I Fietsen door de tropen blijft heerlijk' De muziekvereniging doet ook nog iets nders dan voor een optocht uitlopen' S- Luchtvaart en textiel II os van Berkel (57) na fietstocht door Maleisië: achtigjarig Lisiduna gaat in Leusden op toernee: Nieuwe expositie in Luchtvaartmuseum VRIJDAG 27 MEI 1988 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op 2 april j.l. ging ]os van Berkel uit Leusden (57 ir jong) voor het eerst als reisleidster mee met een fietstocht or Maleisië. Dezelfde tocht, 880 kilometer lang, fietste ze rig jaar als toeriste. De organisatie, het alternatieve Amers- irtse reisbureautje Vlieg en Fiets, vroeg haar dit jaar als ileidster mee te gaan. Daarvoor voelde Jos van Berkel wel. lerares van de Hoge School voor Gezondheidszorg maakt „af 1 februari dit jaar dankbaar gebruik van de VUT-regeling ziet kans op deze wijze het nuttige met het aangename te renigen. „Ik hou van werken met mijn lijf; fietsen, zwemmen, hou van verantwoording; organiseren, regelen en.in de ipen ben ik thuis. Ik voel mij er vrij en lekker, beter nog dan nis." Waarmee verklaard is wat iemand van 57 jaar, er toe engt 880 kilometer door de tropen gaat fietsen, samen met gentien andere vrouwen. En daarvan te genieten. door Marianne de Valck )e route van Kuta Baru naar Sin- pore was bekend. Ze is uitgezet or reisorganisatie Clara de Goe- langs kleine Chineese hotel- es en campingplaatsen in golf ten tentjes. De route loopt langs Zuidchmeese Zee via het eiland man en eindigt in Singapore, weken later. Jos van Berkel sd van haar vonge tocht verslag Jeze krant van 1 maart j.l. )it jaar maakt Jos van Berkel ver diende van deze zware tochten, augustus weer naar Maleisië. In ober gaat ze 650 kilometer over fietsen, door bergachtig ter- In november gaat ze een irtgelijke fietstocht uitzetten op Lanka en in februari gaat ze mee de eerste gemengde tour door liland. Dit jaar worden de fiets- hten alleen door vrouwen gere- Het idee vond zoveel erklank, dat vanaf volgend jaar, speciale vrouwentochten ook •mengde" tochten zijn georgani- ird. forig jaar was de tocht lang en inspanning niet gering. Jos van rkel haalde rustig in haar eigen ipo, gestaag doorfietsen in de itenduren en op het strand lig- \d in de namiddag, ontspannen ir einddoel. Dit jaar droeg zij, nen met Clare de Goede, de antwoording voor negentien slnemers. Negentien vrouwen sen de 28 en 63 jaar. De drie ite waren respectievelijk 63, en 60 jaar oud. Jos van Berkel tent zichzelf onmiddellijk daar Her aan met haar 57 jaar. iNooral de ouderen hadden re- matig gereisd en gefietst. Voor jongeren was het grotendeels meuw avontuur. Zij hadden ir het merendeel geen tropener- ïng en één had er zelfs nog nooit flogen. Jos van Berkels eerste aring als reisleidster was er een verbazing. „Wat mij opviel, op Schiphol al, was dat sommige men sen zich volkomen afhankelijk van de reisleiding opstellen. Ze vroe gen me bijvoorbeeld of ze al door de douane mochten lopen. Aan de andere kant hadden ze soms ook een houding van „Ik heb er voor betaald, dus je doet het maar even voor me". Banden oppompen bij voorbeeld. Jos van Berkel bleef de mensen positief benaderen in het vertrouwen dat ze het zelf vast wel konden, en dat bleek zo te zijn." ERVARINGEN „De meeste deelnemers waren voor het vertrek gespannen, wisten niet meer precies wat zij zich, van wat komen ging, moesten voor stellen." We hadden wel een ken- rusmakings-informatie bijeen komst gehad. Maar je moet de warmte toch te voelen en de natuur en de mensen