,Ik wilde eens weten wat nota's en rapporten in het leven van alledag te betekenen hebben" Boete voor Leusdenaar LEUSDEN leus—er krant leusiler krant: Statenlid Henk Branderhorst draaide een dagje mee in verpleegtehuis Lisidunahof De nadruk valt steeds meer op de elementaire zorg, ten koste van de sociale zorg, terwijl je weet dat je juist door de sociale zorg mensen langer uit een isolement kunt houden." Ik heb maar een klem stemmetje in het provinciaal bestuur, maar ik geloof dat een goede voorbereiding mijn stem meer dan getalsmatige waarde geeft." Onverzekerd en onder invloed auto gereden; Examens machine- schrijven 4 okaal Leusden Achterveld Unieke feestdagen LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 Vergadering CAI-commissie verschoven WOENSDAG 25 MEI 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN/DOORN- Bezuinigen, bezuinigen, bezuinigen: het is hét politieke stopwoord van de jaren tachtig. 'Nederland heeft te ver boven z'n stand geleefd' en 'het begrotingstekort moét omlaag' zijn veelgehoorde kreten, die de bezuinigingspolitiek dienden te legitimeren. Tot op zekere hoogte lijkt de Neder landse samenleving zich akkoord te hebben verklaard met de koerswijziging, die haaks stond op het beleid dat in de jaren zeventig aangehangen werd. Gesterkt door een soepel draaien de economie, maakte de overheid zich in die jaren sterk, ook financieel, voor elk individu in de samenleving. Het leek er even op of het grote woord solidariteit niet alleen met de mond beleden werd. Ja, juist de kansarmen en minder sterke leden van de samenleving werden bedacht. Daar is radicaal verandering in gekomen. En hoewel er op politiek niveau nog altijd wordt beweerd dat de welzijnsstruc- tuur zoals we die kennen in één of andere vorm gehandhaafd moet blijven, werd er in een aantal sectoren rigoreus gesneden. Zozeer zelfs, dat mensen zich beginnen af te vragen of het allemaal nog verantwoord is. Met name in de gezondheidszorg worden die geluiden steeds sterker hoorbaar. En een steeds terugkerend bezwaar is dat politici eigenlijk niet goed weten waarover ze beslissen. Ze baseren politieke beslissingen op ambtelijke nota's. Bovendien is niet altijd duidelijk welke argumenten aan een politieke beslissing ten grondslag liggen: waarom kan er wel geld vrij worden gemaakt voor oorlogstuig en niet voor gezondheid Henk Brandenhorst, Statenlid voor de PSP/CPN trachtte zich in te leven in die redeneringen. Omdat hij mede verantwoor delijk is voor het provinciale gezondheidszorgbeleid, besloot hij eens een dagje mee te draaien in een instelling. Zijn keuze viel onder andere op de Lisidunahof in Leusden, waar hij vrijdag een werkdag meemaakte. Onze medewerker Marianne de Valck zocht hem in zijn woonplaats op en praatte met Branderhorst over zijn ervaringen. Statenlid Henk Branderhorst draaide vrijdag een werkdag mee m Lisidunahof; ,,Om de werkelijkheid achter ambtelijke nota's en rapporten, waarop wij onze besluiten goeddeels baseren, te leren kennen." met z'n dertigen door een gebouw trekken, luisteren naar inleidingen en weer snel naar het volgende adres, leverde onvoldoende op. Zeker voor iemand die niet bekend is met het onderwerp." (De heer Brandenhorst z'n laatste functie was direkteur van een kindertehuis) Hij besloot, samen met beleids ambtenaar Franc Bessems, nog eens op z'n gemak vier huizen in de provincie te bezoeken. „Dan weet je al wat meer. Je komt iets dichter bij maar nog niet dicht genoeg, vond ik. Met de directie van