Natuurwandeling op het landgoed Oldenaller Maak eens een wandeling op het landgoed Oldenaller De mooiste tijd van het jaar is aangebroken. Bomen, struiken en zvilde planten staan in bloei. In het jonge groen zingen de vogels. Misschien blijft er tijdens de komende dagen wat tijd over voor een fijne natuurwan deling. Deze keer wil ik u uitnodigen naar het landgoed Oldenaller te gaan. Ga eens kijken naar de duizenden koekoeksbloemen die daar bloeien langs paden en sloot kanten. Ook de salomonszegels en het grootbloemmuur bloeien uitbundig. Door de grote afwisseling van loof- en naaldhoutbossenhoutwallen, hakhoutbossen, beekjes en bloemrijke weilandjes is Oldenaller rijk aan vogels. In het hoogopgaande kasteelbos zie je nog wel wat mensen wandelenmaar ten zuiden van de spoorlijn Amersfoort-Zwolle kom je niemand meer tegen. Daar hoor je alleen de vogelshet zachte gekoer van het tortelduifjehet fijne liedje van de fitis en de heldere zang van de tuinfluiter en de zwartkop. Maar wilt u daar optimaal van genieten dan zou u de wandeling 's mor gens tussen 7 en 9 uur moeten maken. De vorige wandeling in het Kootwijkerzand was een succes. Honderden mensen hebben de spechtensmidse en de dichtgegroeide douglasstammen bekeken. Jammer dat het bloeiende mos wat tegenviel. Door het droge weer was er op dat moment van het bloeiende mos niet veel meer te zien. Nu gaan we naar Oldenaller. Als de hond mee gaat, dan aan de lijn, want er broeden vogels op de grond en er zijn jonge reeën. Let goed op de route op bijgaand kaartje. Veel plezier op Oldenaller. 3. Kasteel Oldenaller heeft door de eeuwen heen zijn schoonheid behouden TEKST EN FOTO'S GERRIT DE GRAAFF Natuurmonumenten Het onderhoud van een landgoed, zoals Oldenaller, kost handen vol geld. Naast de 400 ha Oldenaller heeft Natuurmonumenten nog 58.000 ha natuurgebied in Neder land in beheer. Gelukkig weet zij zich gesteund door ruim 250.000 donateurs. Bent u nog geen lid van Natuurmo numenten? Alle beetjes helpen om de natuurgebieden in ons land vei lig te stellen. Bel voor informatie 035-62004. VRIJDAG 27 MEI 1988 2. De fontein en de boswachterswoning. 3. Het koetshuis van kasteel Oldenaller. 10. Klein boerderijtje in het bos In het noorden van de Gelderse Vallei, aan de oude Zuiderzeestraatweg tussen Nijkerk en Putten, ligt het landgoed Oldenaller. Het kasteel is vanaf de weg nog net te zien tussen de hoge bomen van het kasteelbos. De oprijlaan naar het kasteel begint bij de witte hekken van de brug over de Schuitenbeek. Een bord aan deze laan vermeldt dat Oldenaller in bezit is van Natuurmonumenten en dat je er vrij mag wandelen. Het landgoed Oldenaller is al heel oud en heeft een rijke historie. Het huidige kasteel is door de familie Van Wijnbergen in 1655 gebouwd. De laatste eigenaar was de familie Boreel, die het ruim 400 ha grote landgoed, inclusief het kasteel en elf boerderijen in 1972 verkocht aan Natuurmonumenten. Het kasteel werd toen grondig gerestaureerd en verhuurd aan een combinatie van wat oudere mensen. In het kasteel, het koetshuis en de Orangerie zijn in totaal 7 wooneenheden ingericht. Het landgoed Oldenaller ligt op de overgang van de Veluwe en het lage polderland langs het Veluwemeer. Er komen verspreid staande boerderijen voor en een kleinschalige afwisseling van hooggelegen akkers en lage weilanden, met daar tussen veel bosjes en houtwallen. Van dit zogenaamde hoevenlandschap is Oldenal ler een gaaf voorbeeld. Vooral in de houtwallen en in de bosjes langs de beken bloeien veel wilde planten. Het kasteel is omgeven door een oud loofbos waarin jaarlijks een kolonie blauwe reigers broedt. Het landgoed Oldenaller heeft door de eeuwen heen zijn schoonheid behouden. Hopelijk is dit een aanmoediging om deze goed bewaarde historische buitenplaats eens te gaan bekijken. 1. Het startpunt van de wandeling Als u van Nijkerk naar Putten rijdt over de Nijkerkerstraat, ziet u hal verwege links in de verte kasteel Oldenaller Bij de witte hekken van de brug over de Schuitenbeek be gint de oprijlaan naar het kasteel. Parkeer hier ergens uw auto, maar zo dat niemand er last van heeft. De tocht gaat beginnen. Neem, als het kan, een verrekijker mee om de jonge reigers goed te kunnen zien. Bekijk voor u vertrekt eerst de si tuatie op het kaartje Rechts ziet u de oude boerderij De Poort, met de mooie witte voorkant en een oud bakhuisje erbij. De naam van de boerderij heeft te maken met de ingang (de poort) van Oldenaller. 2. De fontein Al wandelend over de hobbelige klinkertjes van de eeuwenoude op rijlaan valt uw oog ongetwijfeld op de vele rose bloemen in de bermen, koekoeksbloemen. Verderop ziet u een ongeveer 2 meter hoog spui tende fontein in de sloot. Dit is een bron, een zogenaamde artestische put Door een in de grond geboor de buis van ongeveer 90 meter diep spuit het water van de hoger gele gen delen van de Veluwe, vanzelf, met kracht omhoog. U passeert nu het fraaie boswachtershuis. De oude leilinden spiegelen zich in het water Wat een prachtig gezicht, dat bloeiende fluitekruid en al die koekoeksbloemen langs de sloot kant. 3. Het kasteel U staat nu op de brug voor het 5. De schaapskooien van de boerderij Aller. 