Leusdenaren vonden bevrijdingsfeest in Amsterdam een fantastische belevenis Interessant project van Stichting februari 1941 Méér «nieten in uw steil* bed I Zestig jaar CJV-kamp I le—silen krant KPO waande zich in Indonesië Vergadering PCOB Bus naar Den Bosch Bromfiets uit verkeer Van de weg geschopt Rijverbod LIESHOUT Ophalen glas en oud papier De Klimrakker adopteerde monument; Lezing vredesplatform DONDERDAG 19 MEI 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN/AMSTERDAM - Vijftig inwoners van de ge meente Leusden behoorden bij de benodigden om het Nationale Bevrijdingsfeest in het Muziektheater in Am sterdam bij te wonen. Behalve burgemeester A. Panis en de wethouders Evelien Blom en Joost de Jongh, waren daarbij afgevaardigden van de Oranjeverenigingen Leus den en Achterveld, dragers van de verzetsmedailles Bron zen Kruis en Bronzen Leeuw, inwoners van Leusden die van de Stichting '40-'45 een uitkering ontvangen en twintig leerlingen met vier teamleden van Montessorischool 't Ronde. door Marianne de Valck De school had de uitnodi ging te danken aan het adopte ren m 1985 van het verzetsmo- nument De Stenen Man. Leusden was één van de dertien uitgenodigde ge meenten, één uit iedere pro vincie, gekozen omdat zich hier in de omgeving een aantal direkte of mdirekte oorlogs handelingen heeft afgespeeld. De selectie van de vijftig inwo ners was streng, want de be langstelling om mee te mogen was groot. Desalniettemin was een groot aantal plaatsen in het Muziektheater leeg, tijdens de voorstelling. Wie alleen voor het programma belangstelling had, kon televisie kijken. In het Muziektheater was meer te zien. GESLAAGD De Leusdenaren die in een bus naar Amsterdam waren vertrokken zaten in de zaal de Bever", een muzikale ver telling rond een bever die wil drummen in plaats van kna gen, het hoogtepunt. BEELDEND Zodra het officiële program ma v/as afgelopen, begon het volgende amusement. Niet omschreven in programma boekjes, of het moest de aan kondiging van de witte brood jes - als herinnering aan het Zweedse wittebrood - die klaarstonden in de hal, zijn. Met de daarbij behorende me dedeling ,,in verband met de voortgang van het programma wordt u vriendelijk verzocht zo snel mogelijk naar buiten te gaan". Dat laatste was moeilijk en helemaal niet leuk. Staand op en bij de trappen had ieder een een goed uitzicht op „de bekende Nederlanders" die zich naar beneden gaven om zich te storten in het gewoel om de witte broodjes. Jeroen Krabbe, Wim Kok, Lou de Jong, Joris Voorhoeven, minis ter Brinkman, de kinderen kre gen een beeldend lesje maat schappijleer en waren blij met ieder bekend gezicht. Op die manier is het heel leuk om de trap af te komen, ook al word je alleen maar herkend als moeder van ie kinderen. Het bemachtigen van een broodje was een hele kunst. Sommige mensen van v/ie je dat kon verwachten, lukte het om tegen de stroom m, het eer ste bij de nog niet lege laatste schaal te komen Wim Kok en de Leusder Krant bijvoorbeed. Buiten, voor de ingang van het Muziektheater, stond The Bndge Big Band opgesteld, die aan één stuk door orkestmu ziek uit de jaren veertig en vijf tig speeld, met onder andere nummers van Glenn Miller. De Lucia Martras dansers, ge kleed m kleding van veertig jaar geleden, gaven de aanzet voor het dansen op straat. Veel genodigden voelden zich niet onmiddellijk enthousiast geno digd om een dansje te maken. Je zag ze denken, „ik heb mijn goede goed aan. Bovendien bleek er nog steeds veel te zien. De aanwe zige Leusdenaren naar hun belevingen gevraagd, vonden het een „fantastische beleve nis". Zoiets maak je maar een keer m de je leven mee". „Het is toch prachtig dat de konin gin, de ministers en zoveel be langrijke mensen met zoveel mensen ongedwongen feest kunnen vieren". Dat was de essentie van het Nationale Be vrijdingsfeest 1988. Leusden v/as erbij. De Koningin en prins Claus in gesprek met de schrijfster Renate Rubinstein, die een lezmg hield. verspreid, hetgeen een ver slaggeving van direkte reak- ties