de Lisidunahof heb ik toen een af spraak gemaakt, daar eens een hele dag mee te draaien. Om een idee te knjgen van wat nota's en rapporten in het leven van alledag te betekenen hebben" Op zijn vraag werd door de directie van Lisidunahof direkt positief gerea geerd. Achteraf gelooft hij dat ze toch een beetje verbaasd waren dat hij van hun aanbod gebruik maakte. Afgelopen vrijdag om acht uur begon zijn ongewone werkdag. ERVARINGEN De dag heeft indruk gemaakt. „De uitvoerende medewerkers moeten met goud behangen wor- aangetrokken, moet heel voorzich tig schoon ondergoed worden aan gedaan en gaat het voetje voor voetje nchtmg eetkamer". Bil het ontbijt kwam een mevrouw naar hem toe „Ik ben iets kwijt, maar ik weet niet wat" Het heeft iets met het ontbijt te maken. „We gingen samen kijken. We benoemden al les twee keer, maar alles was er zo te zien. We kwamen er niet uit. Tot een verzorgster met een bordje met het boven en ondergebit aan kwam. Dat was het". Hen Branden horst vertelt anekdotes, waarom je lacht met een snik. Hij vertelt over de ongelofelijke inzet nodig voor kleine dmgen. Hij hoorde van een van de begeleiders in Lisidunahof: „Het noodzakelijke gebeurt, maar daar houdt het vaak mee op Socia le contacten zijn ook nodig en dat vraagt veel individuele aandacht. Die tijd is er niet." Henk Branden horst begnjpt „De nadruk valt steeds meer op de elementaire zorg, ten koste van de sociale zorg, terwijl je weet dat je juist door de sociale zorg de mensen langer uit een isolement kunt houden". Hij ervoer behalve sober meubilair en bouwkundige ongemakken vooral „het ernstige tekort aan begelei- dingsuren voor leerlingziekenver- Afgelopen vrijdag draaide Sta- 1/enlid Henk Brandenhorst één dag mee, in de verzorging van demente bejaarden (psycho-ge- iatrische patiënten) in verpleeg- ehuis Lisidunahof. Hij kreeg een «vitte jas aan en hielp op de drie verzorgingsniveau's van het ver- jleegtehuis door koffie rond te irengen, patiënten op de pot zet- len, te helpen bij het ontbijt en het teren in bed. De provinciale frac- ievoorzitter van de PSP/CPN wil de meer weten van wat het be- eid, zoals dat door Provinciale itaten wordt opgelegd, in de iraktijk betekent, bijvoorbeeld voor verpleegtehuizen. Als lid van de commissie Ce- londheidszorg bepaalt hij mede dit >eleid, volgens hem gestoeld op door ambtenaren gemaakte plan ten en voorstellen, waarna beslui- en door politici worden genomen, iet gaat daarbij om zaken zoals Hoeveel plaatsen moeten er zijn" Bn „voor welke ouderen is welke voorziening bedoeld". De bezuinigingen eisen een steeds sterkere inkrimping van ,de zorgfunctie". Volgens Henk Brandenhorst heeft een onderzoek, gehouden door de Universiteit Twente, onlangs aangetoond dat een verpleegtehuis moet draaien met gemiddeld 20% te klem nood zakelijk budget voor de zorg. Me vrouw Ineke Schoneville, ver pleegkundig direkteur van de Lisi dunahof, spreekt voor Leusden van een tekort van inmiddels 30%. Nog in deze zittingsperiode zul len Provinciale Staten van Utrecht een begin maken met een meuw plan voor de verpleegtehuizen. Daarbij liggen voorstellen op tafel om opmeuw op de zorgfunctie te beknibbelen. Wat dat m de prak tijk betekent wilde Henk Branden burg wel eens met eigen ogen zien. Wat hij zag, maakte indruk. „Ik realiseer mij nu dat de kille bere kening, dat zeven minuten per pa tiënt mag worden uitgetrokken, betekent twee maal verluieren, en geen drie maal. Ik begrijp goed wat daar de consequentie van is". den," vindt