Zaterdag nemen De Singels nieuwe manege in gebruik Oud-militairen op bezoek in Achterveld Slotavond seizoen Huize St. Joseph was succes Gildebroeders bezochten 't Gilde Achterveld Geraniums in het zonnetje leusilen hrnntt KPJ actief op Hemelvaartsdag \ïa jarenlang 'zwerversbestaan' van vereniging; 3oel is monumwent voor gevallenen; KPO hield fietstocht Feestprogramma De Singels DONDERDAG 19 MEI 1988 ACHTERVELD - Zaterdag zal de manege van de Landelijke lij- en Ponyvereniging De Singels officieel in gebruik worden [esteld. Dat gebeurt 's middags om kwart voor twee. De Lan- elijke Rij- en Ponyvereniging De Singels werd in 1972 opge- icht. Daarvoor was er ook al een rij- ereniging geweest. Deze rijver- rngmg genaamd „De Riet Ruiters" ierd opgencht kort na afloop van Ie Tweede Wereldoorlog. Die ver- ruging kon gebruik maken van het errein van de Kleine Riet aan de Lsschatterweg. vandaar de naam De Riet Ruiters". Instructeurs wa- en in die periode J. van Coleghem n Ko Soesbergen. Het werd al spoedig een grote ereniging. Veel landbouwers wa- en toen nog in het bezit van paar- en en velen werden lid van de ereniging. Naarmate de mechani- atie toenam kwamen er minder aarden op de bedrijven waardoor et ledental afnam Dit had tot ge- olg dat de vereniging wegens een gering ledental werd opgehe- en. )PN1EUW In 1972 werd opnieuw een rijver- niging opgencht. Deze kreeg de laam De Singels. De verenigmg kon gebruik maken van de manege bij De Klaveet aan de Postweg, die toen werd beheerd door de familie Van Wegen. Na vertrek van deze familie hieven de nieuwe eigenaars de manege op. Dit had tot gevolg dat de njver- eniging naar een ander onderko men moest zoeken. Dit wilde met erg lukken. Er begon een zwer vend bestaan In 1980 kon voor de pony's gebruik worden gemaakt van een terrein bij de familie Schimmel en voor de paarden bi) de familie Dersjant. In 1981 moest men met de paarden verhuizen en kon men terecht bij de familie Van de Salm in Leusden. Ook daar kwam weer een einde aan, waarna men zowel voor de paarden als de pony's bij de familie Rutte terecht kon. Hier bleef men dne jaar. In 1986 kon gebruik worden gemaakt van een terrein bij de familie Volt- man. Als gevolg van dit zwervend be staan kreeg de vereniging minder bekendheid en dat had ook tot ge volg dat het ledental terugliep. Ook De nieuwe buitenbakmet kantine van De Singels. nu ook meer bekendheid. Bij de instructie-avonden is er ook steeds meer belangstelling. Het is ook de bedoeling, de verenigmg steeds meer in de belangstelling te bren gen. De ruitersport heeft bij de ver eniging veel belangstelling, ook de creatieve sport is erg in trek. Niet iedereen heeft belangstelling voor de wedstrijden, maar door middel van de recreatieve sport komt men toch aan zijn trekken. AANGESLOTEN Het sportgedeelte kan officieel beoefend worden, daar de vereni ging is aangesloten bij de Neder landse Koninklijke Federatie van Rij verenigingen. Met zowel de paarden als de pony's wordt ook regelmatig deelgenomen aan de wedstrijden in het District Utrecht. Instructrice bij de paarden is Ma- nan Nijhuis en bij de pony's Evelien de Greef. In verband met de opening van de nieuwe manege zaterdag zullen de ruiters en de muziekvereniging DWS zich opstellen bij de Kleine Riet en vandaar naar de manege gaan. Ook zal er een open koets mee rijden waann o.a. zal plaats nemen Gijs van Woudenberg, die de officiële opening zal verrichten om 14.15 uur. Een receptie is er ook: van 15.00-18.00 uur. Tevens zal er ook een aantal de monstraties worden gehouden. Voor de pony's zal met viertallen een Tallyho tonnenrace worden gehouden. De ruiters te paard doen een spring-act. Europees kampioe ne Simone Meulman zal een de monstratie Z-spnngen geven. Zij is inmiddels ook lid van de vereni ging geworden. Voor de kinderen is er van 15.00-18.00 uur gratis pony rijden. Belangstellenden voor de ruiter sport kunnen inlichtingen krijgen bij de secretaresse J. Breedveld, tel. 03425-2296. Ook schriftelijk kan men bij haar terecht. Haar