bemoeilijkte. De leerlin gen van de Montessorischool zaten recht onder het balkon waar koningin Beatrix en prins Claus plaatsnamen Zij moes ten tot na de afwerking van het programma wachten om een glimp van de koningin, de prins en vele andere bekende Nederlanders op te kunnen vangen. Maar, strategisch op- steld onder aan de trap, lukte dat uitstekend. Tussen de vele volwassenen vielen de kinde ren op en de koningin zwaai de. De dag was daarmee al geslaagd. Het programma bood voor elck wat wils. De speelse en af en toe oprecht prikkende tekst van Renate Rubinstein zorgde voor een aantal doordenkers „Waarom liepen er m honge rend Nederland nog zoveel koeien?" Voor de kmderen was het optreden van het Nederlands BÏazers Ensemble met „Bennie DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST komplete woninginrichting Het ophalen van afvalglas en oud papier door de gemeente reiniging gebeurt zaterdag 21 mei in de volgende wijken: Groenhouten, Hamershof, Ak kerhoeve, Noordwijck, Lan- genbeek, Bosveld, Munnikho- ve, Zwanenburg, Claveren- blad, Wildenburg en Leus- den-Zuid. Grof vuil en ander niet-huis- vuil kunnen worden gestort m containers cp de gemeente- werf aan de Hamersveldse- weg 105. Voor meer informatie bellen met de dienst gemeen tewerken, telefoon 941594. rechtstreeks met de adoptie sa menhangende kosten van onge veer 500,--. Voor de resterende 3000 gulden wordt een certificaat gekocht, dat een looptijd heeft van vijftien jaar. Jaarlijks zal de school hier een coupon op kunnen verzil- Directeur Van den Hurk spreekt de bovenbouw van De Klimrakker tijdens de adoptieplechtigheid toe. LEUSDEN- De Protestants Christe lijke Ouderenbond Leusden (PCOB) houdt op woensdag 25 mei aanstaande de laatste ledenverga dering van het seizoen. De heer P. van Strijen uit De Bilt houdt een inleiding, waann hij een beeld wil schetsen van de ontwikkeling van de bejaardenzorg door de jaren heen. De inleiding kreeg als titel mee 'Bejaardenzorg, van gunst tot I recht De vergadering, die om 14.30 begint, wordt gehouden in 't Ha- mersveld, Alfred Buminggaarde m 1 Leusden. Telefonische inlichtingen i zijn verkrijgbaar bij 942300, 940816 of 943770 mei j.l. plaats vond op de Klimrak ker. Het was o.a. de Leusdense wethouder van onderwijs die op uiterst indringende wijze de kinde ren voorlas uit een dagboek van de oorlogstijd. Aanwezig waren onder meer ook een vertegenwoordiging van de Oranje Vereniging Leusden en de Stichting Katholiek Onder wijs Leusden en van de Stichting Februari 1941. ADOPTIE Van de heer F.J.M. Douwes, o.a. bestuurslid van het Verzetsmu seum Amsterdam en tevens pro vinciaal vertegenwoordiger van de Stichting Februari 1941, kregen we achtergrondsinformatie. De Stichting Februan 1941, ge vestigd te Amsterdam, heeft tot doel de herinnering aan het verzet LEUSDEN - KPO Leusden waande zich een avondje in Indonesië. Dinsdag 10 mei in de Kom, onder het genot van een kopje koffie met heerlijke cake opende de voorzitster met de woorden: „Stel je voor we zitten vanavond in een chartervliegtuig en vliegen LEUSDEN/AMERSFOORT- Op uit nodiging van de vredesplatforms Leusden en Amersfoort, zal de heer De Ruiter maandag 30 mei ingaan op het vraagstuk 'SDI-Star- wars'. De heer De Ruiter is als we tenschappelijk medewerker ver- LEUSDEN- Zuster Rosa heeft een busreisje georganiseerd, dat don derdag 9 juni gaat plaatsvinden. De naar Indonesië al waar we een bezoek brengen." Aan de hand van een prachtige diaserie ging Bob Andriessen met de aanwezigen van Noord-Sumatra naar Java. Er werd even gepau zeerd en om nog meer m de stem ming te komen werd er thee met Indische spekkoek geserveerd. siteit Eindhoven. De Ruiter is één van de auteurs van het boek: 'De nucleaire erfenis'. Michel Pattie zal de avond met gi taar en muziek opluisteren. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de Johan- neskerk aam de Westsingel 30 in Amersfoort. Voor meer informatie kunnen mensen bellen met Loes Burger, telefoon 941874. reis voert naar Den Bosch, waar een bezoekje aan een groothandel m handwerkmaterialen en ander materiaal voor vrije-tijdsbesteding op het programma staat. Belang stellenden kunnen nog mee, maar moeten zich dan wel voor 31 mei opgeven bij zuster Rosa, telefoon 941271 LEUSDEN - De zevende en achtste groep van de r.k. basis school Klimrakker viel afgelopen vier mei de eer te beurt om een oorlogsmonument te adopteren. Een drietal oudleerlingen van de school schreef destijds de Stichting Februari 1941 aan met het verzoek om voor een adoptie in aanmerking te komen. Op 4 mei was het zo ver: Het Familiemonument aan de Asschat- terweg, een stenen herdenkingsmuur met de namen van een viertal mensen die op 27 april 1945 werden gefusilleerd door de Duitsers, werd voor de eerste maal van een herdenkingskrans door leerlingen van de Klimrakker. Iets, dat tot op i steeds verzorgd werd door de Leusdense Oranje vereni- Eerder al adopteerde 't Ronde het monument „De Stenen Regeling, heeft zich bereid ver klaard zich volledig m te zetten voor het doel van de Stichting Fe bruari 1941: het bevorderen van de verstandhouding tussen de men sen en het verlenen van hulp aan diegenen die hulp nodig hebben, in de hoop de herhaling van een tragische ramp zoals die in Neder land in 1941 heeft plaatsgevonden, te voorkomen..." VOORTZETTING Het waren vervolgens de heren W.Ch.J.M. van Lanschot, A.H. Paape en W.C.J. Tensen die samen met Henry A.A. Regeling hun schouders onder het stichtmgs- werk zetten. Laatstgenoemde schreef o.a.: „Na veel te hebben nagedacht over deze royale gift, ben ik tot de conclusie gekomen, dat de Februaristaking van 1941, waarin de Nederlandse bevolking in een indrukwekkende massabe toging tegen de nazi-bezetting op kwam voor haar onderdrukte me deburgers, een passend symbool is voor de Nederlandse stichting die deze gift zal beheren. Tegelij kertijd kan dit symbool voor de bestuurders van de Stichting als leidraad dienen bij de bestedmg van deze gift die primair op educa tief terrein zal plaats vinden." Eén van de projecten van de Stichting Februan 1941 draagt de fraaie naam: „Adopteer een Monu ment". De stichting streeft er naar 800 monumenten te laten adopte ren door scholen. De financiering van het project is zodanig opgezet, dat een continuïteit van vijftien jaar gewaarborgd is. Het voordeel is, dat de adopterende scholen ook minimaal gedurende die vijftien ja ren aandacht zullen besteden aan de Tweede Wereldoorlog. Uitgangspunt is, dat gedurende de looptijd van het project per gea dopteerd monument een bedrag in Nederland gedurende de Twee de Wereldoorlog, in het bijzonder tegen de vervolging van de Joden, levend te houden. Dat gebeurt door het vergroten van de kennis en het bewustzijn van de tragedie die zich jaren heeft afgespeeld, gevoelens van naastenliefde en menselijkheid en een beter begrip tussen de vol keren te bevorderen. De stichting tracht dit doel te bereiken door het geven van stu diebeurzen aan jonge Nederlan ders, tenemde hen in staat te stellen cursussen te volgen aan universi teiten en hogescholen in de Ver enigde Staten. Men stimuleert we tenschappelijk onderzoek met be trekking tot de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog en de publikatie van de resultaten daar van. Men geeft steun aan musea en ten toonstellingen die gewijd zijn aan het verzet en de Jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. OPRICHTING De oprichting van de Stichting Februari 1941 wordt door Arthur en Rosalinde Gilbert als volgt om schreven: „Ons is gevraagd onze motivering te geven voor de op richting van de Stichting Februan 1941. Die reden is, in één woord, „dankbaarheid". Al lang geleden hadden wij het plan opgevat uiting te geven aan onze dankbaarheid voor de hulp die de Nederlandse bevolking tijdens de nazibezetting aan haar Joodse medeburgers heeft verleend. Het verhaal van Anne Frank heeft ons in dit voorne men gesterkt en wij hebben dien overeenkomstig instructies voor onze executeur-testamentair opge steld. Omstandigheden hebben echter de beschikbaarstelling