zien, om het goed te beseffen." Dus had Jos van Berkel het vooral in het begin druk met het regelen van kleine dingen, het beantwoor den van veel vragen en het deskun dig bagage en fietsen inpakken. Eenmaal in Kuta Baru gearriveerd, liep het dorp uit om de dames te helpen de fietsen in elkaar te zet ten. Dezelfde middag lag het hele gezelschap op „the beach of passo- niated love", behorend bij het eni ge, een beetje luxe hotel dat ze voorlopig zouden zien. „Hoe je de mensen ook waarschuwt, 's avonds waren er een paar goed verbrand. Terwijl het de bedoeling was de eerste twee dagen twee lange tra jecten af te leggen, 73 en 103 kilo meter." Jos van Berkel vindt twee lange trajecten zo net uit het vliegtuig, wit in de tropen, ook niet zo'n goed idee. „Maar het moest wel, door gebrek aan accommodatie onder weg". Overigens bestond er geen enkele verplichting het traject met de fiets af te leggen. Verschillende deelnemers gingen naar de vol gende overnachtingsplaats met de auto. „Zeker de eerste dagen was het voor veel mensen teveel. De warmte, de indrukken. De ene ver werkte alles honderduit pratend, de andere zei „laat me nu maar even." Na een paar dagen was iedereen gewend. GROEP „Je belangrijkste zorg is dan om m de gaten te houden of iedereen het naar zijn zin heeft. Of iedereen een plekje m de groep heeft ge vonden." Daarbij kwam haar erva ring als voormalig lerares die ook werkte met verschillende ge sprekstherapieën goed van pas. „Want bij zo'n tocht kom je ook je zelf tegen." Zwaar tilt ze niet aan deze extra begeleidingstaak. „Ach je hebt de verantwoording en de handigheid." Wat haar wel zwaar viel, was het uitrijden van de tocht. Vooral de eerste dagen vertrok ze als laatste. De deelnemers vertrekken name lijk allemaal op eigen houtje in zelf gekozen gezelschap en in eigen tempo. Om eventueel gestrande deelnemers te helpen, kwam Jos van Berkel achteraan. „Normaal fiets ik niet snel. Maar wanneer ik eenmaal op gang ben, kan ik lang door njden. Ik ben een echte stayer. Maar nu moest ik steeds af stappen. Eventueel ergens een truck organiseren. Daarna weer op gang komen om tien minuten later op de volgende groep te stuiten." Dat was zwaar, maar met een grinnik: „Ik vond dat ik als reisleid ster toch de hele route uit moest rijden." Slechts eenmaal moesten zij en Clare de Goede zelf, vijf minuten de bus (met fietsen en al) pakken. Dne lekken banden was er één te veel, „in de tropenhitte kun je geen banden plakken, dat moet je 's avonds doen." ONTMOETINGEN De opzet van de tocht is niet pres tatiegericht. Het is de bedoeling om in je eigen tempo, de tropen te er varen. „Vooral de oudere dames deden dat op een heel ontspannen manier. Wanneer ze bijvoorbeeld een mooie plek in de schaduw za gen, gingen ze daar even liggen. Wanneer ze onderweg een paar vriendelijke mensen tegenkwa men, bleven ze even praten." Vrien delijke mensen ontmoetten ze over al. Hoewel de tocht ditmaal geen interviews in kranten, althans in Maleisië, opleverde, was de be langstelling voor die blanke vrou wen op een tourfiets groot. Soms Jos van Berkel maakt een fietstocht door de tropen. ie L' I' LEUSDEN - In 1908 opende bij de oprichting van „Muziekve- miging Lisiduna" een dertigtal heren in stemmige driedelige kken met vadermoordenaar en butterfly, middenscheiding het haar en doodernstig gezicht met Psalm 134 de openbare >etitieavond waaraan ook het Wilhelmus en het Wien Neer- idsch Bloed niet ontbraken. Yu, tachtig jaar later, heeft de jeugd de overhand bij de nderddertig