adres is Ruurd Visserstraat 29, 3791 W Achterveld. ACHTERVELD - Tijdens de oorlogsdagen in mei 1940 sneuvel den er op 12 mei 1940 vijftien Nederlandse soldaten van het Eerste Regiment Huzaren in Achterveld. )e Nederlandse soldaten waren gelegerd in Bameveld in het Beatrix-gebouw. Op 12 mei 1940 werden zij in een direct vuur gevecht betroken met de Duitse aanvallers. In terugtrekkende wsitie leverden ruim 50 huzaren daadwerkelijke strijd in Ach terveld. iiervan sneuvelden er vijftien sol- laten in Achterveld - Eemelaar - le Fiefkamp en den Aard. looit is er een monument geko- nen voor deze dapperen in Ach- erveld. Het ligt in de bedoeling >m m Achterveld te komen tot het iprichten van een monument ter [edachterus van de vijftien Neder- andse soldaten die er sneuvelden >p 12 mei 1940. n verband hiermee werd er voor iet eerst in 48 jaar een bijeen komst gehouden van de Huzaren die daadwerkelijk in Achterveld hebben gestreden De oud-militai ren en nabestaanden werden za terdag omstreeks half elf ontvan gen in hotel de Roskam. Daarbij kwamen de gevechtshandelingen weer ter sprake. Herinneringen werden opgehaald, hoe men ei gen kameraden zag sneuvelen, maar ook de Duitse soldaten zag sneuvelen. Veel herinneringen werden opgehaald hoe de strijd die dag was verlopen Tijdens deze bijeenkomst werd ook de eerste aanzet gemaakt voor de oprichting van een monu ment voor de gesneuvelde ka meraden en hoopt men over twee jaar een monument te kunnen ont hullen. Het is dan 50 jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog uit brak. Na een korte bespreking werd er een rondwandeling door het dorp gemaakt. Hierbij werden verschil lende plaatsen bezocht waar de gevechten hadden plaatsgevon den en waar de huzaren waren ge sneuveld. Volgens Jan Schouten, de Achter- veldse inleider van deze dag, zal een en ander nu verder worden uitgewerkt. Voor aanvulling be treffende de onthulling van het monument in mei 1990 kan men zich in verbinding stellen tel. 03425-1481. ACHTERVELD - Dinsdag hield de KPO weer de jaarlijk se fietstocht. Er was veel be langstelling. Om ongeveer 9.00 uur werd ge start vanaf het Groot Achterveld plein. Via binnenwegen ging het naar Scherpenzeel en Wouden berg. Van hieruit ging de tocht door de polders naar de kaasboer derij „de Weistaar". Hier werd ge stopt om het kaasmuseum te be zoeken. Na deze stop ging het verder in de richting Maasbergen en Doorn. In Doom aangekomen was het in middels tijd geworden de inwendi ge mens te versterken. In café res taurant De Harten werd de lunch gebruikt Na voldoende te zijn uitgerust werd er gereden naar Huize Doom Onder leiding van een gids werd er een rondleiding gehouden door Huize Doorn, dat zijn bekendheid grotendeels dankt aan de laatste bewoner van het huis, de Duitse Keizer Wilhem II. Er werd met be wondering gekeken naar alles wat er in het Huis te zien was. Na de rondleiding werd de te rugreis aanvaard. Via binnenwe gen gmg het door de mooie natuur richting Scherpenzeel en van daar weer naar Achterveld waar men om ongeveer 17.30 uur arriveerde. ACHTERVELD - Woensdagavond werd in de recreatiezaal van Huize St. Joseph het seizoen van de ontspanningsavonden afge- oten. Hierbij waren niet alleen welkom de bewoners van het Huis, maar ook die van Sine Cur a en Wagenberg en de 60 ers lit het dorp. De avond werd geopend door Vroni Mous. •ver belangstelling was niet te lagen. Voor deze avond was uit- fenodigd het zangduo Hans en lea. Zij zongen een aantal mooie en rustige liedjes, niet alleen Ne derlandse, maar ook Russische en Israëlische. Na dit optreden werd er een bingo gespeeld waarbij een aantal leuke pnjzen te winnen was. Ver volgens weer een optreden van het zangduo, met alleen met lied jes, maar ook werden er zelfge maakte gedichtjes voorgedragen. Na dit optreden volgde er een pauze waarna weer een bingo v/erd gespeeld. Daarop volgde een optreden van het zangduo waarbij bleek dat de jeugd van vroeger diverse liedjes nog niet was verleerd: er werd uit volle borst meegezongen