hij. „Je slaat werkelijk van verbazmg achterover van het geduld, het respect dat ze voor de bewoners kunnen opbrengen". Hij verhaalt van een oude dame die hem vroeg of hij de sleutel even wilde halen, want ze moest een dagje naar Baarn. Dat wilde hij wel, tot een verpleegkundige hem dui delijk maakte dat „een dagje Baarn" die dag niet op het pro gramma stond. Tot zijn verbijstering bleek de mevrouw de hele dag door, aan iedereen, iedere minuut hetzelfde te vragen en steeds vriendelijk ant woord te krijgen. „Opstaan, was sen, aankleden van 2 x 14 bewo ners - het kost de ochtendploeg uren. Als alles daarbij door de me dewerkers gedaan zou worden, ging het misschien wel iets vlug ger, maar de filosofie is, dat de bewoner zoveel mogelijk zélf moeten kunnen blijven doen. Dus worden de panties verkeerd om zorgers en een schromelijk tekort aan uren voor wat je noemt de so ciale kontakten en individuele aan dacht voor de bewoners. Hij neemt zich voor straks bij de commissie-besprekingen zijn ervaringen onder de aan dacht van zijn mede-statenle den te brengen. Hij bedenkt dat hij de reakties op zijn verhalen uit de praktijk wel kan voorzien. „Ze zullen zeggen; we zijn het met u eens meneer Branden horst, maar de provincie moet ook roeien met de nemen die Den Haag ons geeft - en die zijn nu eenmaal te kort". Hij neemt zich voor hierdoor met murw te laten maken. Hij wil inzicht in de structuur van de zorg „en meer nog, wat er schuil gaat achter de zorg". Henk Branderhorst is zich er van bewust dat hij „maar een klein stemmetje heeft in het Provinciaal bestuur" maar ge looft dat een goede voorberei ding op de te bespreken pun ten zijn stem iets meer dan de getalsmatige waarde geeft. Hij weet dat hij met alleen staat in zijn bezorgdheid ten op zichte van de bezuinigingen in de ge zondheidszorg. „Maar ik wil mijn collega's in de CDA en WD er toe brengen dat zij het zelfde binten de commissieka mer als in de commissiekamer zeggen. En dat zij daar de con sequenties uit trekken. Het komt allemaal neer op politieke keuzes. Neem de oprit die nu in Leusden wordt aangelegd voor x miljoen gulden. Dat geld had ook voor de gezondheidszorg besteed kunnen worden. Maar dit zijn discussies die men m de Staten niet graag voert. Er zijn best ideeen over hoe het zou moeten, maar de politieke keu ze vallen helaas vaak anders uit". Zijn voorstel om de vorige bezuinigingen te voorkomen door iedereen ongeveer een tientje motorrijtuigenbelasting meer te laten betalen, heeft het met gehaald. Hij zal het voorstel met herhalen, maar de intentie er achter blijft. Door dit bezoek aan de ver pleegtehuizen en Lisiduna is m'n motivering om achter de officiële stukken op zoek te gaan naar de werkelijkheid, weer eens fiks gestimuleerd. En de motivatie om bezuini gingen te accepteren omdat het „nu eenmaal uit de lengte of breedte moet komen" flink afgenomen. Ik heb de overtui ging dat een samenleving die nog enigermate voor fatsoen lijk door wil gaan, geen kans onbenut mag laten om nieuwe generaties een zo goede mo gelijke start te geven. Maar zet ook alles op alles om dege nen, die bijna aan het einde van hun dagen zijn gekomen, met respect en zorg te omge ven. Om die keuze te maken zitten we toevallig wel in de Staten". Staan er nog nieuwe soortgelijke werkdagen op het programma? Henk Branderburg heeft het voor nemen om in september de zorg van geestelijk gehandicapten na der te bestuderen. Daarvoor wil hij minstens een week uittrekken. (Tenslotte was de reaktie