leden van harmonie, drumband en majoretten n Lisiduna. Met een vrolijke lach voeren ze in geel uniform- je, zwarte broek-rok en kolbak een met lyra's doortwinkelde ow op met Fiesta Cubana, Engelse en Russische potpourri's lardeerd met een aerobic dansnummer. ACCENT n het kader van zijn tachtigjarig Haan gaat Lisiduna binnenkort toernee in Leusden om zich aan steeds uitbreidende bevolking presenteren. Lisiduna gaat in zestal Leusdense wijken con- ten geven. De dag voor het con- t wordt de zojuist uitgebrachte Ier huis-aan-huis in de bus ge- om het publiek bekend te ten met het bestaan van Lisidu- en om meuwe leden en dona- rs te werven. In de Leusder ut zal steeds bekend worden naakt op welke lokatie en op Ik tijdstip het concert zal plaats den. INCERTEN oorzitter Theo Wouters: „We «n dat de mensen door onze certen een andere kijk op Lisi- a knjgen dan alleen maar die een muziekgezelschap dat op inginnedag en vaak onder hte weersomstandigheden zijn tk moet doen. Voor de meeste hkanten van onze vereniging is optreden, om eerlijk te zijn, 6r een noodzakelijk kwaad, it als vereniging moet je de fi- ciele kanten goed bijhouden, dat kun je alleen maar doen optredens. Daardoor krijg je d binnen." „Maar het accent ligt bij ons op het gezellig met elkaar musiceren, terwijl we proberen dat op een zo hoog mogelijk niveau te doen. Dat hoge niveau kun je vaak niet op straat ten uitvoer brengen, maar meer in het concertgedeelte. Daar om voeren we ook, voordat we de show m de wijken gaan geven, een paar nummers concertmatig op. Dat zal dan een Elvis-selectum of zo zijn, lichte muziek, ook gemakke lijk toegankelijk voor leken. Zodat de mensen zullen zeggen: de mu ziekvereniging doet ook nog iets anders dan voor een optocht uitlo pen. Het is niet zo dat die optochten en marsen bij ons in het verdom hoekje zitten, maar de mensen heb ben zo'n klein beeld van de vereni ging en zien alleen het topje van onze muzikale ijsberg." OPLEIDING Het bestuur van Lisiduna is de laatste jaren bezig om de vereni ging m bredere knng bekendheid te geven. Lisiduna kan bogen op een eigen opleiding tot muzikant, waarvoor het over de juiste docen ten beschikt die er de geëigende papieren voor hebben. Ook met een blik op de toekomst om de doorstroming goed te verwezenlij ken. Iedereen die wil kan bij Lisi duna een interne opleiding krijgen. Binnenkort zal Lisiduna op de Leus dense basisscholen een aktie hou den om jong publiek voor de ver eniging te interesseren. „We beginnen van onderen af aan. Je moet je natuurlijk niet voor stellen dat je, als je nooit een instru ment hebt gespeeld, met een jaar een volledig muzikant bent. Als je echt een muziekinstrument wilt le ren beheersen moet je rekenen op een driejarige opleiding, en die is geheel intern in de vereniging te verwezenlijken: opleiding én in strument worden geheel door de vereniging ter beschikking ge steld." KOPERINSTRUMENTEN Lisiduna heeft behoefte aan nieu we blazers van kleme koperinstru menten: trompetten en klarinetten. Voor de rest speelt Lisiduna zoveel mogelijk in op de interesse van de mensen. Als iemand interesse heeft in een trombone probeert Li siduna daarbij aan te sluiten, zodat iemand die een instrument kiest het ook zoveel mogelijk naar zijn zin heeft en met gedwongen wordt bij de behoefte aan klarinetten kla rinet te spelen. De grootste afdeling van de ver eniging is het harmonie-orkest dat onder leiding staat van Henk van 't Veer. Naast de marsen op straat wordt veel populaire muziek ge