapie „over de hele opbouw van het sociale le ven". Hiervoor hanteert men nog altijd de „twaalf stappen van Bob en Bill", omdat deze hun waarde blijven bewijzen. „Ook voor andere verslavingen" volgens Cor, „wanneer een gok verslaafde het woordje alcohol ver vangt door gokken, heeft de werk wijze hetzelfde resultaat". De eer ste stap is het toegeven dat de man of vrouw machteloos staat tegen over de drank: toegeven dat de drank je in z'n macht heeft". De derde stap verwijst naar een hogere macht. Dit wil volgens Cor van Leusden niet betekenen dat de Anonieme Alcoholisten een reli gieuze richting vertegenwoordi gen. „Deze mensen zijn door hun verslaving dikwijls alles kwijtge raakt waaraan ze vroeger waarde hechtten. De derde stap biedt ze de mogelijkheid te overdenken. Bo vendien kan een geloof in een ho gere macht natuurlijk de kracht ge ven aan mensen die dat nodig heb ben". Letterlijk stap voor stap tracht men door het bespreken van on derwerpen de morele balans op te maken. Daarna om verloren waar den te herwaarderen en contacten op te bouwen. VRIENDEN Het werk van de Anonieme Al coholisten beperkt zich niet tot de gespreksgroepen. De saamhorig heid en de overtuiging dat alleen alcoholisten de taal van een alco holist verstaan" maakt AA-leden tot vrienden. Cor vertelt bewogen: „Wanneer we een zogenaamde open meeting hebben, komen er dik honderd mensen uit heel de regio om iemand te feliciteren die vijf jaar droog staat". „Hoe langer je mee loopt, hoe meer vrienden je hebt, internationaal, tot in Duits land. Canada, Oostenrijk en Joego slavië toe". Niet iedereen heeft daaraan behoefte „veel mensen denken wanneer ze een jaar bij de AA zijn geweest, het daarna wel alleen te kunnen redden". Wanneer dat blijkt niet te luk ken, blijft de AA altijd open staan voor een niewe poging. Een po ging waarvan Cor Leusden zegt „Het geeft een enorme voldoenmg om te zien en te ervaren hoe alles wat kapot gegaan was, je huwelijk, je sociale contacten, je werk, je hele situatie, door het hulppro gramma van de AA nieuwe inhoud krijgt". TAAL „Alcoholisten spreken de taal van een alcoholist. Zij houden een spiegel voor. Als iemand die ver slaafd is aan alcohol praat, weet ik wat hij bedoelt Omdat ik het zelf heb meegemaakt, kan ik in de huid véin zo iemand kruipen". „Een psycholoog of een psy chiater kan dat met. Een liefdevolle partner kan dat niet. Zo'n professio nele hulpverlener of emotiegebon den partner kan niet denken en voelen als een alcoholist. Daann zit de deskundigheid van een AAer", aldus Cor Leusden. De nieuwe groep is ontstaan als afsplitsing van deze groep, op ini tiatief van Cor van Leusden „nadat we niet meer op één lijn zaten met elkaar". De achternaam geeft het werkgebied aan. Voor beide groe pen bestaat, volgens hem, genoeg belangstelling. Volgens „Cor Leus den" heeft gemiddeld 8 tot 13% van de Nederlandse bevolking proble men met alcohol. „Mensen die acht of meer glazen alcohol per dag drinken". Voor Leusden wil hij het landelijke gemiddelde in „een voorzichtige schatting gebaseert op ervaring" stellen op „8 tot 10%. De AA bijeenkomsten worden niet alleen door inwoners van Leusden bezocht. Mensen uit omliggende gemeenten komen naar Leusden om hun anonimiteit in eigen woon omgeving te waarborgen. Anders om bezoeken inwoners van Leus den, AA bijeenkomsten in bijvoor beeld Amersfoort. NIEUW De nieuwe werkgroep in de Kom start direkt met een, voor Leusden, nieuwe aktiviteit. Op 26 mei kan tussen 19.00 en 20.00 uur iedereen terecht met problemen „rond alco hol". Het is de bedoeling in dit uur informatie te geven aan partner, kinderen, familieleden en mensen uit de (werk)omgeving van een al coholist. De alcoholgebruiker be hoeft daarvoor niet bij de Anonie me Alcoholisten aangesloten te zijn. Eventueel kan doorverwezen worden naar de werkgroep Al-a- non in Amersfoort, voor partners, vrienden en huisgenoten, of de A-A-teen, voor de kinderen. De bedoeling is de mensen rondom de alcoholist te leren omgaan met en ONGEBONDEN De opzet van de „ongebonden en autonome gemeenschap" van de Anonieme Alcoholisten werd, volgens Cor van Leusden, gemaakt door „Bob en Bill in Amerika". Bob was arts, Bill was makelaar, beide waren alcoholist. In juni 1935 vatten zij hun goede voornemens samen in „twaalf stappen en tradities". Ie dere stap dient de alcoholist „met alcohol te leren omgaan, zonder zelf te gebruiken". De AA gaat er vanuit dat nie mand een alcoholist goed kan doorzien, begrijpen en helpen, zonder zelf alcoholist te zijn. Dit is hun voornaamste argument tegen „gestudeerde hulpverleners". Bo vendien zijn de officiële instanties „slechts van negen tot vijf op werk dagen open". Problemen rond alcohol doen zich niet altijd tijdens werkuren voor. De Anonieme Alcoholisten willen elkaar vier en twintig uur per dag kunnen helpen. Hetgeen niet betekent dat de officiële hulpverle ning helemaal terzijde wordt ge schoven. Wel dat iemand, die hulp nodig heeft via de officiële instan ties op begeleiding van een mede- AAlid kan rekenen. De saamhorig heid gericht op zelfwerkzaamheid is essentieel binnen de AA. De Anonieme Alcoholisten zijn dit jaar veertig jaar actief in ons land. Sinds 1948 bestaat de eerste groep in Nederland ui Amster dam-Noord. Volgens Gijs van Amersfoort, een ander lid van de AA, doen nog sappige verhalen de ronde, hoe in die begintijd notoire zatlappen luidkeels beloofden dat ze „Nu echt aan hun laatste begon nen". Zo gaat het er sinds lang niet meer toe in de nu 350 werkgroepen ^j|dere alcoholist trekt gemiddeld vijf mensen mee in zijn val".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 11