van een van de verzorgers op Lisiduna op zijn bezoek al „en denkt u daar allemaal m één dag achter te kun nen komen"). Vaste plannen daar voor heeft hij nog met Maar hij heeft als full-time Statenlid zitting in zes zware commissies, zodat de gelegenheid zich ongetwijfeld in de toekomst vaker voor zal doen. INITIATIEF Het initiatief van Henk Branden horst was een direkt gevolg van zijn onvrede, na een bezoek van dertig Statenleden op een dag aan verschillende verpleegtehuizen. „Het was een pnma excursie. Maar Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretanaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: f 68.80 per jaar. 34.90 per half jaar. f 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU BV. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost f 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN/UTRECHT - De Utrechtse politierechter mr. H. Schepen veroordeelde don derdag een 44-jarige inwoner van Leusden wegens onverze kerd en onder invloed rijden tot een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegd heid van acht maanden. Ook moet de verdachte duizend gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk betalen. De Leusdenaar was in de nacht van 24 op 25 februan vong jaar in zijn woonplaats aangehouden Bij een bloedproef bleek het alcohol promillage waarmee hij gereden had 1.23 te bedragen; dit is ruim het dubbele van wat is toegestaan Op de zitting zei de verdachte zel den te dnnken. „misschien twee a drie glazen per jaar". Maar op de bewuste dag was er iets te vieren geweest en hadden vnenden een fles champagne opengetrokken. Omdat het met de eerste keer was dat de man op het njden zonder verzekenng betrapt werd eiste of ficier van justitie mr. J. van Hout hiervoor vijfhonderd gulden boete en vijf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Voor het met een slok achter het stuur zitten eiste zij eveneens een boete van vijfhonderd gulden en een voor waardelijk ontzegging van een halfjaar ACHTERVELD - Voor de leerlin gen van de basisscholen uit Ach terveld en Leusden is het examen machine-schnjven weer achter de rug De lessen werden gegeven op woensdagmiddag vanaf augus tus 1987 t/m mei 1988. Op 18 mei vond het examen plaats. Dit keer deden de leerlingen, op 1 na, het praktijk examen Dit examen stelt hoge eisen De leerlingen moeten minimaal een snelheid hebben van wu aaujiaL|Cli jjci iiunuut, 011 een staatwerk kunnen berekenen en uitwerken. Ook moet een brief, rapportering, rekening en een memo gemaakt worden. De les sen werden evenals voorgaande jaren door mevr. M. Plijnaai-See- gers, van de Seegers opleidingen te Achterveld gegeven. PRAKTIJKEXAMEN Gerald van Dijk 195 aanslagen. Hennco v d Hengel 145 aanslagen deze deed alleen examen. Petra v d Hengel 165 aanslagen, Edwin v d Hengel 135 aan slagen. Harold Kok 150 aanslagen. Kns- tel Smink 170 aanslagen. Sander Tol boom 135 aanslagen. Debby Tolboom 145 aanslagen en Benno Voskuilen 135 aanslagen Een leerling werd afgewezen door Jan Versteegt Een unieke gebeurtenis in 1988! Zowel Pasen, Koninginnedag, He melvaartsdag en de afgelopen Pinksterdagen leverden zeer fraai weer op Veel uren zon en droog weer. Dat is na 1976 niet meer voor gekomen En wat een verschil met de Pinksterdagen van verleden jaar. Toen op 7 en 8 juni koud en regenachtig weer. Het werd 1987 met veel warmer dan 10 a 12 gra den. Zoals vorige week al voorzichtig aangekondigd werd, kwam het omvangrijke hogedrukgebied, af komstig van de oceaan, niet op