speeld. Wekelijks wordt dit reper toire gerepeteerd, waarna het uit eindelijk in de vorm van concour sen of concerten wordt uitgevoerd. Tijdens de opleiding van nieuwe muzikanten bestaat de mogelijk heid om mee te spelen in het leer lingenorkest dat onder leiding staat van J. Valkenburg. De oplei ding wordt afgesloten met een exa men. DRUMBAND Bij de drumband kunnen mo menteel tamboers en lyraspelers geplaatst worden. Voor hen is de opleiding wat korter. Binnen een half jaar is de drum- of lyraspeler al een heel eind op weg naar zijn muzikantschap. Sinds kort is Henk Kikkert instructeur. Hij compo neert veel, en ook door andere ver enigingen en bijvoorbeeld op het solistenconcours worden zijn stuk ken gespeeld. MAJORETTEN Ook bij de majoretten, die onder leidmg staan van Lucia de Vrede, wordt er wel iets anders gedaan dan alleen op straat in optochten meelopen. „De majoretten doen aan aerobic dancing, aan stukken met wisselende tempi waarin ze bijvoorbeeld van de wals in een Zuid-Amenkaans ritme overgaan. Dat is tijdens de marsen op straat moeilijk te demonstreren, maar dit soort optreden wordt wel verwerkt m de toernee door Leusden. Meis jes van tien tot veertien jaar kunnen zich bij de majoretten melden. De majoretten vormen een aktieve meidengroep die zich tijdens op tredens aan het front van de vereni ging presenteert en ook bij wed strijden van zich laat spreken door het opvoeren van een flitsende show." TOEKOMST Theo Wouters: „Tijdens de op leiding proberen we de jeugd te stimuleren om ze te laten weten waar ze naar toe kunnen werken: het spelen in het jeugdorkest. Dan ruiken ze al vast waar ze in de toekomst naar toe kunnen gaan. Dat kan ook voor de studie wat verzachtend werken, zodat ze de taaie stukken wat makkelijker in studeren omdat ze die in het jeugd orkest met elkaar kunnen uitvoe ren. Daarnaast heeft iedereen zo'n beetje privéles van het viertal daartoe aangestelde docenten. We vinden het prettig om dit naar buiten te brengen, om te laten zien waar we in die tachtig jaar van ons bestaan naar toe zijn gegroeid. Dat willen we vooral laten zien om dat er, naar verhouding van de steeds groeiende bevolking in Leusden, méér moet kunnen. De voornaamste drempel die de men sen tegenhoudt om bij ons te ko men musiceren is, denk ik, dat ze ons te veel zien als een stel trom melaars dat met Koninginnedag en avondvierdaagse door weer en wind heen ploetert. Dat beeld heeft men al jaren van een muziekvereni ging, terwijl dat niet overeenstemt met de realiteit," DE HAMERSHOF Lisiduna start met zijn Leusdense toernee op vrijdag 24 juni, op De Hamerhof, waar op dat moment al tijd veel publiek is. Na de zomer vakantie is Lisiduna van plan om ook enkele malen op de zaterdag concertjes te geven in De Hamers- werd Jos van Berkel, met haar grijze korte kapsel, herkend van het vori ge jaar. Hetgeen tot een nieuwe kennissenkring leidde. Want ze hoopt tenslotte vaker langs te ko men fietsen. In augustus a.s. bij voorbeeld weer. De leeftijden maakten veel indruk. „Wanneer je vertelde hoe oud je was, knepen ze je soms m je benen en zeiden vol bewondering „Oh, You are a strong woman". Een vein de deelnamers ging graag in haar eentje op weg. „Ze was nogal opvallend uitgedost. Ze wilde absoluut met verbranden, dus had ze van alles aan. Mede daardoor kreeg ze snel en veel con tacten. „Die kwam regelmatig bij een overnachtingsplaats melden dat ze niet mee at omdat ze ergens een uitnodiging had". Sommige deelnemers voelden zich af en toe wat opgelaten, wanneer