van deze gift vervroegd. Wij hebben name lijk een Hollander ontmoet in wiens capaciteiten wij groot vertrouwen hebben. Deze Nederlander, Henry Daarna ging de reis verder over Java en Bali. Het geheel werd op geluisterd door muziek van deze eilanden. Na de diasene was er van vier eilanden 'n kleine expositie te zien over de kunst en cultuur. En tot ieders verrassing was er achter de schermen hard gewerkt door Elise Andriessen die 'n hele tafel met Indische gerechten had klaarge maakt en waaraan ieder zich te goed kon doen. Deze avond heeft iedereen kun nen genieten van de prachtige dia's die Bob en Elise op hun vakantie in Indonesië hebben gemaakt. LEUSDEN- Op dinsdagavond, rond tien over zeven, werd een brom fietser aangehouden, die zonder helm reed. De bromfiets bleek bij nadere beschouwing zwaar opge- voerd. Tegen de eigenaar van van het voertuig werd proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen de be stuurder. De bromfiets werd uit het verkeer genomen. LEUSDEN- In de bossen van het landgoed Den Treek, aan de Paradijsweg, werd dit weekeinde stilgestaan bij het feit dat daar zestig jaar geleden het kamphuis van het Christelijk Jongeren Verbond werd geopend, vanaf dat moment kreeg het kampeerterrem, dat al enige jaren als zodanig in gebruik was, een meer permanent karakter. Er is sinds die dagen veel veranderd, gemoderniseerd. Maar één ding bleef hetzelfde het doel om kinderen, samen met anderen een goede vakantie te bezorgen. Zaterdag werd het zestig jang bestaan aangegrepen om middels een open dag de bekendheid van het kamp verder te vergroten. In ieder geval leken de weergoden de organisatie uitermate goed gezmd. Een stralende zon lokte velen naar de Paradijsweg. De leerlingen van de hoogste hadden zich gedurende aantal weken goed voorbereid de geschiedenis van de Twee de Wereldoorlog, met name de Ha- mersveldse geschiedenis. Een schitterende tentoonstelling was ingericht door de leerlmgen met veel aanschouwelijke herinnerin gen aan de oorlogstijd. De tentoon stelling vormde het decor voor een plechtige bijeenkomst die op drie De nachtfilm op zaterdag avond en thee met beschuit op zondag morgen. Geniet er extra van in uw verstelbaar bed. Voor slaap- en leefkom- fort. De Bedderie specia list geeft u graag informa tie en persoonlijk advies. veren. De Stichting Februari 1941 draagt er verder zorg voor, dat aan de bij de eerste adoptie deelne mende leerlmgen een herden kingsvaantje wordt uitgereikt, ter wijl de deelnemende school een reliëfplaquette ontvangt. De kosten voor de eerste krans worden even eens door de Stichting gedragen. De stichting doet een beroep op bedrijven en/of instellingen voor verdere fondswerving. De bedrij ven kunnen dan een keuze maken uit het adopteren van een of meer monumenten a 3500,-- per monu ment dan wel het geven van financiële bijdrage m algemene om de verdere uitbouw van het project mogelijk te maken. LEUSDEN- Op het fietspad langs de Doornseweg raakte zaterdag middag om kwart voor vier een fietser licht gewond nadat hij door een medeweggebruiker van zijn fiets werd getrapt. Aanleiding voor het incident was een opmerking die het slachtoffer maakte over het feit dat de drie naast elkaar rijden de voorgangers hem het passeren bemoeilijkten. Eén van de voor gangers reageerde door de passe rende fietser, de 36-jarige R. uit Amsterdam, een schop te verko pen. R. viel daardoor en moest zich met lichte verwondingen voor on derzoek onder behandeling laten stellen in het Elisabethziekenhuis. Over de identiteit van de dader tast de politie nog in het duister. LEUSDEN- In de nacht van dinsdag op woensdag werd aan de Groene Zoom een vrouwelijke inwoner uit Leusden bij een routinecontrole betrapt op het rijden onder invloed. De bestuurster, die rond 1.00 werd aangehouden, kreeg een tijdelijk rijverbod opgelegd. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH IIIllllllllIlllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllltlIliï

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5