4. Het kasteelbos LANDGOED OLDENALLER Cijfers op dit kaart/e corresponderen met de cijfers in de tekst en bii de foto's kasteel. Het voorplein met de zo genaamde bouwhuizen mag je niet betreden, maar je kunt het geheel vanaf de brug goed bekijken. Rechts het koetshuis met de klok en links, achter die dikke plataan, de orangerie. Met de verrekijker is het wapen in de voorgevel van het kasteel goed te zien. Het is het alliantiewapen van Sybert van Wijnbergen (drie vijfspakige wie len) en van zijn vrouw Woltera van Brienen (een springende rode een hoorn). Ga nu het eerste bospad links. Kijk even op het kaartje. U passeert het botenhuisje en even later komt u langs de vele bloeien de salomonszegels. houtbos. Een dikke eik staat er nog. Iets verderop weer zo'n mooie oude boerderij. Het staat er niet op, maar hij heet Blankevoort. De weg buigt hier naar links en wordt Tin- telersteeg. U moet voorbij de boer derij rechtsaf en u bent weer op de Hogesteeg. Al spoedig passeert u de brug over de Schuitenbeek en een berm met knotwilgen en fluite kruid 6. Groot Rottenburg Kijk bij de boerderij Groot Rot tenburg naar de vele wilde planten aan de linkerkant van de weg Het Het park rond het kasteel heeft vroeger een rechtlijnige Franse aanleg gehad. In 1852 is het park omgevormd in de toen zo geliefde Engelse landschapsstijl (vijvers met eilandjes en kronkelpaden) door de bekende tuinarchitect J. D. Zocher. Als u verderop de houten brug over bent hoort u ongetwijfeld het „gekokker" van de reigers bij de nesten in de toppen van de bomen. Op 't ogenblik hebben de reigers grote jongen Aan de witgekalkte plekken op de grond kun je zien waar de nesten zijn. Soms wel dne of vier in één boom. Met de verre kijker zijn de jongen goed te z'en. Er zijn ongeveer 90 nesten Een beetje linksaanhouden Als u op een klinkerstraatje komt, rechtsaf. Dit is de weg van het kasteel naar Nijkerk. Menig rijtuig is vroeger over dit straatje gekomen 5. De boerderij Aller De fraaie boerderij Aller met de rode luiken komt in zicht. Mooie gerestaureerde schaapskooien sie ren de omgeving van deze monu mentale boerderij. U moet hier linksaf. Let op het vele groot bloemmuur dat hier langs het pad groeit. Steek de straat over en ver volg de zandweg: de Hogesteeg. Rechts een onlangs gekapte hak- Koekoeksbloem ziet er rose van de koekoeksbloe men. Die grote bladeren zijn van het groot hoefblad Verder staat daar ook de witte dovennetel in bloei Nu de spoorlijn over. 7. De Heetkamp Vervolg de Hogesteeg tot u links van de weg een paal ziet met een geel dakje erop. Hier ziet u de "bor den van Natuurmonumenten weer. Ga het erf van de boerderij De Heetkamp over en ga voorbij de waslijn rechtsaf. Als het nat weer is zal het hier wel weer een modder boel zijn. Gewoon doorzetten In deze bosjes broeden veel vogels. Ik 7. Boerderij De Heetkamp. hoorde hier zang van de tuinfluiter, de fitis en de zwartkop. Loop voor al niet te haastig hier. Kijk op uw gemak wat rond. 8. Klein beekje Rechts van het pad een klein beek je, dat nu droog staat, op plekken waar nog water staat wemelt het van de stekelbaarsjes. Het beekje ziet u straks nog verschillende ke ren terug. U bent hier op één van de mooiste plekjes van het land goed Oldenaller. Hier komen maar weinig mensen. Dat kun je ook zien aan het vele gras op het pad. Hope lijk is het droog. Op dit laantje ko men vaak reeèn, meestal 's mor gens vroeg of tegen de avond. 9. Spoorlijn Het beekje verdwijnt in een hak houtbosje. We moeten nu de spoorlijn over. Het is de drukke spoorlijn Amersfoort-Zwolle. Kijk goed uit, want het is een onbe waakte overweg. Let eens op hoe kleinschalig het landschap hier is. Het pad gaat hier langs een wei land. Straks gaat u weer het beekje over (let op de stekelbaarsjes) en even later komt u langs een akker, die speciaal is aangelegd voor het wild (voerakker). Verderop komt u op een laan met aan weerszijde jonge beukjes. 10. F raai boerderijtje Nadat u voor de derde maal het zelfde beekje bent gepasseerd, staat u ineens bij een prachtig boer derijtje. Het is maar voor weinig mensen weggelegd om in zo'n mooie omgeving te kunnen wonen Achter dat aanhangwagentje is een pad door een lariksbos. Hier moet u heen. Struikel niet over de omge vallen boom. Al spoedig komt u op een brede laan met oude beuken In de verte is de Oldenallersebrug met de witte hekken.'De tocht is teneinde. U wandelde op één van de mooiste landgoederen van Neder land. 6. Boerderij Groot Rottenburg.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6