ze bezweet en gekleed in fietsbroek met T- shirtje onthaald werden door m prachtige sarongs gestoken Malei- siers. De voertaal was overigens Engels en een beetje maleis is altijd handig. CONDITIE In dne weken dat de tocht duur de werden de deelnemers steeds zelfstandiger. „Na de eerste vijf, zes dagen, is het meeste geregeld. Je kunt wat afstand nemen en krijgt wat tijd voor jezelf'. Echt vervelen de dingen zijn er ook deze keer niet gebeurd. Eenmaal raakte één van de deelneemsters bevangen door de warmte en natuurlijk kregen sommige mensen diarree. „Voor dat ze aan de reis beginnen hebben ze allerlei zorgen. Zijn er tijgers, leeuwen, slangen. Ze zijn bang iets te krijgen. Je stelt ze dan gerust. Met wat pnkken vooraf en de waar schuwing alleen gekookt en gezui verd water te dnnken. Tot je verba zing slaan ze, eenmaal in de tropen al snel alle waarschuwingen in de wind Ze eten van alles, overal en krijgen daar natuurlijk een paar da gen last van." Erg was het niet en de medische *.enms van Jos van Berkel was ruim voldoende. „Je realiseert je wel dat de leiding absoluut uit twee mensen moet bestaan. Stel je voor dat er echts iets gebeurt. Dan mag de groep met zonder leiding komen te zitten. Overigens heb je elkaar ook nodig omdat je je af en toe uit moet kunnen spreken, moet kunnen af reageren en overleggen." Aan Clare de Goede heeft ze een goede part ner, hoewel Jos van Berkel zelf la chend spreekt van „werkgeefster." OPNIEUW In augustus gaat Jos van Berkel opnieuw dezelfde tocht fietsen. Gaat dat nou niet vervelen? „Wel nee. In de eerste plaats zie ik het als mijn baan. Maar vooral geniet ik van alles. Mensen zeggen dat ik in de tropen een ander mens ben. Ik voel me lekker en daar komt de groep bij. Dit keer heb ik weer een paar nieuwe weggetjes ontdekt. Dan ga ik even zitten m stille be wondering. Ik ga in augustus met plezier terug. De tocht krijgt een extra dimensie, meer diepgang. Ik ga meer achtergrond zien. Meer mensen beter kennen." En de deelnemers daar blijf je contact mee houden. „Op 11 juni hebben we een reünie. Foto's uit wisselen en zo. Een paar mensen zal ik daarna misschien nog terug zien. De kern van de vorige tocht gaat mee naar Bali. Bali is overigens nog te boeken. Moet je gewoon een keer doen." LEUSDEN/SOESTERBERG - Op woensdag 18 mei opende mevrouw drs. M. J. Veldkamp, hoofd afdeling vormgeving van het ministerie van WVC een unieke expositie getiteld „Lucht vaart en textiel II". Voorafgaande aan de officiële opening gaven de deelnemende studenten van de Amsterdamse Hoge school voor de kunsten een ludieke kleurrijke opvoering met fel gekleurde doeken die als een feestelijke tientallen meters lange loper werd uitgespreid van de hoofdingang tot in de wisselexpositieruimte Voor de tweede maal heeft een samenwerkingsproject tussen het Militaire Luchtvaart Museum en de opleiding Textiele vormgeving le graads tot een opzienbarend re sultaat geleid. Binnen de Amster damse Hogeschool voor de Kunst vormt de faculteit Beeldende Vor ming een lerarenopleiding voor onder andere de le graads be voegdheid textiele vormgeving alsmede het vak kunstgeschiede nis. Het tentoongestelde werk is ver vaardigd door le en 2e jaars stu denten vanuit verschillende vakon derdelen: improvisatie, mode vormgeving en gemengde technie ken. De gehele collectie van het Militaire Luchtvaart Museum dien de als inspiratiebron bij het ontwer pen en uitvoeren van de assembla ges, metrages, dessins, objecten en kleding. Vanuit verschillende invalshoe ken