Omdat er nog enkele pnjzen over waren werd er nog een korte bingo ge speeld. De avond werd hierna af gesloten door het zangduo met een hele mooie Medley. De heer F. Baaiman bedankte na- ACHTERVELD - De directie en staf van Huize St. Joseph heb ben een project opgezet onder de naam 'Gilde 50+ Achterveld'. Mannen en vrouwen van 50 jaar en ouder kunnen vaak bogen op een ruime ervaring, opgedaan via hun werk. Is men een maal gepensioneerd, dan blijft die kennis vaak onbenut. Veel jongen zitten vaak verlegen om deze practische kennis. Daarom is dit project opgezet, om deze mensen met elkaar in contact te brengen. mens de aanwezigen de organisa tie en het zangduo Hans en Bea voor hetgeen deze avond was ge bracht Een daverend applaus volgde. Verder werden de vrijwilligsters hartelijk dank gezegd voor het werk door hen verricht tijdens de ontspanningsavond. "Mede dank zij uw medewerking, die geheel belangeloos wordt gedaan zijn de avonden steeds geslaagd," aldus de heer Baaiman De coördinatie is in handen van Herman Boom en Maria Straver, beiden werkzaam bij Huize St. Jo seph. 't Gilde 50+ zoekt mensen van 50 jaar en ouder die hun ken nis en ervaring door willen en kun nen geven aan jongeren of oude ren. Dit gebeurt geheel belangeloos. Het is geen officiële cursus of les. Enkele voorbeelden voor wie zich kunnen opgeven voor 't Gilde 50+ Achterveld zijn een timmer man die mensen kan vertellen hoe zij in huis bepaalde klussen kun nen opknappen. Een secretaresse die jonge werklozen in een klus- senproject kan helpen met het op zetten van een goede administra tie. Een boekbinder die een cur sus boekbinden kan geven. Ie mand die een gehandicapt kind heeft opgevoed en jonge ouders I die voor dezelfde taak staan daar over wil vertellen, i Dit zijn nog maar enkele voorbeel den. Iedereen die zin heeft en in de gelegenheid is mee te werken aan 't Gilde 50 Achterveld of die gebruik wil maken van de kennis of ervanng kan schrijven naar Huize St. Joseph of bellen en dan vragen naar Herman Boom of Ma- j ria Straver BEZOEK Onder het motto 'Kom kijken in Achterveld', brachten mede dank zij de beide genoemde coördina toren, de Gildebroeders uit Amersfoort een bezoek aan Ach terveld. Dinsdag 10 mei werd een twintigtal gildezusters en -broe ders uit Amersfoort ontvangen waarbij ook aanwezig was de coördinator van 't Gilde Eemland Bas Hoogenboom. Men arri veerde per fiets. Het gezelschap werd voor Huize St. Joseph harte lijk verwelkomd De nadere kennismaking werd daarna voortgezet in de recreatie zaal van het Huis. Dit onder het ge not van een kopje koffie Bij bin nenkomst was de Volksdans groep van bejaarden van Huize St Joseph volop aan het oefenen. Dit had tot gevolg dat al vnj snel de meeste bezoekers volop mee de den aan dit Volksdansen. Tijdens het samenzijn in de recreatiezaal werd verder de geschiedenis van het Huis en het dorp Achterveld verteld. Na het koffiedrinken volgde er een wandeling door het dorp en werd de gasten nog meer verteld over Achterveld. Zo kwam de vroegere gemeentegrens tussen Achterveld en Bameveld ter sprake, en werd men attent ge maakt op oude boerderijen. Ver volgens was er een rondleiding door de prachtige St.-Josephkerk waarbij ook veel over de historie van deze kerk werd verteld. Hierna volgde een lunch in het Huis waarna men per fiets vertrok onder leiding van een Achter- veldse gildebroeder Via het Jan- nendorp, de Kieftkamp, Eemelaar langs de beek naar Stoutenburg. Uiterst voldaan over deze mooie dag, waaraan ook de weersom standigheden hadden meege- werk, keerden de bezoekers te rug naar de Güdenstad Amers foort. De Amersfoortse Gildebroeders werden op het bordes van Huize Sint Joseph ontvangen, waarna de verdere kennismakmg in de recreatiezaal plaats vond, onder het genot van een kopje koffie de opnchtmg van diverse njvereni- gingen in omliggende gemeenten had tot gevolg dat men daar naar toe trok. De Singels had zelf te wei nig te bieden. Door dit zwervend bestaan was het voor het publiek ook niet duidelijk waar bijvoor