tijd op de goede positie te liggen, na melijk boven de Noordzee. Daar voor had het enkele dagen boven Ierland en Wales gelegen. Dat le verde ons een flinke temperatuurs- ïnzinking op. Verlate ijsheihgen zullen we maar zeggen. Op diverse plaatsen in ons land kwam het tot nachtvorst en op sommige plaatsen zelfs vorst op normale waarne mingshoogte. Vliegveld Soester- berg meldde zondagochtend aan de grond -5.2 Zo laat nog vorst aan de grond is overigens met uniek. In de zeer warme zomer van 1975 kwam het op 2 en 3 juni nog op uitgebreide schaal tot nachtvorst. Vorstvrij zijn eigenlijk maar twee maanden m het jaar, te weten juli en augustus. Terug naar de realiteit, op Twee de Pinsterdag begon het hoge drukgebied boven Scandinavië in betekenis afnemend naar het noor den te verplaatsen. Daardoor kon een lagedrukgebied boven zuid west Frankrijk naar het noorden doorstoten Er ontwikkelde zich boven west-Frankrijk een on weersstoring. welke gisteren over ons land moet zijn getrokken. De storing zelf had plannen naar de Noordzee te koersen, waardoor de stroming geleidelijk zuidwestelijk zal worden. De hoeveelheden re gen zullen ook nu weer flink uiteen zijn gelopen Buien zijn zeer lokaal en kunnen ook qua intensiteit ver schillen In Leusden is deze maand tot nu toe nog maar 26 mm regen geval len Bij mij in Ruurlo slechts 16,5. Er zijn streken waar nog minder naar beneden is gekomen Opvallend daarbij is dat de neerslag welke in apnl en mei is gevallen veroorzaakt werd door buien. Fronten van de oceaan hebben ons al geruime tijd met meer kunnen bereiken. De toe gang naar West-Europa zit „op slot". Boven de Azoren is een nieuw hogedrukgebied ontstaan en dat lijkt de komende dagen wat meer greep op ons weer te gaan krijgen. Doordat de storing boven de Noordzee nog dichterbij ligt, be staat er de eerste dagen nog wel kans op een enkele bui. Het is wat koeler dan tijdens de Pinksterda gen. Af en toe zijn er zonnige mo menten, zodat we van een redelijk weertype kunnen spreken Voor diegenen onder ons welke geabonneerd zijn op het „dagelijks overzicht van het weer" en het maandoverzicht van de weersge steldheid, beiden uitgegeven door het KNMI. slecht nieuws. Het eerste wil men opheffen (ontworpen door Buys Ballot), het tweede behoorlijk m prijs verhogen Men wil het ken nelijk voor weeramateurs steeds moeilijker maken aan gegevens te komen Maar zijn het echter met de weeramateurs die het KNMI vaak wakker moeten schudden?" Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! w weekindejjemmte/ Woensdag 25 mei. 14.30 uur: Ledenvergadering Protestants Christelijke Ouderen bond over "Bejaardenzorg, van gunst tot recht', 't Hamersveld, Al fred Buimnggaarde. Donderdag 26 mei 13.30 uur: be- jaardensoos Ons Gebouw Vrijdag 27 mei 19.30-21.00 uur: in schrijven avondvierdaagse Re- genboogschool Zaterdag 28 mei 10.00 uur: Sport dag De Vor. Kerstens Sportpark 20.00 uur: Disco Show de Klaveet zondag 29 mei 10.00 uur: Dorps volleybal toernooi Sportzaal Zondag 29 mei 20.00 uur: Disco de Klaveet Maandag 30 mei 18.00 uur: Avondvierdaagse Dinsdag 31 mei 18.00 uur: Avond vierdaagse Dinsdag 31 mei 9.00 uur: Welfare club Zonnebloem Ons Gebouw Stoutenburg Zaterdag 28 mei 10.00 uur: Rom melmarkt en spelen Kasteel Stou tenburg LEUSDEN- De vergadering van de Centrale Antenne Commissie, die voor 31 mei op de agenda stond, gaat niet door. De bijeenkomst is verplaatst naar 20 juni en begmt dan om 20.00 uur i

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3