zijn de werken tot stand geko men. De modevormgeving met de „luchtvaartpakken" toont een an dere benadering dan de uniform objecten, waarbij historische kos tuums en passementene centraal stonden. De dessins, onstaan vanuit ge mengde technieken, tonen ver schillende interpretaties van het luchtvaartgebeuren. De uitgangs punten variëren van wolkenmas sa's, plaatmateriaal, camouflage, luchtfoto's e.d. Het vak improvisa tie toont beelden van onder andere parachutisten in de vrije val, een schietstoel, wrakstukken en een kinderspeelpak waarvan de titel veel verklaart„en later word ik vliegenier" De emotionele gebondenheid met textiel en het specifieke ge bruik ervan heeft ertoe geleid dat de studenten hun persoonlijke visie op luchtvaart kunnen tonen Een manier van waarnemen en ver beelden anders dan de werkelijk heid van de museumcollectie. De bewuste keuzen van de textiele beeldelementen is kenmerkend voor het tentoongestelde werk en zal z'n uitwerking op de toeschou wer zeker met missen. De expositie duurt tot en met 19 juni. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vnjdag van 10.00-16.30 uur en op zondag van 12.00-16.30 uur. De toegang is gra tis. hof. Vorig jaar zijn deze optredens door het publiek met veel enthou siasme ontvangen. „Al heel veel jaren," aldus de geestdriftige Theo Wouters, „staat op onze muzikale verlanglijst het musiceren m een Leusdense mu ziektent. Het zou leuk zijn om op een lekkere zonnige zomeravond in plaats van binnen te repeteren buiten in zo'n tent te spelen en voor net pubhek te musiceren. Want voor het pubhek repeteer je eigen lijk, en voor hen zou je steeds willen spelen! Ook tijdens openbare re petities!" LEUK „Die concertjes zoals op De Ha mershof zijn voor ons ook veel leu ker om te doen. Voor ons is het echt niet leuk om je longen uit je hjf te blazen en daarnaast ook nog een eind te marcheren. Die combinatie is voor ons heel zwaar. Ik blaas zelf eerste trompet. Als eerste trom petter Geert Vaarkamp er met is zie ik er al tegenop als een berg. Want dan moet ik al die melodie partijen m mijn eentje trompette ren. Dat is een loodzware optracht. We zitten veel liever lekker in het zonnetje te musiceren dan op straat te lopen spelen. Aan de an dere kant: het fleurt een optocht natuurlijk op, en dat is ook wel aardig. Maar: zoals gezegd: het is met het emge dat wij als Lisiduna kunnen." DONATEURS Tijdens zijn Leusdense toernee houdt Lisiduna ook een aktie voor meuwe donateurs, omdat Lisiduna heel wat geld bijeen moet brengen om draaiende te kunnen bhjven. Het vervangen van uniformen voor 100 man kost op zijn minst 70.000,-, een gigantisch kostbare aangelegenheid. Ook het instru mentarium heeft een bepaalde af schrijving. Aan één soesafoon ben je al 10.000,- kwijt. Theo Wouters: Je kunt je contributie niet astrono misch hoog maken. Toetreding tot de veremgmg moet aantrekkelijk bhjven. Vandaar dat donateurs voor ons erg belangrijk zijn. Ook naar hier toe is de Leusdense toer nee bedoeld. Zij krijgen maande lijks ons blad toegestuurd, en voor hen geven wij onze jaarlijkse uit voering." Na de inzinking in de 60er jaren zit Lisiduna als vele verenigingen weer in de lift. De vereniging is eigentijds geworden door de majo rettes er bij te betrekken en de muzikanten ook concertmatig be zig te laten zijn. Bij veel jongeren slaat dit aan. Wie mee wil doen kan zich opgeven bij secretaris A. Vee- nendaal, Visotter 4, 3831 DZ Leus den, telefoon 940744. I

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5