beeld de onderlinge wedstrijden werden gehouden. FLIERT Ongeveer zeven tot acht jaar is de vereniging bezig geweest om een eigen terrein in bezit te knjgen. Medewerking van de gemeente kreeg men wel, maar initiatieven zowel van de gemeente als van de vereniging leden telkens schip breuk. Uiteindelijk is het dan toch gelukt. Op initiatief van de vereniging is nu een terrein aan de Fliert in eigen bezit. Nadat de grond van de ge meente was gehuurd werd er in eigen beheer een buitenmanege aangelegd en een kantine ge bouwd. Dit alles werd in de vriie tijd op vrijdagen en zaterdagen met eigen arbeid opgebouwd. Naast de huidige manege is er nog een stuk je grond beschikbaar waar men naar uit kan wijken als dit nodig is. Inmiddels is er ook een vergun ning ontvangen voor het bouwen van een binnenmanege. Dit zal nog wel even op zich laten wachten. Momenteel werkt de vereniging met een sluitende begroting, en dat wil men ook zo houden. Geld lenen voor de bouw van een binnenma nege is geen probleem. Maar men wil er eerst zeker van zijn dat dit dan ook weer zonder problemen op te lossen is. Daar het zwervend bestaan in middels afgelopen is en de mane ge reeds geruime tijd m gebruik is, is dit wel in het voordeel van de verenigmg geweest. In begin 1987 had de vereniging 60 leden. Dat zijn er inmiddels 80 geworden. Nu de vereniging een vaste plaats heeft groeit de belangstelling en knjgt LEUSDEN- Onder auspiciën van de Koninkhjke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde werd afgelopen zaterdag in winkelcentrum De Biezenkamp een grote geraniummarkt gehouden. Geholpen door een stralende zon en zomerse temperaturen, moeten de deelnemende middenstanders, die een exotsiche collectie geraniums aandroegen, goede zaken gedaan hebben gelegenheid om gratis pony te rijden. Verder resideert het be stuur van de vereniging tot 18.00 uur, waarbij ie dereen in de gelegenheid wordt gesteld de vereni ging met het nieuwe on derkomen te feliciteren. Iedereen is van harte uit genodigd om het feest met De Singels mee te komen vieren. ACHTERVELD - De KPJ hield op Hemelvaartsdag het inmiddels traditie geworden dauwtrappen per fiets. De deelnemers konden tussen vijf en zes uur bij de Moespot van start gaan. Vanaf Achterveld gmg het rich ting Leusden. Vandaar gmg de route naar Den Treek en via de omgevmg van Woudenberg weer terug naar Achterveld. De route had een lengte van ongeveer 40 km. Er werd door 75 dauwtrappers gestart. Ongeveer halverwege de route was er gelegenheid om even te rusten. Er was daar ook gezorgd voor koffie en broodjes. Een hele mooie route door de mooie natuur die mede door het mooie weer een succes werd. Zondag werd door de KPJ deel genomen aan het Knng voetbal toernooi dat werd gehouden te Eemnes. Er werd deelgenomen door een heren- en een dames team. Ook de KPJ uit Hoogland en Eemnes namen deel. Het werd een heel geslaagd toernooi dat voor Achterveld met succes eindigde. Zowel het heren- als het dames team behaalden de eerste plaats. Zaterdagavond zal in de Moes pot een dansavond worden gehou den door de KPJ. De muzikale me dewerking wordt verleend door de band „Living Stone". De aanvang is om 20.30 uur. Iedereen is van harte welkom. Entree leden 3,- en niet leden 5,-. Yc voormalige huzaren en nabestaanden van m Achterveld gesneuvelde Nederlandse mihtairen kwamen iIgelopen zaterdag in Achterveld bijeen. Doel van de bijeenkomst was, naast het ophalen van herinneringen, een iinzet te geven voor een monument voor de gesneuvelden. In verband met de offi ciële ingebruikname van de nagelnieuwe accom modatie van de landelijke rijvereniging en ponyclub De Singels, is voor zater dag 21 mei een speciaal feestprogramma in elkaar gezet. Om 14.15 uur wordt de officiële openingshande ling verricht, waarbij oud-wethouder Gijs van Woudenberg aanwezig zal zijn. Om 15.15 uur volgt een demonstratie van pony en paardenruiters, alsme de een demonstratie in het Z-springen. Vanaf 16.00 uur is er

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7